'Beperkingen soms ronduit belachelijk' 'Thoolse en Bergse jeugd is ongelofelijk prettig en aardig' Zomer-opruiming PERSIA Leerlingen Calvijncollege verlaten school met diploma en levenslessen Bedrijventerrein moet groter in Poortvliet En 15 tot 50% echte korting Bibliotheek en VVV komen er niet uit Afscheid Coremans en Daniels van 't Rijks na ruim 30 jaar Mavo in Tholen heeft met 95 procent hoog aantal geslaagden Donderdag 4 juli 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Kritiek landbouw op ontheffingen weggebruik Het verlenen van ontheffingen aan landbouwers om met hun werktuigen van de openbare weg gebruik te mogen maken is in de commissie bedrijfsleven fel bekritiseerd door de leden uit de agrarische sector. L. de Oude noem de de voorwaarden die de gemeente heeft gesteld 'onpraktisch'. Diversen Vrijdags en zaterdags GEOPEND Driejaar Regionale scholengemeenschap 't Rijks te Bergen op Zoom nam dinsdag afscheid van twee oude rotten in het vak. De leraren RM.C. Daniels (Duits) en A.F.P. Core mans (scheikunde) maken gebruik van de vut-regeling. Beiden vinden de Thoolse en Bergse kinderen 'ongelofe lijk aardig en prettig om mee te werken'. Beide leer krachten dienden 't Rijks ruim dertig jaar, waarin ze vele honderden leerlingen van Tholen en St. Philipsland les gaven. Identiteit Te veel vrijheid Juiste vak Vrije tijd Gemeentebestuur zet beleid op een rijtje In Poortvliet is vijf tot zes hectare grond nodig om ener zijds uitbreiding van bedrijven op het bedrijventerrein mogelijk te maken en anderzijds uit de dorpskern bedrij ven te verplaatsen die daar voor overlast zorgen. Dat is één van de belangrijkste conclusies in de beleidsvisie bedrijventerreinen die het gemeentebestuur heeft opge steld. Premieregeling Vrouwen Perzen, Berbers, Kelims, Nepals, Gabbeh's. Exclusief en voordelig Voor sommigen een opluchting, voor anderen een ver wacht resultaat. Vrijdagavond namen 38 van de veertig leerlingen van mavo 4 van het Calvijncollege in Tholen hun diploma in ontvangst. Een bijzonder hoog percenta ge. Behalve hun diploma kregen ze ook levenslessen mee voor de toekomst. Kort bedankje Ethiek Als voorbeeld gaf hij, dat een werk tuig dat breder is dan drie meter, niet op de weg mag komen als het war mer is dan 25 graden Celsius. "Dat betekent dat je in de zomer niet kunt combinen", sneerde de Sint-Philips- lander. Wethouder J. Versluys, zelf boer, gaf hem gelijk. "Maar die bepaling is niet door de gemeente Tholen bedacht; ze staat in het wegenverkeersreglement. Inderdaad zijn ze soms weinig praktisch." Des ondanks wilde de wethouder kijken of er wat aan te doen is. De Oude wees erop dat de gemeente Tholen elf voorschriften hanteert bij de ontheffing, terwijl provincie en waterschap er - voor hun wegen - met vijf toe kunnen. "Sommige daarvan zijn ronduit belachelijk. Het lijkt op boertje pesten." Ook zou de gemeente meer geld vragen voor de ontheffing, die sinds vorig jaar wet telijk noodzakelijk is. Wat de land bouw ook niet aanstaat, is dat de ontheffing slechts voor een beperkt aantal wegen wordt verleend. "Wij Cenny van Splunter uit Sint-Phi- lipsland is geslaagd aan de Vbo Groen te Sommelsdijk. Tanny van Loon uit Sint-Annaland is geslaagd voor de studierichting vrijetijdskunde aan de nationale hogeschool voor toerisme en ver keer. Aan de Ichthus heao in Rotterdam zijn geslaagd voor de richting bedrijfseconomie: Henk Robbe uit Tholen en Richard Schippers uit Poortvliet. Ton Loef uit Tholen is aan de wijnacademie te Maarn geslaagd als vinoloog. Daisy van den Hoek uit Sint-Maar tensdijk slaagde als directie-secreta resse aan het Schoeversinstituut te Rotterdam. Erica de Graaf uit Sint-Maartens dijk is aan de hogeschool Vijver berg Felma te Ede geslaagd voor de opleiding maatschappelijk werk en dienstverlening. Schepen van weleer. In de maan den juli en augustus is in Zierikzee een expositie van scheepsmodellen te zien aan boord van de klipper Mijn Genoegen. Deze ligt aan de Oude Haven. Op dinsdag, donder dag en zaterdag kan het publiek er terecht tussen tien en vijf uur. Oe gerenommeerde LIJSTENMAKER voor het eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M. vinden dat de wegen openbaar zijn en dat daar één vergunning bijhoort. Je kunt immers niet altijd voorzien waar je met je machines heen moet." Versluys maakte duidelijk dat de gemeente bewust zoveel mogelijk de doorgaande wegen kiest om de grote landbouwmachines doorheen te sturen. "Om te voorkomen dat voertuigen met afwijkende maten de doorstroming van het verkeer belemmeren." Volgens de wethouder volgt de gemeente het provinciale beleid zoveel mogelijk. Middelburg gaat vanaf volgend jaar de ontheffingen voor drie jaar tegelijk verstrekken en de gemeente wil dat ook gaan doen. Het waterschap heeft het afgeven van ontheffingen voor zijn wegen al bij de provincie ondergebracht. Tho len is hierover met Middelburg nog in gesprek, zodat op termijn de aan vrager bij één instantie terecht kan. Daarmee zou dan de oude situatie hersteld zijn. De Oude was daar blij mee. Maar voor 1996 bepleitte hij opschorting van de regeling door de gemeente. Volgens Versluys kan dat niet, omdat al ontheffingen verleend zijn. Tot overleg met de landbouw toonde hij zich wél bereid. Nu een samenwerking tussen streek- VVV Eiland Tholen en bibliotheek van de baan is, gaan VVV-bestuur en gemeente op zoek naar andere mogelijkheden om het voortbestaan van de toeristische organisatie veilig te stellen. "We leggen het hoofd nog niet in de schoot", zegt wethouder J. Versluys. Voorzitter A.A. Meloen wil er nog niet veel over kwijt: "We gaan dit eerst eens rustig met het bestuur bekijken." Versluys laat zijn blik naar de overkant van de Ooster- schelde glijden, waar in het Beve- landse een aantal ontwikkelingen gaande zijn. Als Tholen geen zelf standig VVV-kantoor meer kan exploiteren, zou je kunnen functio neren onder een officieel kantoor met een A- of S-status in het Zeeuw se of in West-Brabant, meent de wethouder. De VVV zit financieel in de proble men sinds de landelijke organisatie uitbreiding van het aantal openings uren van het kantoor eist. Zelf kan de vereniging de kosten daarvan niet opbrengen. De gemeente heeft de subsidie weliswaar verhoogd, maar onvoldoende om het gat in de VVV- begroting te dichten. Huisvesting in de bibliotheek en inschakelen van bibliotheekpersoneel voor het geven van toeristische informatie leek een oplossing te bieden. Er is op gestu deerd, maar de conclusie is dat er voor zowel VVV als bibliotheek financiële risico's blijven die ze niet voor hun rekening kunnen nemen. Volgens Meloen is er in de VVV- begroting niet genoeg geld om het kantoor in Sint-Maartensdijk het hele jaar open te houden. Hoe het er precies voor staat, kan hij niet zeg gen. Dat er de laatste tijd wat leden zijn bijgekomen, met name uit de smalstad, noemt hij positief. "Die vinden het voortbestaan van de VVV kennelijk van belang." P.M.L. Daniels (links) en A.F.P. Coremans voor het oudste deel van het schoolgebouw van 't Rijks. Ze zitten gemoedelijk in het schei kundelokaal van 't Rijks, de thuisba sis van Coremans. Hij is het langst op 't Rijks, namelijk 35 jaar. De eer ste jaren daarvan gaf hij ook nog les op het Mollercollege in Waalwijk. Daarvoor was Coremans leraar aan het Thomas Moorecollege in zijn woonplaats Oudenbosch en aan het Mollerlyceum in Bergen op Zoom. Daniels (uit Bergen op Zoom) gaf 31 jaar les aan 't Rijks en daarvoor aan een school in Bolsward en even eens aan het Mollerlyceum. Beiden ontpoppen zich tijdens het gesprek als leraren van de oude stempel: streng en naar het lijkt onbewogen. Maar ze leven wel degelijk mee met hun leerlingen, al laten ze dat (bewust) niet merken. De twee leraren kwamen bij 't Rijks in een tijd waarin er gebrek was* aan bevoegde leerkrachten in het mid delbaar onderwijs. Vandaar dat Coremans ook nog een tijdje natuur kundelessen gaf. Het docentenkorps bestond uit acht mensen, inmiddels is dat vertienvoudigd. Zowel Daniels als Coremans maakten met de keuze voor 't Rijks de overstap van een katholieke naar een openba re school. "Het rijksonderwijs was in die tijd eenvoudig en duidelijk van structuur. Bovendien waren de kinderen hier erg prettig om mee te werken. Dat heeft mij doen beslui ten om volledig hier naar toe te komen", zegt Coremans. Zijn colle ga beaamt dat en voegt er nog aan toe: "Bovendien kon ik hier een vol ledige baan krijgen. Dat speelt natuurlijk ook een rol." Volgens het tweetal speelde identi teit niet mee. Dat is iets dat voor een middelbare school van weinig belang is. "Hier wordt niets anders geleerd dan op een bijzondere school. Niet beter en niet slechter. Je kunt een kind van twaalf jaar of ouder dat uit een degelijk gezin komt waar men belangstelling voor elkaar heeft, niet of nauwelijks beïn vloeden", vindt Coremans. "Ik snap echt niet waarom zoveel mensen van Tholen hun kinderen op een bus richting Goes zetten alleen omdat de school daar een andere identiteit heeft." In de tijd die Daniels en Coremans op 't Rijks doorbrachten, zagen ze - haast vanzelfsprekend - veel veran deren. Toch menen ze dat kinderen niet veel anders geworden zijn. "Een kluit leerlingen, blijft hetzelfde. Je moet ermee kunnen omgaan. Dat was toen zo en nu nog steeds", zegt Coremans. "Wel denk ik dat ze een grotere rol in de samenleving zijn gaan spelen. Ze drukken er hun stempel op. Vroeger haalden de mensen die veel studeerden de mid delbare school. Nu komen er leerlin gen van heel verschillend pluima ge." Daniels voegt er aan toe, dat de jeugd wel wat vrijer is geworden en vooral ook minder gericht op het lezen. "Vroeger las ik alles wat rijp en groen was en daardoor bouwde ik een woordenschat op en leerde ik stijl kennen. Tegenwoordig heb ik het idee dat er meer een kijkjeugd, dan een leesjeugd is." Coremans beaamt dat en meent ook dat jonge ren te weinig deelnemen aan het ver enigingsleven. "Er zijn maar erg weinig kinderen die actief lid van een sportclub zijn. Dat vergt name lijk veel organisatie en dat wordt in moderne gezinnen niet meer geleerd. Je kunt wel voetballen, maar hóe voetbal je. Ik denk dat veel jongeren teveel vrijheid hebben. Dat is niet goed", vindt de scheikundele raar. "Je moet ze wat beperken in hun keuze. Het is net als met de keu zevakken in het onderwijs. Vroeger had je dertien vakken, maar dat is beperkt, niet om het gemakkelijker te maken voor de leerlingen, maar om dieper op de materie in te kun nen gaan. Wat mij betreft, hadden de zaterdaglessen die we hadden toen 't Rijks nog een h.b.s. was, mogen blijven." Terugziend vinden Coremans en Daniels beiden dat ze het juiste vak gekozen hebben. "Je kunt veel filo soferen of het vak van leraar goed is", zegt Coremans. "Maar als ik terugkijk, zeg ik: Ik en mijn gezin hebben er een bestaan in gehad. Daarvoor heb ik gevoelens van dankbaarheid. En er zijn inderdaad veel leraren die uitvallen. Er zijn er niet veel over van onze leeftijd. Maar zij hebben denk ik het vak om verkeerde redenen gekozen. Ze had den er misschien geen goed beeld van. Je moet nu eenmaal met kinde ren om kunnen gaan. Daarom zie ik ook het nut van lerarenopleidingen niet zo in. De leerkrachten moeten uit het vak komen. Je kunt een klas van dertig leerlingen aan, of je kunt het niet." In de loop van hun carrière hebben Daniels en Coremans weinig bijge steld aan hun zienswijze aangaande het onderwijs. "Je stelt bepaalde eisen. Net zo goed als vroeger. Ik trad op het laatst nog steeds straf op. Wat dat betreft zijn mijn ideeën niet veranderd", zegt Daniels. Zijn colle ga vult aan: "Je begint het schooljaar met aardig te zijn. Maar tegen Kerst begin je de kluit in de gaten te krij gen en dan volgt er wel eens een rotopmerking. Je probeert ook in het gedrag toch wat te corrigeren." Die correctie drukt zwaar op de leraren, zwaarder dan de buitenwacht ver moedt. "Ja, het lijkt misschien wel of leerkrachten om half vier naar huis gaan en lekker achterover gaan zitten om een kopje thee te drinken, maar dat is niet zo. Het corrigeren van proefwerken en overhoringen vergen heel veel tijd. Zelfs in het weekeinde loop je nog te denken: O, dat moet ik nog nakijken. Je bent er toch wel zeven uur per week mee bezig." "Minimaal", voegt Daniels hieraan toe. "Als het niet te moeilijk is om na te kijken. Meerkeuzetoet- sen zijn eenvoudig, maar andere proefwerken kosten veel tijd." Daniels en Coremans constateren dat het toch wel tijd is om afscheid te nemen. "Het contact met de kin deren gaat stroever. En je raakt snel ler betrokken bij zaken. Bovendien zien de leerlingen toch 'opa' voor de klas staan", zegt Coremans. Beide collega's zijn er bepaald niet gechar meerd van dat sommige leraren door hun leerlingen met de voornaam aangesproken worden (soms zelfs nog met de toevoeging 'ome' erbij). Ze behouden liever de afstand van het vak. 'Daardoor lijkt het misschien alsof we niet meeleven met de kinderen, maar dat is niet waar", zegt Daniels. "Ook emotioneel zijn we er echt wel bij betrokken, maar dat kun je niet laten merken", voegt Coremans eraan toe. "Niet zozeer dat de leer lingen er misbruik van zullen maken, maar ze leggen het wel uit als een soort zwakheid in de figuur die voor de klas staat. Maar soms hebben ook wij het er echt moeilijk mee." Afsluitend kijken de heren terug op hun periode bij 't Rijks. "Het is voor mij erg mooi geweest. Maar het gevoel is tweeledig. Nu moet ik nog invulling zien te vinden voor de tijd die vrij komt", zegt Daniels. "Ik denk erover, het is maar een idee, om voor de VVV in Ber gen op Zoom als stadsgids wat te gaan doen." Ook Coremans is heel tevreden over de jaren die achter hem liggen. "Het was uiterst posi tief. Ik heb er een goed bestaan in gehad en de kinderen waren voor 99 procent ongelofelijk aardig en pret tig om mee te werken." Als raad voor aankomende leraren hebben Daniels en Coremans één advies: "Je moet een behoorlijk potje kunnen relativeren." In het stuk wordt het beleid voor de komende jaren in heel de gemeente op een rij gezet. De genoemde uit breiding in Poortvliet - in noordelij ke richting - zou de afronding van het bedrijventerrein moeten worden en uitsluitend ruimte moeten bieden aan plaatselijke bedrijven. Ook de terreinen in Sint-Annaland, Sint- Philipsland, Oud-Vossemeer, Scherpenisse en Stavenisse hebben in de visie van het gemeentebestuur een plaatselijke functie. Welgelegen bij Tholen is een regionale functie toebedacht en het terrein in Sint- Maartensdijk zou een selectieve regionale opvang moeten bieden. "Met name voor produktiebedrijven, terwijl we transportbedrijven liever bij Tholen zien", zei wethouder J. Versluys in de commissie bedrijfsle ven. Vakbondsvertegenwoordiger J.J.P.A. Boulogne vroeg zich af of het beleid voor Sint-Maartensdijk in strijd is met wat de provincie wil in het ontwerp-streekplan. "Ik denk het niet", zei Versluys. Het streekplan merkt uitsluitend Tholen-stad aan als vestigingsplaats voor bedrijven van 'bovenlokale aard', en dan met name voor het midden- en kleinbe drijf. De provincie had een onderbouwde visie gevraagd met gegevens over de voorraad industriegrond, waar heen de gemeente nieuwe bedrijven verwijst en waar ze met het beleid naartoe wil. Duidelijk wordt dat Welgelegen, Sint-Annaland en Oud-Vossemeer gefaseerd ontwikkeld gaan worden, dat in Stavenisse geen verdere uit breiding op stapel staat en in Sint- Philipsland een beperkte uitbreiding in westelijke richting. In Sint-Maar tensdijk zal de restcapaciteit gefa seerd benut gaan worden en in Scherpenisse zou de (agrarische) bestemming verruimd moeten wor den om vrijkomende gebouwen en grond opnieuw te gebruiken. Voor de Slabbecoornpolder en Tholen- noord is kwaliteitsbeheer het aan dachtspunt. In de gemeente Tholen is 14,1 hectare bedrijventerrein direct uitgeefbaar en nog eens 20,6 hectare in ontwikkeling. Geen enke le ruimte is er meer in de Slabbe coornpolder, Tholen-noord, Poort vliet en Scherpenisse. In de commissie pleitte Boulogne ervoor, om de gemeentelijke pre mieregeling zodanig aan te passen dat er voor het in dienst nemen van Thoolse werknemers méér premie wordt gegeven dan voor personeel van elders. Versluys voelde daat niet voor. Hij wees erop dat bij bedrijven die van elders komen het percentage Thoolse personeelsleden na verloop van jaren toeneemt. Bovendien ervaart het gemeentebe stuur de korte pendel niet als een probleem: "Mensen uit Bergen op Zoom die in Tholen werken, hoeven minder ver te rijden dan Stavenisse- naren die in Tholen een baan heb ben." H. Zwikker zou graag zien dat de premieregeling niet uitsluitend voor de industrie geldt - die 20% van de werkgelegenheid voor zijn rekening neemt - maar ook voor bij voorbeeld recreatieve bedrijven. "Daar is al eens eerder over gedis cussieerd, maar toen heeft dit voor stel het niet gehaald", aldus Ver sluys. Boulogne zou graag meer arbeids plaatsen voor vrouwen zien omdat onder die groep de werkloosheid relatief groot is. Volgens cijfers van het arbeidsbureau waren eind vorig jaar 755 Tholenaren op zoek naar een baan, waarvan 336 vrouwen. Om echter bij het werven van bedrij ven te gaan schiften met het oog op werkgelegenheid voor vrouwen, zou volgens Versluys te ver voeren. De verkleining van bouwkavels in Welgelegen door aanleg van de Ondernemersweg heeft ertoe geleid, dat er plaats is voor acht bedrijven. Voor elk van de acht plaatsen wordt met belangstellenden gesproken, meldde de wethouder. Voor de uit breiding van Sint-Maartensdijk komt 1 november een van domeinen gekocht perceel vrij van pacht. L. de Oude kreeg te horen dat de grond prijzen van de diverse bedrijventer reinen van elkaar verschillen omdat elk afzonderlijk plan zichzelf moet bedruipen. Gisterenavond besprak de commis sie ruimtelijke ordening de beleids visie bedrijventerreinen. Statenlid vertrekt. Statenlid mr. C.M. de Graaf (VVD) uit Koetinge is benoemd tot gemeentesecretaris van Zwijndrecht. Hij vervult dezelf de functie momenteel in Goes en vertrekt daar waarschijnlijk per 1 september. Eerstvolgende op de kandidatenlijst voor provinciale sta ten is mevrouw G. van den Ouden- Zwart uit Nieuwerkerk, momenteel raadslid in de gemeente Duiveland. j w i Fortuinstraat 3 Bergen op Zoom Tel.: 0164-243509 Advertentie I.M. C. Giljam, plaatsvervangend alge meen directeur van het Calvijncolle ge, opende de rij van sprekers. Hij stak zijn tevredenheid over het hoge aantal geslaagden (95 procent) niet onder stoelen of banken. Van de veertig leerlingen in de klas mavo 4 slaagden er aanvankelijk 34, maar via herexamens konden vier gezak- ten alsnog hun diploma in ontvangst nemen. "Het is ook op landelijk niveau bezien iets om dankbaar voor te zijn. Jullie werk is bekroond met een diploma, het is kennelijk ook gezegend door de Heer", zei Giljam. "Er zijn leerlingen die er veel tijd in hebben moeten steken om het diplo ma te halen. Anderen deden het vrij gemakkelijk op een rustige, con stante manier. Sommigen waren niet vooruit te branden. Maar jullie hier, van harte gefeliciteerd. Ook de ouders, want ook u hebt hierin een aandeel gehad door uw kinderen te stimuleren." De plaatsvervangend directeur ging, mede naar aanleiding van een schriftlezing uit Johannes 6, in op de taak van de school. "Voor de mees ten van jullie is die taak afgelopen. Nu ben je nog leerling, maar straks, als je je diploma hebt afgehaalt, ben je oud-leerling", zei Giljam. "Maar wat was die taak? Jullie zullen zeg gen: ons kennis en vaardigheden bij te brengen. En dat is ook zo. Dat is belangrijk, maar er is meer. In het programmaboekje dat we ieder jaar maken, staat de doelstelling van de school. Daar staat ondermeer in dat we de leerlingen 'zodanig willen opleiden en vormen dat ze komen tot zelfstandig functioneren in de maatschappij'. Nu ben je een stap dichterbij die zelfstandigheid." Giljam hield de leerlingen voor dat het goed is om plannen en idealen voor de toekomst te hebben. "Maar het kan anders gaan dan wij willen. Er is er Eén die boven onze plannen staat", zei de plaatvervangd direc teur. "Wij geven onze taak nu terug. Jullie moeten gaan zoeken naar de pllfats die past bij jullie talenten. Voor de één is dat een vervolgstudie en voor de ander werken. Begin na de vakantie met enthousiasme aan die nieuwe taak. Ik hoop dat je dat in biddend opzien naar de Heere zult doen. En denk daarbij steeds: Wat is het doel van wat ik doe?" Bij de uitreiking van de diploma's feliciteerde vestigingsdirecteur G.R.J. van Heukelom de geslaagden persoonlijk en sprak hen stimule rend of soms bewonderend toe met woorden als: 'Jij ging voor de tie nen!' of 'Wie had dat kunnen den ken?' De leerlingen kregen behalve hun diploma dat ze ter plaatse onderte kenden, ook nog twee boekjes van de school en een aantal promotie artikelen van de middenstand. J.P.C. van Zielst sprak hierna een dank woord namens de ouders. Daarin bedankte hij het onderwijzend per soneel en de andere medewerkers van het Calvijncollege voor hun inzet. "Dank aan de Heere voor de kracht die u gekregen hebt om dit te doen. Dank ook dat er op Tholen nog reformatorisch onderwijs gege ven mag worden." Na de pauze sprak Marleen Polder man, één van de geslaagden, een wel heel kort dankwoord namens de leerlingen: "Ik heb geen zin om iedereen persoonlijk te bedanken. Sommigen van ons hebben het hier vier jaar naar de zin gehad, maar anderen hebben vier jaar aangerom meld omdat er niets aan was. Ieder een bedankt en tot ziens." Maar de jeugd had nog meer in petto voor de leerkrachten. In een lied bezongen zij de kwaliteiten en de aparte trek jes van elke leraar. Degene die zich aangesproken voelde, mocht een cadeautje ophalen bij de 'cadeau shop'. Het waren ludieke giften zoals een slabbetje, een kinder koffertje en een boekje 'koken zon der vet' voor een wat corpulente leerkracht. Leraar C.H.P. Dickhout (geschiede nis en Nederlands) revancheerde zich vervolgens op de leerlingen door een gedicht voor te dragen waarin ze alle veertig de revue pas seerden in situaties op kamp of op school. Dat leverde bij ouders en kinderen veel hilariteit op. Hierna sloot ds. D.J. van Eckeveld uit Sint-Philips- land (bestuurslid van het Calvijncol lege en voorzitter van de contact commissie Tholen) de avond af met Met een humoristisch lied typeerden de geslaagde leerlingen van het Calvijncollege hun leerkrachten. een serieuze noot. "We hebben nu feestelijke geluiden gehoord, maar ik wilde met een wat andere toon besluiten zoals jullie wel zullen begrijpen", zei de Hervormde predi kant. "Wanneer is wat je doet, goed? De manier waarop je handelt in je leven wordt ethiek genoemd. De neutrale ethiek zegt: een handeling is goed als die het grootst mogelijke goed voor zoveel mogelijk mensen bewerkt. Maar er is ook nog zoiets als christe lijke ethiek. En die zegt: Een hande ling is alleen dan goed als die het grootst mogelijke goed voor zoveel mogelijk mensen bewerkt, dóór Gods woord." Ds. Van Eckeveld illustreerde dit met het vijfde vers van psalm 119 dat begint met de woorden: "Waarmede zal de jonge ling zijn pad, door ijdelheên omsin geld, rein bewaren? Gewis, als hij het houdt naar 't heilig blad". Ter afsluiting van het officiële gedeelte werd deze psalm dan ook gezongen en waren de 38 geslaagden definitief leerling-af.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 7