Doré zakt tot 80 cent Thools tankstation Eskes sluit pompen gedwongen na 25 jaar Gemeente knel tussen groot geld en zorgvuldigheid Van den Donker met zijn water voor de dokter CDA: minder geld voor personeel en huisvesting Eén op zeven rijdt te hard Klanten nemen afscheid op een drukke laatste zaterdag Monumenten van Tholen in de Confetticlub Raad wijst kritiek Flipse af Burgemeester bijt van zich af: Donderdag 4 juli 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 De personeelskosten bij de gemeente Tholen moeten beperkt worden evenals de uitbreiding van ,het gemeentehuis in St. Maar tensdijk. Die gedachten legt het CDA-bestuur in de beleidsnota 'Het meerenja- renbeleid in een breder toe komstperspectief voor aan de leden. Besparingen Neutrale werkruimten Bij subsidies meer op kwaliteit letten Zaterdagmiddag kwart voor zes. De laatste vijftien minu ten van pompstation Eskes aan de Ten Ankerweg in Tho len zijn ingegaan. Alleen een bord met de kwade tekst 'Nooit meer tanken, bedankt v.d. Munnik, v.d. Jagt en de hele herinnert aan de dramatische sluiting van het tankstation, precies op het moment van het 25-jarig bestaan. Maar de klanten weten het wel. Na zes uur is het voorbij. Verkeersader Stemmenverlies Waardeloos Gestolen De collegepartijen CDA, PvdA en SGP wijzen de kritiek van projectontwikkelaar Flipse op de trage gang van zaken in plan Molenhoek volledig van de hand. Daaren tegen vroegen de RPF/GPV-fractie en het AOV ook aan dacht voor de belangen van de wachtende Tholenaren die staan te trappelen om een huis te bouwen. Wachten belonen Geen vertraging Bezwaren Klantgericht en correct Geen uitzondering Dringend beroep op b. en w.: kostenbesparingen Het bestuur wil verder gaan op de eerder aangekondigde weg van meer invloed van leden en kiezers en meer openheid. Door een bepaalde vorm van dualis me (waarbij de fractie zich vrijer moet opstellen ten aanzien van het college en de eigen wethouder) moeten de creativiteit en betrokken heid bevorderd worden. Het CDA pakt als coalitie-partij de heilige huisjes van personeelskosten en de geplande uitbreiding van het gemeentehuis aan omdat de chris ten-democraten zich grote zorgen maken over de oplopende tekorten bij de gemeente, die in 1999 tot boven het miljoen gulden zullen lei den. "Zonder fundamentele wijzi gingen leidt dat tot onaanvaardbare gevolgen. De kaasschaafmethode zal weer nodig zijn, belastingverho gingen onvermijdelijk en ruimte voor nieuwe investeringen die de leefbaarheid bevorderen, zal er niet of nauwelijks zijn", aldus het CDA- bestuur. Als alternatief tot het jaar 2000 wordt een minder ambtelijk en meer marktconforme benadering bepleit. Er moet doelmatiger gewerkt wor den, het gemeentelijk spreidingsbe- leid dient geoptimaliseerd te worden en waar renovatie of nieuwbouw van openbare gebouwen zich aan dient, moet naar een meer multi functionele aanpak worden geke ken. Om financieel ruimte te maken, wordt gedacht aan 10% of 500.000 gulden besparing en/of wijziging van het investeringsbedrag van 5 miljoen. Op de gemeentelijke exploitatie zou een besparing van eveneens 5 ton (is 4 tot 5%) verwe zenlijkt moeten worden. Uit de alge mene reserves van 10 miljoen gul den zou vier jaar lang een bedrag van 750.000 gulden onttrokken moeten worden. Totaal is dan Met een aanvoer van boven de 400 ton is de aardappelprijs op de St. Annalandse veiling gisteren gezakt tot 80 cent voor een kilo Dorés. Dat is twee kwartjes minder dan een week geleden, toen er 85 cent tot 1,30 werd betaald tegenover giste ren 30 tot 80 cent. De regenbuien zullen sommige partijen minder aantrekkelijk hebben gemaakt in combinatie met een fijne sortering, waardoor er uitschieters waren als een minimum van 21 cent op dins dag. Alleen de Eigenheimer bleef staande met 1 gulden. In vergelij king met vorig jaar (35-77) komt de Doré nog goed uit de verf, maar de prijzen van de overige rassen liggen soms behoorlijk beneden die van vorig jaar. Woensdag 3 juli: Doré 30-80, drie lingen 19-20, kriel 31-37, Première 35-59, drielingen 22-23, kriel 45-47, Gloria 36-58, bonken 64, drielingen 18, kriel 51, Frieslander 30-§4, drie lingen 22, kriel 49, Eigenheimer 1.00, aanvoer 411 ton. Dinsdag 2 juli: Doré 21-81, drielin gen 16-19, kriel 28-31, Première 49- 54, drielingen 16-20, kriel 40-45, Gloria 45-46, bonken 60-65, Fries lander 59-62, drielingen 19, kriel 48, aanvoer 344 ton. Bij een snelheidscontrole op de Grindweg in Tholen reed woensdag middag één op de zeven automobi listen te hard. De politie bekeurde tussen tien over een en drie uur maar liefst 103 bestuurders. Er passeerden 795 auto's en de hoogste snelheid die werd waargenomen was 85 km/u. Op de Grindweg mag 50 km/u gereden worden. Aansluitend stond de controlewagen drie kwartier op de Oud-Vossemeer- sedijk, waar een maximum snelheid geldt van 80 km/u. Die werd door 15 van de 125 passerende automobilis ten overschreden. Eén op de acht ging dus in de fout. Hier werd 125 km/u als hoogste snelheid gemeten. De controle begon op de Oesterdam. Tussen tien voor twaalf en één uur passeerden 168 auto's, waarvan er zeven te hard reden. Op de autoweg is 100 km/u toegestaan en de auto mobilist die het meest in de fout ging passeerde met een snelheid van 136 km/u. Dode gevonden. In de Jacobahaven te Kamperland is op 26 juni het lijk aangetroffen van een onbekende man, die al ruim een week in het water lag. Hij is vermoedelijk door verdrinking om het leven gekomen. Via het bureau vermiste personen probeert de politie te achterhalen of er mogelijk een opvarende van een zeeschip op de Noordzee vermist wordt. 1.750.000 gulden beschikbaar. Voor doelreserves blijft nog circa 20 mil joen gulden gereserveerd, die ten dele voor andere doeleinden kunnen worden aangewend, aldus het CDA- bestuur. Een belastingverhoging, anders dan gefaseerd of om diensten zoveel mogelijk kostendekkend te maken, wordt in de beleidsnota afgewezen. Lastenstijgingen als gevolg van nieuwe taken moeten binnen een sluitend budget gevonden worden. Het CDA legt de vinger o.a. bij de kosten van het ambtelijk apparaat. Een besparing van 2 tot 3% op de jaarlijkse salarispost van 15 miljoen gulden lijkt volgens de christen democraten een haalbare taakstel ling om tenminste de autonome stij ging op te vangen. "Het is voor ons geen automatisme om een jaarlijkse toename van salariskosten op grond van arbeidstijdverkorting, toename van taken, studie, e.d. vertaald te zien in belastingverhogingen. Doel matigheid, gebudgetteerde syste men, taakstelling, enz. zijn de in strumenten die de overheid moet aanwenden om de salarissen te beheersen en te beperken." Ambtenaren die een extra prestatie leveren door de marktwerking te sti muleren, komen voor een flexibele toeslag in aanmerking, maar meer algemene toeslagen die meer regel dan uitzondering kunnen worden, zijn daarvoor geen goed middel, aldus het CDA. De christen-democraten zijn ook kritisch over werkonderbrekingen. "Die moeten aanzienlijk verminde ren. Vaste tijden van bereikbaarheid zullen voor een deel van de ambte naren nodig zijn. Een doelmatige dienstverlening is een middel om belastingverhogingen te vermijden. De doelmatigheid en het rendement van het personeel zal ook voor de burgers gevolgen kunnen hebben", zo staat er in de beleidsnota. Een heet hangijzer is de uitbreiding van het gemeentehuis, die 5,5 mil joen gulden gaat kosten en waarover de CDA-fractie zich informeel posi tief heeft uitgelaten. Een openbare behandeling in de commissies, laat staan in de gemeenteraad heeft echter nog niet plaatsgevonden. Daarom doet het CDA-bestuur een dringend beroep op b. en w. om te bezien, of er nog kostenbesparingen mogelijk zijn. Een ander aspect is, dat arbeidstijd verkorting, meer vakantie, meer deeltijdbanen leiden tot minder net- togebruik van de brutoruimte. Per werkdag neemt de leegstand van kantoren toe. Verschillende mede werkers zjjn een deel van hun werk tijd niet op hun vaste plaats: ze zijn elders in vergadering of in buiten diensten. Nieuw wordt, in bedrijven of kanto ren van enige omvang 10 tot 20% van de kantoorruimten om te zetten in neutrale werkstations, dus voor wisselende werkplaatsen. Er zijn voorbeelden, dat daarmee 10% of meer van de brutoruimten niet meer noodzakelijk zijn en soms leeg komen te staan. De raadsfractie acht zich moreel gebonden aan de toezegging, maar als de 5,5 miljoen gulden worden overschreden, ligt een heroverwe ging voor hand, aldus het CDA- bestuur. Een ontbindende factor van het informeel ingenomen standpunt kan ook zijn, als SGP of PvdA al dan niet geheel of ten dele op hun eerdere steun aan de uitbreiding van het gemeentehuis terugkomen. Bij de finale besluitvorming, dient een gefaseerde bouw vanuit een logi sche opbouw betrokken te worden, zo vermeldt de beleidsnota. Zoals al in de commissie financiën besproken, pleit het CDA voor de verkoop van verpachte landerijen en een aantal gemeenschapsvoorzie ningen. Er komt nauwelijks rende ment uit voort. In de eerstvolgende jaren levert dat weinig liquide mid delen op. Bij de jaarlijkse subsidies voor cul tuur en recreatie van meer dan 6 mil joen gulden zou meer op kwaliteit en het functionele aspect gelet moe ten worden. Doelreserves hoeven voor het CDA niet allemaal buiten schot te blijven, evenmin als het vaste percentage voor onderhoud van wegen, e.d. elk jaar besteed hoeft te worden. Voorbeelden van straten die te vroeg worden verbe terd, zijn aan te wijzen, zo staat er in de« beleidsnota. De ruime algemene reserves maken het volgens het CDA mogelijk om met 7,5% ver laagd te worden. Het vrijkomende geld is dan voor andere doelen beschikbaar. Volgens het bestuur geeft de beleidsnota een 'originele weg aan die ongetwijfeld de kiezer zal aan spreken.' "Voor onze fractie en wet houder is het een duidelijk en her kenbaar standpunt, dat zich breed gedragen weet." In het CDA-bestuur hebben voorzit ter E.Ph. Nieuwkerk en secretaris mr. J.A. de Boe uit Poortvliet zit ting, penningmeester K. Jansen en de leden J. Bijl en W.L. Bijl uit Tho len, J.C. Kot en mevr. I. van Nieu- wenhuijzen-Vogelaar uit St. Philips- land, alsmede mevr. C. de Ruijter- Riemslag Baas uit Scherpenisse. Adviserende leden zijn J. Bout uit Tholen, statenlid drs. S. Buijs uit Goes, drs. T.G.A. Westerveld uit St. Philipsland en de raadsfractie: wet houder J. Versluys uit Scherpenisse, fractievoorzitter W.C. van Kempen uit Poortvliet en raadslid J. de Jager uit Anna Jacobapolder. Dit bord vertolkte Eskes' woede over de gedwongen sluiting van zijn pompstation aan de Ten Ankerweg in Tholen. In totaal tekenden zo'n 1400 Thole- naren tegen de sluiting. Deze actie leverde weliswaar uitstel op, maar uiteindelijk mocht het niet baten. Evenmin als de uitspraak van een gemeentelijke commissie die geen advies wilde geven over de recon structie van de Ten Ankerweg voor dat er gezocht was naar een oplos sing voor het tankstation. Ook de gemeenteraad stuurde het college van b. en w. naar de onderhande lingstafel, maar dat alles had geen effect. Een andere plek voor Eskes Het is extra druk vandaag; auto's rij den af en aan langs de pomp. En de service gaat ook gewoon door, zo goed en zo kwaad als het gaat. Maar zelfs het druilerige weer lijkt afge stemd op deze trieste middag. Tegen het eind van de dag komt eigenaar Y.H. Eskes zelf naar het tankstation om nog even te kijken naar de werk zaamheden voordat hij de deur voorgoed dicht zal trekken. Hij is zichtbaar aangeslagen. In het Q8 pompstation hangt een oorkonde uit 1990 van de oliemaatschappij voor de klantgerichtheid van Eskes. Ernaast hangt een recente brief van een klant. 'Bedankt voorde jarenlan ge, goede service' staat erin. "More le steun hebben we de laatste tijd echt veel gehad. Dat was geweldig. Bloemen, planten, kaarten en brie ven. Allemaal van mensen die het jammer vinden dat dit moet verdwij nen", zegt Eskes. Wat zuur vervolgt hij echter: "Maar wat heb je eraan? Er is niets meer tegen te doen. Van daag is het gebeurd. Wat moet je als ondernemer als je bedrijf zo door een slecht gemeentebestuur om zeep wordt geholpen? Praten heeft niets geholpen, de klanten en ook mensen die niet bij ons tankten stonden ach ter ons, maar daar heeft de gemeen te zich niets van aangetrokken." Hoe zit de zaak nu precies in elkaar? Op 1 juni 1971 begon garagehouder Eskes zijn autobedrijf aan de Ten Ankerweg. Daarbij hoorde ook het Gulf-pompstation aan de overkant van de weg. Dat tankstation (gebouwd in 1959) en de garage waren eerst eigendom van de fami lie Mol. Het was een slimme zet, want de Ten Ankerweg - aangelegd halverwege de jaren '50 - was de belangrijkste verkeersader van het eiland Tholen die direct aansloot op de brug naar het Brabantse land. Gaandeweg groeide de pomp uit tot een belangrijke leverancier van brandstof, goed voor een omzet van 2,5 miljoen gulden per jaar volgens Eskes. In mei 1985 was Eskes de eerste op Tholen die loodvrije ben zine ging verkopen en het tanksta tion ging verder onder de naam Q8. In datzelfde jaar werd de erfpacht van de grond door de gemeente nog met tien jaar verlengd. Maar in april 1994 sloeg het noodlot toe. Al enke le malen had Eskes naar de gemeen te geschreven om verlenging van de erfpacht. Maar er kwam geen ant woord. Totdat op 29 april de gemeente een brief schreef met de mededeling dat de erfpacht niet werd verlengd en dat het pompsta tion dus moest verdwijnen. Daar werden aanvankelijk drie redenen voor genoemd: het milieu, de recon structie van het kruispunt Ten Ankerweg/Grindweg/Vossemeerse- poort en bederf van het uitzicht op de historische stadswallen. Eskes liet het er niet bij zitten en zet te een handtekeningenactie op touw. muur van onwil. Wij hebben echt alle mogelijke moeite gedaan om de pomp in stand te houden." Volgens Eskes heeft de gemeente maar één doorslaggevend argument voor de sluiting: het zicht op de stadswallen en de vest. De garage houder meent dat zijn pompstation niet hoeft te verdwijnen voorde aan leg van een rotonde op de Grind weg/Ten Ankerweg. "Het stadsge zicht is de enige reden. Maar de Tholenaren vinden niet dat ik weg hoef, dat blijkt wel uit de vele posi tieve reacties die we hebben gehad. We worden puur door de gemeente afgeknepen. Elke week wist ik ongeveer wat ik aan de verkoop overhield en dan kwam ik thuis met een zak met centen. Nu wordt me dat ontnomen." Behalve de jaarlijkse inkomsten die Voor de laatste keer draait Y.H. Eskes de deur van het tankstation op slot. Pompbediende A. Aarnoudse kijkt gelaten toe. werd niet gevonden en de gemeente raad ging alsnog overstag. Eigenaar Eskes verwijt het gemeen tebestuur en de gemeenteraad nog steeds dat ze hun best niet hebben gedaan voor zijn bedrijf. Het gevoel van razernij en de slapeloze nachten is hij naar eigen zeggen al gepas seerd. Die hebben plaats gemaakt voor een bittere nasmaak en ook dat steekt hij niet onder stoelen of ban ken. "Het is een regelrechte schof- tenstreek die ze me geleverd heb ben. Mijn bedrijf wordt naar de knoppen geholpen door een stel waardeloze bestuurders. Ik hoop voor hen niet dat er binnenkort een enquête gehouden wordt over de populariteit van de gemeenteraad, want die is echt niet groot op dit moment", zegt de verbolgen garage houder. "Je stuit gewoon op een Eskes derft, heeft de sluiting van het pompstation ook gevolgen voor zijn personeel. Pompbediende A. Aarn oudse staat vanaf maandag op straat. Ook hij is furieus op het gemeente bestuur. "Ik kan er de krant wel van voor tot achter over vol schrijven. Ik weet nog zoveel meer, maar ja, je kunt niet altijd alles zeggen hè?", vindt Aarnoudse. Hij en Eskes vin den dat hun partij (de SGP) hun belangen onvoldoende heeft gesteund. Met name de houding van wethou der Van der Jagt irriteert hen, getui ge de tekst op het bord bij het tank station. "Ik denk dat deze grap hen veel stemmen gaat kosten. Het is ook mijn partij, maar zoiets vind ik gewoon triest", zegt Eskes. Ondanks het feit dat het de laatste dag is, probeert Eskes de service hoog te houden. "Dat hebben we de hele tijd al gedaan. Ik denk dat de klanten dat ook van ons gewend zijn en ze waarderen dat ook. En of iemand nu vijf of vijftig liter kwam tanken, dat maakte niets uit", zegt de garagehouder. Het blijft inmiddels druk aan de pomp. Motoren, scoot ers en auto's rijden vrijwel af en aan. De vaste klanten kunnen ook nu nog steeds op rekening tanken. Maar het feit dat twee van de drie pompen voor Euro loodvrij leeg zijn, wijst op een ongewone situatie. "Nee, deze pomp is leeg, wilt u even ach teruit rijden?", moet pompbediende Aarnoudse meermalen tegen de klanten zeggen. Vrijwel alle klanten op deze laatste dag bedanken Aarnoudse en Eskes voor de service. Een man wiens spaarkaart vol is, kiest noodge dwongen voor vijftien gulden in contanten. "Want voor vijftien gul den korting op benzine kun je vol gende week niet meer bij me terecht", grapt Eskes wrang. Een vrouw parkeert haar autootje aan de overkant en komt speciaal even langs om haar dank over te brengen. Die wordt gelaten in ontvangst genomen. Hetzelfde gebeurt later nog een aantal malen. Eén man leeft erg mee en is zichtbaar aangeslagen: "Het is verschrikkelijk jammer. Sterkte, en ik blijf klant. Voor ande re zaken kom ik wel naar de Ohm straat." Tot op het laatste moment blijven er klanten komen. Maar om zes uur moet Aarnoudse de berijdster van een scooter teleurstellen. Het tank station is dicht. Hij gaat de pompen langs om de standen te noteren. "Voor de laatste keer", zegt hij bij het schrijven en nog een keer als hij de hangsloten aan de handvaten van de slangen bevestigt. De luchtslang wordt afge koppeld. De mobiele tank met mengsel voor bromfietsen wordt naar binnen gere den. Ook de krantenbak met het Algemeen Dagblad wordt in het gebouwtje gezet. De Q8-gieter wordt leeggegooid en volgt daarna de overige attributen. Tot slot worden de slangen netjes rond de pompen gelegd. Eskes wil het tankstation niet wanordelijk ach terlaten. De vlag hoeft niet gestreken te wor den. Die zou halfstok gehangen heb ben, ware het niet dat ze een tijdje geleden gestolen werd. Uit voorzorg - voor het geval vandalen het gebouwtje zouden plunderen - neemt Eskes de spullen mee naar het autobedrijf. Voor de laatste keer gaan de rolgordijnen naar beneden en het bordje 'Gesloten' dat tegen de ruit wordt gezet, heeft nu een heel definitieve betekenis gekregen. Als de klantenkaarten, het geld en de overige spullen in de gereed staande Mazda zijn ingeladen, stap pen de twee mannen het gebouwtje uit. Eskes draait voor de laatste keer de deur op slot. "Dat was het dan", verzucht hij en hij wenst Aarnoudse een goed weekeinde. Wat die nu maandag gaat doen? "Dat weet ik echt nog niet. Eerst maar eens uitsla pen, de schade van de afgelopen maanden inhalen." Maandag werd het drama pas goed zichtbaar. De pompen en het prijzenbord wer den weggehaald. Het staat wel wat kaal. Ter gelegenheid van de open monu mentendag komt de Avro binnen kort op Tholen t.v.-opnamen maken voor het kinderprogramma 'De con- fetticlub' van Bas Westerweel. Ondermeer de trekpaarden van Brooijmans, een hoogaars en de molen van Stavenisse zullen op 7 september te zien zijn, vertelt O. Huiskamp van het comité dat de monumentendag op Tholen organi seert. Ook de 'Open monumenten- krant' zal aandacht schenken aan de monumenten op Tholen. Dit jaar is het thema van de monumentendag: industrieel erfgoed. Vorig jaar pakte een groepje particulieren de organi satie van de open monumentendag in Tholen al op, maar vanaf dit jaar aan het tweede lustrum toe. Heem schut mag de dag voortaan organise ren op voorwaarde dat alle woon kernen in de gemeente erbij worden draagt de gemeente die officieel over aan de Bond Heemschut. Op 14 september wordt de Thoolse monumentendag voor de negende keer georganiseerd, landelijk is men betrokken. Als in een bepaalde plaats geen vrijwilligers gevonden kunnen worden, wil het comité ech ter afzien van het ontplooien van activiteiten in die plaats. Het gemeentebestuur is bereid 925 gul den aan de organisatie bij te dragen. De gemeente besloot in 1994 om deze dag voortaan eens in de twee jaar te organiseren. Redenen waren de teruglopende publieke belang stelling en dan nog eens van vooral eigen inwoners, en het feit dat er een weinig gevarieerd aanbod van open gestelde monumenten was: hoofd zakelijk kerken en molens. H. Elen- baas, W. Heijbroek en J. Balk van de Thoolse werkgroep van Heem schut namen daar geen genoegen mee en zetten de dag vorig jaar op. Dat bleek maandagavond in de Thoolse raad bij de bespreking van de brief van projectontwikkelaar Flipse Partners uit 's Gravenpol der. CDA-fractievoorzitter W.C. van Kempen vond dat Flipse 'sug gestieve uitspraken doet die de gemeente in een kwaad daglicht stelt.' Hij pleitte voor duidelijkheid van de zijde van b. en w. om het - volgens Flipse - op de lange baan schuiven van de woningbouw in Tholen, te weerleggen. "De taak van de gemeente is en blijft namelijk om heel nauwkeurig en zorgvuldig te werk te gaan en ook voor sociale woningbouw mogelijkheden in Molenhoek te scheppen." Zowel M.A.J. van der Linde (PvdA) als K.A. Heijboer (SGP) brachten naar voren, dat er al een paar keer in besloten commissievergaderingen over plan Molenhoek gesproken is. Nu Flipse de publiciteit zocht, pleit te Van der Linde ook voor openheid. Mevr. M.H. Schot-de Hoog stelde vast, dat de trage ontwikkeling van Molenhoek in elk geval niet in het belang van de burgers is. "Het gaat mij om die belangen van de inwo ners. Tracht daarom alsnog overeen stemming te bereiken", zei ze tegen b. en w. Pachter D.J. van Gorsel wil niet met de gemeente zaken doen, maar wel met Flipse. Het AOV- raadslid noemde Van Gorsel geen dwarsligger, maar ëen burger die voor zijn belangen opkomt. Ook P. van Belzen wilde de brief van Flipse niet zomaar naar het rijk der fabelen verwijzen. "Wat hij beweert, is niet niks! Je kunt als gemeente niet zeggen: ze doen maar, die projectontwikkelaars. Hoe denkt de gemeente deze ontwikke ling in de hand te houden? Wat is het beleid? En hoe gaan we het wachten van de burger op de gemeente belo nen? Zijn de grondprijzen straks lager?", aldus het RPF/GPV-raads- lid. De VVD wilde graag een stuk dui delijkheid en verzocht om alle cor respondentie over Molenhoek ter inzage te leggen. D66 hield zich als enige afzijdig in deze discussie. Burgemeester H.A. van der Munnik noemde de 27 maart door Flipse ver zonden brief 'volkomen achter haald', maar hij maakte niet duide lijk waarom die pas drie maanden later op de raadsagenda stond. Van der Munnik vond het bovendien 'niet netjes' dat de projectontwikke laar zo de publiciteit had gezocht. "Er is absoluut geen sprake van ver traging", zei de burgemeester met grote stelligheid. "Het college heeft zich wel hogelijk verbaasd over het optreden van Flipse. Ik heb zelden zo'n gedrag ontmoet. Hij kwam het gemeentehuis binnen met de mede deling, dat hij één derde van de grond in plan Molenhoek had gekocht en het liefst gisteren al wil de gaan bouwen. Flipse heeft ons constant overvallen en daar hebben we inmiddels maatregelen voor genomen. Ik betreur het, hoe hij omgaat met de relatie met de gemeente." Flipse kocht destijds 1/3 van de grond in Molenhoek van dhr. W.K. den Boer. De overige 2/3 van de toe komstige nieuwe woonwijk is in handen van de gemeente, maar wordt beboerd door D.J. van Gorsel, die tot december 1997 de grond pacht. "Wij willen die grond zelf ontwikkelen", vertelde de burge meester. "Als je met projectontwik kelaars omgaat, moet je zeer zorg vuldig te werk gaan, want 't gaat om groot geld! En als gemeente wensen we geen financiële veer te laten", aldus Van der Munnik. De gemeente heeft inmiddels een vertegenwoordiger van het ingeni eursbureau DHV aangewezen als contactpersoon voor Molenhoek, zoals dat eerder al gebeurde voor Stadszicht. De burgemeester hield de raad ook voor, dat er bezwaren ingediend zijn tegen bestemmings plan Molenhoek, zelfs tot aan de Kroon toe. Daarnaast Js er nog een artikel 19 procedure en een beeld- kwaliteitsplan, waartegen Flipse zelf bezwaar heeft gemaakt. De gemeente is met hem in gesprek en over de nog niet verleende bouwver gunningen is onlangs een hoorzit ting geweest. "We zijn nog niet toe aan finale overeenstemming en als dat er komt, zal de raadscommissie onroerende zaken advies aan b. en w. uitbrengen, waarna er een voor stel in de gemeenteraad komt", aldus de Thoolse burgemeester. De bedenkingen van A. Rinses tegen de bouw van een tweede bedrijfs woning van P.A. van der Slikke zijn misplaatst. Die conclusie trok de meerderheid van de Thoolse gemeenteraad maandagavond in navol ging van b. en w. Alleen D66, de VVD en het AOV vonden de handels wijze van het college niet juist. B. en w. bleken namelijk al een ant woord aan de familie Rinses geschreven te hebben, waarover het college achteraf instemming van de raad vroeg. "Ik heb geen enkele behoefte om te reageren op een brief die al verzonden is. Dat is verleden tijd", zei J. van den Donker. Het D66-raadslid ging echter toch nog inhoudelijk op de zaak in. "We wor den in allerlei vergaderingen bestookt met de noodzaak voor een grotere klantvriendelijkheid bij de gemeente, maar deze brief is dat niet", zei Van den Donker. De VVD en het AOV sloten zich daarbij aan. Burgemeester H.A. van der Munnik beet fel van zich af. "Als je dingen die je niet snapt toch laat volgen door een oordeel, dan komt dat vreemd over", hield hij Van den Donker voor. "U hebt te maken met raadsbesluiten uit het verleden en b. en w. zijn daaraan gehouden. U kunt dan wel zaken grotesk gaan uitver groten, maar u moet het eerst maar eens snappen. Komt u maar eens met uw water voor de dokter, want u bijt nu als raadslid in uw eigen staart", zei de Thoolse burgemees ter. Van den Donker merkte op, hele maal niet gesproken te hebben over de planologische procedure. Hij had alleen het feit van het al verzonden antwoord van b. en w. en de minder klantvriendelijke inhoud aan de orde gesteld. De burgemeester bleef erbij, dat het antwoord 'bepaald niet klantonvriendelijk was.' "Onze brief was klantgericht en correct. Wij hebben geschreven dat er geen enkel belang van de familie Rinses geschaad werd met de bouw van de tweede bedrijfswoning van dhr. Van der Slikke. De raad is eerder al stil zwijgend akkoord gegaan met de artikel 19 procedure voor Van der Slikke." De burgemeester wees er nog op, dat Rinses behalve de brief aan de raad, aan b. en w. een brief over de artikel 19 procedure aan de Kadijk hadden geschreven en van daar dat het college een antwoord had gestuurd aan Rinses. Rinses, die zelf geen aangepaste woning naast zijn bestaande huis tussen Scherpenisse en St. Maar tensdijk mag bouwen omdat het plan in strijd is met bestemmings plan buitengebied, greep het plan van dhr. Van der Slikke aan de Kadijk in Tholen aan om zijn belan gen opnieuw te bepleiten. M.A.J. van der Linde vond dat b. en w. juist gehandeld hebben. "Rinses vraagt om een uitzondering te maken op de regels van het bestem mingsplan op basis van zijn licha melijke gesteldheid. Er is een veel voud van dit soort gevallen en men sen passen dan hun woning aan. Bovendien zijn daar subsidiemoge lijkheden voor", zei het PvdA-raads- lid. K.A. Heijboer (SGP) stelde even eens vast, dat b. en w. ten aanzien van de tweede bedrijfswoning van dhr. Van der Slikke 'volkomen juist' gehandeld hebben. Hij vroeg zich wel af, waarom de al verzonden brief nu pas aan de orde kwam. Vol gens W.C. van Kempen vergelijkt Rinses 'appels met peren.' "Je moet zijn bouwplan en dat aan de Kadijk los van elkaar zien. Het college heeft volkomen correct gehandeld op basis van het afgesproken beleid. Als je daarvan zou afwijken, is er een fundamentele discussie nodig", zei het CDA-raadslid. Ook P. van Belzen zag 'geen enkele reden voor een grote uitzondering.' "Het antwoord van b. en w. aan Rin ses is zuiver het uitvoeren van een raadsbesluit", zo bracht de RPF/GPV-vertegenwoordiger naar

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 3