Philip Morris schenkt museum 20.500 gulden voor nieuwe schuur Ger. Gem verkoopt 2,3 ha grond aan twee bedrijven Echtpaar Oudesluijs wint reis naar olympische spelen Atlanta mrnm AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Ds. De Buck vertrekt naar Dedemsvaart Verbondenheid met Tholen (268 personeelsledenonderstreept Luchtballon en helikopter op Ring-jaarmarkt St.Maartensdijkse wilde zoons verrassenmaar gaat nu zelf Donderdag 4 juli 1996 52e jaargang no. 34 Skeelerbaan, boekje en scholen laten delen in erfenis 6 ton De vrijwilligers van streekmuseum de Meestoof in St. Annaland kregen maandagmiddag even dollartekens in hun ogen. Ze konden hun oren bijna niet geloven. Siga- rettenfabriek Philip Morris uit Bergen op Zoom kwam maandagmiddag zowel letterlijk als figuurlijk met maar liefst 20.500 gulden over de brug. Met deze royale gift kan de bouw van een nieuwe schuur in het najaar begin nen. 's Avonds bekrachtigde de Thoolse gemeenteraad de subsidie van 150.000 gulden, naast het beschikbaar stel len van de grond. Inzet vrijwilligers Rook zet aan tot goede gedachten Slimmigheidje Voor 75 huizen in Stadszicht Tholen De Gereformeerde Gemeente Tholen heeft 2,3 ha. grond aan de Postweg verkocht aan twee bedrijven: Minnaard projecten in Goes en aannemingsbedrijf Hommel uit Oud-Vossemeer. Ze willen voor de bouwvakvakantie van 1997 beginnen met de bouw van 75 huizen in Stadszicht. De Ger. Gem. zelf houdt 1,4 ha grond voor een nieuwe kerk met 1000 zitplaatsen en een verenigingsgebouw met parkeerplaatsen. Appartementen Duidelijke voorkeur Gemeenschap betaalt het gelag Deze week Het zal je maar gebeuren. Je vult een actiekaart in bij de supermarkt, stuurt die op en vergeet het vervolgens. Op een dag krijg je een envelop in de bus die je aanziet voor reclamedrukwerk. Maar eenmaal geopend, blijkt er een brief in te zitten waarin staat dat je een geheel verzorgde reis naar het Amerikaanse Atlanta gewonnen hebt. En dat overkwam nu precies de familie Oudesluijs uit Sint- Maartensdijk. Donderdag kregen ze hun prijs uitgereikt in Sparmarkt Groffen. Half pond koekjes Hooitijd it I 11 li Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Ds. PJ. de Buck van de Gerefor meerde Kerken te Tholen en Poort vliet vertrekt na de zomervakantie naar Dedemsvaart. Hij nam het beroep aan dat de gemeente uit deze plaats onlangs op hem uitbracht. Het plaatsje Dedemsvaart ligt in noord- Overijssel, midden tussen Zwolle en Coevorden. De Gereformeerde Kerk telt hier zo'n 1800 zielen. Ds. De Buck diende de gemeenten van Tho len en Poortvliet vijf jaar. Op 17 november 1991 werd hij in Tholen bevestigd door zijn vriend, ds. J.W. Bruining uit Rotterdam. Destijds was De Buck met zijn 27 jaar de jongste predikant van de gemeente Tholen. De herder, geboren in het Walcherse Sint Laurens, was van huis uit hervormd. Hij was aanvan kelijk als organist verbonden aan de Hervormde gemeente te Zoutelande. In 1983 ging hij in Kampen theolo gie studeren. Tholen en Poortvliet waren de eerste gemeenten van ds. De Buck. Die waren destijds drie jaar vacant na het vertrek van ds. J. Droogendijk in 1988. De predikant verruilt uiterlijk in september zijn geboorteprovincie voor het Overijs selse land. Asfalteer de ijsbaan in de Veerstraat of leg elders in Oud-Vossemeer een skeelerbaan aan. En maak eens een boekje over de geschiedenis van het dorp. De drie basisscholen en de peuterspeelzaal verdienen ook een bijdrage uit de erfenis, want zij wer ken toch ook voor de jeugd. Dat zijn niet alleen de verenigingen. Die sug gesties hebben twee inwoners van Oud-Vossemeer, onder wie dhr. C.P.G. de Koning, kenbaar gemaakt bij het gemeentebestuur van Tholen. Zij reageerden daarmee op een oproep van b. en w. in Tholender- wijs om voorstellen in te dienen voor de besteding van de erfenis van mevr. D.C. van 't Hof-Quist. Uit de eindafrekening blijkt er maar liefst 596.000 gulden beschikbaar te zijn. Tot 15 augustus kunnen er nog wen sen naar voren gebracht worden. Eerder hadden de judo-, tennis-, voetbal-, muziek- en gymnastiek vereniging en het Oranjecomité al een warm pleidooi gehouden om jaarlijks de rente aan hun clubs te betalen of het gehele bedrag over de zes te verdelen. Overigens noemde ze ook nog de speeltuinvereniging als zevende mogelijkheid. Raadslid P. van Belzen vroeg maan dagavond tijdens de raadsvergade ring of die verenigingen nog inspraak krijgen. Wethouder I.C. Moerland bevestigde, dat er een hoorzitting komt voor de inwoners en verenigingen van Oud-Vosse meer. Daarna zal de raadscommissie welzijn en onderwijs een advies uit brengen aan b. en w. en tenslotte neemt de Thoolse gemeenteraad een beslissing over de besteding van de 596.000 gulden. Philips Morris-directeur Schipper en Meestoof-voorzitter Westerveld voor de eerste schuur met de cheque voor de bouw van de tweede schuur bij het streekmuseum in St. Annaland. De gift werd door het Amerikaanse hoofdkwartier van Philip Morris in dollars betaald en dankzij de gunsti ge koers kwam er bij de Rabobank 500 gulden meer binnen dan er op het bord stond dat voor de symboli sche overhandiging was gemaakt. De Meestoof ontving de drie gasten van Philip Morris in stijl In de schuur was voor deze gelegenheid een speciale tabaksvitrine ingericht. Tabaksbladeren, potten, pijpen, matrozenshag van J. en A.C. van Rossem, Kentucky tabak voor zwa re shag, Velasques sigaren, lucifers en een hedendaags pakje sigaretten Marlboro en Philip Morris trokken de aandacht van directeur drs. J.W. Schipper, voorlichter mevr. drs. A.E. Dijkema en voorlichter dhr. M. van Putte van de vestiging Amstel veen. In de schoolklas van de Meestoof zei de directeur vervolgens heel bescheiden, dat Philip Morris beslo ten had om dit museum 'met een bedragje te ondersteunen.' Uit zijn toelichting bleek, dat er drie motieven waren om de Meestoof te steunen. Ten eerste het cultuurhisto risch belang van het streekmuseum, ten tweede de inzet van veel vrijwil ligers en ten derde de verbonden heid van Philip Morris met Tholen via de 268 personeelsleden van het eiland. "Van oudsher hebben we hier nogal wat medewerkers wonen en dat aantal neemt nog toe", vertel de de directeur. "We zijn daar zeer blij mee. Hoewel er wel eens flinke discussies zijn omdat het gehele per soneel met carnaval twee dagen vrij is, zijn de Tholenaren zeer verdraag zaam." Schipper noemde de Meestoof een zeer toegankelijk en heel gezellig museum. "Voor deze streek vervult het een belangrijke functie. Het spreekt ons ook aan, dat vrijwilli gers dit museum al 23 jaar in stand houden. Wij hechten eraan, dat mensen iets doen in hun omgeving dat niet betaald wordt. Het museum is volledig afhankelijk van giften en daarom ondersteunen wij van harte de uitbreiding met de bouw van een nieuwe, authentieke landbouw- schuur." De directeur van Philip Morris over handigde daarna symbolisch de gift van 20.500 gulden aan voorzitter drs. Th.G.A. Westerveld van de Meestoof. De twee kennen elkaar al langer uit West-Brabantse onderne merskringen (Westerveld bekleedde voorheen een staffunctie bij Shell Moerdijk) en dat bleek mede tot het succesvolle contact te hebben geleid. "Ik ben blij en ook heel trots voorzitter van dit museum te zijn", zei Westerveld in zijn dankwoord. "Nu begrijp ik pas, wat over de brug komen betekent. Philip Morris komt werkelijk over de brug." De voorzit ter bleef in de tabakssfeer met zijn opmerking, dat rook aanzet tot goe de gedachten. Hij zei dit echter ook uit eigen ervaring: met een boek in de hoek, hond aan de voet en pijp in de mond. In die entourage was de voorzitter tot de conclusie gekomen, dat het heel belangrijk is om de jeugd bij de Meestoof te betrekken. "Dat biedt perspectief voor de toe komst. In de nieuwe schuur kan de jeugd straks zien, hoe een wagenma kerij en smederij vroeger werkte. En men kan ook op een trekker spelen." Westerveld noemde het Thoolse streekmuseum 'een beetje rommelig - in de goede zin van het woord - en sfeervol.' "Je kunt er uren in door brengen en wegdromen." Begin oktober kan de eerste spade 9c grond in voor de tweede schuur van 23,40 m lang en 5,60 m breed. Op de plaats van de aankapping is de nieuwbouw 10,00 m breed. De uitbreiding wordt naast de bestaande schuur gerealiseerd, maar er komt een flinke binnenplaats tussen met beplanting en bankjes om in het zon netje te zitten. Aannemer is Kleinbouw Techniek uit St. Philipsland, R.J. Weggemans uit St. Maartensdijk verzorgt de staalconstructie. De bouw is nog exclusief de elektrische installatie en 5000 verbeterde Oud-Hollandse dakpannen, die door het St. Anna- landse slopersbedrijf Jeroense wor den geleverd van afbraakpanden uit de Oranjewijk in Bergen op Zoom. De Meestoof gaat daarom nog ver der op zoek naar sponsors. De voorzitter prees Ko Goud van de afdeling bouwzaken van de gemeen te Tholen. "We hebben enorm veel steun van hem gehad bij de voorbe reiding van het bouwplan. Steeds gooide hij weer een slimmigheidje in de strijd om kosten te besparen." Alle plooien zijn nog niet glad gesteken. Er moet nog een grondon derzoek plaatsvinden en planolo gisch dient de bouw nog geregeld te worden via een artikel 19 procedure. De grond aan de Postweg, eigendom van mevr. Van den Berge, werd begin vorig jaar gekocht door Fri d'Or-directeur A. de Boef, die zijn kerk wilde helpen. Hij blijkt het per ceel echter eind 1995 al weer door verkocht te hebben aan de Ger. Gem., die begin juni zaken heeft gedaan omdat men veel te veel grond had. Minnaard en Hommel werden de gelukkigen. "We hebben een combinatie gevormd", zegt aan nemer C.A. Hommel. "Wegens het civiele werk in zo'n nieuwbouwplan zit er best een stuk belang in voor ons bedrijf." Projectontwikkelaar Minnaard zet met Stadszicht zijn eerste voet op Thoolse grond. Het bedrijf, dat behalve in Goes ook een vestiging in Middelharnis heeft, is actief op Zuid- en Noord-Beveland, Walche ren en in Zeeuws-Vlaanderen. Een vriend van de projectontwikkelaar, Mol, is bedrijfsleider bij Hommel en de voorzitter van de bouwcommis sie van de Ger. Gem., H. Aamoudse, is administrateur bij het Vosjemeer- se aannemingsbedrijf. Zo kwamen de contacten gemakkelijk tot stand. Minnaard denkt in Stadszicht 75 koopwoningen te gaan bouwen: 2 onder 1 kap, vrijstaande huizen en twee appartementencomplexen van elk 12 woningen in drie lagen. Hij heeft ook verkennende gesprekken gehad met Schuitema voor de bouw van een nieuwe Cl000 supermarkt in Tholen. "Er is echter nog geen zinnig woord te zeggen of het kan. Zo hebben we ook contact met een andere projectontwikkelaar in Stadszicht om de nieuwe woonwijk gezamenlijk te ontwikkelen", aldus Minnaard. De Ger. Gem. houdt een strook grond van zo'n 70 meter breed, direct grenzend aan de Postweg. "B. en w. hebben een duidelijke voor keur uitgesproken voor kerkbouw op die plaats", zegt dhr. C.P. Bout van de bouwcommissie. 'Toen de gelegenheid zich aandiende, hebben we grond gekocht in het voorkeurs- gebied van de gemeente. Onze doel stelling was: zo spoedig mogelijk een kerk bouwen en de overblijven de grond verkopen voor woning bouw. Uiteindelijk is dat gebeurd aan Minnaard en Hommel." Volgens Bout regelt de projectontwikkelaar ook de bouw van de kerk, waarmee de Ger. Gem. van veel zorgen is ver lost. Minnaard op zijn beurt zal het hele project uitbesteden aan een bouwbedrijf. Door de grondverkoop van de Gere formeerde Gemeente in Tholen staat de gemeente bij de ontwikkeling van de nieuwbouwwijk Stadszicht buitenspel of in elk geval aan de zij lijn. Burgemeester H.A. van der Munnik vindt dat te zwaar uitge drukt. "We zijn met alle partijen tot de onderhandelingstafel veroor deeld en ieder heeft daar zijn eigen belangen. Je moet dit nuchter bena deren. In de Randstad weet men niet beter, of daar hebben projectontwik kelaars de bouwgrond. Op zichzelf betreur ik dat, maar zolang er geen absoluut voorkeursrecht is voor de overheid, hebben wij het nakijken. Het is immers een pure centenkwes tie. De burger calculeert en project ontwikkelaars kunnen meer betalen dan gemeenten. Maar uiteindelijk betaalt de woningkoper, de gemeen schap het gelag, want alles heeft zijn prijs. Zulke grondverkopen zijn ook een vorm van speculatie. Als je iets te duur koopt, kan de markt zich tegen je keren, maar deze grond- transactie in Stadszicht is legitiem." De gemeente heeft niet zelf de Ger. Gem. als gegadigde benaderd. "Wij waren destijds in gesprek met de eerste grondeigenaar, mevr. Van den Berge en wanneer je daarna steeds de kopers had moeten bena deren, dan speel je haasje over. Er zijn contacten met alle partijen in dit gebied: Development Coordination (koper van de grond van Christiaan- se) en de Ger. Gem. Minnaard Hommel. Zelf hebben we de perce len van Moeliker en wij stellen als gemeente het bestemmingsplan vast. Alle partijen zullen dus in alle rust met hun plannen bij ons moeten komen. Wij bepalen ook de grenzen voor de openbare voorzieningen, de straten, riolering, verlichting. Die wil zo'n projectontwikkelaar wel zelf aanleggen, maar niet in onder houd nemen. Dat moet de gemeente doen en daarvoor is weer een ont wikkelingsovereenkomst nodig. In feite gaat het dus om gelijkwaardige partijen. Als er maar betaalbare woningen in Stadszicht komen, daar gaat het om", aldus de Thoolse bur gemeester. Vertrekkende muzikale schooldirecteur C.A. Egas bracht velen aan het zingen in Sint- Maartensdijk Na 36 jaar valt doek voor tankstation aan Ten Ankerweg in Tholen Regen en wind spelbreker, maar toch goede braderie in Sint- Philipsland Zilveren raadslid W.C. van Kempen heeft kwart eeuw gewerkt tot tevredenheid van kiezers Oud-Vossemeer kan trots zijn op fraaie eigen speeltuin Raadscommissie wil verkeersremmers in de Westkerkseweg Leerlingen verlaten Calvijncollege met diploma en levenslessen Twee dagen wielersport op Tholen met criterium en omloop ZILVEREN SCHOENEN HINDEREN HET DANSEN NIET Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Op de braderie in Oud-Vossemeer bestaat voor het eerst de gelegen heid om een helikoptervlucht over het dorp te maken. Het is zaterdag middag één van de vele attracties tij dens de Ring-jaarmarkt, die duurt van één tot negen uur. De vluchten gebeuren vanaf het trapveld aan de Patrijzenweg. Door mee te doen aan een rebus geeft de organiserende middenstandsvereniging vijf men sen de kans op en gratis helikopter- vlucht. De oplossingen moeten vóór vijf uur 's middags bij de Vossenkuil worden ingeleverd. Wie iets minder hoog wil gaan, maar toch de brade rie van bovenaf wil bekijken, kan in de mechanische luchtballon stap pen. Voor de jeugd is er een kinder braderie en een ballonwedstrijd. De kaartjes kunnen gehaald worden in de stand van Van Gorsel, waarna om half negen 's avonds de ballonnen de lucht in gaan. Met 55 kramen is de Ring-jaarmarkt iets groter dan vorig jaar en de orga nisatie is dan ook tevreden. Het aan deel daarin van de plaatselijke ondernemers en verenigingen is beperkt. Veilig Verkeer staat er met de ogentest en radio Sloth presen teert de eilandelijke darts-competi tie. Het aanbod van de standhouders varieert: kleding, bloemen, speel goed, keramiek, sieraden, cd's en videobanden. Ook voor de inwendi ge mens is er van alles te koop in Oud-Vossemeer, waar het zaterdag druk zal zijn omdat ook de deelne mers aan de Zeven-dorpentocht weer hier vertrekken en aankomen. In de maanden april en mei hield Spar een actie waarmee men sport tassen en handdoeken kon winnen. De twintig hoofdprijzen waren ech ter reizen naar de olympische spelen in Atlanta. Mevr. C.H. Oudesluijs- Swagemakers vulde een kaart in bij Sparmarkt Groffen in haar woon plaats Sint-Maartensdijk. Ze deed dat eigenlijk niet voor zichzelf. "Ik dacht: wie weet, is dat wel iets voor de jongens", zegt mevr. Oudesluijs, daarmee doelend op haar twee zoons. Dus plakte ze de actiezegels op de kaart en vulde de slagzin in. "Ik weet niet eens meer wat die zin nou was. Maar ik zette mijn eigen adres erop omdat ik de jongens wil de verrassen." Mevr. Oudesluijs was erg verrast toen ze het goede bericht kreeg. "Ik was helemaal vergeten dat ik die kaart op de post gedaan had. Toen ik de envelop van Unigro zag, dacht ik dat het een drukwerkje was, dus dat bewaarde ik voor het laatst. Maar toen bleek het juist het belangrijkste te zijn", vertelt de winnares. "Ik kon het haast niet geloven en ik had er helemaal niet op gerekend. Ik win nooit iets. Ja, heel vroeger heb ik eens meegedaan aan een actie van de Spar toen die hier nog van Poot was. Toen heb ik een half pond koekjes gewonnen." Deze keer had mevr. Oudesluijs echter een behoorlijk grotere vis aan de haak geslagen. Unigro, de orga nisatie waar Spar onderdeel van uit maakt, stelde twintig hoofdprijzen beschikbaar. Het zijn 10-daagse rei zen naar Atlanta in Amerika waar dit jaar de olympische spelen gehou den worden. De waarde is 10.000 gulden en daar komt nog eens 1000 gulden aan zakgeld bij. "U reist met Arke en vliegt met de KLM. In Atlanta krijgt u een luxe kamer in een vijf-sterrenhotel." In die bewoordingen spiegelde districtslei der A. van Doveren van Unigro het echtpaar Oudesluijs een fraaie reis voor. "Er is Nederlandse begelei ding en u krijgt gelegenheid om naar allerlei bezienswaardigheden te gaan. En natuurlijk mag u ook een bezoek brengen aan de olympische spelen. U krijgt kaarten voor vijf sporteve nementen waaronder de halve finale en finale hockey waar Nederland een goede kans heeft om erbij te zijn. Dat zou natuurlijk prachtig zijn. Verder kunt u naar atletiek, volley bal, basketbal en tennis." Ant.J. Oudesluijs is wel een sport liefhebber. Hij vindt de reis erg leuk, maar mist wel een sporttak: "Ik had gehoopt dat we naar de paardensport zouden kunnen. Want daar houd ik van en er komen ook Nederlanders op dit onderdeel uit. Maar misschien dat we zelf nog kaarten kunnen kopen." Zijn vrouw vindt de sporten waar het echtpaar kaarten voor krijgt wel aardig. "We zijn zo half om half sportliefhebbers. Niet alles vinden we mooi om naar te kijken. Maar deze vijf sporten lijken me wel leuk." Maar de reis was toch bedoeld voor haar zoons? "Ja, dat is waar. Toen Wim en David alle twee bij ons aan het eten waren, zei ik: Ik heb een verrassing voor jullie. Ik ben in een goede bui, jullie mogen op reis", vertelt mevr. Oudesluijs. "Toen zei den ze: 'Ja, moet je haar horen'. Maar ik zei: Het is echt waar. Jullie mogen op reis naar Atlanta. 'Je hebt zeker weer ergens aan meegedaan', zeiden ze toen. Jammer genoeg kun nen ze zelf niet gaan, want de reis valt midden in de oogst en de hooi tijd. Het is dan zo druk op hun boerderij dat ze onmogelijk weg kunnen. Ze vonden dat wij zelf maar moesten gaan." En zo werd besloten, want een reis van 11.000 gulden gooi je niet zomaar in de prullebak. Het echtpaar Oudesluijs vertrekt zodoende voor de tweede keer in hun leven naar de Verenigde Staten. Bij hun 40-jarig huwelijk kregen ze namelijk van de kinderen ook al een reis naar Florida. De heer Oudesluijs is niet zo gesteld op het vliegtuig. "Het is zo'n lange zit, urenlang vlie gen. En ze zeggen wel dat je lekker kunt gaan slapen, maar dat hangt Districtsleider A. van Doveren rechtsvan Unigro overhandigt het echtpaar Oudesluijs-Zwagemaker uit Sint-Maartensdijk de reischeque van de Spar. Achteraan winkeliersechtpaar Groffen. maar net van je buurvrouw of buur man af', lacht Oudesluijs, die de hoofdprijs echter wel heel leuk vindt. In de Spar-winkel van Groffen, wer den de winnaars in het zonnetje gezet. Van Doveren overhandigde het echtpaar Oudesluijs symbolisch de reischeque. gelukkigen pakten vervolgens een Mevr. Groffen gdf dhr. Oudesluijs winkelkarretje om gewoon - alsof er het zakgeld voor de reis en mevr. niets gebeurd was - nog even de Oudesluijs een boeket bloemen. De dagelijkse boodschappen te doen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1