Steun gemeente fietsveer Schouwen zal beperkt zijn Foto-ruilbeurs bibliotheek flopt Oud-Vossemeer kan trots zijn op een fraaie eigen speeltuin 10% - 60% Regen en wind spelbrekers op toch goede braderie St.Philipsland korting! Nieuwe buis voor aardgas niet dieper '96 Bezoekje aan Vrij en Blij in Sint-Annaland vormde aanleiding Minder drukmaar wel kopend publiek en wisselend resultaat Donderdag 4 juli 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 .omer De jeugd van Oud-Vossemeer kan voortaan op eigen dorp in een speeltuin terecht. Tussen de Cornelis Fran- kenstraat, Hofstraat en F.D. Rooseveltstraat ligt sinds vrijdag De Vossetuin klaar. "Iets moois, waar we met zijn allen trots op kunnen zijn", zei voorzitter A.J. van Daalen bij de officiële opening. Enthousiast Gevaarlijk Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. ^JëÊSJ flakkee verhuizingen b.v. VW wil uitbreiding toeristische fietsroutes Als er een fiets-/voetveer van Bruinisse naar Tholen komt, zal de gemeente daar hooguit een garantiesubsidie voor beschikbaar stellen. Dat zegt wethouder J. Versluys, die het idee overigens toejuicht. Anders dan het veer Gorishoek-Yerseke is hier geen sprake van een particu lier initiatief; de provinciale VVV voelt wel iets voor een verbinding tussen Schouwen en Tholen als blijkt dat het fietsveer van Zierikzee naar Wemeldinge - dat binnen kort van start gaat - aanslaat. Philipsdam Koning Willem III zwaaide naar wasgoed De koffie stond zaterdagmiddag klaar in de openbare bibliotheek in Sint-Maartensdijk maar voor de foto-ruil beurs van koninginnedag was nauwelijks belangstelling. "Verkeerd ingeschat," concludeert directeur A. Niederer dan ook. De belangstelling viel tegen; slechts een inwo ner had zich vantevoren aangemeld om foto's beschik baar te stellen. Een gure noordwestenwind en regelmatig een fikse bui. De elementen zaten niet mee zaterdag op de braderie te Sint-Philips- land. De deelnemers had den er dan ook een hard hoofd in. Toch liep voor de meesten de verkoop niet slecht. "Naar omstandighe den is het onverwacht erg goed gegaan", meldt secre taris N.J.G. Jansen van de ondernemersvereniging. Rijen dik Brandweer in trek Veel zomermode van bekende merken met Any CaxO A~Y~ Het was vrijdagmiddag een drukte van jewelste, want de kinderen van de drie bassischolen (groepen 1 t/m 6), van peuterspeelzaal De Pluus en van de mytylschool uit Roosendaal waren uitgenodigd om bij de ope ning aanwezig te zijn. Nadat wet houder J. Versluys het hek had geo pend met de door Marcel van Daal en aangereikte sleutel, dromde iedereen naar binnen. Elk kind kreeg meteen een oranje ballon in de han- zal permanent toezicht aanwezig zijn tijdens de openingsuren. Als 'oppasser' is Jos Verhiest aangesteld. Felicitaties waren er vrijdag van het gemeentebestuur, mevrouw M. Blok van de stichting Impuls, architect mevrouw Vaas en voorzitter L. Hage van de Sint-Annalandse speel tuinvereniging Vrij en Blij. Want in die speeltuin is het allemaal begon nen, riep erevoorzitter A. Rijnberg van Vrij en Blij in herinnering. Hij kwam drie jaar geleden in 'zijn' speeltuin in gesprek met mevrouw H. van Daalen-Capelle, die zo'n voorziening in het eigen dorp miste. Op aanraden van Rijnberg zocht ze een commissie bij elkaar en dat resulteerde in de oprichting van een vereniging. -Die ging vervolgens, bijgestaan door Rijnberg, aan de slag. Er werd aangeklopt bij de gemeente. VVD-raadslid R. Ravensteijn heeft in de commissie openbare werken gepleit voor verbetering van de toegangsweg tot speel tuin De Vossetuin. "Het is een prachtige speeltuin geworden die ook toegankelijk is voor gehandicapten. Maar de toe gangsweg is vreselijk. Daar moet wat aan gedaan worden. Bovendien is de ingang van de speeltuin vlak bij een bocht in de straat. Als er kinderen vanaf de speeltuin komen rennen, kunt u de gevolgen wel raden", zei de VVD'er. "Kunnen er daarom geen waarschuwingsborden worden geplaatst voor de veilig heid van de jeugd." Wethouder J. van der Jagt beloofde het voorstel mee te nemen naar het college van b. en w. O ERKENDE Middelhamis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Bei jerland VERHUIZERS Tel. 0187482188 Tel. 0181-320016 Tel. 0111-413163 Tel. 0186-613624 Advertentie I.M. "Op zich is het een goede zaak om er den. Medewerking van de gemeente nog een toeristische route bij te maken. Het rondje Oosterscheide zoals via Gorishoek-Yerseke en de Oesterdam mogelijk is, wordt ook steeds meer gebruikt", zegt Ver sluys. Maar het lijkt hem geen een voudige zaak. De VVV denkt aan Bruinisse en bij voorkeur Sint- Annaland als vertrekpunten. "Er zal een zeewaardige en goedgekeurde boot ingezet moeten worden, terwijl het vaarwater tussen deze plaatsen niet altijd zo rustig is", aldus de wet houder. Enthousiasme en vrijwilli gerswerk zijn volgens hem onont beerlijk, omdat de veerdienst in het begin beslist niet rendabel zal zijn. En het onderhouden van een vaste dienstregeling - een vereiste - kan een hele opgaaf zijn. Bij het aanwijzen van een aanleg plaats zal de gemeente betrokken worden, maar financieel valt van Tholen niet veel te verwachten, zegt Versluys. Het veer Gorishoek-Yer seke kan bij zowel Tholen als Rei- merswaal een beroep doen op een garantiesubsidie van 1700 gulden en daar zal het voor een eventueel veer Bruinisse-Tholen ook mee ophou- Bruinisse (na 1 januari 1997: Schou- wen-Duiveland) is overigens ver eist. De VVV vindt de verbinding een aantrekkelijk alternatief voor een fietstocht over de lange Philipsdam. "Het is nog maar een idee, maar ik wil graag een gesprek als het zover is", zegt Versluys, die over het fiets veer is gebeld door T. van Elsacker van de provinciale VVV. Deze orga nisatie lijkt het idee te hebben opge pikt van het CDA in Bruinisse. Bij de begrotingsbehandeling in het najaar van 1994 opperden de chris ten-democraten het idee om het veer Zijpe-Anna Jacobapolder (sinds 1988 uit de vaart) in de vorm van een fietsveer in ere te herstellen. Deels uit nostalgische overwegin gen, maar ook'omdat er in het toeris tenseizoen behoefte aan zou zijn. J. Wesdorp uit Sint-Philipsland reageerde daar toen meteen op; hij schreef gedeputeerde staten dat hij bereid was om zo'n bootje in de vaart te houden. Van de mensen die kwamen bleken de meesten op zoek naar kiekjes die ze zelf niet konden nemen omdat ze als ouder betrokken waren bij de spelletjes van de kinderen, of omdat ze zelf niet gefotografeerd hadden. Zo zocht mevrouw M. Ponse foto's waarop haar dochtertje staat in het schoolklasje van de Juliana van Stolbergschool. De kinderen zaten op een verhoging en waren niet van alle kanten zichtbaar. En mevrouw A.C. Goorden uit Tho len was naar de smalstad gekomen om te kijken of er foto's waren waar op haar moeder te zien was die met een 'bus ouden van dagen' vanuit Rotterdam naar Sint-Maartensdijk was gekomen. Geen foto. Net als Niederer had zij 'op meer mensen gehoopt'. Mevrouw J. Potter-Gebraad (82) stelde vast dat er 'bijna niemand' was. Zelf had ze een plakboek mee gebracht waarin vooral krantenarti kelen waren geplakt, maar niet veel foto's. Wel stond er een leuke anek dote in die zij zelf had opgeschre ven! genoteerd uit de mond van haar grootvader Barend Hage, die in de vorige eeuw bode was bij de gemeente Sint-Maartensdijk: 'Klei ne grap van koning Willem III die op 28 mei 1862 met een koetsje van Sint-Maartensdijk naar Stavenisse kwam langs de Stenenpad waar de was buiten hing met damesbroeken. Die grote kruizen heetten toen ope- ne welies. Toen hij dat zag nam hij zijn hoge hoed af en maakte een bui ging naar die was.' Ook mevr. R. Joppe-Lindhout had meer foto's verwacht. Ze was al teleurgesteld geweest in het blad Vorsten dat slechts 3 foto's van het koninklijk bezoek aan Sint-Maar tensdijk had afgedrukt tegen 11 van Bergen op Zoom. "Maar er stonden wel tien pagina's in van de koning van Zweden die vijftig jaar werd. Waar is dat nou goed voor?" Ze schreef dan ook een boze brief naar de redactie van Vorsten waar de familie al sinds 1973 op geabon neerd is. "Ik heb geschreven dat we zo hadden uitgekeken naar het blad en dan staan er maar drie foto's in. Terwijl de moeders tot in de nacht hebben gewerkt. Ze hadden beter na moeten denken. Hoe langer ik schreef, hoe kwader ik werd." Veel geholpen heeft het niet. Haar ingezonden brief werd niet geplaatst en het aantal foto's van het bezoek aan de smalstad bleef beperkt tot drie. Het begon 's morgens allemaal nog redelijk. Weliswaar was het bewolkt, maar nog steeds droog. De standhouders gaven dan ook aan redelijk verkocht te hebben. "Wij zijn met opzet al vroeg begonnen met opzetten. Om kwart voor acht werd er al verkocht. Dat is eigenlijk niet de bedoeling, maar op een gege ven moment moet je wel. Het is beter dan om het zo weg te laten pakken", zegt voorzitter A. de Raat van supportersvereniging Noad '67 die met een rommelmarkt aanwezig was op de braderie. "We hebben best goede zaken gedaan. De boeken gaan niet zo hard, maar voor de spullen was best belangstelling. In de loop van de dag neemt dat wel af, dus we zullen er niet tot negen uur zijn. Daar is het weer ook niet naar." De 'bemanning' van de Noad-stand weet te melden dat de Gentiaan, die met antieke serviezen in de Voor straat stond, is vertrokken omdat het te hard waaide. En meer standhou ders besloten iets eerder dan de bedoeling was hun biezen te pakken. Maar in de middag volgden flinke buien en de wind maakte het koud. Toch bleven tussen de buien door de mensen lopen. Volgens Jansen was het voor standhouders niet nodig geweest om eerder weg te gaan. "Ik heb op het punt gestaan om 's avonds over de luidsprekers te laten omroepen dat we om acht uur zouden sluiten, een uur eerder dan gepland. Maar juist toen trok het publiek weer wat aan en we zijn gewoon doorgegaan", zegt de secre taris van de ondernemersvereniging. "Het was wel wat minder dan vorig jaar, maar toch niet in die mate als L. Prins uit Tholen. Wie het wel erg druk hadden, waren Albert en Mieke van Beveren die met het mini- stoomlocomotiefje Kobus over het braderieparcours reden. Het wagon netje was de hele dag gevuld met kinderen die genoten van de tocht. Het kleine voertuigje verraadde zijn komst al van verre met een witte rookpluim en af en toe een fluitsig naal. De jeugd had ook nog andere punten waarop ze zich uit kon leven. Zo waren er voor de kleintjes bijvoor beeld de minicars die zoals altijd goed in de smaak vielen. Maar de open dag van de brandweer trok misschien nog wel het meest. De blusgroep Sint-Philipsland organi seerde deze dag mede in het kader van het 50-jarig bestaan. Een indrukwekkende 'crashtender' van de luchtmacht te Gilze-Rijen vorm de het pronkstuk van een verzame ling (brandweer)voertuigen. Verder waren er ook twee brandweerwa gens te bewonderen waaronder de nieuwe aanwinst van de blusgroep Stavenisse. De politie en ambulan cedienst waren eveneens met een auto aanwezig. De jongeren konden deze voertuigen, onder het toeziend oog van het personeel, naar hartelust t bekijken. Soms konden ze de auto's zelfs uitproberen, want de sirene werd menigmaal aangezet. Verder waren er blusactiviteiten (alsof er nog niet genoeg water uit de lucht viel) en men kon de onlangs ver bouwde kazerne van binnen bekij ken. Daar werden ook videofilms gedraaid over het werk van de brandweer, kleine blusmiddelen, watertransporten voor grote branden en over de brandwondenstichting. De verzameling oude en nieuwe brandweerspullen trok eveneens veel bekijks. De eigenaar deed zelfs nog een nieuwe aanwinst op. Een inwoner van Poortvliet bezat nog een helm die ontbrak in de collectie van de verzamelaar. Het brandweer personeel bakte in de kantine verse appelflappen, kaas- en saucijze- broodjes. Ondanks het slechte weer bleek de blusattractie voor veel kin deren toch het meest onweerstaan baar. De hoofdprijs bij de verloting van het Rode Kruis, een sprei, werd gewonnen door P. den Braber uit de Wilhelminastraat. De andere zestig prijzen worden thuisbezorgd. De naam van de pop was Nelly, maar dat werd door niemand geraden. "De groep vroeg direct om een plaats voor de speeltuin en om een startsubsidie", vertelde wethouder Versluys. "Ondanks dat we het idee goed vonden, waren we wat voor zichtig." Het gemeentebestuur had immers een nare ervaring in Poort vliet achter de rug. Het speeltuinbe- stuur moest aantonen dat mensen lid of donateur wilden worden, aange ven waar ze geld vandaan dachten te halen en of er voldoende vrijwilli gers waren om een stuk werk te ver zetten. "We hadden te maken met een enthousiaste groep mensen, met doordouwer Cornelissen als aan spreekpunt." De secretaris van De Vossetuin rela tiveert zijn eigen rol: "Ik had de tijd om het papierwerk te doen en kon verder adviseren. Daarnaast hebben mijn medebestuursleden en niet te vergeten een groep vrijwilligers de afgelopen maanden bergen werk verzet." De gemeente stelde 75.000 gulden subsidie beschikbaar, daar naast werden bijdragen losgepeuterd van diverse instellingen en spon sors. "De speeltuin is door eendracht tot stand gekomen. Nu is het zaak om wat gebouwd is, in stand te hou den. Ik hoop dat de bevolking van Oud-Vossemeer de speeltuin en het bestuur zal steunen", zei Rijnberg. Voorzitter Van Daalen wees erop dat het alsmaar drukker wordende verkeer het de kinderen onmogelijk maakt om op straat te spelen. Daar om is de speeltuin een uitkomst. Van Daalen riep iedereen op om zui nig te zijn op de toestellen en de omgeving van de speeltuin. En dat is nodig, maakte Versluys duidelijk. "We hebben in de gemeente Tholen 50 speelplaatsen en het in stand hou den daarvan kost onnodig veel geld. Onnodig, omdat er veel kapot wordt gemaakt en soms ook beklad." Zo trok de gemeenteraad maandag avond 4600 gulden uit om het speel terrein aan de Marehoekstraat in Oud-Vossemeer te herstellen. Oplossen van dit probleem kan vol gens Versluys op twee manieren: de jeugd erop wijzen dat geld voor reparaties eigenlijk weggegooid geld is, én de buurt betrekken bij het beheer van een speelterrein en op die manier samen de verantwoorde lijkheid ervoor dragen. De Vossemeerse speeltuin is van maandag t/m vrijdag geopend van half twee tot half zes en van half zeven tot acht uur, op zaterdag van negen tot vier uur. Een dagkaartje kost 1,50 gulden. Donateurs betalen 15 gulden per jaar, leden twee tien tjes en een gezinsabonnement kost 30 gulden. den gestopt. Sommigen lieten die net zo gauw weer los, om zich meteen op de fraaie speeltoestellen te storten. Voor de toespraakjes die op het pro gramma stonden, hadden ze eigen lijk geen tijd. Dat ze daarna de bal lonnen los mochten laten, was al een stuk interessanter. En toen vervol gens ijsjes werden uitgedeeld, kon voor de kinderen de middag hele maal niet meer stuk. Op het terrein staan toestellen die ook geschikt zijn voor gehandicapte kinderen. Men vindt er een zandbak, schommel, vogelnest, duikelrekken, springveren en -palen, lachspiegels, glijbaan, draaimolen, krokodillen- wip, giraffehuis en slingerboom. Voor de bij de zandbak aanwezige waterpomp moet nog een afvoertje gerealiseerd worden en tussen alle speeltuigen wordt nog gras inge zaaid. Alle werk is dus nog niet gedaan. Zo moet het oppassershuis nog afgewerkt worden, is het toe gangspad vanaf de Cornelis Fran- kenstraat nog niet verhard en de overdekte speelruimte niet gereed. Bij de speeltuin zijn toiletten en er Op dit moment zijn een honderd gezinsabonnementen uitgegeven en zijn er zo'n 50 donateurs. Het bestuur van De Vossetuin bestaat uit voorzitter A.J. van Daalen, secreta ris S. Cornelissen, penningmeester J. Hommel, M. Geluk, G. Goedege- buure en de dames L. Schot, M. v.d. Leur, H. Bolier en M. de Jager. Dat bestuur nam vrijdagmiddag diverse geschenken in ontvangst, waaronder een klok van mevrouw Van Daalen- Capelle en enkele tafels van de mid denstandsvereniging. Met een ballon in de draaimolen is natuurlijk spannend. Wethouder Versluys heeft de sleutel van het hek van speeltuin De Vossetuin gekregen van het zoontje Marcel van voorzitter Van Daal en. De Gasunie gaat tussen Poortvliet en Scherpenisse een verzwaarde buis aanleggen voor het transport van aardgas. De buis moet van de Paasdijk tot aan de Engelaarsdijk komen te liggen. Deze uitbreiding van het net is nodig om het gebied voldoende van gas te blijven voor zien. De landinrichtingscommissie en het Landbouwschap hebben in principe ingestemd met het plan, maar hebben ook gevraagd om de pijp in plaats van op 1,25 meter onder het maaiveld, op 1,65 meter diepte te leggen. Dit wegens de aan komende ruilverkaveling in het gebied waarbij wel eens nieuwe slo ten gegraven kunnen worden. De Gasunie meldt dat er inmiddels overeenstemming is met alle grond eigenaren over de plaats en de diep te van de nieuwe buis. Schade aan drainage zal worden vergoed. De landinrichtingscommissie kan bij de toestemming voor het uitvoeren van de werkzaamheden in de ruilverka veling wel voorwaarden stellen met betrekking tot aanpassingen aan kavelsloten omdat er een buis onder ligt. Gasunie gaat de buizen niet die per aanleggen dan 1,25 meter, mede omdat het bestaande systeem ook op die hoogte ligt. G.s. hebben de Gas unie inmiddels vergunning verleend om de nieuwe pijpleiding aan te leg gen. Deze drie dames van vocalgroup Rejoice zien er - ondanks het sombere weer - nog stralend uit. Voor hen was de braderie in Sint-Philips land toch gezellig. we verwacht hadden. Het Rode Kruis heeft zelfs meer verkocht. Er waren wel weinig slenteraars. Het was een kopend publiek. Toen ik tegen het einde een rondje over de braderie maakte, was het algemene gevoel bij de deelnemers redelijk goed." De reacties van de diverse deelne mers waren 's middags al niet zo negatief meer. Vocalgroup Rejoice was met een dartspel aanwezig en had niet echt te klagen. De stand van het Nederlands Bijbelgenootschap had wat te lijden onder het weer. "Wat verkoop betreft, is het nog niet zo slecht gegaan", zegt W. Mullié uit Tholen. "Het is wel jammer dat de boeken en leggers zo snel vochtig worden met dit weer. Maar naar omstandigheden gaat het best rede lijk." Deze opmerking 'naar omstan digheden' hanteerden de meeste standhouders. Geen overvlieger dus, maar een redelijke braderie. Drie deelnemers konden echter zeker tevreden zijn. Bij de oliebollen- kraam van zangvereniging VZOS is het altijd druk. Weer of geen weer, rijen dik stonden ook nu weer de mensen te wachten op een zak (of twee) van de met rozijnen doorspek te lekkernij. Ook de poffertjes van de plattelandsvrouwen vonden gre tig aftrek. En tot slot zat café De Druiventros tot de nok toe vol, want daar was het droog. Er waren ook stands waarmee het minder goed ging. Slagerij Geilings had geen topdrukte op de braderie met zijn warme vleesgerechten. Ook de invalidenbond Anib had geen beste dag. Met 1000 loten verkocht, moet er geld bij volgens bestuurslid

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 13