Ontzie de duinen GEMEENTE MIDDELBURG OPGELET! De stand van zaken in waterschap Zeeuwse Eilanden Functie zwemwater Monsters nemen Resultaten zwemwater- onderzoek 1990-1995 W ;.",v'y Waterschapsomslag: deze week of in november Hoofdkantoor ili 9 W> W 'X W t fl Vanaf 7 juli kent ook Middelburg vergunningparkeren in het grootste deel van de stervormige binnen stad. Bezoekers kunnen hun auto dan alleen parkeren in de twee parkeerkelders in de binnenstad of bij meters en automaten De niet-betalen parkeerplaatsen zijn gereserveerd voor vergunninghouders. De historische binnenstad van Middelburg moet aantrekkelijk, veilig en leefbaar blijven. Daarom zijn de beschikbare parkeerplaatsen verdeeld onder bewoners, bezoekers, werkers en bedrijven. Als u met de auto naar het centrum van Middelburg komt voor een bezoek aan de winkels, terrasjes en monumen ten, wijst het automatische parkeerver- wijssysteem u de weg. Tip: de parkeerkelders Geere en Kousteensedijk in de binnenstad zijn zes dagen per week open van 8.00 tot 21.30 uur. Behalve de donderdag avond zelfs gratis na 18.00 uur. Hoe het nieuwe parkeersysteem werkt kunt u lezen op Maximaal T.V.-teletekst pagina 830 e.v. aterstand Is het zwemwater in orde? De kwaliteit van zwemwater Is de laatste tijd regelmatig in het nieuws. Reden te meer om eens nader In te gaan op de zwem waterkwaliteit in het gebied van waterschap Zeeuwse Eilanden. In het provinciaal Waterhuishoudings plan 1993-1997 zijn de functies van diverse wateren weergegeven. De Provincie heeft in het beheersgebied van Zeeuwse Eilanden de volgende wateren aangewezen als zwemwater: Stelleplas bij Heinkenszand, Ouwerkerksekreek bij Ouwerkerk en Schelphoek bij Serooskerke op Schouwen-Duiveland. Naast deze officieel aangewezen wateren wordt er ook zwemwater- onderzoek uitgevoerd in het Goese Meer ten noorden van Goes en in het Havenkanaal ten noorden van Wilhelminadorp, omdat er op beide plaatsen veel wordt gezwommen. Voor de wateren met een zwemwater- functie gelden speciale waterkwali teitsdoelstellingen. Die zijn wettelijk vastgelegd. De vastgestelde normen hebben betrekking op factoren die van belang zijn voor de veiligheid, de aantrekkelijkheid en de directe gezondheidsrisico's voor de zwemmer. Voor het bepalen van de gezondheids risico's wordt voornamelijk gebruik gemaakt van de zgn. indicatorwaarde van bepaalde bacteriën (thermotolerante coli-bacteriën). Hoewel deze bacteriën zelf niet schadelijk zijn, geven ze een indicatie van de aanwezigheid van ziekteverwekkende bacteriën. Om de zwemkwaliteit te bewaken wordt vanaf april om de veertien dagen telkens op dezelfde plaatsen water monsters genomen. Deze worden geanalyseerd in het laboratorium van de Zeeuwse waterschappen te Sluiskil. In hoofdzaak wordt gekeken naar coli- bacteriën, doorzicht, zuurgraad, geur en kleur van het zwemwater. De Ouwerkerksekreek voldoet aan de zwemwaternormen met uitzondering van het doorzicht. Dit is te wijten aan het hoge gehalte aan zwevende stof in het water. Dit wordt beschouwd als een MÉMfc- - natuurlijk verschijnsel, wat inhoudt dat de overschrijding voor het doorzicht niet wordt aangerekend als overschrijding. In 1994 werd een tijdelijke verslechtering van de zuurstof huishouding geconstateerd. De waterkwaliteit in de Schelphoek voldoet de laatste jaren aan alle zwem waternormen, met uitzondering van een tijdelijk verslechterde zuurstof huishouding in de zomer van 1994. De Stelleplas heeft een te gering doorzicht en een te hoge zuurgraad en voldoet daarmee niet aan de zwemwa ternormen. Omdat deze overschrijdin gen een natuurlijke oorzaak hebben, kan er toch zonder kwalijke gevolgen gezwommen worden. De waterkwaliteit in het kanaal tussen Wilhelminadorp en Goese Sas voldoet ook aan de zwemwaternormen, hoewel het kanaal geen zwemwaterfunctie heeft. In 1994 nam het doorzicht tijdelijk af door lozing van een kwelgemaaltje op het kanaal. Sinds 1994 wordt in het Goese Meer zwemwateronderzoek uitgevoerd. Het zwemwater voldoet hier ruimschoots aan de normen. In de zomer van 1995 werden de zwemmers in het Goese Meer onaangenaam verrast door jeuk veroorzakende kruiskwalletjes, waardoor zwemmen niet gewenst was. Dit jaar zijn ze nog niet waargenomen. De duinen op Walcheren en Schouwen zijn niet alleen mooi en rustgevend, ze dienen ook als - natuurlijke - zeewering. Vooral de smalle duinenrij op Walcheren is ook vanwege de recreatiedrukte tamelijk kwetsbaar. Schade die ontstaat door het betreden van de duinen (onnatuurlijke zandverplaatsing, vertrap pen van helmgras, vernielen van stuifschermen), kan indirect grote gevolgen hebben voor de veiligheid van de bevolking. De duinen zijn - afgezien van de paden - dan ook verboden terrein. Dat wordt duidelijk gemaakt door bordjes die het waterschap her en der in en bij de duinen plaatst: 'Deze duinen zijn natuurgebied en bescher men het land tegen de zee. Betreden veroorzaakt schade! Verboden toegang.' En dat wordt ook nog eens duidelijk gemaakt in de nieuwe folder 'Zee, strand en duinen' die het waterschap verspreidt via strandpaviljoens, cam pings en VW's. Deze folder is vooral gericht op badgasten en is in Duits en Nederlands verkrijgbaar. Deze week is de waterschapsomslag verzonden: de belasting die eigenaren (of pachters) van gebouwde en ongebouwde eigendommen aan het waterschap betalen. Van dit belasting geld voert het waterschap de taken uit die voor deze eigenaren/pachters van groot belang zijn: beheer en onderhoud van waterkeringen, peilbeheer en beheer en onderhoud van waterlopen en ander oppervlakte water. Ofwel: de zorg voor veiligheid en droge voeten. Inwoners die geen eigenaar zijn, maar bijvoorbeeld een huis huren, hebben aan deze kosten in februari jl. via de ingezetenenomslag al hun steentje bijgedragen. Eigenaren van gebouwde eigendom men (huizen, boerderijen, scholen enz.) betalen dit jaar 4,35 per 5000,— geschatte economische waarde. Voor ongebouwde eigen dommen (akkers, weilanden, boomgaarden) wordt de kadastrale oppervlakte als maatstaf gebruikt. Het tarief voor 1996 is 108,36 per hectare. Land- en huiseigenaren die in de gemeenten Brouwershaven, Duiveland, Middenschouwen, Westerschouwen en Zierikzee wonen, krijgen hun aanslag dit jaar pas in november. Dat komt omdat deze gemeenten nog niet klaar zijn met de taxatie, waarop deze belasting gebaseerd wordt. Heeft u vragen over deze belasting in het algemeen of over uw aanslag in het bijzonder, aarzel dan niet (0113)Z41150 te bellen. We willen u graag helpen. Waterstand is de informatierubriek van het nieuwe waterschap Zeeuwse Eilanden. Elke maand kunt u deze rubriek in dit blad vinden. Voor vragen over de beschreven onderwerpen kunt u terecht bij bureau Voorlichting: Mariette van Gorkum (01 13-241209) of Arend van der Wel (01 13-241203). Waterschap Zeeuwse Eilanden Postbus 114, 4460 AC Goes Piet Heinstraat 77, 4461 GL Goes telefoon (0113)241000 telefax (0113) 227528 JL mwM .11 w 1 lilAlivil Illli

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 20