Onderkomen schietvereniging Eendracht in Tholen uitgebrand Gemeente schuift woningbouw op de lange baan Thoolse politie beter te bereiken met mobiele telefoons Onderzoek: klanten geven rapportcijfer y AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Halve eeuw brandweer op braderie in St.Philipsland 'Alarmering is treurig' Jb Twee leden Koningsschutters uit St. Willebrord licht gewond STEP in de problemen door vloerbedekking Ruim 13 mille opbrengst actie Oost-Roemenië Donderdag 27 juni 1996 52e jaargang no. 33 Het gebouw aan de Wetstraat in Tholen waarin schiet vereniging De Eendracht huisde, is donderdagavond door een uitslaande brand vernield. Het vuur werd om streeks tien voor tien ontdekt door schutters uit St.Wille- brord die het pand die avond huurden. Twee van hen lie pen lichte brandwonden op. Uit een onderzoek van de technische recherche bleek, dat de brand is ontstaan door een technische storing in de elektrische installatie en met name het ventilatiesysteem. Kritiek projectontwikkelaar en bank "B. en w. van Tholen hebben gekozen voor het op de lan ge baan schuiven van de woningbouw omdat het college weigert de controverse met pachter D.J. van Gorsel via ons op te lossen." Met die kritiek heeft projectontwikke laar Flipse Partners uit 's Gravenpolder zich tot de gemeenteraad gewend in verband met de gang van zaken rond plan Molenhoek. Nieuw onderkomen Van Gorsel wil Deze week De Thoolse politie zal vanaf dit najaar beter te bereiken zijn door de aanschaf van mobiele telefoons. Voorwaarde is, dat de witte vlekken in het GSM-net dan volledig ver dwenen zijn. Met de mobiele telefoons die de agenten te voet, op de fiets of in de auto bij zich hebben, kunnen inwoners van Tholen sneller en beter op hun wenken bediend worden. Nu krijgt de burger nogal eens nul op rekest: of de politie is niet bereikbaar, of men wordt niet snel teruggebeld of het doorverwijzen laat te wensen over. Niet prettig Gelukkig geen 10 CA Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Thoolse brandweerlieden bestrijden het vuur in het schietlokaal, o.a. vanaf het dak van landbouwmechanisatiebedrijfZandijk, rechts. De brief blijkt overigens al op 27 maart geschreven te zijn, maar de raadsvergaderingen van 25 maart en 22 april gingen voorbij zonder dat het onderwerp aan de orde kwam. En b. en w. hebben de drie maanden niet benut om een antwoord voor te bereiden, want ze stellen de gemeenteraad maandagavond voor om de brief van Flipse voor kennis geving aan te nemen. Voorzitter M. Bijl van de Rabobank St. Annaland/Poortvliet uitte op de ledenvergadering vorige week ook zorgen over de mogelijkheden voor nieuwbouw in de gemeente. "De bestaande plannen zijn zo ongeveer volgebouwd, maar de gemeentelijke overheid heeft nog geen nieuwe bestemmingsplan afgerond. Enige haast is hier geboden, aangezien waar groei via nieuwbouw mogelijk is, dat moeten worden aangegrepen om de leefbaarheid - met name in de kleine kernen - in stand te houden en te vergroten", aldus Bijl. een klein jaar bezig om beweging te krijgen in plan Molenhoek. "Wij zouden dit hele gebied in samen spraak met de gemeente nog in 1996 kunnen volbouwen met allerlei modellen huizen. Wij hebben het college diverse voorstellen gedaan om dat doel ook werkelijk te berei ken. Ook de belemmering van de pachtontbinding op een deel van die gronden zou door ons in die opzet worden opgeruimd. Van Gorsel heeft schriftelijk aan het college ver klaard, daaraan te willen meewerken als wij die gronden voor de ontwik keling van Molenhoek nodig heb ben. De weigering van het college daarop in te gaan, is niet in het belang van de ontwikkeling van het totale bestemmingsplan. Het is kos tenverhogend, het laat onnodig vast gelopen verhoudingen in stand en het belemmert de burgers in hun huisvesting. Dit alles is niemands belang!", aldus Flipse in de brief aan de Thoolse gemeenteraad. Volgens omwonende C.I.L. Zandijk was de alarmering van de brandweer donderdagavond 'treurig.' "De alarmcentrale heeft finaal gefaald; 06 11 heeft ons in de steek gelaten. De brandweer van Tholen kop er niets aandoen, maar het heeft na de eerste telefoontjes dertien minuten geduurd voordat de brandweer er was. En dat is toch geweldig lang. Wij hebben het dan ook even benauwd gehad, want ons pand grenst aan het schietlokaal." Brandweerman A.P. Geuze kwam van zijn werk in Bergen op Zoom, toen hij op de Tholenseweg de rook zag. Hij reed direct naar de brand weerkazerne en nam via de mobilo foon contact op met de centrale. Toen waren de vrijwilligers binnen twee minuten ter plaatse. "Vreemd genoeg hebben mensen die eerder gebeld hebben, nul op rekest gekregen", zegt officier van dienst G. Akershoek. "Ik weet ook niet wat er fout is gegaan, maar de alarme ring is misgelopen. Bij de tweede melding zijn we pas uitgerukt." De stichting evenementen en pro motie (STEP) uit Tholen, die allerlei evenementen organiseert, komt met een aantal grote activiteiten in de problemen. Voor 21 september stond er in sporthal Meulvliet een grote snuffelmarkt gepland, op 14 december een kerstmarkt en op 18 april een optreden van het Bruinis- ser visserskoor. Maar de beheers commissie van Meulvliet heeft geen toestemming gegeven om deze eve nementen in de sporthal te houden, omdat de vloer niet voldoende beschermd kan worden. "We hebben echt een probleem. Er komen veel mensen op zo'n activiteit af en de beheerscommissie wil de garantie dat de vloer van de sporthal goed beschermd wordt. Dus zou je er iets over moeten leggen", zegt voorzitter C. Wolvekamp van STEP. "We kun nen eigenlijk niet uitwijken naar de grote feestzaal, want daarin is nog te weinig ruimte. Als je een snuffel markt organiseert, komen de men sen niet voor twintig kraampjes. Dan willen ze zo'n 60 stands bekij ken. En het Bruinisser visserskoor is behoorlijk groot mèt een fanfare. Dan houd je bijna geen zitplaatsen meer over. We zitten echt in de knel." STEP benaderde al diverse bedrijven om te vragen of die geen materiaal hadden om op de vloer te leggen, maar tot nu toe zonder resul taat. "We hopen dat er iemand is die ons kan helpen aan iets om de vloer te beschermen zoals hardboardpla ten, vlonders, rollen slijtvaste kunst stof of zelfs maar kunstgras'. Als we geen oplossing vinden, vrees ik dat de activiteiten in het gedrang komen", zegt Wolvekamp. Hij kan nog niet zeggen of dat zou beteke nen dat de evenementen afgelast gaan worden. De Koningsschutters uit St.Wille- brord huren het gebouw van De Eendracht wegens gebrek aan een eigen ruimte. Zeven leden zijn er op het moment dat de brand uitbreekt aan het schieten. Ze zijn net klaar en zitten in de kantine nog wat na te praten. Op een gegeven moment rui ken ze een brandlucht en gaan kij ken waar die vandaan komt. Als ze de deur naar de sch iethal open doen, staat daar alles al in vuur en vlam. Er is geen tijd meer om de wapens of de munitie mee te nemen. De schutters moeten rennen naar de uitgang om zichzelf te redden. Onderweg lopen er een aantal brandwonden op door brandend plastic dat van het plafond naar beneden komt. Twee van hen moeten naar de dokter. Voorzitter P.F.J, van Rooij van De Eendracht arriveert al snel. "Het is toch ongelooflijk", verzucht hij. "We hadden dat plastic gespannen onder het dak, want er zaten lekken in. Het gebouw is erg slecht. Daar hebben we al heel wat over gespro ken met de eigenaar (een man uit Brielle - red.). Dat plastic is natuur lijk door het vuur gesmolten." Van Rooij kijkt verbouwereerd naar de bluswerkzaamheden van de brand weer. De blusgroep van Tholen zag meteen dat er assistentie nodig was. Ook de groep Sint-Maartensdijk werd daarom opgeroepen. Die arri veert een kwartier later en bestrijdt de brand vanuit de Edisonweg. Intussen is er een menigte van hon derden mensen op de brand afgeko men. De politie probeert ze tevergeefs allemaal terug te dringen tot voor de benzinepomp van C. Bal. "Mensen achteruit, er zou wel eens wat kun nen ontploffen!", roept de agent. Het heeft weinig effect. Gitzwarte wol ken stijgen uit het pand omhoog. De vlammen die binnenin woeden, zijn van buitenaf goed te zien. Het gekraak van het vuur wordt regel matig onderbroken door het geluid van knallende munitie, kapot sprin gend glas en knappend plaatwerk. Brandweerlieden zijn inmiddels op het dak geklommen en bestrijden ook van deze kant het vuur. Men wil voorkomen dat het vuur doorslaat naar de loods van Zandijk waarin landbouwmachines opgeslagen staan. Die opzet lukt, mede dankzij een goede windrichting (noordwes telijk). Het vuur heeft blijkbaar wel veel brandstof gevonden, want de vlammen verspreiden zich in het pand snel. Met persluchtmaskers wordt er binnen in het gebouw geblust. Een brandweerman rent naar buiten met de resten van een karabijn. De houten kolf is ver brand, alleen de loop en het schiet- mechanisme zijn nog over. Vijf Koningsschutters moeten hun wapens als verloren beschouwen. Voorzitter Van Rooij schat de scha de op zo'n 30.000 gulden. "Ik heb er vanmiddag net een nieuwe ijskast ingezet omdat de oude kapot was. Er stond ook een splinternieuwe flip perkast in", zegt de voorzitter. "De inboedel is verzekerd, maar de wapens kunnen we niet verzekeren. Gelukkig stonden onze eigen wapens en munitie in de kluis. Die hebben we een paar jaar geleden gekocht van de Liga-fabriek. Het is een ding dat 4,5 ton weegt, dus ik hoop dat het brandwerend genoeg is." De voorzitter denkt niet dat er van het gebouw nog wat te redden valt. Het pand was overigens wel verze kerd tegen brand. "Maar we hadden al nieuwbouwplannen. Vanmiddag heb ik toevallig nog een gesprek gehad met de gemeente. De tekenin gen liggen klaar, maar nu moeten we nog toestemming hebben van de gemeente. Dat overleg loopt moei zaam", zegt Van Rooij. "Wij kunnen zo beginnen. Binnen twee maanden kan er een nieuw pand staan." De Eendracht wil graag een nieuwe accommodatie bouwen op Welgele gen, maar de gemeente vindt het moeilijk om een juiste kavel te vin den voor de schietvereniging. "We zullen nu wel hard op zoek moeten naar een andere ruimte", verzucht Van Rooij. ZIE VERDER PAGINA 7 Volgens Flipse was hij in maart al Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de brandweer Sint-Phi- lipsland, organiseert deze blusgroep zaterdag tijdens de jaarlijkse brade rie een open dag. Het publiek kan ondermeer de onlangs vernieuwde brandweerkazerne bewonderen waarin een videopresentatie over de brandweer wordt vertoond. Verder is er een stand van de brandwonden stichting, een verzamelaar van brandweerartikelen (voornamelijk helmen van vroeger en nu uit allerlei landen), een stand met kleine blus middelen en demonstraties van de jeugdbrandweer. Speciaal voor de kinderen is er de mogelijkheid om echt te blussen en om een spuitdi- ploma te halen. Er zijn ook diverse voertuigen van de brandweer te bezichtigen waaronder de nieuwe wagen van blusgroep Stavenisse, een haakarm voertuig uit Vlissingen en een zogenaamde 'crashtender'. Dit is een ongeveer vijftien meter lang blusvoertuig van de koninklijke luchtmacht uit Gilze-Rijen dat inge zet wordt bij neergestorte vliegtui gen. Verder staan er een ambulance en een politiewagen bij de kazerne. ZIE VERDER PAGINA 13 Waarschijnlijk houdt de crashtender om half vijf een spectaculaire demonstratie op het havenplateau. Om vijf uur gaat dit voertuig weer terug naar de vliegbasis. De braderie duurt van tien tot negen uur. Er zullen zo'n 100 kraampjes te bezoeken zijn. Voor de zevende keer wordt van tien tot één uur een kinderbraderie gehouden waarop de jeugd een eigen plekje tegenover het voormalige gemeentehuis mag kie zen om hun spulletjes aan de man te brengen. Met hun verdiensten kunnen ze ver volgens van de rest van de braderie gaan genieten. Dat kan bijvoorbeeld bij het pony rijden, in het zweefmo lentje of in de minicars. Er is ook een demonstratie van een echt stoomtreintje 'Kobus'. Albert en Mieke van Beveren rijden diverse rondjes met deze locomotief en het publiek kan ook meerijden. Het echtpaar kan van alles over Kobus vertellen. In de overige kramen (opgesteld in de Voorstraat, School straat en op de Kerkring) zetten mid denstanders en verenigingen hun beste beentje voor. Jongelui roffelen opgetogen bij bezoek aan Concordia Luchtbellen hebben geen identiteit Zelfs na 25 jaar mag herindeling Tholen wat Vossemeerder De Leeuw betreft teruggedraaid worden Deelnemers aan braderie Scherpenisse in wisselende stemming Verhouding huurdersvereniging met Beter Wonen bekoeld Peuterspeelzaal 't Hummeltje viert vierde lustrum met fancy-fair, muziek, ballonnen en clown Meertens maakt plaats voor Bijl bij Rabobank StAnnaland-Poortvliet Stichting opgericht om Zeeuwse Kameleon in de vaart te houden Schanulleke opent nieuwe winkel in Sint-Philipsland Stephan de Jonge en Sander Schot krijgen nationale schoolatletiekprijs van Ada Kok DIE WIST OF HU EEN VASTE GROND HAD, EER HU HET ANKER LIET VALLEN, WAS NIET DE SLECHTSTE SCHIPPER Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Voorzitter A. Verwijs van zangver eniging Comt nu met Sangh uit Sint- Philipsland overhandigde zaterdag 13.500 gulden aan ds. A. Egas van de stichting christelijke hulpverle ning Oost-Roemenië (CHOR). Het was de opbrengst van een cd-actie. De overhandiging gebeurde tijdens een psalmzangavond in de Neder landse Hervormde kerk te Poort vliet. Op deze avond werd tevens officieel de cd 'Met psalmen prijzen' gepresenteerd met opnamen van ondermeer Comt nu met Sangh en bariton Karei Bogerd. De opbrengst van de verkoop van deze cd was bestemd voor de stichting CHOR waarvan Hervormd predikant Egas de voorzitter is. Tot nu toe was de netto-opbrengst dus 13,5 mille, maar nog steeds worden er exempla ren van 'Met psalmen prijzen' ver kocht. Zaterdagavond gedacht Comt nu met Sangh ook haar vijfjarig bestaan. Behalve het koor was ook Karei Bogerd weer te beluisteren. Hij vertolkte zes psalmen onder begeleiding van organist Johan Nijs- se die tevens dirigent is van Comt nu met Sangh dat vijf psalmen ten gehore bracht met Leo Nijsse aan het orgel. Comé Egas leidde het jeugdkoor Sjaloom uit Tholen in vijf psalmen. Het jeugdkoor werd daar bij begeleid door organiste Mariëlle Wessels. Jaap de Graaf zorgde voor de begeleiding bij de samenzang en speelde ook nog een solo naar psalm 42. Ds. A. Egas verzorgde de ope ning en de sluiting van de avond. De opbrengst is bestemd voor de reno vatie van een school in het Roe meense Blanzi en voor hulp bij het oprichten van een kindertehuis in dit gebied. Dat blijkt uit een enquête over klant vriendelijkheid van de Thoolse poli tie, waaraan 80 mensen gedurende de eerste vijf maanden van dit jaar hebben meegewerkt: 55 mannen en 25 vrouwen. Onder hen 38 bena deelden, 19 verdachten en verder mensen die getuige waren van een ongeluk, e.d. Volgens hoofdagent C.M. van der Wielen uit St. Maartensdijk, leider van het onderzoek, komt de politie er met een gemiddeld cijfer van 7,68 goed vanaf. "Het laagste cijfer was maar net beneden de 7, maar het moet nog aangescherpt worden. Zo willen onze klanten meer informatie en daarom houden we begin 1997 een vervolgenquête." Van der Wielen concludeerde na het onderzoek, dat mensen het als een gemis ervaren, wanneer ze niet weten hoe hun zaak er voor staat. "Als het bureau Tholen gesloten is, wordt men doorverbonden met de meldkamer in Middelburg, maar dat vond men niet prettig. Men wilde een Thoolse politieman over hun zaak spreken." Aanleiding voor het onderzoek was het aantreden van de nieuwe chef werkeenheid Tholen, dhr. J.M. Krombeen. Hij wilde weten hoe de inwoners over de politie dachten. Tien procent van de mensen die in aanraking kwamen met de politie, kregen een enquêteformulier, maar van de 156 formulieren kwamen er maar 51 terug. Afgezet tegen lan delijke ervaringscijfers van 25 tot 30% was Van der Wielen overigens erg tevreden met de respons op Tho len: 5% van het aantal klanten. Vrouwen waardeerden de politie hoger dan mannen en ouderen ble ken meer waardering voor hun werk te hebben dan jongeren. Veel hangt af van goede informatie. Het eerste contact met de politie vindt voor 40% plaats op straat en voor 25% op het bureau aan de Ten Ankerweg in Tholen. Tussen 31 januari - toen het onderzoek een maand liep - en de afronding op 31 mei steeg het gemiddelde waarderingscijfer van 6,58 naar 7,68. De kwaliteitsken merken werden door niet-verdach- ten hoger gewaardeerd dan door verdachten. Tien procent van de klanten had alleen telefonisch con tact, zodat het overgrote deel van de zaken persoonlijk wordt afgedaan. Mensen van buiten het eiland waar deerden de politie lager dan de Tho- lenaren. Bij de vraag of het dienst betoon aan de verwachting voldeed, gaf 50,65% aan dat dit boven ver wachting was. Volgens 35,06% was het precies zoals verwacht was. Burgemeester H.A. van der Munnik, die het rapport maandagmiddag in het gemeentehuis te St. Maartens dijk in ontvangst nam, zei blij te zijn met de resultaten. "De politie komt er relatief goed vanaf, dus ook de klanten. Gelukkig hebben ze geen 10 gekregen, zodat er een stimulans is om door te gaan, ondanks het gebrek aan mensen. Klantgericht werken, daar gaat het om. Deze enquête is goed voor het imago van Ie politie. Uit dit onderzoek blijkt, 'dat men enorm gemotiveerd is. En of je nu benadeelde bent of verdach te, je moet goed behandeld worden door de politie. Ik ben dan ook benieuwd naar de vervolgenquête. Hopelijk is daarin het peil nog beter. Met dit initiatief - het is de eerste keer in Zeeland dat zoiets gebeurt - toont de politie niet zelfgenoegzaam te zijn. ZIE VERDER PAGINA 15 ei Burgemeester Van der Munnik neemt de resultaten van het klantenonderzoek in ontvangst van politieman Van der Wielen; links districts chef Imminga.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1