'Als je weggaat, dan gaat de natuur weer zijn eigen gang' Jeugd vraagt verhard speelterrein achter de Kreeftenstraat in Tholen OVM klimt naar de eerste afdeling Toontuinen weer open voor publiek Martijn Meerman uit Tholen maakt magazine voor Marlboro Gemeentebestuur wil geen Molenhoek vol met schuttingen Gastoptreden leerlingenorkest bij muziekschool Samenzang- en orgelavond in de Grote Kerk Kees Heijboer 4e nationaal orgelconcours Eerste taptoe in Bergen met grote bands Donderdag 20 juni 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 'Een hagedis schiet weg. Vogels fluiten een lied over een tijd dat de regen weer valt en de wind door de canyons zal blazen. Wij vertrekken en de elemen ten -de bouwvakkers van moeder natuur- mogen aan de slag. Want de Canyon is nooit af.' Zo schreef Mar tijn Meerman (20) uit Tho- len in het magazine dat hij samen met zes andere Nederlanders vorige week in Santa Fé maakte, diep in het zuidwesten van de Ver enigde Staten. Super-de-luxe Inheemse Amerikaan 18 Gigabite 'Geef ons alstublieft een verhard terrein waar we kunnen voetballen, skeele ren, of voor de gein wat kletsen met onze vrienden groot en klein. Waar we- kunnen basketballen, tafel tennissen, o wat fijn. Zelfs 's winters schaatsen op zo'n plein!' Dit vurige pleidooi voor een verhard speelterrein kreeg het gemeentebestuur tijdens het kernbezoek aan Tho- len-stad van de jeugd uit de 'zeevis-buurt'. Overlast Termijnen Kwaliteit Molenhoek Trottoirtuin Hondentoilet Henry Dunant Trouw repeteren muzikanten beloond De Oud-Vossemeerse muziekvereniging heeft met suc ces deelgenomen aan het KNF-concours in Middelburg. De muzikanten kwamen zaterdag thuis met een eerste prijs en promotie naar de eerste afdeling. Met 3061/2 punt scoorde OVM het hoogst van de deelnemende korpsen in de tweede afdeling. Prima voordracht "Dat geeft goed weer hoe het geweest is," wijzend naar zijn bij drage van het gelegenheidsblad waarin de persoonlijke indrukken van de deelnemers zijn opgenomen. Meerman is net terug van een 14- daagse tocht door Arizona, Colora do, Utah en New Mexico, terug van een tocht door de natuur van 'Marl boro country'. En die heeft indruk gemaakt. "Wij vertrokken steeds weer. Het landschap en de natuui was zo anders, zo schitterend. Je voelde je bijna schuldig als je er een voetstap achterliet. Maar als je weg gaat, gaat de natuur weer zijn eigen gang." 'Geïnspireerd door de natuur' was dan ook het thema van het Marlboro project van sigarettengi- gant Philip Morris. Meerman was geselecteerd uit een groep van 300 kandidaten, die overgebleven waren na een eerste schifting uit 5000. Uit eindelijk moest er uit 72 kandidaten een keuze worden gemaakt. Dat gebeurde in het Hiltonhotel in Rot terdam en op het kasteel Essenburgh in de buurt van Harderwijk want Marlboro pakt het groots aan. Meer man moest zijn creativiteit tonen door te filmen, ontwerpen te maken, te schilderen en verhalen te verzin nen. De groep zou namelijk de opdracht krijgen het verblijf in de VS om te zetten in beeld en tekst: een videofilm en een magazine. "Het was eigenlijk begonnen als een gekkigheidje. Ik zat samen met een vriend in een café waar een blaadje lag om je op te geven. Dan kreeg je eerst een boek thuisgestuurd. Dat vond ik mooi want ik spaar folders. Het was helemaal niet serieus maar daar zat ook weer zo'n inschrijffor mulier bij," legt Meerman uit, 2de jaars student communicatie aan de HEAO in Vlissingen die schrijvend journalist wil worden en dan nog het liefst modejournalist. Vormgeven en schrijven in het Marlboro project bleek voor Meerman een kolfje naar zijn hand. De groep maakte niet alleen kennis met de natuur maar ook met gerenommeerde Ameri kaanse kunstenaars die hun werk tij dens workshops en lezingen toe lichtten. Vliegreis, verblijf, rugzak, vervoer ter plaatse, eten en drinken, alles betaald door Marlboro. Maar Martijn Meerman geniet thuis na van zijn reis naar en in het zuidwesten van de Verenigde Staten; zijn Amerikaanse hoed beschermde hem daar tegen de felle zon. ook de apparatuur zoals videocame ra's, fototoestellen, filters en films, statieven, computers en adapters die in de auto gebruikt konden worden. Het is bijna niet op te noemen. "Je werd geacht zeven films van 36 opnamen per dag vol te schieten, 2500 opnamen in tien dagen." Vantevoren is niet bekend wat de deelnemers te wachten staat. Er is wel iets vaags als 'met de natuur bezig zijn'. Pas twee dagen na aan komst in Moab kregen de Nederlan ders een kaart van de route die ze zouden afleggen. De groep van twaalf werd gesplitst, elke groep bestond dan uit drie deelnemers die video-opnamen maakten, een die foto's maakte en twee die voor de tekst moesten zorgen. Elke groep kreeg een jeep, plus begeleider en gids. "Alles is super-de-luxe gere geld. Het is beslist geen survival- tocht. Ik heb tijdens de reis in een Boeing 747 maar ook in een Chess- na gezeten." Dat laatste gebeurde vanaf Salt Lake City naar Moab over de canyons, de indrukwekken de bergketens die zo bekend zijn uit wild westfilms. De groep bezocht een gebied in Canyonlands waar kamperen alleen was toegestaan met een speciale vergunning. Marlboro regelde het. Martijn genoot er van de zonsopgang op de rood/rose rot sen bij een knalblauwe lucht terwijl de maan nog vol aan het firmament stond. Hij kwam in het land van de Navajo-indianen, een aparte staat in Arizona, in de Antilope Canyon, een bergketen van slechts 2 meter breed, door water en wind gevormd waarin elke zonnestraal het uitzicht veran dert. Van schrijven tijdens de reis kwam niet veel. "Ik maakte wel opzetjes over de indrukken van de reis, maar je moest het zoveel moge lijk op je laten inwerken." Onderweg ontmoetten ze beeldend kunstenaars, schrijvers, fotografen en ontwerpers die zich laten inspire ren door de natuur en daarover ver tellen. "Je kon met ze praten over hun werk. Ze leven in een moderne maatschappij die erg materialistisch is, maar ze trekken naar de natuur. Dat soort zaken." Veel indruk op Martijn maakte Dan Namingha. We zouden hem een Hopi-indiaan noe men maar volgens Meerman is het beter te spreken van een native American, een inheemse Ameri kaan. "Voor hen is indiaan een scheldwoord. Zo willen ze niet aan gesproken worden." Namingha vindt zijn inspiratiebron in de traditionele waarden uit de Hopi-cultuur. Hij gebruikt materia len die de natuur hem schenkt. Zit tend aan een rivierbedding vertelde Namingha op een heel rustige manier over hoe hij en zijn volk tegen de natuur aankijkt. "Ze danken de natuur door een spreuk te doen. Alles was de natuur doet heeft zin en betekenis al is het maar het getjilp van vogels of het waaien van de wind door de bomen. Het was dood stil in de canyon, maar precies op het moment dat hij dat vertelde, waaide het even." Meerman maakte tijdens dat bezoek een werkstuk dat bestond uit een steen in een vlakte. De steen ver beeldde de mensheid, de vlakte met zijn miljoenen zandkorrels de natuur. "Mensen voelen zich vaak boven de natuur staan, maar we zijn er een onderdeel van." Op de steen kraste hij een hoekige, agressieve lijn en een golvende, vloeiende lijn, twee tekens die ook in de Hopi-cul- tuur gebruikt worden maar waarvan Meerman niet op de hoogte was. Namingha verbaasde zich daarover zodanig dat hij Meerman 'dingen vertelde die je als westerling niet mag weten.' Van de ontmoeting en Namingha's visie op mens en natuur maakte Martijn uiteindelijk een interview voor het magazine dat toe passelijk Hidden Lifes zou worden genoemd. "Verborgen levens in de rotsspleten, in de zielen van de bewoners, in de zon die plotseling ergens opvalt." Op de moving image arts depart ment aan het college van Santa Fé moesten de deelnemers alle indruk ken in 21/z dag zien uit te werken. Van de 20 uren filmopnamen moes ten twee films worden gemonteerd van 3 en 5 minuten. Ook Martijn moest zich oefenen in de 'kunst van het wegstrepen' toen de tekst van zijn interview uitdijde. Om de laat ste hand te leggen aan de eindpro- dukten van de 'culturele ontdek kingstocht' werden er nog eens twee vormgevers uit Duitsland overge vlogen. "We konden de meest geavanceerde apparatuur gebruiken. Computers met 18 gigabite, onmen selijk grote computers. Het kwam aan op samenwerking. Ook met de kunstenaars. Maar het was ons pro ject. Dat bleven ze steeds zeggen. Zij konden nagaan of iets technisch mogelijk was of niet." Meerman maakte een paar lange lange dagen om zijn teksten af te krijgen. Hij was ook degene die voor alle deelnemers en kunstenaars het magazine presen teerde. Het resultaat is prachtig, met veel aandacht voor typografie en kleur. De hoofdstukken hebben wel Engelse kopteksten: "Dat oogt snel ler." En dat is handig want Hidden Lifes wordt een bijlage in het oktober nummer van BLVD, het Nederland se maandblad dat informeert over trends op het gebied van muziek, mode, film, kunst en nieuwe media en vooral door twintigers wordt gelezen. Waarschijnlijk ook de doel groep van Marlboro. "De reis is op geen enkele manier met roken in verband gebracht maar Marlboro doet zo'n project omdat het geen reclame voor sigaretten mag maken op de televisie. Naamsbekendheid. Dat is de enige reden waarom het wordt gedaan." Desalnietemin heeft Meerman met volle teugen genoten van de reis. Zeker de ontmoeting met Namingha. "Dat heeft me inner lijk veranderd." Voor zijn studie is het mooi meegenomen. En de zeven T-shirts die hij heeft gekregen? "Het is een goede kwaliteit stof." Het trapveld achter de Kreeften straat, waar ook jongeren uit de Gar nalen- en Oesterstraat en de Mossel laan zich verpozen, zou multi-func- tioneel moeten worden. Nu wordt er bijvoorbeeld tegen muren en gara ges gevoetbald en dat zorgt voor irritatie bij de bewoners. "Die over last in de straat is eigenlijk de belangrijkste reden voor dit ver zoek", legde mevrouw N. v.d. Vel- de-Glerum donderdag in Meulvliet namens de kinderen uit. Uit het lan ge gedicht dat de jongeren (uit de 'zeevis-buurt' zoals ze zelf zeiden) voordroegen, blijkt dat ze een wat groter en beter zichtbaar geasfal teerd terrein willen. Bovendien zijn ze bereid om zelf een handje toe te steken bij de aanleg ervan. De burgemeester sprak zijn waarde ring uit voor de manier waarop dit probleem werd aangekaart en wet houder J. Versluys beloofde dat hij mevrouw Van de Velde en de jeugd voor een gesprek zal uitnodigen. Hij kreeg met het gedicht ook een aantal handtekeningen overhandigd. En er komen er nog meer, meldde mevrouw Van de Velde. "Want toen de kinderen rondgingen, bleek dat ook kinderen uit de Garnalenstraat om precies dezelfde reden actie aan het voeren zijn. Initiatiefneemster mevrouw Hettema zal u een brief met de handtekeningen toesturen." Mevrouw Hettema noemt dezelfde bezwaren tegen het trapveld: het is vaak modderig en er ligt hondepoep. "De kinderen bezorgen elders over last, maar hebben daar ook zelf een hekel aan", stelt ze. Maandag zou haar brief naar het gemeentehuis verstuurd worden. Ook twee jaar geleden voerde de jeugd uit deze buurt actie voor ver betering van het trapveld. De afwa tering was slecht, het stond vol ban densporen en er lag veel hondepoep. Door mevrouw P.A.S. Kubista- Lamb zijn toen 75 handtekeningen bij de gemeente afgeleverd. "We zoals ook andere gemeenten dat doen. "Dan is handhaving het pro bleem", reageerde Van der Munnik. "In Bergen op Zoom bijvoorbeeld wordt de actie tot bepaalde straten beperkt en dat is controleerbaar, maar Tholen heeft negen woonker- De gemeente denkt er serieus over om de inwoners de belas tingen en heffingen in meer dan twee termijnen te laten betalen. In september zal de commissie financiën een voor stel voorgelegd krijgen, deelde wethouder I.C. Moerland mee naar aanleiding van een vraag hierover van W.L. Bijl. De wethouder zei ook de steun van het waterschap hiervoor nodig te hebben. Lukt dat, dan kan het gespreid betalen moge lijk al in 1997 ingevoerd wor den. Thoolse jongeren brengen tijdens het kernbezoek hun grieven over het trapveld achter de Kreeftenstraat onder de aandacht van het gemeen tebestuur. hebben daarop de sporen wegge werkt en de drainage verbeterd", zei Versluys. Omdat de gemeente maar drie soorten speelterreinen kent, werd toen besloten om geen vierde variant - een geasfalteerd terrein - te introduceren. De grootste woonkern van de gemeente was niet massaal uitgelo pen voor het bezoek va« het gemeentebestuur. Maar de 20 kinde ren en zo'n 25 volwassenen (de elf aanwezige raadsleden en drie amb tenaren niet meegerekend) die aan de grote zaal van Meulvliet de voor keur gaven boven het volgen van de voetbalwedstrijd Nederland-Zwit serland maakten volop zinnige opmerkingen. In tegenstelling tot de andere plaatsten kwamen verkeers problemen nauwelijks aan de orde. Niet zo verwonderlijk, omdat nog maar anderhalve week eerder alle klachten op dat terrein tijdens een hoorzitting (in het kader van het ver keerscirculatieplan) naar voren gebracht konden worden. Eén van de onderwerpen was het nieuwe bestemmingsplan Molen hoek. Pas eind 1998 zal daar gebouwd kunnen worden, kreeg W. Mol van de burgemeester te horen. "De grond komt pas in december 1997 beschikbaar en moet dan nog bouwrijp gemaakt worden." Over de kwaliteitseisen die de gemeente in dit bestemmingsplan wil toepassen, werd ook het nodige opgemerkt. En dan met name over de beplanting die als erfafscheiding gevraagd wordt. Mevrouw J. Meerman-Ottevanger waarschuwde voor het ontstaan van een eenzijdige 'saaie' beplanting en bracht de hoogte van die begroeiing onder de aandacht. En D. van de Velde vond het nogal ver gaan dat er voorschriften voor een erfafschei ding komen. "We gaan niet voor schrijven wat voor groen er moet komen, maar we willen niet dat de wijk vol komt met schuttingen waardoor een afgesloten idee ont staat", reageerde de burgemeester. "Er wordt bijvoorbeeld extra gelet op nokrichtingen. Op die manier streven we naar een stukje kwali teitsverbetering. De mensen die er willen bouwen, kennen de regels vantevoren." W.L. Bijl meende dat voor bomen en hagen een bepaalde afstand tot de erfscheiding geldt. En Mol, die had geïnformeerd naar een kapvergunning voor bomen, stelde dat mensen moeten oppassen welke bomen ze planten omdat ze het risi co lopen 'er nooit meer vanaf te komen'. Het aanzicht van het stadje werd door meerdere mensen aangekaart. Mevrouw Meerman vroeg om bank jes te plaatsen op de grasvlakte tus sen de Molensingel en de Vest, ter wijl de heer Van de Velde er graag de schapen terug zou zien. Dat laat ste zit er niet in, zei wethouder J. van der Jagt, omdat de gemeente vrij over het perceel - waar een bergbe- zinkbassin van de riolering is aange legd - wil kunnen beschikken. Een idee van mevrouw Meerman om de verlichte plattegronden van een groet te voorzien voor mensen die de betreffende plaats verlaten, werd door wethouder J. Versluys gewaar deerd. En terwijl mevrouw M. Kok pleitte voor bloembakken in de Kerkstraat, wilde Bijl juist de uit wassen aanpakken bij wat mensen allemaal op de stoep voor hun huis zetten. Hij lanceerde het begrip 'trot toirtuin'. Beide opmerkingen wor den, aldus Van der Jagt, betrokken bij het verkeerscirculatieplan. Het ontbreken van straatverlichting langs fietspaden buiten de bebouw de kom - aangekaart door mevrouw Kubista - is een zaak voor de provin cie of het waterschap, zei de wet houder. Mevrouw Meerman complimenteer de het gemeentebestuur met het kunstwerk 'De verloren poort' en het boekje dat naar aanleiding daarvan aan de inwoners cadeau is gedaan. Ze vond echter dat een aantal bomen het zicht op het kunstwerk wat belemmert. Ook het gemeentebe stuur was dat al opgevallen en het gaat maatregelen bespreken. Mevrouw Kubista bracht de overlast door hondepoep ter sprake. Dit is" een mentaliteitskwestie betoogde de burgemeester, die verder zei dat het gemeentebestuur geen maatregelen zal nemen. Overigens onderkent men het probleem: "We hebben het hondentoilet in de Kotterstraat beke ken. Dat was helemaal schoon, maar, de uitwerpselen lagen er rondom." Mevrouw Kubista vond dat de gemeente actie moet ondernemen, nen. En in Steenbergen is de ambte naar al weer ontslagen nadat hij werd beschimpt en zelfs geslagen door de mensen die hij aansprak." Rond het plein van peuterspeelzaal De Fabeltuin zou een hoger hek moeten komen, betoogde bestuurs lid mevrouw Noteboom. Volgens haar is dat de enige manier om de oudere jeugd weg te houden. Die hangt nu 's avonds op het plein rond en vernielt het nodige. "We kunnen niets buiten laten staan. En in de zandbak liggen stenen en glas, wat gevaarlijk is voor de peuters." Van het hek dat er staat worden de spij len simpelweg verbogen. Wethou der Versluys had geen oplossing voorhanden, maar beloofde dat er naar gekeken wordt. "We willen onze gehandicapte medemens graag Tholen laten zien, maar het Rode-Kruisschip de Henry Dunant mijdt Tholen omdat de men sen via de smalle steigers niet van boord kunnen", sneed J.A. van 't Hof aan namens Tholen Stad Actief. De burgemeester zei dat de steigers eigendom zijn van rijkswaterstaat, zodat de gemeente er niets aan kan doen. Weliswaar onderhandelt het gemeentebestuur over overname van de vluchthaven én de steigers, maar dat loopt niet vlot omdat rijks waterstaat niet wil garanderen dat het water niet vervuild wordt. Van der Munnik heeft nu zijn hoop gevestigd op de projectontwikkelaar die appartementen wil bouwen langs de waterkant. Deze onderhandelt momenteel met rijkswaterstaat en domeinen. Nog diverse andere zaken kwamen aan ter sprake. Zoals het slechte openbaar vervoer in de avonduren, het legen van de gft-emmers en uit breiden van de aula. "Vanaf februari is er hard gewerkt door de groep. De repetities werden bijzonder trouw bezocht", vertelt vice-voorzitter mevrouw H. Droogers. "Zelfs de avond toen Nederland tegen Zwitserland moest voetballen ontbraken maar vier muzikanten en één daarvan wegens een vergadering elders." De con coursdatum viel al evenmin geluk kig, want uitgerekend zaterdag was het kermis in het dorp. Voor veel Vossemeerders altijd nog een tradi tie om te vieren. Maar eens in de vijf jaar is concoursdeelname verplicht, dus moest OVM nu gaan. "Vrijdag avond is nog twee uur lang een laat ste repetitie gehouden en zaterdag morgen om half acht stapten we in de bus", zegt mevrouw M. Quist, die onlangs het secretariaat van OVM - dat jarenlang door haar man werd vervuld - op zich nam. Sommige van de 36 muzikanten waren behoorlijk zenuwachtig. In Middelburg waren de Vosse meerders als eerste aan de beurt. "Dat is ongunstig. Het enige voor deel is dat je op het podium mag inspelen, zodat je geluid en klank precies kunt afstemmen", aldus mevrouw Droogers. Het liep alle maal prima. "Ook presentator Jack Westdorp uit Sint-Annaland zei dat we ten opzichte van vorige keer vooruit waren gegaan." Het ver plichte werk 'Trilogy for band' werd door de driekoppige jury (voorzitter J.J. Koops, R.B.B. Goorhuis en G. Jansen) met i54 punten gehono reerd, het vrije werk 'A discovery fantasy' met l521/2 punt. Samen 3061/2 punt en is die score eind dit jaar nog de hoogste op een concours in de tweede afdeling, dan mag OVM naar het topconcours in Am- hem. In 1991 is dat de vereniging ook overkomen. Toen werden in de introductieafdeling 308 punten behaald en volgde meteen plaatsing in de tweede afdeling. De jury let op zes aspecten: zuiver- Het leerlingenorkest van muziekver eniging Concordia Tholen verzorgt een gastoptreden tijdens de einduit voering van de Zeeuwse muziek school. Zaterdagavond vanaf half acht staat Meulvliet in het teken van de muziek. Uit het programma blijkt, dat samenspel een belangrijke plaats inneemt binnen de lessen. Er zullen diverse ensembles te beluiste ren zijn: blokfluit onder leiding van Jolanda van 't Veer, dwarsfluit onder leiding van Angélique Linders, saxofoon onder leiding van Marijke Poppe, klarinet onder leiding van Hans Hest, gitaar onder leiding van Pierre de Nijs en koper onder leiding van Jan Spruit. Daarnaast komen enkele solisten aan bod. Ook de leerlingen algemene muzikale vor ming en het kinderkoor onder lei ding van Janny Dieleman leveren een bijdrage. De avond, die gratis toegankelijk is, wordt afgesloten met de uitreiking van de getuig schriften. Zaterdag 29 juni wordt op Tholen de jaarlijkse Toon-tuindag gehouden. Drie families zetten hun bijzondere tuin open voor het publiek. In tegen stelling tot voorgaande jaren, zullen de betreffende tuinen dit seizoen maar één keer opengesteld worden. De eerste tuin ligt rond De Water molen van de familie A.P.M. van Gurp aan het Stenepad te Sint-Maar tensdijk. Deze landschapstuin ligt rond de plaats waar vroeger een watermolen stond. Naast grote gazons bestaat de tuin uit bosgedeel- ten met bij het huis fraaie planten- borders. Bezoekers kunnen via de ingang aan de Zoetemelkseweg de tuin in. Quo Vadis van de familie J. Balk ligt aan het Zuidplantsoen 5 in Poortvliet. Een tuin met naast inheemse ook veel uitheemse plan ten en lelies, rozen en pioenrozen. Het vooraanzicht van de tuin wordt bepaald door een grote vijver met vissen en waterplanten. De derde tuin ligt bij de Weidehof van de familie D.L. Koppenhol aan de Bram Groenewegeweg 4 in Poortvliet. Het is een rijk gesorteer de rozentuin met pergola's vol klim rozen en andere klimmers. Daar naast groeit er veel fruit en groente. Regelmatig worden de drie tuinen van nieuwe bloemen en planten voorzien of op een andere manier aangepast waardoor ze steeds fraaier worden. Men kan de tuinen zaterdag 29 juni bezichtigen van tien tot vijf uur. In plaats van entreegeld wordt een bijdrage gevraagd voor de bestrijding van de ongeneeslijke ziekte multiple sclerose. heid, klankgehalte en klankverhou ding, techniek en articulatie, ritmiek en samenspel, dynamiek en nuance ring, interpretatie (waaronder frase ring). Maximaal zijn 360 punten te behalen. Bij 288 is er een eerste prijs, bij 300 punten volgt boven dien promotie. OVM kreeg niet één cijfer lager dan acht en voor inter pretatie uitsluitend negens en 9!/2- en. Een pluim op de hoed van diri gent René Hendrickx menen beide dames. Nadat de uitslag bekend was zongen de muzikanten de dirigent spontaan toe, maar deze speelde de bal terug: "Het is vooral jullie inzet geweest die tot dit succes heeft geleid." Over de uitvoering van het verplich te werk merkte de jury ondermeer het volgende op: een goede door zichtige opening en een verdienste lijke klank in het eerste deel; een prima voordracht maar niet allemaal zuivere inzetten in het tweede deel waarvan de uitbouw naar climax mooi is; een verdienstelijk slot van het derde deel. Over het vrije werk was de jury niet minder lovend. 'Een goede klankopbouw, mooie opbouw naar slot, steeds mooie melodievoe ring, goede sfeer maar denk om balans. Finale is evenwichtige afsluiting van prima opgebouwde vertolking'. De activiteitencommissie van de Nederlandse Hervormde Gemeente in Tholen organiseert zaterdag weer een samenzangavond met orgelbe speling. Het Van Dam-orgel wordt bespeeld door plaatselijk organist Bram Bout. Hij voert een aantal eigen bewerkingen uit van bekende liederen zoals 'Wat de toekomst brengen moge' en 'Dankt, dankt nu allen God'. Ook werken van F. Asma en W.H. Zwart staan op het programma. De avond in de Grote Kerk begint om acht uur. Op 17 augustus staat het laatste con cert in deze cyclus gepland. De bekende - in Canada wonende - organist André Knevel heeft dan Tholen in zijn jaarlijkse toernee opgenomen. De 17-jarige Kees Heijboer uit Tho len heeft zaterdag de vierde plaats behaald op het nationaal orgelcon cours voor jongeren in Dronten. Er deden dertien jeugdige organisten mee aan het concours. Als verplicht werk speelde Kees Heijboer de koraalbewerking 'War Gott nicht mit uns diese Zeit' van Hanff en als vrij werk koos hij voor 'Fuga in h- moll' van J.S. Bach. Bij het verplich te werk gaf de jury als commentaar: "Goed tempo, goede frasering en mooie articulatie. Een mooie ago- giek, al had in de voorlaatste maat meêr vertraagd moeten worden." Het vrije werk vond de jury zeer muzikaal uitgevoerd. "In een goed tempo met een mooi toucher!" Wel had de jury in plaats van een ple- numregistratie liever alleen een prestant gehoord. Kees werd op het concours voorbereid door zijn oom Paul Heijboer uit Tholen. In Bergen op Zoom wordt zaterdag 29 juni voor de eerste keer een tap toe gehouden, waarbij de toegang dankzij vele sponsors gratis is. Organisator is de stichting Organi satie Taptoe Bergen op Zoom die de klus in handen gaf van William van Leeuwen uit Tholen van het organi satie- en bemiddelingsbureau Show- bandpromotie Holland. Het muziek spektakel begint 's avonds om acht uur op de Grote Markt. De opening wordt verzorgd door leden van schietvereniging Eendracht uit Tho len die vier kanonschoten zullen los sen. Deelnemers aan deze taptoe première zijn gerenommeerde bands: drum- en showfanfare Advendo uit Sneek, marching- en showband Die Tambourijnen van Die Stadt Eyndhoven, jachthoorn en trompetterkorps Gemert, show band Sternse Slotlanders uit Frane- ker, show- en drumfanfare Flora band uit Rijnsburg en de christelijke showband Irene uit Ede. Deze laat ste geeft 's middags al van half twee tot half vijf straatoptredens in de Bergse binnenstad. De taptoe wordt besloten met een laatste presentatie van alle korpsen waarbij ook enkele gezamenlijke nummers ten gehore worden gebracht. Na het Nederlands volkslied vormt vuurwerk het definitieve einde.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 3