Dertig boeren zijn overbedeeld UITVERKOOP Groei van bevolking vlakt af Burgemeester en commandant pompen emmertjes vol bij opening kazerne 'Bij een ongeval niet kijken maar helpen, dat is je plicht' AL 51 JAAR DÈ TH00LSE COURANT (vanden^rekel) Helikopter op braderie Scherpenisse Plan van toedeling St. Annaland KORTINGEN TOT 50% Brandweer Sint-Philipsland goed onderkomen na verbouwing Gemeente dient grafsteen kind toe te staan A. Moerland krijgt bronzen medaille van Carnegie heldenfonds Donderdag 20 juni 1996 52e jaargang no. 32 Dertig eigenaren hebben volgens het plan van toedeling bij de ruilverkaveling met administratief karakter in het blok St. Annaland meer grond gekregen. Dat loopt uiteen van een halve hectare tot zeven ha. Een vijftal boeren is onderbedeeld. Het overgrote deel van de 470 eigenaren en pachters krijgt net zoveel grond terug, maar de perce len zijn geconcentreerd en de afstand tot de boerderij is verkort. Ter inzage KORTEMEESTRAAT 35 BERGEN OP ZOOM Met een ludieke handeling Openden burgemeester H.A. In de garage is het nu ruim en licht. Sloop van de toren waarin de blus Met een ludieke handeling openden burgemeester H.A. van der Munnik en commandant L.T. Steenpoorte vrij dagavond de verbouwde 'orandweerkazerné in Sint-Phi- lipsland. Ondanks het feit dat de karakteristieke slangen toren is verdwenen, is de brandweer er met het vernieuw de onderkomen flink op vooruit gegaan. Hoog tijd Beeldbepalend Deze week PTT Post bezorgde maandagmorgen de aangetekende stukken van het kadaster met de gegevens over de toedeling. Dinsdag wisselden de grondeigenaren en pachters hun nieuws uit en daarbij bleek niet iedereen tevreden. "Ik hoop dat er geen bezwaren komen, maar dat is een utopie", zegt voorzitter G.L.D. Gaakeer van de landinrichtingscommissie St. Anna land. 'Toch verwacht ik niet zoveel problemen, want het plan zit leuk in elkaar. Tevoren hebben we iedereen de gelegenheid gegeven om wensen te uiten en onze commissie heeft geprobeerd om de eerste, tweede of derde wens in te willigen. Rond St. Annaland zijn er veel kleine lapjes met kleine gewassen en vroege aardappelen. Iedereen denkt dat zijn eigen grond de beste is. Dat is een boer eigen. Daarom staat men soms wat wantrouwend tegenover nieuwe percelen. Alle mensen worden ech ter uitgenodigd voor een persoonlijk gesprek in Tholen en met grondruil proberen we dan een oplossing te zoeken. Als dat niet lukt, moet de rechter uitkomst brengen, maar ik hoop niet dat het zover komt", aldus voorzitter Gaakeer. Van 23 juni tot en met 9 juli houdt de landinrichtingsdienst zitting in het stadhuis aan de Hoogstraat in Tholen en van 10 juli tot en met 22 juli kan men terecht bij het kadaster in Middelburg. Bijna iedereen wilde meer grond en dat is ook aantrekke lijk omdat de ruilverkavelingslasten van 6% over 26 jaar uitgesmeerd kunnen worden. De commissie had 64 ha. grond voor overbedeling tot zijn beschikking. Wettelijk is een afwijking van 5% van de oppervlak te toegestaan. Hoewel het aantal percelen per bedrijf drastisch is teruggedrongen, is dat niet bij ieder een gelukt, geeft de voorzitter aan. "We moesten rekening houden met de gebieden waar kassen staan, waterleidingputten, e.d. Je probeert iedereen gelijk te behandelen, maar rond St. Annaland is dat heel moei lijk. Gelukkig ben ik als voorzitter geen belanghebbende. Duidelijk is, dat in een polder met minder gewenste grond, er ook geboerd moet worden. Als er grond is dat niemand wil hebben, dan blijft dege ne die er nu ligt, gewoon boeren. Zo'n zestig procent van de opper vlakte blijft gewoon zoals het was. Richting Stavenisse, St. Maartens dijk en Oud-Vossemeer hebben we weinig kunnen ruilen. Al'es over ziende verwacht ik niet zoveel pro blemen. Op 1 november 1997 zal men op de nieuwe percelen kunnen gaan ploegen", aldus voorzitter Gaakeer. Volgens dhr. J. Dekker van het kadaster was er in sommige delen van het ruilverkavelingsblok St. Annaland sprake van een toede- lingsdruk. "Het is een redelijk druk blok met veel' kleine eigenaren. Huispercelen krijgt iedereen terug, maar voor de rest moet je met zoveel verschillende belangen rekening houden, dat de meningen wel ver deeld zullen zijn. En mensen die ontevreden zijn, die roepen meestal het hardst", aldus Dekker. De grondeigenaren en pachters in het ruilverkavelingsblok Stavenis se zullen in september het plan van toedeling ontvangen. Voor Poortvliet en Oud-Vossemeer zijn in 1997 de wenszittingen gepland, waarna geprobeerd wordt om in 1998 voor beide blokken het plan van toedeling bekend te maken. Zorgbehoefte ouderen. Om de zorgbehoefte bij zelfstandig wonen de ouderen in beeld te brengen, wordt in opdracht van de provincie een onderzoek uitgevoerd. Daartoe worden 300 verspreid over Zeeland wonende 75-plussers geïnterviewd, alsmede tien deskundigen. \^I3YGIMBRlRE Advertentie I.M. In de eerste vijf maanden van 1996 is de bevolkingsgroei in de gemeen te Tholen beperkt gebleven tot 74. De schaarse bouwgrond en leeg stand van voormalige huurwoningen heeft een drukkende werking op de groeimogelijkheden. Vorig jaar nam het inwonertal met 317 toe. Wan neer de tendens tot en met mei de rest van het jaar aanhoudt, zal de groei maar de helft van vorig jaar bedragen. Per 31 mei telde de gemeente Tholen 22998 mensen: 11513 vrouwen en 11485 mannen. De sterkste groei was er in januari met 45 mensen, in februari kwamen er 7 inwoners bij en in maart nam het inwonertal met 7 af. In april was de groei 12 en vorige maand 17. De stijging van 74 werd veroorzaakt door een geboorteoverschot van 48 en een vestigingsoverschot van 26. Tegenover 145 geboorten (74 meis jes en 71 jongens) overleden er 97 inwoners (52 mannen en 45 vrou wen). De eerste twee wintermaan den van het jaar overleden er veel mensen: 25 in januari en 21 in febru ari. Het aantal geboorten lag in janu ari ook hoog met 39 en de mei maand was ook vruchtbaar met 31 kinderen. De thuisbevallingen (16) winnen het maar net meer van de bevallingen in het ziekenhuis (15). Van de 18 overledenen in mei stier ven er 13 mensen thuis en 5 in het ziekenhuis. Voorde vestigingen Vv s januari ee; drukke maand met 67 nieuwe inwo ners. In maart trokken er 70 inwo ners de brug over. Totaal vestigden zich in de eerste vijf maanden 281 mensen (141 mannen en 140 vrou wen) en vertrokken er 255 (129 vrouwen en 126 mannen). Van de 48 vestigingen in mei kwamen er 10 uit overig Zeeland, 35 van buiten de provincie en 3 uit het buitenland. Van de Tholenaren die vertrokken gingen er 2 naar overig Zeeland, 41 naar buiten de provincie en 1 naar het buitenland. Zaterdag wordt in Scherpenisse bra derie gehouden van elf tot negen uur in het centrum van het dorp. Grootste attractie is de mogelijkheid om een rondvlucht te maken met een heli kopter vanaf het Pluimpotterrein. Verder zijn er zo'n 55 stands en acti-1 viteiten. Behalve een groot aantal middenstanders doen aan de braderie mee: Rode Kruis, de vereniging kustvissers, de Anib, hengelsport vereniging De Zeebaars, gymvereni ging SHF, kleindierfokvereniging Animo en volksdansgroep Medio- burgum. Voor de kinderen is er ondermeer een springkussen, zweef molen, kinderbraderie, ringen gooi en en een Walt-Disneyspel. Traditie getrouw zijn er allerlei lekkernijen verkrijgbaar waaronder Zeeuwse babbelaars. In de bibliotheek aan de Hoge Markt zijn diverse demonstra ties handwerken te zien. Terwijl brandweercommandant L.T. Steenpoorte hard aan het pompen is, mikt burgemeester H.A. van der Munnik secuur in de emmer. Het raam achter hen was voorheen de ingang van gemeentewerken. in het gebouw zowel de brandweer als gemeentewerken. Met de ver bouwing is het deel van gemeente werken bij de kazerne getrokken als kantine. Daarnaast liggen de toilet ten en douches die nieuw zijn aange legd. Het plafond van de garage moest worden verwijderd. Dat is het gevolg van de arbo-wetgeving die bepaald dat brandweerlieden de lad ders niet meer met de hand van het dak mogen halen. Dat gebeurt straks via een rek op het dak. Door dit rek wordt de brandweerauto verhoogd met ruim een halve meter. Daarmee zou de ruimte tussen de ladders en het plafond te klein worden en daar om moest het verdwijnen. Het pla fond werd echter niet naar de sloop gebracht. Het werd verplaatst naar de kantine. Daarboven ontstond op die manier een ruimte waar de jeugdbrandweer nu. een eigen onderkomen heeft. Hier hangen de pakken en helmen van de jeugdige blussers, staat de ouderwetse 'pompwagen' en ligt ook de brancard om doden te vervoeren. Om half acht verzamelde zich een flinke groep mensen voor de brand weerkazerne op de hoek School straat/Achterstraat. Op verzoek van brandweerman A. Kunst beklom men burgemeester Van der Munnik en commandant Steenpoorte een podiumpje waarop drie emmers water en een soort fïetspompje ston den te wachten. "Het is de bedoeling dat dhr. Steenpoorte pompt en de burgemeester de emmer vult", licht te Kunst toe. De bewuste emmer hing aan een touw bij een gordijn dat de toegang tot de kazerne ver hulde. IJverig sloegen de beide heren aan het pompen en met af en toe wat watergespetter over het publiek werd de emmer gevuld. Naarmate deze voller raakte, zakte hij naar beneden en trok zo het gor dijn voor de deur weg. Vervolgens opende burgemeester Van der Mun nik de deur en liet hij de gasten bin nen. De brandweerkazerne is ingrijpend veranderd. Toen St.Philipsland nog een zelfstandige gemeente was, zat In de garage is het nu ruim en licht. Alles zit strak in de verf en ook de wasbak is hier nieuw. Eigenlijk zijn alleen de afzuiginstallatie voor de uitlaat van de auto en het kledingrek nog oud. De rest is flink vernieuwd. Een open trap leidt naar zolder en de kantine heeft een moderne uitstra ling. De burgemeester en comman dant Steenpoorte zijn er dan ook tevreden over. Van der Munnik zei zich thuis te voelen bij de brandweer Sint-Philipsland. "Nog geen 1,5 jaar na de herindeling kennen we het gebouw op ons duimpje. De brand weer is goed geïntegreerd in de korpsen van Tholen. Ook de jeugd brandweer en dat hebben we wel kunnen zien op koninginnedag. Arco Kunst (leider van de jeugd brandweer - red.) raakt er niet over uitgepraat", vertelde Van der Mun nik. De burgervader noemde het hoog tijd dat de blusgroep Sint-Philips land een beter onderkomen kreeg. "Renovatie was hard nodig. Foto's die zijn gemaakt laten die noodzaak duidelijk zien. Maar nu is het een goed onderdak geworden en de komende tientallen jaren zal er niet meer verbouwd hoeven worden", zei Van der Munnik, die nog even inging op de protesten tegen de sloop van de toren waarin de blus- slangen vroeger te drogen werden gehangen. "De verbouwingsplannen gingen goed, maar toen gingen er stemmen op. Het zou een markant gebouw zijn en de slangentoren moest behouden blijven. Kempe- neers was hiervan de voortrekker. Eigenlijk waren we hier als gemeen tebestuur wel blij mee. Zo werden we gedwongen om nog eens goed te kijken of het allemaal wel zo moest." Het behoud van de toren bleek echter 10.000 gulden extra te kosten en de kantine zou niet gebouwd kunnen worden zoals het nu gebeurd is. Dat en het feit dat de kazerne niet op de lijst met markan te gebouwen staat, deed de gemeen te besluiten om de toren toch omver te halen. "Nu is dan de heropening een feit. Het resultaat is prima. Er is voldoen de ruimte, een kantine, een leslokaal en sanitaire voorzieningen. En een goede uitvalsbasis is dan ook belangrijk voor de brandweer om hun taak goed te kunnen vervullen", vond Van der Munnik. "Op de meer jarenraming staat rond het jaar 2000 gepland dat alle kazernes van Tho len voldoen aan alle eisen. ZIE VERDER PAGINA 11 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Rondweg Poortvliet toch eerder; ook kansen fietspad naar Stavenisse stijgen Jeugd vraagt om verhard speelterrein achter Kreeftenstraat in Tholen Reünisten Thoolse mulo-klas willen elkaar over tien jaar weer zien Martijn Meerman maakt magazine voor Marlboro na trip door de 'States' Gedeputeerde Van Zwieten kan niet genoeg buitendijkse fietspaden in Zeeland hebben General Electric voor teamgeest in actie op schoolhof Eben-Haëzer Cosmeticabedrijf in smalstad failliet Muziekverenigign OVM klimt naar eerste afdeling C. Zuidweg prolongeert Zeeuwse tennistitel bij 55-plussers IN DEN VREEMDE HOORT MEN MEER DAN THUIS Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Het echtpaar Muskee uit St. Philips land mag een steen plaatsen op het graf van hun driejarig dochtertje, dat 28 december 1994 overleed. Dat heeft de president van de Middel burgse arrondissementsrechtbank gisteren beslist. De gemeente Tholen wilde het ver zoek niet inwilligen omdat het kind in een algemeen graf in plaats van een kindergraf werd begraven. B. en w. vonden dat de regels het niet toe lieten om de door de familie beoog de steen op dit graf te plaatsen. Ove rigens zou voor het kind door een communicatiestoornis tussen begra fenisondernemer A.A. Aamoudse en de gemeente Tholen het verkeer de graf zijn gekozen. Volgens de rechtbankpresident moet de familie Muskee behandeld wor den als waren zij in het bezit van een ontheffing als bedoeld in artikel 6 van de voorschriften grafbedekking en tevens van een vergunning, zoals omschreven in artikel 19 van de in 1994 vastgestelde beheersverorde- ning begraafplaatsen gemeente Tho len. Is de uitreiking van een medaille aan een held een feestelijke aangele genheid? Soms wel; als de personen die hij gered heeft het overleefd hebben. Maar als er één het leven laat, is de sfeer heel anders. Sober was dan ook de bijeenkomst gisterenmorgen waarop A. Moerland uit Anna Jacobapolder de bronzen medaille van het Carnegie heldenfonds ont ving. Moerland redde exact een half jaar geleden, op 20 december 1995, het leven van mevr. Van Herk en haar twee dochtertjes. Mevr. Van Herk reed die dag over de Oostdijk te Sint-Philipsland en raakte van de dijk. De auto kwam op z'n kop in de sloot terecht die vol water stond. Moerland was destijds bij de tennis baan bezig en ging poolshoogte nemen. Toen hij zag wat er gebeurd was, aarzelde hij niet en ging te wa ter om de inzittenden te redden. De vrouw en haar twee dochtertjes van twee en zes jaar kon hij levend uit het wrak halen. Het 4-jarige zoontje dat ook in de auto zat, was echter al aan zijn verwondingen overleden voordat Moerland het boven water kon halen. Vanwege zijn betoonde moed en het redden van levens kreeg Moerland woensdagmorgen in dorpshuis De Wimpel de bronzen medaille van het Carnegie heldenfonds. Het is de op één na hoogste onderscheiding van het fonds. De zilveren medaille wordt gegeven aan mensen die bij de redding zelf gewond raakten. Burgemeester H.A. van der Munnik opende de bijeenkomst met de aan kondiging dat hij het sober wilde houden. "De aanleiding is hetgeen er gebeurd is op 20 december 1995. De situatie vroeg toen om direct ingrij pen. Dhr. Moerland heeft niet geaar zeld en is op een goede en kordate wijze levensreddend opgetreden. Daarbij heeft hij zichzelf weggecij ferd", zei de burgervader. "Hij is niet de man die zich veel uit over die situatie. Hij zegt: 'Je doet dan wat je moet doen.' En dat is ook zo, maar helaas is dat niet altijd vanzelfspre kend. Integendeel, je ziet steeds meer dat mensen niet geneigd zijn tot hulpvaardigheid. De voorbeel den hiervan zijn regelmatig in de pers te lezen. Het is dan ook belang rijk dat er aandacht voor zo'n red ding is. Die aandacht kan gegeven worden via het Camegie helden fonds." Van der Munnik speldde vervolgens de medaille op bij Moer land en overhandigde hem ook het draaginsigne en een attentie. "Er heersen vandaag gemengde gevoe lens", zei Van der Munnik. "We zijn bepaald niet in een juichstemming, maar van tijd tot tijd is er aandacht nodig voor een dergelijk optreden. Ook in het openbaar. Niet om zich zelf op de borst te slaan of voor eigen eer, maar om naar buiten te brengen: dit zijn voorbeelden van heldendaden." De burgemeester bedankte tot slot ook nog de beide dames H. van Nieuwenhuijzen en W. van Nieuwenhuijzen-Geluk die Moerland en de slachtoffers opvin gen na het ongeluk. Geen feestelijke bijeenkomst dus. De familie Van Herk was eveneens aanwezig. Zichtbaar aangedaan. Ook Moerland heeft het nog steeds erg moeilijk met de dramatische ge beurtenissen van een half jaar gele den. Als hij erover spreekt, springen de tranen opnieuw in zijn ogen. "Het laat je nooit meer los. Als alle men sen uit die auto nu nog leefden, zou je zeggen: 'We drinken er nog een borrel op.' Maar nu is dat uitgeslo ten. Het is echt verschrikkelijk om zo'n klein jongetje levenloos uit het wa ter te moeten halen", vertelt Moer land emotioneel. "Ik heb zelf klein kinderen in die leeftijd en dan doet het je verschrikkelijk veel pijn. Die zwarte kant draag ik altijd met me mee." Moerland weet niet goed wat hij van de onderscheiding moet den ken. "Het is geen eer. Wat mij betreft was het niet nodig geweest. Natuurlijk is het wel mooi als je hem in ontvangst neemt, maar verder hoeft het van mij niet", zegt de Anna Jacobiaan. "Ik hoop alleen dat de mensen ervan meenemen dat ze wat meer behulpzaam moeten zijn. Het is zo erg als je ziet dat er bij een ongeluk een heleboel mensen staan te kijken die niets doen. Dat kan toch niet? Je moet helpen, dat is je plicht!" De stichting het Carnegie heldenfonds, waarvan in De Wim pel ook secretaris Van Krimpen aan wezig was, reikt onderscheidingen uit aan mensen die met gevaar voor eigen leven een ander gered hebben. Per jaar worden er slechts tien tot vijftien bronzen medailles en vijf tot tien zilveren toegekend. Burgemeester H.A. van der Munnik overhandigt het draaginsigne dat bij de Carnegie heldenmedaille behoort aan A. Moerland (links).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1