Thools fïetsnet kent geen hoge prioriteiten De stilte overheerst nog altijd WBE roept op tot uitstel bermmaaien Hoogerheidese lid raad van toezicht van Beter Wonen Onze Top 10 van deze week. 99 5.48 VVV heeft lucht tot in augustus O 99 798 e 8.98 O 99 1.99 0 99 O 1.99 0 1.59 0 3.14 0 1.19 Albert Heijn Tholen en St. Philipsland Toppers van de week: Zeeland natuurmaand Landbouwers Scherpenisse op de radio Natte-laarzentocht over schorren aan noordkant van Tholen 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Donderdag 30 mei 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 I Op urgentielijst Zeeuws actieplan fiets Zeeuwen moeten vaker de fiets pakken en de auto meer laten staan. Het actieplan fiets van de vervoerregio Zee land vormt de aanzet daartoe, maar in 1996 werkt het weer in ieder geval nog niet erg mee aan dit streven. Door het treffen van voorzieningen moet fietsen veiliger en aantrekkelijker gemaakt worden. In de opgestelde priori teitenlijsten scoort Tholen echter niet bijzonder hoog. Tellingen Postweg Waterschap pakt schadegeval op Net als het groepje voor een smalle kreek staat, vliegt op de andere oever een eend geschrokken op. Overgestoken groeperen ze zich rond een nest. Het tweede deze mid dag, want even tevoren troffen ze al een broedsel van acht eendeëieren aan tussen het riet. Ruim zeshonderd meter uit de zeedijk, op het schor in de Krabbenkreek, waan je je in een andere wereld. Rode puntjes Muziek Stinkgat De wildbeheerseenheid (WBE) Tholen/Sint-Philipsland roept de wegbeheerders in de gemeente op om het maai en van weg- en slootkanten uit te stellen. Dit omdat veel bodembroeders deze stroken groen uitkiezen om te broe den en juist in de maanden mei en juni hun eieren leggen. Als maaien toch nodig is, zijn zogenaamde wildredders een goede manier om het verstoren van nesten te voorko men. Broedvogels langs wegen en sloten ontzien Stichting pleegt voor 3 miljoen onderhoud In de raad van toezicht van de stichting Beter Wonen is mevrouw M. Udema-Vrins uit Hoogerheide benoemd als opvolger van L.A.M. Elenbaas uit Scherpenisse. Een Brabantse in het bestuur van de Thoolse woningcorpora tie. "De eis dat een lid van de raad van toezicht uit het werkgebied moet komen, is uit de statuten verdwenen", legt directeur J. Kloet uit. "De functie is toezicht houdend en we kijken nu veel meer naar deskundigheid." Huizenverkoop Rampmonument in Vossemeer Tomaten, Braadworst, Cd Kippebouten, Nü CU Frans stokbrood, Uit de diepvries: 01 Vissticks, Peijnenburg gesneden ontbijtkoek, Cd Chocoladepasta melk of puur, Nü duopasta of hazelnootpasta, Sisi Orange, Nü Nestlé chocolade mini's, NÜ Cd Rundvlees voor de kat, donderdag, vrijdag en zaterdag Kwarktaartje, Het actieplan fiets wordt uitgangs punt voor provinciaal beleid en ver vangt het vroegere fietspadenplan. In dat beleid worden twee zaken in ieder geval voortgezet: het aanbren gen van asfaltbeton op tegelfietspa den om het rijden comfortabeler te maken én het autoluw maken van binnenwegen. Zowel de bestem- mingsgerichte als toeristische fiets- netwerken worden waar mogelijk verbeterd en in ieder geval betrok ken bij de functietoekenning van de wegenstructuur. Het toeristisch autogebruik moet worden terugge drongen. Samen met rijkswaterstaat zal de provincie een 'fietscoördina- tiepunt' instellen. Dit instituut moet niet alleen een informatie- en aan spreekpunt zijn, maar ook wegbe- heerders stimuleren om voorzienin gen voor fietsers te treffen en maat regelen bevorderen om het gedrag van mensen ten aanzien van het fietsgebruik te beïnvloeden. Voor het eerst wordt in juni een 'Zeeland natuurmaand' gehouden. Minister Van Aartsen van natuurbe heer opent die zaterdag officieel. Een maand lang staat de provincie bol van bijzondere evenementen, gericht op en geïnspireerd door de Zeeuwse natuur: natuurexcursies, liefhebberstuinen, natuurroutes, natuurworkshops, natuurlijk kampe ren en speciale 'groene' arrangemen ten. Het doel is tweeledig: er ont staat een breder imago van Zeeland als vakantieprovincie en tegelijker tijd worden goede mogelijkheden geschapen voor verbreding van het vakantieseizoen. Via de VVV's is een speciale informatiekrant ver spreid. Tholen kent verschillende activitei ten in het kader van de natuur maand. De natte-laarzentocht is een 21/2 uur durende wandeltocht over de schorren in de Krabbenkreek onder leiding van een gids van Staatsbosbeheer. En de gezamenlij ke campinghouders bieden een acht daags arrangement aan onder het motto 'kamperen in de kreukels zone'. Op 15 juni is de Thoolse fiets dag gepland, op 22 juni een zeiltocht met een hoogaars, bezoek aan de werf van Van Duivendijk en een natte-laarzentocht. En op 29 juni een reis langs tuinen op Tholen en Schouwen-Duiveland. De streek-VVV Eiland Tholen onderhandelt nog steeds over huis vesting van de organisatie in de openbare bibliotheek. Weliswaar heeft de VVV onlangs weer de S- erkenning gekregen, maar de 40.000 gulden gemeentesubsidie is ontoe reikend om de personeels- en huis vestingskosten voor dit hele jaar te dekken. "Tot in augustus is de open stelling in ieder geval gegaran deerd", vertelt mevrouw A. Saris- Coolegem van de VVV. Ze hoopt dat er voor die tijd een oplossing is gevonden. "Er zijn nog openingen in het overleg met het bibliotheekbe- stuur, maar ook dat wil zich finan cieel geen buil vallen." Inmiddels zijn de openingstijden van het kantoor aan de Haven in Sint-Maartensdijk weer verruimd. Van oktober tot april mag het 15 uur per week open zijn, maar in de periode april-oktober is minimaal 30 uur voorgeschreven. Dat haalt de VVV precies, met 5,5 uur per werk dag en 2,5 uur op zaterdagmorgen. De S-erkenning is verleend onder strikte voorwaarde dat die minimale openingstijden nageleefd worden. Bovendien moet uitbreiding van die tijden de komende jaren prioriteit krijgen om ook over drie jaar nog eeyi zelfstandig S-kantoor te kunnen blijven. Mevrouw Saris blijft optimistisch en heeft zich de laatste tijd bezig gehouden met activiteiten in het kader van de juni natuurmaand. Naast de 'natte-laarzentocht' is dat het project 'Kamperen in de kreukel- zone', een achtdaags arrangement van een verblijf op een Thoolse camping en enkele excursies. Dit laatste is opgezet samen met de samenwerkende campinghouders. De provincie heeft 2600 gulden sub sidie toegezegd op een begroting van tien mille. Uitgeroepen tot Advertentie I.M. De vervoerregio - inmiddels opge heven en vervangen door het pro vinciaal overleg verkeer en vervoer - hanteert een drietal uitgangspun ten. Zo moet in steden de reistijd per fiets, op afstanden korter dan vijf kilometer, korter of gelijk zijn aan die per auto; het aantal verplaatsin gen per fiets in het woon-werkver- keer moet in 2010 met 50% zijn toe genomen ten opzichte van 1986 en het aantal reizigerskilometers per fiets met 30%. Concrete maatrege len die worden voorgesteld zijn het verbeteren van stallingsmogelijkhe den, niet alleen bij bushaltes en sta tions, maar ook bij scholen en bedrijven. Verder zou autoverkeer geconcentreerd moeten worden op de hoofdwegen, waardoor andere wegen geschikter worden voor fiets- verkeer. Elf jaar geleden begon de provincie op vaste punten met tellingen om de ontwikkeling van het fietsverkeer te kunnen volgen. Geconstateerd wordt nu, dat het fietsverkeer afneemt. Vooral op schoolroutes, waaruit de conclusie wordt getrok ken dat de schooljeugd - vooral 's winters - voor de bus kiest. De stij gende verkoop van busabonnemen ten staaft die veronderstelling. Maar ook is er nu minder schooljeugd dan elf jaar geleden. Op het wegvak Tholen-Poortvliet is de achteruit gang van het aantal fietsers met 31% het grootst. Het wegvallen van de Thoolse vestiging van de Thoolse scholengemeenschap zou daar wei eens mede debet aan kunnen zijn. Bij het stellen van prioriteiten om tot een goed fietsnetwerk te komen, is een zevental factoren beslissend. Gekeken is naar de toekomstige belasting van het traject, relaties met haltes van het openbaar vervoer, schoolroutes, de intensiteit van het fietsverkeer, bestaande voorzienin gen, het aantal ongevallen met fiet sers en de autostructuur. In de regio Zuid-Beveland/Tholen komt bij de kruisingen Postweg/Nieuwe Postweg op de derde plaats. Maar elders in de pro vincie zijn 14 kruisingen met een hogere prioriteit en nog eens 14 met dezelfde prioriteit. Bij de wegvak- ken komt het eerste Thoolse project in de regio - de Philipsdam - zelfs pas op de 24e plaats. Elders in Zee land zijn 71 urgentere trajecten en nog eens acht met een gelijke priori teit. Op de prioriteitenlijst staan drie Thoolse wegvakken en negen krui singen. Het fietsnetwerk zoals dat voor Tholen was aangegeven, is door de klankbordgroep nog met drie trajecten aangevuld: het ontbre kende stuk fietspad langs de provin ciale weg tussen Stavenisse en Sint- Maartensdijk, langs de Reimers- waalseweg en de route Veerdijkse- weg/Krokkeweg/Bitterhoekseweg bij Scherpenisse. Bij de uitvoering van het basisplan watervoorziening is schade ontstaan aan een perceel grond in de Van Haaftenpolder ten noorden van Oud-Vossemeer, dat eigendom is van A.M.C. van Dijke in Sint-Phi- lipsland. Het voormalige water schap Tholen maakte al werk van deze zaak, die deels naar tevreden heid is opgelost. Maar door het ver trek van de taxateur die de schade claim behandelde, is de zaak blijven liggen. Zeeuwse Eilanden pakt die nu weer op. De Thoolse gezworenen G.L.D. Gaakeer en J.L.C. Mol gaan er zich, samen met de waterschaps ambtenaren J.A. Dees en G. Vos, over buigen. Zij doen vervolgens een voorstel aan het dagelijks bestuur. Mevr. C.W. van Dalen-Doeleman en E. Hage, beiden landbouwers te Scherpenisse, zijn maandag te horen in het programma 'Met Aly de boer op' van Omroep Zeeland. Presenta trice en boerin Aly Wisse praat met de Scherpenissenaren over de groei en verzorging van akkerbouwge wassen. Er is speciale aandacht voor ondermeer de vroege aardappelen en andere gewassen die met name op Tholen en Sint-Philipsland geteeld worden. Mevr. Van Dalen vertelt over de vroege aardappelen op haar percelen die dit jaar ruim een week later geoogst kunnen wor den dan in 1995. Dat is het gevolg van het koude voorjaar. ZMO-afde- lingsvoorzitter E. Hage vertelt over zijn bedrijf waarop hij naast de tra ditionele akkerbouwgewassen ook cichorei teelt. Het programma 'Met Aly de boer op' is maandag te be luisteren van tien tot elf uur op 101.9 FM en op de kabel op 88.9 MHz Met een stok wijst gids Sjak de Koek de deelnemers aan de 'natte-laarzentocht op de verschillende lagen in de klei van het schor. De enige geluiden die je hoort als je hier loopt, zijn roepende vogels. Tureluurs en meeuwen. In de verte ligt Sint-Annaland, aan de overkant van het water zijn de contouren van Sint-Philipsland te zien. Het schorrengebied aan de noord kant van Tholen is verboden gebied sinds van de Oosterschelde een natuurmonument is gemaakt. Behal ve voor het handjevol mensen dat een vergunning heeft om zeekraal of lamsoor te snijden. En sinds kort ook voor deelnemers aan excursies van Staatsbosbeheer, tot stand geko men in samenwerking met de VVV. 'Natte-laarzentocht' is dit initiatief gedoopt. - Het tiental deelnemers aan de eerste excursie houdt donderdagmiddag de laarzen eerst nog een tijdje droog. Het vinden van het vertrekpunt aan het einde van de (doodlopende) Sluispolderdijkweg blijkt voor menigeen een hele toer. Een Lim burgse - op doorreis vanuit Zoute- lande - heeft er drie kwartier voor nodig. Op de provinciale weg ont breekt iedere verwijzing, evenmin staat bij het wegje een straatnaam bord. Enige sleutel zou de bushalte Sluis- weg kunnen zijn bij het als 'Braeje' bekend staande watertje. Vrijwilliger Sjak de Koek van Staatsbosbeheer leidt het gezelschap de dijk over. Hij vertelt dat het gebied tussen Sint-Annaland en de Van Haaftenpolder 200 hectare groot is. Staatsbosbeheer bezit er 80 hectare van en beheert die 'op natuurlijke wijze': laten liggen zo het ligt. Tegen de dijk is de kleilaag 100 tot 125 cm dik, aan de waterkant nog maar zo'n 30 cm, zegt De Koek. De groep loopt een pad op dat door het schor voert. Een oude schapen- dam, vroeger gebruikt door herders om hun kudden op de schorren te laten grazen. Het gebied is niet erg rijk aan plan- tesoorten - een stuk of tien, aldus de gids - wat ondermeer te maken heeft met het als gevolg van de Deltawer ken veranderde zoutgehalte. De Koek wijst op de lamsoor; de sport die de Zeeuwen zo noemen én eten heet eigenlijk zeeaster (aster tripóli- um). De plant die als lamsoor (limó- nium vulgare) door het leven gaat, wordt niet gegeten. Het verschil zit hem in de bladvorm, legt De Koek uit. De andere zeegroente, de zee kraal (salicórnia europaéa), moet nog geboren worden. Het begin is er; als speldekoppen komen rode puntjes de grond uit. Hier en daar zijn ze al groen gekleurd. Aan het einde van de schapendam ligt het slik een halve meter lager. Een vaste, zanderige bodem. Met een stok wijst De Koek op het afkal vende schor. Toen het getij nog vol ledig vrij spel had, zonder regule ring van alle dammen en keringen, was er minder afslag dan nu, vertelt hij. Een gezin uit Sint-Maartensdijk heeft, evenals een moeder met doch ter uit Sint-Annaland, de gelegen heid aangegrepen om het schor te bekijken. En te beleven. Want vanaf nu gaat de tocht dwars over het dichtbegroeide, zompige en met kre ken doorsneden terrein. Onderweg vertelt De Koek een en ander over de begroeiing en over vogels. Bij toeval stuit de groep op een eende nest. "Als afleidingsmanoeuvre vliegt de eend meestal van het nest vandaan", legt De Koek uit. Een ouder echtpaar uit 's-Gravenzande geniet. Ze verblijven een week op camping De Pluimpot. "De vogels in het natuurgebied zorgen de hele dag voor muziek", zegt de man. Ze maken gebruik van het arrangement 'kamperen in de kreukelzone' dat meerdere uitstapjes en deelname aan (sport)activiteiten omvat. Elke dag is er wel wat om aan mee te doen en dat bevalt prima. De bredere kreken zijn te doorwa den zonder dat de laarzen vol water lopen (het is bijna eb) en ook met de bodem valt het mee. Diep wegzak ken is er nauwelijks bij; wél moetje oppassen om niet uit te glijden op de vettige klei. Inmiddels heeft de ver late Limburgse de groep ingehaald. De Koek wijst op oliesporen en legt uit dat hier geen sprake is van ver vuiling, maar van een verrottings proces van planten. Ook laat hij wat 'kreukels' zien. Een flauw zonnetje is ondertussen aan de bewolkte hemel verschenen. Het is tijd om richting de dijk te gaan en daarbij worden enkele kreken gekruist waarin het oppassen is om niet weg te zakken. Maar niemand verliest zijn laarzen in de zwarte modder. Ongemerkt is de tocht in oostelijke richting voorbij de Hollaerepolder gegaan en bij het oversteken van de dijk kijkt het gezelschap direct op het natuurgebied Stinkgat in de Van Haaftenpolder. Aan de overkant raast het verkeer over de Krabben- kreekweg, maar het lawaai is op de zeedijk niet te horen. De stilte over heerst nog altijd. De Koek legt uit dat in het kader van de ruilverkave ling landbouwgrond is omgezet in natuurgebied. Een deel is afgegra ven om zoute kwel naar de opper vlakte te krijgen zodat zoutminnen- de planten een kans krijgen. Verder is hier een ganzenopvang aange legd; een stuk grasland waar rotgan zen en smienten voedsel kunnen vinden. Om het gras kort te houden wordt het beweid met rundvee. Vanaf de dijk ziet het gezelschap hoe drie klu ten een kiekendief verjagen. Op Tholen komen tien paren van deze vogel voor; één paar blauwe en de rest bruine kiekendieven. Over de dijk gaat de tocht nu in westelijke richting, terug naar het vertrekpunt in de Sluispolder. Onderweg staat een enkele Ixiterbloem te bloeien. Je ziet ze tegenwoordig veel minder dan 25 jaar geleden, en de pinkster bloem lijkt helemaal verdwenen. Na 2V2 uur wandelen is het gezelschap terug waar het begon, bij de scha pendam. De excursie zit erop. Iets naar het westen zijn twee mannen inmiddels bezig met het snijden van lamsoor, een activiteit die eeuwen lang in dit gebied heeft plaatsgevon den. Nog acht keer wordt deze zomer een 'natte-laarzentocht' georganiseerd: op 31 mei, 8, 14, 21 en 26 juni, 23 juli, 13 augustus en 4 september. Aanmelden kan tot een dag tevoren bij de VVV in Sint-Maartensdijk. v*- v "t* TyR x4 Op de Broeksedijk tussen Oud-Vossemeer en St. Annaland is de wegberm gedeeltelijk gemaaid. Het broedseizoen van wilde vogels is in volle gang. Voor de zogenaam de bodembroeders die hun nest op de grond hebben, zijn wegbermen en slootkanten gewilde plaatsen om hun legsels uit te broeden. Ze begin nen al in april en binnen veertien dagen is het legsel compleet. Maar door allerlei oorzaken vindt versto ring plaats en dan zoeken de vogels een andere plaats waar ze opnieuw aan een nest beginnen. Na een broedperiode van drie weken komen de eerste jongen ter wereld. De piek van het uitkomen ligt in juni. Door met het maaien van bermen te wachten tot eind juni, worden heel wat nesten gespaard, aldus de WBE. Wegbeheerders leveren op die manier een goede bijdrage aan de vogelstand. In bochten en op kruis ingen waar het hoge fluitekruid gevaar kan opleveren voor het ver keer, moeten de bermen vanzelf sprekend overzichtelijk gehouden worden. Wildredders zijn een prima middel om broedende vogelsi de kans te geven te ontsnappen aan het gevaar van de klepels en messen van de maaimachines. Deze wildredders worden gratis door de WBE ver strekt. Wegbeheerders kunnen daar voor contact opnemen met de jacht opzichters A. de Wit (tel. 0166- 612359) of J. van Vossen (tel. 0166- 653115). De 58-jarige mevrouw Udema is geen onbekende voor Beter Wonen. Ze werkte van 1977 tot 1 mei van dit jaar bij de nationale woningraad. Een jaar of dertien geleden was ze als contactpersoon woningverbete ring betrokken bij renovatieprojec ten van de Thoolse stichting. Na het terugtreden van Elenbaas (september vorig jaar) is M.J. Hoek uit Poortvliet hem opgevolgd als vice-voorzitter. M.A.J. van der Lin de uit Tholen bezette de huurdersze tel, maar is nu 'gewoon' lid van de raad van toezicht. "Formeel moest de huurderszetel na een jaar vacant komen", vertelt Kloet. Een oproep in de krant voor een nieuw bestuurslid leverde geen reacties op, waarna Beter Wonen zelf op zoek ging. Daarbij is ook overlegd met de huur dersvereniging Samen Sterk, maar die vond het nog wat vroeg om nu al een stichtingsbestuurder te leveren. Ook huurders zouden in de toe komst, wanneer ze een kandidaat voordragen, een geschikt iemand kunnen zoeken die helemaal niet op Tholen woont, geeft Kloet aan. De verkoop van tachtig huurwonin gen uit het bezit van Beter Wonen verloopt inmiddels volgens plan, zegt de directeur. Stavenisse, Scher penisse, Poortvliet, Sint-Annaland en Oud-Vossemeer zijn afgerond en Sint-Philipsland grotendeels. De woningen in Sint-Maartensdijk en Tholen-stad zijn als laatste getaxeerd. "Dat heeft een maandje langer geduurd dan gedacht", zegt Kloet, die verwacht grotendeels te zullen slagen in de opzet om dit jaar tachtig huizen af te stoten. Met de verkoop loopt het inmiddels druk, maar een tofaalbeeld denkt Kloet pas eind juni te kunnen geven. Om woningen te slijten die inmid dels leeg staan, benadert Beter Wonen eerst de eigen huurders die hebben aangegeven belangstelling te hebben om te kopen. Levert dat geen resultaat op, dan worden de huizen te koop aangeboden via makelaarskantoor Binkhorst/Geense in Bruinisse. Kloet denkt in het najaar de vervolgprocedure te beginnen om ook in 1997 weer een aantal woningen te koop aan te bie den. "Maar eerst evalueren we deze eerste fase." Aan de Simon Lindhoutstraat in Tholen wordt de sloop voorbereid van drie woningen. Er zullen aange paste huizen teruggebouwd worden, waarvoor zich inmiddels drie kandi daten gemeld hebben. Beter Wonen trekt dit jaar 3,3 miljoen gulden uit voor onderhoud, verdeeld over pre ventief onderhoud (1.276.000 gul den), groot onderhoud (963.000 gul den) en niet planmatig onderhoud (1.072.000 gulden). Ondermeer worden 67 c.v.-ketels vervangen. Het gemeentebestuur van Nieuw- Vossemeer wil een monument oprichten dat herinnert aan de vijftig inwoners die verdronken tijdens de watersnood van 1953. Het gedenk teken kost ruim 20.000 gulden. Over de vormgeving is overlegd met vertegenwoordigers van het rooms- katholiek en het hervormd kerkge nootschap. Een idee van pastor G. van Schaik is nader uitgewerkt. Tegenover het A.M. de Jonghuis in de Voorstraat zal een driezijdige piramide worden geplaatst op een driehoekige plaat, beiden van gepo lijst impala graniet. Het geheel rust op een betonnen cilinder met een doorsnede van 70 centimeter. Op de piramide komt op één zijde een gedicht van pastor Van Schaik, op de tweede zijde het gemeentewapen en op de derde zijde een opengesla gen boek met tekst. Het gemeentebestuur wil het monu ment nog dit jaar realiseren, omdat er op 31 december een einde komt aan de zelfstandigheid (in 1809 door koning Lodewijk Napoleon ver leend) van Nieuw-Vossemeer. Voorheen stond er jarenlang een groot kruis op de dijk langs de Een dracht om de plaats te markeren waar deze het in 1953 begaf. Firma De Kort te Bergen op Zoom kan het monument maken voor 16.978,78 gulden. Daar komt 2843,50 gulden bij voor de funde ring die bouwbedrijf Uytdewilligen maakt en 735 gulden voor het uitla den (met een kraan) en stellen. 500 gram 500 gram 3^4.25 kilo ®Tlreer pak 6 stuks, 1600 gram <m voorgebakken, per stuk pak 10 stuks diverse soorten pot 350 gram regular, zonder prik of fresh light, fles 1.5 liter T9T diverse soorten, zak diverse smaken, blik 400 gram T4T i voor 1 J*Qr Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 1 juni a.s. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 7