Tholenaar kan straks bijna alle afval zelf wegbrengen Anderhalve ton voor De Meestoof Een paar botjes en een zeeforel Twee doden bij ongeval Philipsdam Tientje voor regio-tv op de omroepbijdrage AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT cx-b Vrouw onder invloed rijdt Tholenaar aan St.Annalander weer opgepakt voor bedreiging 'Olaz moet milieustraat in smals tad uit reserves betalen Dieven houden huis in viszaak Slabbecoornweg Donderdag 30 mei 1996 52e jaargang no. 29 Slechts één Thools statenlid enthousiast Een verhoging van de omroepbijdrage met een tientje om regionale televisie in Zeeland mogelijk te maken, heeft groen licht gekregen van provinciale staten. Hielden de meeste fracties eerder in commissievergaderingen nog een slag om de arm, vrijdag stemde een ruime meerder heid vóór. SGP, RPF/GPV, Delta Anders en één VVD'er waren tegen. De Thoolse burger kan straks elke werkdag en op zater dag met een karretje achter de auto naar Sint-Maartens dijk om het puin van zijn gesloopte schuurtje te dumpen in een bak die speciaal voor puin is bestemd. Kritische vragen Uitbreiding met schuur en wagenberging De uitbreiding van streekmuseum De Meestoof in Sint- Annaland is aanstaande. Maandagavond praat de com missie welzijn over het beschikbaar stellen van anderhal ve ton subsidie. Voor de bouw van een schuur en wagen berging heeft het museumbestuur 266.000 gulden nodig. Weegbrug Opgelegd Tien provincies Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en bet Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers f 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De 57-jarige J. van Es uit Nieuwe Tonge en zijn 55-jarige echtgenote zijn zaterdagavond, om het leven gekomen bij een verkeersongeval op de splitsing van de Philipsdam met de parallelweg van de Grevelingen- dam. Het echtpaar reed omstreeks tien over half tien op de parallelweg en stak de Philipsdam over in de richting Nieuwe Tonge. Daarbij gaf de bestuurder geen voorrang aan een 26-jarige automobilist uit Dintel- oord die over de Philipsdam reed, uit de richting van Sint-Philipsland. Het gevolg was een zware botsing. Het echtpaar Van Es overleed ter plaatse. De dochter en schoonzoon die achterin de auto zaten, raakten gewond en werden naar het zieken huis in Zierikzee gebracht. De auto mobilist uit Dinteloord en zijn pas sagier raakten eveneens gewond, maar konden na behandeling naar huis terugkeren. Beide auto's wer den totaal vernield. Vier politiewa gens en de brandweer uit Bruinisse verleenden assistentie na het onge val. Een 42-jarige vrouw uit Scherpenis se is zondagmorgen door de politie aangehouden in verband met het doorrijden na een aanrijding en het besturen van een auto onder invloed van alcohol. De automobiliste bleek nog een fikse straf tegoed te hebben voor soortgelijke delicten. Aanlei ding voor het hele verhaal was een botsing die de vrouw veroorzaakte op de splitsing van de Langeweg met de provincialeweg te Scherpe nisse. Ze beschadigde daarbij de auto van een 58-jarige man uit Tho len, maar reed gewoon door. De benadeelde pikte dat echter niet en zette de achtervolging in. Door te claxoneren dwong hij uiteindelijk de vrouw uit Scherpenisse te stoppen. Toen de politie ter plaatse kwam, bleek de veroorzaakster gedronken te hebben. Op het bureau blies ze 685 pg/1 (1,58 promille) en dat is ruim drie keer zoveel als is toege staan. Daarnaast bleek de auto van de vrouw niet verzekerd te zijn. Haar rijbewijs werd ingevorderd en haar auto in beslag genomen. Bij onderzoek bleek verder dat de auto mobiliste uit Scherpenisse nog een vonnis van twee weken onvoor waardelijke celstraf en negen maan den onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid tegoed had van de politierechter uit Rotterdam. Dit vonnis werd uitgesproken naar aanleiding van eerder rijden onder invloed, maar moest nog aan de vrouw worden meegedeeld. Dat is inmiddels gebeurd. Voor de zaak in Scherpenisse krijgt de vrouw een proces-verbaal voor het rijden onder invloed, het verlaten van de plaats van een ongeval en het onverzekerd rijden. De 21 -jarige J. B. uit Sint-Annaland is zaterdagavond in zijn woonplaats aangehouden op verdenking van mishandeling en bedreiging. B. zat in een cafetaria aan de Voorstraat en spuugde daar naar een 16-jarige jon gen. Deze reageerde boos en vervol gens liep B. naar hem toe en trok een knipmes waarmee hij de jongen bedreigde. Tot een steekpartij kwa,.' het niet, maar B. deelde wel een vuistslag uit waar het slachtoffer een gezwollen bovenlip en een pijnlijke kaak aan overhield. De jongeman deed aangifte van bedreiging en mishandeling en de politie pakte B. nog dezelfde avond op. Hij bracht de nacht door in een cel op het poli tiebureau in Goes waarna hij de vol gende dag weer werd vrijgelaten. Het proces-verbaal dat B. kreeg voor deze zaak, komt bovenop de andere dingen die hij nog op zijn kerfstok heeft. Zo was hij vorige week één van de twee raddraaiers die werden opgepakt wegens mis handeling en bedreiging van uit gaande mensen in de Voorstraat en op het Havenplein te St.Annaland. Voor al deze zaken zal B. zich te zij ner tijd voor de rechter moeten ver antwoorden. Dammen verkaveling. Bij het ver lenen van vergunningen voor de aanleg van dammen in landinrich- tingsgebieden brengt waterschap Zeeuwse Eilanden maar de helft van de legeskosten in rekening. Dit in verband met de collectieve aan vraag. Jaap Guiljam heeft de container voor sloophout gevonden in de 'milieustraat' op de werkplaats in Scherpenisse. Nu nog zien of hij het hout in de bak kan krijgen. Hij kan dan en passant ook de lege flessen meenemen, of een stapeltje oud papier, takken van de coniferen die te groot werden, de wasmachine die versleten is of een computer uit de eerste lichting p.c's. Of kleren, restantjes verf, platen asbest, schil len en ander groente-en tuinafval. Allemaal gescheiden. Allemaal in een aparte container. In Scherpenisse kan dat nu ook al, maar in beperkte mate. En je moet het puin zelf uit de kar scheppen. Straks kun je met de wagen een hel ling oprijden om het wagentje uit te kiepen. Zo'n milieustraat voor de gemeente Tholen staat al op papier. Het overleg orgaan afvalverwerking Zeeland (Olaz) wil er tien van in heel de provincie. Tholen mag niet achterblijven. De gemeente was al ver op de goede weg met het plaat sen van bakken op de gemeente werkplaats in Scherpenisse maar daar is te weinig ruimte om een milieustraat in de nieuwe stijl aan te leggen. Dus kijkt het college naar het industrieterrein in Sint-Maar tensdijk. Daar is ruimte, daar kan dan ook de nieuwe gemeentewerk plaats gebouwd worden en is alles onder een dak, zo redeneren b. en w. Over het bekostigen is men het ech ter nog niet eens. De milieustraat wordt betaald door de Olaz (dat zijn de aangesloten gemeenten in Zee land) en het beheer door de gemeen te. De werkplaats is een zaak van de gemeente. Milieustraat en werk plaats in een keer aanleggen is goed koper dan eerst de milieustraat en later de werkplaats. Op het gemeen tehuis wordt druk gerekend over een en ander. Ondertussen is het nieuwe ontwerp van de Grondmij voor de werkplaats en de milieustraat klaar. Daarin is alles onder een dak gebracht. Be doeling is om zo snel mogelijk met een financieel plan te komen. De Olaz wil echter de extra lasten van het gereedkomen van een milieustraat met alle gemeenten ver rekenen. Ook met de gemeente in de regio waar deze voorziening nog niet staat. Dat zou ook voor Tholen gelden. Het college vindt dat niet aanvaardbaar temeer omdat er ook al kosten gemaakt worden voor de milieustraat in Scherpenisse. De commissie openbare werken sloot zich dinsdagavond hierbij aan. Allé raadsfracties zijn het eens over de aanleg van een milieustraat maar willen dat het college op dit punt een voorbehoud maakt. De afvalverwer king wordt 112.000 gulden per jaar duurder, zo is berekend. En dat bete kent dat een gezin elf gulden per jaar meer moet betalen. Over de aankoop van grond voor de milieustraat en over het berekenen van de toekomstige exploitatie stel den P. van Belzen (RPF/GPV) en W.C. van Kempen (CDA) kritische vragen. Om de grond te verwerven zou Olaz De Meestoof zit al jaren krap in het voormalige gemeentehuis van Sint- Annaland aan de Bierensstraat. Door een houten schuur van 6 bij 24 meter met een wagenberging te realiseren, komt er meer lucht voor de groeiende collecties. Het ge meentebestuur meent dat er een 'fraaie voorziening gerealiseerd wordt waarin onze eigen bevolking, maar ook anderen kunnen kennis maken met ons culturele erfgoed'. De 150.000 gulden subsidie is vol doende om een kale schuur neer te zetten, zonder verwarming en elek trische installaties. Daarom heeft het bestuur sponsors gezocht en inmid dels enkele bedrijven bereid gevon den tot een flinke bijdrage. Omdat de uitbreiding op gemeentegrond gerealiseerd wordt, zal recht van opstal verleend worden. Er vindt nog overleg plaats over het bedrag dat de gemeente in de toekomst beschikbaar gaat stellen voor onder houd aan de nu te bouwen schuur. volgens Van Belzen de algemene reserves aan moeten spreken. "Olaz kan het veel soepeler uitvoeren dan wordt voorgesteld. De wijze waarop Olaz nu reserves opbouwt, wordt door het accountantsrapport aan de kaak gesteld." De andere raadsleden waren het eens met Van Belzen. Chef civiele zaken W.A. Blaas beloofde de vraag bij Olaz voor te leggen. Van Belzen vroeg zich af of er toch niet wat gevraagd kan wor den aan de Thoolse burger die zijn afval in komt leveren, zodat recht gedaan wordt aan het beginsel dat de vervuiler betaalt. En Van Kempen vond dat de Olaz de zaak 'zweverig' maakt door te werken met aannames bij de opzet van de exploitatie. Hij had het gevoel dat er bij het open baar lichaam met cijfers 'gegoo cheld' wordt. M.J. Klippel(SGP) pleitte voor de afgifte van afval door kleine bedrijf jes, tegen betaling van kosten. En hij vroeg zich af hoe het nu met het inzamelen van oud papier en glas zal gaan omdat dit nu in de woonkernen gebeurt. A. den Haan(PvdA) vond dat er aan dacht moet komen voor het profijt beginsel. De verhoging van elf gul den komt zowel bij een weduwe in een seniorenwoning met een kleine tuin terecht maar ook bij iemand met een groot huis en een grote tuin die veel meer afval heeft. Ook M.H. Schot-de Hoog(AOV) vroeg zich af of er onderscheid gemaakt kan wor den. De ongelijkheid zag ook J. van den Donker(D66) maar hij zag er zelf geen mogelijkheid voor dit te omzeilen. En R. Ravensteijn(WD) steunde Klippel om kleine bedrijven in de milieustraat van dienst te zijn. Ver der pleitte hij voor flexibele ope ningstijden en het aanscherpen van regels om te voorkomen dat er zak ken naast de grijze bakken worden gezet. Als er naar gewicht betaald zou moeten worden, dan zou er volgens Blaas weer een weegbrug bij de milieustraat aangelegd moeten wor den. "Dan gaan de kosten van de een naar de ander. En mensen die niet willen betalen, dumpen het in de polder." Als de milieustraat een feit is, dan stopt de gemeente met het wekelijks ophalen van grof vuil. Het wordt dan alleen 1 keer per maand op afroep, opgehaald. Volgens Blaas kan de Olaz niet zonder aannames. Veel hangt volgens hem af van het aanbod in de milieustraten. "Als we minder inzamelen en er komt meer naar de milieustraat, dan kan dat kostenbesparend werken." In het inzamelen van oud papier door verenigingen komt geen veran dering. Ook de glasbakken worden gehandhaafd. "Er komt alleen een extra bak voor oud papier en glas in de milieustraat." Klippel probeerde nog eens een lans te breken voor kleine bedrijven, maar Blaas bena drukte dat het bij de milieustraat gaat om huishoudelijk afval. Wet houder J. van der Jagt stelde geen ruimte voor kleine bedrijven in te stellen. Hij vreest dat met deze rege ling gesjoemeld zal worden. "Wat dat betreft hoef je de mensen niks te vertellen. Die vinden een manier om goedkoop van hun afval af te komen. Je begeeft je op een hellend vlak." "Volgens ons zitten er meer nadelen dan voordelen aan televisie", legt SGP-statenlid G.D. Roeland uit Sint-Annaland uit. Naast principiële bezwaren voerde woordvoerder Van Heukelom in Middelburg ook een aantal praktische argumenten aan. Zoals de onduidelijkheid hoe een en ander na het jaar 2000 - als de lande lijke bijdrage vervalt - betaald moet worden. Meer fracties zaten daar mee, maar gedeputeerde De Kok zei dat niemand weet hoe het omroep bestel er over enkele jaren uitziet. Met die uitleg nam de RPF/GPV geen genoegen en stemde tegen. De eenmansfractie van Delta Anders uitte zijn twijfels over de behoefte bij de bevolking aan regionale tele visie. "Over het maatschappelijk belang valt te discussiëren", stelt ook mevrouw H.A. Polderman-Martin (VVD) uit Tholen. Ze vindt dat regionale televisie betaalbaar moet blijven. "Voor mij betekent dit besluit wéér een tientje erbij op de stapel kleine bedragen die mensen al moeten betalen. En je kiest er niet zelf voor, het wordt opgelegd." In tegenstelling tot haar fractiegenoot Huisman stemde de Thoolse niet tegen het voorstel, hoewel ze vrijwel met hem op één lijn zit. Het CDA realiseerde zich eveneens dat de politiek de burger een prijsverhoging oplegt. In de commissie algemeen bestuur heeft gedeputeerde Hennekeij gezegd dat een tientje het maximum is en dat er geen geld van de provincie bij hoeft. "Elders kan regionale televisie ook, dus Zeeland moet niet achterblij ven", vindt L.J. van Doom (AOV) uit Sint-Maartensdijk. "Zolang er geld voor is, moet je het doen. En als je het goed doet, moet het kunnen." Hij kan zich helemaal vinden in het enthousiaste betoog van D66. Die fractie noemde regionale tv hét mid del om de betrokkenheid van de bur gers te vergroten. Inmiddels hebben tien provincies ingestemd met het extra tientje. Alleen Noord- en Zuid-Holland voelen er niet voor. Omdat Den Haag tot nu toe slechts geld beschik baar wil stellen voor regionale tele visie als alle provincies meedoen, is er nog onzekerheid. Vandaag (don derdag) praat het algemeen bestuur van het interprovinciaal overleg over deze zaak. Aansluitend is er overleg met staatssecretaris Nuis en de NOS over het project. De bedoeling is dat de NOS met een zogenaamde vensterprogrammering komt. In de vooravond zal een uur televisiezendtijd voor elke regio beschikaar zijn. Voor het Zeeuwse gaat Omroep Zeeland dat invullen. Bijkomend probleem is, dat in Zeeuws-Vlaanderen al regionale televisie bestaat. "Ik hoop dat die niet in een hoek gedrukt wordt, dat er een vorm van samenwerking komt", zegt Van Doom. Particuliere synode Christelijke Gereformeerde Kerken voor het eerst in Oud-Vossemeer Elvi Hoebeke-Bohr blijft pakjes sturen naar Suriname De stilte overheerst nog altijd op de schorren in de Oosterschelde Beschermde vogelsoort broedt in zanddepot van waterschap VVV heeft lucht tot in augustus Poortvlietenaar twaalfde in titelstrijd palingroken Hoogerheidese lid raad van toezicht Beter Wonen SPS loopt finale Nederlands kampioenschap mis Vosmeer viert gouden jubileum bescheiden in eigen kring Saamhorigheid is de kracht van 65-jarig WHS KLEIN PAARD, KORTE DAGREIZEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's In de nacht van donderdag op vrijdag hebben inbrekers behoorlijk huisgehouden in het pand van vishandel A.J. Schot en Zn. aan de Slabbecoornweg in Tholen. De daders vernielden het hekwerk rond het gebouw, maakten een gat in het dak om binnen te komen en trapten ook ramen en deuren in. De administratie is volgens inspecteur M. Verkerke in een puinhoop veranderd. De politie vermoedt dat er meerdere daders geweest zijn, gezien de zeer grove werkwijze en de schade die aangericht is. Het was de dieven blijkbaar om geld te doen, want behalve wat kleingeld uit de winkelwagens werd er niets meegenomen. De schade beloopt volgens de politie echter duizenden guldens. Er is inmiddels een buurt onderzoek ingesteld en de agenten hebben enkele bruikbare sporen aangetroffen waarop verder gerechercheerd wordt. El co Hage (links) en Cees Koopman met de zeeforel van 1425 gram. Elco Hage en Cees Koopman uit Sint-Maartensdijk wilden don derdagmiddag gaan vissen vanaf de zeedijk bij hun woonplaats maar hadden er geen erg in dat het laag water was. Bert Koopman, de vader van Cees stelde voor om dan maar een paar uurtjes met de boot te gaan, de Delta 6. Even buiten Stavenisse probeer den de jongens, allebei negen jaar, hun geluk. Echt bijten deed de vis niet; Elco en Cees vingen een paar kleine botjes en net toen Elco maar weer eens wilde inhalen, was het raak. "Er sprong ineens iets boven het water. We wisten niet wat het was." De vis dook na elke sprong onder en Koopman sr. moest er een schep net bij halen om de vis aan boord te halen. "Ik dacht eerst dat het een zee baars was, maar het is een zeefo rel. Die vang je maar zelden. Hij zat aan een lijntje van twee meter." Het beest is 481/2 centime ter lang en weegt 1425 gram. Voor Elco de vangst van zijn leven, want het was de tweede keer dat hij uit vissen ging. De zeeforel heeft een gedrongen romp met zwarte stippen en behoort tot de zalmachtigen. Uit zonderlijk is de vangst niet. Regel matig brengen vissers zeeforel op het droge, onder meer door beter vismateriaal te gebruiken. Er zijn ook wel exemplaren van 60 centi meter en meer gevangen. De vang sten worden veelal geregistreerd bij de hengelsportwinkel die een recordlijst bijhoudt. Wie aan het eind van het seizoen de grootste vis heeft gevangen (bot, paling en in dit geval zeeforel) krijgt een atttentie.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1