Zeeuwen en settlers in Amerika Meer dan honderd paartjes zijn aan de Campweg aan het broeden Zaterdag dag van de muziek Van der Sterren bij titelstrijd palingroken Buslijn ZWN wordt in september uitgebreid ;;w v- -•* I V 1^' Zeelandkaart dringt geld verder terug Beschermde vogelsoort in zanddepot van waterschap V. Jaaruitvoering Chantez a Dieu in Grote Kerk Waardestijging onroerend goed CDA wil oude vuilniswagen niet houden r l%iv Donderdag 30 mei 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Toen we onlangs een kerkhistorische reis maakten door Amerika en Canada, vroeg een aantal ex-Zeeuwen die we daar tegen het lijf liepen, om de groeten over te brengen aan de bekenden in Nederland. Door allerlei oorzaken was dat er bij ingeschoten. Graag willen we dit alsnog doen. Nu weet ik natuurlijk niet wie die bekenden zijn; ik weet ook niet precies wie de mensen zijn die we daar ont moet hebben. Maar wellicht gaan er bij onze lezers aan het thuisfront rond de Eendrachtbode lichtjes branden. Eerste kampioenschap van Zeeland in Kerkwerve Peter van der Sterren uit Poortvliet is zaterdag op het eer ste Zeeuwse kampioenschap palingroken op een twaalf de plaats geëindigd. Ondanks het tegenvallende weer was het bezoek goed. Van der Sterren, die voor het eerst aan een dergelijke wedstrijd meedeed, is ondanks zijn vrij lage klassering niet ontevreden. Oud-St.Philipslander maakt kerkhistorische reis door Nieuwe Wereld Vrijdags en zaterdags GEOPEND Materiaal Mol en Hegeman Verwend Naar de mennonieten Tholen Oud-Vossemeer Poortvliet Scherpenisse/ Sint-Maartensdij k Muziekfeest in Nieuw-Vossemeer Bij verhuizing Sint-Philipsland Opleidingen Traject Tholen-Kruiningen elk halfuur vertrek Vanaf september zullen er waarschijnlijk twee keer zoveel bussen van Tholen naar Kruiningen rijden als nu het geval is. Dat is één van de maatregelen van vervoers maatschappij ZWN om meer mensen naar het openbaar vervoer te lokken. Ook de NS heeft aangekondigd meer treinen te laten rijden op het traject Roosendaal-Vlissin- gen. Betere aansluiting Extra geld V K w", v I A -vjtv m Vier van de vijf korpsen actief Vier van de vijf Thoolse muziekkorpsen presenteren zich zaterdag 1 juni op de zesde landelijke dag van de muziek. De activiteiten lopen uiteen van een rondwandeling tot een serenade op bestelling. Tevens hopen de muziekver enigingen de belangstelling te wekken van leerlingen, die na de zomervakantie een opleiding via de Zeeuwse muziekschool willen gaan volgen. Concordia St. Philips land houdt woensdag 5 juni open huis. door J.M. Vermeulen De New Yorkse haven vanaf het World Trade Center. Het christelijke kamerkoor Chantez Dieu uit Tholen - onder leiding van P. Heijboer - geeft zaterdag 8 juni zijn jaaruitvoering in de koor kerk van de Grote Kerk in Tholen. Voor een gastoptreden is het koor Magnificat uit Middelharnis - onder leiding van M. Verhage - uitgeno digd. Er zullen dubbelkorige werken ten gehore worden gebracht van J.C. Bach en F. Mendelssohn-Bartholdy. De beide dirigenten verzorgen (elk bij het andere koor) het orgelspel. Daarvoor wordt het kistorgel gebruikt dat onlangs door Chantez a Dieu aangekocht werd. Het orgel, dat waarschijnlijk twintig jaar gele den gebouwd werd door dhr. Bahl- man uit Veenendaal, telt vier regis ters waarvan één alleen op discant. Enkele koorleden voerden de restau ratie van het orgel uit. Er worden ook werken van ondermeer J.P. Sweelinck, H. Purcell, E. Grieg en A. Brückner uitgevoerd. In vier jaar zou de gemeente Tholen een voordeel van 84.000 gulden kunnen opbouwen door de gevolgen van waardestijging van huizen en bedrijfsgebouwen voor de opbrengst van de onroerend zaakbelasting (ozb). Wethouder I.C. Moerland antwoordde dat op vragen van raadslid R. Ravensteijn. die inhaakte op een brief van de initiatiefgroep protest herverdeling gemeentefonds uit Voorburg. Volgens Ravensteijn is de waarde van onroerende zaken op Tholen in verhouding tot de rest van Nederland behoorlijk gestegen. "Het is steeds aan verandering onderhevig", aldus wethouder Moerland. "Het heeft effect, maar hoeveel is niet bekend omdat de uit kering uit het gemeentefonds wordt gekoppeld aan de o.z.b." De wet houder zegde toe om in de vergade ring van de commissie financiën 31 mei meer informatie te geven. De CDA-fractie, inclusief wethou der J. Versluys, stemde maandag middag tegen de handhaving van de uit 1987 daterende vuilniswagen. "Het is verkeerd om dat voertuig te houden, want je loopt technische en financiële risico's", zei J. de Jager. "Nu krijg je er nog een inruilprijs voor en voor dat bedrag kun je vier jaar een vuilnisauto van derden huren." PvdA en AOV gingen niet zover, maar maakten wel duidelijk, dat de oude wagen gelijk weg moet wan neer er grote onkosten aan komen. De raad ging unaniem akkoord met aankoop van een nieuwe vuilniswa gen van 385.000 gulden met de grootst mogelijke opbouw van 20 m' en een maximaal totaalgewicht van 26.000 kg. tDe gerenommeerde LIJSTENMAKER zjeeuwen voor het ustwerk eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M. Wandelen. Voor de 5 le keer wordt van 3 t/m 6 juni in Bergen op Zoom de avondwandelvierdaagse gehou den. Het vertrek is steeds tussen kwart voor zeven en zeven uur van af het sportpark Rozenoord; voor de 5 km bij de Argolaan en voor de 10 km bij de Marathonlaan. Voorin schrijving is mogelijk op 28 en 29 mei in restaurant Rozenoord. Zaterdagmorgen om negen uur ver zamelden de vijftien deelnemers zich op de ring in het centrum van Kerkwerve. Het palingrookkam- pioenschap, georganiseerd door palingkwekerij Delta, was gekop peld aan een rommelmarkt. De deel nemers mochten ook paling verko pen, mits een deel van de winst naar het goede doel (de kerk) van de rom melmarkt ging. Onder de rokers was ook de Nederlands kampioen van vorig jaar. "We kregen om negen uur ieder zes gemerkte palingen. Daarvan moes ten de drie beste vóór twee uur inge leverd worden bij de jury", vertelt Van der Sterren. "Het was een deskundig panel met ondermeer een kok, een eigenaar van een restaurant en een bekende, grote palingroker: Johan Kuiten uit Sparendam." De deelnemers hadden nogal uiteen lopende apparatuur bij zich. Sommi gen hadden professionele rookovens bij zich op aanhangwagens. Ande ren, zoals Van der Sterren deden het met bescheidener materieel en één man gebruikte zelfs twee op elkaar gelaste vuilnisbakken. Hij werd overigens laatste. "Het materiaal is natuurlijk wel belangrijk. Een goe de, dubbelwandige ketel met een temperatuurmeter werkt lekkerder dan een simpele oven. Ik heb zelf een enkelwandige, maar toch hoop ik nog eens een betere aan te kunnen schaffen", zegt Van der Sterren, die overigens aangeeft dat materiaal alleen nog geen goede gerookte paling oplevert. "Die Nederlands kampioen werd in Kerkwerve maar tiende. Hij vond de paling nogal moeilijk. Er komt ook een stuk gevoel bij kijken. Iedereen heeft zo zijn eigen stijl. De ketels worden gestookt met blokjes hout en zaag sel. Ik gebruik beukenhout, maar anderen eiken- of zelfs berkenhout. De man tegenover mij had zaagsel dat zo fijn was als stof." De vlucht van Amsterdam naar To ronto verliep voorspoedig. Rustig weer, geen turbulentie. En natuurlijk ontmoet je in het vliegtuig beken den. Ditmaal een goede vriend uit Papendrecht. Nadat we geland waren in Toronto, werden we gast vrij ontvangen door mensen waar destijds ds. Gebraad gelogeerd had. Ze bewaarden goede herinneringen aan deze beminde predikant. We ontmoetten er een gezin uit onze straat in Geldermalsen, dat kort geleden geëmigreerd was. Ook bezochten we de enige zoon van ds. G.H. Kersten die nog in leven is. Sam Kersten is 88 jaar. Hij woont in Norwich en geniet een nog redelijke gezondheid. Sam spreekt nog Nederlands, maar zijn vrouw komt uit Schotland en spreekt natuurlijk alleen Engels. Allen verzochten u te groeten. Daarna trokken we naar de Niagara- watervallen. Een indrukwekkend schouwspel. Zaterdagochtend pas seerden we de Canadees-Ameri kaanse grens. Na een streng verhoor reden we bij Buffalo de States bin nen. De volgende dag gingen we met onze geriefelijke Ford (met air co natuurlijk) richting New York, waar we 's avonds rond zeven uur arriveerden. De zondag erna was het Pinksteren. We waren te gast bij ds. C. Vogelaar in de Ebenezerkerk in Franklin Lakes. Deze gemeente is geheel veramerikaanst. Alleen bejaarden spreken nog Nederlands. De meeste Hollanders behoren tot Het was voor Van der Sterren wel even wennen. De Poortvlietenaar is fervent visser en vangt zijn paling het liefst in de Oosterschelde. Maar de wedstrijd werd met kweekpaling gehouden. "Ik heb één keer geoe fend met paling van rokerij P. Scherpenisse uit Sint-Annaland. Dat is echt wel wat anders dan wilde paling. Het vel en het vlees zijn wat stugger en je moet ze langer roken. Normaal ben ik in drie kwartier wel een heel eind op dreef, maar in Kerkwerve deed ik er vijf kwartier over. Je moet ook minder zout gebruiken bij wilde paling", legt Van der Sterren uit. "Ik heb op dit kampioenschap echt heel veel de vierde immigrantengeneratie. De gesprekken die we her en der voer den, waren dan ook grotendeels in het Engels. Tweede pinksterdag wordt in Ame rika niet gevierd. We bezochten die dag een school vlakbij New York. In de tuin was een vriendelijke man bezig de planten te besproeien. Het was dan ook snikheet. Toen we een praatje maakten, bleek hij Henri Mol te heten. Het bleek een oud- Fluplander te wezen. Zijn ouders emigreerden rond 1935. Er werden namen genoemd van Lina Mol, die de dochter was van Henri Dingenis Mol, welke getrouwd was met Kla- zina Broere. Ook de naam Arend van der Valk viel nog een keer, maar het precieze weet ik er niet van. In elk geval vond hij het leuk om iets van Sint-Philipsland te horen. Hij zou het niet meer kennen. Tijdens ons gesprek kwam een mevrouw naar ons toe. Ze stelde zich voor als mevrouw Hegeman. Nu wist ik wel dat de schooi waar we stonden te praten, destijds gebouwd was in een 'valley' van de familie Van Wingerden. Deze fami lie, de schoonfamilie van ds. Hege man dus, had in de jaren vijftig een enorm stuk grond gekocht, waar nu allemaal kassen staan waarin bloe men worden gekweekt. Mevrouw Hegeman bewoont een mooi vrij- geleerd. Bovendien ben ik niet als laatste geëindigd. Volgend jaar ga ik beslist weer en dan hoop ik bijvoorbeeld tiende te worden, steeds een stapje hoger." Met een blik op het visseizoen, con stateert Van der Sterren dat het met de paling nog geen storm loopt. "Ik heb er nog maar twee gevangen dit seizoen. Het water is nog te koud. Maar dat kan zo veranderen. Een paar weken warmer weer en dan kan de paling er weer volop zijn. Ieder jaar staat op zich en ik kan niet zeg gen dat er minder vis in de Ooster schelde zit dan een paar jaar gele den. Het is gewoon geduld hebben", meent Van der Sterren, die wat terughoudend is met het geven van een tip voor de lekkerste paling. "Dat is echt een kwestie van smaak. Zelf houd ik het liefst van paling die een dikke duims maat heeft. Maar anderen houden van dunnere en weer iemand anders vindt paling lekker die zo dik is als je pols. Natuurlijk moetje van die grote jon gens bij het bakken geen dikke moten snijden, maar dunne 'karbo- naadjes' zijn weer wel lekker. Het hangt ook van je portemonnee af. Als je paling moet kopen, zijn ze vrij duur. Ik vang ze zelf, dus we zijn verwend." staand huis. Ze verzocht de mensen op Tholen hartelijk te groeten. Vervolgens bezochten we de beken de begraafplaats Fairlawn. Daar waan je je echt in Nederland. Tien tallen grafstenen met namen als Van Dijke, Kersten, Beversluis, Wisse, Paauwe, Heerschap, Verwijs en vele anderen. Een paar uur daarna geno ten we van een rondrit door New York die drie uur duurde. Terwijl gele taxi's af en aan jakkerden, zaten we een paar meter boven het stads gewoel op een open bus. We blikten vanaf de hoge bus op wat eens 's werelds hoogste gebouw was: het Empire State Building. In de verte zagen we vanaf het World Trade Center, dik 400 meter hoog, het Vrijheidsbeeld. Even later maakten we foto's van Pier-17. Daar kwamen de landverhuizers Amerika binnen. Ietsje verder ligt Hoboken. Daar lagen vroeger de Nieuw Amster dam, de Rotterdam, de Veendam en andere schuiten. Daar stapten ze aan wal, de honderdduizenden landge- De dag van de muziek is een lande lijk evenement, waar plaats is voor alle vormen van muziek, leeftijd geen rol speelt en het plezier voorop staat. Daar draait het allemaal weer om op zaterdag 1 juni a.s. Naar verwach ting zullen 100.000 musici, over heel Nederland, hun beste beentje voorzetten. De afzonderlijke programma's van de vijf muziekkorpsen luiden als volgt: De harmonie en het tamboerkorps van de koninklijke muziekvereni ging Concordia uit Tholen verzor gen een afwisselend concert o.l.v. dirigent Marcel Hartendorp en instructeur Sjaan van de Boom. Het concert begint zaterdagmiddag om half drie op de Markt. Oud-Vossemeer's muziekverening (O.V.M.) is druk bezig met de voor bereidingen voor het concours op zaterdag 15 juni te Middelburg. Dan zullen er een tweetal muziekwerken gespeeld worden die door een des kundige jury worden beoordeeld. Tijdens de openbare repetitie van zaterdag a.s. kan men tussen drie en vijf uur het instuderen van die twee werken in de Vossenkuil bijwonen. Dirigent is René Hendrickx. De koninklijke fanfare Accelerando uit St. Annaland, het oudste muziek korps van de gemeente Tholen (115 jaar), brengt een bezoek aan Poort vliet. Dat dorp heeft geen eigen muziek korps waardoor een aantal inwoners musiceren bij Accelerando. Bij goed weer zal er zaterdagavond tussen zeven en acht uur een muzikale rondwandeling worden verzorgd vanaf café Tolrust. De inwoners van Poortvliet worden uitgenodigd om achter 'de meziek' aan te lopen. Het vorig jaar in het leven geroepen 'muziek op bestelling' bleek een groot succes te zijn waardoor het dit jaar opnieuw georganiseerd wordt door Euterpe. Voor slechts 25 gul den kunnen de bewoners van Scher penisse en Sint-Maartensdijk een serenade bestellen, voor uzelf, man, vrouw, buren, collega, enz. Euterpe Fanfare Semper Crescendo uit Nieuw-Vossemeer viert vrijdag en zaterdag het 75-jarig bestaan. De jubileumfestiviteiten spelen zich af in een feesttent aan de Veerweg in Nieuw-Vossemeer. Vrijdag 31 mei om negen uur treedt de bekende Corry Konings op. Zaterdag 1 juni, eveneens om negen uur, volgt er een optreden van South West Blues en Rowwen Hèze. De jubilerende ver eniging Semper Crescendo is zon dag gastheer voor vijftien muziek korpsen. a.u.b. tijdig een adreswijziging sturen aan: Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland of aan uw bezorger. noten die hielpen Amerika te bou wen tot wat het nu is. Daarna gingen we naar het zuidwes ten om onderzoek te doen naar de leefomstandigheden van de Amish (de mennonieten). Die mensen zijn bekend vanwege hun afkeer van alles wat de moderne mens het leven dient te vergemakkelijken. Ze rijden in koetsjes, gebruiken geen elektri citeit. Dus geen wasmachine, geen koelkast, geen radio. Sommigen draaien energie op een dieselmotor. Uiteindelijk waren we bij Lancaster. Na een lange rit kon ons onderzoek beginnen. Mijn collega, de ijverige bibliothe caris Mastenbroek, deed er alles aan om een fotootje te maken, maar helaas, 'geen gesneden beeld, noch enige gelijkenis'. Zelfs de popjes van de kinderen hebben geen gezichtjes, maar alleen een ronde bol. Ook de vogelverschrikkers lij ken niet op de mens. Geen Holland se namen hier in Pennsylvania. Maar dat begreep u al. Daarom snel op weg naar ons volgende doel: Grand Rapids, (wordt vervolgd). hoopt met zo'n originele verrassing weer veel inwoners een plezier te doen. Op een wagen gezeten zal de fanfare uw bestelling muzikaal afle veren. Bel 662205 of 663628. In plaats van zaterdag houdt Con cordia St. Philipsland woensdag avond 5 juni een openbare repetitie o.l.v. Walter Siol. Ook de drumband o.l.v. Hans Orgers is dan present. Zowel afzonderlijk als gezamenlijk zullen ze tussen zeven en negen uur optreden in dorpshuis de Wimpel. Degenen die graag een instrument willen gaan bespelen en nog geen ervaring hebben, worden bij alle korpsen in de gelegenheid gesteld een muziekopleiding te volgen. Deze wordt in de meeste gevallen verzorgd door de Zeeuwse muziekschool en voor het grootste gedeelte betaald met subsidie van de gemeente Tho len. Verder is er nog een tegemoet koming van de muziekverenigingen. De lessen worden verzorgd door vak kundige docenten. Bij een aantal ver enigingen is het mogelijk om al van af zeer jeugdige leeftijd muziekon derwijs te volgen in de vorm van blokfluitles. Dat is een prima manier om t.z.t. over te stappen op een- hou ten- en/of koperen blaasinstrument of zelfs een slagwerkinstrument. Bin nenkort moeten de verenigingen weer een nieuwe opgave versturen voor het nieuwe lesjaar. Belangstel lenden kunnen zich zaterdag (in St. Philipsland woensdag) aanmelden tijdens de dag van de muziek. De multifunctionele chipkaart is officieel in onze provincie gepresen teerd onder de naam Zeelandkaart. Deze in telefooncellen oplaadbare betaalkaart (tot 100 gulden, met een maximum van 250 gulden per maand) is te gebruiken om te bellen, te parkeren, bibliotheken, musea, evenementen en attracties in Zee land te bezoeken, met de ZWN-bus mee te gaan of bepaalde dingen aan te schaffen. Bij veel instanties en organisaties - herkenbaar aan een logo - is de chipkaart welkom om zaken te betalen. De eerste niet- Zeeuwse gemeente die de kaart accepteert, is Bergen op Zoom. Ze heeft plannen om de parkeermeters er geschikt voor te maken. De Zee landkaart wordt uitgegeven door PTT Telecom en de Postbank, in samenwerking met de provincie Zeeland, de busmaatschappij ZWN en de ANWB. Zeeland is de eerste provincie waar de door de Postbank ontwikkelde chipkaart wordt ingevoerd. Deze 'chipper1 verschijnt in het najaar in de definitieve versie en gaat op ter mijn zelfs de giromaatpas vervan gen van de zeven miljoen klanten van de Postbank. De banken hebben een proef genomen rond Arnhem en willen later dit jaar landelijk zo'n betaalkaart invoeren onder de naam 'chipknip'. Financiële deskundigen verwachten een grote toekomst voor de chipkaart, die het aantal geld transacties nog verder zal terugdrin gen. Aangezien hiervoor geen pin code nodig is (uitgezonderd bij het opladen), blijkt de chipkaart bijzon der gebruiksvriendelijk. De oplaad- mogelijkheid in telefooncellen in het hele land of thuis via het eigen telefoontoestel maakt geldautoma ten overbodig. De Nederlandse Spoorwegen en de ZWN (verenigd in het informatie centrum het Zeeuwse Net) maakten donderdag bekend dat ze hun dien sten meer af willen gaan stemmen op de wensen van het publiek. Con creet houdt dat de inzet van meer bussen in. En dat terwijl de ver voersmaatschappijen de laatste jaren alleen maar gesneden hebben, met name in onrendabele, laag bezette lijnen. Met de uitbreiding van de diensten hopen de vervoerders meer mensen de bus of trein in te lokken. Eén van de buslijnen die uitgebreid gaat worden, is Tholen-Kruiningen, de enige. ZWN-lijn die op Tholen komt. Momenteel rijdt de bus tussen Tho len en Kruiningen in de spitsuren (van zeven tot negen 's morgens en van één tot zes 's middags) één keer per uur. Dat zou volgens de plannen in september moeten verdubbelen tot elk half uur. Bovendien zal er 's avonds en in de weekeinden een belbus gaan rijden. "Door een betere frequentie hopen we meer mensen te trekken", verklaart P.H. de Jongste, hoofd planning en vervoer van ZWN. "Eind augustus komen we met een speciale folder waarin de wijzigingen worden uitgelegd. Het zal een regionale folder zijn, dus komt er ook één die toegepast is op Tholen. De reismogelijkheden en overstappunten zijn daarin ver meld." Behalve de lijn van Tholen naar Kruiningen worden er in Zeeland nog meer busverbindingen verbe terd zoals in Zeeuws-Vlaanderen, op Schouwen-Duiveland en rond Goes en Yerseke. Daarnaast verandert er ook iets bij de NS. Zo wordt de dienst op de lijn Roosendaal-Vlis- singen uitgebreid. Vanaf 2 juni rijdt de intercity ook op zondag twee keer per uur. Tot nu toe was dat alleen een stoptrein één keer per uur. Ver der zullen de buslijnen beter afge stemd gaan worden op de aankomst en vertrektijden van de treinen. Het Zeeuwse Net heeft ook een speciaal telefoonnummer ingesteld waarop reizigers hun wensen en ideeën kwijt kunnen. Dat nummer is: 0111- 419777. Overigens heeft de NS aan gekondigd dat er op 15 en 16 juni werkzaamheden worden uitgevoerd aan het Zeeuwse spoorwegennet. Reizigers moeten dan rekening hou den met vertraging. De verbeteringen in het Zeeuwse openbaar vervoer komen op het moment dat de provincie ruim 12,2 miljoen van het ministerie van ver keer en waterstaat beschikbaar krijgt. Dit geld is bedoeld om pro jecten op te zetten die moeten leiden tot meer reizigers in het stads- en streekvervoer en tot het meer kos tendekkend maken ervan. Dat doel moet bereikt worden door 'snel- heidsbevorderende maatregelen in de infrastructuur'. Tot 1 oktober kan de provincie hier voor projecten indienen bij rijkswa terstaat. De provincie heeft daarom in een brief alle Zeeuwse gemeen ten, waterschappen, vervoersmaat schappij ZWN en de vereniging rei zigers openbaar vervoer (Rover) gevraagd om vóór 15 augustus pro jecten in te dienen bij de provincie die hieruit een selectie zal maken. Rijkswaterstaat bepaalt uiteindelijk welke projecten gesubsidieerd wor den. Landelijk bedraagt de investerings impuls voor het openbaar vervoer 900 miljoen in de periode tot en met het jaar 2000. De regeling komt voort uit het advies van commissie De Boer in 1994 over 'een vitaal en betaalbaar openbaar vervoer'. - I F CiV f. V r: MJ# 4MNtattSk**>Y tC, I- - sS|f f x 'j i -v i|W'tf :4» cM-lC. -"lil. E 8ÉHL- Een deel van het zanddepot in St. Philipsland met de nestholen voor oeverzwaluwen. In een zanddepot van het water schap Zeeuwse Eilanden aan de Campweg in St. Philipsland zijn meer dan honderd paartjes oever zwaluwen aan het broeden. "Lan delijk is dat erg veel", zegt Jan Willem Vergeer, regioconsulent Deltagebied van de Vogelbescher ming te Goes. Toch is hij nog niet tevreden. "Het gaat wat beter met deze oeverzwaluwen, maar de aantallen liggen nog ver beneden die van de jaren zestig. Het herstel is dus nog niet rond, maar als er meer terreinbeheerders zijn zoals het waterschap, dan gaat het wel lukken." Het zanddepot aan de Campweg, vlak langs het Schelde- Rijnkanaal, wordt door het waterschap onaangetast gelaten. "Districtsopzichter C. van Dijke is er zeer van gecharmeerd", zegt Vergeer. "En buurman Van Ries- sen houdt alles goed in de gaten. Als er iemand zand wil afgraven, trekt hij zo aan de bel. Dat helpt ons natuurlijk uitstekend, want daardoor is het zanddepot een hele goede plek voor de oeverzwa luwen." De vogels, die op de offi ciële rode lijst van bedreigde soor ten staan, zijn beschermd. "In de jaren zeventig en tachtig zijn hun aantallen met duizenden gelijk afgenomen", legt de regioconsu lent van de Vogelbescherming uit. Oevers van beken en rivieren, zandzuigdepots en andere plaat sen voor zandwinning zijn goede broedgelegenheden voor de zwa luwen. Aangezien die zandwin ningsplaatsen nogal in beweging zijn, ig het lang niet overal ideaal. Aan de Campweg in St. Philips land is het zanddepot in rust, op enkele illegale afgravingen na. "Voor ons is zo'n plaats met zoveel medewerking van beheer der en buren een hele verheugen de ontwikkeling", zegt Vergeer. "En P.J. Stols en C.A. Luyster- burg van de vogelwerkgroep van de Natuurvereniging Tholen zet ten zich in voor het verrichten van tellingen. De situatie is zo ideaal, dat in St. Philipsland één van de grotere kolonies oeverzwaluwen zit. De vogels komen half april uit het zuiden van Afrika, waarna ze beginnen met het uitgraven van de nestholen. Tot half augustus verblijven ze daar. In de winter zitten de oeverzwaluwen tussen de zebra's en olifanten en in de zomer vertoeven ze tussen de scholeksters en meeuwen", aldus Jan Willem Vergeer van de Vogel bescherming.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 11