Gemeente garant voor kantine Cort Heijligerskazerne Bergen op Zoom sluit poort 0115-1113641 Tennisvereniging de Ruucstoppelen in St. Philipsland Plaatselijk nieuws Donderdag 23 mei 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 De Thoolse gemeenteraad verleende maandagmiddag garantie voor de twee geldleningen van elk 25.000 gul den ten bate van tennisvereniging de Ruucstoppelen in St. Philipsland. Alleen de SGP en de RPF/GPV-fractie stemden tegen dit besluit omdat er ook op zondag wordt gespeeld. En SGP-raadslid A. Kersbergen had bovendien financiële bezwaren. "De gemeente loopt voor 50.000 gulden risico!" Bouwplan Rinses Inbraken Nog twee jaar Streng Vrijdags en zaterdags GEOPEND Dikke Daf Zangjubileum Gouden baan Museum Laatste van vier Einde Hartstichting Kinderhulp De Knorhaan Tin en schoenen Sint- Philipsland Herinrichting Langeweg Fancy-fair Turn Turn De Makreel Voor ons breekt de rustige periode aan de zomer maanden en om deze rustige periode een extra impuls te geven ruimen wij onze muziekinstrumenten op voor een bodemprijs die wij in de drukke periode nooit zouden geven dus kom nu kijken bij ons. Let op: aanbiedingen gelden alleen op de muziekinstrumenten die op voorraad zijn, en op op. Domus 1132 Nieuw klassiek volpedaal orgel van -15% f 4995.- f 9495.- Alle gitaren,versterkers, koffers, snaren, enz, enz. 15 tot 50 Technics SX- PX 201 Muziekcentrum Dingeman Verspuii Hoogstraat 22. 4691 CB THOLEN Tel: 0166-603775 Tel/Fax 0166-602837 De arootste toetsen speciaalzaak van Zeeland en Brabant Roland P55 De rest van de raad had het volste vertrouwen in tijdige betaling van de 8% maandrente (10 jaar vast) en de aflossing van ƒ312,50 per kwar taal gedurende 20 jaar. Ook de Rabobank Tholen, die 375 gulden afsluitprovisie rekende, had blijk baar voldoende zekerheden. De gemeente heeft bovendien nog het recht van eerste hypotheek op de nieuwe kleedaccommodatie en kan tine en de lichtinstallatie. De VVD wilde nog wel meer risico nemen door andere verenigingen, zoals bijvoorbeeld de Oud-Vosse- meerse tennisvereniging TOV, gemeentegarantie te verlenen. "Dat kan kan zeker na discussie in de raad", zei wethouder I.C. Moerland. Hij benadrukte wel, dat het om een garantstelling ging en niet om het verstrekken van een lening. Alleen de SGP stemde op principië le gronden tegen het voorberei- dingsbesluit om de kantine/kleed ruimten van de tennisvereniging op agrarische grond aan de Rijksweg te kunnen bouwen. Het bestemmings plan moet via een artikel 19 proce dure herzien worden. Het AOV, de VVD en D66 grepen dit geval aan om nog eens aandacht te vragen voor de weigering van de nieuwbouw voor oud-dierenarts A. Rinses in de bocht bij Scherpenisse. De meerderheid van de gemeente raad wilde daar geen inbreuk maken op bestemmingsplan buitengebied. "Waarom de een wel en de ander niet?*Daarover wil ik een duidelijke uitleg", aldus AOV-raadslid mevr. Schot, die door mevr. E. Frigge- Hoogesteger werd bijgevallen. Zij kon er 'geen touw meer aan vastkno pen.' De burgemeester ging echter niet in op dit zijspoor. "U kunt van alles vastkoppelen aan dit voorstel over de tennisvereniging. Als u iets niet snapt, zijn er volgens het reglement van orde wegen genoeg om daar naar te vragen", zei de raadsvoorzit ter. De St. Philipslandse tennisvereni ging is in elk geval bijzonder inge nomen met de gemeentelijke steun voor verbetering van de accommo datie. "Wij zien alleen maar voorde len in de gemeentelijke herinde ling", zegt Ad den Engelsman van de Ruucstoppelen. "Onze banen hebben we destijds zelf moesten bekostigen, evenals deze oude kan tine, maar we hebben geen kleedac commodatie en geen douches. Wij vinden het dan ook plezierig, dat de voorzieningen gelijk getrokken wor den met de andere tennisverenigin gen in de gemeente Tholen." Eind augustus, wanneer de Ruucstoppe len een dubbeltoernooi organiseert, moet de kantine klaar zijn. Een groot pluspunt noemt Den Engels man ook de veiliger toegang tot de tennisbanen door aanleg van een nieuwe weg. Alleen blijft er nog een wens voor een goed parkeerterrein. Als de oude kantine weg is, komt er een terras voor de toeschouwers. De drie tennisbanen zijn verlicht, zodat er ook 's avonds gespeeld kan wor den. De St. Philipslandse tennisclub groeit. De jeugdmiddag trok onlangs 40 deelnemers en ook de jeugdinstuif op vrijdagavond sloeg aan. Het enige minpunt vormen de inbraken waardoor de Ruucstoppe len geplaagd wordt. Er zijn al 15 tuinstoelen, limonade, 350 blikjes frisdrank en kratten bier gestolen. Met een beter beveiligde nieuwe kantine hoopt men ook van dat pro bleem verlost te zijn. De fundering voor de kleedaccommodatie en kantine van de St. Philipslandse tennisvereniging is al gelegd. Op de plaats van de huidige kan tine komt een terras. VERVOLG VAN PAGINA 1 Hij belandde achter een bureau en werd hoofd interne dienst, waardoor Neele onder meer verantwoordelijk was voor het organiseren van bij voorbeeld schietoefeningen. "Ik vind het ontzettend spijtig dat de kazerne dicht gaat. Ik heb hier dertig jaar met veel plezier gewerkt", zegt Neele. "Zo'n periode is eigenlijk heel ongewoon. Veel collega's gelo ven het niet als ik vertel dat ik hier al zolang zit. Dat kan ook eigenlijk alleen maar bij een rijopleiding. Normaal word je stoel om de zoveel tijd 'weggeschreven' zoals dat heet. Ze hadden mij ook beloofd dat ik wegens mijn leeftijd hier niet meer weg zou hoeven. Maar in kleine let tertjes stond er wel bij 'indien er geen reorganisatie plaats vindt'. En dat is nu juist wel gebeurd. Jammer, want je gaat er in het leger met je 55ste uit. Ik had de rit hier nog twee jaar uit kunnen zitten en dan was ik met ukw gegaan, zeg maar met de vut." De Sint-Maartensdijkse sergeant beschouwt de dertig jaar die hij op de Cort Heijligerskazerne door bracht als een geluk. "Ik heb al die tijd in feite op rozen gezeten. Je was hier toch min of meer vrij man. Natuurlijk heb je met militaire regels te maken, maar als je eenmaal buiten de poort was met je leerlin gen, dan keek er niemand op je vin gers en niemand bepaalde de route die je moest rijden. Overigens waren er wel gebieden waar je niet mocht komen", vertelt Neele. "Het werk hier is me altijd uitstekend bevallen. Je krijgt toch steeds weer nieuwe jongens op zo'n wagen, dus vervelen doet het niet." In de loop der jaren heeft Neele wel het één en ander zien veranderen op de kazerne. "De mentaliteit bijvoorbeeld. Die was vroeger veel strenger. Je knieën knikten bij wijze van spreken al als je iemand met een paar strepen zag. Je had nog de groetplicht en de inspecties waren ontzettend streng. Elke vrachtwagen moest op bepaal de tijden aangeboden worden voor inspectie. Dan moest hij meer dan schoon zijn. Met een blik kerosine en een bokkepoot (lange-kwast - red.) moesten we dan alle vuil ver wijderen. De oliepotten mochten niet lekken en als ze nog maar één klein roestplekje vonden, dan was het mis. Ze gaven er niet om hoeveel kleuren groen er op de wagen zaten, maar roest was uit den boze." Neele weet zich ook goed te herin neren hoe streng en hoe gemakkelijk er straffen werden uitgedeeld. "De commandanten deden dat uit de los se pols. Als we bijvoorbeeld een mars hadden, moesten we eerst onze voeten met koud water wassen, goed afdrogen en dan talkpoeder erover. Maar op een keer waren we te laat met eten, want je moest soms lang wachten voor je aan de beurt was. Mijn slapie had wat talkpoeder naast De gerenommeerde LIJSTENMAKER 'eeuwen voor het cerk eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M. zijn bed gemorst. Hij had geen tijd gehad om het voor het appèl op te vegen. Daarvoor kreeg hij vier dagen licht arrest. En ze zorgden er altijd voor dat je weekeinde in de straf viel." Maar ook de mentaliteit van de sol daten zelf is veranderd. "Tegen woordig hoef je een meerdere niet meer te groeten en je noemt elkaar sneller bij de voornaam", zegt Nee le. "Maar toch waren de dienstplich tigen van vroeger meer gemotiveerd dan veel beroepssoldaten van tegen woordig. De dienstplichtigen pro beerden er het beste van te maken en zagen de rijopleiding echt als een buitenkansje om goedkoop aan een rijbewijs te komen. Nu ligt dat toch vaak wat anders." Het materieel is in de tijd dat Neele op de Cort Heijligerskazerne zit, behoorlijk gemoderniseerd. Terwijl hij over het terrein naar de kantine loopt, staat hij even stil bij een oud legervoertuig. Een soort kleine vrachtwagen met acht wielen. Hij blijkt YA 328 te heten wat zoveel wil zeggen als: een algemeen benzi nevoertuig van drie ton uit de twee de serie met acht wielen. In het legerjargon blijkt het karretje 'Dikke Daf te heten. "Dit is de mooiste wagen die er is, de YA 328. Het is een oudje en was ontzettend moei lijk om mee te rijden. Je moest namelijk altijd schakelen met een zogenaamde double-clutch, tussen gas en in twee keer schakelen. Als je hiermee kunt rijden, kun je in elke anderen wagen rijden", vertelt Nee le. De sergeant gaat in september voor een half jaar op VN-missie naar de havenstad Split in voormalig Joego slavië. Daar zal hij de leiding krij gen over een vervoerseenheid die ondermeer moet zorgen voor het vervoer van militairen van en naar het vliegveld. Neele zit er niet zo mee dat hij zijn veilige kazerne moet verruilen voor een gevaarlijker gebied. "Ik heb dertig jaar op rozen gezeten en elke avond was ik thuis bij de vrouw. Dan mag het ook wel eens wat tegen zitten. Ik beschouw het maar als een uitdaging. Er zal in elk geval een nieuwe wereld voor me open gaan." Voor Neele betekent de uitzending naar Kroatië echter wel dat hij zijn particuliere rij school, die hij in zijn vrije tijd in de burgermaatschappij voert, een half jaar moet stilleggen. "Daar deed ik het toch al wat rustiger aan. Maar ik mis wel het 100-jarig bestaan van de Zeeuwse zangersbond op 12 okto ber", zegt de sergeant, die jarenlang voorzitter van het koor VZOS uit Sint-Philipsland is geweest en ook bestuurder van de Zeeuwse en de landelijke zangersbond is. Nog een Tholenaar die rij-instruc- teur is op de Cort Heijligerskazerne, is sergeant Dave van Haaften. Hij dient nu tien jaar en is de enige van de manschappen die niet naar Venlo hoeft. Van Haaften zal deel gaan uit maken van de motorrij-instructeurs te Veldhoven. Daar ligt ook zijn hart, bij de motoren. Hij begon tien jaar geleden eveneens in Ossen- drecht. Hij gaf zowel op de vracht wagen als op de motor les, maar dat laatste vervoermiddel heeft zijn voorkeur. "Dat is echt het mooiste. Ik ben dan ook blij dat ik naar Veld hoven kan. Het is de bedoeling dat er voor heel de landmacht maar acht rij-instructeurs overblijven en daar hoor ik bij. Dat is gewoon geluk hebben", zegt Van Haaften. Hij koos destijds voor de landmacht, maar niet omdat het leger hem zo aan stond. "Nee, wij zijn eigenlijk gewo ne rij-instructeurs, zoals in de bur germaatschappij, maar toevallig hebben we met wat militaire regels te maken. We kozen allemaal om op deze baan te solliciteren omdat we het werk zo leuk vonden. Je bent hier echt vrij man. Elke dag naar huis en lekker rijden op de motor. Sommige mensen denken dat je kou lijdt op zo'n motor. Maar met die huidige pakken en handschoenen valt dat allemaal wel mee. En ach, een beetje verkleumen hoort erbij. Daar moet je om lachen. Nee echt, het is een gouden baan." Van Haaften heeft (net als vele van zijn collega's) ook een rijschool in het burgerleven. Daarvoor is hij net bezig een nieuw pand te bouwen aan de Ambachtsweg. "Ik denk dat het wel te combineren valt. Ik probeer iemand te vinden die voor mij kan gaan werken. In ieder geval ga ik niet intern op de kazerne in Veldho ven. Als je een hele week van huis bent, gaat je huwelijk er onderdoor. Gelukkig is de afstand wel aan te rij den. De jongens die naar Venlo moeten, zijn er slechter aan toe. Zij worden voor de keus gezet: door de week op de kazerne öf verhuizen. Dat is niet gemakkelijk, maar ja, aan de andere kant ben je beroepsmili tair en daar heb je zelf voor geko zen." Tijdens de open dag is er op het kazerneterrein van alles te doen. Diverse voertuigen en een fors kanon staan opgesteld. Men mag er zomaar een kijkje in nemen en zelfs achter het stuur gaan zitten. Met rij- instructeurs erbij kan men ook een echte rit maken op een v iertonner (YA 4440) van het leger. Vooral de kinderen kijken hun ogen uit. Ondanks het slechte weer wordt de open dag redelijk druk bezocht. Vrijwel overal mag men komen en zonder pasje. Bij de poort die wijd open staat, krijgen de bezoekers een tasje met een pet, pen en een boekje over de Cort Heijligerskazerne mee. Er zijn demonstraties van onder meer de verbindingsgroep en in een tentoonstellingsruimte kan het publiek de diverse onderdelen van een militaire uitrusting bekijken. Ook het Cort Heijligersmuseum is geopend. Majoor buiten dienst C. Barmentlo geeft hier uitleg over. Hij is oud-commandant van de Cort Heijligerskazerne en medeoprichter van een Bergs oorlogsmuseum. Het museum, eigendom van de stichting Cort Heijligers, is gevestigd in twee lokalen van de kazerne. De collectie zal daarom na de sluiting van het militaire complex moeten verhui zen. Zowel de beheerders als de gemeente zijn naarstig op zoek naar een plek. Het museum vertelt het verhaal van Bergen op Zoom als garnizoenstad vanaf de negentiende eeuw en speciaal van de Cort Heijli gerskazerne. Barmentlo (woonach tig in Breda) is een bevlogen man,, die ook na zijn pensionering nauw* betrokken bleef bij de kazerne en samen met overste buiten dienst W. van Riemsdijk (eveneens oud-com mandant van de Cort Heijligerska zerne) probeert hij de geschiedenis van de krijgsmacht in Bergen op Zoom steeds meer in beeld te bren gen. De Cort Heijligerskazerne is de laat ste kazerne die nog rest in Bergen op Zoom. Ooit telde de stad er vier. De rijschool is genoemd naar luitenant- generaal G.M. Cort Heijligers die leefde van 1770 tot 1849. Hij werd geboren als Heiligers, noemde zich later Heijligers en zette de naam van zijn moeder Cort voor zijn achter naam. Zijn vader was majoor-chi rurgijn in het leger. Zoonlief ging eveneens in dienst en schopte het tot luitenant-generaal. Niemand weet zeker waarom de Bergse kazerne naar deze man is genoemd. Men vermoedt vanwege het feit dat hij met zijn manschappen moedige daden verrichtte in de omgeving van Bergen op Zoom (bij de Kreekrak en Rilland-Bath). De kazerne werd vlak voor de Tweede Wereldoorlog gebouwd als onderdeel van een verdedigingslijn met grensbataljons, wegens de opbouw van militaire macht in Duitsland. De kazernes die voor deze troepen werden gebouwd, waren allemaal op hetzelfde ont werp gebaseerd. Daarom werden ze al snel 'Boostkazernes' genoemd. Het nieuwe gebouw werd door het veertiende grensbataljon zonder feestelijkheden betrokken tijdens de mobilisatie in 1939. Gedurende de oorlogsjaren werd de kazerne bezet door de Duitsers die er een marine opleiding vestigden. Na de bevrijding vestigde de com pagnie aanvullingstroepen van de Prinses Irenebrigade zich in de kazerne onder leiding van majoor F. Looringh van Beek, in de volks mond 'Oom Paul' genoemd. Hij wil de de kazerne niet ter beschikking stellen aan de Engelsen die het ter rein vorderden. Daarom liet hij de naam van de poort halen en er 'Prin ses Irenekazerne' opzetten. De Engelsen, veel waarde hechtend aan tradities, lieten hun claim op de kazerne toen vallen. Op last van het ministerie van oorlog moest echter de oude naam weer terug op de gevel. Looringh van Beek zorgde ervoor dat er een pantserschool (de eerste opleidingseenheid van de naoorlogse cavalarie) in de kazerne kwam. Na de terugkeer van het der de regiment infanterie naar Bergen op Zoom, werden er op de Cort Heijligerskazerne zes infanterieba- taljons opgeleid voor uitzending naar Nederlands-Indië. Vanaf 1950 huisden in de kazerne achtereenvol gens luchtdoelartillerie en veldartil lerie die geleidelijk aan plaats moest maken voor de rijopleiding. Nu is er een einde gekomen aan de laatste kazerne in Bergen op Zoom. Op 25 juni wordt de plaquette die de bevolking van Bergen aan de kazer ne schonk, teruggegeven aan de bur gerij. Over een jaar zullen er waar schijnlijk weer tijdelijk bewoners in het complex komen. Het korps com mandotroepen uit Roosendaal wordt dan in de kazerne gelegerd omdat het eigen terrein en gebouwen van het korps aan een zeer grondige renovatie worden onderworpen. Na twee jaar gaat dan definitief de slo pershamer erin en zal het terrein waarschijnlijk in handen van de gemeente komen die er woningen op wil bouwen. Die afbraak wordt door menigeen (militair en burger) betreurd. Getracht wordt dan ook om het hoofdgebouw te behouden als voorbeeld van de typische bouw stijl van de Boostkazernes. Maar militairen zullen er niet meer in gelegerd worden. Dus blijft ook Tholen verstoken van het militaire groen. COLLECTEN De collecte voor de Nederlandse Hartstichting heeft in Sint-Maar tensdijk ƒ1925,55 opgebracht. Gevers en collectanten hartelijk bedankt. De nationale collecte voor het fonds Kinderhulp heeft in Sint-Annaland 110,55 opgebracht. Gevers en collectanten hartelijk bedankt. Hans de Bruin heeft met 118 cm de vijfde wedstrijd van hengelsportver eniging De Knorhaan gewonnen. Zaterdag wierpen 29 vissers hun lij nen uit bij de Rooij te Stavenisse. De vangst was niet best; er werden slechts negen botten verschalkt met een totale lengte van 308 cm. Kees Moeliker haalde de grootste van 40 cm naar boven. Wilco Hage was de beste bij de jeugd met een bot van ruim 37 cm. De uitslag was: 1 Hans de Bruin 100 p; 2 Peter Sakko 99 p; 3 Kees Moeliker 98 p; 4 Wilco Hage 97 p; 5 Johan de Groen 96 p; 6 Dies Hage 95 p. Vrijdagavond houdt De Knorhaan de eerste vrije avondwed strijd om half negen aan de Anna- vosdijk te Sint-Annaland. De plattelandsvrouwen van de afde lingen Poortvliet en Scherpenisse maakten dinsdag hun jaarlijkse uit stapje. Deze keer vertrok men rich ting Waalwijk. Buschauffeur Ko v.d. Houten begroette 54 dames die een bezoek brachten aan het Neder lands leder- en schoenenmuseum. Tijdens de koffie met 'halve zool' kregen de vrouwen uitleg over de geschiedenis van de schoenindustrie waarna aansluitend een rondleiding en demonstratie over de schoenfa- bricage werd gegeven. Ook zag het gezelschap een film over de leerbe- reiding en bezichtigde men allerlei produkten die in vitrines uitgestald stonden. De reis ging verder richting Tiel waar men de lunch nuttigde en vervolgens bezochten de dames de ambachtelijke tinnegieterij in Kapel-Avezaath. In deze oud-Hol landse gieterij worden tinnen voor werpen nog met de hand gemaakt, een arbeidsintensief werk. Het is de enige ambachtelijk tinnegieterij van Nederland. In de showroom stond een grote collectie voorwerpen waaronder zo'n 1475 antieke model len uit de glorietijd van het tinnegie- tersgilde. Tijdens de koffie keken de dames nog naar een film waarin werd getoond hoe het metaal wordt bewerkt. Via de Linge-route ging de weg terug en in Made verorberde men het diner. Na een selectie zullen vijf aanne mers uitgenodigd worden om prijs opgave te doen voor de herinrich ting van de Langeweg. Wethouder J. van der Jagt antwoordde dat maan dagmiddag in de gemeenteraad op vragen van M.J. Klippel. Raadslid J. van den Donker pleitte ervoor om de bomen fasegewijs te vervangen en de trottoirs qua breedte geschikt te maken voor rolstoelen. De wethou der zei echter, dat de bomen voorlo pig blijven staan. Er is geen nieuw beplantingsplan aan de orde. Het bushokje wordt in oostelijke rich ting verplaatst. Verder wordt het verlichtingsplan aangepast. Peuterspeelzaal Turn Turn houdt woensdagmiddag haar jaarlijkse fancy-fair. Er zijn tal van activitei ten zoals ballen gooien, sjoelen, enveloppen trekken en eendjes hen gelen. Er zijn fraaie prijzen te win nen en tevens wordt er een verko ping gehouden van tweedehands UAMIUUI. bijzitten? Schakel nü de ZVU in voor een airconditioning die bij uw bedrijf past. Deskundigheid in advies, installatie en onderhoud. Bel voor een koele offerte: Zeeuwse Verwarmings Unie B.V. Advertentie I.M. speelgoed, hobbyspullen en versna peringen. Iedereen is welkom van half twee tot half vijf. J. van Kolthoorn heeft zaterdag de wedstrijd van zeehengelclub De Makreel gewonnen met 1960 pun ten. Tweede werd J. Roth met 1885 punten en bij de jeugd won A. Reijn- goudt met 965 punten. De deelne mers haalden samen veertien kilo vis boven water. De uitslag was: 1 J. van Kolthoorn 1960 p; 2 J. Roth 1885 p; 3 J.P. Kaashoek 1375 p; 4 K. v.d. Berg 1060 p; 5 P. Scholten 735 p; 6 T. Geuze 725 p; 7 T. Buijs 715 p; 8 M. den Engelsman 685 p; 9 H.A.J. de Graaf 530 p; 10 J. Walpot 415 p; 11 J. Luitgaarden 175 p; 12 A. van Oeveren 175 p. Jeugd: 1 A. Reijngoudt 965 p; 2 Tim de Graaf 805 p; 3 Gert Jan Buijs 660 p; 4 Hans van Kolthoorn 540 p; 5 Pieter Verwijs 485 p; 6 Sebastiaan Schol ten 175 p. De volgende wedstrijd van De Makreel is een bekerwed strijd op 1 juni van één tot vier uur aan het Zijpe. Sergeant D. van Haaften (midden) tussen zijn collega's op hun geliefde vervoermiddel, de motoren van Moto-Guzzi Opruiming 12995 - voor f 9495.- Allcen nu f 599. Nieuw 5 octaafs keyboard, aanslagges oelig. 16 kanaals multitimbraal. enz. enz Eminent Omegan 7100 occ klassiek volpedaal orgel van 1495 -voor f 995.- Johannus opus 15 occ klassiek volpedaal orgel Van 2295 - voor f 1795. Domus DK 70 occ klassiek s olpedaal orgel van 3495 - voor f 2995. Alle nieuwe kevboards vanaf B.v. Nieuw 5 octaafs keyboard zeer mooi van 499 - voor f 425.- Huvndai demo piano zeer mooi incl: 5 jaar garantie van 6995 - voor Kawaï piano nieuss zeer mooi van 11890 - s oor Nieusvste model electr. piano Van 4295 - voor f 3650. Advertentie I.M. Nieuwe piano module Van 1495 - voor f 895.-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 9