Sergeant Neele: 'Ik heb hier dertig jaar op rozen gezeten' Belastingen volgend jaar met 4% omhoog Deel Rammegors prooi vlammen AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Sportzender is moeilijk te weigeren Brandweer houdt schade in natuurgebied beperkt 2V? 0,-Vo Duizend gulden weg uit woning Tholen verliest militairen en groen door sluiting kazerne Ook in Tholen avondvierdaagse erdas 22 Donderdag 23 mei 1996 52e jaargang no. 28 Tholen zal het binnenkort zonder de markante groene voertuigen van de landmacht moeten doen die eens in de veertien dagen een colonnerit uitvoerden over het eiland. De militaire rijschool Bei-gen op Zoom wordt per 1 juli opgeheven. Dan sluit de Cort Heijligerskazerne na ruim an ons mag 't best lekker onderuit tijdens het komende EK-voetbal! x*> een halve eeuw haar poorten. Voor de ongeveer vijftig vaste manschappen (waarondereen flink aantal Tholena- ren) betekent dat elders werk zoeken. Zaterdag hield de kazerne open dag en konden .oudgedienden nog één keer een reünie bijwonen op het kazerneterrein. Prognose gemeente: gat van bijna drie ton Meer ambtenaren Investeringen spreiden »e*e weeft WELKOM IN HET TIKKEND HART VAN NEDERLAND PINKSTERSHOW Naar schatting zo'n vier hectare van het natuurgebied Rammegors bij Sint-Philipsland is maandagmiddag in vlammen opgegaan. Het vuur ontstond in de rietkraag langs de Krabbenkreekweg, tegenover de zandopslag van Van Tilburg. De blusgroepen Sint-Philipsland, Tholen en Sint-Annaland alsmede de brandweer van Nieuw-Vosse- meer bestreden het vuur. Goede hoek Boven de dijk J achtbode, de Thoolse Courant ,t|us 5 46374ZG Sint Annaland ^Tetëfoon 0166-652752 b.g.g. 653474 elefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers f 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het dievengilde heeft toegeslagen in een woning aan de Rozestraat in Sint-Maartensdijk. Een 21-jarige vrouw meldde gisteren bij de politie, dat er een geldbedrag van meer dan duizend gulden was verdwenen. Ook mist ze een bankpas. De dief stal is vermoedelijk maandag gepleegd. De politie, die de zaak in onderzoek heeft, heeft bij de woning geen sporen van braak gevonden. "Het zal moeilijk zijn om de KNVB- sportzender te weigeren, maar hel abonnement wordt dan wel een aan tal guldens duurder en daar belast je dan iedere abonnee mee." Wethou der J. Versluys wees daarmee een verzoek van Onafhankelijk Rijswijk af om de KNVB-sportzender niet op het Thoolse kabelnet toe te laten. "Hoe groot is de invloed van de gemeente nog op dit terrein?", wilde R. Ravensteijn weten. "De machti ging hebben we overgedragen aan Zekatel, maar we worden als gemeenten op Tholen, de Bevelan- den en Schouwen wel gehoord. En de praktijk leert, dat er naar onze adviezen geluisterd wordt. Aan de sportzender zitten financiële conse quenties, maar diverse abonnees willen graag sportprogramma's zien. Het is moeilijk om een advies te geven dat naar ieders believen is", zei de wethouder. Raadslid M.A.J. van der Linde bleek dezelfde mening toegedaan. "Je moet realistisch zijn. Het gemeente huis zou te klein zijn als je in heel Nederland naar de sportzender kunt kijken en op Tholen niet!" W.C. van Kempen bracht nog een nuancering aan. "Er moet een bepaald evenwicht in het pakket zit ten dat de kabelabonnee wordt aan geboden." Sergeant L. Neele als laatste 'bewoner' van de Cort Heijligerskazerne naast één van de eerste bewoners uit 1939 zoals die te zien is in het Cort Heijligersmuseum. W. Zuidweg 20A, Zonnemaire. Tel. 0111-401318. Vrijdag koopavond, maandag gesloten. Ruime parkeerjSkgi De meeste militairen van de Cort lijk al ruim dertig jaar, wat bijzonder Heijligerskazerne gaan naar de rij school in Venlo. Sergeant Dave van Haaften uit Tholen is de enige die iets dichter bij huis mag blijven. Hij gaat naar Veldhoven (bij Eindho ven). Sergeant Leo Neele uit Sint- Maartensdijk heeft voorlopig heel andere bezigheden. Hij wordt voor een half jaar uitgezonden naar voor malig Joegoslavië. Het betekent keuzes maken voor de militairen. Verhuizen, pendelen of alleen intern gaan wonen op de kazerne. Van Haaften wil niet verhuizen en blijft elke dag heen en weer rijden. Neele weet nog niet waar hij na zijn uit zending naar het Kroatische Split terecht zal komen, maar verhuizen of een weekendhuwelijk staan hem ook niet aan. Beiden vinden het in elk geval erg jammer dat de rij- lang is voor een beroepsmilitair. Neele (geboren in Sint-Philipsland) kwam in oktober 1965 als dienst plichtige op in een afdeling van de Cort Heijligerskazerne die wegens plaatsgebrek in Ossendrecht gele gerd was. Hij kreeg daar de infante- rieopleiding en haalde in Bergen op Zoom zijn rijbewijs. Blijkbaar deed hij zijn werk goed, want hij werd hulprij-instructeur. "Op de dag dat ik afzwaaide, ging ik me afmelden bij de commandant met mijn plunje- zak op mijn nek. Netjes kloppen natuurlijk en toen ik voor die man stond (een dikke grootmajoor) meldde ik me af, maar hij zei dat ik moest gaan zitten", vertelt Neele. "Een kwartier later ging ik weer naai buiten en toen had hij me overge haald om k.v.v.'er te worden (kort school uit Bergen op Zoom ver- verband vrijwilliger - red.)." In 1974 dwijnt. r werd Neele rij- en onderhoudsin- structeur als b.o.t.'er (beroeps onbe- Cjjjitjp paalde tijd). Zeven jaar geleden, na 23 jaar les gegeven te hebben, vond De 53-jarige sergeant Leo Neele is hij het welletjes en zocht naar ander wat ervaringsjaren betreft de nestor werk op-ö" kazerne, van de kazerne. Hij werkt er name- ZIE VERDER PAGINA 9 De gemeente Tholen heeft vorig jaar 677.688,91 gulden overgehouden. Van dat bedrag willen burgemeester en wethouders 315.000 gulden gebruiken om de automatisering te betalen. De rest moet een eenmalige tegenvaller van de rijksuitkering uit het gemeentefonds compenseren. Computers en programmatuur ten behoeve van het ambtenarenappa raat vergen over de jaren 1997 t/m 2000 ruim 1,7 miljoen gulden uit de gemeentekas. Omdat met een afschrijvingstermijn van vijf jaar wordt gewerkt, is voor de automati sering een aparte reserve gevormd. De 315.000 gulden extra die het gemeentebestuur daar in wil stop pen, levert voor de jaren 1998 tot 2001 een besparing op van veertig- a vijftigduizend gulden. Sinds vorig jaar is de hoogte van het gemeentefonds (de pot die het rijk jaarlijks aan de gemeenten uitbe taalt) gekoppeld aan de gecorrigeer de netto rijksuitgaven. Die uitgaven blijken vorig jaar met 0,4% te zijn gedaald, hoewel eerder nog een stij ging werd verwacht. Het leidt ertoe, dat Tholen 385.000 gulden wordt gekort. Een deel van het rekening overschot 1995 - 362.688,91 gulden - wil het gemeentebestuur gebruiken om die tegenvaller op te vangen. Het overschot van ruim 6,7 ton werd in december vorig jaar voorafge gaan door een bijstelling van de begroting. Aan 279.000 gulden uit die lijst met voorgenomen inkom sten en uitgaven werd toen door de gemeenteraad een andere bestem ming gegeven omdat daar ruimte voor was. Maar ondanks dat de tekorten voor de jaren 1997, 1998 en 1999 inmiddels zowat gehalveerd zijn ten opzichte van de verwachting in november, moeten de Tholenaren voor volgend jaar rekening houden met belastingverhogingen. Eigenlijk is acht procent gemiddeld nodig. Maar het gemeentebestuur wil niet verder gaan dan vier procent, zonder rekening te houden met de inflatie en met uitzondering van rioolrecht en verontreinigingsheffing. Daar door blijft er een gat van 209.000 gulden zitten in de ontwerp-begro- ting 1997, wat gedicht moet worden door bezuinigingen. De commissie financiën is gevraagd met voorstel len te komen. In een tussenrapportage aan de com missie is sprake van een verhoging van rioolrecht en verontreinigings heffing met respectievelijk zes gul den en een daalder voor iedere bur ger, om het nadeel op te vangen van de kwijtscheldingsregeling. Het gemeentebestuur rekent met 83.000 gulden aan belastinggeld dat vol gend jaar aan minder draagkrachtige inwoners kwijtgescholden zal wor den. Maar de afvalstoffenheffing stijgt ook al om de reinigingsdienst verder kostendekkend te maken: met 84 gulden voor een huishouden en 62,40 gulden voor een alleen staande. En het rioolrecht wordt vijf tientjes per aansluiting verhoogd. Voor de ambtenaren wordt volgend jaar de 36-urige werkweek van kracht (nu wordt nog 38 uren gewerkt), wat betekent dat Tholen er acht volle banen bij moet nemen om dat te compenseren. Twee daarvan kunnen uit belastinggeld en aanpas sing van bestaande regelingen gedekt worden, maar voor de andere zes is drie ton nodig. Compensatie van het rijk via de uitkering uit het gemeentefonds zal, zo is de ver wachting, minimaal zijn. Het treffen van voorzieningen voor het gemeen- tepersoneel in het kader van de arbeidsomstandighedenwet vergt volgend jaar ook nog eens 20.000 gulden. Verder rekent het gemeentebestuur met een tegenvaller .van 70.000 gul den in de rijksvergoeding voor onderwijs; is 40.000 gulden extra nodig voor het vreemdelingenbe leid; en kosten jeugdwerkgarantie plan en banenpoolregeling samen 21.000 gulden meer dan gedacht. De gemeente denkt op 1 januari 1997 een reserve van twee miljoen opge bouwd te hebben uit de overschotten van de wet voorzieningen gehanai capten. Uit die reserve kan geput worden als het geraamde budget onvoldoende zou blijken te zijn. Gezien de tekorten die de komende jaren verwacht worden (1997 2,75 ton, i998 4,45 ton en 1999 5,33 ton) voelt het gemeentebestuur er niet voor om de bestaande investerings lijst verder uit te breiden. Omdat er wél meer geïnvesteerd zal moeten worden, valt aan fasering niet te ont komen. In de tussenrapportage is nog geen rekening gehouden met de gevolgen van de nieuwe financiële verhoudingswet. In het jaar 2000 zou Tholen daardoor van het rijk 84.000 gulden meer moeten ontvan gen dan nu het geval is. Dit bedrag wordt in vier jaar bereikt, dus vol gend jaar zou de verhoging 21.000 gulden zijn. De wet moet echter nog door de Tweede Kamer worden aan genomen en dat kan volgens het gemeentebestuur tot de nodige aan passingen leiden. Kanonschot bij onthulling Thoois kunstwerk De verloren poort Anna Jacobapolder groeit ondanks beperkte voorzieningen 'Je wist dat je wegging, maar niet of je terug zou komen', zegt oorlogsvrijwilliger H. Suurland uit Scherpenisse Verhuur hal levert veiling Sint- Annaland winst op Liefhebbers staan in de rij vóór rommelmarkt bij Ons Huis Geruchten, maar geen feiten over toename drugsgebruik op Tholen Erevoorzitter Brooijmans van jubilerende Eendrachtruiters onderscheiden met federatiespeld René van Oudenaarde eerste Zeeuwse zwemkampioen bij De Dolfijn WHS bederft kampioensfeest Oostkapelle en wordt enige tweedeklasser na degradatie Tholense Boys Gemeente garant voor clubgebouw van Ruucstoppelen dat herenteam vierde titel op rij ziet pakken HET IS GEMAKKELIJKER TIENDUIZEND DINGEN TE BESTUDEREN DAN MEESTER TE ZIJN OP EEN GEBIED Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De grootste klokkenspeeiaalzaak van Nederland Toonzalen met meer dan 1500 kwaliteitsklokken en barometers OOK 2E PINKSTERDAG GEOPEND 10.00 TOT 17.00 UUR SPECIALE VOORJAARSAANBIEDINGEN K10KKENM AKERIJ STEENBERGEN, GROTE KERKSTRAAT 5-13, (TUSSEN ROTTERDAM EN ANTWERPEN), TELEFOON 0167 563385, zie ook Gouden Gids Advertentie I.M. Tholen krijgt ook een wandelvier daagse. Van 9 tot en met 12 septem ber houdt de wandelsportclub Vosmeer de eerste avond wandel vierdaagse in het stadje aan de Een dracht. Leden van de wsc bereidden de tocht voor. De routes zijn al bekend. Volgens J. Bosters van wsc werd in Tholen dit evenement gemist. "Het is al bijna in alle plaat sen. Op Tholen zou dat toch ook mogelijk moeten zijn? In de wandel club is dat een keer naar voren gebracht. Er is toen besloten om het te organiseren. Dat doen vrijwilli gers uit Tholen zelf." De avondwandelvierdaagse staat evenals de avondwandelvierdaagse in Oud-Vossemeer onder auspiciën van de KNLO, de koninklijke Nederlandse vereniging voor licha melijke opvoeding. De deelnemers kunnen daardoor punten verzamelen voor hun officiële kruisjes die na een dergelijke tocht uitgereikt wor den. De wandelingen beginnen elke avond bij Meulvliet en staan reeds vermeld in de evenementenkalender van streek VVV-eiland Tholen. «ÉÖtt Heel wat nesten van broedende vogels zijn een prooi van de vlam men geworden. "Ik heb resten van eendennesten aangetroffen. Ook is de kans groot dat het nest van de bruine kiekendief weg is, want die broedt altijd in deze hoek", zegt bos wachter D.J. Fluijt van Staatsbosbe heer. Hij sluit niet uit dat er vogels zijn omgekomen, want blauwborst en bosrietzanger kunnen rond deze tijd al jongen hebben. De brand is midden in het broedseizoen geko men. De boswachter vermoedt dat ook heel wat dwergmuizen het leven gelaten zullen hebben. Overigens denkt hij dat de begroei ing snel zal herstellen. "Het riet gaat zo weer groeien", aldus Fluijt giste ren. Hij liet hij weten, alweer kik kers en padden over de zwarte bodem te hebben zien lopen. De brand op zich betekent voor de bodem van het Rammegors een ver rijking. "Maar we branden hier nooit stukken af, omdat het natuurgebied is bedoeld voor de vogels." Rond twintig over drie sloeg Arjan Verwijs alarm omdat hij zwarte rook uit het natuurgebied zag komen. De brandweer Sint-Philips land rukte met drie mensen uit en vroeg assistentie zodra duidelijk was wat er aan de hand was. Tholen en Sint-Annaland arriveerden al gauw. Het vuur breidde zich, aange wakkerd door de wind, snel uit. Maar de wind kwam uit de goede hoek en joeg de vlammen richting de kreek die door het gebied loopt. Daardoor bleef de schade beperkt en hoefde ook een kudde pony's - die richting de Van Haaftenpolder graasde - niet in veiligheid gebracht te worden. De 43 merries hebben inmiddels 31 veulens geworpen. De afrastering werd op twee plaat sen doorgeknipt om de hogedruk- slangen uit te kunnen rollen. Ver wijs ging met een tractor en cultiva tor het gebied in en trok een brand gang rond de vuurhaarden. "Dat heeft veel geholpen", zegt brand weerofficier R.J. Weggemans. Water had de brandweer, naast de eigen tanks, uit de kreek in het gebied kunnen putten, maar com mandant L.T. Steenpoorte stelt dat je bij dit soort branden beter bent met veel mensen, zodat je het vuur met vuurzwepen te lijf kunt gaan. De tijd die gemoeid is met het uit leggen en koppelen van de slangen, alsmede de begaanbaarheid van het terrein spelen daarbij een rol. Toen het vuur zich een weg tussen door de kreken vrat en ook aan de kant van het Schelde-Rijnkanaal - bij de Sint-Philipslandse brug - ging woeden, werd de brandweer van Nieuw-Vossemeer gealarmeerd. Het voertuig van Sint-Annaland bracht er een tank water heen, maar zakte op het zanderige terrein weg in een konijnepijp. Er moest een tractor aan te pas komen en die had de auto om vijf over half zes 'bevrijd'. Het vuur was toen al minstens drie kwar tier gedoofd. Bij het blussen waren ook enkele jongens van de Sint-Philipslandse jeugdbrandweer actief. Albert van Kolthoorn was aan het werk toen hij de rook opmerkte en ging er samen met Cenny van Splunter op af. "We dachten dat het bij Noorthoek brandde, maar toen we dichterbij kwamen zagen we dat de rook uit het natuurgebied kwam. De meters hoge vlammen kwamen boven de dijk uit", vertelt Albert. De jongens zagen twee mannen over de parallel weg hollen en in een Mercedes stap pen. "Ze riepen: 'Je kunnen gaan blussen' en reden weg." Het nummerbord werd door de jongens genoteerd en de politie gewaarschuwd. Een woordvoerder van de politie laat desgevraagd weten, dat er geen ver band bestaat tussen deze mannen en de brand. Hoe de brand dan wèl is ontstaan, is nog niet bekend. De politie sloot de parallelweg tijde lijk af voor het verkeer, maar had veel werk met het wegsturen van nieuwsgierige automobilisten die op de autoweg stopten. "Dat leverde een behoorlijke over last op. Om schade voor zichzelf en anderen te voorkomen zouden automobilis ten in dit soort gevallen beter op de verkeersregels moeten letten", aldus een politiewoordvoerder. Met een tractor wordt de Sint-Annalandse brandweerauto losgetrokken in het Rammegors. Op de voorgrond de zwartgeblakerde bodem.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1