Four Freedoms voor Zeeuw Scholieren, prinsessen, laureaten Woensdag 15 mei 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Dankzij de Oud-Vossemeerse voorouders van de 32ste Amerikaanse president Franklin Delano Roosevelt, die in de 17de eeuw naar de Nieuwe Wereld emigreerden, was de Zeeuwse hoofdstad Middelburg zaterdag weer het trefpunt van een internationaal gezelschap voor de tweejaarlijkse uitrei king van de Four Freedoms Awards. De Nieuwe Kerk was voller dan vorige jaren. Niemand van de genodigden wilde dit keer de stijlvolle bijeenkomst missen. De muziek van de Zeeuwse Koorschool o.l.v. Evert Heijblok, het koperensemble Paul van Belzen en de Amerikaanse zangeres Gretchen Reed. De indrukwekkende toespraken van de vijf onderscheidenen en de fraaie bloemsierkunst. Maar de veiligheidsmaatregelen waren strenger dan ooit tevoren met zwaar bewapende politiemensen in kogelvrije vesten en persoonlijke controle van de gasten en hun bagage. De Spaanse koning Juan Carlos verdiende extra waakzaamheid en met name ook de Israëlische premier Shimon Peres, maar die kwam uiteindelijk niet naar Nederland. Gezien de gespannen situatie en de verkiezingstijd vond hij het niet verantwoord om twee dagen zijn land te ver laten. Ambassadeur Y. Gal nam de Roosevelt-onderscheiding voor vrijwaring van vrees nu in ontvangst voor zijn minister-president. Minister van buitenlandse zaken mr. H.A.F.M.O. van Mierlo en Arthur Schlesinger jr. (voorzitter van de Roosevelt stichting) overhandigden de versierselen aan de ambassa deur. De Four Freedoms Awards worden jaarlijks toegekend aan mensen wier daden verbondenheid vertonen met de principes die president Franklin Delano Roosevelt (1882-1945) als essentieel voor de democra tie beschouwde: vrijheid van meningsuiting, vrijheid van godsdienst, vrijwaring van gebrek en vrijwa ring van vrees. Sinds 1982 worden de onderscheidingen in de even jaren in Middelburg uitgereikt aan internationale personen en in de oneven jaren aan Amerikanen in Hyde Park, New York. In Middelburg is ook een permanent onderzoeks-, documentatie- en conferentiecentrum op het gebied van de twintig ste eeuwse Amerikaanse geschiedenis ingericht, het Roosevelt studiecentrum. De in goud uitgevoerde algemene onderscheiding, de Four Freedoms Medal, ging zaterdag naar koning Juan Carlos van Spanje. De zilveren medaille voor vrijheid van meningsuiting was voor de Noord-Ierse politicus John Hume. De onderscheiding voor vrijheid van godsdienst ging naar de voormalige Anglicaanse aartsbisschop Lord Runcie, die in de Tweede Wereldoorlog als Engelse militair de bevrij ding van Nederland heeft meegemaakt. De organisatie Artsen zonder Grenzen kreeg in de persoon van directeur Jacques de Milliano de medaille voor vrijwaring van gebrek. De plechtigheid werd bijgewoond door Zeeuwse staten- en kamerleden, de ministers van buitenlandse zaken, defensie en landbouw, ambassadeurs, sponsors uit de financiële wereld en het bedrijfsleven. Van de laatste categorie waren ook twee Tholenaren aanwezig: CSM-directeur ir. G.M.L. van Loon uit St. Annaland met zijn echtgenote en directeur A.A. Nieuwkerk van het Poortvlietse verpakkingsbedrijf Budelpack met zijn vrouw. En de gemeente Tholen werd vertegenwoordigd door burgemeester H.A. van der Munnik. Naast de tweejaarlijkse uitreiking van de Four Freedoms Awards, houdt het kunstwerk bij de N.H. Kerk in Oud-Vossemeer de herinnering aan de vier vrijheden van de voormalige Amerikaanse president levendig. Roosevelt-medailles voor vredestichters Een ontroerde koning Juan Carlos van Spanje kreeg uit handen van koningin Beatrix in Middelburg de gouden Four Freedoms medaille voor zijn inspanningen voor vestiging van een democratisch bestuur in zijn land. Met name in 1981toen hij een militaire staatsgreep in het parlement weerstond. Links ambassadeur William J. Vandenheuvel, president van het Roosevelt instituut. Rechts de Noord-Ierse politicus John Hume, die een onderscheiding kreeg voor de vrijheid van menings uiting als waardering voor zijn inspanningen om het gewelddadige conflict in Noord-Ierland vreedzaam op te lossen. ■■.■v.''' A A..;'': De Spaanse koningin Sophia, koning Juan Carlos, koningin Beatrix en de Zeeuwse commmissaris Van Gelder wandelen het Abdijplein op,.met achter hen prinses Juliana en prins Bernhard, op weg naar de uitreiking van de Four Freedoms Awards. Voor de poort waren ze uit de koninklijke bus gestapt, waarmee ze vanaf de Neelt je Jans naar Middelburg waren gereden. De tocht vanuit Den Haag en Soestdijk naar de stormvloedkering in de Oosterschelde was per helikopter gemaakt. Bij de tweejaarlijkse uitreiking van de Roosevelt-onderscheidingen was er voor het eerst een Zeeuw die deze grote eer te beurt viel: directeur Jacques de Milliano van de Nederlandse vestiging van de wereldwijd vermaarde hulporganisatie Artsen zonder Grenzen. Hij kreeg de prijs voor zijn grote inspanningen voor vrijwaring van gebrek, één van de vier vrijheden die de Amerikaanse president Roosevelt op 6 januari 1941 in een historische toespraak noemde. Minister van defensie dr.ir. JJ.C. Voorhoeve hing de versierselen om, samen met mevr. Franklin D. Roosevelt jr., één van de vice-presidenten van het Franklin en Eleanor Roosevelt instituut. Artsen zonder Grenzen is in alle brandhaarden aanwezig om onder zeer moeilijke omstandigheden hulp te bieden. De uit West-Zeeuws-Vlaanderen afkomstige De Milliano riep op tot een verbod op land mijnen, handwapens en radiostations die oproepen tot etnische haat. De directeur van Artsen zonder Grenzen signaleerde een situatie, waarbij de scheidslijnen tussen criminaliteit, lokale politiek en oorlog vervagen. Hij hield de belangstellenden tenslotte voor, dat solidariteit met mensen ver weg, alleen overeind te houden is, wanneer er ook zorg is voor de zwakken in eigen land. De 87-jarige prinses Juliana, die in 1982 als eerste niet-Amerikaanse de Four Freedoms Medal ontving, liep zaterdag nog kwiek over het Abdijplein in Middelburg, evenals haar 84-jarige echtgenoot prins Bernhard. Rechts de Zeeuwse kabinets chef mr. A.C. de Ru, motor van de Roosevelt stichting in onze provincie. In de Kapittelzaal van de Middelburgse Abdij, waar de namen van alle sinds 1982 toegekende Roosevelt-onderscheidingen op de muur staan, gingen de laureaten op de foto. Links de Noord-Ierse politicus John Hume, die de medaille kreeg voor vrijheid van meningsuiting. De voormalig aartsbisschop van Canterbury, Robert Alexander Lord Runcie (derde van links) ontving de onderscheiding voor vrijheid van godsdienst. Derde van rechts directeur Jacques de Milliano van Artsen zonder Grenzen (vrijheid van gebrek) met naast hem de Israëlische ambassadeur Y. Gal, die de medaille voor vrijwaring van vrees in ontvangst nam voor zijn minister-president Shimon Peres. Voor hen vijf Zeeuwse scholieren die de laureaten, onder wie ook de Spaanse koning Juan Carlos, tijdens een besloten bijeenkomst vragen mochten stellen. i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 9