Nico Rijnberg dicteert assistente Niemantsverdriet begint autobedrijf aan Pluimpotweg Sint-Maartensdijk De Kraal vervult een streekfunctie Scholen krijgen faxen Onze Top 10 van deze week, O o e o o O 4.99 Boekje over vogelhutten Albert Heijn Tholen en St. Philipsland Man steekt ex-vriend van vriendin neer Politie heeft twijfels over mishandeling Bij controles 25 hardrijders op bon gezet 1.69 -LBS" 1.39 1.89 1.89 79 59 1.29 Toppers van de week: 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Woensdag 15 mei 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Thoolse dag weer terug op Pluimpotterrein Ds. v.d. Sleen krijgt beroep van Oud Geref. Gem. Open huis van rijschool leger Bergen op Zoom Het is even puzzelen hoe mavo-leerling Nico Rijnberg uit Tholen examen kan doen. Zijn rechterhand zit in het verband; schrijven kan hij niet. Een ongelukje met een snijmachine in een kartonnagefabriek maakte de klussen de scholier van 't Rijks in Bergen op Zoom hulpbehoe vend. Het liefst was hij aan de rand van Scherpenisse begon nen, maar daar kreeg Cor Niemantsverdriet geen toe stemming om zijn 'autoworkshop' te beginnen. "Vanwege de milieuwetgeving is het onmogelijk om in de bebouw de kom een garagebedrijf te beginnen en wil je buiten de bebouwde kom dan moet je allerlei langdurige en kostba re procedures doorlopen om de bestemming van het gebied te laten veranderen." Amerikaanse slee Leerlingen uit West-Brabant naar Tholen Montessorischool De Kraal in Tholen vervult in toene mende mate een streekfunctie. Op dit moment bezoeken al zestien kinderen uit Steenbergen de basisschool aan de Zoekweg en dat aantal zal nog toenemen. Ook uit Halste ren en Lepelstraat zitten twee kinderen op De Kraal. Reünie 0 -ter -95- Tissue Toiletpapier, 7 De Thoolse dag wordt dit jaar (op zaterdag 8 juni) weer als vanouds gehouden op het Pluimpotterrein te Scherpenisse. De stichting Thoolse Dagen besloot hiertoe om te probe ren meer publiek te trekken. "De Speelmansplaten bij de Oesterdam is een schitterend terrein met veel mogelijkheden, maar het ligt toch buiten het eiland. Onze ervaring is dat er vrij weinig mensen van Zuid- Beveland of Brabant naar de dag komen en voor de Tholenaren ligt het niet erg centraal", vertelt voor zitter G.L.D. Gaakeer van de stich ting. "Voorheen organiseerden we de Thoolse dag samen met het con cours hippique, maar dit jaar hebben de ruiters een erg groot evenement en bovendien kwamen onze data niet zo overeen. Daarom zijn we ieder ons weegs gegaan. We hebben in geen geval onenigheid gehad, maar het kwam gewoon niet zo goed uit. Er is best een kans dat we het volgend jaar weer samen organise ren." De Thoolse dag, die om twee uur waarschijnlijk door burgemees ter H.A. van der Munnik wordt ge opend, kent dit jaar een aantal publiekstrekkers. Zo worden er trek- kertrekwedstrijden georganiseerd in de boerenklasse. Dat betekent geen speciale, opgefokte machines, maar de tractoren die op andere dagen gewoon op het land te zien zijn. Het 'pure spel' dus. Ze worden op gewicht ingedeeld in vier klassen. Verder zal er ringsteken te zien zijn met paarden die voor een karretje gespannen zijn. De hele middag is te zien hoe schapen geschoren worden en voor de jongeren wordt er een flippo-ruilbeurs gehouden waai iedereen zijn of haar flippo's kan rui len tegen nog ontbrekende schijfjes in de verzameling. Het bestuur van de stichting Thoolse Dagen over weegt om voor deze gelegenheid de jeugd tot twaalf jaar vrij te stellen van entree. Tussen de bedrijven door hoeft de bezoeker op het Pluimpotterrein zich ook niet te ver velen, want in een grote tent op het terrein zal de Poortvlietse Anja Hage (voormalig country zangeres) enkele liederen ten gehore brengen. "We hopen met dit programma ook de jongeren wat meer naar de Thool se dag te trekken", zegt Gaakeer. "Het publiek liep de laatste jaren terug en dan ga je denken: Wat heb ben we fout gedaan? Het zal wel enige jaren duren om het evenement weer de oude populariteit terug te geven, maar we doen ons best." Ds. J. van der Sleen uit Scherpenisse is beroepen door de Oud Gerefor meerde Gemeente in Nederland te Papendrecht. Dit opmerkelijke beroep heeft allerwegen verbazing gewekt omdat ds. Van der Sleen uit de Nederlandse Hervormde Kerk komt. In februari stichtte hij in Scherpenisse een Vrije Hervormde Gemeente uit onvrede met ontwik kelingen als Samen op Weg, de opheffing van de zelfstandige kerk voogdij, e.d. in de N.H. Kerk. De kans is nu aanwezig, dat die jonge gemeente zonder predikant komt te zitten. "Ik weet alleen dat ik een beroep heb, meer weet ik niet", zegt ds. Van der Sleen desgevraagd. Volgens scriba L. Punt van de Oud Geref. Gem. in Ned. te Papendrecht heeft zijn 175 leden tellende gemeente al meer een predikant uit een ander kerkgenootschap beroe pen. "Ds. Smits uit Canada, die Christelijk Gereformeerd was. Die heeft het beroep toen aangenomen. En in Kinderdijk heeft men ds. Lamain van de Gereformeerde Gemeente al eens beroepen. In het verleden is het dus al meer zo gegaan. We kennen ds. Van der Sleen goed, want hij heeft al meer bij ons gepreekt, dus hebben we hem beroepen." In de Oud Geref. Gem. is het overigens gebruikelijk, dat predikanten die tot dit kerkge- nootschap toegelaten willen wor den, ter goedkeuring eerst voor een commissie van de synode of de clas sis verschijnen. Als ds. Van der Sleen het beroep naar Papendrecht aanneemt, gebeurt dat achteraf, zegt diaken Punt. Ds. A.P. v.d. Meer uit Krimpen a/d IJssel is consulent in Papendrecht. Hij preekt ook wel eens in de Oud Geref.Gem. te St. Philipsland en Stavenisse. Ouder ling P.W.J. Hoek uit St. Philipsland zegt niet te begrijpen hoe het kan, dat zustergemeente Papendrecht een beroep op ds. Van der Sleen heeft uitgebracht. De 28-jarige J.B. uit Tholen is maandag voorgeleid aan de rechter commissaris te Middelburg in ver band met een poging tot doodslag dan wel zware mishandeling van de eveneens 28-jarige A.L. uit Tholen. B. zou in de nacht van vrijdag op zaterdag L. met een mes in de buik hebben gestoken. L. was de ex- vriend van de vriendin van B. De verdachte maakte zich volgens de politie kwaad over de pesterijen van L. bij het huis van zijn vriendin. Toen L. vrijdagnacht weer op kwam dagen, ging B. met een mes naar buiten en stak L. in de buik. Daarbij werd ondermeer de lever bescha digd. Het slachtoffer werd opgeno men in ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom en is buiten levens gevaar. Advertentie I.M. De politie zet vraagtekens bij de aangifte die een 63-jarige man uit Rijen vorige week deed inzake mis handeling en beroving. De man zou zaterdag 4 mei op de Voorstraat in Sint-Annaland op klaarlichte dag in elkaar zijn geslagen door een groep van 3 a 4 jongeren. De man zou ver volgens door een passerende vrouw op de fiets bij huisarts A. v.d. Berge aan de Voorstraat zijn gebracht. Maar de Sint-Annalandse arts was op dat moment niet aanwezig. De dienstdoende arts, dokter J.H.E. Janssen uit Sint-Maartensdijk, heeft volgens v.d. Berge eveneens geen gewonde man aan de deur gehad. De man is overigens wel met blauwe plekken teruggekeerd naar camping De Krabbenkreek, waar hij verbleef. De politie, die aanvankelijk wel ver klaarde dat de man naar een huisarts werd gebracht, noemt het een 'merk waardige zaak'. "We hebben inmid dels de betreffende vrouw op de fiets gevonden, maar daarmee wer den de vragen omtrent deze zaak alleen maar meer. Het is niet zeker dat de aangever de waarheid heeft gesproken", aldus een politiewoord voerder die verder geen commentaar op de zaak wil geven. "We gaan dit eerst verder onderzoeken." Bij drie snelheidscontroles op Tho len zijn donderdag 25 mensen bekeurd wegens te hard rijden. Bij deze controles werd de automobilis ten via een matrixbord vooraf duide lijk gemaakt hoe hard ze reden. Des ondanks werden er nog 25 op de bon gezet. Van tien uur tot kwart voor twaalf stond de radarwagen op de Oesterdam. Er kwam 245 voertui gen voorbij waarvan er vijf harder reden dan de toegestane 100 km per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 136 km per uur. Van half één tot kwart voor twee vatte de politie post op de Lage weg te Poort vliet. Daar geldt een maximumsnel heid van 80 km per uur. Er werden 525 voertuigen gecontroleerd. Drie reden er te hard. De hoogst gemeten snelheid was 98 km per uur. Ten slotte stond de radarwagen ook nog van kwart voor twee tot kwart voor vier op de Oud-Vossemeersedijk te Oud-Vossemeer. Ook hier mag men maximaal 80 km per uur rijden. Van de 275 passerende voertuigen reden er zeventien te hard. De snelste reed 109 km per uur. De politie heeft nieuwe controles aangekondigd. Dinsdag zal de radar wagen opgesteld worden op de Post weg te Tholen en de Oud-Vosse meersedijk te Oud-Vossemeer. Op 30 mei wordt er gecontroleerd op de Philipsdam bij Sint-Philipsland, donderdag 6 juni op de Stoofstraat te Poortvliet en vrijdag 7 juni op de Ten Ankerweg en Postweg te Tho len. De rijschool van de koninklijke landmacht verlaat op 1 juli Bergen op Zoom en de Cort Heyligerskazer- ne. In het kader daarvan worden diverse activiteiten georganiseerd. Op zaterdag 18 mei is er vanaf 10 uur 's morgens open huis. Bezoekers krijgen de kans om op de kazerne te bekijken waarmee het personeel dagelijks bezig is. Naast demonstra ties zijn er activiteiten waaraan de mensen mee kunnen doen: een rijles met een vrachtauto, een test van de theoretische verkeerskennis en een demonstratierit met motoren. De echte 'landmacht-erwtensoep' wordt deze dag op de kazerne geserveerd. Verder is het museum geopend. Vrijdag 17 mei om 20.15 uur con certeert het fanfarekorps van de koninklijke landmacht in stads schouwburg De Maagd. Gratis kaar ten voor dit optreden kunnen bij de schouwburg besteld worden. Tenslotte wordt op 25 juni aan de burgemeester van Bergen op Zoom de plaquette teruggeschonken, die in 1989 door de inwoners aan de kazer ne is aangeboden. De mobilisatie verhinderde, dat al bij de opening van de Cort Heyligerskazerne in 1939 een plaquette werd geschon ken. Aansluitend aan deze plechtig heid is er een receptie in het Markie zenhof in aanwezigheid van luite nant-generaal Couzy, de bevelheb ber van de landstrijdkrachten. Dan zal ook het boek 'Bergen op Zoom als militaire stad' worden gepresen teerd, geschreven door H. Roozen- beek van de sectie militaire geschie denis van de koninklijke landmacht. Overleden kind. De zelfhulporga nisatie Ouders van een Overleden Kind houdt op zaterdag 18 mei een contactmiddag in het gebouw van Thuiszorg De Bevelanden te Goes. Ouders die een kind verloren heb ben kunnen op deze dag vanaf half twee kennis maken met de organisa tie en met elkaar. Met zijn arm rustend op een tafel begint Nico Rijnberg aan zijn eindexamen Nederlands. Technisch onderwijs assistente N. Suikerbuik (links) zal de tekst uittikken die Nico haar opgeeft. Rechts leerlingenbegeleidster C.W.M. Schoonen-van der Lint. Hij verloor een stukje van zijn pink, maar ook drie andere vingers raak ten beschadigd. Hij kan ze nauwe lijks bewegen. En dat net voor zijn examen mavo 4. Een landelijk examen uitstellen is onmogelijk. Wel stemde de onder wijsinspectie erin toe, na een ver zoek van directeur A. Petermeyer, om speciale maatregelen te treffen voor deze tijdelijk gehandicapte leerling. Vrijdag oefende Nico al voor het vak Nederlands met zijn linkerhand op het toetsenbord van een tekstver werker maar dat werd geen succes. Het bedienen van de functietoetsen stelde de examenkandidaat voor problemen. Daarom werd maandag technisch onderwijs assistente N. Suikerbuik ingeschakeld. Zij zat nu achter het toetsenbord terwijl Nico haar dicteerde. Met zijn rechterarm rustend op een tafeltje, want een arm in een mytella wordt na een poosje erg zwaar. Gewoonlijk staat er twee uur voor dit onderdeel maar vanwege Nico's handicap mag hij er een half uur lan ger over doen. En om toe te zien dat alles volgens de aangepaste regels gebeurt, zat ook schoolbegeleidster C.W.M. Schoonen-van der Lint als surveil lant aan zijn zijde. Apart van zijn klasgenoten, in een leeg lokaal moest Nico zich door de opdrachten worstelen. Maar volgens Petermeyer heeft Nico niet te vrezen. "Hij heeft zijn schoolonderzoek gedaan en staat er goed voor." Nico is een van de 350 leerlingen van de scholengemeenschap die examen doen. Behalve Nederlands heeft de Tholenaar wiskunde, natuurkunde, scheikunde, Engels en tekenen in zijn pakket. Voor dege nen die hem begeleiden is het overi gens ook geen eenvoudige zaak. Zij moeten noteren wat Nico voor schrijft, goed of fout. Als Nico slaagt gaat hij naar de mid delbare technische school. Cor Niemantsverdriet huurt 200 vierkante meter bedrijfsruimte voor zijn Auto Work Shop aan de Pluimpotweg in Sint-Maartensdijk. De ondernemer uit Scherpenisse week uit naar het bedrijfsverzamel gebouw op het industrieterrein van Sint-Maartensdijk, op een steen worp van zijn woonplaats. Aan de Pluimpotweg 44-46 huurt hij nu 200 vierkante meter vloeroppervlakte. "Ik kan hier ook in de behoefte van Scherpenisse voorzien. Qua afstand is het niet ver, maar ik richt me ook op de rest van Tholen want Sint- Maartensdijk ligt centraal." Het pand waar Niemantsverdriet 1 mei van start ging, was bijna kant en klaar, zegt hij. "Ik heb er alleen van de gemeente een vloeistofdichte vloer in aan moeten brengen en de boel grondig schoongemaakt en geverfd. Om het pand op te laten vallen bevestigde de ondernemer drie grote borden aan de gevel van het bedrijf: Auto Work Shop. Zoda nig dat mensen op de Geulweg (tus sen de Nijverheidsweg en de Goris- hoeksedijk) het woord auto tussen de andere gebouwen door kunnen zien. Liever had hij aan de buiten rand van het gebouw een van de ruimten betrokken maar die bleken bezet. De 40-jarige Niemantsverdriet ver richt APK-keuringen en reparaties van personenauto's en lichte bestel wagens, ongeacht wat voor brand stof ze gebruiken. Hij heeft onder meer een vierkoloms brug ter beschikking, een balanceerapparaat, een bandendemonteerapparaat, een apparaat om koplampen af te stellen en een machine om de gassen te tes ten die uit de uitlaat komen. "Die voldoet aan de eisen die vanaf 1997 gesteld worden. Tot nu toe is bij een APK-keuring C02 bepalend, straks wordt er naar vier gassen gekeken." Sinds 1985 is hij APK-keurmeester. Wat de reparaties betreft zijn er vol gens Niemantsverdiet geen beper kingen. "Alle storingen probeer ik op te los sen. Naast de electrische ook de electronische." Voor dat laatste volgde de ondernemer een cursus auto-electronica in Eindhoven. Zijn vrouw zorgt voor de administratie en boekhouding. Ook bemiddelt Niemantsverdriet bij de verkoop van auto's. "Willen klan ten van auto veranderen, dan geef ik gratis advies." Bij de bemiddeling maakt hij gebruik van de computer zodat hij bij grote bedrijven in het bestand kan kijken. "Op die manier hoef ik geen auto's op voorraad te nemen. Zo zijn er 1500 auto's beschikbaar om de klant te kunnen voorzien van het gewenste type." Wil een potentiële klant de auto eerst zien, dan haalt Niemantsver driet de wagen. "Dan kan ik hem ook zelf inspecteren en garanderen dat hij schadevrij is." Een van de auto's in reparatie is een grote Cadillac. De onderdelen voor deze Amerikaanse slee moeten uit de Verenigde Staten komen. De •vagen staat zolang binnen. "De auto's van de klanten kunnen 's avonds gestald worden. Dan is het terrein schoon." Niemantsverdriet zit al 25 jaar in het autovak. Na de MTS-werktuigbouw volgde hij de MTS afdeling auto techniek. Hij werkte bij verschillen de bedrijven waaronder de garage aan de Lange weg in Scherpenisse. Verder bij een aantal grote dealers, de laatste jaren via uitzendbureaus. "Zo kom je met alle merken in aan raking en bouw je een grote ervaring op. Dat is een goede basis geweest om hier te beginnen." "De montessorischool in Bergen op Zoom heeft een wachtlijst en stuurt ouders door naar ons", legt directeur F. Rodenburg uit. Van de 108 leer lingen komen er, naast Tholen, ook uit Oud-Vossemeer, Poortvliet, Scherpenisse en Sint-Maartensdijk. In het montessori-onderwijs werken kinderen op hun eigen niveau en in hun eigen tempo. "Er zijn vrijheden binnen afgesproken grenzen", ver telt Rodenburg over de stimulans die de kinderen wordt gegeven om aan de eigen ontwikkeling te wer ken. "We doen een beroep op hun eigen verantwoordelijkheid, op een stuk zelfstandigheid." Rodenburg noemt het een misvatting dat kinde ren uit het montessori-onderwijs individueel gericht zijn. "In de orga nisatie zitten aspecten die sociale vorming afdwingen; zo zitten kinde ren van diverse leeftijden in één groep bij elkaar." De Thoolse school houdt er terdege rekening mee, dat de kinderen moeten doorstromen naar vormen van voortgezet onder wijs die niet op het montessori-prin- cipe gestoeld zijn. De Thoolse school bestaat tien jaar. De viering van dat tweede lustrum wordt vanavond (woensdag) afge sloten met een reünie. Begonnen aan de Burg. van Berchemstraat, huist De Kraal sinds 1992 aan de Zoek weg. De problemen rondom de financie ring van de nieuwbouw zijn nog altijd niet opgelost. Daarover vindt nog steeds overleg plaats tussen bestuur en gemeente. "Maar daar komen we wel uit", meent Roden burg. Ons land telt zo'n 170 basisscholen en tien middelbare scholen die de uitgangspunten van Maria Montes- sori huldigen. Ze werken samen in regio's. De Kraal behoort tot een regio die heel Zeeland en West-Brabant tot aan Oosterhout omvat. "Eerst was er alleen een overleg voor de directeu ren, maar sinds anderhalf jaar zitten ook de besturen regelmatig bij elkaar", vertelt Rodenburg. Dit heeft ondermeer te maken met de inge wikkelder regelgeving vanuit Den Haag. "Eén bestuur met één school is kwetsbaar." Of het overleg op den duur zal leiden tot een bestuurlijke fusie, is nu nog niet te zeggen. De acht openbare basisscholen in de gemeente Tholen krijgen voor 4440 gulden een gecombineerde fax/tele foon omdat de bovenschoolse direc teur zijn schoolleiders anders niet meer kan bereiken. Ze geven nu namelijk een hele dag les en de bovenschoolse directeur moet vol gens b. en w. 'snel en doelmatig kun nen communiceren.' "Een memo in de vorm van een fax blijkt heel effi ciënt te werken." In het voorstel aan de gemeenteraad staat, dat de telefoons vervangen worden door faxen, wat zou beteke nen dat de scholen telefonisch niet meer bereikbaar zijn. Navraag op de gemeentesecretarie leert, dat de nieuwe apparaten zowel een tele foon als fax bevatten. De kosten, 4440 gulden, komen ten laste van de post onvoorziene uitgaven en wor den voor 75% geboekt ten laste van de materiële instandhoudingskosten en voor 25% ten laste van het onder wijsleerpakket. De acht openbare basisscholen zijn hiermee akkoord gegaan, aldus b. en w. in hun voor stel aan de gemeenteraad, die maan dagmiddag een beslissing neemt. Heen-West (ten oosten van de Phi lipsdam) en in het Rammegors (oos telijk van de Van Haaftenpolder) zijn dergelijke hutten te vinden. Ze zijn vrij toegankelijk. Het 46 pagi na's tellende gidsje beschrijft de omgeving van de hutten, de vogels die in de natuurgebieden voorkomen en de relatie van die vogels tot de mens. Gedeputeerde drs. G.L.C.M. de Kok en voorzitter T.A. Vogel van Het Zeeuwse Landschap schreven er een nawoord in. Het boekje is te koop bij het informatiecentrum van de provincie Zeeland in Middel burg. De Spanjaarden die in 1575, tijdens de Tachtigjarige Oorlog, door het schorrengebied bij Sint-Philipsland naar Zierikzee trokken, werden wegens hun donkere huidskleur 'bruintjes' genoemd. Vandaar de naam Bruintjeskreek, zo staat te lezen in het boekje 'Vogelobserva tiehutten in Zeeland' dat door de provincie is uitgegeven in samen werking met Het Zeeuwse Land schap. Aan de Bruintjeskreek, op de dijk tussen de Anna Jacoba- en de Abraham Wissepolder, staat één van de dertien Zeeuwse vogelobserva tiehutten. Ook op de Slikken van de Witlof, 500 gram Rundertartaar, 100 gram CU Knipbrood, heel, wit of bruin Pepsi Cola, Regular; Light, Max of Light Cafeïnevrij, fles 1.5 liter Uit de diepvries: 01 Spinazie, pak 750 gram L69T.19, 450 gram Cd Ananasschijven, blikje 234 gram Cd Pinda's, zout of ongezouten, zakje 250 gram Snickers, pak 5 stuks 349"3.19, Snickers mini, zak 300 gram -3t9§" 3.0*7 Liga Evergreen vakantiepakket, /I /I ft* pak 12 stuks Nil John West pink zalm, r- -70 3 blikjes (a 213 gram) halen, 2 betalen MfT O./O wit, pak 12 rollen De aanbieding groente, vlees en brood geldt t/m zaterdag 18 mei en de overige aanbiedingen t/m zaterdag 25 mei a.s. "Zolang de voorraad strekt. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 7