VVD hekelt het verkeersbeleid 'Het is goed dat er een bond is die werkgevers tegengas biedt' 'Ik kan vanuit het kantoor alles prachtig in de gaten houden' 'Nog geen voordracht dijkgraaf Tholen ruilt Fruitteler L. Breure, nu havenmeester Sint-Annaland Kleine partijen op de bres voor D. van Gorsel RPF/GPV benieuwd naar afwijzing D.J. van Gorsel Gezicht Vossemeerse bouwbond FNV verdwijnt na fusie Woensdag 15 mei 1996 EENDRACHTBODE, DE THQOLSE COURANT 3 'De grote lijn wordt uit het oog verloren' Weggegooid' geld en ontevreden burgers. Dat is volgens oud VVD-raadslid M. van Damme het resultaat van de manier waarop het gemeentebestuur verkeersknelpunten oplost. "Ik heb de indruk dat klagers geholpen worden en dan andere inwoners met de problemen opgezadeld wor den. De grote lijn wordt uit het oog verloren", zei hij don derdag op de jaarvergadering van de VVD. Huiswerk goed gemaakt Waterzuivering Op 1 juli fuseren de vijf Thoolse afdelingen van de bouw- en houtbond FNV. De discussies over de vor ming van één nieuwe afde ling zijn best moeizaam verlopen, zei districtsbe stuurder D. Withagen vrij dag in Oud-Vossemeer. "Met name hier is dat heel zwaar gevallen." Vosse- meer huldigde vier trouwe leden en zette twee afde lingsbestuurders in het zonnetje. Tegen fusie Laag loon Lindhout Hij is zelf geen zeiler, noch bezit hij een plezierjacht. Laat staan dat hij gewend is om boten vast te leggen. De 63-jarige Leen Breure uit Sint-Maartensdijk was fruitteler van beroep, hij weet van appels en peren. Sinds 1 maart staat hij, hoog boven het water, als havenmeester van de watersportvereniging Sint- Annaland uit te kijken over Keeten en Krabbenkreek. Vuurdoop Heg noch steg De Meestoof De verkeersproblematiek kwam ter sprake, toen statenlid H. Polderman- Martin uit Tholen de VVD opriep aanwezig te zijn op de hoorzitting over het verkeerscirculatieplan Tho- len-stad op 3 juni. Raadsfractievoor zitter R. Ravensteijn legde uit dat de VVD aldoor pleit voor een beleid op dit terrein, in plaats van allerlei ad hoe beslissingen. En niet alleen voor Tholen, maar voor alle plaatsen in de gemeente. "Een meerderheid in de gemeenteraad voelt daarvoor." Ravensteijn gaf als voorbeeld de versmalling die in de Sportlaan in Sint-Maartensdijk is aangebracht, waardoor veel vrachtverkeer omrijdt via de Molendijk zodat daar nu de bewoners klagen. "Destijds is juist bewust gekozen om het verkeer via de Sportlaan te leiden", zei van Damme, die ook de situatie op de Markt in de smalstad - de vele geparkeerde auto's - 'een ramp' noemde. "Ook hier in Sint-Annaland zit het verkeer vaak hopeloos klem", reageerde J. van den Houten. "De Voorstraat is aangepast, maar daar zitten wel bijna alle winkeliers en die worden via de Voorstraat bevoorraad." De pas uitgevoerde reconstructie van de Weststraat en Bierensstraat verdient in de ogen van de Sint-Annalander evenmin een schoonheidsprijs: "Je kunt er nog net met een kinderwagen door." Raadslid E. Frigge-Hogesteeger praatte de aanwezigen bij over de herziening van het bestemmingsplan buitengebied. De VVD is tégen het aanwijzen van een gebied waarin nog eens zes intensieve veehouderij en gevestigd kunnen worden. "We De problematiek rond de verplaat sing van het agrarische bedrijf van D.J. van Gorsel in Tholen moet in de commissie ruimtelijke ordening of in de gemeenteraad aan de orde komen. Dat vragen de fracties van de VVD, D66 en het AOV in een brief aan het gemeentebestuur. Ze wijzen erop dat het gaat om een gedwongen verplaatsing; op 1 december 1997 loopt de pacht af van de boerderij Buitenzorg. Gebouwen en grond zijn nodig voor woning bouw. Van Gorsel wil bouwen aan de Postweg, waar hij grond in eigen dom heeft, maar een in 1991 aange vraagde bouwvergunning is afgewe zen. Twee jaar geleden diende de akkerbouwer opnieuw een aanvraag in, maar ook die is niet gehonoreerd. De drie fracties attenderen burge meester en wethouders op de negen de herziening van het bestemmings plan buitengebied, die ontwikke lingsmogelijkheden voor bestaande agrarische bedrijven zoveel moge lijk open laat. Ze voeren verder argumenten aan, die de Tholenaar zelf in een eerder aan de raadsleden verstuurde brief heeft verwoord: er was op het moment van de vergun ningaanvraag sprake van een vol waardig bedrijf en inmiddels is een opvolger gevonden. Omdat de pacht over negentien maanden afloopt, vinden VVD, D66 en AOV het noodzakelijk om 'zo spoedig moge lijk tot een bevredigende oplossing te komen'. RPF/GPV-raadslid P. van Belzen heeft bij b. en w. opheldering ge vraagd over de criteria en afwegin gen waarop bouwaanvragen worden beoordeeld. Dit naar aanleiding van de weigering om D.J. van Gorsel aan de Postweg in Tholen de bouw van een nieuw bedrijfspand met woning toe te staan. In een vergade ring van de raadscommissie ruimte lijke ordening stelde Van Belzen, dat Van Gorsel zelf maar moest investeren en niet bij de gemeente moest aankloppen voor vergoedin gen e.d. "Maar het al of niet weige ren van een bouwvergunning kan nu geen onderwerp van discussie zijn. Hierover dient een uitspraak van de arrondissementsrechtbank te wor den afgewacht", aldus Van Belzen. Wel wil hij van het college van b. en w. de criteria horen, die gehanteerd worden bij het aanvragen van een bedrijfsgebouw of een bedrijfswo ning. "Zijn de afwegingen van het college gebaseerd op objectieve gegevens of spelen minder 'harde' gegevens evenzeer een belangrijke rol bij de afweging van een positieve of negatieve beslissing?", wil het RPF/GPV-raadslid van het Thoolse college weten. hebben onderzoek gedaan bij pro vincie en rijk, en de gemeente is niets verplicht", zei mevrouw Frig- ge- In de commissie ruimtelijke orde ning dachten alle partijen uitgezon derd de PvdA er net zo over als de liberalen. "De bomvolle tribune applaudisseerde voor ons en dat is toch leuk. Ook meldden twee aan wezigen zich aap als lid van de VVD en dat is mooi meegenomen." De nieuw gekozen afdelingsvoorzit ter J.L. van Gorsel constateerde dat de raadsfractie zijn huiswerk op dit punt goed had gemaakt. "En ons standpunt wijkt niet af van wat we twee jaar geleden in ons verkie zingsprogramma schreven", vulde oud-voorzitter P.C.A. Versluijs aan. "We tonen aan gedreven te zijn door het algemeen belang, in plaats van door een individueel belang zoals de PvdA suggereerde." Mevrouw Frig- ge herhaalde nog eens dat de VVD - "en ik proef dat in toenemende mate bij andere partijen" - het een slechte zaak vindt dat de portefeuillehouder ruimtelijke ordening (de burgemees ter - red.) niet politiek kan worden aangesproken. "Er bereiken ons zóveel klachten van burgers die vin den dat ze op dit terrein niet recht vaardig behandeld worden." Ravensteijn kondigde aan dat de VVD ten aanzien van de uitbreiding van het gemeentehuis waarschijnlijk een minderheidsstandpunt zal inne men. Mevrouw Polderman stipte twee zaken aan die momenteel in provinciale staten spelen. Op de eer ste plaats de herziening van het streekplan, waarbij er, aldus de Thoolse, voor gewaakt moet worden dat Tholen niet als één open lande lijk gebied wordt aangemerkt. "Tho len is meer dan alleen landbouw, er wonen en werken ook mensen." Verder sprak ze over de taken van Delta Nutsbedrijven. De VVD wil de nutstaken en de commerciële taken loskoppelen - in verband met de werkgelegenheid - en toestaan dat Delta afvalwater gaat zuiveren. Van Gorsel waarschuwde dat dit niet mag leiden tot een lastenverho ging voor de burgers via het water schap, maar volgens Polderman is die garantie vastgelegd tijdens de aandeelhoudersvergadering van Delta. Ze deed haar beklag dat de gemeente Tholen daar bijna nooit aanwezig is, maar zich door anderen laat vertegenwoordigen. In een brief aan gedeputeerde staten neemt de vertrouwenscommissie van het waterschap Zeeuwse Eilan den afstand van een artikel in de PZC. De krant meldde op 19 april dat burgemeester A. Verbree van Reimerswaal goede kans maakt om de eerste dijkgraaf te worden van het fusiewaterschap. De kop van het artikel zou, aldus voorzitter drs. H. Eversdijk van de vertrouwenscom missie, kunnen suggereren dat er een voordracht is en dat de pap is gestort. Hij ontkent beide en meldt dat de commissie met acht kandida ten gesprekken gaat voeren. Toen de PZC publiceerde, had nog geen enkel gesprek plaatsgevonden. 'Er is dus geen sprake van een voordracht' aldus Eversdijk in de brief aan g.s. Naar de functie van dijkgraaf heb ben 97 personen gesolliciteerd en op vijf anderen is 'de aandacht geves tigd'. Verbree (CDA) is volgens de PZC één van die vijf, evenals gede puteerde A.M. Dek. De commissie zou Verbree, in tegenstelling tot Dek, hebben gevraagd te sollicite ren. De Reimerswaalse burgemees ter - die overigens tegenover de PZC ontkende gesolliciteerd te hebben - zou zijn voorgedragen door partijge noot oud-gemeentesecretaris IJ. Haverhoek van Kapelle. De krant noemt ook oud-dijkgraaf jhr. mr. K.F.H. Schorer van het waterschap Walcheren en burgemeester mr. B.J. van Putten (SGP) van Mariekerke als sollicitanten. Er wordt door de PZC-redactie zelfs al gespeculeerd dat Van Putten burgemeester van Reimerswaal kan worden (Marie kerke fuseert in 1997) als Verbree zou overstappen naar Zeeuwse Eilanden. De vertrouwenscommissie zal begin juni een voordracht - met twee kan didaten - doen aan de algemene ver gadering van hoofdingelanden. Die praat er op 20 juni over. De bondsraad heeft bepaald dat afdelingen in de toekomst minimaal 250 leden moeten tellen. Op die manier hoopt men kundige besturen te krijgen die meer dan nu toekomen aan de in de statuten genoemde taken. "Bijvoorbeeld het organiseren van cursussen en informatie-avon den. En we richten ons steeds meer op de ondernemingsraden", zei Wit hagen. Onderzoek enkele jaren gele den wees uit dat de afdelingsbestu ren hun taken te zwaar vonden. De bond hecht eraan, de service voor de leden redelijk dichtbij huis te hou den, aldus de districtsbestuurder. De nieuwe afdeling Tholen gaat onge veer 520 leden tellen. Door de fusie verdwijnen uit de afdelingen ook de plaatselijke verte genwoordigers (p.v.'er) van het soci aal fonds bouwnijverheid, waar bouwvakkers terecht kunnen voor dg. werkloosheidswet en de vakan tiebonnen. "Deze taken voert de vakbond in feite uit voorde bedrijfs vereniging. De vakantiebonnen sinds eind jaren twintig, de w.w. sinds 1952. We kregen daarvoor een vergoeding", zei Withagen. De auto matisering èn het feit dat de werkge vers niet meer zaten te wachten op voortzetting van het p.v.-werk door de bonden, leidden tot onderhande lingen over een kleiner en professio neel netwerk. "Het p.v.-schap maak te dat er nauw contact was tussen bouwvakkers en vakbond. Volgens mij is de hoge organisatiegraad - ongeveer 65% van de werknemers in de bouwnijverheid is georgani seerd - de werkgevers een doorn in het oog. Daar komt bij dat de bond voor het p.v.-werk 1600 computers zou moeten aanschaffen en dat is een te grote investering." In de twee de helft van dit jaar zullen de p.v.'ers bij de afdelingen dan ook noodge dwongen verdwijnen. Voor Tholen komt er een beroepskracht in Sint- Maartensdijk, bij het arbeidsbureau. "Ik ben er niet van overtuigd dat wat nu gaat gebeuren de definitieve oplossing is", zei Withagen. "De komende jaren zullen er best nog meer veranderingen komen." Voor de afdeling Oud-Vossemeer betekent de fusie, dat er na precies 65 jaar een einde komt aan de zelf standigheid. In 1931 werd in het dorp een afdeling opgericht van de bouwbond NVV. In 1953 volgde de Voorzitter P. Timmermans (links) en penningmeester D. Lindhout (tweede van rechts) met de jubilarissen van de bouw- en houtbond FNV Oud-Vossemeer; v.l.n.r. P. van derZande, D. Vaders, S. de Koning en J. Hommel. katholieke bouwvakarbeidersbond Sint Joseph, de latere hout- en bouwbond NKV. Door de fusie van beide vakcentra les ontstond-in 1982 één afdeling Oud-Vossemeer. Op dit moment telt ze 117 leden, waarvan er 25 uit Sint- Philipsland komen. Het bestuur bestaat uit voorzitter P.C. Timmer mans, secretaris J.F. Hommel Mzn., penningmeester D.A. Lindhout en de leden D.M. van Daalen en C. den Braber. In een brief aan de leden heeft het bestuur kenbaar gemaakt, fel tegen de eilandelijke fusie te zijn. Men verwacht door de nieuwe opzet ook ledenverlies. Niemand van het zit tende bestuur is dan ook beschik baar voor het nieuw te vormen bestuur, waarvoor inmiddels dertien kandidaten gevonden zijn. "Met dat nieuwe bestuur moet de bond niet uit het dorp verdwijnen", zei Withagen. "U moet bij de vraag baak/klachtenman terecht kunnen." Zo'n vraagbaak zou er voor elke 250 leden moeten komen, dus twee voor heel Tholen. "Met de besturen is daarover gesproken en die situatie vindt men ongewenst in verband met de afstanden. Daarom komen er vier of vijf vraag baken." In Oud-Vossemeer zelf zal er vooralsnog geen gevestigd zijn, gezien de opstelling van het bestuur van de toch relatief grote afdeling. Withagen zette in De Vossenkuil vier jubilarissen in het zonnetje. D.A. Vaders en P.F. van der Zande kregen een zilveren FNV-speld voor 25 jaar lidmaatschap, J. Hommel goud voor veertig jaar. Goud met robijn was er voor S.J. de Koning, die een halve eeuw lid is van de vak bond. De dames kregen bloemen. Een der de zilveren jubilaris, J. van Gorsel, kon vrijdag niet aanwezig zijn. De districtsbestuurder schetste hoe de leden van de bond de fundering heb ben gelegd voor de welvaartsstaat waarin we nu leven. "Door de inzet van de bonden is veel bereikt. De rechtspositie en arbeidsomstandig heden zijn verbeterd. Ook is de sociale zekerheid opgebouwd, maar die wordt nu weer afgebroken." Wit hagen benadrukte dat een goede vakbondsorganisatie nog steeds van belang is. De macht van het getal geldt volgens hem nog steeds. De Koning werd in 1946 op 15-jari- ge leeftijd lid van de landarbeiders- bond Sint Deusdedit. "Dat sprak vanzelf, want mijn vader was goed bevriend met Marien Daane", vertelt de jubilaris. Daane geldt als dè vak bondspionier in Oud-Vossemeer en ook elders op Tholen. Meteen vanuit de schoolbanken ging De Koning als arbeider aan de slag bij boer A.L.C. Brooijmans in de Broeksepolder. Toen hij zes jaar later in militaire dienst kwam, ont dekte hij hoe laag zijn loon was. "Tegen mijn maten, die uit alle hoe ken van het land kwamen, heb ik nooit durven zeggen hoeveel ik ver diende." De Koning werkte in 1953 voor 28 gulden per week, terwijl op een aan grenzend perceel mensen drainage aanlegden voor 56 gulden plus een vakantiebon. "Ik wilde ook een vakantiebon, maar dat werd gewei gerd. Mijn broer vroeg er ook om en liet zich vervolgens afkopen met twintig mud aardappelen en tien mud kriel. Op den duur ben ik er weg gemoeten en mijn laatste loon- zak kreeg ik van de boer met afge wend gezicht aangereikt", schetst De Koning. Hij vond werk als los arbeider in de ploeg van P. Verhees en bracht na de eerste week het dub bele loon thuis van wat zijn oudere broers verdienden. De Vossemeerder werkte naderhand nog acht maanden bij de Philips- fabriek in Roosendaal, maar dat beviel hem allerminst. Hij ging in 1956 als grondwerker aan de slag bij aannemer Janse-Versluis die op Tholen voor de ruilverkaveling werkte. Na een zomer in de zilveruien werd het plaatselijke bedrijf Hommel de nieuwe werkgever, met karweien tot in Zeeuws-Vlaanderen toe. Maar toen deze in 1963 het loon met vijf tientjes wilde verlagen, stapte De Koning met een aantal collega's over naar de Heidemij. Die leende de ploeg uit aan de gemeente Rotter dam voor het leggen van kabels en buizen. Het loon maakte de onge makken van het pendelen goed voor de Vossemeerder, die na zes jaar overstapte naar aannemer Van Eijk Gouda. Het werk bleef hetzelfde. Tien jaar geleden werd De Koning afgekeurd wegens problemen met de gezondheid. Een beroep op de vakbond - in 1964 verruilde hij de landarbeidersbond voor de bouwbond - heeft de Vosse meerder nooit hoeven doen. "Pro blemen heb ik altijd zelf opgelost." Van 1956 tot 1958 deed hij nog wat bestuurlijk werk in de plaatselijke afdeling. Tijdens zijn loopbaan in Rotterdam is er weieens gestaakt, maar daaraan deden De Koning en zijn collega's niet mee. "Ik ben van huis uit tegen stakingen. Problemen moet je volgens mij op een andere manier oplossen. Met praten zijn ze er altijd nog uitgekomen." De nood zaak van een vakbond is volgens de gouden jubilaris duidelijk aanwezig. "Het is goed dat er een organisatie is die de andere partij tegengas kan geven. Anders maken de werkge vers zelf de cao." Op de feestelijke avond in Oud- Vossemeer, met een gourmet en bin go, werd nog de aandacht gevestigd op twee bestuursleden. Voorzitter Timmermans kondigde vorig jaar zijn vertrek al aan en kreeg van Wit hagen een horloge aangeboden als dank voor zijn verdiensten. Tim mermans nam in 1978 het p.v.- schap over van de bij een ongeval om het leven gekomen A.P. de Koning. Na de fusie werd hij afde lingsbestuurder en al snel voorzitter. Op zijn beurt huldigde Timmermans penningmeester Lindhout, die de aanstaande fusie aangrijpt om met het bondswerk te stoppen. "De meeste leden zullen dat betreuren, want je was jarenlang het gezicht van de bouw- en houtbond." Hij bood een cadeaubon aan voor bui tenverlichting voor de nieuwe woning die Lindhout momenteel bouwt. De Vossemeerder stapte in het najaar van 1965 in het bonds werk. Omdat p.v.'er A. Lindhout voor zijn werk wekenlang van huis was, dreigde de zes leden tellende NVV- afdeling te worden opgeheven. D. Lindhout nam de functie ov&r en verdubbelde door werving het aantal leden binnen enkele weken. "Sinds dien is de afdeling blijven groeien. Maar er zijn nu meer bouwvakkers dan vroeger en onze aanwas ging dan ook veelal ten koste van de voe dingsbond." Lindhout zegt het bondswerk altijd met hart en ziel te hebben gedaan. "De laatste jaren verslapte het echter wat. En nu na de fusie nog eens opnieuw beginnen zie ik niet zitten." Naar de boten die aankomen en afvaren. Maar druk heeft hij het nog niet gehad. "Het loopt stroef. Er is veel wind en het is ontzettend koud; het lokt niet uit tot varen," zegt hij in het gloednieuwe kantoor dat boven het clubgebouw aan de Havendijk is gebouwd. "Ja, hoe is het gekomen. In 1994 ben ik als fruitteler gestopt door gebruik te maken van een Europese rooiregeling. Johannes den Engelsman die jaren haven meester is geweest en mij nu helpt, kwam bij mij wel eens fruit halen. Wat ga je nu doen, vroeg hij. En zo kwam het ter sprake dat de water sportvereniging (w.s.v.) een haven meester zocht. Ze zochten een vut ter." In het clubblad van de vereni ging omschrijft secretaris C. Nuijten Breure als een 'nuchtere, zakelijke Zeeuw die gezegend met een portie gezond boerenverstand snel de rele vante zaken onder de knie zal heb ben.' Breure: "Ik heb me natuurlijk wat over de vaarkaarten gebogen, de betonning bekeken en wat nautische termen aangeleerd. Ik ben dan wel aangesteld als hoofd havenmeester maar het heeft wel een jaar nodig voordat je goed bent ingewerkt. Daarom word ik bijgestaan door Johannes. Dat kan iedereen wel begrijpen." In het kantoor dat aan alle zijden van ramen is voorzien, hangt een groot bord met de naam bordjes van de schepen aan de stei gers. Voor de laatste uitbreiding tel de de getijdehaven 225 vaste lig plaatsen en een steiger van 34 meter voor passanten, nu zijn er zo'n vijf tig nieuwe vaste ligplaatsen bijgeko men en is er plaats voor twintig pas- Als havenmeester heeft Leen Breure een riant uitzicht over de Krabbenkreek, Keeten en de haven van Sint-Annaland. santen. In totaal 296 plaatsen. Maar er is ook nog een categorie 'zwer vers', leden die nog geen vaste plaats hebben. Op het bord houdt Breure De gemeente ruilt grond met het waterschap en met de stichting Beter Wonen. In Sint-Philipsland krijgt de gemeente 1047 m2 grond ten westen van het Boserf in eigendom. Ze staat in ruil daarvoor aan het waterschap Zeeuwse Eilanden 882 m2 nog wes telijker gelegen grond af. De transac tie vindt plaats met gesloten beurzen, de daaraan verbonden kosten betaalt de gemeente. Met de woningstichting wordt grond geruild in Tholen en Scherpenisse. De gemeente verkoopt twee overhoeken (95 m2) bij de Wilhelminastraat in Scherpenisse, die nu door huurders van de aangren zende woningen als tuin gebruikt worden. De stichting draagt aan de gemeente 40 m2 grond (deel uitma kend van de openbare weg) over aan de Kotterstraat in Tholen, op de hoek met de Kon. Julianastraat. Voor het verschil in oppervlakte tussen de twee percelen betaalt Beter Wonen vijf gulden per vierkante meter bij. De transactiekosten dragen beide partijen ieder voor de helft. bij wie uit welke box weg is en voor hoe lang. "Als er op Hemelvaartsdag en Pink steren groepen komen, dan leggen we deze open plekken eerst vol. De rest gaat aan de nieuwe loopsteiger naast elkaar. Hoeveel is afhankelijk van de grootte. Dat zien we dan wel." Voor Breure zal het zijn vuur doop betekenen, zegt hij lachend. Het uitzicht dat Breure heeft omschrijft hij zelf als 'formidabel'. "Aan de overkant Sint-Philipsland, daar het Keeten met Bruinisse en hier de haven. Het is heel overzich telijk. Je kan hiervandaan alles prachtig in de gaten houden." Zo wijst de havenmeester op een zeil boot die op de motor de haven komt binnenvaren. "Die heeft de nacht op de plaat gelegen. Dat scheelt in de ligkosten. Eens kijken wat hij doet." Het bootje lijkt op verkenning te gaan in de haven en maakt een rond je om weer via de havengeul Sint- Annaland te verlaten. Geen inkom sten. Voor een nachtje aanmeren rekent Breure 2 gulden per strekken de meter en 75 cent per persoon aan toeristenbelasting. Hij rekent af wanneer de gasten komen. "Laatst was er iemand die veertien dagen zou blijven maar na tien dagen al weg wilde. Die wou voor vierdagen geld terug. Maar daar begin ik niet aan. Als ik veertien dagen op de camping sta en ik ga na tien dagen weg, dan is dat voor mijn rekening. Zulke zaken moet je bliksemsgoed in de gaten houden." Volgens Breure zijn passanten ove rigens zeer te spreken over de haven. "Ze zeggen dat ze het fijn vinden dat ze hier niet met sluizen te maken hebben. Ook dat het een getijdehaven is, vinden mensen mooi. En het is hier niet groot en vooral rustig. Kom je in een haven waar meer dan duizend schepen lig gen, dan weet je heg noch steg. Dan is het net een stad." Bezoekers moe ten een draaitrap op om bij de havenmeester te komen en een stuk over het dak van het clubgebouw Buutengaets II lopen om zijn kan toor te bereiken. Het loont de moei te. Binnen is de ruimte van vier bij zeven meter royaal. Behalve als onderkomen voor de havenmeester dient de ruimte ook als 'vergaderac commodatie van diverse commis sies en bestuur'. En als finishplaats voor wedstrijden. Naast een balie heeft het kantoor een tafel met elf stoelen en is er plaats voor het archief van de vereniging die ruim 35 jaar bestaat. Breure - die C. Smits opvolgt - kent al een aantal watersporters en hun jacht. "Met die kleine blauwe daar steken ze de oceaan over naar de Cariben. Ik ken er ook die in vier weken heel Engeland en Schotland rondvaren. Wat dat betreft zit je hier betrekke lijk kort bij de Noordzee." Er komen Engelsen, Duitsers maar ook Fransen in de haven van Sint- Annaland. Met Engels en Duits kan Breure zich wel verstaanbaar maken, Frans ligt moeilijker. Maar met 'handen en voeten' komt hij er wel uit, zegt Breure die in donker blauw havenmeesteruniform loopt, compleet met pet. Zelf kan hij er nog niet over uit dat hij nu aan de water kant vertoeft in plaats van tussen de bloeiende fruitbomen. "Het is een machtig groot verschil. Een grotere verandering is nauwe lijks mogelijk," lacht hij. Ja, in een ver verleden zat er zeemansbloed in de familie. "Maar dan moeten we wel terug tot 1600 hoor. In Maas sluis zaten voorouders op de grote vaart." Voorlopig werkt Breure 's morgens van 9.00 uur tot 11.00 uur, en 's avonds van 17.00 uur tot 19.00 uur. Tijdens hoogtijdagen de hele dag. Zijn vrouw is ook in dienst van de w.s.v. getreden. Zij is belast met het onderhoud van het toiletgebouw. Het havenmeesterschap kan Breure goed combineren met zijn vrijwilli gerswerk voor het streekmuseum De Meestoof waarvan hij ook bestuurs lid is. Als hij de deur van het kantoor achter zich dichttrekt gaat hij op weg naar het museum in de Bierens straat om in de tuin te werken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 3