Speeltuin de Vossetuin wil een kikkerbad gaan bouwen Thoolse boeren rooien het wel in Tsjechië Koningin weer in Zeeland ZMO toont gemeente variatie landbouw Mevr. C.W. van Vossen viert 105e verjaardag AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Oud-Vossemeer kan wensen indienen voor zes ton Provincie wil Bouman-Potter beperken in Molenstraat Woensdag 15 mei 1996 52e jaargang no. 27 Speeltuinvereniging de Vossetuin wil aan de Cornelis Frankenstraat een kikkerbadje bouwen. Dat is één van de wensen die bij het gemeentebestuur van Tholen kenbaar gemaakt zijn om de bijna 600.000 gulden te besteden, die de vorig jaar overleden mevr. D.C. van 't Hof-Quist nage laten heeft voor Oud-Vossemeer. In een brief van zes ver enigingen aan b. en w. wordt gesteld, dat het Oranjeco mité en de speeltuinvereniging een streepje voor moeten hebben omdat daar de gehele Oud-Vossemeerse jeugd aan meedoet. Oudste Thoolse in De Schutse te St.Annaland Boterkoek Hoorzitting Verlichting tennisbanen Lichamelijk en geestelijk Extraatje Van 25 naar 100 ha aardappelen Deze week e eigen corner is <wel zo comfortabel, tijdens het EK-voetbal! '4$ Grote rolf-benz zitmeubelshow met speciale actie-modellen - Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers f 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De landbouwmaatschappij ZMO wil het gemeentebestuur van Tholen zaterdag 1 juni laten zien, hoe belangrijk de land- en tuinbouw voor onze streek is. Er zal kennis worden gemaakt met de verschillen de facetten van deze bedrijfstak. De rondrit begint op de Zandhoeve van M.D. Geuze in poortvliet, waar na afloop ook wordt gegeten. Tussen door wordt een twee uur durende busrit gemaakt op heel Tholen en St. Philipsland. Er wordt niet uitgestapt om bepaalde bedrijven te bekijken. Deze excursie zou eerst 6 september 1995 plaatsvinden, maar in verband met de begrafenis van wethouder P. van Schetsen werd dat uitstapje toen afgelast. Voor de rondrit zijn ook de vrouwen en mannen van de raadsle den uitgenodigd. "Het gaat ons om een stuk public relations", zegt ZMO-voorzitter E. Hage. "We zijn een wezenlijk onderdeel van de Thoolse samenleving en dat willen we 1 juni laten zien." Gedeputeerde staten hebben hun goedkeuring onthouden aan enkele onderdelen van de tweede herzie ning van het bestemmingsplan Kom Poortvliet. Het college is het niet eens met de bestemming 'detailhan del' die is gegeven aan het winkel pand van Bouman-Potter aan de zuidkant van de Molenstraat. Daar door zou het complete pand voor de detailhandel gebruikt kunnen wor den, wat volgens g.s. zou kunnen leiden tot overlast voor de omwo nenden. In verband met de sane ringsoperatie bedoeld om die hinder weg te nemen, is in eerder overleg met de gemeente over 'kleinschalige detailhandel' gesproken. Met die beperking hebben gedeputeerde sta ten ingestemd, maar ze missen deze in de planherziening. Ook een deel van de voorschriften die betrekking hebben op de moge lijke vestiging van groothandels- en transportbedrijven wordt door Mid delburg afgewezen. Deze activitei ten horen op grond van het streek plan in een regionale kern thuis en niet in een plattelandskern zoals Poortvliet. Een vrijstellingsbe voegdheid om bedrijven toe te laten die niet in de bij het plan behorende staat van bedrijfsactiviteiten voor komen, wil de provincie evenmin toestaan. De indeling van aardappel- handel Bijl in de categorie groothan delsbedrijven wil Middelburg bij een eerstvolgende wijziging van het bestemmingsplan aangevuld zien. Tegen de planherziening is bij de provincie bezwaar gemaakt door Elenbaas carrosserie, De Groen transport en J.K. Elenbaas. Boo gaard advocaten heeft het bezwaar schrift echter een dag na de sluiting van de termijn ingediend en is daar- •om door g.s. niet-ontvankelijk ver klaard. Op de voorgrond is nog niet het Oud-Vossemeerse kikkerbadje in aanbouw, maar de zandbak met daarachter het toiletgebouw en de over dekte speelruimten. Op de achtergrond de huizen aan de Corn. Fr ankenstraat. Naar nu pas bekend is geworden, ging de voorkeur van de overledene uit naar de aanleg van een zwembad in Oud-Vossemeer. In het raads voorstel van mei vorig jaar, waarin over de aanvaarding van de nalaten schap geschreven werd, stond geen woord over een zwembad. B. en w. beperkten zich toen tot 'voorzienin gen op het gebied van sport en recreatie voor de jeugd.' Als bedrag werd destijds 'circa 500.000 gulden' genoemd, maar een jaar later blijkt dit dichterbij de zes ton te liggen. Begin juni pas zal er duidelijkheid komen over het preciese cijfer. Momenteel vindt de afwikkeling van de erfenis plaats. Er zijn al een paar bedragen overgeboekt naar de gemeente, maar er staat ook nog geld vast op deposito. En er komen nog nota's binnen die de gemeente Morgen, op Hemelvaartsdag, hoopt mevr. C.W. van Vossen-Rijstenbil uit De Schutse in Sint-Annaland haar 105e verjaardag te vieren. Deze onbetwist oudste inwoner van Tholen is daarmee tevens de op één na oudste inwoner van Zeeland. Alleen een 107-jarige man uit Axel steekt haar in jaren naar de kroon. Haar verjaardag zal in kleine familiekring worden gevierd. Mevr. Van Vossen, of tante Ka zoals ze bekend staat in De Schutse, werd geboren op 16 mei 1891 te Oud-Vos- semeer. Vader en moeder Rijstenbil hadden een agrarisch loonbedrijf en onderhielden een transportdienst naar Bergen op Zoom. Ka was het oudste kind en had zeven jongere broers, die inmiddels allen overleden zijn en heeft nog een 21 jaar jongere zus, Lena Elenbaas-Rijstenbil, die haar tot op heden nog iedere dag komt opzoeken in De Schutse. Ka Rijstenbil trouwde in 1910 met de veehandelaar Marinus van Vos sen. Enkele jaren later bouwde het echtpaar in de Molenstraat te Oud- Vossemeer Huize Catharina (genoemd naar mevr. Van Vossen). Het was een villa die in die tijd iets bijzonders was. Het echtpaar was vooruitstrevend en had als één van de eersten in Zeeland elektriciteit in huis. Mevr. Van Vossen karnde de melk dan ook elektrisch en met die boter bakte ze elke dag een in heel het dorp vermaarde boterkoek. Ook een auto had het echtpaar al vroeg en met deze Pontiac werd heel Europa doorkruist. Ze reisden zelfs voor familiebezoek naar Amerika, een tocht die toen drie weken duurde. Mevr. Vossen maakte deze reis drie keer. De laatste keer met één van haar broers, na het overlijden van haar man in 1952. Ze bewoonde in Oud- Vossemeer ook nog samen met haar broer Toon het Zwaluwnest in de J.F. Kennedystraat waar ze voor de kinderen van haar broer zorgde. In 1968 trokken broer en zus tegelijk in het nieuwe bejaardentehuis De Schutse in Sint-Annaland. Daar woonden ze samen in één kamer en mevr. Van Vossen las en handwerk te veel. Tegenwoordig gaat het licha melijk nog steeds redelijk goed met de eeuwelinge, hoewel geestelijk de festiviteiten rond haar verjaardag geheel aan haar voorbij zullen gaan. moet betalen, want als algeheel erf gename beschikt de gemeente niet alleen over de baten. Er is ook een verantwoordelijkheid voor de las ten, o.a. de successierechten die de belastingdienst opeist. B. en w. nodigen inwoners en ver enigingen uit Oud-Vossemeer uit om schriftelijk suggesties te doen voor de mogelijke besteding van de erfenis. Mocht de aanleg van een zwembad financieel niet haalbaar zijn of om andere redenen niet uit voerbaar zijn, dan mag de nalaten schap voor andere jeugdvoorzienin gen op het gebied van sport en recreatie bestemd worden, aldus b. en w. De voorstellen moeten voor 15 augustus ingediend worden, waarna alle suggesties gepubliceerd worden. Daarna volgt er een hoor zitting voor de inwoners en vereni gingen uit Oud-Vossemeer. B. en w. nemen dan een voorlopig standpunt in, want één van de commissies uit de gemeenteraad zal eerst om advies worden gevraagd. De definitieve 'beslissing over de besteding van de nalatenschap zal door de gemeente raad worden genomen. J. Egberts van de tennisvereniging TOV is het er niet mee eens, dat individuele burgers hun zegje mogen doen over de erfenis. "Wie kan er nu beter over praten dan de bestuurders van verenigingen." Egberts noemt het ook 'niet de juiste weg' om een raadscommissie over de besteding van de erfenis te laten beslissen. "Beter is het om een com missie te vormen met vertegenwoor digers van het belanghebbende ver enigingsleven en van b. en w. Een biljartvereniging met alleen volwas sen leden komt bijvoorbeeld niet in aanmerking. Want wanneer je over jeugd praat, dan is 18 jaar de grens. Vanaf die leeftijd gaat het om senio ren." TOV, de judovereniging, het Oran jecomité, voetbalvereniging Vos meer, muziekvereniging O.V.M. en gymnastiekvereniging Spido heb ben gezamenlijk een brief aan b. en w. en aan de raadsleden gestuurd om hun belangen te bepleiten. Daarin wordt de suggestie gedaan om het totale bedrag vast te zetten op een bank en de rente jaarlijks te verdelen naar rato van het aantal jeugdleden. Een tweede mogelijkheid is om het bedrag ineens te besteden aan een doel, dat door de zes verenigingen nog nader bekend gemaakt zal wor den. "Elke vereniging heeft wel een aantal wensen", zegt Egberts. "Zo wil de tennisclub lichtmasten bou wen, want we hebben maar twee banen. Ook zouden we korting kun nen geven op het lesgeld voor de jeugd. En de judoclub wil matten." Volgens Egberts moeten de vereni gingen die geld krijgen niet alleen gevestigd zijn in Oud-Vossemeer, maar daar ook hun activiteiten ont plooien. Kaart- of bingo-avonden zijn uitgesloten van een bijdrage, zo vinden de zes briefschrijvers. Het geld mag evenmin bij de verenigin gen zomaar in de kas verdwijnen om op te potten en later te besteden. Het geld moet werkelijk uitgegeven worden voor jeugdactiviteiten. "Met sport verbeter je de lichamelijke en zeker ook de geestelijke conditie. Dat gaat bijna altijd samen", aldus de zes verenigingen. Egberts betreurt het, dat hij van de gemeente nog geen enkele reactie heeft ontvangen op de 26 april ver zonden brief. Ook geen bevestiging van ontvangst. Bij nader inzien noemt hij het vastzetten van het kapitaal en de besteding van de ren te misschien niet zo'n goed idee. "Dat werd ons later ontraden omdat het de verenigingen subsidie zou kunnen kosten. Wij vinden dat het er los van staat, want de erfenis is voor de Oud-Vossemeerse jeugd bestemd en moet daar dus iets extra's opleve ren." Egberts is op de hoogte van de wens van de speeltuinvereniging om een kikkerbadje aan te leggen. "Als dat doorgaat, dan zit je zo aan een ton. En de Vossetuin heeft al behoorlijk wat aan schenkingen gekregen", zegt Egberts. Penningmeester M.J.C. Geluk van de Vossetuin zegt vorig jaar al met wethouder Van Schetsen een gesprek te hebben gehad over beste ding van de erfenis van mevr. Van 't Hof-Quist. 'Toen ging het om een speelruimte naast de toiletruimte voor minder validen, zodat we bij slecht weer een opvangmogelijkheid hebben van 40 tot 50 m2. Daar kan men dan knutselen, wanneer het in de speeltuin te nat is. Wij hebben al een paar keer gereageerd bij de gemeente en het zou me tegenval len, als we de 35.000 gulden die we tekort komen voor de overdekte speelruimte, niet krijgen. Het geld moet aan de Oud-Vossemeerse jeugd besteed worden en de speel tuin is een fantastische gelegenheid om dat extraatje te verwezenlijken. Trouwens, voor elke vereniging zou je wat extra's kunnen doen met zo'n bedrag." In tweede instantie heeft de speel tuinvereniging echter nog een wens geuit: een kikkerbadje, wanneer de wens van de geefster voor een zwembad niet realiseerbaar is. "We denken aan een ondiep bad voor kin deren van 4 en 5 jaar. Een badmees ter is niet te betalen, dus moet het ondiep zijn. Er zijn momenteel ouders in Oud-Vossemeer die regel matig met hun kinderen naar het zwembad in Tholen fietsen, dus een kikkerbadje zou welkom zijn. Er ligt nog grond aan de Cornelis Franken straat. Wij hebben offertes gevraagd voor een kikkerbad en net zoals je bij auto's kunt kiezen tussen een Skoda en een Mercedes, zijn er ook hier verschillende mogelijkheden." Geluk zegt dat de speeltuinvereni ging de procedure voor besteding van de erfenis 'nauwlettend zal vol gen.' ZIE VERDER PAGINA 13 De drie Thoolse boeren die in Tsjechië een landbouwbedrijf van 850 ha exploiteren, hebben hun areaal aardappelen uitgebreid van 25 naar 100 ha. Ze telen de rassen Gloria en Primura, terwijl ze op kleinere schaal nog een proefveld hebben met zeven andere aardappelrassen. Het aan tal personeelsleden is ingekrompen van 28 tot 20 en het streven is om op 12 uit te komen. "De aanloopproblemen hebben we nu goed onder de knie", zegt M.J.C. Geluk uit Oud-Vossemeer, die samen met C.P. de Rijke uit Tholen en M.A.M. Veraart uit Oud-Vosse meer het grote bedrijf leidt. "In het begin moesten we heel wat uren ste ken in overleg met allerlei instan ties. Je zit in een andere cultuur en dan moet je door een hele bureau cratie heen. Tenslotte is Tsjechië nog maar vier jaar aan het privatise ren. En je moet ook eerst het ver trouwen van de mensen daar zien te winnen. Vorig jaar hebben we de personeelsleden per bus twee dagen onze bedrijven op Tholen laten bezoeken en dat heeft goed gewerkt. Er zitten bij de 20 mensen die we nu nog hebben, een aantal zestigers die binnen een aantal jaren stoppen. De 8 medewerkers die afgevloeid zijn, hebben we gelukkig niet hoeven te ontslaan, waardoor we sociale onrust vermeden hebben." Vorig jaar was het eerste exploita tieseizoen voor de drie Tholenaren en de 25 ha aardappelen werden toen voor het grootste deel op de versmarkt afgezet. "En we hebben ook zaken gedaan met Fri d'Or, de fritesfabriek uit Bergen op Zoom die ook in Tsjechië een vestiging heeft. Daaraan gaan we dit jaar meer aard appelen leveren." Geluk heeft de benodigde 100 ton pootgoed in Noord-Nederland gekocht, maar misschien gaan de drie dat in de toe komst zelf telen op Tholen. Aange zien wintertarwe in Tsjechië maar een kwartje per kilo oplevert, is het aardappelareaal uitgebreid, want aardappelen zijn in Tsjechië duurder dan in Nederland. Ook met een dub beltje transportkosten loont het soms nog de moeite om aardappelen vanuit Nederland naar Tsjechië uit te voeren. "En we zitten ook maar 70 km van de Oostenrijkse hoofdstad Wenen, zodat we daar in de toe komst ook wel afzetmogelijkheden zien", zegt de internationale agrari sche ondernemer uit Oud-Vosse meer. Heeft Nederland een heel droog voorjaar, in Tsjechië is het momenteel nat. "We hoeven niet te beregenen vanuit de rivier, dus dat is weer een meevaller", aldus Geluk. Het bouwplan omvat naast aardap pelen 100 ha graszaad, wintertarwe, 4 ha knolselderij, uien en winter wortels om uit te proberen. En voor de 100 melkkoeien ligt er 60 ha gras Het is goed dat er een bond is die werkgevers tegengas biedt, zegt gouden Vossemeerse vakbondsjubilaris Fruitteler L. Breure nu havenmeester in Sint-Annaland Gezellig druk in molen Stavenisse, maar nog geen honderd deelnemers aan fietsdag Nico Rijnberg dicteert assistente bij mavo-examen VVD hekelt verkeersbeleid Thools gemeentebestuur Rode Kruis Tholen wint alternatieve wedstrijd Smalstads mannenkoor in gastvrij maar desolaat Letland Kun je een paard niet sturen, dan kun je niet springen, zegt voorzitter gouden Eendrachtruiters Fanatieke volleyballers in jaarlijks scholentoernooi Degradatiegevecht Tholense Boys en WHS tegen titelkandidaten DE OUDERDOM VAN EEN AREND IS BETER DAN DE JEUGD VAN EEN MUS Dit nummer bestaat uit 24 pagina's #0/1196 Zuidweg 20AZonnemaire. Tel. 0111-401318. Vrijdag koopavond, maandag gesloten. Ruime parket'g^fgenn Advertentie I.M. Koningin Beatrix, die 30 april St. Maartensdijk bezocht, was zaterdag opnieuw in Zeeland. Dit keer bezocht ze de provinciale hoofdstad Middelburg ter gelegenheid van de uitreiking van de Roosevelt-onderscheidingen, de Four Freedoms Awards. In de volle Nieuwe Kerk reik te ze de algemene onderscheiding - de enige medaille in goud - uit aan koning Juan Carlos van Spanje wegens zijn moedige inzet voor een democratisch bestuur. Rechts De Zeeuwse commissaris der koningin drs. W.T. van Gelder en professor Arthur Schlesinger jr., voorzitter van het Franklin en Eleanor Roosevelt instituut. Zie verder pagina 9.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1