Muzikale hoogtepunten in een gastvrij, maar desolaat Letland Rode Kruis Tholen winnaar Zondag in Salatiga Avond over gebruik van medicijnen PERSIA Vïru kora "Samalstads mannenkoor" (Holande) KONCERTS Smals tads mannenkoor op toer nee aan de Golf van Riga Leesadviezen van Tholenaren naar koningin Pinksterketen wordt gehouden in drie kerken Woensdag 15 mei 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De concertreis naar Letland, de middelste van de drie Baltische staten aan de Oostzee, was voor het dertigjari ge Smalstads mannenkoor een gedenkwaardig uitstapje. Na eerdere weekeinden in België en Frankrijk te hebben doorgebracht, was nu de lengte van de vierdaagse reis al bijzonder. En daar kwam de sfeer in dit Oost-Europese land, dat tot voor enkele jaren gebukt ging onder Russi sche overheersing, nog bij. Jan Lanooy, Arie van der Rhee, Jaap Wesdorp en Piet van Zijst blikken terug. Sestdien, I996.gada 27<aprïft plkst. 18.00 Valmïeras Sv.Sïmaria baznïca Dirïgents Jan Wesdorp Programma Rietumeiropas garïga müzika Koncerta ptedalas kora "Caritas vokaia grupa Zigzag rijdend Overal achterstand Slapap Sterren van de hemel Evangelisch-Luthers Late Goodnight Weerzien in 1997 De Rode Kruis-colonne Tholen is zaterdag in Axel op de provinciale vrijwilligersdag winnaar geworden van de wedstrijd voor alternatieve ploegen. Bij de officiële ploe gen behaalde Goes de overwinning. Daar kwamen slechts twee ploegen in uit. Tholen kwam in deze catego rie niet aan bod omdat er te weinig belangstelling was van de leden. 4 etages Oosterse Tapijtkunst it C R ftyti Temperament Saamhorigheid 11 Een aanplakbiljet voor één van de concerten die het Smalstads man nenkoor in Letland gaf. "Ik denk er nog elke dag aan en de hartelijkheid waarmee de mensen ons daar ontvangen hebben, blijft me nog het meest bij", zegt Wes dorp. Voor Van der Rhee was de muzika le sfeer een hoogtepunt. "De volks liedjes waarmee we in een bejaar dentehuis werden onthaald, dat was gewoon schitterend." Van Zijst werd geconfronteerd met een grote tegenstelling. Aan de ene kant muziek van hoog niveau, maar. aan de andere kant berustende men sen zonder initiatieven in een deso laat land. Lanooy herkende in Letland veel van de situatie in Oost-Duitsland, waar hij al 22 jaar komt. "Dat gast vrijheid zo hoog in het vaandel staat - ze gaan desnoods uit hun eigen bed voor gasten en op welk moment van de dag je ook arriveert, ze dekken de tafel om te eten - was geen verras sing. Maar van de muzikale kwali teit van het koor Caritas, daar werd ik stil van. Wat doen wij dan hier nog, dacht ik." Via een c.d. van het Smalstads man- De stichting gemeenschappelijke openbare bibliotheek Tholen heeft koningin Beatrix een boekwerkje gestuurd met daarin de leesadviezen die Tholenaren voor hare majesteit hebben bedacht. De bibliotheek riep voor 30 april mensen op om op een A4-tje kort weer te geven welk boek de koningin echt eens zou moeten lezen en waarom. Er kwamen zo'n 60 reacties binnen die nu door de bibliotheek zijn gebundeld en onder de titel 'Majesteit, dit boek moet u beslist eens lezen' naar het konink lijk huis gestuurd. Directeur A. Nie- derer legt uit hoe het bundeltje lees adviezen tot stand is gekomen. Hij merkt op dat het een cadeau is dat niet veel kost, maar immaterieel van grote waarde kan zijn. Die waarde ligt volgens Niederer in drie zaken. "In de eerste plaats is het voor de ontvanger een voorrecht om uit de 'overkill' van het geschreven woord een geselecteerd aanbod te krijgen", vindt de directeur die zelf dankbaar gebruik maakte van enkele van de leesadviezen. "Deze adviezen kun nen gezien worden als een selecte boekenkast van de gemeente Tho len. Dat de publieke boekenkast in werkelijkheid veel en veel groter is, wil ik hierbij uitdrukkelijk vermel den, maar zowel deze adviezen als de collecties in de diverse vestigin gen van de bibliotheek vertellen iets over de Thoolse samenleving." Vol gens Niederer zijn de adviezen ook 'een unieke mogelijkheid om met anderen over boeken te praten'. "Omdat het onmogelijk zal zijn per soonlijk met u over de boeken van gedachten te wisselen, is het één en ander op schrift gezet", schrijft de directeur in het voorwoord. "In een later stadium zal de bibliotheek een reizende presentatie maken van de leesadviezen, waardoor nogmaals over deze boeken wordt gedacht en gesproken." nenkoor, hadden de uit Stavenisse afkomstige Piet en Ria Moerland van Gorsel - nu woonachtig in Elburg - hun vrienden in Letland warm weten te maken voor 'de man nen uit St. Maartensdijk.' Caritas nodigde ze uit om het eerste lustrum op te luisteren en met steun van de Rabobank St. Annaland en Budel- pack uit Poortvliet stapte het man nenkoor - met de vrouwen - in de DC 9 van SAS voor de vliegreis naar Riga via Kopenhagen. Na het verlaten van de vliegtuigtrap kwam men in een andere wereld terecht. Via een aankomsthal die meer weg had van een boerenschuur, kwam het Thoolse gezelschap niettemin in het 1,2 miljoen inwoners tellende Riga terecht, de hoofstad van het maar 2,7 miljoen mensen omvatten de Letland. De ontvangst was harte lijk. Leden van Caritas brachten hun gasten per auto of per busje, zigzag rijdend over de hoofdwegen om de putten te ontwijken, naar de over- blijfadressen. Veelal in één van de grauwe rijen met flats, waar via een armetierig trappenhuis het gastgezin werd bereikt. Het zag er opgeleefd uit en de w.c.'s waren verschrikke lijk oud, zoals bij ons zestig jaar geleden. Maar de koorleden van Caritas - tussen 18 en 40 jaar oud - hadden andere huisgenoten soms elders ondergebracht om de Neder landse gasten een bed aan te bieden. Voordat men kon gaan rusten, was er eerst een ontvangst in het stad huis, waar een delegatie van het gemeentebestuur het mannenkoor toesprak. Op zijn beurt bedankte voorzitter Tom van Gurp voor de gastvrije ontvangst, waarna hij behalve een brief van burgemeester Van der Munnik ook stropdassen en sjaals van de gemeente Tholen aan bood. Er was champagne en er ston den schalen met druiven ter verwel koming. Riga is één van de voormalige rijke Hanzesteden aan de Oostzee met grote, prachtige gebouwen, waaron der schitterende kerken. Het is ech ter veel oude glorie omdat er door gebrek aan geld al jaren geen verbe teringen zijn uitgevoerd. Op allerlei terreinen is er sprake van achter stand. De auto's, waaronder de taxi's, zijn zo gammel dat niemand op zijn gemak instapt. Alleen de banken en een aantal horecabedrij ven zijn gemoderniseerd. Over de trottoirs breek je echter soms je benen, zo veel gaten zitten daar in. Bedelaars klampen Westerse bezoe kers aan. Zowel kinderen, die alleen otn geld vragen, als volwassenen, die kaarten, kralen of boekjes probe ren te verkopen. In de grote stad met meer dan een miljoen inwoners zijn maar weinig winkels. Bij het vrij heidsmonument liggen bloemen. Er wordt ook nog gedemonstreerd, met spandoeken, tegen teveel invloed van de militairen. Letland heeft een kleine, rijke bovenlaag die van de grotere econo mische vrijheid geprofiteerd heeft. Maar het grootste deel van de bevol king is arm. Een middenklasse ont breekt. Een onderwijzer verdient 150 gulden per maand en de levens middelen mogen dan niet zo duur zijn, een overhemd kost net zoveel als in Nederland. Een Letse jonge vrouw die in Amsterdam milieukun de had gestudeerd, verdiende veel, zodat ze de verwarming voor haar ouders en voor haar opa kon betalen. De landbouw was het belangrijkste middel van bestaan, maar door het verdwijnen van de grootschalige kolchoses is de werkgelegenheid daar teruggelopen. Er is nog een belangrijke veehouderij, zowel voor de melk- als voor de vleesproduktie. Bosbouw is in opkomst omdat men ziet dat deze bedrijfstak in de Skan- dinavische landen een belangrijke bron van inkomsten kan zijn. maar de verbindingen ontbreken nog voor een doelmatig transport. Vrijdagavond stond in de langs de rivier gelegen Anglikanukerk in Riga het eerste concert voor het mannenkoor op het programma. Ter inleiding op de nummers zou in het Engels een toelichting gegeven wor den, maar de vertalingen zijn ner gens te vinden. Vanuit dé kerk naar St. Maartensdijk gebeld om de tekst opnieuw uit de computer te halen, waarna Theo van Gurp per fax naar een opgegeven adres in Riga uit komst bood. De belangstelling voor het concert was niet zo groot. In de pauze is er niets te koop. Consump ties ontbreken. Sommige leden van het mannenkoor hebben dorst en proberen het water uit de kraan, maar dat smaakt vreemd. Zaterdagochtend moet het mannen koor al om half zeven uit de veren voor een bezoek aan het 200 km noordelijker gelegen Urga. In het 96 bewoners tellende bejaardentehuis komen alleen mensen die geen kin deren (meer) hebben. De ouderen verblijven er met zijn vieren op een kamer. De bewoners genieten van het concert van West-Europese volksliedjes van het Thoolse koor en op hun beurt laten de ouderen twee volkswijsjes horen, die de kersverse activiteitenbegeleidsters hadden ingestudeerd. Dat zorgde voor een bijzondere sfeer en die werd nog verhoogd door de warme maaltijd: soep vooraf en vervolgens aardap pelen, kip met een sausje en een soort slapap. Het eten was een bele venis op zich voor de Nederlandse gasten. De kleine boterhammen met worst smaakten prima, maar 's och tends om acht uur al zure aardappel salade met makreel, dat stond niet direct op het Smalstads menu. Maar men durfde geen nee zeggen tegen de gulle gastvrijheid. Na thuiskomst werd 's avonds om elf uur nog jog- hurt met vruchten geserveerd, zodat de bezoekers maar niets tekort zou den komen. In het Engels en in het Duits kunnen de Tholenaren goed met de gasthe ren en -vrouwen praten. Negentig procent van de leden van het koor Caritas is student, zodat er talenken nis aanwezig is. Na het bezoek aan het bejaardentehuis werd zaterdag middag naar de circa 30.000 inwo ners tellende stad Valmiera gereden. Daar volgde een warme ontvangst door het gemeentebestuur. De bur gemeester toonde in zijn toespraak naast de belangstelling voor de cul tuur, ook duidelijke interesse in de economie. Evenals in Riga zorgde voorzitter Van Gurp weer voor een prachtig antwoord, vergezeld van geschenken van de gemeente Tho len. Er was nog gelegenheid om te winkelen, maar de keuze was gering en bovendien was het koud. Ook in de Sn. Simana kerk was het fris, waar het mannenkoor en het klein- koor van Caritas 's avonds om beur ten zongen. Het acht leden tellende Letse koor zong de sterren van de hemel en het mannenkoor trok zich aan dit professionele niveau op. De concerten beginnen steeds al om zes uur en daarna wordt er gegeten. Zo ook deze keer in een restaurant in Valmeira, waar alles prima smaakte. Het vierde optreden van het man nenkoor stond zondagochtend op het programma in de Sn. Gertrude's kerk van de Evangelisch-Lutherse gemeente in Riga, die door veel (oudere) vrouwen werd bezocht, maar ook door nogal wat jongeren. Een klein deel van de bevolking is Rooms-Katholiek of Russisch Orthodox. Bij de Evangelisch-Lut- hersen wordt elke dienst avondmaal gevierd, maar dat gebeurt pas na de afsluiting van de gewone dienst, waarbij er ook mensen weggaan. Van de preek was slechts een enkel woord te verstaan, maar van de lie deren werd de melodie door de Thoolse koorleden wel herkend. Na de dienst stond een rondrit in het stadscentrum op de rol, vergezeld van een Engelstalige gids. Het open baar vervoer gebeurt er met trolly- bussen en trams. Op een historische plaats wordt nog even gezongen, waarna de Tholenaren belaagd wor den door verkopers van souvenirs en ansichtkaarten. Na een kort verblijf bij de gastgezin nen volgde het bijzonder concert in de Avesol concerthal ter gelegen heid van het eerste lustrum van Cari tas. Ook in de grote bezetting met 25 leden bleek het gemengd koor van een bijzonder hoog niveau. Op school wordt er veel aan cultuur gedaan en het zingen van (volks)liedjes is nog veel meer in zwang dan bij ons. Caritas had een prachtig programma met werken van Purcell, Bruckner en Liszt. Het Thoolse koor had een kleiner aan deel, maar wel 'lichter' met uitzon dering van Poulenc. Een Lets volks lied, dat het mannenkoor thuis had ingestudeerd, werd twee keer samen met Caritas uitgevoerd. Eén keer Na de concertreis door Letland moest het Smalstads mannenkoor de volgende dag weer aantreden op de Molendijk in St. Maartensdijk om de koninklijke familie een afscheidslied toe te zingen. Op de voorgrond kroonprins Willem Alexander en Pieter van Vollenhoven. onder leiding van de Letse dirigent en een keer o.i.v. Jan Wesdorp. Het was zeer indrukwekkend. In de kelder van het repetitiegebouw was een koud buffet aangericht en volgde er een feest, alsof Caritas het 25-jarig bestaan vierde in plaats van het eerste lustrum. Men had er ken nelijk al een hele tijd voor gespaard. Er waren kleine glaasjes met bal- zam, de nationale drank, geserveerd en gemengde drankjes met wodka erin. De dirigent riep alle Neder landse gasten bij hun doopnamen om een aardewerk drinkbeker te overhandigen met de complete voor- en achternaam erop. Het man nenkoor bood Caritas een muziek stuk aan: Wanderers Nachtlied van de Nederlandse componist Alphons Diepenbrock. En tijdens het feest zongen de koren spontaan; het man nenkoor Der Apotheker en Laug hing en Caritas reageerde met Goodnight, stemmingsvol uitge voerd door vijf heren. Maar het was zo gezellig, dat er van slapen nog weinig kwam. Na een korte nachtrust - om zeven uur moest iedereen maandagochtend opstaan - reden de Tholenaren naar het gebouw van de Letlandse radio, waar een repetitie van het Letlands radiokoor werd bijgewoond. Daarna waren er nog een aantal vrije uren, die onder meer werden benut om alle donateurs een ansichtkaart te sturen. De gastgezinnen ontvingen een tas van de gemeente Tholen met daarin een bol kaas, stroopwafels, koffie, een lepeltje van Tholen, een boek over Zeeland in vier talen en een cassettebandje of c.d. van het mannenkoor. In een optimistische commerciële bui had het Thoolse koor nog 75 c.d.'s voor de verkoop meegenomen, die in verband met de douanecontrole over diverse leden waren verspreid. Maar men bleek zich verkeken te hebben op de beperkte koopkracht en het geringe aantal c.d.-spelers. De terugvlucht, dit keer via Stock holm, verliep maandagavond vol gens planning, zodat het Smalstads mannenkoor uitgerust op Koningin nedag 1996 afging en dat was ook een bijzonder evenement. Op de Molendijk moest men immers het afscheidslied voor koningin Beatrix en de andere koninklijke gasten zin gen. En op 5 mei volgde er weer een bevrijdingsconcert in 's Gravenpol der, zaterdag 11 mei medewerking aan het jubileum van Con Amore in Middelburg en zondag 26 mei wordt het mannenkoor verwacht in de N.H. Kerk te Oud-Vossemeer. Het mannenkoor heeft het druk. In het najaar wordt samen met muziekver eniging Euterpe een c.d. met kerst- muziek opgenomen. En voor 1997 staat een tegenbezoek van Caritas aan Nederland op het programma. Zoals het verblijf van het Smalstads mannenkoor in Let land kosteloos was - 'we mochten absoluut niets kopen' - zo zal gepro beerd worden om de leden van Cari tas gastvrij te verwelkomen op Tho len. Alleen de 2200 km lange reis is een probleem. Een vliegreis is duur en een busreis duurt lang. Helemaal onbekend in het buitenland is Cari tas overigens niet, want men heeft al concerten gegeven in Duitsland en Italië (Milaan en Verona). De kwali teit van de muziek en de hele sfeer was in Letland zo bijzonder, dat het Smalstads mannenkoor graag iets terug wil doen voor het 25 leden tel lende gemengd koor uit Riga. De prijswinnaars voor het Rode Kruisgebouw in Sint-Maartensdijk, staand vlnr: L. Plandsoen, commandant J. Janse en H. Hoek. Zittend vlnr: J. Verspeek, G. de Graaf en T. de Vos. Wel slaagde de colonne erin om een alternatieve ploeg samen te stellen. Daarin mogen -in tegenstelling tot de officiële ploegen- vrijwilligers deelnemen die beroepshalve in de verzorging/verpleging werkzaam zijn. Bij de Thoolse colonne zijn dat G. de Graaf-Elenbaas en J. Ver speek. Er waren zes colonnes van ieder zes leden die aan de wedstrijd deelnamen. De Thoolse colonne die als vijfde aantrad, behaalde 361 punten. En dat was tien punten meer dan de nummer een bij de officiële ploegen, zo vermeldt commandant J. Janse trots. De vrijwilligers moesten eerste hulp verlenen bij een verkeersongeval. Daarbij botsten twee auto's op elkaar. Een fietser reed bovendien op een van de stilstaande auto's. Er waren vijf slachtoffers, plus een omstander die onwel werd. Een van de opdrachten was om de botsing te beoordelen. Janse gaf zo goed lei ding dat hij op één punt na de beste was. Verder moest de colonne een getuige van het ongeval gerust zien te stellen. Voor het verlenen van hulp kregen de ploegen tien minu ten. Een voordeel was dat de colon ne toe kon zien hoe de 'officiële' ploegen te werk waren gegaan. "Maar toch blijft het een kwestie van samenspel en kennis,zo legt Janse uit. "We hebben vantevoren een paar keer heel serieus geoefend met een lotusslachtoffer." De zes zijn blij met de beker die hen na afloop door M. de Gruyter, pro vinciaal opleidingsfunctionaris van het Rode Kruis, werd uitgereikt. Ook al gaat de winnaar uit deze categorie niet naar de landelijke wedstrijden in september, het bete kent een flinke opsteker voor de afdeling. G. de Graaf: "We hopen hiermee ook andere vrijwilligers aan te moedigen volgend jaar mee te doen. Dan kunnen we met een offi ciële en een alternatieve ploeg uit komen." De Nederlandse bond van platte landsvrouwen organiseert woens dagavond in samenwerking met het geneesmiddelenteam een bijeen komst in dorpshuis De Wimpel te Sint-Philipsland met als titel 'Vrou wen hoeven niet alles te slikken'. De avond begint om acht uur en gaat over verantwoord medicijngebruik. Wetenschappelijk onderzoek heeft aangetoond dat vrouwen in vergelij king met mannen meer geneesmid delen gebruiken, ze vaker onjuist gebruiken en ze vaker gebruiken in gevallen dat het niet echt nodig is. P. Mater, één van de artsen van het geneesmiddelenteam, behandelt deze problematiek samen met de aanwezigen. Hij gaat in op vragen als: Wat kan ik verwachten van geneesmiddelen? Moet ik ze nu wel of niet gebruiken? Hoe werken geneesmiddelen en wat zijn de risi co's en bijwerkingen? Naast allerlei informatie geeft Mater ook prakti sche tips en verder kunnen de aan wezigen vragen stellen. Het genees middelenteam maakt deel uit van de stichting doelmatige geneesmidde lenvoorziening die is opgericht door beroepsorganisaties van artsen en apothekers. Het team geeft sinds 1991 (op initiatief van het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport) voorlichting over verant woord medicijngebruik. Fortuinstraat 3, Bergen op Zoom Tel. 0164-243509 Specialist in Perzische n en Nepalese tapijten, g Eigen import Woensdag, donderdag en vrijdag wordt de jaarlijkse pinksterketen gehouden in drie kerken in Tholen, Oud-Vossemeer en Halsteren. Men sen kunnen zich via deze drie vierin gen voorbereiden op het pinkster feest door samen te bidden, te zin gen en te luisteren naar Gods woord. Woensdag is de eerste dienst in de Gereformeerde kerk te Tholen. Don derdagavond kan men terecht in de Rooms-Katholieke kerk in Oud- Vossemeer en de volgende dag in de Rooms-Katholieke kerk te Hal steren. Alle diensten beginnen 's avonds om zeven uur. Na de vie ringen is er gelegenheid tot gezellig samenzijn. Oud-St. Annalander Leen Wes- sels beschrijft de Palmzondag in Indonesië. "Het zal misschien wat ongeloofwaardig overkomen, maar het is absoluut voor de volje honderd procent zoals ik het heb beschreven." Zoals (bijna) gewoonlijk, vanmor gen kwart voor zes naar de kerk gewandeld. De laatste paar honderd meter (noodgedwongen omdat de weg vrij steil omhoog loopt) in Javaans tempo, dus pelan-pelan (langzaam aan). In het begin zijn we wel eens hijgend binnengekomen omdat we dachten een beetje laat te zijn. Dat doe je hier echter niet. Al zou je een kwartier te laat zijn, haas ten doe je je niet. Ook niet als hon derd meter verder op een kruising een busje stopt, waar je mee naar de stad wilt. Je zwaait alleen en haast je niet om bij dat busje te komen, want dat busje komt achteruit naar jou! De kerkdienst begint zelden op tijd. Meestal wel tien minuten later. En dan nog komen er mensen binnen. Niemand die zich daar druk om maakt. De deuren staan hier altijd open. Dat is wel ideaal. Je hebt niet dat gevoel van: te laat, de deuren zijn al dicht. Dankzij het heerlijke klimaat kan dat hier. Op weg naar de kerk kwamen we langs het huis van Hami's ouders. Haar moeder had circa 300 donuts gemaakt, die we voor haar hebben meegenomen. Naar de kerk.....ja. Iemand anders zorgt voor nasi, weer een ander voor kip, enz. Dat is voor straks, voor de werkers. Het is hier de gewoonte om op Palmzondag de kerk en de tuin er omheen schoon te maken. Hoewel 'schoonmaken' een te groot woord is voor wat op deze dag gedaan wordt. Het is meer gezellig samen bezig zijn of in groepjes bij elkaar zitten en daarna lekker eten. Maar eerst krijgen we nog de kerk dienst, die ruim een uur duurt. Meestal is daar een optreden van het zangkoor bij inbegrepen of van één of andere groep, bijvoorbeeld Betakkers (Sumatra), wat vaak fan tastisch mooi is. De preek is dus vrij kort, hoewelEvelina. De naam zegt het al: een vrouwelijke predi kant heeft energie die hoort bij haar leeftijd (ze is nog erg jong) en die omgekeerd evenredig is aan haar postuur (een heel tenger figuurtje). Als ik haar in de stad tegenkom op haar bromfiets, ben ik geneigd om te vragen: 'Evelina, kan het de volgen de keer wat langzamer, dan versta ik het misschien ook.' Grapje natuur lijk, want zij kan haar temperament niet aanpassen aan mijn bevattings vermogen. Ik zal gewoon nog wat woordjes moeten leren. De taal schrijven vind ik niet zo moeilijk. Dan kies je immers de woorden zelf. Spreken gaat om dezelfde reden ook redelijk, maar lezen is al wat moei lijker omdat er woorden zijn die je niet kent. En als iemand heel vlug praat, wordt het nog lastiger. Deze zondag was het een Chinese pendita uit Magelang. Een buitenge woon begaafd redenaar, die zijn gehoor van klein tot groot wist te boeien en meerdere keren iedereen aan het lachen kreeg door zijn leven dige manier van vertellen. Maar ook hiervan is een groot deel me ontgaan omdat mijn gedachten afdwaalden naar vroeger, toen niets mocht op zondag. Alleen het allernoodzake lijkste, dus aardappelen vooruit schillen op zaterdag en de afwas laten staan tot maandag. En hier zit ik in de G.K.I.: Gereja Kristen Indonesia of de Indonesi sche Christelijke Kerk. Straks gaan we met zijn allen schoonmaken. Wat kent het christendom toch veel variaties. Het is hier niet abnormaal, dat een ouderlinge haar winkel op zondag openhoudt. Trouwens, na de kerkdienst is iedereen bezig, hetzij in de tuin, of wat dan ook. Soms komt er een uitnodiging om met zijn allen de wegbermen schoon te maken, bomen te snoeien. Praktisch iedereen besteedt daar een halve zondag aan en alles is weer een poosje netjes. Dat alles levert een groot saamhorigheidsgevoel op. Voor alle duidelijkheid: ik verkon dig geen mening. Ik kijk en luister, vind alles heel interessant en schrijf af en toe wat op. Precies zoals het hier is. Dus na de kerkdienst ben ik ook nog een kijkje gaan nemen, met fototoestel. Ik ben benieuwd naar het resultaat. Na ook enige donuts te hebben verorberd, hield ik het hier voor gezien en ben gaan schrijven. Inmiddels hebben we afscheid - hopelijk maar voor een tijdje - moe ten nemen van deze bijzonder lieve en goedlachse mensen en deze prachtige omgeving.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 11