Toekomst van monumentenzorg is voor de gemeente onzeker Bejaardenwoningen uit 1972 zijn aan een opknapbeurt toe Jongerenwerk kampt met te weinig uren en ruimte Onze Top 10 van deze week. O O 0 0 7.98 Als de kinderen van binnen naar buiten kunnen, is dat al heel wat' 1.25 Xèm 9.98 om 1.49 xm 11.90 1.99 2.99 1.29 3.99 5.95 2.79 Albert Heijn Tholen en St. Philipsland Extra rozeboompje bij Rozeboom in Sint-Philipsland cm Stichting Europa Kinderhulp zoekt meer gastgezinnen Toppers van de week: 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Donderdag 9 mei 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Opknappen marktpompen in Tholen en smals tad kost 290.000 De stichting Beter Wonen en de stichting voor regionale zorgverlening (SVRZ) gaan bekijken hoe de Rozeboom in Sint-Philipsland in de toekomst geëxploiteerd kan worden. Het als dienstencentrum voor ouderen gebouw de complex is volgens de SVRZ verouderd en nodig aan een opknapbeurt toe. Woongenot Symbolisch Zware rol Jaarverslag meldt veel plannen, maar ook knelpunten De stichting jeugd- en jongerenwerk is veel van plan dit jaar. Maar lang niet alle plan nen kunnen uitgevoerd worden vanwege het feit dat de jongerenwerker te weinig tijd heeft en er is te weinig geschikte ruimte voor activiteiten op Tholen. Dat blijkt uit het jaarverslag van het jeugd- en jongerenwerk. Ch Magere vruchtenyoghurt, 4 QQ Moederdagtaartje Sinds drie jaar is de familie Donken in Scherpenisse tij dens de zomervakantie gastgezin voor de stichting Euro pa Kinderhulp. Victoria uit Londen logeerde drie zomers in het Thoolse dorp, Elisabeth uit Lille twee keer en Georgina uit Hannover vorig jaar voor het eerst. "Op die manier kun je daadwerkelijk iets doen", zegt mevrouw W.J. Donken-van Dijke, die inmiddels contactpersoon voor Tholen is geworden van de stichting. Vrijwilligers Leren fietsen Niet voor jezelf 7 Burgemeester H.A. van der Munnik kijkt of het rozeboompje dat hij zojuist heeft geplant, recht staat. Derde van links voorzitter C.M. van Nieuwenhuijzen-Vogelaar van de plattelandsvrouwen Sint-Philipsland. De gemeente Tholen heeft geen monumenten die in zo'n slechte staat verkeren dat ze in aanmerking komen voor een extra subsidie van het rijk. Dit geld voor 'urgente gevallen' wordt eenmalig verleend maar b. en w. zullen daar geen verzoek voor indienen omdat er door het rijk streng zal worden geselecteerd. De Rozeboom bestaat uit 24 flats van de SVRZ, gebouwd in 1972 en vier flats van de woningbouwcorpo ratie uit 1993. Bekeken zal worden of het hele complex naar Beter Wonen over zal gaan, of dat beide instellingen het centrum gaan behe ren, of dat de vier flatwoningen onder het beheer van de SVRZ zul len vallen. Het overleg tussen beide instanties is het gevolg van de ver anderingen die in de ouderenzorg plaatsvinden. De provincie streeft ernaar ouderen zolang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Dat ver eist extra voorzieningen aan wonin gen, maar ook extra zorg van instel lingen zoals de SVRZ. Hoe een en ander eruit komt te zien, is nog niet duidelijk, maar volgens directeur J.J. Kloet van Beter Wonen is het zaak om regelmatig rond de tafel te gaan zitten om in te kunnen spelen op de plannen van de provincie en het rijk. "Het geldt niet alleen voor de Rozeboom maar voor heel Tho len. Met de bouw van het woonzorg centrum in Sint-Maartensdijk heb ben we al wat ervaring opgedaan. Wij zorgen voor het woongedeelte, de SVRZ voor het zorggedeelte." Dat de Rozeboom aan een opknap beurt toe is, onderkent Kloet. Maar op welke manier het centrum zal worden aangepakt, is nog niet bekend. Het gebouw kreeg in 1989 een gla zen wand aan de noordkant om de galerijen winddicht af te sluiten, maar de ramen in de woningen zijn nog steeds voorzien van enkelvou dig glas. Ook niet alle deuren zijn niet geschikt voor rolstoelgebruikers en de lift in het gebouw is aan de kleine kant. Bovendien slaagt de SVRZ er niet in de voormalige dienstwoning op de bovenste etage aan ouderen te verhuren. Vrijdagochtend tipte zorgmanager T. Gulden van de SVRZ de bespre kingen met Beter Wonen even aan in de huiskamer van het centrum na het planten van een rozeboompje door burgemeester H.A. van der Munnik in de tuin van het complex. Gulden lichtte toe dat de rijksover heid er op aan stuurt om ouderen zo lang mogelijk thuis te laten wonen. Volgens Gulden is het 'woongenot' voor de ouderen die zelfstandig blij ven wonen, van groot belang. "Maar daar moppert u wel eens op. Het heeft onderhoud nodig. We voeren dan ook gesprekken met Beter Wonen om te kijken hoe we dat woongenot kunnen verbeteren. Sint- Philipsland blijft in beeld. Laat het een centrum zijn waar het bruist voor de ouderen van hier, zo zei hij. De SVRZ is ook in gesprek met Oosterschelde thuiszorg om ervoor te zorgen dat er, indien nodig, 24 uur hulp verleend kan worden. Er is al wel een 24-uurs bereikbaarheids dienst maar volgens Gulden zou de thuiszorg uitgebreid moeten wor den. Gulden was blij met het vrijwilli gerswerk van de leden van de platte landsvrouwen. Sinds eind maart brengen twee dames elke woensdagavond een bezoek aan het centrum om koffie voor de ouderen te schenken of samen te breien of te borduren. Omdat de Zeeuwse bond van platte landsvrouwen 65 jaar bestaat mocht de afdeling Sint-Philipsland (59 leden) de burgemeester een symbo lisch cadeau aanbieden. Zij doen dat door het bezoeken van het centrum. De bedoeling is om ook een middagactiviteit te houden. Als blijvende herinnering aan dit initiatief vroeg de afdeling Van der Munnik een rozeboompje te plan ten. Hij deed dat met hulp van G.W. Kuipers, werkmeester van de hove niers van de Betho die de tuin onder houdt. Het nieuwe boompje (rosa excelsa) vult de andere rozeboom- pjes in de tuin aan die allemaal van juni tot oktober bloeien. De burge meester varieerde op een versje in een poesiealbum: "Rozen verwel ken, bloemen vergaan maar de zorg in de Rozeboom blijft altijd bestaan." Het monument moet namelijk zo slecht zijn dat het 'voortbestaan acuut in gevaar' is. En zulke monu menten zijn er in de gemeente Tho len niet, zo stelt het college. Deze maatregel loopt vooruit op het nieu we beleid van het rijk dat in 1997 ingaat. Dan wordt er niet meer gekeken naar het aantal monumenten binnen een gemeente maar naar de 'restau ratiebehoefte'. Als die bepaald is kan een gemeente wellicht aanspraak maken op een eenmalige bijdrage bovenop het budget van de bestaan de regeling (besluit rijkssubsidiëring restauratie monumenten). Vooralsnog bestaat over de verande ringen veel onduidelijkheid, zo bleek in de commissie ruimtelijke ordening die het meerjarenprogram ma restauratie monumenten 1996- 2002 besprak. Wel is duidelijk dat de provincie een belangrijke rol zal gaan spelen in de beoordeling van de door de gemeenten opgevoerde monumenten voor restauratie. De Thoolse lijst tot 2002 telt 43 monu menten waarvoor in totaal 4.438.651,- nodig is. Het nieuwe beleid riep bij verschil lende raadsleden vragen op. Zo vroeg P. van Belzen(RPF/GPV) zich af of de gemeente straks minder geld toegewezen zal krijgen omdat ze zich altijd heeft ingespannen voor het behoud van de monumenten. "Hebben we onvoldoende urgente problemen? Is het zo dat we pas geld krijgen wanneer we eerst een paar monumenten laten verslingeren?" Ook W.C. van Kempen(CDA) zei dat het erop leek dat er eerst een aan tal monumenten moeten 'verpiete ren' voordat het rijk wat doet. K.A. Heijboer(SGP) en E. Frigge- Hogesteeger(VVD) vroegen aan het college of er toch niet een aantal monumenten opgevoerd zouden kunnen worden voor die extra subsi die. Heijboer pleitte er ook voor om de gewoonte in stand te houden de restauratiekosten door de gemeente te laten 'voorfinancieren'. Hij is bang dat deze regeling in gevaar komt. M.A.J. van der Linde(PvdA) ver baasde zich erover dat de rooms- katholieke kerk in Tholen op de lijst staat. In het jaar 2000 zou daar voor restauratie 85.000 gulden nodig zijn. Van-der Linde was het daar niet mee eens. "Het budget is niet bedoeld voor groot onderhoud. Daar moet de kerk zelf een oplossing voor vinden. Kijk als gemeente naar de onderhouds plannen. Als die er niet zijn, is het dweilen met de kraan open." Verder wilde hij weten wat b. en w. van plan zijn met de pompen op de Markt van Tholen en Sint-Maartens dijk. Die staan voor 1998 op de rol. Voor elk in slechte staat verkerend monument is 145.000 gulden opge voerd. En J. van den Donker(D66) vroeg zich af hoe het met de toren van Sint-Annaland gesteld is. De toren is geen monument maar Van den Donker had in de commissie openbare werken van wethouder J. van der Jagt te horen gekregen dat deze toren in de portefeuille van burgemeester H.A. van der Munnik terecht gekomen was. "Daar komen we in de raad nog op terug", was het enige dat de burgemeester daarover zei. Volgens Van der Munnik is het nog niet zeker of de gemeente of andere instellingen ('een aantal gemeenten') de kwaliteit van de monumenten gaan bepalen als op 1 januari de nieuwe regeling ingaat. Wel zal er stringenter naar restauratieplannen worden gekeken. Over de rooms-katholieke kerk zei hij dat ook hier nog niet duidelijk was wie de noodzaak van restauratie zal beoordelen: de gemeente of de provincie. En de pompen zijn vol gens de burgemeester minder urgent omdat er andere monumenten eerder aan bod moeten komen. Van der Linde: "Moeten we wachten tot ze echt vallen?" Van der Munnik: "Dat zal de raad moeten bepalen. Het col lege zet ze nu naar achteren omdat er te veel is." Volgens ambtenaar A. van Poort vliet bestaat er een afzonderlijke regeling van het rijk voor het onder houd van de kerk. Het kerkbestuur kan ook een beroep doen op de gemeentelijke regeling. Dat het rijk de gemeenten blijft steu nen is volgens hem nog maar de vraag. "Tot 2001 zal dat wel gebeuren, maar daarna is het niet bekend." Volgend jaar is de gemeente ver plicht aan te geven welke achter standen er zijn. Ze zal dan ook een raming van de behoefte tot restaura tie moeten maken maar in de verde ling van de gelden krijgt de provin cie een 'zware rol'. Men wil zich in 1996 vooral gaan richten op de sozen. Met De Kelder in Sint-Philipsland hoeft het jeugd- en jongerenwerk zich niet te bemoeien. Die loopt goed en heeft voldoende vrijwilligers. Met Jong Vosmaer in Oud-Vossemeer gaat het daarentegen nog niet zo goed. De soos kampt nog steeds met een wat negatief imago, ondanks het feit dat de touwtjes wat strakker aange trokken zijn. Het gebrek aan vrijwil ligers is de grootste zorg. Het jeugd- en jongerenwerk zal daar dit jaar veel aandacht aan besteden. Ook voor de Thoolse soos Thjos moet het nodige gedaan worden. Het jonge renwerk gaat hier meewerken aan het krijgen van een eigen ruimte en uitbreiding van de activiteiten, doel groep en het aantal vrijwilligers. Daarnaast moet Thjos onderge bracht worden in een eigen stich ting. Het jeugd- en jongerenwerk wil in de toekomstige ruimte van Thjos een klein 'clubhuisje' begin nen met activiteiten voor zowel klei nere als grotere jeugd zoals techni sche clubs, een computerclub, cre atieve middagen en een kinder kamp. Technika 10, een project dat meisjes bekender moet maken met techniek, zou hieraan medewerking kunnen verlenen. In Sint-Annaland is het jongeren werk bezig met de oprichting van een nieuwe soos. Daarmee wil men de jeugd van twaalf tot zestien jaar een alcohol- en drugsvrij alternatief bieden voor het uitgaansleven. Ook zouden er activiteiten voor kleinere kinderen georganiseerd kunnen worden. De plaats waar de soos moet komen, is nog een probleem. Er is overleg gevoerd met de ijsclub. Het jeugd- en jongerenwerk vindt nog steeds dat het jongeren advies- en informatiebureau (JAIB) niet voldoende jeugd bereikt. De huidige plaats (in de prikruimte van de kruisvereniging in Tholen) trekt onvoldoende bezoek. Daarom moe ten de JAIB's Tholen en Zierikzee mobiel worden. Hiervoor zou een bus aangekocht moeten worden die op plaatsen kan gaan staan waar veel jongeren komen. Een ontmoetingsplaats voor jonge ren wil het jeugd- en jongerenwerk ook graag in de Kotterstraat in Tho len zien. Door een plek te maken met bijvoorbeeld een basketbalveld je en stellages waar jongeren wat rond kunnen hangen, hoopt het jon gerenwerk de overlast van jeugd in de Kotterstraat verder terug te drin gen. Hoe en waar zo'n JOP (jonge ren ontmoetingsplek) zou moeten komen, moet nog onderzocht wor den. Volgens het jongerenwerk zou tegelijk de speelplaats bij de Kotter straat verplaatst en verbeterd moe ten worden. Het mislukte kindervakantiewerk in Tholen moet ook nieuw leven inge blazen worden. Het jeugd- en jonge renwerk wil daar dit jaar voor gaan zorgen. Daarnaast moet er in Sint- Maartensdijk kinderwerk opgestart worden, omdat hier volgens het jaar verslag voor de basisschooljeugd op dit moment nog niets wordt georga niseerd. Het jongerenwerk onder zoekt de mogelijkheid om deze kin deren elke woensdagmiddag op te vangen. Een geschikte ruimte en de nodige vrijwilligers zijn echter nog niet gevonden. Naast al deze zaken bemoeit het jeugd- en jongerenwerk zich ook nog met de speeltuinver eniging in Oud-Vossemeer, de roe- feldag, het festival cultureel gekleurd, de werkgroep Tholense- weg veilig en een project om te komen tot een netwerk voor versla vingsproblematiek op Tholen. Voor dat laatste werkt men samen met de politie, het Zeeuws consultatiebu reau voor alcohol en drugs en het maatschappelijk werk. In de conclusies van het jaarverslag meldt het jeugd- en jongerenwerk dat er in veel plaatsen in de gemeen te Tholen eigenlijk geen geschikte ruimte te vinden is voor activiteiten voor de jeugd. Beheerders van dorps- of gemeen schapshuizen zijn volgens de orga nisatie niet altijd even blij met de jongeren. Dit ondermeer vanwege het feit dat deze groep weinig te besteden heeft en voor relatief veel overlast zorgt. Tweede knelpunt is de beschikbare tijd van de jeugd- en jongerenwerker Ron van den Bogaard uit Anna Jacobapolder. Hij heeft momenteel 24 uur beschik baar, maar dat is te weinig, vindt het jeugd- en jongerenwerk. Uitbreiding van activiteiten is zo niet mogelijk. Voor zowel de ruimte- als de tijds problemen hoopt de stichting bij de gemeente aan te kunnen kloppen voor medewerking. Momenteel wordt het jeugd- en jon gerenwerk bemand door Van den Bogaard en de administratieve krachten Dick Goedegebuure (via banenpool) en Eefke Bastianen. Broccoli, 500 gram ©Rundergehakt, 500 gram 125 5.25 Lzilr\ o kilo C(1 Snijworst, extra kwaliteit, verpakt, 100 gram, Cd Kaas 33% minder zout 30+, kilo ©Coca Cola Regular, Light of Light Cafeïnevrij, fles 1.5 liter Lassie toverrijst, pak 750 gram Cd Knackebrood, sesam of bros volkoren, pakje Verkade San Francisco biskwie, naturel of volkoren, duorol Cd Kattebakkorrels, klontvormend, doos 5 kilo Keukenrollen met Paddington decor, 2 rollen Nü Nü Nü diverse smaken, pak 1 liter J2m I «%7%7 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 11 mei a.s. Advertentie I.M. Kinderen uit krottenwijken zonder speelruimte. Uit gezinnen die krap behuisd zijn. Kinderen waarvan de ouders er door armoede aan onder door dreigen te gaan. Die alles heb ben behalve aandacht en begelei ding. Vorig jaar brachten 3005 van dergelijke kinderen in juli of augus tus drie weken vakantie in ons land door. Tien a twaalf verbleven er op Tholen, waarvan zeven in Scherpe nisse. De stichting Europa Kinder hulp is voor dit jaar naarstig op zoek naar voldoende gastgezinnen. Niet alleen voor buitenlandse, maar ook voor Nederlandse kinderen. De laat ste veelal uit tehuizen. "Tholen is enorm geschikt voor deze kinderen, die veelal uit grote steden komen en daar soms nauwelijks buiten komen. Het is hier rustig en de lucht is nog zuiver", aldus mevrouw Donken. "Als ze van binnen naar buiten kun nen, is dat voor sommige kinderen al heel wat. Ze vinden het bijvoor beeld prachtig om buiten te eten." Je hoeft als gastouder de kinderen ook niet drie weken lang bezig te hou den, zegt mevrouw Donken. "Het is niet de bedoeling om ermee naar pretparken of dierentuinen te gaan. Wij gaan soms eens een dagje naar het strand en dat vinden ze prachtig, want ze kennen de zee nauwelijks." De Thoolse zeedijk en het zwembad in Sint-Maartensdijk zijn andere populaire vakantieplekjes. "Het bes te kun je de kinderen gewoon maar een beetje hun gang laten gaan. Het belangrijkste is, dat ze ervaren dat er een ander gezinsleven mogelijk is dan ze thuis gewend zijn." Wie zich als gastouder bij Europa Kinderhulp aanmeldt, krijgt eerst twee mensen van de stichting op bezoek voor een gesprek. Ook moet een verklaring omtrent het gedrag overgelegd worden. Gastgezinnen kunnen een voorkeur opgeven voor een bepaalde nationaliteit en of ze een jongen of een meisje willen. De betreffende kinderen zijn tussen de 6 en 13 jaar oud. Het is de bedoeling dat de gastouders ze op de plaats van aankomst afhalen en ook weer terugbrengen. "De Engelse kinderen komen in Bergen op Zoom aan, de Franse in Kruiningen en de Duitse bij motel de Wouwse Tol", vertelt mevrouw Donken. De verblijfskos ten zijn voor rekening van het gast gezin. Het Thoolse gezin heeft het tot nu toe altijd goed getroffen, want pro blemen met de logeetjes zijn er niet geweest. "Natuurlijk kan dat wei eens anders zijn. Maar als je merkt dat het fout gaat, moet je meteen je contactpersoon van de stichting inlichten", zegt mevrouw Donken. Het gebeurt weieens dat kinderen tijdens hun vakantie overgeplaatst worden naar een ander gezin. Bij nieuwe gastgezinnen komt al in de eerste week dat er een kind logeert, iemand van Europa Kinderhulp kij ken. En zowel tevoren, als na de vakantie wordt een bijeenkomst belegd. "De stichting werkt uitsluitend met vrij willigers." Mevrouw Donken geeft er de voorkeur aan om zich als gast ouder en vrijwilliger in te zetten. "Veel mensen zijn best bereid om wat te geven als er gecollecteerd wordt, maar op déze manier kun je daadwerkelijk en direct iets doen." Volgens de Thoolse zouden best meer mensen een kansarm kind drie weken vakantie kunnen bieden. "Er zijn immers een heleboel vrouwen die geen baan hebben." Ze onder streept dat er geen aparte slaapka mer nodig is en ervaart de taal ook niet als een probleem. Hoewel het Frans van de elfjarige Elisabeth het niet eenvoudig maakt. "Maar hoe wel ze geen Nederlands spreekt, verstaat ze het wel. En ze heeft hier in het dorp ook een vriendinnetje." In Zeeland worden via de stichting ook kinderen uit Limburg onderge bracht. De familie Donken heeft zelf geen jonge kinderen meer thuis en krijgt in de zomer altijd twee logee tjes tegelijk. "Doordat ze elkaar niet verstaan, zijn ze ook 's avonds in bed rustig." Van de achtergronden van de kinde ren weet de familie Donken niet veel. "De kinderen zelf praten er niet over. Je krijgt echt het gevoel dat ze dat drie weken lang achter zich wil len laten. Tegen de tijd dat hun vakantie om i£, merk je een verande ring. Ze zijn dan weer met hun gedachten thuis." Het Franse kind - dat volgens mevrouw Donken thuis nauwelijks buiten komt - is ook met de kerst al twee keer tien dagen in Scherpenisse geweest. Haar uitzen ding vanuit Lille wordt via het Leger des Heils daar geregeld. "De kinde ren die komen, zijn er allemaal die zélf op vakantie willen. Ze worden niet gestuurd." Last van heimwee hadden de logeetjes van de familie Donken tot nu toe niet. "De tijd dat ze bij je zijn, horen ze ook niets van hun familie. Alleen de moeder van Georgina belde op, die was erg bezorgd." Allerlei praktische zaken dienen zich aan bij het in huis nemen van deze kinderen. "Elisabeth kon bij voorbeeld niet fietsen. Dat heeft een buurman haar geleerd. Victoria (13) fietst wel, maar met haar zijn we bang dat ze links in plaats van rechts rijdt." Van het eten moetje zelf geen probleem maken, zegt mevrouw Donken. Ze meldt dat Elisabeth afgelopen zomer de dikke trui mee bracht die met de kerst cadeau had gekregen. "Ze wilde hem niet thuis laten, omdat ze bang was dat hij weg zou zijn als ze weer terug kwam." De meisjes gaan uit zichzelf mee naar de kerk. "Ze willen dan een psalmboekje, hoewel ze er niets van kunnen lezen", aldus mevrouw Don ken. Ze vertelt vorig jaar een Zwit serse jongen in huis te hebben gehad, die ze elke dag voorlas uit een Duitse bijbel. En toen hij weer was vertrokken, nam de zevenjarige Georgina dit over. Als je gastgezin wordt voor Europa Kinderhulp, moet je dat voor de kin deren doen en niet voor jezelf, meent mevrouw Donken. "Met de kerst hebben we pakjes gestuurd naar Victoria en Georgina. De eerste heeft helemaal niets van zich laten horen. En ook als de kinderen weer terug gaan, moet je meestal eerst zelf gedag zeggen vóór zij dat doen. Maar daar moet je niet te zwaar aan tillen, je doet het immers voor de kinderen." Vorige week begeleidde mevrouw Donken een groep van 78 kinderen uit diverse Zeeuwse asielzoekers centra. Europa Kinderhulp verzorgt al enkele jaren dit uitstapje. En op 18 mei wordt in Goes een concert georganiseerd, waarvan de opbrengst voor het werk van de stichting bestemd is. Wie zich wil aanmelden als gastgezin, kan dat doen door te schrijven naar postbus 8087, 4330 EB Middelburg. Ook mevrouw Donken, tel. 0166- 662979, geeft graag informatie. Victoria en Elisabeth vermaken zich met hun vriendinnetje uit Scher penisse prima in zwembad Haestinge. W. Donken brengt Elisabeth (met wit vestje) weg voor de terugreis naar Lille.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 7