A.A. van Nieuwenhuijzen voorzitter van 1940-1945 Maar de merels bleven zingen Schijfjes uit chips razend populair bij Thoolse jeugd Sint-Philipslander al 21 jaar in bestuur Ruilbeurs flippo's en topshots trekt 250 bezoekers Plaatselijk nieuws Molens kijken op de fiets Zeeuw houdt wekelijks zes kilo gft apart Lopen zonder moe te worden? Dat kan met schoenen van Quist. De sandalen van Clarks garanderen u dat! Donderdag 9 mei 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Sinds begin dit jaar heeft het district zuid van de stichting 1940-1945 een nieuwe voorzitter: A.A. van Nieuwen huijzen uit Anna Jacobapolder. Van Nieuwenhuijzen is al 21 jaar bestuurslid van de stichting die een pensioenbij drage en maatschappelijke begeleiding biedt aan mensen die geestelijke of lichamelijke schade hebben opgelopen in het verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog, of aan nabestaanden van hen die zijn omgekomen bij verzetsac tiviteiten. Vrijwilligers Toekomst Enkele honderden mensen woonden zaterdagavond in Tholen de dodenherdenking bij. Om half acht verzamel den de eersten zich bij het herdenkingsteken in het park waar zeven leden van het korps nationale reserve de dodenwacht hadden betrokken terwijl de vlag halfstok hing. Montessorischool De Kraal viert tienjarig bestaan De ruilbeurs van flippo's en topshots in Meulvliet is zaterdagmiddag in Tholen een groot succes gewor den. Ongeveer 250 perso nen kwamen op de eerste activiteit van de nieuwe stichting Tholen evene menten en promotie .(Step) af. De organisatie had zelf op ongeveer 50 bezoekers gerekend maar dat bleek veel te laag ingeschat. Het verzamelen van de schijf jes (doorsnee 4 centimeter) uit pakken chips blijkt ook onder de Thoolse jeugd razend populair. Go Ahead Eagles Visserskoor Goede vangst Buijs Drie mille voor schoolplein Natuurexcursies Vlotte en jonge sandalen met een uitzonderlijk loopcomfort. Vervaardigd van zacht leer. Maten 3-9 Sandalen! Heerlijke luchtige en open schoenen die u bijna vergeet uit te doen. Lichtgewicht zomerschoenen die nog nooit van moeie voeten gehoord hebben. Bij Quist hebben we een uitge breide kollektie en we garanderen dat er een paar voor bij staan. Komt u even kijken, binnenkort, voordat ze weglopen SCHOENEN 9 De stichting 1940-1945 werd aan het eind van de oorlog, in oktober 1944, opgericht met als motto 'wij zorgen voor de uwen'. In Zeeland was aanvankelijk commissaris van de koningin jonkheer mr. A.F.C. de Casembroot voorzitter. Toen hij overleden was, nam zijn echtgenote het voorzitterschap over. "Onder haar voorzitterschap ben ik als bestuurslid in de stichting geko men", vertelt Van Nieuwenhuijzen. "L. Beurkens - ook afkomstig uit Sint-Philipsland - volgde mevr. De Casembroot op als voorzitter van de afdeling Zeeland. Na de fusie van de Zaterdag wordt de landelijke fiets dag gehouden. Ook in Tholen is een fietsroute van 34 km uitgezet. Deel nemers kunnen tussen tien en één uur vertrekken van het VVV-kan- toor in Sint-Maartensdijk of café Tolrust in Poortvliet. Wie zich vóór vijf uur weer meldt met een afge stempelde controlekaart, krijgt een herinneringsmedaille. Aan de Dui- vekeetseweg bij Oud-Vossemeer is deze dag het akkerbouwbedrijf van mevrouw M.A. Reins-Hage openge steld voor het publiek. Behalve de verschillende gewassen is er een 'automatisch bewaarsysteem' voor de produkten te zien. Zoals gewoon lijk is er een goed doel verbonden aan de fietsdag; een deel van de opbrengst van de verkoop van de routebeschrijvingen gaat dit jaar naar de Hartstichting. Tegelijk met de fietsdag is het ook weer molendag en kunnen fietsers de molens die ze onderweg passeren - als daar de blauwe wimpel uithangt - aandoen en er een kijkje nemen. drie zuidelijke provincies tot één district werd Beurkens hiervan de voorzitter." Van Nieuwenhuijzen: "Allebei mijn ouders hebben in de oorlog in het verzet gezeten. Daardoor ben ik ook emotioneel betrokken geraakt bij het werk van de stichting 1940-1945. Bovendien had en heb ik een bijzon dere belangstelling voor die donkere periode in de geschiedenis van ons land." Zo'n vier jaar geleden werden de drie districten Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg samengevoegd tot één district Zuid-Nederland. Sinds januari is Van Nieuwenhuijzen (die tevens in het landelijke bestuur van de stichting zit) hier voorzitter van. Hij legt uit wat het werk van de organisatie inhoudt. "Wij geven een pensioenbijdrage aan mensen die ten gevolge van het verzet in de oor log geestelijk of lichamelijk schade hebben opgelopen. En ook aan nabestaanden van hen die het leven lieten", zegt Van Nieuwenhuijzen. "Momenteel zijn er landelijk zo'n 11.000 'verzorgden'. Hun leeftijd ligt gemiddeld boven de zeventig jaar. En het is een feit dat mensen naarmate ze ouder worden - en voor al na de zeventig - sterker last onder- vindén van trauma's. Het zijn men sen die bijvoorbeeld in concentratie kampen en gevangenissen hebben gezeten of waarvan familieleden of vrienden zijn gefusilleerd. Er is een flink aantal mensen voor nodig om de stichting draaiende te houden. Niet alleen administrateurs en bestuurders, maar ook begeleiders en maatschappelijk werkers. Het is een professionele organisatie." Veel vrijwilligers houden de stich ting 1940-1945 in levend. Veel van hen komen uit de zogenaamde 'tweede generatie'. "Dat zijn mensen die als kind toch veel in de oorlog hebben meegemaakt (kinderen van verzetsouders) of die hun vader of moeder in de oorlog zijn verloren. Er bleven na '45 veel weduwen ach ter. De stichting zorgde er bijvoor beeld voor dat hun kinderen konden studeren door studieleningen te ver strekken. De maatschappelijk wer kers begeleidden die gezinnen ook", vertelt de nieuwe voorzitter. "Die mensen uit de tweede generatie zijn nauw bij het werk betrokken en daarom worden er ook veel vrijwil liger voor de stichting." Jaarlijks zijn er ontmoetingsdagen waarop 'verzorgden' van de stichting bij elkaar kunnen komen om bij te praten. Er worden elk jaar vakantie weken georganiseerd, waaraan ook weer veel vrijwilligers als begelei ders meewerken. De gelden voor het werk van de stichting komen uit ver schillende bronnen. "We krijgen gif ten en legaten. Ook het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport draagt een aanzienlijk deel van de kosten. Verder wordt er door de vrijwilligers ook aan fondsenwer ving gedaan", legt Van Nieuwen huijzen uit. Hoewel de doelgroep van de stichting steeds kleiner wordt, ziet hij voorlopig nog werk genoeg. "De mensen uit het verzet zijn nu al ouder dan zeventig jaar. En jaarlijks overlijden er procentu eel steeds meer. Volgens de progno ses gaan we nog tot 2010 door met het werk. Daar is ook onze financië le meerjarenraming op afgestemd. Maar het blijft moeilijk te voorspel len hoe lang we werkelijk nog moe ten doorgaan." Van Nieuwenhuijzen is ondanks de lange periode die hij al als bestuurs lid in de stichting actief is, voorlopig nog niet van plan er een punt achter te zetten. "Ik doe het graag en zo'n functie van voorzitter van Zuid- Nederland neem je niet aan om er al snel weer mee te stoppen. Het is intensief werk waar je je vrije tijd wel in kwijt kunt, maar het is wel dankbaar werk. Je hebt het gevoel dat je iets terug kunt doen voor zovelen die alles op het spel hebben gezet voor onze vrijheid." Namens de NCVB-afdeling Tholen leggen R. Vroon (links) en A. van de Sande bloemen bij het monument. Vorig jaar ging de dodenherdenking vooraf aan de uitbundige viering van de bevrijding, 50 jaar na dato. De nationale herdenking kende toen een massale opkomst. Maar 51 jaar na het einde van de oorlog blijkt de dodenherdenking niet aan belang stelling in te boeten; jong en oud, man en vrouw vulden rond kwart voor acht de paden rond het beeld met de tekst 'Gedenk allen die voor onze vrijheid vielen'. In het vers aangeharkte perkje staan paarse viooltjes tussen rode tulpen. Vanuit Schuttershof kwam de koninklijke muziekvereniging Con cordia naar het grasveld achter het gedenkteken, terwijl de leden van het gereformeerd gemengd zang koor Canticum zich in het gebouw van de Veste hadden verzameld. Ook op het trottoir aan de Vosse- meersepoort en op het voetpad ach ter het pompstation aan de Ten Ankerweg bleven mensen staan om de plechtigheden van enige afstand te volgen. Het lawaai van verkeer bleef nog aan. En er was een boor machine in de buurt hoorbaar. Ook de vogels in de bomen en op het water van de Vest waren uitdrukke lijk aanwezig naarmate het stiller werd: nestdrang kan niet onderbro ken worden. Concordia speelde drie koralen van Bach: Herzlieben Jesu, Was mein Gott will en Wer hat dich so gesla gen, onder leiding van P. Heijboer. Daarna Wilt heden nu treden en O God onze hulp. Arnold van Bavel blies the Last Post waarna twee minuten stilte in acht werden geno men. De boormachine deed er het zwijgen toe maar de merels bleven zingen en de houtduiven bleven onrustig tussen de takken van de hoge bomen heen en weer fladderen. Na de twee minuten stilte werd de vlag door twee leden van de nationa le reserve in top gehesen en speelde Concordia het Wilhelmus dat door Canticum werd meegezongen. Het koor onder leiding van Iz. Rie- dijk zong drie liederen: Wilt heden nu treden, Gelukkig is het land en Bede voor het vaderland. Zoals gebruikelijk legde eerst de burgemeester, vergezeld door zijn vrouw, namens de gemeenteraad bloemen bij het monument. Dan P. Withagen en W. Deurloo van het comité dodenherdenking Tholen, J.A. van 't Hof en J. Aalbrechtse van de werkgroep Tholen-stad aktief, R. Vroon en A. van de Sande van de afdeling Tholen van de NCVB, C. van Agtmaal en M.J. Hoogedeure van de bond van plattelandsvrouwen en R. Vroegop en T. Goode van de ANBO. Maar ook individuele Tho- lenaren. Hoewel er veel jeugd aan wezig was, werden er dit jaar geen bloemen gelegd door kinderen. Mogelijk dat de afwezigheid van pastoor Van den Brüle een rol speelt. Hij woont nu in Halsteren en was gewoon samen met kinderen van zijn koor bloemen te leggen. Na het leggen van de bloemen bleven enkelen nog even napraten, maar in een mum van tijd was de plek weer nagenoeg leeg. Alleen de leden van de nationale reserve bleven in het gelid staan tot iedereen weg was en de vogels zich opmaakten voor de nacht. Montessori-basisschool De Kraal in Tholen viert deze maand haar tienja rig bestaan. De school, waar onder wezen wordt volgens de uitgangs punten van de Italiaanse opvoed kundige Maria Montessori, is in 1986 opgericht door de montessori- vereniging Tholen. Aanvankelijk gaf men les in het gebouw aan de Burgemeester Van Berchemstraat. Er waren toen drie leerkrachten: directeur Frank Rodenburg en twee leidsters Karin Cordewener en Christel Geerdink. Later kwamen daar Rianne Lazeroms, Ton Ter morshuizen en Riet Koopman bij. Al deze leerkrachten werken nu nog op De Kraal. In 1992 betrok men een nieuw schoolgebouw aan de Zoekweg. Momenteel telt de school ruim honderd leerlingen. De festiviteiten rond het tienjarig bestaan beginnen zaterdag met een open dag van elf tot twee uur. Men kan kennis maken met het Montes- sori-onderwijssysteem, lesstof en materialen. Volgende week staan de leerlingen en ouders centraal. Maan dag krijgen de kinderen een ontbijt van de Wereldwinkel gevolgd door een spelprogramma. Dinsdag werkt de balletgroep Scapino met alle leer lingen aan een voorstelling die om kwart over drie ten overstaan van de ouders opgevoerd zal worden in gemeenschapscentrum Meulvliet. Ook de decors en kostuums worden door de kinderen zelf verzorgd. Op woensdag wordt het feest voortgezet met een opstelwedstrijd, gevolgd door een gezamenlijke duik in zwembad De Spetter. Na afloop worden de feestelijkheden voor de kinderen afgesloten met het oplaten van ballonnen. Woensdagavond wordt er van zeven tot negen uur een reünie gehouden voor oud-leerlin gen en andere mensen die hebben bijgedragen aan de ontwikkeling van De Kraal. Orgelconcert Sommelsdijk. Orga nist Paul Kieviet geeft op 11 mei een concert op het 175-jaar oude Meere- orgel in de Nederlandse Hervormde kerk te Sommelsdijk. Kieviet speelt werken van J.S. Bach èn een impro visatie. Chinese minister in Zeeland. De Chinese minister van waterbeheer, Niu Maosheng, brengt vandaag in gezelschap van minister Jorritsma een bezoek aan Zeeland. Het gezel schap wordt in het provinciehuis ontvangen door delegatie van g.s., waarna de wandtapijten en het por selein in het Zeeuws museum wor den bekeken. Verder gaat men naar het stadhuis van Veere en de Delta Expo. Al even na 1 uur meldden zich de eerste bezoekers in Meulvliet, hoe wel de beurs pas om twee uur begon. Kinderen, ouders met kinderen maar ook volwassenen zonder kinderen kwamen naar de grote zaal om hun flippo's of topshots (een achthoekig schijfje met de afbeelding van een voetballer uit de Nederlandse ere- en eerste divisie) te ruilen. Step moest gezien de grote opkomst uit wijken naar de grote zaal. Daar is het warm door de vele bezoekers. Alle tafels zijn bezet; er wordt ver woed gezocht naar die ene flippo, naar dat ene nummer, naar die ene voetballer om de map compleet te maken. Sommigen hebben hun ver- zamelalbum meegebracht, anderen alleen de dubbele flippo's en de meesten een lijst met de nummers van de exemplaren die nog in hun verzameling ontbreken. De 11-jarige Ilona Bos uit Sint- Maartensdijk spaart al zolang de Hippo's in de zakjes chips zitten. Ze heeft er bijna 400 en heeft er acht kunnen ruilen. Vader Bos die zijn dochter helpt bij het ruilen: "Ieder een wil een complete map. Het is belangrijk om ze gaaf te houden, want er wordt mee gespeeld. We proberen versleten flippo's te ruilen voor goede. Hier is goed te ruilen." Ook L. Poot uit Stavenisse is tevre den. Hij zocht dertig topshots voor zijn 6-jarige zoon Michael. "Die zijn favoriet bij de jongens. Ik zoek er nog eentje: nummer 8 van Sparta." Zoals bijna iedereen heeft Poot thuis Wie heeft wat dubbel en wat kan ik er voor ruilen? Drukte rond de tafels in de grote zaal van Meulvliet. eerst uitgezocht welke topshots er dubbel in de verzameling zaten, en welke er nog ontbraken. "Je kijkt eerst of iemand anders wat van je kan gebruiken en dan kijk je of hij heeft wat je zelf nodig hebt." Aan vankelijk was Poot aan een tafeltje gaan zitten, maar dat werkt minder goed dan wanneer hij zelf langs de tafeltjes gaat, zo vindt hij. De 12-jarige Mark Korstanje uit Oud-Vossemeer heeft 39 voetbal- flippo's te ruil en 67 'gewone flip po's'. Voor hem ligt een velletje papier met de nummers van de schijfjes die hij nodig heeft en wat er op de flippo te zien is. De afkorting DD staat bijvoorbeeld voor Daffy Duck. Als hij zich bij het ruilen eens vergist in het nummer, dan contro leert hij de afbeelding. Op die manier kan het niet misgaan, zo ver telt hij. "Op een diskette houd ik thuis bij wat er bij komt." Ermee spelen doet hij niet meer. De leer ling van het Scheldecollege is nu een verzamelaar. "Maar op de lagere school speelde ik er heel veel mee. Ik ben helemaal blut geweest. Nu heb ik bijna alles weer compleet." De broertjes Torkjell en Abe van der Mark uit Poortvliet hebben na anderhalf uur ruilen goede zaken gedaan. De 11-jarige Torkjell had drie topshots nodig en nu nog maar eentje: nummer 1 Jan Bos van Go Ahead Eagles, de eredivisieclub die een dag later zou degraderen. Van de 18 flippo's die hij nog nodig had wist hij er negen te bemachtigen. Het aantal dubbele dat de broertjes hebben meegebracht is groot. Omdat ze bijna compleet zijn ruilen ze de dubbele exemplaren blind, dat wil zeggen: zonder zich te bekom meren om welke flippo's ze terug krijgen. "Grandioos," zegt mevrouw Van Tilbeurgh uit Oud-Vossemeer die 'om en om' ruilt en zo 39 nieuwe exemplaren in bezit krijgt voor haar zoon Nils(10) en haar dochter Rita(6). Moeilijker wordt het wanneer het begeerde nummer wel aanwezig is maar niet dubbel. Dat overkwamen de 12-jarige Janneke Vroegop en haar 10-jarig broertje Eelco uit de smalstad. Zij zochten samen met hun vader en moeder naar nummer 382 om zo hun boeken vol te krij gen. Degene die dit nummer bezat wilde het niet kwijt. Behalve tegen een ruil van vijf flippo's die aan de verzameling ontbraken. Maar het lukte de familie Vroegop niet om die vijf te vinden. "We gaan naar huis. We hebben het lang genoeg gepro beerd; we kopen gewoon nog een paar zakjes chips." J.A. van 't Hof en M.C. Gunst van Step staan met enige verbazing te kijken naar de bezoekers aan de ruil beurs. Van 't Hof: "We dachten rus tig te beginnen. Zelf wisten we nau welijks wat een topshot was. Dit is voor ons ook een openbaring." Step dacht eerst het kleine zaaltje voor de beurs te gebruiken maar in de week voorafgaande aan de beurs kreeg de organisatie veel telefoontjes. "We zijn toen uitgeweken naar de grote zaal." De ruilbeurs trok ook bezoekers uit Halsteren, Bergen op Zoom en Nieuw-Vossemeer. De eerste stap van Step was een succes. De stich ting die sinds vrijdag officieel bestaat en een startsubsidie van 1000 gulden bij de gemeente heeft aangevraagd, wil meer van dergelij ke evenementen houden. Zo wordt gedacht aan een kerstmarkt en een snuffelmarkt. "Het moet voor ieder een toegankelijk zijn en we willen niet meer dan een startsubsidie van de gemeente. Daarna niks meer." Voor volgend jaar 18 april is het Bruse visserskoor gecontracteerd dat samen optreedt met de fanfare uit Oosterland. Zeeuwse huishoudens hebben vorig jaar gemiddeld zes kilo groente-, fruit en tuinafval (gft) per week apart gehouden. Daardoor is per huishouden zo'n 310 kilo afval minder op de stort plaats terecht gekomen, ofwel in totaal 45 miljoen kilo. Landelijk ligt het gemiddelde op 290 kilo per huishou den. Het gft-afval wordt opnieuw gebruikt door er compost van te ma ken. De installatie waar dat gebeurt, en die in het Sloegebied staat, houdt zaterdag een open dag. Tussen tien en vier uur zijn belangstellenden welkom aan de Europaweg-Oost te Nieuwdorp. De Zeeuwen houden hun gft-afval zo goed gescheiden van het andere vuil nis, dat de kwaliteit van de compost prima is. Vorig jaar zijn 65.000 zakjes gratis verspreid onder de bevolking. Van de geproduceerde compost is 35% afgezet in de akkerbouw, 23% bij tuin centra, 19% in de fruitteelt, 5% bij gemeenten en 18% bij particulieren. bracht, zoals bas, tuba, saxofoon, trompet en slagwerk. De leerlingen uit de groepen 5, 6, 7 en 8 werd daarmee voorgehouden, wat er alle maal mogelijk is in een fanfare. Zelfs uit een tuinslang en een beker komt er nog muziek, zo toonde de dirigent aan. De kinderen ontvingen nog informatiemateriaal over het lidmaatschap van Concordia. Elke twee jaar bezoekt de muziekvereni ging de basisscholen om de leerlin gen warm te maken voor de fanfare. Voor de vakantie staat er nog een bezoek gepland aan de School met de Bijbel in Anna Jacobapolder. Jan Buijs en C. van Moort vormden zaterdag met respectievelijk 1395 en 1315 punten de kopgroep bij de wedstrijd van zeehengelclub de Makreel. 3. K. v.d. Berg 820 p 4. Jan van Kolthoorn 800 p 5. H.A.J. de Graaf 765 p 6. J. van Moort 755 p 7. G.J. Lijtgaarden 595 p 8. Jan Walpot 500 p 9. M. den Engelsman 460 p 10. J.P. Kaashoek 420 p 11. Jan Roth 175 p. Bij de jeugd was Albert van Kolthoorn een klasse apart met 1115 punten. Zijn broer Hans werd op grote afstand tweede met 510 p. e. Ronald Roth 375 p 4. Gert Jan Buijs 290 p 5. Jaco van Kolthoorn 175 p 6. Abr. C. Reijngoudt 175 p. De gezamenlijke vangst bedroeg 10 kilo vis. De volgende wedstrijd om het clubkampioenschap wordt 18 mei van twee tot vijf uur gehouden aan het Zijpe. Een druk bezochte activiteitenmarkt heeft zaterdag ruim drieduizend gul den opgeleverd voor de Kon. Julia- naschool. De verkoop van diverse artikelen en de opbrengst van de spelletjes en de raadwedstrijden komt ten goede aan de vernieuwing van het schoolplein. Met behulp van vrijwilligers is het vernieuwde plein inmiddels aangelegd. In de komen de maanden hoopt men de speel ruimte verder aan te kleden met enkele speeltoestellen en bankjes. Op de activiteitenmarkt waagden velen een gokje naar het gewicht van het varken. Drie personen raad den precies het gewicht van 112V2 kilo. De prijzen gingen naar G. Goe- degebuure, M.J. Verwijs en M.J. Faasse. De raadwedstrijd naar het gewicht van een bolus werd gewon nen door C. Noorthoek. Ook waren er foto's van de leerkrachten in hun jeugdjaren. Bij deze quiz werd de slagroomtaart gewonnen door mevr. Neele. Het jeugdkoor van Knop tot Bloem o.l.v. Wilma van Duuren luisterde de activiteitenmarkt muzi kaal op door in begin van de middag enkele liederen te zingen. Natuurvereniging de Natuurvrien den organiseert zaterdag de jaarlijk se 'Vroege vogelexcursie'. Deze keer zijn de Slikken van De Heen het doel. Ron Brouwer leidt de wan deling. Voor deze tocht moet men wel vroeg uit de veren, want men verzamelt om zes uur bij de blok- kendam. Volgende week, op don derdag 23 mei, wordt er een avond excursie georganiseerd. Deze is spe ciaal gericht op bloemen en planten en wordt wederom door Ron Brou wer geleid. Men verzamelt om zes uur bij het observatiescherm bij de Bruintjeskreek. THOLEN, BRUGSTRAAT 19-21, TELEFOON (0166) 6023 21 SINT-MAARTENSDIJK, DS. DE BRESSTRAAT 10, TELEFOON (0166) 66 21 67 (èn in Bruinisse, Halsteren, Numansdorp). Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 3