Echtpaar Van Dijke 50 jaar in het rustigste café van Tholen Mannenkoor zingt voor premier Kok Eerste vrij williger sgroep voor opvang en verzorging bij rampen Broekhuis AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Geen voetbal in Tholen? Rijenaar te St. Annaland mishandeld De Kok onthult kunstwerk aan Bolwerk Tholen Uniek gouden jubileum aan de Hoenderweg in St. Annaland Woensdagavond komt de E.B. J.L. van Gorsel voorzitter VVD Rode Kruis in Sint-Philipsland heeft landelijke primeur Donderdag 9 mei 1996 52e jaargang no. 26 WELKOM IN HET TIKKEND HART VAN NEDERLAND VOORJAARSSHOW Het echtpaar L. van Dijke-Goedegebuure, 75 en 71 jaar oud, viert maandag a.s. een bijzonder jubileum. Ze ex ploiteren dan vijftig jaar onafgebroken een cafébedrijf aan de Hoenderweg in St. Annaland. Een unieke gebeur tenis, zo verzekerde de horecabond, want ook landelijk is het een zeldzaamheid dat dezelfde ondernemers een hal ve eeuw actief zijn in één horecabedrijf. Internationaal congres toeristenbonden Het Smalstads mannenkoor is uitgenodigd om woensdag 5 juni in het Amsterdamse vijfsterren hotel Barbizon Palace een internationaal congres van toeristenbonden op te luisteren. Een medewerkster van de ANWB zocht con tact met het koor, nadat ze de televisiebeelden van Koninginnedag in St. Maartensdijk had gezien. Ze was op zoek naar iets speciaals, een combinatie van iets klas siek en iets komisch. De hofnarren van het Smalstads mannenkoor, met hun grote strikken, sloten precies aan bij de wensen van de ANWB. Bevrijdingsconcert In verband met Hemel vaartsdag verschijnt de Eendrachtbode volgende week op woensdagavond 15 mei. Zorgt u ervoor, dat berichten en advertenties tijdig binnen zijn voor dinsdagmiddag vier uur op ons kantoor in St. Anna land. Deze week Overwinning Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Als het aan Tholense Boys ligt, wordt er zaterdag niet gevoetbald in verband met de begrafenis van oud voorzitter en erelid Jan de Laater. Volgens secretaris Piet van der Vlies is het regel, dat in zulke situ aties de wedstrijden bij de desbe treffende club worden afgelast. Een woordvoerder van de KNVB in Zeist liet gisterenmiddag echter weten, dat 'alles nog open is.' Hij wilde eerst vandaag, donderdag, met de competitieleider voor het district Zuid I, Wim van Broekhoven, spre ken, die gisteren in het buitenland vertoefde. De wedstrijd Tholense Boys-VVC is van groot belang voor zowel het kampioenschap als de tweede degradant in de derde klas. Dat geldt eveneens voor de wedstrij den Oostkapelle-WHS en Yerseke- AZVV. Wanneer Tholense Boys niet speelt, verwacht Van der Vlies dat ook de wedstrijden van WHS en Yerseke uitgesteld worden. 'De verloren poort' wordt dinsdag avond 21 mei aan het Bolwerk in Tholen onthuld door de Zeeuwse gedeputeerde van cultuur, drs. G.L.C.M. de Kok. Het door Har Voogt uit Steenbergen vervaardigde kunstwerk is een onderdeel van de uitvoering van het gemeentelijk kunstbeleid, waarbij in elke woon kern een kunstvoorwerp in de open lucht komt. De koninklijke harmo nie Concordia zal de onthulling luis ter bijzetten. In de Gasthuiskapel zullen de toespraken plaatsvinden, afgewisseld door een strijkje. Bij de inwoners van Tholen wordt huis- aan-huis een 40 pagina's tellend boekje thuisbezorgd over de geschiedenis van de vestingwerken. Het volgende kunstwerk komt in Anna Jacobapolder. Daar wordt vol gend jaar herdacht, dat 150 jaar geleden - in 1847 - de bedijking van Anna Jacobapolder plaatsvond. De grootste klokkrnspeiiaalzaak ran Xoderland Toonzalen met meer dan 1500 kiealiteitsklokken en barometers OOK HEMELVAARTSDAG GEOPEND 10.00 TOT 17.00 UUR SPECIALE VOOR JA ARS AANBIEDINGEN KLOKKENMAKERIJ STEENBERGEN, GROTE KERKSTRAAT 5-13, (TUSSEN ROTTERDAM EN ANTWERPEN), TELEFOON 0167-563385, zie ook Gouden Gids Advertentie I.M. Het echtpaar Van Dijke aan de tap in hun café aan de Hoenderweg. Een reclame van Heineken en een wit bord met de tekst 'Volledige ver gunning, L. van Dijke' maakt de voorbijganger duidelijk, dat er ach ter de gesloten bebouwing in het begin van de Hoenderweg een café slijterij schuil gaat. De horeca in St. Annaland is grotendeels in de Voor straat en op het Havenplein geves tigd, maar de vaste klanten weten café Van Dijke goed te vinden. Al zo'n 100 jaar kan men daar voor een borreltje of een biertje terecht. Wil lem Rijnberg begon er een café, maar hij verhuisde naar het Haven plein, waar zijn zoons Frans en Merien de zaak voortzetten. Toen kwam Cent Goedegebuure in het café aan de Hoenderweg en hij bleef er 30 jaar. Zijn dochter Lena zat er een paar jaar in, Dina (getrouwd met Joh. de Bruin) 10 jaar en vervolgens dochter Mina, die samen met haar man maandag het gouden horecaju- bileum viert. In september 1945 trouwden ze en 13 mei 1946 kwa men ze in het café/annex kruide nierswinkel. "Ik wist helemaal niet wat een café was", vertelt Leen van Dijke, die timmerman-aannemer van beroep was. "We zijn er gewoon in gerold, toen we ons huisje aan de Tonhuisstraat moesten verlaten en naar vervangende woonruimte uit keken. Dina wilde wat anders, een textielwinkel, een eindje verder aan de Hoenderweg en wij zijn toen in het café gegaan." Op de granieten vloer is nog duide lijk te zien waar de kruidenierswin kel gevestigd was, die het echtpaar Van Dijke al snel bij het café trok. Het wooncomfort verbeterde door een vroegere, naastgelegen schuur erbij te trekken. Het café-interieur veranderde weinig, op de verplaat sing van de bar na. De klok in een jeneverfles valt op bij de sobere inrichting. Alles ziet er kraakhelder uit. Het café heeft meer weg van een huiskamer. Aan de wand hangen twee prijzenkasten van schietvereni ging Prinses Juliana. De schietver eniging houdt samen met speeltuin vereniging Vrij en Blij elk jaar de algemene ledenvergadering bij café Van Dijke. De varkenshond, de ver gadering over de Dreef en de imkersvereniging zijn verdwenen. "En de muziekvereniging, de ijsclub en de bank vergaderden ook bij ons. Dat ging netjes om beurten met de andere cafés", aldus Van Dijke. Je kunt in St. Annaland op vijftien plaatsen een biertje kopen, zo rekent hij voor. Er zijn 7 cafés, 2 cafeta ria's, de Wellevaete, 2 sportkantines, de campingbar, de Lagune en het clubhuis van de watersportvereni ging. Maar hoe snel de eigenaren in horecabedrijven soms wisselen, Van Dijke en zijn vrouw bleven op hun post aan de Hoenderweg. Ze beschouwen hun etablissement als het meest rustige café van heel Tholen. Er is wel een cassettedeck, maar er wordt geen muziek gemaakt. "Dan stuur ik alle klanten weg", zegt Van Dijke. "Vroeger gebeurde het wel, maar dan kreeg je al gauw te horen: doe dat rot ding toch uit. Ik zou er nu ook niet meer tegenkunnen." Toch komen volgens Van Dijke niet alleen ouderen naar zijn café. "Van alle leeftijden en uit alle rangen en standen zie je mensen bij ons. Er wordt veel gekaart, maar nooit om geld. Er worden tien streepjes gezet en wie overblijft, die moet een rondje geven. Zelf ben ik invaller. Als er een klant binnen komt, neemt die mijn plaats in." Het assortiment bij café Van Dijke is beperkt. De klanten stellen geen hoge eisen, zoals keuze uit tientallen soorten bier en whisky. "Ik heb altijd maar één soort bier gehad: Heine ken", zegt Van Dijke. "Later is alco holvrij bier erbij gekomen en daar kun je niet buiten, maar het is nooit doorgebroken. Borrels zijn meer gewild. Van de tien liter die we ver kopen, zijn er acht liter jonge jene ver. Vroeger had je veel vieux, wat men dan cognac noemde. En oude klare; daar hebben we nog een paar klanten voor, evenals voor brande wijn met suiker. We zijn voor een kwartje per borrel begonnen en nu zitten we rond de ƒ1,75 tot ƒ2,00." Wie er een versnapering bij wil, kan kiezen uit pinda's, chocolade of pepermunt. En er zijn rookwaren. ZIE VERDER PAGINA 9 "We zijn apetrots op deze uitnodi ging", zegt secretaris Piet van Zijst. "Hoewel het door de week is, heb ben we de hele groep voor deze hap pening gemobiliseerd, al moeten sommigen daar in verband met hun werk nogal wat voor regelen. En hoewel het maar voor tien minuten is, vinden we het toch iets aparts. Bovendien is het leuk, dat uit een kort t.v. fragment op Koninginnedag - waarin Journaallezer Philip Freriks ons zelfs wereldberoemd noemde (hij had ons al meer gehoord op een literaire happening) - zo'n contact tot stand komt." De mannen van St. Maartensdijk zullen de internationale gasten op dezelfde manier proberen te verma ken als de koninklijke familie. En dat sloeg aan. "De koningin vond onze afsluiting van haar bezoek heel leuk", zegt dirigent Jan Wesdorp. "En Pieter van Vollenhoven vroeg geïnteresseerd naar onze concerten in Letland." In Amsterdam zal solist Kees van Dis, behalve in het Nederlands, mogelijk ook een Engelse, Duitse en Franse versie laten horen van de tekst: 'Hooggeëerd publiek, u wil den wij vermaken met muziek. Zoekt u verstrooiing in uw rijk,, vraag dan de mannen van St. Maar tensdijk.' Met een aangepaste tekst (wijk in plaats van rijk) werd dit lied 5 mei ook in 's Gravenpolder gezon gen tijdens een bevrijdingsconcert in het woonzorgcentrum. Het ANWB-congres in Amsterdam wordt in de Sint Olofskapel naast het hotel gehouden. De uit 1425 daterende kapel is één van de oudste gebouwen van de hoofdstad. Sint Olof is de naam van een Noorse hei lige en schutspatroon van de zeelie den. Amsterdam was vroeger al een havenstad van internationale allure. Er werd veel handel gedreven met Noorwegen. In de 19de eeuw raakte de kapel in verval en een felle brand lijkt in 1966 het definitieve einde in te luiden. Het naast gelegen hotel Barbizon Palace zorgde in 1993 voor een tweede leven van de Sint Olofskapel door er na een grondige restauratie een congrescentrum van internationale allure van te maken. Minister-president W. Kok is ere gast op het congres. Het mannen koor sluit het morgenprogramma af, waarna men in het hotel een lunch aangeboden krijgt. De reis wordt per trein gemaakt omdat Barbizon Palace aan de Prins Hendrikkade/ kop Zeedijk vlakbij het Centraal Station van Amsterdam ligt. J.L. van Gorsel uit Oud-Vossemeer gaat zich weer actief met de Thoolse politiek bezighouden. Hij is de enige kandidaat voor het voorzitterschap van de VVD-afdeling, die vanavond in Havenzicht te St. Annaland de algemene ledenvergadering houdt. Na het aftreden van P.C.A. Versluijs uit St. Philipsland, eind vorig jaar, nam A.M. de Kaper uit St. Maar tensdijk het voorzitterschap tijdelijk waar. Vanavond kan er definitief in de vacature worden voorziem Van Gorsel was eerder gemeenteraadslid en fractievoorzitter, maar hij trok zich tussentijds terug toen hij bij de fusie van de landbouworganisatie ZLM meer bestuurlijk werk kreeg in de nieuwe organisatie ZMO. Inmid dels is echter zijn taak binnen het waterschap gemakkelijker gewor den nu hij van dijkgraaf op Tholen in de nieuwe organisatie Zeeuwse Eilanden hoofdingelande is gewor den, wat veel minder tijd vergt. Na zijn vertrek in de raad verdween bij de volgende verkiezingen de land bouw compleet uit de fractie omdat zijn opvolger G. Hoek niet op een verkiesbare plaats werd gezet. De Thoolse VVD gaat zich door middel van ledenwerving en het aanleggen van een spaarpot voorbe reiden op de raadsverkiezingen in 1998. Was het ledental weggezakt tot 70, inmiddels hebben de libera len de stijgende lijn te pakken met 90 contributie-betalers. Maar men wil boven de 100 komen. De lande lijke verkiezingswinst moet omge zet worden in ledengroei, zo is het streven. Schijfjes uit chips razend populair bij Thoolse jeugd Toekomst van monumentenzorg voor de gemeente onzeker Jeugdbrandweer test blussers bij Elon brandbeveiliging Woningen De Rozeboom zijn aan opknapbeurt toe Hommel vertrouwt erop dat kwaliteit Vossemeers aannemingsbedrijf vruchten afwerpt Als de kinderen naar buiten kunnen is dat al heel wat, zegt Thoolse contactvrouw van Europa Kinderhulp Vroege vogels zijn bij bezoek koninklijke familie aan Sint-Maartensdijk beloond D. van Gorsel pikt weigeren bouwvergunning voor Postweg niet SPS kampioen door treffer van aanvoerder Dick Uijl Schoonspringster Renate Geuze pakt twee nationale titels op de toren HEB ACHTING VOOR IEDERS VADERLAND MAAR HEB HET EIGEN LIEF Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Een 63-jarige man uit het Noord- Brabantse Rijen is zaterdagmiddag op de Voorstraat te Sint-Annaland op klaarlichte dag in elkaar geslagen en beroofd. De man, die verbleef op camping De Krabbenkreek te Sint- Annaland, liep omstreeks vier uur over de Voorstraat toen hij door een groepje van drie of vier jongens werd aangevallen. Ze gingen ervan door met het geld dat de man bij zich droeg. Een onbekend gebleven vrouw die met een klein kind op de fiets passeerde, heeft het slachtoffer naar huisarts A. v.d. Berge (wiens praktijk ook aan de Voorstraat gevestigd is) gebracht. De verwon dingen van de man bleken achteraf mee te vallen. De politie heeft de zaak in onderzoek, maar stuit nog op een aantal raadsels. Getuigen wor den daarom dringend verzocht con tact op te nemen met de politie in Tholen. Ook wil de politie graag in contact komen met de vrouw die het slachtoffer bij de huisarts heeft gebracht en daar aangebeld heeft. De afdeling Sint-Philipsland/Anna Jacobapolder van het Rode Kruis heeft als eerste in Nederland een groep vrijwilligers opgeleid voor de taak opvang en verzorging van evacuees bij rampen. Zeeuws kringcom missaris mevrouw Th.J. Balkenende-Sandee kwam voor deze primeur donderdag naar De Wimpel om er de diploma's uit te reiken. Negentien mensen zijn opgeleid voor begeleider. De taak die het Rode Kruis er in het Philipslandse hulpverleners niet kader van de rampenbestrijding heeft bijgekregen, is nog nergens zo gestructureerd als in Zeeland, vertel de mevrouw Balkenende. Enkele jaren geleden is een convenant gesloten, waarbij burgemeesters zich verplicht hebben bij rampen en calamiteiten de hulp in te roepen van het Rode Kruis. Deze organisatie op haar beurt dient goed opgeleide vrij willigers te leveren. Er zijn afdelin gen, waar vanuit de bestaande Rode Kruis colonnes groepen voor opvang en verzorging zijn gevormd. Maar een opleiding zoals in Sint- Philipsland is nog nergens gegeven. "We hebben deze cursus zelf ont wikkeld", vertelt opleidingsfunctio naris mevrouw M. van de Gruiter. "We mochten freewheelen. Dit was voor ons een toets." Alle deelnemers vulden een evaluatieformulier in, waarvan de gegevens gebruikt wor den om de opleiding waar nodig bij te schaven. Overigens zijn de Sint- klaar; in het najaar begint een nieu we cursus met een uitbreiding van de leerstof. Ook volgen afzonderlij ke opleidingen voor de hogere func ties. De cursus voor begeleider, die door alle negentien cursisten is gevolgd omdat ze bij elkaar wilden blijven, kan in het dagelijks leven ook in de thuiszorg gebruikt wor den, aldus provinciaal coördinator rampenbestrijding mevrouw R. Mahu. Het examen omvatte de vol gende onderdelen: begeleiden van een groep slachtoffers; signaleren en inventariseren van de hulpvraag; plannen, uitvoeren en evalueren van de hulpverlening, zorgdragen voor de registratie van naam-, adres- en woonplaatsgegevens; rapporteren aan de teamleider. Binnen de groep is een taakverdeling gemaakt: Adrie van Dijke en Ad Verwijs zijn samen hoofd opvangcentrum (met als tweede functie teamleider), Han Quist is hoofd facilitaire dienst. Logistiek medewerkers zijn Auke van der Wal, Kees Verstrate, Wim Quak en Peter van Nieuwenhuijzen; Jannie Quist is voor de administra tie, Riet Wisse is telefoniste en ver antwoordelijk voor de verbindingen. De activiteitenbegeleiding is in han den van Corrie Nuyens en Nelly ten Hove (beiden van de welfare), Dinie van Velsen verzorgt de huishoude lijke dienst, Mieke Kot en Marianne Zuidweg zijn begeleider, Ester v.d. Beek en Ineke de Jonge zijn zorg verlener, Henria v.d. Reest is EHBO'er en Cora Mud verpleeg kundige. André van Velsen treedt als coördinator op. De groep kan bij rampen ingezet worden in de hele regio, die naast Sint-Philipsland ook Tholen en Schouwen-Duiveland omvat. Bestuurslid A. van Velsen schetste kort de voorgeschiedenis. Anderhalf jaar geleden was er op Tholen een vergadering over de taak opvang en verzorging. "Daar werd meegedeeld dat er een coördinator voor Tholen en Sint-Philipsland zou moeten komen. In de pauze heb ik vervol gens gezegd: ik ben de nieuwe coör dinator." Van Velsen noemde het 'wonderbaarlijk' zoals het in Sint- Philipsland is gelukt om een groep mensen bereid te vinden zich als vrijwilliger voor deze taak in te zet ten. "Wat we hier bereikt hebben, is een overwinning voor het afdelings bestuur." Voorzitter A. Kosten was vooral trots omdat Sint-Philips land/Anna Jacobapolder als eerste afdeling van het Rode Kruis een der gelijke taakgroep heeft. "Namens het afdelingsbestuur allemaal gefeli citeerd, vooral met jullie doorzet tingsvermogen." Mevrouw A. Boot, die de opleiding verzorgde, werd geprezen om de manier van lesgeven. "Gezellig, aan genaam en humoristisch. Zo ga je om met vrijwilligers en hou je ze bij elkaar", ze Van Velsen. De docente zelf, die namens de cursisten bloe men kreeg van A. van Dijke, had er ook plezier in gehad. Na het uitrei ken van de diploma's werd buiten de vrachtwagen met spullen bekeken, die in elke regio beschikbaar is voor de eerste opvang. Regio-coördinator Pieterman gaf er uitleg bij en liet de geslaagden nog wat oefenen met het in elkaar zetten van stapelbedden. gsesgggBBte Stapelbedden behoren tot de lading van de Rode Kruis vrachtwagen die ingezet wordt bij de opvang en verzorging van geëvacueerden na een ramp. W. Quak (links) helpt regiocoördinator rampenbestrijding dhr. Pieterman om er in de Volkerakstraat enkele in elkaar te zetten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1