Provincie Zeeland Kantdoppen Regeling snelle motorboten Dankbetuigingen van de koningin 'Vroege vogels zijn bij bezoek in Sint-Maartensdijk beloond' Voorzitter J. de Feijter van evenementencomité: Open huis studiecentrum Thools bedrijf Mint Holland overgenomen Donderdag 9 mei 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie; Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Vrije dagen Het varen met snelle motorboten is gebonden aan allerlei regels. De motor volgas opendraaien mag meestal niet. Op een beperkt aantal plekken is sneller varen dan 20 km/u toegestaan. Waterscooters vallen wat de voorschriften betreft ook onder snelle motorboten, met dien verstande dat waterscooteren op minder plekken mogen komen. BH Woord en Daad Hartstichting Gehandicaptensport Astmafonds Recreatievaart Commissies Bibliotheek vraagt foto's voor expo Voorzitter J. de Feijter van het evenementencomité Smalstad heeft vele posi tieve reacties gekregen op het koninklijk bezoek aan Sint-Maartensdijk op 30 april. Dat gebeurde al op de dag zelf toen de organise rende comité's van Bergen op Zoom en de smalstad nog even na mochten pra ten met hare majesteit. Gat in begroting Perikelen Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. Abdij Nieuws Het gebruik van kantdoppen is een nieuwe manier om vervuiling van het oppervlaktewater door spuiten van gewasbeschermings middelen tegen te gaan. De kantdop is een apparaatje dat op het uiteinde van een spuitboom van de landbouwspuit wordt gemonteerd. De dop zorgt er voor dat de vloeistof recht naar beneden spuit en niet verwaait naar belendende percelen of naar het water in de sloot. En dat scheelt zo'n 20 tot 40 procent vervuiling. Hoe de resultaten precies uitvallen zullen de water schappen en de landbouwsector de komende tijd onderzoeken op grond van metingen. De landbouworganisaties zagen de voordelen van het apparaat in en vroegen de provincie om financiële ondersteuning. Met een subsidie van in totaal 45.000,- zijn de Zeeuwse boeren en tuinders nu in staat een setje kantdoppen aan te schaffen voor ongeveer 35,-. Zonder de subsidie zouden ze per setje veel meer kwijt zijn. Rond de 600 landbouwers hebben ondertussen een bestelling geplaatst. Minder uitstoot Het verminderen van de uitstoot van landbouwgif en drift naar het oppervlaktewater is voortdurend onderwerp van gesprek tussen de georganiseerde landbouw en de overheid. In het zogeheten convenant Meerjarenplan Gewas bescherming is de landbouwsec tor een inspanningsverplichting aangegaan om niet alleen de uitstoot van gewasbeschermings middelen tegen te gaan, maar ook het gebruik ervan. Een andere methode om het verwaaien van het gif naar sloten en andere percelen tegen te gaan, is het niet inzaaien of be planten van stroken land langs de sloten en akkers. Het aanleggen van teeltvrije zones heet dat in het ambtelijk jargon. Maar dat be tekent een vermindering van de teeltoppervlakte en dus vermin dering van inkomsten voor de landbouwer; met de huidige winst marges, geen aanlokkelijke me thode voor de boeren. Door ge bruik te maken van kantdoppen is gericht sproeien mogelijk en gaat er geen teeltoppervlakte verloren. Inlichtingen Boeren en tuinders die meer wil len weten over de gesubsidieer de aanschaf van kantdoppen en over de montage en werking er van kunnen contact opnemen met de Takorganisatie Akkerbouw Zeeland (TAZ), tel.: 0113- 247700. Donderdag 18 mei, Hemelvaart, en vrijdag 19 mei zijn de kantoren van de provincie Zeeland gesloten. De provinciale bestuurders en hun ambtenaren hebben die twee dagen vrij. Maandag 20 mei, vanaf 09.00 uur, gaan de deuren weer open voor het publiek. In het Binnenvaartpolitie- reglement (BPR) staat aan gegeven hoe het zit met de regels voor het varen met snelle motorboten. Ook staat er in hoe het precies zit met de toegestane snelheden op de Zeeuwse binnenwateren: Veerse Meer, het Kanaal door Walcheren, de Oosterschelde en de Grevelingen. Een snelle motorboot is een klein schip (dat wil zeggen, niet langer dan 20 meter), dat harder kan varen dan 20 km/u. Zeeuwse binnenwateren Voor het Kanaal door Walcheren en het Veerse Meer geldt een maximum snelheid van 15 km/u. Bij de Veerse Gatdam en iets ten noorden van Wolphaartsdijk zijn op het Veerse Meer twee gebie den uitgezet waar snelvaren, inclusief waterskiën en -scoote- ren, is toestaan. Voor de Oosterschelde geldt een maximum snelheid van 20 km/u. Op de vaarroute Brabantsche Vaarwater - Keeten - Mastgat - Zijpe, de verbindingsroute Wemeldinge-Krammer/Volkerak, is snelvaren toegestaan. De route is verboden terrein voor water scooters en -skiërs. Registreren Een snelle motorboot mag niet zo maar het water op en niet iedereen mag een dergelijke boot besturen. Wie een snelle motorboot heeft moet het.vaartuig laten registre ren op zijn of haar naam. Dat kan op alle grote postkantoren. De eigenaar krijgt vervolgens een kenteken en een registratiebewijs. Het kenteken moet duidelijk zicht baar op de boot zijn aangebracht en het registratiebewijs moet aan boord zijn tijdens een vaartocht. Vaarbewijs De bestuurder van een snelle motorboot moet tenminste 18 jaar zijn en in het bezit van een vaarbewijs. Bij het examen voor het vaarbewijs gaat het om theoretische kennis. Wie examen wil doen of meer wil weten over het vaarbewijs kan terecht bij de ANWB-kantoren. De ANWB is ook de instantie die door de minister van Verkeer en Waterstaat is gemachtigd de vaarbewijzen af te geven. Brochure Rijkswaterstaat heeft een brochu re uitgebracht over de Regeling snelle motorboten. Wie meer wil weten over de regeling of de, beperkt voorradige, brochure wil hebben, kan bellen met Rijkswa terstaat Zeeland, tel. 0118 - 686000. Net onder Tholen is op het Zoommeer een snelvaargebied. In het westelijk deel hiervan is behalve snelvaren ook waterskiën toegestaan. Voor waterscooters is het westelijk deel verboden terrein. Voor het oostelijk deel is het precies andersom: scooteren mag, skiën niet. Voor de Grevelingen geldt als hoofdregel een maximum snelheid van 9 km/u. Er is een vaarroute waar de snelheid mag worden opgevoerd naar maximaal 20 km/u: van Bruinisse naar en om de Hompelvoet, onder de Veermansplaat langs. Bij de Bocht St. Jacob, ten noorden van Bruinisse, (verboden voor water scooters) en ten westen van de Hommelsgeul zijn snelvaargebie- den uitgezet. In het meest weste lijke deel van dit gebied is ook scooteren toegestaan. In het oostelijke deel kunnen de water skiërs terecht. In zijn algemeenheid geldt dat borden en gele tonnen of drijfba- kens de begrenzingen aangeven van de verschillende gebieden. De collecte voor de stichting Woord en Daad, ten behoeve van straatkin deren, heeft in de gemeente Tholen ƒ8411,15 opgebracht. Dat is iets meer dan voorgaande jaren. De opbrengsten in de verschillende plaatsen waren: Tholen 2877,55; Oud-Vossemeer 495,45; Sint- Annaland 1268,85; Stavenisse 792,50; Sint-Maartensdijk ƒ1065,70; Scherpenisse ƒ500,30; Poortvliet 653,-; Sint-Philipsland 757,80. Gevers en collectanten hartelijk bedankt. De collecte voor de Nederlandse hartstichting heeft in Stavenisse 1778,85 opgebracht. Dat is zo'n 170 gulden minder dan vorig jaar. In Oud-Vossemeer bracht de collec te voor de hartstichting ƒ1785,- op. Gevers en collectanten hartelijk bedankt. In Poortvliet leverde de collecte voor de hartstichting ƒ1620,10 op. De collecte voor het nationaal fonds sport gehandicapten heeft in Poort vliet ƒ839,25 opgebracht. In de week van 20 mei organiseert het Astmafonds haar landelijke col lecte onder het motto 'Sponsor de vechters, geef carapatiënten meer lucht'. Dit omdat mensen met astma, chronische bronchitis en longemfy seem meestal harder moeten knok ken dan anderen. Het Astmafonds bestaat 37 jaar en steunt de 1,6 mil joen Nederlanders die een aandoe ning aan de luchtwegen hebben. Het fonds steunt met de opbrengst van de collecte onderzoek, voorlichting, opleiding en bijscholing van artsen en verpleegkundigen, groepsvakan- ties voor carapatiënten en maat schappelijke hujp. Het studiecentrum van de open uni versiteit in Middelburg (in de Zeeuwse Bibliotheek) houdt zater dag van elf tot twee uur open huis. Bezoekers kunnen er kennis maken met het onderwijsconcept voor zelf studie, zeven starterscursussen inzien en werken met elektronische media. Op dit moment staan bij de open universtiteit in Middelburg 700 studenten ingeschreven; de instelling biedt meer dan 350 cur sussen aan. De open universiteit zet, om het de student mogelijk te maken zelfstandig te studeren, moderne middelen in voor thuisgebruik; ondermeer videobanden, audiocas settes en pc-programma's voor inter actief gebruik. Bezoekers kunnen tijdens de open dag zelf werken met de interactieve beeldplaat en cd- rom. Ook wordt de open universiteit op Internet gedemonstreerd. Recreatievaarders mogen zondag 19 mei, de zondag na Hemel vaartsdag, rekenen op extra lange bedieningstijden van de bruggen over het Kanaal door Walcheren: van negen uur 's och tends tot negen uur 's avonds. Drie uur langer dan gewoonlijk. De gebruikelijke bedieningstijden zijn van 10.00 tot 19.00 uur. Een gegeven waar weggebruikers ook rekening mee moeten houden. De verwachting is dat er veel recreatievaart zal zijn met Hemel vaart en het door velen daaraan gekoppelde lange weekeinde. Met de verruiming van de bedienings tijden wordt hierop ingespeeld. De provinciale directie Infrastructuur en Vervoer adviseert de recreatievaarders vooral de twee extra uren in de avond, tussen zeven en negen uur, te benutten om het wegverkeer overdag zo weinig mogelijk te hinderen. Woensdag 15 mei, aanvang 14.00 uur, vergadert de afdeling basis- en speciaalonderwijs van de provinciale onderwijsraad. De bijeenkomst is openbaar en vindt plaats in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. De agenda vermeldt de volgende onderwerpen: zorgstructuur voort gezet onderwijs, formatie sectie onderwijs provincie, onderzoek allochtone scholieren, rapport Speciaal Onderwijs in Zeeland 1995, project Fantasia, plan jeugdhulpverlening Zeeland resul taten onderwijsvoorrangsgebied. De agenda van de vergadering en de bijbehorende stukken liggen ter inzage in het informatiecen trum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. De koningin heeft via haar commissaris in Zeeland, drs. W.T. van Gel der haar dank overgebracht aan de burgemeester van Tholen. In een brief aan burgemeester H.A. van der Munnik schrijft Van Gelder: De koningin pakt bloemen aan van kinderen aan de Oostsingel. "Ze maakte een rondgang langs de leden van de comité's en deelde complimentjes uit voor al het werk en de inzet van de vrijwilligers." Toeri De Feijter in Sint-Maartens dijk terugkeerde kwamen bekenden maar ook onbekenden hem en de comitéleden tegemoet om hen te bedanken: "Sommige staken hun duim op, sommigen zeiden dat het fantastisch was geweest en anderen gaven je spontaan een klop op de schouder." Het comité wordt nu weer terugge bracht tot zijn oorspronkelijke grootte: de directeuren W. Brevet en C. Egas van De Rieburch en de Juliana van Stolbergschool en bri gadier K. Bosman stappen op. Don derdag was het comité voor de laat ste maal bijeen in de uitgebreide samenstelling om na te praten over het bezoek. Volgens De Feijter zijn er geen gro te knelpunten geweest maar liep niet alles zoals gedacht was. Zo werd het opruimen van de dranghekken direkt na het vertrek van het konink lijk bezoek door het publiek als sto rend ervaren. "Terwijl we juist zoveel mogelijk mensen vrij baan wilden geven, zoals dat ook gebeurt na de carnavalsoptocht in Bergen op Zoom. Het kwam, zonder dat het onze bedoeling was, verkeerd over. Alsof het was afgelopen." Een ander punt waar het comité over in de rats zat was de route van de fotograferende pers die van de west zijde van de Markt door het publiek over de route van de koningin naar de brandgang geleid moest worden om via de Oostvest naar de Noord poort te gaan. "De rijksvoorlich tingsdienst (RVD) had daar grote vraagtekens bij. Die wilde Accele rando en Philadelphia naar de ande re kant overbrengen maar dat heb ben, we geweigerd." De angst dat het zou mislukken werd ook nog eens gevoed door het feit dat vijf minuten voordat de pers erdoor moest nog publiek door de steeg liep. "Via de mobilofoon zijn drie extra mannen van de buitendienst ernaar toe gestuurd om de brandgang leeg te maken." Ook het feit dat er langs de route persvakken zouden worden inge richt waardoor een deel van het publiek het zicht op het bezoek ont nomen zou worden, was een punt. "Daar hebben wc het publiek vante- voren te weinig over ingelicht. Maar de tijd was er ook te kort voor. We hebben in de vakken overal de P gehangen, maar kennelijk werkt dat onvoldoende." Stroomden de persvakken vol, zo niet de parkeerterreinen bij veiling De Houwer, firma Van Dijke en de hal van Meijer in Scherpenisse en bij Dacomex en op het industrieter rein in Sint-Maartensdijk. Bezoe kers parkeerden hun wagens spon taan in de bermen. De inkomsten uit het parkeren (10 gulden per auto in ruil voor een rit met bus en een pro grammaboekje) vallen dan ook tegen. De projectgroep denkt aan een gat van 15.000 gulden in de begroting. "Maar het kwam ook omdat er minder mensen zijn geko men dan verwacht. De inschatting van 10.000 tot 15.000 was wat hoog. Het zat eerder tussen de 8000 en de 10.000 mensen. De RVD heeft de ervaring dat bezoekers van buiten vooral naar de tweede plaats gaan die de koningin bezoekt. Dan hoe ven ze niet zo vroeg op pad." De Feijter trof om kwart over zes op de Markt overigens al de eerste bezoekers. Dat er niet zoveel men sen naar de smalstad zijn gekomen heeft volgens hem ook een voor deel: "Degene die er waren stonden eerste rang. De vroege vogels zijn beloond." De twee toiletwagens (Korte Vest en Oostvest) waren dan ook niet nodig geweest, zo consta teert de voorzitter. De uitbaters van de rijdende w.c.'s stonden voor een magere 59 gulden de hele dag in de smalstad. Heel tevreden is De Feijter over het feit dat de koningin twintig minuten langer is gebleven. "We hadden berekend dat ze gemiddeld 3 minu ten per activiteit had. Hoewel de hofdame er steeds op hamerde dat de koningin zich daar niet aan houdt, hebben we dat toch als richt lijn genomen. Met de uitloop is er nu gemiddeld 4 en een halve minuut aan elk onderdeel besteed. Dat heeft ons grote deugd gedaan, en vooral de vrijwilligers die het werk hebben gedaan." De verslagen in woord en beeld zijn volgens De Feijter over het alge- meen positief uitgevallen. Kranten, televisie en radio brachten promi nent verslag van het bezoek. De Feijter is blij dat de perikelen vooraf over de bekostiging van het bezoek (waarbij het AOV tegen het werk- krediet van 175.000 gulden stemde) de journalisten geen aanleiding heb ben gegeven daar nog eens op terug te komen. "En zelfs als er met meer waardering over Bergen op Zoom geschreven werd, werden de activi teiten hier niet negatief afgeschil derd. Integendeel." Deze maand moeten al de werkgroepen hun reke ningen inleveren. Dan zal duidelijk worden hoeveel het bezoek heeft gekost. Maar De Feijter schat in dat het binnen de 122.500 zal blijven. En hij denkt dat het beeld van Tho len buiten de gemeentegrenzen door dit bezoek is bijgesteld. "In brede zin denk ik dat we het vooroordeel van Tholen, dat het oubollig is of alleen maar een zwartekousenge- bied is, kwijt zijn." Het comité denkt erover de koninginnedag nog een vervolg te geven door een middag te houden waarop particulieren hun eigengemaakte foto's aan anderen kunnen tonen. "Er zijn veel mensen die willen weten of ze met de konin gin op de foto staan. Aan zo'n gele genheid om dat uit te zoeken denken we." De volgende activiteit die op het normale programma van het evenementencomité staat, is de wan deltocht van 17 tot en met 20 juni. De routes daarvoor zijn al gemaakt. Dit keer zonder hofdame. 'De algemeen secretaris (Ph. de Heer-red.) van hare majesteit de koningin alsmede overste Keuning hebben mij telefonisch gevraagd de bijzonder dank over te brengen van de koningin en haar familie voor de geweldige en allerhartelijkste ont vangst die haar in Sint-Maartensdijk ten deel is gevallen. Zij was onder de indruk van de uitstekende organisa tie en het grote enthousiasme die de viering van haar verjaardag in uw midden kenmerkte. Haar dank gaat in het bijzonder uit naar allen die zo lang en met zo grote inzet aan de voorbereiding van dit zeer geslaagde bezoek hebben gewerkt," zo schrijft Van Gelder die zich 'graag' bij de dankbetuiging van de koningin aan sluit. 'Aan de nauwe band die er van oudsher tussen Zeeland en ons vor stenhuis bestaat heeft uw gemeente op hartverwarmende wijze uitdruk king gegeven." De Heer schreef ook naar de directeur van de openbare bibliotheek A. Niederer om hem te bedanken voor de 'sympathieke brief met bijlagen' over de activiteiten op de bibliotheek naar aanleiding van het bezoek. "Met name uw initiatief lezers uit te nodigen voor de vorstin een leesadvies te schrijven, is zeer origineel. Dit en de andere bijlage laat zien dat de gehele gemeenschap van Tholen ons staatshoofd een warm hart toedraagt. Het onder streept de warme ontvangst die zij en de andere leden van het koninklijk huis in uw midden mochten ontvan gen.' De algemeen secretaris schreef ook een bedankje naar de hoofdre dacteur-uitgever van deze krant W. Heijboer voor de koninginnedag krant van de Eendrachtbode van 20 april. "Deze speciale editie is onder de aandacht van hare majesteit de koningin en zijne koninklijke hoog heid prins Claus der Nederlanden gebracht en vormde een even welko me als welverzorgde aanvulling op het andere materiaal dat ter voorbe reiding van het bezoek was voorge legd." De openbare bibliotheek wil een fototentoonstelling van de koninginnedag inrichten die in alle acht vestigingen te zien zal zijn. Het gaat de bibliotheek om foto's die genomen zijn vanaf 27 april tot 1 mei. Kiekjes van de opbouw, het versieren, de saamhorigheid, het koninklijk bezoek zelf en de andere activiteiten op die dag. Ze moeten van naam en telefoonnummer wor den voorzien en het liefst van een 'pakkende ondertiteling.' De biblio theek wil de foto's graag voor 20 mei binnen hebben. In alle vestigingen kunnen ze worden ingeleverd. v.-/RKB<DE Middelhamis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijeriand VKHUZBIS Tel. 0187-482188 Tel. 0181-320016 Tel. 0111-413163 Tel. 0186-613624 Advertentie I.M. Mint Holland in Tholen is overge nomen door Alphenaar Stansen b.v. uit Wormerveer. Er werken vier mensen en daar komt onder de nieu we eigenaar geen verandering in. Via de Thoolse vestiging hoopt Alphenaar aan de klantenkring in de wenskaartensector in de regio Rot terdam en in Noord-Brabant meer service te kunnen geven. Mint was een onderdeel van het ver pakkingsbedrijf Interpak, waarvan Alphenaar het pand waarin de Mint- 1 activiteiten voortgezet worden, huurt. Mint is een stansbedrijf met automaten, handdegels en een vouwplakmachine, speciaal afge stemd op loonwerk en promotionele kartonartikelen. De onderneming uit Wormerveer heeft 70 personeelsle den in dienst en is als loonstansbe- drijf sinds 1927 actief. De kortere rijtijden en betere bereikbaarheid van klanten in het zuid-westen waren voor Alphenaar reden om Mint over te nemen. "Onze aandeel houder is hun grootste klant geweest en vandaar dat het tot een aandelen- overdracht is gekomen", zegt een woordvoerder van Alphenaar. "En voor de rest verandert er helemaal niets, behalve dat er een andere directeur is: dhr. W.A. Alessie." 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 11