"In die richting moetje ergens kijken, naar dat bruine hoedje" Koningin Beatrix vond het prachtig in St. Maartensdijk BEDANKT SINT-MAARTENSDIJK St.Maartensdijk ruim 1,5 uur het middelpunt van Nederland Donderdag 2 mei 1996 «pril Nogmaals onze GROTE DANK In opperbeste stemming Feestgedruis Daar is ze Privé bezoekje Pers Vol in beeld "Ik had graag nog een rondje gemaakt met de koningin en haar dan bij mij thuis uitgenodigd óp de koffie." Voorzit ter J. de Feijter van het evenementencomité Smalstad is een meer dan tevreden mens wanneer de koninklijke bus St. Maartensdijk uitrijdt, na een historisch bezoek van het staatshoofd en haar familie op 30 april 1996. Hij was eerst 'zonder woorden' maar daarna schieten de superla tieven al gauw tekort. "Het was echt super", zegt een opgeluchte en trotse De Feijter. "De tijd was eigenlijk tekort, maar de koningin is 20 minuten langer gebleven dan gepland, zo prachtig vond ze het! Dat is de beloning voor de vele honderden vrijwilligers die aan het pro gramma hebben meegewerkt." s^hieutbod Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Wij zijn zéér onder de indruk van de prachtig verlopen en gedenkwaardige Koninginnedag, die in Sint-Maartensdijk afge lopen dinsdag is gevierd. De inwoners en alle gasten van de Smalstad hebben zich van hun beste zijde laten zien èn horen. Door velen is het Koninklijk bezoek als een absoluut hoogtepunt in hun bestaan gevoeld. Honderden vrijwilligers hebben, onder leiding van het EvenementenComité Smalstad, hun uiterste best gedaan hun niet geringe creatieve kwaliteiten aan te boren. Het resultaat klonk als een klok!! Alle onderdelen van de Koninklijke wandelroute waren daar het bewijs van. Maar ook alle straatversieringen buiten de Koninklijke route mochten er zijn! Wij willen alle vrijwilligers, die in welke vorm ook hun mede werking aan deze fantastisch geslaagde Koninginnedag hebben verleend, HEEL HARTELIJK DANKEN. Wij wisten dat wij op uw aller medewerking konden rekenen. Dat die op zo'n indruk wekkende en enthousiaste wijze gedurende vier maanden lang is gegeven, stemt ons tot grote dankbaarheid en tevredenheid. Sint-Maartensdijk heeft een nieuwe, zeer belangrijke bladzijde aan haar rijke historie toegevoegd. Koninginnedag 1996 met de Koninklijke Familie in de Smalstad: een unieke en eenmalige gebeurtenis, waar nog tot in lengte van jaren over gesproken zal worden. Als gemeentebestuur en EvenementenComité Smalstad zijn wij er bijzonder trots op dit feest te hebben mogen meemaken en organiseren met de onmisbare en geweldige steun van de inwo ners van Sint-Maartensdijk. Op deze wijze heeft u allen een belangrijke en niet te onderschatten bijdrage geleverd aan de bevordering van: - de populariteit bij en de genegenheid van de bevolking van Nederland voor ons vorstenhui»; - de naamsbekendheid van de gemeente Tholen en van Sint- Maartensdijk; - de saamhorigheid in Sint-Maartensdijk Namens het EvenementenComité Smalstad, J. de Feijter, voorzitter Namens het gemeentebestuur van Tholen H.A. van der Munnik, burgemeester Advertentie I.M. De koningin en burgemeester Van der Munnik hadden het 30 april in St. Maartensdijk prima naar hun zin. De voorzitter van het evenementen comité kreeg van de koningin nog een boodschap mee: "Wil je ieder een hartelijk bedanken die dit tot zo'n leuk en spontaan feest heeft gemaakt." De Feijter: "Bij elke acti viteit sprak de vorstin haar verba zing uit, zoveel werk er aan besteed was. Jammer dat het voorbij is. Met goed weer is een koninginnedag al half geslaagd en wanneer je het meemaakt als vandaag, is het hele maal fantastisch. Woorden schieten tekort." De voorzitter karakteriseert de koningin als 'een heel lief en aar dig mens die majesteit is en die net als iedere Nederlander heel ontspan nen koninginnedag viert.' "Uit eige ner beweging heeft ze met iedereen langs de route gesproken. Er was heel veel werk aan alle activiteiten besteed, dat zag de koningin ook goed." Voor tien uur was het wel spannend voor De Feijter. "Maar als je eenmaal aan de gang bent, gaat het prima. En wanneer alles goed verloopt, geeft dat een enorme opluchting." Intussen staat burgemeester H.A. van der Munnik op de Molendijk diverse radioverslaggevers te woord. In het NOS-programma 'Met het oog op morgen' had hij maan dagavond net voor middernacht op 30 april 'vrolijkheid alom' voorspeld in het volgens presentator Jan Tromp 'zwaar gereformeerde Tho len.' Zijn dank ging in de eerste plaats uit naar hare majesteit, die zo vriende lijk was om naar St. Maartensdijk te komen. "En als gemeentebestuur zijn we bijzonder trots op het evene- Het bezoek van koningin Beatrix op 30 april aan St Maartensdijk en de Koninginnedag-festiviteiten in de andere woonkernen op Tholen en SL Philipsland in woord en beeld op pagina 1, 7,9 en 11. De kleurenfoto's komen van Pieter Honhoff. De zwart-wit foto's zijn gemaakt door Arie de Viet, Rolant Quist, Kees de Koning en Wim Heijboer, die ook de redactie verzorgden. mentencomité, dat na vier maanden hard werken deze koninginnedag tot een succes heeft gemaakt. Het is allemaal prima verlopen, een volko men geslaagde koninginnedag. Een fantastisch bezoek met veel beter weer dan voorspeld werd. En de koningin was in opperbeste stem ming. Ze vond mij wel een beetje streng omdat ik me aan de tijd wilde houden, maar het was moeilijk om de koningin los te trekken van de verschillende programma-onderde len. Iedereen die 30 april in St. Maartensdijk was, heeft iets unieks meegemaakt, want dit komt niet meer voor", aldus de Thoolse burge meester. In zijn welkomstwoord tot de konin gin op het podium voor het gemeen tehuis, prees hij Tholen aan als een gastvrij stukje Zeeland waar de zon het meest schijnt. "En als het niet in de lucht is, dan wel in de harten van de inwoners. U bent hier in de hof van Zeeland, in de nijvere smalstad St. Maartensdijk." De burgemeester besluit met de bekende strofe uit het Zeeuws volkslied: we hebben slechts één enkele keus, Oranje en Zeeland, da's de leus! Na een 'leve de koningin' en een driewerf hoera, steken de 550 leerlingen van de Thoolse basisscholen, de Veste, het Calvijn- en Scheldecollege van wal met hun aubade. Het Zeeuwse volkslied klinkt, In een blauw gerui- ten kiel en De zilvervloot, waarbij Peter de Rooij de fanfare Euterpe en het schoolkoor dirigeert. De leerlin gen zijn in rode, witte en blauwe T- shirts gestoken. De kop is eraf. Deze bijzondere Koninginnedag 1996 is echt begonnen. 'Ongelofelijke maar waar, Trix je bent bij ons dit jaar', zoals op een spandoek aan de Markt valt te lezen, is werkelijkheid. Smurdiek is zo groas as een bezem, zo meldt een bewoner van de Oostsingel. Koningin Beatrix, prinses Mar griet, prins Claus en de jarige mr. Pieter van Vollenhoven mei vijf van de zes prinsen op het podium voor het gemeentehuis in St. Maartensdijk, waar de aubade in ontvangst werd geno men. De wereld moet op 30 april toch wel met verwondering kijken naar ons kleine Nederland. Zou er ergens nog een land zijn dat elk jaar een hele dag lang op z'n kop staat om de verjaardag van één - zij het dan vorste lijk - persoon te vieren? En nu, koninginnedag 1996, kijkt de wereld verwonderd naar Sint-Maartensdijk. De dinsdagmorgen is oranje gekleurd, versierd met rood, wit en blauw. Letterlijk en figuurlijk, want vandaag komt de koningin naar Tholen. Voor één dag is Sint-Maar tensdijk weer echt van haar 'vrouwe'. Oranje en Zeeland da's nu de leus. Vroeg uit de veren. Om half negen is het al druk op de provinciale weg van Tholen naar Sint-Maartensdijk. Tientallen fietsers en auto's volge pakt met mensen spoeden zich naar de smalstad. Bussen voeren scholie ren uit alle plaatsen aan voor de aubade. Poortvliet en Scherpenisse, aan de route waarlangs de koninklij ke stoet naar Bergen op Zoom zal rijden, treffen de laatste voorberei dingen. Negen uur blijkt laat te zijn als je naar een plaats gaat waar de koningin te zien zal zijn. Tenminste, als je hoopt nog iets van de vorstin of haar familie te zien. Daarom heb ben sommige mensen al vroeg in de morgen met een thermoskan koffie en een klapstoel post gevat op een mooi plekje langs de route. De poli tie heeft haar handen al vol om de stromen mensen in goede banen te leiden. De routes naar de parkeerge- legenheden en de vakken zelf zijn verstopt. Een paar ringrijders die in het middagprogramma optreden, komen erachter dat ze op de ver keerde weg zijn en keren met een wagen vol spullen midden op een splitsing. De politie heeft geen tijd een reprimande uit te delen. Langs de weg staan diverse spandoeken met teksten als: 'A bin de rediesjes vóós, op Beatrix bin me hróós', 'Trix krijgt hier koffie voor niks, maar het zal geen Haags bakje zijn' en 'Voor Beatrix een zoen, maar Ajax kam pioen'. Vanaf de Nijverheidsweg zijn de Provincialeweg en Sportlaan dicht. Alleen mensen met een speciale ont heffing, voetgangers èn fietsers mogen er nog door. In een gestage, niet aflatende stroom lopen mensen over de Sportlaan naar het centrum. Af en toe wordt de sliert doorsneden door een auto of een woest kijkende agent van de motorpolitie. Het zijn meest 'gewone' bezoekers, maar ook zangers, musici en anderen die een taak hebben in het oranjefeest. Het anders zo rustige dorp Sint-Maar tensdijk is nu veranderd in een plaats vol feestgedruis. Op de Markt blijkt inmiddels vrijwel ieder plekje in een straal van honderd meter van af het gemeentehuis bezet. Sommi gen hebben op het dak van hun huis een plaatsje gezocht en één man is erin geslaagd om het hele spektakel met een verrekijker vanaf de toren van de Nederlandse Hervormde kerk te volgen. Maar de aankomst van de koninklij ke familie (exclusief Johan Friso) laat op zich wachten. De geplande aankomst is tien over half tien op het sportveld en steeds meer mensen verdringen zich rond de hekken bij Haestinge. Op de oprit staat de koninklijke bus al gereed, bewaakt door politie, militairen en de mare chaussee. Deze houden ook de men sen op afstand. Het is een vriende lijk feest, koninginnedag, maar ook opdringerige fans kunnen lastig zijn. Enkele mensen weten over het hoge hekwerk te komen en stellen zich aan de rand van het sportveld op. Dat wordt oogluikend toegelaten, mede omdat de aanwezige agenten hun handen vol hebben bij het hek. Een man komt met zijn kleine doch tertje door de bosjes gekropen en probeert zo dichtbij de koninklijke bus te komen. Een marechaussee krijgt hem echter in de gaten en resoluut wordt hij teruggedrongen. Het wachten duurt voort, het is inmiddels al tien voor tien. Geronk klinkt in de lucht. De men sen kijken verwachtingsvol omhoog: het zijn de helikopters! Nee, het is een vliegtuigje met recla me voor oranje-krasloten. Maar even later, toch nog vrij onverwacht, klinkt het onmiskenbare, kloppende geluid van roterende bladen. De eer ste twee helikopters met daarin leden van het koninklijk huis arrive ren. Het kurkdroge sportveld stuift als de wentelwieken landen. Er stapt een militair uit en dan volgt een dame met een maïsgele mantel en een grote hoed met dezelfde kleur. "Daar is ze!", roepen verschillende mensen en fotocamera's klikken. Maar het is 'ze' niet. Het is prinses Margriet met haar man mr. Pieter van Vollenhoven. Maar het wachten duurt niet lang, want al snel komen er nog drie heli's aangevlogen. En nu zit de koningin er wel in. De mensen duwen richting het hek, maar de agenten zijn onver biddelijk. "Terug nu mensen, de bus heeft ruimte nodig. Nee, nu echt terug!" Marechaussees drukken het publiek in elkaar, de stoep op. Eerst vertrekt de kleinere bus met daarin diverse hoogwaardigheidsbekleders zoals commissaris van de koningin in Zeeland drs. W.T. van Gelder. Jammer voor deze mensen, maar het voertuig passeert vrijwel onopge merkt het publiek. Als de koninklij ke bus (met extra grote ramen en een goudkleurige kroon boven de voor ruit) gaat rijden, barst er echter een gejuich los. Foto's worden genomen en voor het eerst zwaait de koningin naar haar Thoolse onderdanen. "Heb je ze gezien?" "Ja en Willem-Alexa- nder ook, die zat voorin". "Ze zwaai de naar me". "Ik hoop maar dat mijn foto's gelukt zijn." Het volk stroomt van de Sportlaan richting de Markt. Die zit al aardig vol, maar krijgt nu nog een extra stoot publiek te verwerken. Slechts een handvol mensen komt op het idee om te gaan kijken aan de ach terkant van het gemeentehuis. Daar komt het steegje op uit waarlangs de koninklijke familie, na de korte bus- rit, het gemeentehuis in zal gaan. Zodoende krijgen deze Tholenaren een soort privé bezoekje, want de vorstin en haar gevolg passeren op nog geen tien meter. Uit een paar monden klinkt toch al ferm 'Oranje boven'. Maar de vorstelijke familie heeft haast (men loopt per slot van rekening al een kwartiertje achter) en dus snel het gemeentehuis in. De mensen aan de andere kant van het dranghek haasten zich naar de Markt. Bij het overvliegen van de helikopters is daar een gejuich opge gaan. Het is op de Markt inmiddels echt vol geworden, hoewel men aan de oostzijde nog redelijk goed kan lopen. Dus vijftienduizend mensen zullen Sint-Maartensdijk niet aange daan hebben. Hoewel ze overal van daan komen: Limburg, Oudeschip in Groningen, Ridderkerk, Duits land en natuurlijk van Tholen. Zenuwachtig zijn de kinderen die in het rood, wit, blauw en oranje gekleed staan te wachten tot ze mogen zingen. Ze roepen enthou siast als even voor tienen een flink aantal oranje ballonnen boven de bibliotheek de lucht ingaan. Weder om gejuich als de deur van het gemeentehuis opengaat en burge meester H.A. van der Munnik, gevolgd door koningin Beatrix en haar familie het gelegenheidsbordes betreden. Na een korte, gloedvolle toespraak van de burgervader waar in de gemeente Tholen als de 'Hof van Zeeland' wordt opgevoerd, begint de aubade. Van het Zeeuwse volkslied naar 'In een blauw geruite kiel' en 'De Zilvervloot'. Na deze muzikale hulde begint de rondwan deling door de smalstad. Daar doet zich een probleem voor. Wie vast van plan is om alle evene menten mee te maken en om de koninklijke familie zoveel mogelijk in beeid te krijgen, moet daarvoor heel wat over hebben. Enige kennis van de steegjes en doorsteekjes in Sint-Maartensdijk is bijvoorbeeld een pré. Zodra de koningin hen gepasseerd is, zetten velen het op een lopen vanaf de Markt, via het slopje tegenover de Oudestraat naar de Oostsingel of naar het voormali ge postkantoor. Ondanks de vertra ging doet de koninklijke stoet er lang over om de Markt af te komen. Reikhalzend leunen de mensen over de dranghekken om te zien of er al iemand aankomt. In het algemeen zijn ze rustig. Hier en daar wordt geapplaudisseerd, of het 'Oranje boven' aangeheven. Mannen van de NOS slepen met meterslange kabels als voeding voor de lopende camera die het alleen recht op een frontale aanblik van de vorstin en haar gezelschap opeist. Daarnaast zijn er camera's op hoe ken van straten en zelfs op een enor me hoogwerker, ver boven de mas sa. De overige pers, voornamelijk fotografen, heeft nog wel eens te klagen over het slechte zicht op de dingen die de leden van de konink lijke familie ondernemen. Er wordt geduwd, getrokken en gescholden op veiligheidspersoneel dat in de baan van de lens staat. Op hun beurt klagen toeschouwers over persmen sen voor hun neus. Afwijken van het protocol is niet of nauwelijks mogelijk. En terwijl Joop van Zijl voor de thuisblijvers - Nederland voor de buis - de gebeur tenissen verslaat met hulp van Henk Elenbaas uit Tholen, probeert het publiek door wéér een korter weg getje op een ander deel van het par cours te komen. De koningin zie je per slot van rekening maar weinig keren in je leven van zo dichtbij. "Daar ergens, naar dat bruine hoedje moet je kijken." Bram de Raat uit Sint-Philipsland voegt een journalist toe: "Ik heb de koningin beter op de foto dan jij." De vorstin passeerde hem op enkele passen afstand. Een bord met de tekst 'Majesteit ik ben óók jarig' levert een meisje - en haar moeder - een handdruk op van prins Constantijn. Aan de Parallelweg slaan de Poolse jongelui uit Itawa het hele gebeuren gade. "That was a real prince", legt een tolk hen uit als het koninklijke gezelschap gepas seerd is. p Sommige straten zijn door de rijks voorlichtingsdienst, de politie en/of de veiligheidsdienst te krap bevon den om er publiek in toe te laten. De Beatrixstraat (Koningin Beatrix- straat vanaf heden) is daar een voor beeld van. Dus zijn maar weinig mensen getuige van het feit dat de hele koninklijke familie de hand schudt van mevr. M.C. Tichem- Geluk, mevr. J.P. Deurloo-van de Velde en G. Quaak die vrijdag van hare majesteit een koninklijke onderscheiding kregen. En verder gaat het. Er is niet veel tijd, want men loopt inmiddels al fors achter op schema. Bergen op Zoom wacht. Op de Öostsingel reageert het publiek al even enthousiast als op de rest van het parcours. De afdeling Tholen van de Nederlandse fruitte lersorganisatie heeft hier haar kwar tier opgeslagen met vlaggen, span doeken en borden. Men deelt appels uit aan het publiek en op de route staan een aantal kistjes met Thoolse appeltjes. Op één ervan staat een briefje: 'Deze appels zijn voor prins Willem-Alexander'. "Ik hoop maar dat hij ze meeneemt", zegt oud- NFO-secretaris P. Alkema uit Sint- Maartensdijk. Boven op het karretje van de fruitteler zitten zijn dochter Leontine en haar vriendin Hille Clijsters. Ze zijn zoals zoveel men sen op deze dag, o.a. uitgedost met een oranje, vilten punthoed. "Die nemen we af en zwaaien ermee als de koningin langskomt", zeggen de twee lacherig. Ze weten al dat ook de NOS-camera hen ontdekt heeft. "We zijn vol in beeld geweest", zeg gen ze. En dat vinden ze reuze leuk, al heb ben ze op school straks wel heel wat uit te leggen over hun vreemde uit monstering. Als de koninklijke stoet passeert, roepen de twee luidkeels naar de kroonprins. Willem-Alexan der kijkt en zwaait. De dames zijn tevreden. Een man roept: "Pieter, gefeliciteerd hè!" Het publiek begint alweer te lopen. Men voelt dat het einde van het pro gramma nadert. Nog even langs de Molendijk en dan de pas gereno veerde trap op. Een menigte zwaait de koninklijke familie uit als de bus vertrekt naar Bergen op Zoom waar burgemeester mevr. A. van den Berg al ongeduldig staat te wachten. Het is weer voorbij. Nog een mid dagje vertier (ook in de acht andere plaatsen van Tholen) en dan kunnen de versieringen weer in de kast en de foto's in het plakboek. Wellicht tot dat koning Willem-Alexander de gemeente weer aandoet. Dag majes teit. Koningin Beatrix geniet van het hazenspel, dat door leerlingen van de groepen 1 en 2 van de twee basisscholen op de Markt werd uitge voerd o.l.v. lerares mevr. G. Steketee-Bijl. Rechts naast de koningin voorzitter J. de Feijter van het evenementencomité Smalstad.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1