Storm van kritiek op toelaten van zes varkenshouderijen 'Knijper op de neus' Poolse loco-burgemeester ontroerd bij ontvangst op Thoolse bodem Advies: Haal Poortvliet-en Mallandpolder uit plan l Eerste uitwisseling tussen Tholen en ltawa een feit Donderdag 2 mei 1996 Het plan van b. en w. van Tholen om in de Poortvliet-en Mallandpolder nog eens zes nieuwe varkenshouderijen toe te laten, heeft een storm van kritiek losgemaakt. Op de hoorzitting donderdagavond in het gemeentehuis trok ken boeren en bewoners uit de polders tussen Scherpe- nisse en Poortvliet van leer tegen dit onderdeel van het herzieningsplan buitengebied Tholen. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 lr?m Berlijnse muur Geschokt Zwart op wit Het lef hebben Een warm zonnetje straalde zaterdag over het Thoolse land toen om vijf uur een bus met Poolse jongeren vanaf Bergen op Zoom het Brabantse voor het Zeeuwse ver wisselde. De groep kwam op uitnodiging van de stichting Itawa-Tholen naar Tholen als eerste echte uitwisseling tussen de beide gemeenten. De Polen, scholieren die met elkaar een jeugdorkest vormen, werden in gemeen schapscentrum Meulvliet in Tholen welkom geheten en maakten daar kennis met de gastgezinnen. Kriebels Vlag blijft steken Gevoelig Druk f-e Sr f '7.' i i r t - \€-x. 3* -'A: D.L. Koppenhol van de Bram Groenewegeweg stelde dat met de komst van meer varkenshouderijen de democratie in het geding is. "Ik ben het 23-duizendste lid van deze gemeente. Volgens de definitie van democratie heeft iedereen dezelfde rechten. Maar ik ben bang dat dit nu niet het geval is. U past het niet toe. Bij een vrije stemming onder de inwoners van Tholen zou de uitkomst te raden zijn: tegen de komst van varkenshouderijen. Als u daar naar luistert, bent u een democraat. Nu niet. U beslist hoe het eiland eruit gaat zien. Als natuurgebied is het niet meer belangrijk. Het gaat om de centen." Koppenhol herinnerde eraan dat de komst van een composteringsbe- drijf naar Tholen twintig jaar geleden met succes was afgewend. Er werden toen zelfs excursies naar het moederbedrijf georganiseerd om te ruiken hoe erg het bedrijf stonk. "Hoeveel snuffeltochten heeft u al gemaakt naar de Peel." (applaus uit de zaal) "U zou met een knijper op de neus lopen en vol gas terug gaan naar de frisse lucht op Tholen. Ik voel dat de leefbaarheid wordt aangetast. Hoe moeten we hier wonen? Als ik verhuizen moet vanwege de stank en de drukte, dan bent u de aanleiding." Koppenhol richtte zich rechtstreeks tot de politieke partijen: "Wat is uw kracht. Schaart u zich braaf achter het college en de voorzitter? Moeten wij nog lid blijven van deze partijen? Dit wordt een sterke zaak bij de komende verkiezingen," zo voorspelde Koppenhol. De Kalfdamseweg in de Mallandpolder Maar liefst elf sprekers reageerden op het voorstel, voorafgaand aan de vergadering van de commissie ruim telijke ordening. De vergadering vond dit keer niet plaats in de raads zaal vanwege de massale opkomst. Maar ook in de trouwzaal was niet voor iedereen plaats zodat er een gedeelte van de hal gebruikt werd voorde 150 belangstellenden. De meerderheid van de commissie sprak zich na een schorsing uit voor het schrappen van de polders als vestigingsplaats. Alleen de PvdA ging daar niet in mee. M.A.J. van der Linde stond alleen: "Ik zou niet weten hoe je het wel doen moet. Dit is strijdig met alle adviezen," zo reageerde hij op het meerderheids standpunt dat bij monde van K.A. Heijboer (SGP) om twintig voor elf kenbaar werd gemaakt. Daarmee viel de steun van de groot ste partij in de raad voor het plan van het college weg. Ook het CDA dat eerder voor het plan was, ging over stag omdat W.C. van Kempen Heijboer steunde. De VVD en het AOV verzetten zich van meet af aan tegen dit onderdeel van plan. D66 stelde eerst voor een kleiner gebied aan te wijzen maar steunde uiteinde lijk Heijboer, evenzo deed P. van Belzen (RPF/GPV). Voor 7 juni moet de raad een besluit nemen over de herziening van het buitengebied. Een algemene herzie ning lukt voor die tijd niet. Daarom is het college met een plan gekomen om een interim-maatregel te treffen waarmee de provincie akkoord gaat. In het plan worden nieuwe intensie- C.P. de Rijke van de Kadijk was fel in zijn reactie. Hij stel de dat een 'deel van zijn leven' was vernield door de komst van een stal aan de Zwarteweg vlakbij zijn boerderij. "Het is de muur van Berlijn." De Rijke was een van de initiatiefne mers van een handtekeningen actie tegen de komst van var- kensmesterijen naar Tholen. Hij wees op een tegenstrijdig heid in de typering van de Weihoek. Volgens De Rijke is de Weihoek ten noorden van de Bram Groenewegeweg nu geprezen als open grasland en vertegenwoordigt het ecologi sche waarden. "Dat was het eerst niet. Nu staat er een stal. Die kunnen ze dan wel weer af gaan breken. Met dit punt gaan we namelijk winnen bij de Raad van State." En komt er teveel verkeer over de Kadijk dan legt De Rijke persoonlijk een drempel, zo liet hij de commissie weten. De Rijke kwam soms niet goed uit zijn woorden. Hij merkte dat zelf ook: "Dat komt omdat ik er zo vol van zit." ve veehouderijen op Tholen ge weerd. Er mogen alleen nieuwe agrarische bedrijven komen als dat voortvloeit uit de ruilverkaveling, uit overplaat sing uit een bebouwde kom of bij bedrijfssplitsing. Bestaande bedrij ven mogen uitbreiden binnen het bouwblok 100 bij 100 meter). Voor niet grondgebonden bedrijven 5000 m!. Een ondernemer die een neven tak wil beginnen kan dat tot een maximum oppervlakte van 100 mJ. Op dit punt van het plan was geen commentaar. De kritiek richtte zich op het aanwij zen van een vestigingsgebied voor zes nieuwe varkenshouderijen in de Poortvliet-en Mallandpolder. Het college ziet dit als een concentratie gebied omdat er zich al intensieve veehouderijen vestigen. Namens de ZMO en WLTO reageerde E. Hage, voorzitter ZMO afdeling Tholen en Sint-Philipsland op het plan. In grote lijnen staat de georganiseerde landbouw positief tegenover de herziening, zo zei hij. De sector ziet geen directie beper kingen voor de bedrijfsvoering en de toekomstige bedrijfsontwikke ling. De landbouworganisaties keren zich echter fel tegen de vesti ging van 'grote niet grondgebonden' varkensbedrijven. Hage hield de commissie voor dat de landbouw tegen de komst van 'meer varkensin dustrieën' was (toen het college voorstelde Tholen in zones te verde len- red.) en nu nog is. "Als belan genbehartigers voor al onze leden willen wij dit principiële standpunt niet loslaten." Hage riep de commissie op dit plan onderdeel te verwerpen. De voorzit ter had begrepen dat de raadsleden in 'besloten vergaderingen van prin cipe' waren veranderd en in hadden gestemd met het plan uit angst dat het anders door de provincie niet goedgekeurd zou worden. "U kunt uw achterban nooit duidelijk maken dat angst uw raadgever is en dat door uw toedoen het midden van Tholen belast wordt met een con centratie van meer dan 12 varkens industrieën." Mocht de commissie akkoord gaan dan worden volgens Hage de gevestigde bedrijven 'alle toekomstmogelijkheden' ontnomen. "Bovendien wordt daarmee ook de kwaliteit van het leven van zo'n 200 bewoners in het gebied ernstig aan getast." M.D. Geuze vroeg om een 'uiterst verzet' tegen het plan. Hij ziet de Weihoek 'verworden tot een Poort- vlietse Peel.' Geuze sprak namens de landbouwvereniging Ons Voordeel die zestig leden telt en waarvan er twintig in het oostelijk deel van de Weihoek wonen op ongeveer 400 ha. "Er zijn al vijf mammoetbedrij- ven, er komen er nog twee bij. We zijn verbijsterd te vernemen dat u dit aantal wil verdubbelen. Alsof 35.000 varkens niet genoeg is. Het is een aanslag op het gebied. Door de komst van deze giganten zien de bewoners hun toekomstmogelijkhe den belemmerd." Volgens Geuze is er met onbegrip gereageerd op het voornemen om de Weihoek aan te wijzen als concentratiegebied. "Dit gebied wordt juist geprezen om zijn bijzondere waarden. De Rand (ten noorden van Scherpenisse-red.) is een oude kreekrug met veel reliëf. Uw voorstel is hiermee volstrekt tegenstrijdig." Geuze sprak ook als voorzitter van de landinrichtingscommissie Poort vliet. Door de Weihoek aan te wij zen als plaats voor intensieve vee houderijbedrijven ziet Geuze de uit ruil van gronden in het gedrang komen. "Dit plan frustreert de toede ling in ernstige mate. Zie ervan af." Ook de natuurvereniging Tholen maakte ernstig bezwaar tegen het plan. L. Sauter betoogde dat het open karakter van de Weihoek ver der aangetast wordt. Hij wees erop dat het aantal bedrijven -landelijk gezien- zich niet mag uitbreiden vanwege het feit dat ze hun mest niet af kunnen zetten (stand still- principe). Volgens Sauter over schrijdt het college met het plan dit principe. Het aanzien van Tholen wordt volgens hem bevuild met mest-en mesterijen. Sauter noemde dit plan slechter dan het vorige plan waarin b. en w. Tholen in verschil lende gebieden verdeelden. Boer A. Abrahamse van de Nieuwe- weg in de Mallandpolder zei zeer geschokt te zijn door het plan om nog eens zes bedrijven toe laten. Hij verwacht dat het leefgenot ernstig zal worden aangetast, dat de waarde van de landbouwgrond zal vermin deren en dat de mogelijkheden van de bedrijven ernstig belemmerd zul len worden. "Zet in het plan dat ner gens op Tholen plaats is voor inten sieve veehouderijen." Bewoner J. van Dalen van de Krok- keweg vroeg zich af waarom nu juist voor dit gebied is gekozen. Hij ziet met de komst van de varkenshoude rijen de problemen uit oost-Neder land verplaatst worden naar het wes telijk kleigebied. Van Dalen ver wacht dat de problemen met de mestafzet zullen groeien. Verder wees hij op het toenemend verkeer: "Er komt een vrachtwagen met voer deze kant op en er gaat weer een vrachtwagen met mest over de brug weg." Veehouder J.S.C.E. van Leysen van de Pelleweg zei problemen voor zijn bedrijf te verwachten nu er meer varkenshouderijen mogen komen. "Ik heb zelf gevraagd om een stal te bouwen maar dat is geweigerd. De concentratie varkenshouderijen wordt te hoog in de Weihoek." Ook veehouder P. van der Slikke was bang dat er door de komst van meer bedrijven beperkingen zullen worden opgelegd aan bestaande bedrijven zoals pluimvee-mestkui- kenbedrijven. En Menheere vond dat Tholen veel groter is dan de Weihoek. "Je kan toch ook in de Schakerloopolder bouwen? Waarom moet dat bij ons? De Weihoek is vol." PvdA'er Van der Linde onderkende dat meer dan tien varkenshouderijen in het 'hart van Tholen' een zware aanslag op het landschap betekent. Het aanwijzen van zes nieuwe bedrijf komt volgens de sociaal democraat voort uit het loslaten van het plan om Tholen in te delen in verschillende zones. Hij vroeg zich af waar het aantal van zes op was gebaseerd. Maar hij steunde het plan: "Helaas zitten we daar aan vast." De SGP verweet het college niet naar het advies van de commissie in mei 1995 geluisterd te hebben. Toen stelde een meerderheid voor een plan voot heel Tholen te maken. "Dat heeft het college niet verder uitgewerkt, "zei Heijboer, "en dat heeft ons ten zeerste verwonderd. U heeft deze poging helemaal niet gedaan. Nu zitten we met de brok ken." Heijboer wilde ook weten waarop het college het aantal van zes nieu we bedrijven stoelt. W.C. van Kem pen (CDA) vond dat de gemeente Tholen niet als 'breekijzer' hoeft op te treden. "Is het wel nodig om aan meer bedrijven toestemming te geven?" E. Frigge-Hogesteeger (VVD) vond dat Tholen al zwaar was belast met zeven varkenshouderijen. Zij noem de het een slechte zaak om meer bedrijven toe te staan. "Daar zijn we helemaal niet toe verplicht. Het rijk dringt er wel op aan, maar legt het niet dwingend op." En dat doet vol gens de liberale ook niet de wet op de ruimtelijke ordening, noch de provincie. "Met de zeven die we toe laten, voldoen wij ruimschoots aan onze verplichtingen." Zij daagde de burgemeester uit om 'zwart op wit aan te tonen' dat er een verplichting bestaat. Ook zij oogstte applaus. D66 ging niet zo ver. J. van den Donker pleitte er voor om met 'een aanmerkelijk' kleiner gebied naar de provincie te gaan. Volgens Van den Donker heeft de gemeente het recht dat tot bij de hoogste instantie te verdedigen. M.K. Schot-de Hoog van het AOV stelde dat zeven varkenshouderijen genoeg was. "De bewoners zitten er niet op te wachten." P. van Belzen (RPF/GPV) vroeg zich af wat er officieel is toegestaan. En wat er gebeurt als de gemeente wordt teruggefloten als het niet strookt met de opvatting van de pro vincie. Burgemeester H. A. van der Munnik legde uit dat het college rekening moet houden met de adviezen van het rijk en de provincie. "Tholen is een volop agrarisch gebied. We moeten zoeken naar de beste lokatie. Wie geen rekening houdt met de driedeling rijk, provincie en gemeente ontkent dat Nederland zo is ingedeeld. We kunnen niet op een eiland leven." De burgemeester vindt het langza merhand welletjes, zo liet hij in de discussie weten. Hij voelde er niet veel voor om voor de derde maal (de raad nam een voorbereidingsbesluit om de nieuwvestiging tegen te gaan en de raad wees in meerderheid het indelen van Tholen in zones af, als instrument om in bepaalde delen intensieve veehouderijen te weren). "Dat kun je bestuurlijk niet voor je rekening nemen. Je kunt je wel blij ven verzetten. Wij vrezen met grote vreze dat we slecht uit zijn als we het gebied sluiten." De keuze voor de Malland-en Poort- vlietsepolder? "We willen zo wei nig mogelijke ruimte scheppen voor varkens en moeten de grootte van het gebied bepalen. Als we niet tot een totale afwijzing kunnen komen, dan maar voor een kleinere. Maar we stellen wel een maximum vast. Er zitten vier bedrijven die uit kun nen breiden. Er mogen er zes bij, maar of dat kan weet ik niet. Dat getal is discutabel, maar we denken dat drie te weinig is. Grond gebon den bedrijven wordt geen strobreed in de weg gelegd." De burgemeester zei dat de gemeen te niet als breekijzer wil fungeren. "Verschillende gemeenten zijn ons voorgegaan. Maar wat echt is toege staan is ons ook niet bekend. De pro vincie weet het ook niet. Als de commissie niks wil, dan staat alles stil en dat betekent dat we inconse quent zijn. Dit plan is goed te verde digen." Van der Linde steunde het college: "Met een simpelweg nee, ben je er niet. Onderbouwen, dat is wat ik democratie noem," zei hij in de rich ting van Koppenhol. "Als er nu weer nee gezegd wordt, dan neem ik dat niet op mijn nek. Geef mij dan maar het zoneringsplan terug in de discus sie." Mevr. Frigge zei blij te zijn dat de burgemeester 'toegeeft dat rijk en provincie niets dwingends voor schrijven.' Zij riep op Tholen 'verder op slot' te doen. Ook Van den Don ker vond dat het college 'het lef moest hebben het gevecht aan te gaan.' Ook mevr. Schot zei blij te zijn met de verruiming die de burge meester aanduidde. Heijboer begreep dat er geen boven grens was gesteld aan het aantal bedrijven. "Dan ziet het er simpel uit. We willen de interim-maatregel steunen, met uitzondering van het aangewezen gebied." Van Belzen begreep dat de burge meester geen duidelijk antwoord van de provincie had gekregen. "Er is niks verplicht, maar er hangt wel een dreiging boven ons hoofd." Van der Munnik lichtte toe dat het college ook had geprobeerd een plan te maken zonder de aanwijzing van een vestigingsgebied. "Maar dat was een zwaktebod." Hij bestreed Frigge die beweerde dat het rijk niets te bepalen heeft. "Komen we niet tot een bestem mingsplan, dan is alles weer vrij. Het voorbereidingsbesluit loopt af. We hebben weinig tijd. Straks moet je alle nieuwe aanvra gen beoordelen op de oude situatie." Heijboer vroeg de vergadering te schorsen. Er volgde een koortsach tig overleg onderling (behoudens met Van der Linde) en met verte genwoordigers van de landbouwor ganisaties. Heijboer maakte bekend dat de meerderheid van de commissie vindt dat het college het aangewe zen gebied uit het plan moest ver wijderen. Applaus viel de meerder heid van de commissie ten deel. Het duurt allemaal wat langer dan gepland. De bus zou om vier uur arriveren op de Thoolse brug waar aan op dat moment nóg druk gewerkt wordt om haar helemaal in oranje plastic te pakken. Maar het loopt allemaal uit en een uur later komt men pas aan. De bus, die dan inmiddels zo'n 1300 kilometer afge legd heeft, wordt de stad binnenge haald onder begeleiding van muzi kanten van Concordia uit Tholen en majorettes en tamboers van OVM uit Oud-Vossemeer. Intussen zitten de gastgezinnen in Meulvliet vol spanning te wachten. 'Hoe zouden onze gasten eruit zien? Praten ze een beetje Engels of Duits?' Dat zijn vra gen die velen zich stellen. Overal liggen de boekjes 'Hoe en wat in het Pools' op tafel. Onder de wachtenden is ook burge meester H.A. van der Munnik die de groep welkom zal heten. Hij weet te vertellen dat de mensen in ltawa (spreek uit: Iwava) vrijwel geen andere taal spreken dan Pools. "Het is een gebied dat in de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers is gebruikt als garnizoensplaats. Het huidige ziekenhuis is bijvoorbeeld gevestigd in een voormalige kazer ne. Iedereen die er woonde is gevlucht, omgekomen of wegge voerd. Na de oorlog is het verlaten gebied weer bevolkt door Polen en zodoen de spreken er maar heel weinig iets anders dan Pools", vertelt Van der Munnik. "Maar met handen en voe ten kom je een heel eind." Zelf krijgt de burgervader al logees, dus kan hij geen Poolse gasten opnemen. "Ik zou het overigens normaal gespro ken wel gedaan hebben", zegt hij. Het stichtingsbestuur, bestaande uit Gré Boelhouwers, Kitty Provoost, Louis Sauter, Theo Westerveld en Ben van Olffen, krijgt de kriebels al en ze lopen regelmatig naar buiten om te zien of de bus er nog niet aan komt. Inmiddels is penningmeester Adri Quist van de stichting naar Wouw gereden om de Poolse bus op te wachten en naar Tholen te bege leiden. Voor deze gelegenheid heeft hij een oranje zwaailicht op zijn auto gemonteerd. Iets voor vijven komen er geluiden van buiten dat de gasten in aantocht zijn. De wachtenden stromen naar buiten en spitsen de oren of ze de muziek horen die de komst van de bus aankondigt. De muzikanten marcheren door tot aan de vlaggemasten van Meulvliet. Achter hen aan komen de Poolse jongeren uit de bus gestapt. Het zijn 41 leerlingen van een technische school in ltawa die samen een jeugdorkest vormen. Verder zijn er tien begeleiders mee gekomen (waarvan twee chauf feurs). Onder hen is ook loco-burge meester Lakowski. Meteen zijn er hartelijke begroetingen tussen de Thoolse bestuursleden van de stich ting en enkele Poolse collega's. Ver volgens volgt een plechtig moment. Terwijl de muzikanten het Poolse volkslied spelen, wordt de röod-wit- te vlag van dit land gehesen. Vervol gens is het Wilhelmus aan de beurt, maar de twee jonge musici die de nationale driekleur moeten hijsen, krijgen het doek niet omhoog. Ach teraf blijkt dat de vlag aan het ver keerde toiiw gebonden zit. Maar hierom wordt niet getreurd en het hele gezelschap gaat naar binnen voor de welkomstceremonie. Als iedereen een plaatsje heeft en voorzien is van koffie en een bolus, spreekt mevr. Boelhouwers de aan wezigen toe. Mevr. Pelka zorgt daarbij voor de vertaling in het Pools. "Wij zijn blij dat jullie na een lange reis veilig en wel in Tholen zijn aangekomen. Wij hebben als stichting lang naar deze dag toege werkt en we zijn dan ook blij dat deze eerste uitwisseling nu een feit is", zegt mevr. Boelhouwers die hierop het stichtingsbestuur aan de mensen voorstelt. "Wij hopen dat jullie aankomst in Tholen een aan gename verrassing is geweest en ik wil hierbij dan ook Concordia bedanken voor deze muzikale ont vangst en tevens voor het vele ande re werk djit niet alleen door Concor dia, maar door alle meewerkende muziekverenigingen is gedaan." "De stichting is ervan overtuigd dat een stedenband alleen kans van slagen heeft als men kan spreken van een vriendschapsband tussen de inwo ners van beide gemeenten", zegt mevr. Boelhouwers. "Wij zijn dan ook zeer gelukkig met de medewer king van de gastgezinnen en wij ver trouwen er dan ook op dat hierdoor de stedenband voor heel Tholen een grotere betekenis zal gaan krijgen." Overigens heeft de stichting Itawa- Tholen in alle plaatsen van Tholen gastgezinnen gevonden, behalve in Stavenisse en Poortvliet. Mevr. Boelhouwers stipt nog even aan dat de taal wellicht een probleem zal vormen, maar ze vindt dat dit onder het motto 'Muziek spreekt alle talen', wel in orde zal komen. Bovendien heeft de stichting diverse tolken (uit Polen afkomstige Thole- naren) gevraagd om mee te werken. Mevr. Pelka, Goschka, Asia, Agneszka, Monika, mevr. Huisman, mevr. Stolk en mevr. Van Dijke. Met hun medewerking, handen- en voetenwerk en een woordenboekje moet de taalbarrière overwonnen kunnen worden. Na deze inleiding bestijgt burge meester Van der Munnik - die naast zijn medebestuurder uit Polen zit - het podium. Hij ziet maar af van een toespraak in het Pools. "Dat is te moeilijk. Ik ken niet zoveel woorden in het Pools en de taal heeft alleen al zeven naamvallen. Bovendien is de uitspraak ook moeilijk", verklaart Van der Munnik. "Hartelijk welkom in Tholen en ik vertel er meteen bij dat het 't mooiste plekje van Neder land is", zegt de burgervader tegen de gasten. Hij haalt vervolgens de voorge schiedenis van de uitwisseling nog even op. "Jullie wonen in een prach tig land dat sinds een jaar of zes eigenlijk pas echt vrij is om zijn eigen ontwikkeling te bepalen. De Nederlanders kunnen dat al wat lan ger. Voor landen en provincies, maar ook gemeenten, is het erg belangrijk om op de hoogte te zijn van de levensgewoonten en de cul tuur van mensen in andere landen. Dat is voor de Polen net zo belang rijk als voor de Nederlanders. Daar om zijn we zo blij dat we een ver drag hebben met ltawa. Op die manier kunnen we meer van elkaar te weten komen, elkaar respecteren en waarderen." De burgemeester kan het niet nala ten om ook het bezoek van koningin Beatrix aan Tholen uitgebreid te vermelden. "Een bijzonderheid in deze dagen is dat op 30 april hare majesteit de koningin en haar fami lie een bezoek brengen aan één van de negen plaatsen van de gemeente: Sint-Maartensdijk", vertelt Van der Munnik. "Elk jaar wordt op die dag koningin nedag gevierd. De koningin bezoekt elk jaar twee gemeenten, samen met haar familie. Deze keer zijn wij aan de beurt. Het wordt een groot feest waar jullie ook het nodige van zul len zien. Ik hoop van harte dat het jullie hier erg goed zal bevallen." Overigens is het gemeentebestuur niet dik vertegenwoordigd bij de ontvangst van de Poolse gasten. Behalve de burgervader is alleen CDA-raadslid W.C. van Kempen aanwezig. Ook loco-burgemeester Lakowski van ltawa wordt uitgenodigd om nog iets te zeggen. "Wij zijn erg blij om hier te mogen zijn. Iets waar we al lang mee bezig waren, is nu wer kelijkheid gewbrden", zegt Lakows ki. "Inwoners van beide gemeenten zullen elkaar nog wel vaker zien. Bedankt voor deze eerste stap. We zijn erg moe, maar ook heel ont roerd over de fijne en gevoelige ont vangst. Ik was erg ontroerd toen het Poolse volkslied hier gespeeld werd. Ik geloof dat we het hier erg naar ons zin zullen hebben. De groep zal haar best doen om de mooiste herin neringen achter te laten. Ik hoop dat er ook een groep uit Tholen naar lta wa kan komen. Na alle papierwerk vooraf, zullen nu de menselijke con tacten snel volgen. Nogmaals harte lijk bedankt." Na deze toespraak gaan de gastgezinnen met hun logees naar huis. In de week die voor hen lag hadden de 41 Poolse jongeren en hun tien begeleiders een druk programma voor de boeg. De zondagmorgen na hun aankomst speelden ze op eigen verzoek in de eucharistieviering van de katholieke kerk in Tholen. De volgende dag stond een seminar van de Skoa en het arbeidsbureau op het programma met 's avonds een karao- keshow in De Zeester. Op koninginnedag zagen de jonge ren ergens langs de route de Neder landse vorstin en haar familie voor bij trekken, 's Middags traden ze op in de smalstad. De volgende dag maakte men een bustocht over Tho len waarbij de eendenkooi in Anna Jacobapolder en streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland werden aangedaan. 's Middags was er een soort play-in met aansluitend 's avonds een uit voering in Meulvliet. Vandaag, don derdag, is een natuurdag voor de gasten. Onder leiding van Louis Sauter maken ze een excursie naar Voorne-Putten. Vanavond is er een bonte avond in gemeenschapscen trum De Wellevaete -in Sint-Anna- land. Morgen stapt het Poolse gezel schap, na een officieel afscheid van de gastgezinnen, weer op de bus voor de 1300 kilometer lange reis terug naar huis. L. Sauter, bestuurslid van de stichting Itawa-Tholen, verwelkomt loco-burgemeester Lakowski (midden). Muzikanten van Concordia en majorettes van OVM kijken gefascineerd toe. Links nog twee Poolse gasten. t V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 13