"Zetje klompjes mè bie de rehentonne in dan nae boven" 1 Kan tankauto brandweer weg? Gezellig ingerichte zolder moet jeugd bij de kerk houden specialist Thoolse brandweer in België ingezet Vijftig vrijwilligers verwezenlijkten verbouwing Erg dronken automobilist uit de bocht Sint-Philipslands echtpaar Geuze-Wesdorp 60 jaar getrouwd Donderdag 25 april 1996 EENDRACHTBQDE, DE THOOLSE COURANT 3 Drie motorspuitaanhangers 105 mille Ze groeiden als buurkinde ren naast elkaar op. Ze heb ben elkaar altijd al gekend en tenslotte kregen ze ver kering op de Schuddebeur- se kermis. Sindsdien is het nooit meer uitgegaan en zo hoopt het Sint-Philipsland- se echtpaar Geuze-Wes dorp woensdag 60 jaar getrouwd te zijn. Schaapherder De Hervormde Gemeente van St. Annaland beschikt sinds zaterdag over een eigentijdse verenigingsac commodatie, met name voor het jeugdwerk. De voormalige rommelzolder is door vijftig vrijwilligers omgetoverd in een fleurige en gezellige ruimte. Het thema 'Geef ze de ruimte' werd zaterdag omgezet in 'Vul de ruimte.' Na 21/2 jaar werden de plannen werke lijkheid. Lichte ruimte Vrijdags en zaterdags GEOPEND Jong getrouwd Heel uitzonderlijk Kerkvoogdij afwezig Vroeg op Veel liefde Sint-Annaland Styl herken je. En Burley heeft styi' De zomer! Ruikt u 'm al? Voelt u de warme stralen alweer die alles en iedereen in verrukking brengen? Bij Quist kunt u nu alvast in de stemming komen. De zomercol lectie schoenen van topmerken is al binnen. Wanneer komt u? Assistentie op de Kalmthoutse Heide Brandweerlieden van Tholen en Sint-Annaland zijn zon dag opgetrommeld om te helpen bij het bestrijden van een brand op de Kalmthoutse Heide in de grensstreek. De elf Tholenaren blusten uiteindelijk twee caravans op camping Familyland te Hoogerheide. De zeven Sint- Annalanders kwamen helemaal niet in actie. Ongeveer 400 Nederlandse en Belgische brandweerlieden waren in touw, maar konden niet voorkomen dat enkele honderden hectares van het gebied een prooi werden van de vlam men. JÉ m I* j Veel van elkaar houden is volgens het echtpaar Geuze-Wesdorp het enige geheim van een goed huwelijk. De Thoolse gemeenteraad trok maandagavond 105.000 gulden uit voor de aanschaf van drie motorspuitaanhangers voor de brandweer in Tho- len, St. Maartensdijk en St. Annaland. De eerste twee ter vervanging en St. Annaland krijgt een motorspuitaanhanger in de plaats van de tank auto. Marinus Johannes Geuze, zoon van een landarbeider en Jacoba Wes- dorp, dochter van een boerenknecht. "Dichterbij konden we het niet zoe ken", lacht de 82-jarige Geuze als hij vertelt hoe hij verkering kreeg met zijn buurmeisje. "Ik was twintig jaar". "En ik achttien", vult zijn vrouw aan. "We gingen naar de ker mis in Schuddebeurs. Dat ging toen nog op de fiets." "Toen is het vuur aangemaakt en het is nooit meer uit gegaan", zegt haar man. "Het was in de jaren '30, de crisisja ren. En die waren ook op het platte land zoals Sint-Philipsland heel goed te merken. Dat was een ver schrikkelijk arme tijd", vertelt Geu ze. "Meteen toen ik van school kwam, ben ik begonnen te werken als schaapherder. En dat is echt geen romantisch baantje. Dan zeiden ze wel eens: 'Kijk hem daar eens lekker liggen langs de dijk.' En in de zomer was het ook best een mooi werk, maar het was echt hard aanpakken. Want weer of geen weer, je moest met de schapen naar buiten. Alleen als het erg veel gesneeuwd had, dan bleven de dieren binnen. En vroeger was je er niet op gekleed. Veel kle ren had je niet, dus stond je daar mooi uit te waaien op de dijk. Nee, je moest er echt iets voor voelen en een echte dierenliefhebber zijn." Geuze was niet alleen als hij de schapen liet grazen. "Tegenwoordig is alles netjes afgezet met hekken, maar vroeger had je je hond om de dieren bij elkaar te houden. Die hond was je rechterhand. Daar hoef de je maar naar te roepen en ze deden wat je vroeg. Sommige, die heel goed afgericht waren, hadden zelfs aan handgebaren al genoeg", zegt Geuze. "En denk erom dat het grote kuddes waren. Niet zomaar een schaapje, maar wel zo'n 200 als ze gelammerd hadden. Dat was een enorm karwei. In de wintermaanden gebeurde het wel dat ik niet kon sla pen omdat ik zoveel moest helpen bij het lammeren. En dan had je ook nog het onderhoud van de dieren. Ouderling D. Quist, tevens leider van de jeugdvereniging Ichtus, her innert het begin zich nog goed. "Op een zaterdagmorgen in oktober 1993, hebben we samen met Willem Jan de Voogd van der Straaten (lei der van de jongensclub) en Jan den Engelsman (bouwtechnisch goed op de hoogte) onze wensen besproken." Er werden tekeningen en berekenin gen gemaakt, alles werd met de kerkvoogdij doorgenomen 'en onder de leden van de kerk werd gepeild of ze een financiële bijdrage voor dit project over hadden. "Toen de positieve uitslag daarvan bekend was, hadden wij een draag vlak en een geldelijke garantie om verder te gaan", zegt Quist. Inmiddels is er 50 van de benodigde 55.000 gulden binnen. De grootste post, tien mille, kwam van de Wezen Armen. Daarnaast kwam er nog een landelijke stichting over de brug, maar het leeuwenaandeel kwam van de leden van de Her vormde Gemeente St. Annaland. En de kerkvoogdij vult het tekort aan. Tussentijds werd het plan nog aan gepast. De geprojecteerde toilet voorzieningen boven vervielen. In plaats daarvan werd een biblio theek- en leesruimte ingericht en de orgelzolder van een fris verfje en nieuwe vloerbedekking voorzien. De steile trap waarlangs zoveel cate chisanten de zolder opkwamen, is verleden tijd. En de orgelzolder is veel lichter geworden nu de bruine kleur volledig verdwenen is. Zowel hier als in de nieuwe ruimte kan er catechisatie gegeven worden. De jongensclub vindt er op zondagmid- II De gerenommeerde II LIJSTENMAKER iLJL ieeuweh voor het Uzjustwcrk eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M. Als er een steentje tussen de hoeven was gekomen, moest je dat ervan- tussen halen en ook heb ik meege holpen met het scheren." Ondanks het feit dat de jongeheer Geuze en juffrouw Wesdorp op die Schuddebeurse kermis liefde voor elkaar hadden opgevat, trouwden ze veel eerder dan hun bedoeling was. De boer waarvoor Geuze werkte, deed zijn schapen weg en zo kwam ook de herder op straat te staan. 'Toen kon ik bij een boer onder De Heen werk krijgen als schaapherder. dag onderdak, de meisjesvereniging op maandagavond, de gesprekskring en op zaterdagavond de jeugd. Eens in de veertien dagen de Open Deur met ontspanning als muziek, tafel tennis, e.d. en om de andere week de jeugdvereniging met bijbelstudie. "De opzet is om jongeren bij de kerk te houden", legt ouderling en jeugd leider Quist uit. "En we willen men sen die buiten de kerk staan, over de drempel krijgen. In de nieuwe ruim te kunnen we een stuk gezelligheid bieden." Met gele wanden en blau we spanten, rotan stoelen, een paar banken en tafeltjes is er een fleurige, lichte ruimte geschapen. Dankzij een bar met stromend water en een koelkast is er gelegenheid om wat te drinken. Dat biedt o.a. mogelijkhe den voor de evangelisatiegroepen die regelmatig op zaterdagavond in de St. Annalandse Voorstraat actief zijn. "We hebben daar nog niet con creet aan gedacht, maar we kunnen nu de jeugd gemakkelijker uitnodi- Maar dan moest ik wel getrouwd zijn, want er stond een huis leeg bij de boerderij", vertelt Geuze. "Tja, dat was een probleem. We hadden geen geld en dan is trouwen toch wel een heel grote stap." Zijn vrouw vult aan: "We waren ook nog wel erg jong. Onze ouders vonden dat ook, maar ja, wat moet je? Ze zei den: 'Probeer het maar, want dan heb je werk' En zo ging het toen. Maar we hebben er achteraf nooit spijt van gehad." Het echtpaar bleef overigens maar een jaar in het Bra bantse. "Ik kon niet zo best overweg met die boer en dan ben ik ook zo dat ik meteen mijn biezen pak en gen om mee te gaan voor een bakje koffie." Coördinator van de bouw was P.M. Gunter, lid van het college van kerk voogden en notabelen. Hij vormde de schakel tussen de vijftig vrijwilli gers en het technisch trio Quist, Den Engelsman, De Voogd van der Straaten. "Vanaf het begin is het project goed verlopen", vertelt Gun ter. "Er is met inzet, animo en liefde aan gewerkt. Voor onze gemeente was het heel uitzonderlijk om met zoveel vrijwilligers aan de slag te gaan. Geen twijfel mogelijk, ook hierin hebben we Gods hand en lei ding gezien." Ook veel ouderen - vutters - hebben aan de zolder meegewerkt, naast jonge mensen die nog dagelijks in de bouw zitten. De bedoeling was om de balken op de zolder in het zicht te laten, maar dat werd gewij- wegga", zegt Geuze. "Toen heb ik lang zomaar van alles gedaan. In 1939 ben ik met een ploegje anderen in de Wieringermeer vlas gaan trek ken en in 1941 moest ik in Frankrijk voor de Duitsers op een vliegveld werken. Daar stond ik in de keuken, dus eten was er in elk geval wel genoeg. Toen ben ik weer terugge komen en heb ondermeer nog in de Betuwe vlas getrokken voor ik terugging naar Sint-Philipsland. In 1954 ben ik in dienst gekomen bij W. van Nieuwenhuijzen. Zijn zoon Bram speelde nog met onze Thijs onder de tafel, later nam hij de boer derij over en ook toen bleef ik in zigd, zodat er meer dakplaten en plafonds nodig waren. Verschillen de leveranciers stelden hun materi aal tegen inkoopprijs beschikbaar en dat bleek ook een belangrijke basis om het project binnen de begroting te verwezenlijken. "Op allerlei manieren heeft de gemeente meege werkt: hetzij financieel, hetzij door werkkracht aan te wenden. Er zitten wel 2250 uren in en wanneer je dat had moeten uitbesteden, was je vele keren duurder uit geweest. De vrij willigers zullen we als dank nog een koud buffet aanbieden in de nieuwe ruimte", aldus Quist. Zaterdagmiddag vond er een open dag plaats, waarbij vrijwilligers, gevers, gasten van elders en andere belangstellenden het resultaat kwa men bewonderen. Beneden in het verenigingsgebouw was er een klankbeeld over het ver- dienst. Na mijn 65e heb ik nog tien jaar geholpen op het bedrijf, maar toen was het genoeg. Intussen deed mevr. Geuze bepaald niet onder voor haar man. In 1938 werd haar zoon Thijs geboren. "Een jaar later ging ik alweer werken op het land. Want als we met z'n tweeën een hele week werkten, dan hadden we net een loontje", vertelt ze. "Mijn kind bracht ik dan bij m'n moeder op de Zandplaat (bij de Noorddijk - red.). Ik heb in die eer ste tijd dat hij opgroeide zodoende maar weinig van hem gezien. Maar het kon niet anders." Naast haar werk op het land, waarvoor ze overi gens aanzienlijk minder betaald kreeg dan de mannen, moest ze ook het huishouden nog bijhouden. "Elke morgen gingen we er om vier uur uit en 's maandags soms nog wel eerder, want je moest toch ook de was een keer doen. Dat ging alle maal nog met de hand. Iedereen in huis moest dan ook meehelpen. Mijn man ook, die maakte de groen te schoon voor het eten. Maar dan gingen we ook om negen uur 's avonds naar bed. 'Wa dienke j'r van?', zei ik dan altijd. 'Zet je klompjes mè' bie de rehentonne in dan nae boven.' Ja, want 's morgens was het weer vroeg dag." Mevr. Geuzes man valt haar bij: "Ja, en dan had ik ook nog eens een gro te moestuin om bij te houden. Maar na de oorlog werd het toch allemaal anders. Er kwam meer werk en ik kon alleen de kost verdienen. Toen onze dochter Joke in 1946 werd geboren heb ik gezegd: Nu moet je niet meer naar het land gaan. Blijf maar thuis." En inderdaad ging het na de Tweede Wereldoorlog spoe dig beter met de economie. De men sen kregen meer inkomen en de techniek ontwikkelde zich snel. Het echtpaar Geuze heeft niet zoveel moeite met het grote verschil tussen die arme beginjaren en de rijkdom van het heden. "Je vergeet natuurlijk nooit hoe het vroeger was, maar een mens raakt heel snel gewend aan verbeteringen. Sneller dan anders om. En je hebt er ook geen hand in, je moet wel mee", zegt mevr. Geuze. Sinds juli vorig jaar heeft het echt paar, dat ook nog drie kleinzonen heeft (Marinus, Henry en Mario) zijn intrek genomen in zorgcentrum De Vossemeren te Nieuw-Vosse- meer. Dat kostte de nodige moeite, maar het was noodzakelijk. Geuzes linkerbeen is namelijk na een aan doening geamputeerd. Ook mevr. Geuze zag het ziekenhuis al van bin nen voor een operatie. Woonzorg centrum De Rozeboom in Sint-Phi lipsland was daarom geen goede plek voor het echtpaar. Er moest verzorging aanwezig zijn. Na veel getouwtrek ('U weet wel, die ambte lijke molens die bijna niet rond gaan') kwam het er toch van. "We zitten hier echt uitstekend. Het is de mooiste kamer van het tehuis en ook met het personeel kunnen we prima overweg. Het belangrijkste is dat we elkaar nog hebben. Je moet ook veel liefde voor de ander hebben, anders is het moeilijk om de verzorging vol te houden", zegt Geuze en samen met zijn vrouw beaamt hij: "Veel van elkaar houden, is het enige geheim van een goed huwelijk." loop van de verbouwing. De bezoe kers kregen koffie, thee of frisdrank en cake. 's Avonds was er onder redelijke belangstelling een dankdienst in de N.H.Kerk met medewerking van het chr. gemengd zangkoor VZOS en The Young Voices, beide o.l.v. Rinus van Gorsel, het kinderkoor Soli Deo Gloria o.l.v. Heieen Troost, de organisten Leen Heijboer en Lian Gebraad, Joke Meeuse op dwarsfluit en Willem Jan de Voogd van der Straaten op gitaar. Ouder ling en jeugdleider D. Quist ver zorgde de opening. Er was samen zang en Ivo Hage en Leonard Ket ting van jongensclub Samuël werk ten het thema 'Vul de ruimte' uit. Ook de kinderen van de Vakantie Bijbel Klub (VBK) werkten aan het programma mee. Corina Heijboer en Joke Meeuse van jeugdvereniging Ichtus deden de bijbelstudie naar aanleiding van Psalm 127: 'Zo de Heere het huis niet bouwt, tever geefs werken de bouwlieden daar aan' en de jongeren kwamen aanbod in de tekst 'Gelijk de pijlen zijn in de hand van een held, zodanig zijn de zonen der jeugd.' Ciska Menheere en Amber Gunter droegen nog een gedicht voor. Piet van 't Hof, leider van jeugdvereniging Ichtus, gaf een toelichting bij het landelijke project van de HGJB, Kanaan India. De col lecte voor dit project bracht 610 gul den op. Via de gesprekskring is 200 gulden opgehaald, zodat totaal 810,00 kan worden overgemaakt voor het christelijk onderwijs en de gezondheidszorg in India. De kerkvoogdij zou de naam van het verenigingsgebouw bekend maken, waarvoor een vijftiental suggesties waren gedaan, maar dat programma onderdeel verviel, evenals het dank woord omdat de kerkvoogdij zich bij nader inzien niet kon verenigen met het programma. Ds. W.C. Meeuse sprak nu het dankwoord uit aan hen die met een financiële bij drage, materiaal of werkkracht had den meegewerkt aan de verbouwing. "Kunnen we die werkelijk missen?", vroeg raadslid M.A.J. van der Linde zich af. "Is die tankauto in de regio niet meer nodig?" Het PvdA-raads- lid wees op de grote heide- en bos brand van zondagmiddag bij Putte, waar ook de brandweer van Tholen assistentie moest verlenen. Burgemeester H.A. van der Munnik zegde hem toe, daarover nader informatie te zullen verschaffen. In het rapport brandweerzorg Tho len was al opgenomen, dat de tank wagen in St. Annaland op termijn zou verdwijnen. De nieuwe tankau tospuiten, zoals er pas in Stavenisse één is gekomen, zijn van grotere tanks voorzien: 1500 in plaats van 800 liter. De jaarlijkse keuring van de tankau to bracht aan het licht, dat er weer de nodige kosten gemaakt moesten worden en dat vond de gemeente teveel van het goede. Loonbedrijf Wielaard uit St. Maartensdijk wilde de auto nog wel hebben en de gemeente koos uit drie demonstra- Nadat de brand zondagmiddag rond drie uur was uitgebroken in de Staartse Duinen ten zuidoosten van Huijbergen werd meteen groot alarm gegeven. Door de droogte en de harde zuid-westenwind ver spreidde het vuur zich snel. Het rampenplan werd in werking gesteld en alle brandweerkorpsen uit de regio gealarmeerd. De blusgroep Tholen werd rond kwart over vier opgeroepen en meldde zich mpt elf man in Bergen óp Zoom, juist op het moment dat de korpsen Steenbergen en Kruisland werden weggeroepen voor een boer- derijbrand in Moerstraten. Vanaf het commandocentrum in Huijbergen werd Tholen vervolgens in pelo- tonsverband met de korpsen Halste ren, Nieuw-Vossemeer en Ossen- drecht naar het Belgische Essen gedirigeerd om daar een traject nat te houden. Maar toen het grondvuur omstreeks half acht tegen de wind in richting Putte uitbreidde en camping Haze- duinen bedreigde, werden de Neder landse brandweerlieden teruggeroe pen naar eigen land. Omdat de voertuigen van Tholen en Nieuw-Vossemeer geen vier-wiel- aandrijving hebben, dreigden ze vast te raken in het zand en werden daarom teruggestuurd naar de kazer ne in Putte. Toen de melding van de brand op camping Familyland kwam, ging men daarheen. Vanuit een ven in de buurt voerde Tholen met de 1500- litertank water aan voor de korpsen Nieuw-Vossemeer en Bergen op Zoom. "Je verwacht een chaos, maar daar was beslist geen sprake van", vertelt brandmeester J.L. Nieuwen- huizen over de operatie. "De samen werking was prima. En voor ons was het toch een apart iets, waarmee we weinig te maken hebben." Jaren geleden is Nieuwenhuizen ook eens in het gebied ingezet. De Thoolse blusgroep was 's nachts om twee uur weer thuis. Inmiddels was om elf uur de blus groep Sint-Annaland opgeroepen om Tholen af te lossen. Vanuit Ber gen op Zoom werden de zeven man- ties de Ajax Ziegler motorspuitaan hangers. Door de opbouw en vorm geving is die aanzienlijk duurder dan andere merken, maar door de kunststof kap kan de aanhanger in zijn geheel worden afgesloten. Daarin kan tevens nog wat ander materieel worden opgeslagen. Bovendien heeft de Ajax Ziegler als enige een luchtgekoelde motor waardoor koelen met water niet nodig is. De brandweercommandant adviseerde om het duurste type te kiezen. Door de verkoop van de oude pompen en de tankwagen kan de aanschaf van drie nieuwe motor spuitaanhangers toch voor 105.000 gulden gebeuren. De gemeenteraad trok verder 7300 gulden uit voor een aanvul lende ongevallenverzekering bij Centraal Beheer voor de 73 Thoolse brandweerlieden. In ver band met het vervallen van de Ziektewet had de Vereniging van Nederlandse Gemeenten dat gead viseerd. nen met een busje naar Huijbergen gebracht. Na uren wachten mochten ze, zonder in actie te zijn gekomen, om drie uur 's nachts naar huis. "Dat is eigenlijk niet zo prettig", vindt brandmeester A. van Iwaarden, die zo'n twintig jaar geleden eveneens bij een brand in hetzelfde gebied werd ingeschakeld. Maandag is er in het grensgebied bij Putte de hele dag nageblust, terwijl op verschillende plaatsen het vuur opnieuw opflakkerde. De oorzaak van de brand is niet bekend, maar brandstichting wordt niet uitgeslo ten. Een 26-jarige Tholenaar raakte zaterdag zwaar beschonken van de weg in de Koningsweg te Scherpe- nisse. De man reed, met een passa gier, over de Koningsweg en raakte in een bijna haakse bocht de macht over het stuur kwijt. De wagen reed van de weg en kwam op zijn kop tegen het dijktalud tot stilstand. Zowel de bestuurder als de passa gier kwam er met lichte verwondin gen af. De auto was total loss. De Tholenaar bleek zwaar gedronken te hebben en onderzoek op het poli tiebureau wees uit dat de man ruim vijf keer zoveel had gedronken als is toegestaan, namelijk 1165 pg/1 ofwel zo'n 2,7 promille. Het rijbe wijs van de man werd ter plaatse ingenomen en hij zal voor de rechter moeten verschijnen. Het regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland geeft aan dat de rechter in zo'n geval wel twee weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid kan opleggen. Dat wil zeggen, als de man al niet eerder is gepakt voor een alcoholmisdrijf. De man heeft waarschijnlijk een triest record gevestigd voor Tholen. "Iemand die zo dronken is, heb ik nog nooit meegemaakt. Dit is heel uitzonderlijk", verklaarde een woordvoerder van de politie. Corné van Strien geeft het echtpaar Duijzer-van Beek, dat de giften voor de 50-jarige bruiloft ter beschikking stelde aan de verbouwing van de zolder, een toelichting bij een fotocollage van de werk zaamheden. Kwaliteitsschoenen van duurzaam materiaal voor een perfecte pasvorm. SCHOENEN THOLEN, BRUGSTRAAT 19-21, TELEFOON (0166) 6023 21 SINT-MAARTENSDIJK, DS. DE BRESSTRAAT 10, TELEFOON (0166) 66 21 67 (èn in Bruinisse, Halsteren, Numansdorp). Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 3