1 Geen blauwe zee op 30 april, het feest is het belangrijkste' Tien bussen met Oranjeklanten naar de smalstad Veilig fietsen door St.Annaland AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Scholieren leggen voor het eerst verkeersexamen af OeLBURG Poolse jeugd geeft band met Tholen gestalte St.Annalander in Goes' café gemolesteerd Politieteam bereidt zich voor op viering van koninginnedag Prins Johan Friso komt niet Thoolse torens zijn verschoven Donderdag 25 april 1996 52e jaargang nov25' Behalve de inwoners van Sint-Maartensdijk, de ambtena ren van de gemeente, de muzikanten van de muziekver enigingen en de leden van het groot Thools Oranje-koor, heeft nog een groep mensen het erg druk met de voorbe reidingen op koninginnedag. De politie houdt op 30 april 80 man sterk de wacht over het volk in en om Sint-Maar tensdijk. Eisen 'Welkom koningin Beatrix in St. Maartensdijk!' Op een bord van elf meter lengte, verspreid over drie woningen aan de Markt, brengt schilder Huib Westerlaken de smal stad in de stemming voor de viering van een bijzondere koninginnedag. Nog vijf nachtjes slapen en het is zover. Dan komen er 10 leden van de koninklijke familie naar St. Maartensdijk. Oorspronkelijk zouden er 11 per heli kopter op het sportveld Haestinge landen, maar prins Johan Friso - volgens sommigen de knapste prins - is dinsdag 30 april verhinderd. Schilderijen Prins Clausplein Voorbereidingen Hand uitsteken Uitbreiding Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Voor de stichting Itawa-Tholen is het zaterdag een bijzondere dag. Dan arriveert namelijk het uit vijftig personen bestaande Poolse jeugdor kest voor een uitwisseling, de eerste in het kader van de stedenband die er sinds enkele jaren tussen beide gemeenten bestaat. De Poolse jon gelui worden bij de Thools brug ver welkomd met muziek. Ze brengen een hele stapel kindertekeningen uit Itawa mee, die geëxposeerd worden in streekmuseum De Meestoof. De Polen blijven een week op Tho len. Op de woensdag musiceren ze samen met Thoolse collega's onder leiding van drie dirigenten; een soort play-in, met 's avonds om acht uur een concert dat voor belangstel lenden vrij toegankelijk is. En op donderdag verzorgen ze een Poolse avond als hommage aan de gastge zinnen waarin ze worden onderge bracht. Op maandag is er voor de gasten een karaokeavond in de Zeester te Scherpenisse. Dinsdag middag om half twee verzorgen de muziek- en dansgroepen een optre den op de Markt in Sint-Maartens dijk. De stichting heeft diverse mensen bereid gevonden om als tolk op te treden tijdens de uitwisseling met de Polen. Om de kosten van deze week te betalen heeft Itawa-Tholen een beroep gedaan op een subsidiepot van de Europese Unie. Maar de toe gezegde bijdrage is niet toereikend en daarom heeft de stichting spon sors gezocht. Een 46-jarige man uit Sint-Anna- land is zaterdagavond in een café op de Grote Markt in Goes gemoles teerd door twee inwoners uit die plaats. De daders, een 22-jarige man en diens 24-jarige vriend, zaten in het café en één van hen brak een lampekapje. Toen de Sint-Annalan- der daar een opmerking over maak te, viel dat niet in goede aarde. Het tweetal werd agressief en sloeg op de man in. Dat gebeurde zo gewel- dadig dat één van de verdachten hierbij de middenhandsbeentjes van zijn rechterhand brak. Het slacht offer werd met diverse verwondin gen aan zijn hoofd en kneuzingen aan zijn schouder opgenomen in het Oosterscheldeziekenhuis te Goes. Hij zal waarschijnlijk zijn werk voorlopig niet kunnen hervatten. De twee verdachten werden aangehou den wegens openlijke geweldple ging, vernieling en mishandeling. Ze werden voor nader onderzoek en verhoor opgesloten in een cel in het politiebureau te Goes. Na afronding van het onderzoek werden z<j de vol gende nacht weer vrijgelaten. Het 'Oranjeteam' van de politie dat de komst van de koningin voorbereidde. Van links naar rechts: A.M.L. Weijler, C. Nieuwenhuyzen, J.M. Krombeen, K.A. Bosman en P.C. Roos. Voorlichter M. Verkerke ontbreekt op de foto. Plaatsvervangend chef J.M. Krom been van de werkeenheid Tholen hoorde het nieuws dat hare majesteit koningin Beatrix naar Sint-Maar tensdijk zou komen in de auto op weg naar huis. Dat was begin janu ari. Vanaf dat moment stelde hij de raderen in werking. "We zijn op 10 januari met een aantal mensen begonnen aan de voorbereidingen. Langzamerhand is het team uitge groeid tot zes mensen", zegt Krom been, terwijl hij wijst op de leden van de groep die verzameld zijn in de 'Oranjekamer' van het politiebu reau in Tholen. De politiechef stelt ze voor: "Van het personeel hier op het bureau K.A. Bosman die ook in het evenementencomité plaats heeft genomen, A.M.L. Weijler die ik vanuit zijn interesse voor openbare orde gevraagd heb, beleidsmede werker K. Nieuwenhuijzen van de regiopolitie Zeeland, P.C. Roos van de meldkamer Middelburg, voor lichter- M. Verkerke en ikzelf als plaatsvervangend chef werkeen heid." Eén van de kantoren in het politie bureau dient als vergaderruimte voor het team. Aan een metalen kast hangt een grote kaart van Sint- Maartensdijk aan twee magneetjes. Op de kaart is de route aangegeven die de leden van het koninklijk huis zullen volgen. Ook alle spelletjes, optredens en andere evenementen die plaatsvinden zijn ingetekend. En natuurlijk niet te vergeten de vakken voor het publiek en de pers die in groten getale aanwezig zullen zijn. "Gelukkig konden we teruggrijpen op ervaringsgegevens van plaatsen waar de koningin al eerder is geweest zoals Urk, Eijsden en Emmeloord. Je hoeft per slot van rekening het wiel niet telkens opnieuw uit te vinden", vertelt Krombeen. "Natuurlijk zullen de we de 'couleur locale' van Smurdiek eroverheen moeten leggen, maar de grote lijnen kun je gerust overne men. En gelukkig hebben onze col lega's voorgaande jaren druk op de computer gewerkt, dus we kregen alles op schijf aangeleverd." Volgens de politiechef zijn er veel zaken waarmee rekening gehouden moet worden. "Iedereen heeft z'n specifieke eisen. De pers en de rijks voorlichtingsdienst, de beveiligings dienst, maar ook de route en de pro gramma-onderdelen stellen eisen", -_gt Krombeen. "Wegens de korte tijd die er tussen het bezoek aan Tholen en Bergen op Zoom ligt, kunnen we weinig samenwerken met de collega's uit Bergen. Dat gebeurt soms op andere plaatsen door uitwisseling van personeel." Maar desondanks weet de politie voldoende personeel op de been te brengen. "Er zullen die dag 80 men sen ingezet worden en dat is inclu sief de administratie, marechaussee en motorrijders", vertelt Krombeen. "Los daarvan zal de dienst koninklij ke en diplomatieke beveiliging ook nog met een aantal mensen aanwe zig zijn, maar zij richt zich specifiek op de veiligheid van de leden van het koningshuis. Overigens wordt het op 30 april geen blauwe zee. Het bezoek van de koningin staat cen traal en de politie zal niet al te nadrukkelijk aanwezig zijn." ZIE VERDER PAG. 12 Vijfhonderd Tholenaren maken gebruik van de mogelijkheid om 'voor twee riks naar Beatrix' per bus naar St. Maartensdijk te gaan. Totaal rijden er 19 bussen naar de smalstad: 10 met inwoners die 5 gul den betaalden en 9 voor de leerlin gen die aan de aubade meedoen of met leden van het groot Thools koor. Voor het gewone verkeer is St. Maartensdijk de hele dinsdagmor gen totaal afgesloten, ook de Provin- cialeweg vanaf de rotonde bij Scher penisse tot aan de Oudelandseweg (bij de molen), de afslag St. Anna land. Alleen voetgangers en (brom)fietsers kunnen de smalstad bereiken. Aan de Sportlaan is, bij het clublokaal van de duivenclub, een fietsenstalling. Om tien uur komt de koningin uit het gemeentehuis in de smalstad voor de aubade. De vorstin en prin ses Margriet krijgen dan bloemen van Jaap Bosman en Stephanie Durieux, die evenals koningin Beat rix, op 31 januari geboren zijn. Het staatshoofd wordt daarna voorge steld aan loco-burgemeester J. Vers- luys, de wethouders J. van der Jagt en I.C. Moerland, gemeentesecreta ris A.G. Izeboud, gemeentevoor- lichter en lid van het projectteam F.A.P.M. Bakx, secretaresse van het evenementencomité mevr. A. Breu- re-de Wilde en de voorzitter van het evenementencomité, J. de Feijter. Burgemeester H.A. van der Munnik en commissaris der koningin drs. W.T. van Gelder hebben de konin gin dan al welkom geheten. Commissaris der koningin drs. W.T. van Gelder bezocht maandagoch tend het gemeentehuis om met bur gemeester H.A. van der Munnik het protocol door te nemen. Hij was op doorreis naar Den Haag maar stapte ook even de 'Oranjekamer' binnen om de leden van de projectgroep sterkte toe te wensen. Maandag verhuisden ook de schil derijen van Willem van Oranje en prins Frederik Hendrik uit de raads zaal naar de hal beneden. De rest van de expositie die onder meer bestaat uit foto's van vorige bezoe ken, volgt later want morgen is er nog een trouwpartij. Om het thema oud en nieuw ook in de expositie terug te laten komen zullen er naast de 'Oranje schilderijen' ook model len en tekeningen te zien zijn van de kunstenaars die beelden hebben gemaakt voor Oud-Vossemeer, Sint-Analand, Poortvliet en Scher penisse. Zoals bekend heeft konin gin Beatrix veel belangstelling voor moderne kunst. Maar ook de regalia van Sjaak Jas- perse uit Terneuzen (oud-inwoner van de smalstad) wordt tentoonge steld. De kroon, de scepter en de bol van de koperslager komen ervoor uit Zeeuws-Vlaanderen en krijgen een plaatsje in een vitrine. Sint-Maartensdijk krijgt deze week nog een veegbeurt en ook de ramen van het gemeentehuis worden dezer dagen gelapt. Het is geen extra beurt maar het gevolg van een andere planning in verband met het konink lijk bezoek. De belangstelling van de pers is groot. Langs de route zullen naar verwachting ongeveer 60 fotografen en verslaggevers meelopen, buiten de NOS-ploeg om. Maar liefst vijf cameraploegen dienden een verzoek in om te filmen. Bewoners van de Gladiolenstraat hebben het woonerf in die straat omgedoopt tot Prins Clausplein. Het bord 'woonerf gaat toch verdwijnen, zo redeneren de bewoners. Behalve de Gladiolenstraat is ook de Vier Mei straat versierd en is er aan de Parallelweg een begin met versieren gemaakt. Wie de mooiste straatver siering en de mooiste gevelversie ring heeft gemaakt, wordt dinsdag avond om half tien bekendgemaakt na het Oranjeconcert door muziek vereniging Euterpe in Haestinge. De jury bestaat uit Elly Breure en Jo de Korte uit Scherpenisse en Jan van der Kleijn uit Sint-Maartensdijk. ZIE VERDER PAG. 12 fteate week Koningin mag gerust een kijkje komen nemen op aardappelrooier Landbouw vanavond fel gekant tegen mogelijkheden voor nog eens 6 nieuwe varkensbedrijven naar de Weihoek Echtpaar Geuze-Wesdorp in de Vossemeren 60 jaar getrouwd Gezellig ingerichte zolder moet St. Annalandse jeugd bij de kerk houden Streekmuseum de Meestoof spelenderwijs geopend Zilveren oprichter W. Bosters stapt uit Oud-Vossemeers bedrijf in brandblussers Thoolse brandweer actief bij heidebrand Brabants-Belgische grens Mengelmoes gezellige mix van muziek, informatie en eten KNJV overhandigt Deltaplan voor de jacht Jeugdvoetballers van Noad en Vosmeer vieren kampioenschap EEN VORST DIE DOOR ZIJN LEEFWIJZE DE HARTEN VAN DE MASSA WINT, WINT DAARMEE HET HELE RIJK Dit nummer bestaat uit 22 pagina's "Hoe urgent is het opknappen van de toren van de hervormde kerk in Sint- Annaland," wilde P. van Belzen (RPF/GPV) dinsdagavond in de commissie openbare werken in de rondvraag van wethouder J. van der Jagt weten. Van Belzen wees er op dat de commissie tijdens een bezoek aan de toren er op was gewezen dat de spits er slecht aan toe was. En dat een flinke storm voor grote schade zou kunnen zorgen. "We hebben geen storm gehad. Moeten we nu wachten tot er weer een komt?" De vraag bleek aan de verkeerde persoon gericht te zijn. Volgens Van der Jagt vallen de torens namelijk niet meer onder openbare werken maar onder ruimtelijke ordening. En die portefeuille wordt beheerd door burgemeester H.A. van der Munnik. "Ik ben er vanaf," lachte Van der Jagt, "maar u krijgt een voorstel over het opknappen van de toren." "Dus de toren is verschoven," con cludeerde Van Belzen die vanavond de vraag opnieuw kan stellen als de commissie ruimtelijke ordening ver gadert met de burgemeester als voorzitter. Dinsdagmiddag half twee. Op het Havenplein in Sint-Annaland staan 88 basisschoolleerlingen van de groepen 7 en 8 te wachten tot ze mogen beginnen met het praktisch verkeersexamen van Veilig Verkeer Neder land. Deze dag begint VVN met de proeven op Tholen en Sint-Annaland doet voor het eerst sinds een aantal jaren weer mee. Gisteren volgde Tholen, vandaag Poortvliet en Scherpenisse en op drie mei Sint-Maar tensdijk. De Sint-Annalandse jeugd van de School met de Bijbel en de De Casembrootschool heeft zich verza meld op het Havenplein en krijgt een startnummer opgespeld. Eerder heeft VVN de fietsen van de leerlin gen al gekeurd, want zonder goed gekeurde fiets mag je niet aan het verkeersexamen meedoen. "Je weet hoe dat gaat met de jeugd", zegt J. van Oudenaarde van VVN. "Soms ontbreekt er een reflector of het licht doet het niet. Dat moet wel in orde zijn. Daar moet je dan best hard in zijn, maar het is in hun eigen belang. Gelukkig zien de ouders dat ook in en de fietsen waren nu dan ook alle maal in orde." Van Oudenaarde staat met een stopwatch bij de start en houdt bij hoe laat iedere deelnemer vertrekt. Maar al lang voor het begin van het examen, waren de vrijwilligers van VVN in de weer. "Het kost veel tijd om zoiets voor te bereiden", zegt Van Oudenaarde. "Je moet eerst de scholen bezoeken. De namen van de leerlingen worden op lijsten gezet en ouders worden opgezocht die controlepost willen zijn. Vervolgens moeten we de hele route uitzetten en controleren of ze wel goed is. Dan nog bordjes wegzetten, vlaggen en spandoeken ophangen en natuurlijk het examen zelf. En na afloop de resultaten uitrekenen." Er zijn deze dag dan ook acht men sen van VVN in de weer: J. van Oudenaarde, H. de Wit, M.L. Quist, mevr. Den Engelsman-Burgers, mevr. Van As-de Jonge, mevr. Bur gers-Geluk, mevr. Steendijk en mevr. Binkhorst. Daarnaast staan er achttien ouders langs de route om te noteren of de kinderen alle regels in acht nemen en om een oogje in het zeil te houden. De route loopt vanaf het Havenplein door de Voorstraat en via de Weststraat naar de School straat, Raiffeisenstraat, Anna van Bourgondiëstraat, Hoenderweg, Stoofweg, Veilingweg, Oude Zee dijk en weer terug naar het Haven plein. In de route zitten diverse stuk ken doorgaande weg, buiten de bebouwde kom. "Dat hebben we eigenlijk met opzet gedaan. Want vooral kinderen die de basisschool gaan verlaten, krijgen straks veel met dergelijke wegen te maken. Dan moeten ze ook weten hoe ze zich moeten gedragen", legt Van Ouden aarde uit. Het is fraai weer en het zonnetje schijnt er lustig op los. Alleen de stevige bries die er waait, is voor de fietsers minder prettig. Voor de start geeft H. de Wit telkens uitleg aan een groepje jongelui. Hij bespreekt met hen de route. Soms moet hij daarbij streng optre den als er teveel doorheen gekletst wordt. Als ze goed zijn voorgelicht, kunnen ze met hun rugnummer op in de rij gaan staan voor de start. Aan de lange stoet fietsen is duidelijk te zien dat het 'gewone' rijwiel behoor lijk terrein is kwijt geraakt aan de all-terrain-, mountain- en citybikes. De wachtende leerlingen vermaken zichzelf met een praatje en het ver gelijken van de verschillende bellen. Na afloop blijkt Van Oudenaarde best tevreden te zijn. "Alles is orde lijk verlopen en het examen is door alle leerlingen redelijk goed afge legd. We weten nog niet of iedereen ook geslaagd is. Dat hangt van het theoriegedeelte af. Maar voor wat de praktijk betreft, ziet het er wel goed uit", zegt Van Oudenaarde. "De meest gemaakte fout is het geen richting aangeven bij het linksafslaan. Dan moet je eerst richting aangeven, achterom kijken en bij het afslaan ook nog goed links en rechts kijken. Vaak wordt het richting aangeven verge ten. Helaas is dat in de dagelijkse prak tijk een gewoonte geworden. Maar verder is het goed verlopen." VVN Tholen wil haar activiteiten nog verder gaan uitbreiden. Mo menteel wordt er in Tholen, Sint- Annaland, Sint-Maartensdijk, Poortvliet en Scherpenisse ieder jaar een verkeersexamen gehouden en in Sint-Philipsland gebeurt dat om de twee jaar. "We willen ook graag Oud-Vosse- meer en Stavenisse erbij betrekken, maar ja, daar heb je wel mensen voor nodig die je erbij helpen. Toch blijven we ernaar streven om op alle plaatsen van Tholen een verkeers examen af te nemen", zegt Van Oudenaarde. Het diploma dat de leerlingen kun nen behalen, is veranderd. Voorheen was het een getuigschrift van VVN, maar nu werkt de organisatie samen met het centraal bureau rijvaardig heidsbewijzen (CBR) dat ook de rij bewijsexamens afneemt. Daardoor wil men de status van het verkeers examen verhogen. De geslaagden krijgen hun diploma in een map mee. Die map kan later aangevuld worden met bijvoorbeeld het brommercertificaat, want sinds- kort moet iedereen die brommer wil gaan rijden, eerst een bromcursus volgen. "We willen ons als VVN niet alleen op de basisschooljeugd richten, maar ook op de jongeren in het ver volgonderwijs", legt Van Oudenaar de uit. De Sint-Annalandse jeugd heeft in ieder geval de eerste stap gezet. De Sint-Annalandse schooljeugd wacht totdat ze mag vertrekken voor het verkeersexamen van Veilig Verkeer Nederland. Op de achter grond geeft H. de Wit van VVN uitleg over de route aan een groepje deelnemers.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1