'Koningin mag gerust een kijkje komen nemen op aardappelrooier Koninklijk bezoek Sint-Maartensdijk Vijf dagen werk voor 12 seconden 'Tholen, het kleinste stadje van de Zeeuwen' Maatschap Van Iwaarden levert Doré's op 30 april in smalstad Circus Bavaria op 30 april in Stavenisse Budelpack laat Thoolse brug voor 30 mille oranje inpakken Donderdag 25 april 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 De vroege aardappelen uit de kas van maatschap Van Iwaarden uit Sint-Annaland gaan een belangrijke rol spe len op koninginnedag. Als alles meezit kan Van Iwaarden met zijn Doré's dinsdag hofleverancier worden als konin gin Beatrix een kistje mee naar het paleis Noordeinde neemt. Pofoven Niet goedkoopste Bijna niemand Sloth brengt oranjeprogramma Middagprogramma Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. M.A. Geuze schrijft voor koningin Wie door Sint-Maartensdijk rijdt, ziet overal mensen bui tenshuis bezig om hun woning of de straat te versieren met oranje en rood-wit-blauwe vlaggetjes, borden, appel tjes, bloemen en slingers. Maar maandag begon men bij de Thoolse brug aan wat in de turbotaal van de jaren '90 een 'mega-versiering' genoemd zou kunnen worden. 5000 meter plastic Winderig Verkeer gestremd Zelf lacht A. van Iwaarden hartelijk om deze mogelijkheid. Of nu de vorstin ze koopt of iemand anders, dat maakt hem niet uit. "Als ik ze allemaal op het eiland kwijt zou kunnen, dan zou ik ook al blij zijn," zegt hij over de goudgele produkten die hij uit de losse grond in zijn kas sen aan de Bosweg in Sint-Anna land heeft gehaald. De piepers zijn de laatste week flink gegroeid omdat de grondtempera- tuur drastisch gestegen is, zo legt hij uit. De maat die nu op de rulle aarde ligt, is geschikt om op koninginne dag getoond en geveild te worden. Landbouwer A. Pot, lid van het eve nementencomité Smalstad kwam bij Van Iwaarden terecht toen hij, als voorzitter van de werkgroep land bouw, op zoek was naar het produkt dat zo kenmerkend is voor deze Thoolse bedrijfstak. "Vanaf het begin was al duidelijk dat de vroege aardappelteelt in het thema over de landbouw moest. Vroege aardappelen van Tholen zijn landelijk bekend. De zwarte kistjes met Alvantho, alles van Tholen, kennen ze overal." De vroege aardappelteelt zal uitge beeld worden op het grasveld voor het Scheldecollege aan Onder de Linden. Hoe het vroeger ging en hoe het nu gaat. Voor de 31 kinderen die aan dit onderdeel meedoen (uit groep 5, 6, 7 en 8 van Rieburch en van De Veste)'is het een spelletje: de aardappelen oprapen, in manden doen, verzamelen en naar een aard- appelhoop brengen. De aardappelen met een riek botten zou wat te ver gaan. "Dan zou je eerst bedden moeten gaan maken. Dat is te veel werk." Daarnaast zal de moderne techniek geshowd wor den: een bemande kistenrooier met een tractor in actie. De kisten van de rooier gaan op pallets en zullen met twee kleine (gazon)trekkertjes, bestuurd door Jamy Koopman en Tom ten Cate, naar de 'veiling' wor den gebracht, voor de ingang van de school. De werkgroep denkt vijf ton aardappelen voor dit doel nodig te hebben. Geen nieuwe, maar aardappelen van vorig jaar. Om de aardappelen aan de man te brengen is de klok van de voormalige veiling van Sint-Maar tensdijk weer aan de praat gebracht. Als veilingmeester treedt Carlo van Dienst uit groep zeven op. En de veilingbankjes komen uit de veiling van Sint-Annaland waar een groepje van negen kinderen maan dag al heeft geoefend in het 'mijn' roepen. "Na half twaalf gaan we de aardap pelen veilen voor het publiek. In kleinverpakking. Als de nieuwe op zijn gaan we over op de oude." Pot denkt dat er zeker animo voor is ook al kost een kilo nieuwe aardappelen uit de kas in de regel 6 tot 8 gulden. Voorzitter E. Hage van de ZMO, afdeling Tholen en Sint-Philipsland neemt dan de rol van veilingmeester over. Om aan te tonen dat handwerk er niet meer aan te pas komt, wordt een oogstmachine ingezet: een volledig geautomatiseerde aardappelrooima- chine met een stortbak en transport band, bediend door één man maar met een 'grote rooicapaciteit.' Ook aan de dieren is gedacht. "Om de gewassen goed te laten groeien is mest nodig. Daar hebben we vee voor: er komen drie kalfjes en wat schapen die voedingsstoffen leveren voor de aardappelen." Ook het gebruik van de aardappel wordt belicht. Zo zullen de piepers in een ouderwetse gasgestookte pof oven gaar gemaakt worden. "En na gedane arbeid is het goed rusten. Dan is er tijd voor ontspanning en kunnen de kinderen met klei boetse ren en met aardappelen stempelen." Pot (42) is niet bang dat de aandacht van het koninklijk gezelschap voor dit onderdeel, na alles wat ze al heeft o*. v 1 dnmf -Ac -. V: A. van Iwaarden (rechts) toont de nieuwe aardappelen uit zijn kas aan de Bosweg in Sint-Annaland. De teelt duurt ongeveer zes maanden en dat is lang voor een tuinbouwer die in dezelfde periode sla en radijs kan kweken. Vanwege de strenge winter moest er flink gestookt wor den. Het is voor het tweede jaar dat de maatschap aardappelen onder glas verbouwt. Dit jaar moet uitmaken of Van Iwaarden er mee door gaat. Naast hem A. Pot van het evenementencomité Smalstad die een partijtje van de Doré's nodig heeft voor 30 april. Van Iwaarden: "Als promotie voor Tholen is dat wel nuttig. Het is een luxe artikel en dat moet het ook blijven." gezien, zal verminderen. "Het is eenduidig. De trekkertjes leggen steeds hetzelfde circuit af. Alles draait om de aardappelteelt, van oud naar nieuw." De opdracht die de werkgroep meekreeg was volgens Pot om het 'simpel' te houden. "We hopen dat de koningin ook gewoon tussen de kinderen door loopt. Ze mag gerust een kijkje komen nemen op de aardappelrooier." Voor het publiek is er volgens hem genoeg ruimte; de dranghekken staan mid den op de rijweg. Van Pot, die sinds 1987 lid is van het comité en de landbouw verte genwoordigt, werd automatisch ver wacht dat hij de werkgroep land bouw zou leiden. Hij kreeg onder steuning van ambtenaar L. den Bra- ber en zocht zelf contact met verte genwoordigers van de georganiseer de landbouw op Tholen, de ZMO en WLTO. De werkgroep telt in totaal elf personen. Naast Pot en Den Bra- ber zijn dat G.J. Hoek en L.L.M. Vermaas- Maris uit Sint-Maartens dijk, C.L. van Dalen-Doeleman uit Scherpenisse, C.J. Timmers-Punt uit Sint-Philipsland, N.H.C. Vermuë uit Poortvliet en M. Reins-Hage uit Oud-Vossemeer (allen ZMO). Van de bond voor plattelandsvrouwen nemen P. Kloet-Gaakeer en C. Mul ders-van Beek deel in de werkgroep. De stichting Thoolse Dagen is verte genwoordigd door G.L.D. Gaakeer uit Oud-Vossemeer en de Neder landse Fruitorganisatie door P. Alkema. De landbouw is met twee onderde len in de route aanwezig. Met het spelelement van de aardappelteelt en met de presentatie van de zeven woonkernen in de gemeente op de Oostsingel. Gemaakt in mozaïeken van produkten die op Tholen 'een belangrijke bron van inkomsten ver tegenwoordigen': uit de akkerbouw, de vollegronds tuinbouw, de glas tuinbouw, de veeteelt, de fruitteelt, de bloemen- en bloemzaadteelt en de visserij. Dit onderdeel heeft de werkgroep echter uitbesteed.'"Dat is voor ons niet te doen. Daarom heb ben we naar sponsors gezocht om het door een bureau uit te laten voe ren. Dat is gelukt." Volgens Pot wordt het echter 'niet de goedkoop ste presentatie'. Bedragen wil hij niet noemen. "Maar het is te verde digen. We hebben een hoofdsponsor gevonden die voor zulke zaken een potje heeft. Een potje waar de Thoolse telers in feite aan meebeta len. Deze presentatie komt de streek ten goede." Het bureau van 'arrangeurs' brengt alle produkten zelf mee en maakt negen voorstellingen op 'lessenaars' van 2,40 meter bij 2,40 meter die in het plantsoen worden geplaatst. Foto's van de woonkernen uit het gemeentearchief en een gedicht van ing. M.A. Geuze dienen als leidraad. "Hij is immers ook kamerheer van de koningin geweest." Pot zelf heeft geen tijd om zich met dit onderdeel bezig te houden. C. van Dalen-Doe leman neemt dit stuk voor haar reke ning. In deze 'statische' presentatie zijn wel levende elementen gebracht. Zo zullen C. Stoutjesdijk-Engelvaart uit Stavenisse en L. Hage uit Sint- Annaland in Thoolse dracht het koninklijk gezelschap begeleiden van Tholen naar Anna Jacobapolder en krijgen de kinderen 'Oranje appeltjes' uitgedeeld. Pot heeft geprobeerd als vertegen woordiger van de agrarische sector om alle organisaties die op Tholen actief zijn, te benaderen. Te vragen om ideeën aan te dragen. Schriftelijk of mondeling. Om materiaal te leve ren of geld. "Je moet ervoor zorgen dat je niemand overslaat. Iedereen moet je de kans geven met voorstel len te komen. Er is enthousiast op gereageerd." Het voorbereiden van de koningin nedag kost veel tijd: elke week ver gaderen met de werkgroep en om de twee weken met het voltallige eve nementencomité. Het was een wat vreemde gewaarwording voor de akkerbouwer die gewend is om vaak alleen te werken: "Ineens kreeg ik met een hoop mensen te maken. Het is goed voor de onderlinge contac ten want in de landbouw gaat ook steeds meer in het groot. De plaatselijke afdelingen bestaan niet meer. Bijna alles gaat per telefoon, je ziet bijna niemand meer. Op deze manier is het een leuke tijd." Het Beligisch-Nederlandse circus Bavaria komt op 30 april naar Stave nisse. De voorstelling begint om drie uur op het havenplateau. Circus Bavaria brengt, in de tent waar plaats is voor 500 toeschouwers, cir- cusvermaak zoals dat vroeger gebeurde. Er zijn clowns (onder meer het bekende muzikale trio De Drie Roberto's uit Praag), dressuur met pony's, lama's, geiten en Andy het dansende wonderpaard. Ook zijn er honden te zien: sledehonden uit Lapland en twaalf keeshondjes uit Duitsland. Verder kan men halsbre kende toeren zien op de trapeze en evenwichtskunsten van ondermeer de Vier Lagonis van het voormalige Praagse staatscircus. Het program ma duurt zo'n twee uur. Men kan aan de kassa kaartjes kopen van elf uur tot half één en een uur voor aan vang van de voorstelling. Radio Sloth zal op koninginne dag vanaf twee uur 's middags een oranjeprogramma brengen, gepresenteerd door Greet Mayer en Els Bevaart. Er zal live ver slag worden gedaan van de acti viteiten in de verschillende plaatsen van Tholen. Ook zijn opnamen te beluisteren die eer der die dag zijn gemaakt: een vraaggesprek met NPS-verslag- gever Joop van Zijl, het opbou wen van de diverse onderdelen in Sint-Maartensdijk vanaf zes uur 's morgens en de aankomst van de koninklijke gasten in de smalstad. 10 u. Officiële start van het bezoek van hare majesteit de koningin en het koninklijk gezelschap voor de viering van koninginnedag. Aan de voorzijde van het gemeente huis worden de wethouders, de gemeentesecretaris en enkele leden van het evenementencomité Smal stad aan de koningin voorgesteld. Jaap Bosman en Stephanie Durieux bieden koningin Beatrix en prinses Margriet bloemen aan. Welkomstwoord door burgemeester H.A. van der Munnik. Een koor van ongeveer 550 Thoolse scholieren brengt, muzikaal onder steund 'door muziekvereniging Euterpe, een zanghulde: het eerste couplet van het Zeeuws volkslied, het eerste couplet van Een draaiers jongen en het eerste couplet van De zilvervloot. 10.08 u. De koninklijke familie maakt een wandeling door de smal stad en passeert onderweg een aan tal taferelen: - Hofleven (Markt). Op de nage bouwde binnenplaats van het kasteel van de heren van Sint-Maartensdijk (begin 19e eeuw afgebroken) beel den leerlingen van De Rieburch het 15e eeuwse bruiloftsfeest uit van Franck van Borselen met gravin Jacoba van Beieren. - Stadsschool (Markt). Uitgebeeld wordt een school omstreeks 1900. In een klaslokaal wordt lesgegeven en op het schoolplein spelletjes uit die tijd gespeeld. De leerlingen van de Juliana van Stolberg/Benjamin- school dragen bij die tijd passende kleding. - Kinderspelen (Markt). De onder bouw van beide basisscholen doet traditionele koninginnedagspelle tjes, waarvoor de geschiedenis van de smalstad uitgangspunt is. Bij groep 1 en 2 staan de graanoogst en de bedrijvigheid in en om de haven centraal; bij groep 3 en 4 het leven en werken in vroeger tijden. Op weg naar de hoek Noord- poort/Westvest loopt het gezelschap over een door Nico Rijstenbil uit marmoleum gemaakt kunstwerk, voorstellende het logo 'Tholen daar kun je niet omheen'. Philadelphia/Annewas (hoek Noordpoort/Westvest). Verstande lijk gehandicapten uit de hele gemeente laten de activiteiten zien die ze op hun wekelijkse soosavon- den beoefenen. Een zestal van hen vormt de slagwerksectie bij een muziekstuk dat door de koninklijke fanfare Accelerando uit Sint-Anna land wordt gespeeld. - Bedijkingen (hoek Noordpoort/ Bloemenlaan). Leerlingen van de Juliana van Stolberg/Benjamin- school demonstreren spelenderwijs oude en nieuwe manieren van bedij ken. Ondermeer wordt een dijk van zandzakken gebouwd, waarop het waterschap Zeeuwse Eilanden een coupure aansluit die voor het koninklijk gezelschap geopend wordt. De eerste bedijkingen bij wat nu Sint-Maartensdijk is vonden plaats aan het einde van de twaalfde eeuw. - Landbouw (Onder de Linden). Leerlingen van De Rieburch bren gen in spelvorm de bedrijfstak land bouw in beeld. Daarbij staat de aard appelteelt centraal, vanaf het oog sten tot het veilen. Ook wordt duide lijk gemaakt dat het vele handwerk in de loop der jaren door machines is vervangen. - Recreatie/toren voor Beatrix (Parallelweg). Door middel van strand- en waterspelletjes worden de recreatieve mogelijkheden van de smalstad geïllustreerd. In de omge ving liggen diverse campings. Het inwonertal van Sint-Maartensdijk wordt in de zomermaanden volgens de gemeente bijna verdrievoudigd. Leerlingen van het Scheldecollege bouwen een toren die naar onze vor stin wordt vernoemd. Apeldoorn heeft een Julianatoren, Valkenburg een Wilhelminatoren. In dat kader past een Beatrixtoren. Wanneer deze drie torens op de hoeken van een gelijkzijdige driehoek zouden staan, zou de Beatrixtoren - volgens het programmaboekje van de organisa tie - in de omgeving van Sint-Maar tensdijk moeten verrijzen. - Beatrixstraat. Bewoners verwelko men het gezelschap bij een erepoort aan het begin van de straat. Op hun aandringen heeft het gemeentebe stuur besloten de straatnaam vanaf 30 april te wijzigen in Koningin Beatrixstraat. Het deel van de route Parallelweg/Beatrixstraat leent zich prima om de koninklijke familie van dichtbij toe te zwaaien. - Brandweer (Oostsingel). Gesteund door leerlingen van De Rieburch brengt de jeugdbrandweer Sint-Phi lipsland de opleiding van toekomsti ge brandbestrijders in beeld. Vroe ger waren brandemmers in zwang; de gemeente bezit een leren exem plaar uit 1616 met het wapen van prins Philips Willem van Oranje. - Kinderspelen (Oostsingel). De kin deren van peuterspeelzaal 't Hum meltje bouwen samen met hun leid sters een kabouterstad. - Tholen en zijn woonkernen (plant soen Oostsingel). Elk van de negen plaatsen in de gemeente Tholen wordt uitgebeeld via een mozaïek, waarvoor produkten uit de land bouw, glastuinbouw, visserij, fruit en bloementeelt zijn gebruikt. Het geheel symboliseert de verbonden heid van deze plaatsen. - Koorpresentatie (Oostsingel). Een Thools koor van circa 240 leden, muzikaal ondersteund door de koninklijke muziekvereniging Con cordia Tholen, brengt onder leiding van Paul Heijboer een potpourri van Nederlandse volksliederen. De zan gers zijn leden van de koren Sja- loom, Laudate Dominum, Van knop tot bloem, Comt nu met Sangh, The Young Voices, Immanuël, Reho- both, Chantez a Dieu, Vooruitgang zij ons streven Sint-Philipsland, Met hart en stem, Crescendo. - Internationale banden (Zuidsin gel). Rondom een grote wereldbol spelen kinderen van beide basis scholen uit Sint-Maartensdijk spel letjes uit diverse landen. Daarmee symboliseren ze de internationale banden van Tholen: de stedenband met het Poolse Itawa, de vermeende Oud-Vossemeerse herkomst van het Amerikaanse geslacht Roosevelt en het feit dat de grootvader van oud president De Klerk van Zuid-Afrika üit het stadje Tholen stamt. - Afscheid (Molendijk). Via de trap aan de Zuidsingel gaat het konink lijk gezelschap naar de Molendijk, waar de bus gereed staat om hen naar Bergen op Zoom te brengen. Tijdens het afscheid nemen zingt het Smalstads mannenkoor onder lei ding van J. Wesdorp. 11 u. Tussen een 'wave' van Thoolse scholieren door, verlaat de konink lijke familie Sint-Maartensdijk over de Provinciale weg richting Scherpe nisse. Na het vertrek van de koninklijke familie is er nog een feestelijk pro gramma in Sint-Maartensdijk. 9 u. Op de Haven en de Westvest is een Oranjemarkt ingericht, die na het vertrek van de koningin naar de Markt en de Kaaistraat wordt uitge bouwd. Op het grasveld tegenover het kan toor van Beter Wonen verzorgen leden van de Zeeuwse Modelbouw Vereniging de hele dag demonstra ties met hun radiografisch bestuur bare schepen. Vanaf 11 u. worden de activiteiten langs de wandelroute van de konin gin zpveel mogelijk voortgezet. 11-16 u. In de burgerzaal van het gemeentehuis aan de Markt wordt een expositie ingericht rondom de relaties van Sint-Maartensdijk met het Oranjehuis. Ook worden kunst werken uit vroeger tijden en uit het heden geëxposeerd. 11-17 u. Foto-expositie in de biblio theek aan de Markt. Tevens zal op de halve uren een kwartier lang wor den voorgelezen. De verhalen gaan over koningen, koninginnen, prin sen en prinsessen. 11.30 u. Oosterscheldestraat. Zes tien leden van de Zeeuwse Ringrij- ders Vereniging uit Walcheren strij den op Nederlandse trekpaarden om de Smalstad-Oranjestad-prijs. De burgemeester reikt om 16.30 uur de prijzen uit. 11.30 u. Hazenstraat/sportcomplex Haestinge. Demonstraties door de luchtmobiele brigade. 'Toggle en abseilen' vanaf de kerktoren. De demonstraties duren een kwartier en worden ieder uur herhaald, voor het laatst om 15.30 uur. Op de zonneweide bij het zwembad is er vanaf 11 uur een uitdagende touwbaan voor de jeugd, om te klimmen en te klauteren onder des kundige begeleiding. In de omge ving van de sportvelden staat mate rieel van de luchtmobiele brigade opgesteld. Het publiek krijgt daar over uitleg van gespecialiseerd per soneel. 12 u. Met paard en wagen kunnen heel de middag rondritten door het dorp gemaakt worden. Ook kunnen vanaf Haestinge rondvluchten wor den gemaakt in een helikopter. Op de Markt staat een springkussen voor de jeugd opgesteld en er werkt de hele middag een sneltekenaar/ karikaturist. Verder verzorgt garage Niemantsverdriet een autoshow. 12-13 u. Optreden van een muziek- en zanggroep uit Zaïre op de Markt. 13.30-14.30 u. Optreden jeugdkorps en dansgroep uit het Poolse Itawa op de Markt. 15-16 u. Optreden Nederlands Poli tie Orkest op de Markt. 18-19.30 u. Straatoptreden op het parcours van de Oranjemarkt door drum- en showfanfare Triomf uit Bodegraven. 20 u. Oranjefeest in Haestinge. Con cert door muziekvereniging Euter pe, gevolgd door een bal verzorgd door Big Deal uit Scherpenisse. 22.30 u. Lasershow op het veld naast de sportzaal Haestinge. Een primeur voor Tholen. Slabbecoornweg 38,4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. :5S¥SS¥S5SS55S:W: Bij de negen woonkernen die op koninginnedag in Sint-Maartensdijk uitge beeld worden in produkten die voor Tholen een belangrijke bron van inkom sten vertegenwoordigen, hoort een gedicht. Ing. M.A. Geuze, oud-kamer- heer van de koningin, liet zich op de volgende manier inspireren: Tholen 't was zeker en gewis oesters, mossels, andr'e vis; raadhuis uit de middeleeuwen, kleinste stadje van de Zeeuwen. Poortvliet diertijd ook bekend wachters bij Graaf Willem's tent Quo Vadis heet het buiten goudvisvijver voor de ruiten. Scherpenisse's watertoren werd tot hoogste punt verkoren. Sint-Maartensdijk HM is vrouwe de smalstad is haar getrouwe Reigersburg met zijn ovalen ramen niemand weet vanwaar ze kwamen. Stavenisse toren en kerk werden gespaard toen ('53) de ramp trof huis en haard. Sint-Annaland zijn nonnenhuis echter, geen non was ooit daar thuis Oud-Vossemeer nog verwant aan Roosevelt wordt in Washington wel meegeteld. Sint-Phiiipsland met kleine kapel toren kwam sinds kort erbij behoren. Dan als laatste van de kernen negen Anna Jacobapolder bij 't Zijpe daar gelegen. De uitdrukking luidt 'Dat is een hei dens karwei'. Wie echt wil weten wat dat inhoudt, zou eens een kijkje moeten nemen bij de werkzaamhe den aan de Thoolse brug. Daar begonnen vier werknemers van het Zwijndrechtse schilder- en straalbe- drijf Bouman aan het inpakken van de enorme staalconstructie. Het metaal van de brug moet helemaal omwikkeld worden met oranje kunststof (polyethyleen). Bedenker van deze hulde aan de koningin die op 30 april Sint-Maar tensdijk aandoet, is het verpakkings bedrijf Budelpack co-packers uit Poortvliet, dat 25 jaar bestaat. Directeur A.A. Nieuwkerk vond het een aardig idee om de brug als eer betoon aan hare majesteit in te pak ken. Dit naar het voorbeeld van de befaamde kunstenaar Christo die ondermeer de Rijksdag in Berlijn helemaal inpakte. Het Thoolse ini tiatief is wat bescheidener, maar nog altijd een enorme klus. Nieuwkerk liet er 5000 meter kunststof voor aanrukken en huurde het bedrijf Bouman in om het karwei te klaren. De medewerkers van Budelpack zijn weliswaar specialisten in het verpakken, maar dan wel van consu- mentenprodukten. Overigens is dit voor het bedrijf uit Zwijndrecht ook niet bepaald een alledaagse klus. "Wij schilderen normaal gesproken. Maar dan wel veel bruggen, water keringen en dergelijke. Dus met het hoogwerken zijn we wel bekend", zegt één van de werkers, die samen met een collega onderaan de voet van de brug de grote rollen plastic (van zo'n 40 centimeter breed) aan het verdelen is in kleinere rolletjes. "Die grote pakken zijn veel te zwaar. Daar kunnen ze niets mee doen daarboven." Hij wijst naar zijn twee collega's die in het bakje van een hoogwerker bezig zijn om de dwars liggers van brug te omwikkelen. De kunststof wordt geregeld met tape vastgezet. Het viertal begon maandagmorgen aan het karwei dat volgens de plan ning morgen of uiterlijk zaterdag afgerond moet zijn. "We gaan gewoon door totdat het af is. We hebben al een hotelletje geboekt", grapt één van de inpakkers. De eer ste dag was het schitterend weer en het werk vlotte goed. Maar dinsdag gooide de ferme wind (beneden rond windkracht 5, maar bovenaan de brug nog meer) roet in het eten. Normaal gesproken gaat één van de werkers lopend over de reling van de brug naar boven (zo'n 25 meter boven het wegdek en nog meer boven het water) om daar de mensen in de hoogwerker te helpen. Hij zit dan vast aan de reling met een vei- ligheidslijn. Maar wegens de harde wind zag men daar dinsdag maar vanaf. De wind speelt ook de men sen in de hoogwerker parten. Het is koud en het plastic klappert behoor lijk. Men begon op de parallelweg met het wikkelwerk, maar om ook de andere kant van de brug te kunnen bereiken, zal men de Postweg op moeten. Dat betekent dat het verkeer gestremd zal worden. "We hebben al maatregelen genomen", legt één van de personeelsleden van Bouman uit. "Er staan ruim van tevoren borden dat er werk in uitvoering is en er worden stoplichten weggezet om het verkeer te regelen." Het hele karwei duurt dus zo'n vijf dagen. Dat wil zeggen; alleen het opbouwen. Want na konginnedag zal het plastic ook weer van de brug afgehaald moeten worden. Dit kortstondige eerbetoon zal Budelpack dan ook zo'n 30.000 gulden gaan kosten. Hóe kortston dig het is, illustreert één van de arbeiders bij de brug: "Al dat werk voor twaalf seconden", zegt hij. "Ik heb uitgerekend dat de bus, als ie 80 km per uur rijdt er precies twaalf seconden over doet om de brug te passeren." "Ik hoop maar dat ze goed kijkt", zegt z'n collega. Maar ze hopen toch ook wel dat het resul taat van hun werk op de televisie te zien zal zijn. In ieder geval hebben ze nog heel wat uren voor de boeg. "Maar het komt zeker af, dat hebben we beloofd", zeggen ze. De konin gin zal omstreeks kwart over elf de brug passeren op weg naar Bergen op Zoom. Twee medewerkers van het bedrijf Bouman uit Zwijndrecht rollen het oranje plastic op kleine rolletjes, terwijl hun collega's op de achter grond in de hoogwerker de Thoolse brug aan het inpakken zijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 13