Volwaardige plaats voor ouderen in de samenleving Café moet dicht in Oud-Vossemeer Dertig meter lange groet van Thoolse jeugd aan de koningin Kinderjaren centraal in Meestoot* specialist Cursus voor werklozen in Streekschool 40 boetes bij controles op snelheid Vijftig mille tegoed voor restauraties Geldboete voor ongeluk na alcohol Sponsoractie van de SCJ voor het rinses Beatrixfonds Streekmuseum toont kleurige staaltjes van Poolse volkskunst Visser daagt Deltafederatie voor rechter I>onderdag 18 april 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Uitgangspunt jubilerende stichting: Een kleine 200 mensen hebben gisterenmiddag in de Wellevaete te Sint-Annaland het derde lustrum gevierd van de stichting welzijn voor ouderen Tholen en Sint- Philipsland. Gezelligheid stond daarbij centraal, waar voor de Zeeuwse liedjeszanger Engel Reinhoudt was ingehuurd. Vier voorzitters Uitbater voldoet niet aan wettelijke eisen Het Oud-Vossemeerse café De Hoop moet dicht omdat uitbaatster mevrouw J. Vaders-Verwijs niet kan voldoen aan de eisen die in de drank- en horecawet zijn gesteld. Dat heeft de rechtbank in Middelburg gisteren bepaald. Inmiddels ligt een nieuwe vergunningaanvraag bij de gemeente, maar een woordvoerder laat desgevraagd weten dat ook deze niet aan de eisen voldoet en zal wor den afgewezen. De langste brief voor de koningin. Dat was de inzet van een sponsoractie van de stichting Christelijk Jeugdwerk Tholen (SCJT). Zo'n twintig kinderen en een aantal bege leiders waren zaterdagmiddag in verenigingsgebouw Het Visnet van de Gereformeerde Kerk in Tholen druk bezig met schrijven, tekenen en schilderen. De opbrengst van de actie is bestemd voor het Prinses Beatrixfonds. 400 gulden In de kerk Beheerster Sprankelend paars, groen, rood, geel en zilver is te zien op de zolder van streekmuseum De Meestoof. Daar staat een kathedraal te pronken, gemaakt van veelkleurig zil verpapier en kralen. Links en rechts staan kleinere exem plaren. Staaltjes van Poolse volkskunst die kerststallen voorstellen. Ze komen uit Krakow, waar jaarlijks in december een wedstrijd wordt gehouden in het maken van deze stallen met daarin de symboliek van land en stad verwerkt. Haneboek Keulen Stijl herken je. En Burley heeft styl! Kwaliteitsschoenen van duurzaam materiaal voor een perfecte I pasvorm De zomer! Ruikt u 'm al? Voelt u de warme stralen alweer die alles en iedereen in verrukking brengen? Bij Quist kunt u nu alvast in de stemming komen. De zomercol lectie schoenen van topmerken is 1 al binnen. Wanneer komt u? BURLEY Maten 3642. SCHOENEN In haar welkomstwoord zei mede werkster Catherine Schless dat de stichting gericht is op het vergroten van de zelfredzaamheid van oude ren. Uitgangspunt is het recht van ouderen op een volwaardige plaats in de samenleving. "Wij streven ernaar om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. En we proberen een goed voorzieningen pakket voor ouderen te realiseren." Niet alleen voor informatie en advies, maar ook voor ondersteu ning en begeleiding kunnen ouderen terecht bij de stichting, die sinds kort is ondergebracht in het centrum thuiszorg in Sint-Maartensdijk. Een direct gevolg van de deelname aan het zorgloket. De stichting werkt mee aan de werk groep gehandicaptenbeleid Tholen die in oprichting is. Verder was of is er bemoeienis met het project thuis zorg De Rozeboom in Sint-Philips- land, het project zelfstandig ver zorgd wonen dat leidde tot de bouw Voor mensen zonder baan zijn er nieuwe mogelijkheden om met scholing meer kans op werk te krij gen. Het regionaal bureau onderwijs westelijk Noord-Brabant (RBO) organiseert samen met de Streek school, het Zoomvlietcollege en de regionale stichting voor werk en scholing een cursus onder de naam Traject 2000. De cursus, die gege ven wordt in de Streekschool te Ber gen op Zoom, biedt geen diploma maar is hoofdzakelijk gericht op het opdoen van praktijkervaring en werkritme. Dat gebeurt via stages en leerwerkplaatsen. Er zijn daarnaast ook kennisvakken en er is aandacht voor sociale vaardigheden, jezelf presenteren en solliciteren. De cur sus duurt negen weken. Opgeven kan via het RBO in Roosendaal: tel. 0165-568254. van Elenahof in Stavenisse, voorbe reidingen voor dagopvang op Tho len, het project dementie (een bro chure over vergeetachtigheid en dementie), ondersteunen van oude renbonden, vrijwilligerswerk en meer bewegen voor ouderen, het samenwerkingsverband rond de indicatiecommissie voor verzor- gings- en verpleeghuizen, een denk tank rond oudereneducatie, rijvaar- digheidscursussen en het bejaarden alarmsysteem. "Het werk is altijd boeiend, een uit daging", zei mevrouw Schless die vijf jaar op Tholen werkt. "We heb ben fijne contacten met de ouderen en met de vrijwilligers en beroeps krachten waarmee we samenwer ken. Ook is er een uitstekende rela tie met de ambtenaren en bestuur ders van de gemeente. We zijn blij' dat de stichting na 15 jaar nog bestaat, ondanks alle bezuinigin gen." Mevrouw Schless schetste ook kort de geschiedenis. Nadat de gemeente in maart 1979 de eerste stappen zet te om de wenselijkheid van gecoördineerd bejaardenwerk te bezien, werd de stichting in novem ber 1980 opgericht. Een maand later begon het werk, onder leiding van Julia Lebeau die dat tien jaar deed. Andere medewerkers in die jaren waren Emmy Mul, Els van Tilburg, Marian van Buijten, José Mens en Jenny de Keijzer. Op dit moment is Joke Kloet de administratieve kracht. Zij werkt ook enkele uren per week voor het zorgloket. De stichting is inmiddels aan de vierde voorzitter toe. Na M.P. Geuze, J. de Bres en I.C. Moerland is dat op dit moment W.L. Bijl. Secretaris is op dit moment mevrouw A. Verschoor en penningmeester A. v.d. Meeberg. Daarnaast zijn er zes bestuursleden, waarvan A. Kosten uit Sint-Philips- land de plaats heeft ingenomen van de vertrokken W.J. Pijl. Mevrouw Verschoor bedankte aan het einde van de middag alle aanwezigen en betrokkenen, omdat voorzitter Bijl verhinderd was. Terwijl de jonge deelnemers de laatste hand leggen aan hun creatie op het ene deel van de 'vlag' wordt het andere gedeelte met enige moei te uit de zaal gedragen. Om half twee staat in Het Visnet alles gereed voor de actie. Verfpot ten, kwasten, viltstiften en kleurpot loden staan klaar voor de kinderen die één voor één binnen komen druppelen. De stichting Christelijk Jeugdwerk Tholen besloot dit jaar een sponsor actie te houden. Voorheen was dit min of meer een jaarlijkse gewoonte, maar de laatste jaren was hieraan weinig meer gedaan. In verband met de komst van koningin Beatrix naar Sint- Maartensdijk, op 30 april, koos men voor het motto 'De langste brief voor de koningin'. Op lange rollen papier schreef men ,T V ?o i \y een boodschap aan hare majesteit namens de Thoolse jeugd. De kinde ren konden vervolgens hun eigen creativiteit botvieren op de nog niet beschreven ruimte. De brief zou uiteindelijk dertig meter lang worden. De kinderen gingen vooraf met lijsten langs buren, familie, vrienden en kennis sen (en soms zelfs vreemden) om de brief te sponsoren. Sommigen deden dat per meter, anderen gaven een totaalbedrag op. In totaal werd er voor meer dan 400 gulden opge haald. Dat bedrag is bestemd voor het Prinses Beatrixfonds. In het kader van de actie dacht de organi satie dat dit een wel heel passend doel was. Het Prinses Beatrixfonds -ondersteunt onderzoek rtaar aandoe, njngen aan spieren en het zenuw stelsel. Daarbij horen ondermeer polio en de ziekte van Parkinson. De boodschap op de brief luidde in grote, oranje letters: 'Lieve kónin gin, wij (de kinderen van het christe lijk jeugdwerk Tholen) zijn erg blij dat u op 30 april naar Sint-Maartens dijk komt om uw verjaardag te vie ren. Daarom heten wij u met deze lange brief alvast van harte welkom. Maar er is nog een reden waarom deze brief zo lang is. Hij wordt gesponsord door vaders, moeders, opa's, oma's, buren, vrienden en kennissen. Het geld dat we zo opha len geven we aan het Prinses Bea trixfonds. Groeten van alle kinderen van het christelijk jeugdwerk.' De brief paste niet in z'n geheel in Het Visnet. Daarom werd hij in drie delen geknipt. De'hele vloer werd ervoor vrijgemaakt. Het eerste deel van de middag waren de jongste kin deren aan de beurt. Al spoedig bleek dat ze veel ideeën hadden, want het papier werd snel bedekt met kleuri ge tekeningen en hier en daar een groet of een vraag aan de koningin. Een koninklijke limousine, huizen, boten, paleizen, een paar portretten van hare majesteit en veel grote hoe den. Dat is allemaal te zien in de brief. Aan kleuren geen gebrek. Enkele kinderen schreven wat bij hun teke ning zoals: 'Doe de groeten aan Wil lem Alexander en zijn vriendin' en 'Hiep, hiep, de koningin komt in de kring'. Iedereen zette zijn naam er natuurlijk bij. Later op de middag kwamen nog enkele oudere jonge ren die hun deel van de groet voor hun rekening namen, geholpen door een paar enthousiaste kinderen van het eerste uur. Er deed zich halverwege nog wel een probleempje voor. Sommige kinderen waren zo fanatiek aan het verven dat ze nogal dikke klodders op het papier smeerden. Toen het eerste deel van de brief klaar was, was de verf echter nog niet droog. Maar daarvoor werd een oplossing bedacht. Men mocht de brief in z'n geheel ophangen in de Gereformeer de Kerk. Zo konden zondag de kerk gangers het kleurige werk van de kinderen ook nog bewonderen. De drie delen van'de brief werden uiteindelijk weer aan elkaar beves tigd en opgerold tot een soort boek rol. Het is de bedoeling dat deze door de leiding samen met enkele van de jeugdige makers, afgegeven wordt bij paleis Noordeinde in Den Haag, het huis van koningin Beatrix. De brief is dichtgeplakt met een enorme postzegel. De kinderen hopen dat ze een (klein) persoonlijk antwoord van hare majesteit terug krijgen. De advocate van mevrouw Vaders, mr. B.J. Berton, had dinsdag de rechter gevraagd het besluit van de gemeente om café De Hoop te slui ten, op te schorten. Ze voerde aan dat de uitbaatster op korte termijn aan de wettelijke eisen kan voldoen en overlegde papieren waaruit bleek dat deze zich had aangemeld voor het examen om de benodigde diplo ma's te behalen. Sluiting van het café kost klanten en zou misschien wel tot een faillissement kunnen lei den, aldus mr. Berton. De gemeente verleende in mei 1994 een vergunning voor het café, maar trok die in augustus van dat jaar weer in. Gebleken was, dat de beheerster die over de vereiste hore- capapieren beschikte inmiddels was ontslagen. Bovendien werkte ze te weinig uren (15 per week, terwijl 38 was opgegeven) om als beheerster aangemerkt te kunnen worden. Vol gens de inspecteur voor de drank wetgeving was er dan ook sprake van schijnbeheer. Dat laatste werd, aldus de inspecteur, nog bevestigd door de mededeling in het bezwaar schrift van mevrouw Vaders dat haar man inmiddels aan het studeren was en er bij het bedrijfsschap hore ca bezwaar was gemaakt tegen het weigeren van een ontheffing. Gede puteerde staten verklaarden het bezwaarschrift van de uitbaatster ongegrond. Bij drie controles bij Tholen en Oud-Vossemeer heeft de politie donderdag veertig bekeuringen uit gedeeld wegens het overtreden van de snelheidslimiet. Bij de Oester- dam controleerde de politie van kwart over tien tot kwart voor twaalf. Er passeerden in die tijd 158 voertuigen waarvan er veertien te hard reden. De hoogst gemeten snel heid bedroeg maar liefst 140 km per uur, terwijl 100 km per uur het maximum is. Vervolgens vatte de radarwagen post op de Oud-Vosse- meersedijk te Oud-Vossemeer. Daar stond men van twaalf uur tot half twee. 182 voertuigen werden gecon troleerd en twintig bestuurders kre gen een bon mee naar huis. Op deze 80-kilometerweg werd als hoogste snelheid 111 km per uur gemeten. Tenslotte werd van twee tot vier uur de Nieuwe Postweg te Tholen gecontroleerd. Daar mag men 100 km per uur rijden. Van de 529 gepa- seerde voertuigen reden er slechts zes te hard. De hoogst gemeten snel heid was hier 124 km per uur. De politie heeft voor april en mei drie snelheidscontroles op Tholen aange kondigd. Woensdag wordt er geme ten op de Ten Ankerweg in Tholen, zondag 28 april op de Oesterdam en donderdag 9 mei op de Oud-Vosse- meersedijk. Van kleurig zilverpapier gemaakte Poolse 'kerststallen' zijn pronkstukken in De Meestoof. Behalve deze kerststallen is houten speelgoed uit Polen te zien. Want de wereld van het kind is dit jaar het centrale thema van het museum in Sint-Annaland. Allerlei facetten komen aan bod, zodat een bonte mengeling van voorwerpen - uit de eigen collectie of in bruikleen gekregen - getoond wordt. Toverlantaarns met de bijbehorende plaatjes, poëzie-albums, tinnen sol daten en andere figuren, blikken speelgoed, bouwdozen en keuken tjes. Poppen en alles wat daarmee te maken heeft, vullen een hele vitrine. Ze zijn veelal gekleed in Zeeuwse dracht, afkomstig uit de eigen col lectie van het museum. Stelten, een springtouw, een stokpaard en een hoepel hangen aan de muur. Door Jan Luyken gemaakte etsen illustre ren hoe dit buitenspeelgoed al in de zeventiende eeuw in zwang was. Tollen zijn er in een aardige ver scheidenheid te zien, er liggen knik kers en bikkels. Spelen als ganzen bord ontbreken evenmin. En kwar tetten, waaronder één met portretten van het Oranjehuis. Bijzonder zijn verder de modeltreinen van Marklin en Hornby, en een miniatuur stoom machine. Aan lezen is ook een vitrine gewijd. Daarin een exemplaar van het 'Haneboek' dat in de 17e en 18e eeuw in het onderwijs werd gebruikt om het alfabet te leren. Leesplankjes - zelfs een exemplaar in het Hebreeuws - en cents-prenten liggen naast kinderboekjes. Een houten boekentas en een kleine drukpers zijn te zien. En dan het werk van de kinderboekenschrijver Wim Hofman; ondermeer enkele originele tekeningen. Op een kaart van Nederland zijn tek sten geplakt van liedjes die bij de rommelpot horen. Dit gebruik blijkt niet uitsluitend Zeeuws te zijn, maar ook in Amster dam, op de Veluwe en in Overijssel is het bekend. Twee liedjes zijn, aldus de heer Kousemaker van het museum, bui ten Tholen niet aangetroffen. Hoe een rommelpot gemaakt wordt, wordt ook getoond. Werkstukken van de beeldhouwer Hans Hermes uit Putte - ondermeer van een knik kerend kind - zullen de expositie nog aanvullen. In een andere zaal is aardewerk uit gestald. Roodbruin, blauwgrijs en groen. Ook hier een landkaart waar op de plaatsen van herkomst zijn aangegeven: Bergen op Zoom, Gouda, Friesland en in Duitsland Keulen en Ochtrup. Uit dit land kwamen de zogenaamde pöttekaerls met hun waar naar Nederland. Niet alleen gebruiksaardewerk uit de 16e t/m de 19e eeuw is te zien, maar ook bodemvondsten uit bijvoorbeeld het verdronken Reimerswaal. De Meestoof opent zijn deuren zaterdag voor het publiek. De ope ningstijden zijn dinsdag t/m zater dag van 14.15 tot 16.45 uur. Mosselkweker en eigenaar van een sportvissersbedrijf Meijer uit Yerse- ke heeft een kort geding aangespan nen tegen de Deltafederatie. Deze organisatie verzorgt (met licentie van de provincie) de verkoop van spitvergunningen voor zeeaas. Bij wet is bepaald dat de eigenaar van de gronden toestemming moet geven voordat zo'n vergunning kan worden afgegeven. Volgens Meijer heeft de Deltafederatie in een aantal gevallen absoluut geen toestemming van de (particuliere) eigenaren gekregen. Toch zou de organisatie al jarenlang vergunningen voor derge lijke plaatsen hebben afgegeven. Meijer huurt momenteel drie buiten dijkse gebieden voor ondermeer mosselkweek. Hijconstateert dat voor dezelfde gebieden ook spitver- gunningen zijn afgegeven, terwijl de eigenaren daarvoor geen toestem ming hebben verleend. Op brieven die hierover werden verstuurd zou de Deltafederatie nooit hebben gere ageerd. Daarom dreigde Meijer met een kort geding. De Deltafederatie beloofde de VVV-kantoren, ver kooppunt van de vergunningen, te berichten dat er geen oude vergun ningen meer verkocht mogen wor den. Volgens Meijer is dat echter niet gebeurd en zijn de vergunnin gen bovendien ook verkrijgbaar bij hengelsportzaken. De Middelburgse rechtbank heeft de Deltafederatie veertien dagen de tijd gegeven om adequate maatregelen te treffen. Daarna doet de rechter uitspraak. Inmiddels heeft de VVV Tholen laten weten dat ze geen vergunnin gen meer verkoopt. "Ik weet niet hoe ver het met de andere verkooppun ten staat", zegt J.A. Remmerswaal, raadsman van Meijer. "Maar de oude vergunning zullen ingetrokken moeten worden en vernieuwde afge geven." Eén van de betrokken grondeigenaren heeft in een brief aan de provincie gevraagd om de licentie van de Deltafederatie voor het verstrekken van de vergunnin gen in te trekken. In januari van dit jaar besloot het gemeentebestuur tot de sluiting, begin april. Contact naderhand gaf de gemeente niet de indruk dat bin nen afzienbare tijd aan alle voor waarden voldaan zou kunnen wor den, zo werd voor de rechtbank betoogd. Een woordvoerder van de gemeente zegt dat de wettelijke eisen de laaste jaren aangescherpt zijn. "Vroeger beoordeelde de kamer van koophan del of er sprake was van werkelijk beheer. Tegenwoordig moet een arbeidsovereenkomst overgelegd worden. En iedereen die in de ver gunning vermeld staat, moet aan de gestelde eisen voldoen." Zodra dat laatste ten aanzien van mevrouw Vaders het geval is, kan café De Hoop weer open, aldus de ambte naar. Op 31 december vorig jaar zat er nog ruim anderhalve ton in het monumentenfonds van de provincie. Maar er bestonden nog verplichtin gen voor 5,5 ton, zodat er feitelijk vier ton tekort was. Aan Thoolse projecten moest Middelburg nog 56.279 gulden bijdragen. Dat bedrag is als volgt samengesteld: carillon stadhuistoren Tholen 2311 gulden, pand Markt 26 Tholen 5000 gulden, toegangshek oude begraafplaats Sint-Maartensdijk 1934 gulden en rooms-katholieke kerk Oud-Vosse meer 47.034 gulden. Dit laatste bedrag is lager dan het oorspronke lijk toegekende, omdat een korting van 3080 gulden toegepast is in ver band met het lager uitvallen van de restauratiekosten. Dit jaar wordt bijna 390.000 gulden aan het fonds toegevoegd, waarvan 80.000 gulden afkomstig zal zijn van kortingen op subsidies wegens het te laat beginnen van restauraties. Aan uitgaven voor dit jaar wordt bij na 279.000 gulden geraamd-*- De 23-jarige M. van B. uit St. Anna- land moet 750 gulden boete betalen omdat hij 20 september vorig jaar op de Oud-Vossemeersedijk onder invloed van alcohol een ongeluk veroorzaakte. De Middelburgse politierechter gaf hem daarvoor 1250 gulden boete waarvan 500 gul den voorwaardelijk. Als stok achter de deur veroordeelde de politierech ter Van B. ook nog tot zes maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Bovendien is de St. Annalander verplicht om een alco- hol-verkeerscursus te volgen. De politie noemde het vorig jaar een wonder, dat er niemand gewond raakte bij het verkeersongeluk. Van B. naderde de S-bocht in de Oud- Vossemeersedijk met te hoge snel heid, waardoor hij een tegenligger uit Bergen op Zoom voorlangs pro beerde te kruisen om een botsing te voorkomen. De twee auto's raakten elkaar echter nog en de wagen van de St. Annalander kwam onderaan het dijktalud tot stilstand. Beide voertuigen waren zwaar beschadigd. Bij de ademanalyse bleek Van B. 445 microgram (ruim 1 promille) alcohol genuttigd te hebben. Officier van justitie mr. J.J.A. Groen noemde hem 'een onverantwoorde lijke weggebruiker' die in 1993 al een boete had betaald omdat hij mei een glaasje op in een auto reed. De politierechter trok zijn rijbewijs nog niet direct in omdat Van B. die nodig heeft voor zijn werk. THOLEN, BRUGSTRAAT 19-21, TELEFOON (0166) 6023 21 SINT-MAARTENSDIJK, DS. DE BRESSTRAAT 10, TELEFOON (0166) 66 21 67 (èn in Bruinisse, Halsteren, Numansdorp). Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 3