Vrijwilligers zijn gewone mensen die buitengewone daden stellen Leraren beledigd door terechtwijzing Gladiolenstraat in de rozen 31^9 Vloedplanken versperren weg van koningin Gemeente houdt oude vuilnisauto nog in gebruik Verloren poort in Tholen eind mei onthuld Fietsenstalling Koninginnedag in Sportlaan Kringvoorzitter bij gouden Rode Kruis in Sint-Philipsland: Inbrekers slaan vier keer toe in Tholen-stad (0113) 232 114 Speciale krant koninginnedag «BS Donderdag_18_april 1996 "Bij het gouden jubileum moeten we niet alleen achterom kijken, maar ook naar de toekomst. Die lijkt me voor de afdeling Sint-Philipsland/Anna Jacobapolder vrij duide lijk, want er zit hier een actief bestuur en dat belooft goe de resultaten. Ik wens u allen dan ook veel succes", zei erevoorzitter H. Menger van de Rode-Kruisafdeling vrij dag in De Wimpel in Sint-Philipsland. De jaarvergade ring stond in het teken van het vijftigjarig bestaan. Tegenbeweging Gekrioel Muskietennetten Federatie openbare basisscholen De schoolleiders van De Luyster in Sint-Philipsland en De Casembroot in Sint-Annaland zijn door het gemeen tebestuur op de vingers getikt omdat ze hebben gewei gerd een brief mee te geven aan de leerlingen. De heren J. Plekkenpol en G.T. Bril hebben op hun beurt de gemeenteraad geschreven, het 'dreigen met disciplinaire maatregelen' beledigend en vernederend te vinden. Gesprek VRIJDAG 7 JUNI Deze week De Gladiolenstraat in Sint-Maartensdijk wordt ter gele genheid van koninginnedag versierd met 1500 rozen, twintig dennebomen, achttien poortjes, bijna 500 meter vlaggetjes en twintig meter doek. Achttien van de dertig huisgezinnen uit de straat doen mee. Ze willen de eerste prijs bij het straatversieren halen. De stemming zit er goed in. Prijs of geen prijs: op 11 mei houdt de straat een gezamenlijke barbecue. En dat is voor het eerst. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Hoogwater is het op 30 april pas na de middag, maar toch zal het koninklijk bezoek aan Sint-Maar tensdijk 's morgens met vloedplan ken geconfronteerd worden op de hoek Noordpoort/Bloemenlaan. Daar bouwt het waterschap Zeeuw se Eilanden namelijk een stukje zee dijk na met een coupure. Onder lei ding van waterschapsmedewerker J. Scheele leggen leerlingen van de Juliana van Stolbergschool er een nooddijk tegenaan van zandzakken. De kinderen moeten zelf de zakken vullen. Om koningin Beatrix en haar gevolg te laten passeren, worden de vloedplanken uit de coupure gehaald. Het tafereel is onderdeel van het the ma 'bedijkingen' dat op koninginne dag wordt verbeeld. Nieuwe en oude manieren van bedijken worden spe lenderwijs gedemonstreerd. Het land van 'Sinte Martijnsdike', met daarin het plaatsje Haestingen, is door inpolderingen ten westen van de Borden (de latere Pluimpot) ont staan. De oudste vermelding van een dorp dateert uit 1357. In de dertien de eeuw stond hier al een kasteel. Ter vervanging van een negen jaar oud exemplaar gaat de gemeente een nieuwe vuilniswagen aanschaf fen. Omdat het Thoolse afval hele maal naar Nieuwdorp gebracht moet worden, kiest men voor een zo groot mogelijke capaciteit: 20.000 liter. Daarbij is rekening gehouden met de wettelijke eis van een maximum totaalgewicht van 26.000 kilo. Voor het chassis is door DAF bedrijfswa gens de laagste offerte uitgebracht. Omdat de vuilniswagens geen vaste bezetting hebben, vindt het gemeen tebestuur het belangrijk dat de bediening en besturing van alle drie de wagens zoveel mogelijk hetzelf de is. Om die reden komr voor de opbouw van *de nieuwe wagen alleen het bedrijf Geesink in aan merking, menen burgemeester en wethouders. In de investeringslijst is voor de nieuwe vuilnisauto vier ton opgenomen. Door de oude auto voorlopig in gebruik te houden als vierde wagen, bespaart de gemeente jaarlijks 5000 gulden. Het is dan namelijk niet lan ger nodig om één dag in de week een extra vuilnisauto te huren. Het kunstwerk dat de Steenbergse kunstenaar Har Voogt maakt voor Tholen-stad zal op 21 mei. worden onthuld. Het 4,9 meter hoge beeld komt te staan in het plantsoen op de hoek Bolwerk/Molenvlietsestraat. De metalen constructie heeft als titel gekregen 'De Verloren Poort' wat slaat op de Verbrande Poort die eens vlak bij het Bolwerk stond. Het kunstwerk bestaat uit een poort die gesymboliseerd wordt door twee staanders. Daarin zijn gaten aange bracht in de vorm van vlammen en vissen. Daardoor krijgt het kunst' werk een doorzichtig karakter en doet ondanks de hoogte niet te mas sief aan. Het werk is momenteel in de laatste fase van bewerking. Gede puteerde G.L.C.M. de Kok zal op 21 mei om zeven uur 's avonds het beeld onthullen. Gedeputeerde sta ten hebben besloten om het kunst werk voor maximaal 7500 gulden te subsidiëren. Bezoekers die 30 april per fiets naar St. Maartensdijk komen, kunnen terecht in de fietsenstalling die in de Sportlaan wordt ingericht bij het clublokaal van de postduivenvereni ging. Het evenementencomité zorgt ook voor een tweede toiletwagen aan de Korte Vest. Wie per bus naar St. Maartensdijk komt, kan tot en met dinsdag nog een kaartje kopen bij de Raboban- ken. Voor het vervoer van de schoolkinderen die aan de aubade meedoen, zijn al negen bussen gere serveerd. Het evenementencomité Smalstad gaat na het bezoek van de koningin aan St. Maartensdijk per bus naar Bergen op Zoom, waar in het stadhuis een zogenaamde 'nazit' plaatsvindt. De koningin praat dan na met zowel de organisatoren van de festiviteiten in St. Maartensdijk en Bergen op Zoom. ^ELPT UW mmmm Vijf trouwe bloeddonoren van het Rode Kruis, v.l.n.r. L. Verwijs, A.M. van Dijke, A. den Braber, A. Verkerke en L. van Strien. Huisarts Menger was in 1946 de eer ste voorzitter van de afdeling, die ontstond uit het plaatselijke Hark- comité (Hulpactie Rode Kruis). "Aanvankelijk waren er weinig din gen die we konden doen: collecteren en leden werven. Maar naderhand is dat uitgebreid met bloedafname, jeugd Rode Kruis en welfare." Men ger vond het een voorrecht het 50- jarig bestaan mee te mogen vieren. "Ik ontmoet hier mensen met wie ik in de jaren 70 en 80 heb mogen samenwerken. Maar ook wil ik er een aantal noemen van het eerste uur, die er niet meer zijn, zoals Labruyère, Ligtendag, Klompe en Stols." De erevoorzitter riep nog de succesvolle collectes in herinnering aan het veer bij Anna Jacobapolder, die er toe bijdroegen dat de afdeling jarenlang landelijk het hoogste gemiddelde haalde. Kringvoorzitter mevrouw Th.J. Bal- kenende-Sandee benadrukte het belang van het voortleven van de Rode-Kruisgedachte. "Dat is de eni ge legitimatie voor het voortbestaan van onze organisatie." Ze riep de voortrekkers van de in 1863 gestich- Twee woningen in de Zoutzieders- dreef en twee in de Gareelmakers- dreef te Tholen zijn in de nacht van maandag op dinsdag door inbrekers bezocht. Vermoedelijk tussen twaalf uur en half twee zijn de dieven tel kens aan de achterzijde de huizen binnengedrongen. Dat gebeurde door ondermeer een gaatje in het raam te maken zodat het geopend kon worden. In alle gevallen zijn waardepapieren en geld gestolen. Eén van de gedupeerden is zelf poli tiefunctionaris en lag op het moment van de inbraak te slapen. De politie is nog steeds op zoek naar getuigen. Mensen die deze nacht buiten geweest zijn en iets verdachts gezien of gehoord hebben, worden verzocht contact op te nemen met de politie. "Denk niet te snel 'het zal wel niets zijn', want zelfs de meest onbeduidende zaken kunnen van groot belang zijn voor het onder zoek", meldt de politie. te beweging, Henry Dunant en Flo rence Nightingale, in herinnering. "Ons werk moet een huldebetoon blijven aan de menslievendheid, de daadkracht en het doorzettingsver mogen van deze mensen." In 130 jaar is de mensheid volgens mevrouw Balkenende nog maar weinig verder gekomen. Tachtig procent van het leed op de wereld wordt mensen door andere mensen aangedaan, slachtoffers zijn er door tal van factoren. "Er is een tegenbe weging nodig die geneest in plaats van verwondt, heelt in plaats van kwetst." De vrijwilligers van het Rode Kruis zijn gewone mensen die buitenge wone daden stellen, aldus de kring voorzitter. "Het Rode-Kruiswerk is mensenwerk, die gedachte moet ons blijven inspireren. Onafgebroken zijn onze vrijwilligers in de weer, bijvoorbeeld in Ruanda en Bosnië, in Azië maar ook hier in Sint-Phi lipsland. Het mag nooit gewóón worden dat mensen zich daarvoor dertig, veertig jaar om niet beschik baar stellen. U zult in hun spoor ver der gaan." In zijn openingswoord noemde voorzitter A. Kosten de onpartijdig heid en menslievendheid die uit gangspunten zijn voor het werk van het Rode Kruis. Verder zei hij dat de afdeling landelijk voorop loopt bij het opnemen van de nieuwe taak opvang en verzorging (bij rampen). kunt er van op aan dat wij de ons opgelegde taken zullen uitvoeren", hield hij de aanwezigen voor. Bestuurslid A.M. van Dijke meldde, dat achttien leden de cursus voor opvang en verzorging volgen. Zelfs de stof die niet voor iedereen ver plicht is, wordt door de hele groep bestudeerd. "Het is leuk om te doen, maar ondanks ons enthousiasme hopen we dat we nooit wat hoeven doen. Want dat zou betekenen dat zich een ramp heeft voorgedaan", zei Van Dijke. Het bestuurslid reikte plaquettes en bloemen uit aan een aantal trouwe bloeddonoren. A. Verkerke, L. Ver wijs en mevrouw L. Filius-den Bra ber (zij lag in het ziekenhuis) gaven zestig keer een halve liter bloed, A. den Braber, L. van Strien en de afwezige J. Walpot en mevrouw M. v.d. Reest-Moerland veertig keer. Van Dijke zelf gaf ook veertig keer bloed en kreeg zijn plaquette van mevrouw Balkenende, die ook lid is van het dagelijks bestuur van de bloedbank. Ze prees zijn betrokken heid bij de donoravonden. "Bloed is nog altijd nodig. En het i$ belangrijk dat het systeem zoals we dat in ons land kennen, het geven van bloed om niet, overeind blijft", ageerde ze tegen geluiden in de samenleving om donoren te gaan betalen. Van Dijke zei dat in Sint-Philips land vorig jaar 458 zakken bloed zijn gegeven, tegen 411 in 1994 en 402 in 1993. In februari van dit jaar waren er 153 gevers. "Het aantal afwijzingen neemt toe als gevolg van de steeds strenger wordende eisen. Voor de ontvangers is dat goed, want het betekent dat er op de kwaliteit gelet wordt. En de donoren weten dat ze goed gezond zijn." Teamleider Smit van het centraal laboratorium van de bloedbank zei altijd graag naar Sint-Philipsland te komen, omdat het een erg gastvrije avond is. "Vanavond mis ik in deze zaal het gekrioel en de onrust die er anders heersen." Tijdens het huishoudelijk gedeelte van de bijeenkomst werd afscheid genomen van bestuurslid P. Tim- mers, die er na twee perioden mee ophoudt wegens drukke andere werkzaamheden. "Het Rode Kruis is het waard om je best voor te doen", zei de vertrekkende bestuurder die zijn opvolger P. den Braber veel succes toewenste. Den Braber, ook lid van de colonne, werd bij accla matie gekozen. Mevrouw C. Nuy- ens-Vermaas werd herkozen in het bestuur. Zij gaf een overzicht van de activiteiten van de welfare en bedankte de lotenverkoopsters. Bij afwezigheid van penningmeester A. van Velsen presenteerde Van Dijke de jaarcijfers. Hij kon een voordelig saldo melden van 518,97 gulden. De afdeling gaf het afgelo pen jaar aan internationale hulp 500 gulden voor het voormalige Joego slavië en 500 gulden voor muskie tennetten in Vietnam. Ook werd 1000 gulden bijgedragen voor het nieuwe schip de J. Henry Dunant. Van Dijke betreurde het dat de gemeente Tholen de zaalhuur voor de donoravonden niet langer voor zijn rekening wil nemen en de bij drage daarom afbouwt. Afdelingsvoorzitter Kosten ging niet meer op de historie in, omdat deze uitgebreid in diverse bladen had gestaan. Hij sprak zijn waarde ring uit over het werk dat penning meester Van Velsen daarvoor heeft verzet. Verder vond Kosten het ple zierig om oud-voorzitter Menger te mogen begroeten, evenals andere oud-bestuursleden, vertegenwoordi gers van het kring- en hoofdbureau, het centraal laboratorium en de colonne Tholen. Het gemeentebe stuur was ook uitgenodigd, maar zonder opgaaf van reden afwezig bij het gouden Rode Kruis Sint-Philips land/Anna Jacobapolder. Na de pauze was de daad aan muziekvereniging Concordia, die de aanwezigen trakteerde op een jubi leumconcert. De uitgevoerde num mers werden toegelicht door diri gent W. Siol en instructeur J. Orgens van de drumband. De fanfare begon met de KLM-march en speelde nog acht nummers, waaronder The Beat les in concert. De drumband bracht vier werken ten gehore. de gemeente de brieven zelf ver stuurd. Bril zei ja, maar voegde bij de brief een eigen schrijven." Naar aanleiding van het gebeurde is beide schoolleiders bericht, dat wan neer ze opnieuw een 'redelijke dien stopdracht' weigeren, het gemeente bestuur zal overwegen of maatrege len getroffen moeten worden. De twee vinden het dreigen met discip linaire maatregelen beledigend en vernederend. Ze schrijven aan de gemeenteraad dat het in 1996 moge lijk moet zijn om er een eigen mening op na te houden. 'Het blind uitvoeren van opdrachten past niet in de huidige democratie. Wij vin den, dat door deze dreiging dhr. Versluys de problemen alleen nog maar groter en complexer maakt. Wij wensen constructief samen te werken met ons bestuur en ver schoond te blijven van dergelijke dreigementen'. Inzet van het conflict is een brief, waarin mededeling wordt gedaan van de aanstelling van een boven schools directeur voor de federatie van de acht openbare basisscholen in de gemeente Tholen en van de aanstelling van de betreffende schooldirecteuren als Tocatieleider'. De gemeente verzocht de scholen, deze brief mee te geven aan de leer lingen. Plekkenpol en Bril hebben dat geweigerd. 'Op 11 december 1995 was in een stavergadering met dhr. Versluys besloten, dat er geen centrale brief over de federatie naar de ouders zou gaan', schrijven de twee aan de gemeenteraad. Omdat ze zich aan die afspraak wilden hou den retourneerden ze de brief aan de gemeente. Beide leerkrachten heb ben zich van meet af aan verzet tegen het afnemen van hun direc teurschap en wachten een uitspraak hierover van de Raad van State af. Overigens werken ze gewoon mee binnen het overleg van het federatief verband. Op 30 januari vond over hun weige ring een gesprek plaats tussen beide leerkrachten en wethouder Vers luys. Bril en Plekkenpol dachten dat de zaak was uitgesproken, maar kre gen veertien dagen later een brief in de bus waarin werd gesproken over 'weigering dienstopdracht'. "Omdat de bodemprocedure bij de Raad van State nog loopt, waren beide heren het er niet mee eens dat de brief naar de ouders ging. In het gesprek is hun nogmaals gevraagd de brief aan de leerlingen mee te geven", legt een woordvoerder van de gemeente uit. "Plekkenpol zei nee en daarop heeft ZEELANDHALLEN GOES KAARTVERKOOP Advertentie I.M. Museumhaven. De museumhaven Zierikzee organiseert, in navolging van vorig jaar, weer een expositie in de rivierklipper Mijn Genoegen. Het publiek kan zijn maritieme kennis uitbreiden in juli en augustus op iedere dinsdag, donderdag en zater dag. Buurtcomité: Pas bestuursdwang toe in Poortvlietse Molenstraat Belangstelling voor orgel bij muziekschool tanende Frisia 2 bezorgt sportvissers meer comfort Stemmen van lezers over ds. Van der Sleen en bezinepomp Eskes Muren scheuren en serviesgoed rinkelt in Molenstraat Oud-Vossemeer Dertig meter lange groet van Thoolse jeugd aan koningin Zilver voor Marjanne van de Velde op NK run-bike-run ZO ZELDEN KOMT ER EEN MOMENT IN 'T LEVEN, DAT WERKELIJK BELANGRIJK IS EN GROOT Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Ter gelegenheid van het komende bezoek van koningin Beatrix en haar familie aan St. Maartensdijk op 30 april, verschijnt er zaterdag a.s. een speciale Koninginnedagkrant. In deze kleurrijke uitgave brengt de redactie van de Eendrachtbode de lezers op Tholen en St. Philipsland boeiende voorbeschouwingen op het veel besproken bezoek. Naast het complete programma voor de festi viteiten worden er ook herinnerin gen opgehaald aan eerdere konink lijke bezoeken aan Tholen. Deze speciale uitgave van de Eendracht bode, de Thoolse Courant, brengt u alvast in de stemming voor deze bij zondere Koninginnedag. Ver van de route die de koningin op 30 april aandoet, werken de bewo ners aan het aankleden van een stuk van hun straat. Zaterdag zaten kinderen en volwas senen in een schraal zonnetje op de stoep te tekenen. Op een van de twee doeken van elk tien meter lang die tegen de houten schuttingen moeten komen aan de oostkant van de straat. Jeanette Vermaas-Guequièrre: "Half februari hebben we een brief rond gebracht met een antwoordstrookje of de mensen mee wilden doen en ideeën voor de versiering hadden. Meer dan de helft reageerde positief. We zijn een avondje bij elkaar geko men om te kijken wat we wilden en zijn toen naar de werkgroep straat versieringen gegaan om te horen welke eisen er worden gesteld. Zo moesten de vlaggetjes bijvoorbeeld vier meter boven de grond komen te hangen. Voor de rest werden we vrijgelaten." De bewoners zagen er geen brood in om één grote poort te bouwen. Te ingewikkeld. In plaats daarvan komen er bij elke woning kleine poortjes. Het materiaal dat de bewoners gebruiken, komt voor een groot deel van ondernemers op het eiland. Een deel is ook gekocht bij de plaatselij ke middenstand zoals verf, touw, vetkrijt en viltstiften. Het doek van zonweringsschermen is gebruikt om bijna 500 vlaggetjes te knippen met een kartelschaar. Ze worden groen, geel en oranje en komen tussen de lantaarnpalen te hangen. Na de vlaggen begon de groep aan de rozen van plastic zakken: rood, wit, blauwe en oranje. Over de 1500 exemplaren deden de bewoners zo'n vier weken. Tegen de zijkanten van de woningen aan het woonerf en op de hoek met de Bloemenlaan komen vlaggen die de bewoners verfden op zes witte lakens, de twee driekleuren worden 5 bij 2,40 meter. Zaterdag gaat een clubje uit de straat naar Ossendrecht om denneboom- pjes te halen, ietwat kale exempla ren die anders gekapt zouden wor den. Ze worden in de stoep gezet. "Er gaan gewoon wat tegels uit. Dat is geen probleem." jüÉKÉ V SSN SS SiPWi Kinderen en volwassenen uit de Gladiolenstraat maken tekeningen op een tien meter lang doek om een deel van hun straat te versieren op 30 april.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1