Heren van Eegedima krijgen het zwaar te verduren in competitie Thoolse jongeren hongeren 2 mille tijdens kuur van 24 uur Beter Wonen bouwt prefab vestingpoort mille tijdens ku Draaipremie voor molens Veel muziek in Bergen voor koningin Fortuinstraat verkeersvrij Start tennisseizoen algemeen gunstig voor Thoolse ploegen Praten, zingen, marcheren en lachen, maar zonder eten Donderdag 18 april 1996 EENDRACHTBODE. DE THOOLSE COURANT 19 Taai Winst en verlies Discotennis Heren TOY krijgen klop Lastige tegenstander Snelle partij Dames matig Moeilijke opgave On(t)bijt Cambodja Sponsors Bolussen De stichting Beter Wonen gaat terug in de tijd. Voor het koninklijk bezoek wordt op dit ogenblik een poort gebouwd die bij het 15-de eeuwse hofleven van Jacoba van Beieren en Franck van Borssele hoort. De poort is voor het koninklijk bezoek het begin van de rondgang door het dorp. De eerste herenteams van de Thoolse tennisverenigingen boekten wisse lende resultaten. Eegedima, St.Annaland en TOV gingen tenonder, ter wijl Jacoba van Beieren en De Ruucstoppelen winst behaalden. Vooral de heren van Eegedima hadden het zwaar te verduren. Bij de eerste dames(dubbel)teams was het juist andersom. De Sint-Maartensdijkse en Sint-Philipslandse dames verloren, terwijl de overige verenigingen wonnen. In het algemeen zijn de Thoolse ploegen echter goed van start gegaan in het nieuwe seizoen. Het eerste herenteam van Eegedima begon zondag in de derde klasse aan de landelijke competitie. De Tholenaren traden aan tegen Stobblek uit Tilburg. Na een matig begin maakte Mark Almekin- ders 1-1, maar Stobblek bleek toch de betere ploeg en het werd 5-1 Heren 2 van Eegedima begon met goede moed aan de strijd tegen Strydo uit Oos terhout, maar ook hier bleek al snel dat de tegenstander een maatje te groot was. De eindstand was dan ook 0-6. Ook het derde herenteam boekte een fors verlies. De zwaar gehavende ploeg delf de met 0-6 het onderspit tegen Rico uit St. Willebrord. In de districtscompetitie ging het wat beter met Eegedima. Het eerste heren team merkte daar echter weinig van. Het verloor kansloos van MLTC 2 met 0-6. Het enige wapenfeit was een driesetter van het duo Knop/Bakx die in de laatste set toch met 4-6 verloren ging. Heren 2 deed het echter aanmerkelijk beter tegen Ovezande 2. Het werd 6-0 en opvallend daarbij was dat Herman Draaijer nog steeds ongeslagen is. Eegedima 3 behaalde een 3-3 gelijkspel tegen Ovezande 4. Dat was mede te dan ken aan een goede overwinning van Leen Ottevanger in het enkelspel. De tweede competitiedag voor het 35- plusteam werd gespeeld in een winderig Yerseke. De enkelspelen waren allemaal taaie partijen. Ondanks een goede inzet van Eegedima werd het 3-1 voor de thuisploeg. Alleen Rein van Nijnatten haalde een winstpuntje binnen. Om de schade te beperken, moesten de Tholena ren de dubbelspelen winnen. Dat gebeur de ook en de eindstand werd daarmee 3- 3. De dames van Eegedima begonnen deze week aan hun competitie. Het eerste team speelt in de hoofdklasse en behaal de daarin een 3-1 overwinning op Sou burg. Juul Zuidweg en Riek de Wit won nen in twee sets van 6-1 en ook Marjet Bakx en Marja Knop hadden niet veel moeite met hun tegenstanders. Eegedima 2 was erg gemotiveerd aan de competitie begonnen. MLTC 4 uit Mid delburg was daarvan het slachtoffer en de Thoolse dames wonnen met 3-1. Annie de Waal en Ria Streng verloren als enige een punt in een driesetter. Henny Polderman en Laura de Graaf klopten hun tegenstanders met 6-0 en 6-3 en ook de overige partijen gingen naar Eegedi ma. Het derde team speelde in Westkapelle op grasbanen. Dal was even wennen en de eerste twee partijen gingen dan ook verloren. Maar de dames van Eegedima herstelden zich en kwamen terug tot 2-2. Eegedima 4 kon thuis niet winnen van Golfbrekers 2. Ondanks enkele drieset ters gingen allevier de punten naar de gasten. De thuiswedstrijd van het eerste heren team van St.Annaland tegen Souburg is uitgelopen op een tweede nederlaag op rij. Leen Goedegebuure voorkwam dat St.Annaland eerloos verloor door vrij eenvoudig zijn enkelspel te winnen met 6-0 en 6-3. Marco Bolier begon goed aan zijn partij, maar bij 4-4 verloor hij zijn servicegame en het werd 4-6. De tweede set verliep vrijwel identiek en eindigde in 3-6. Cent van Dijke verloor kansloos tegen een sterk aanvallende tegenstan der: 1-6 en 0-6. Arie Borst won zijn eerste set overtui gend met 6-2. De tweede verloor hij ech ter met dezelfde cijfers. In de derde en beslissende set kon Borst niet meer vol doende tegenstand bieden en hij verloor kansloos met 0-6. Ook het dubbelspel bracht geen soelaas. Leen Goedegebuure en Cent van Dijke verloren hun eerste set nipt met 4-6. De tweede werd met dezelfde cijfers gewonnen, maar ook hier ging men in de derde en beslissende set teleurstellend tenonder met 3-6. Marco Bolier en Arie Borst wachten nog steeds op hun eerste winstpunt in het dubbel spel. Ze verloren met 4-6 en 0-6. Zodoende leed St.Annaland een 1-5 nederlaag. Het tweede herenteam trad aan op de betonbanen van Westerschouwen. De wedstrijd begon met de dubbelspelen. Adrie Goedegebuure en Dirk Westdorp hadden een zware partij. De eerste set ging dan ook verloren met 7-5. De twee de set werd gewonnen met 4-6 en dus moest een spannende derde set de beslis sing brengen. Deze werd met 4-6 beslist in het voor deel van St.Annaland. Wim Bazen en Henk Giljam delfden in de eerste set het onderspit in de tie-break. Het werd 10-8. Ook de tweede set ging naar Wester schouwen met 6-4. Thijs Fase wikkelde zijn partij in het enkelspel zonder enige moeite af naar 0-6 en 1 -6 winst. Bazen had nog wat goed te maken en in een goede wedstrijd klopte hij zijn opponent in twee sets van 3-6. Goedegebuure was goed in vorm en met veel geduld won hij met 1 -6 en 4-6. Westdorp moest als laat ste de baan op. Het werd een zware par tij. De eerste set werd door Westdorp met 4-6 gewonnen. Hij verloor echter de tweede in de tie-break. Maar de St.Anna- lander herstelden zich goed en won de derde set met 4-6, nadat hij nog met 4-1 had achter gestaan. St.Annaland boekte zo een 1-5 winst. Veertien kinderen in de leeftijd tot twaalf jaar legden woensdagmiddag proeven af voor bal- en slagvaardigheid op de banen van St.Annaland. Ze hadden hiervoor de afgelopen weken druk geoefend, en deden hun uiterste best. Ze slaagden dan ook allemaal. Drie van hen kregen het diploma balvaardigheid A en zes kinde ren kregen het B-diploma. Eén ontving het slagvaardigheidsdiploma A, terwijl twee anderen het B-diploma in ontvangst namen. Er was ook een oorkonde mini- tennis A voor twee deelnemers. Eén van de deelnemers behaalde 99 punten, op één puntje na de maximale score. Vrijdagavond speelden jongeren van twaalf tot en met zeventien jaar een ongebruikelijk toernooi op de banen van St. Annaland. Er werd getennist op ieders favoriete house muziek. Om acht uur verhuisde men met muziek en al naar de kantine voor een gourmet-avond. De jongeren die behoorlijk honger gekregen hadden, lieten zich het eten goed sma ken. De heren van TOV uit Oud-Vossemeer speelden zondag de eerste wedstrijd thuis tegen Pagnevaart uit Hoeven. De banen waren goed en de zon scheen, maar de tegenstanders van TOV waren niet mals. Ondanks de goede tegenstand werden de enkelspelen verloren. Michael verloor van zijn opponent met 1-6, 4-6. Ook Bart Vollaard moest in drie sets zijn meerdere erkennen in zijn tegenstander: 6-3, 2-6 en 2-6. Van Broekhoven verloor met 3-6 en 5-7 en ook Koen Verbogt delfde het onderspit met 2-6, 1 -6. Renne en Van Broekhoven verloren in het dub belspel na drie sets met 6-2, 5-7 en 0-6. Michael en Verbogt konden de eer niet redden en verloren nipt met 5-7, 6-3 en 4-6. Zo liet TOV alle zes de punten aan Pagnevaart. Het eerste damesdubbelteam van TOV begon goed aan de competitie. Het ont ving Kapelle 2 en won met 4-0. Stina van Driel en Jeanne liepen hard van stapel en hielden dat goed vol: 6-0 en 6-1. Lony Hommel en Mariëtte Boonman kregen meer tegenstand. De eerste set wonnen ze met 6-3. De tweede set ging tot aan 4- 4 gelijk op, maar daarna maakten de dames van TOV het goed af en wonnen met 6-4. Stina van Driel en Mariëtte Boonman beslisten hun partij snel met 6- 0 en 6-2. Jeanne en Lony Hommel won nen de eerste set gemakkelijk met 6-3, maar in de tweede set kwam het tot een tie-break. Het Oud-Vossemeerse duo drukte echter toch door en won met 7-6. Het tweede dames-dubbelteam van TOV speelde maandag op eigen baan tegen De Schelde 3 uit Vlissingen. Jessie Aarden en Hennie Niemantsverdriet wonnen net met 6-4 en 7-6. Abra van Vossen en Annelie Hommel hadden minder moeite met hun tegenstanders en boekten winst met 6-3 en 6-2. Jessie Aarden en Annelie Hommel lieten een punt aan De Schelde en verloren met 4-6 en 1-6. Abra van Vossen en Ada van Meer brachten de eindstand tenslotte op 3-1 voor TOV door met 6-3 en 6-1 te winnen. De eerste uitwedstrijd van TOV 2 tegen Koudeker- ke werd eveneens gewonnen door de Oud-Vossemeerse tennissters met 0-4. De uitslagen waren: Jessie Aarden en Corrie Egberts 3-6 en 0-6; Ada van Meer en Hennie Niemantsverdriet 6-4, 0-6 en 3-6; Jessie Aarden en Annelie Hommel 4-6 en 1-6; Corrie Egberts en Ada van Meer 3-6 en 4-6. Het eerste herenteam van De Ruucstop pelen uit Sint-Philipsland speelde zater dag op eigen terrein tegen de moeilijke tegenstander De Schelde 3. De Ruuc stoppelen won uiteindelijk met 4-2. Mar co van Herpen en Chiel van der Est ver loren hun dubbelpartij met 5-7 en 6-7. Ad den Engelsman en Roland Walpot bereikten binnen een kwartier een 5-2 voorsprong, maar gaven die even snel weer uit handen. Dus werd het een tie break. Het Sint-Philipslandse duo keek daarin op een gegeven moment tegen een 2-6 achterstand aan, maar toch won het de set met 7-6 en ook de tweede met 6-3. Roland Walpot gaf zijn team een geeste lijk zetje door overtuigend met 6-1 en 6- 1 te winnen in het enkelspel. Ad den Engelsman deed hetzelfde en won met 6- 2 en 6-1 van een sterke tegenstander. Chiel van der Est was geblesseerd en moest toezien hoe hij weggespeeld werd: 0-6 en 2-6. Marco van Herpen stelde de overwinning voor De Ruucstoppelen veilig door de teamleider van De Schelde te kloppen met 6-3 en 6-1. Het tweede herenteam van De Ruucstop pelen heeft een goede start in de compe titie gemaakt. In een thuiswedstrijd werd Ovezande met 5-1 verslagen. Wallet en Noorthoek wonnen hun dubbelpartij heel gemakkelijk. Eén van hun tegenstanders viel al na één game uit met een blessure (zweepslag). Everaers en Van Dijke had den drie sets nodig om de winst binnen te halen: 6-4, 1-6 en 6-4. In het enkelspel won Wallet vrij eenvoudig met 6-0 en 6- 3. Van Dijke won in drie sets met 6-2,4- 6 en 6-1. Everaers had in de eerste set moeite met zijn opponent en won net met 7-5. In de tweede set viel de tegenstand weg en werd het 6-0 voor de Sint-Phi- lipslander. Alleen Noorthoek moest de winst aan de speler uit Ovezande laten. Hij verloor in twee sets van 4-6. Ruucstoppelen 2 won zaterdag ook de tweede competitiewedstrijd uit tegen De Puye in 's-Heer Hendrikskinderen. Het was een spannende wedstrijd, tot en met de laatste bal. Everaers en Van Dijke gingen kansloos tenonder in het dubbel spel: 6-3 en 6-3. Wallet en Noorthoek blijkt een sterk duo te zijn en ze wonnen met 6-1, 3-6, 3-6. In het enkelspel verl oor Van Dijke met 6-2 en 6-1 van zijn technisch sterke tegenstander. Noort hoek speelde erg sterk en boekte winst met 4-6 en 2-6. Wallet ging in de eerste set tenonder met 6-2, maar kwam via degelijk spel terug en trok de partij naar zich toe met 5-7 en 1-6. Everaers moest er dus in de laatste partij voor zorgen dat de winst De Ruucstoppelen niet meer ontging. In een marathonpartij van drie sets met twee tie-breaks won hij uitein delijk met 6-2, 6-7 en 6-7. Ruucstoppe len won daardoor met 2-4. Heren 3 van De Ruucstoppelen trof zaterdag thuis Bru Ten 4 uit Bruinisse. Omdat eerste enkelspeler W. Jongenee- len niet de hele wedstrijd beschikbaar was, moest de nog niet helemaal fitte J. Walpot in het enkelspel invallen. In de dubbel lieten P. Kole en W. Jongeneelen geen steken vallen en wonnen met 6-1 en 6-4. In de tweede partij was duidelijk te zien dat Walpot en W. v.d. Ree nog niet voldoende op elkaar zijn ingespeeld. Ze verloren dan ook met 4-6 en 5-7. In het enkelspel boog de sterk spelende Kole zijn partij in naar zijn voordeel om en won in twee sets van 6-4. W. v.d. Ree, getergd vanwege zijn verlies in het dub belspel, klopte zijn tegenstander met 6-2 en 6-4. A. van Westen trof een sterke opponent. In de eerste set, die op een tie break uitdraaide, won Van Westen en ook de tweede set ging daarna vrij gemakkelijk met 6-3 naar de Sint-Phi- lipslander. Met een tussenstand van 4-1 in het voordeel van De Ruucstoppelen moest alleen Walpot nog spelen. Hij trof een sterke invaller en aangezien hij nog niet fit was, speelde Walpot de partij rus tig uit. De winst ging naar Bru Ten met 2-6 en 1-6. Zodoende pakte De Ruucstoppelen toch de partijwinst (4-2). Het damesteam van De Ruucstoppelen, dat vorig jaar promoveerde naar de twee de klasse, had een matige start van het seizoen. De Sint-Philipslandse dames waren niet opgewassen tegen Domburg dat al langer in deze klasse speelt. Will van Iwaarden en Elly van Dijke speelden geen sterke partij en gingen tenonder met 3-6 en 2-6. Lijdie Kot en Betsie Huijs- mans waren daarentegen goed op dreef en zorgden voor het eerste punt door met 6-4 en 6-0 te winnen. Leni Verwijs en Betsie Huijsmans kwamen niet goed in hun spel en verloren met 4-6, 2-6. Ver volgens konden Lijdie Kot en Will van Iwaarden de stand weer gelijk trekken, maar nadat het duo de eerste set had gewonnen (7-5), kwamen de gasten sterk terug en wonnen vrij eenvoudig de twee de en derde set (1-6 en 3-6). Het damesdubbelteam van Jacoba van Beieren (Liesbeth Broekhuizen, Cocky Barth, Lia Meerman, Adry Muller en Loes Padt) speelde tegen Golfbreker uit Zoutelande. De dames ondervonden dat het spelen in de eerste klasse, waarnaar- toe men vorig jaar promoveerde, geen gemakkelijke opgave is. Jacoba van Bei eren verloor met 4-0. In de landelijke competitie bezocht het eerste herenteam (Noud Hoogendoom, Johnny Geluk, Martin Oosdijk en Mat- thijs Steenpoorte) Stampersgat en won daar met 2-4. Het reserve herenteam met Edward van Leemput, Edward op den Brouw, Theo de Hond, Danny Oosterbaan en Eric de Rooij verloor thuis met 0-6 van Rally 2 uit Standdaarbuiten. Het eerste herenteam in de districtscom petitie speelde thuis tegen DOS uit Vlis singen. Cees Lindhout, Timo Bocxe, Jan Leeuwenhaag, George Meeuwsen en Frank Vingerhoets wonnen overtuigend met 6-0. Heren 2 van Jacoba van Beieren (Marcel Bentvelsen, Aad Broekhuizen, Wim Bre vet, Tom Moerland en Marcel Wesdorp) kreeg Duiveland 2 uit Nieuwerkerk op bezoek en bleef op een 3-3 gelijkspel ste ken. Het derde herenteam deed het beter. Leen Steenpoorte, Wilfried Aerts, Rien Meerman en Wim Poot wonnen de uit wedstrijd tegen De Schenge 5 uit Arne- muiden met 0-6. Heren 4 van Jacoba van Beieren kon daarentegen in de wedstrijd tegen Duive land 3 geen enkel punt bemachtigen. Marius Terol, Martin den Haan, René van Kampen en Wim Pipping verloren met 6-0. Het principe van de actie is dat jon geren in heel Nederland (vorig jaar deden er 10.000 mee en was de opbrengst 1,6 miljoen) een etmaal lang niet eten. Daarvoor worden ze gesponsord en de opbrengst hiervan wordt besteed aan projecten van World Vision in de Derde Wereld. Bovendien hoopt de organisatie dat de deelnemers meer betrokken raken bij het voedselprobleem. Na 24 uur niet eten heeft men weliswaar nog geen honger, maar je kunt je een beetje indenken wat het is om het zonder of met heel weinig eten te moeten doen. Vorig jaar deden er ook Thoolse jongeren mee. Die haalden toen maar liefst 2600 gulden op. Wat zou het deze keer worden? De opening van de actie vond plaats op Goede Vrijdag om zeven uur 's avonds. Daarna bezochten de jongeren meteen de eredienst in de Gerefor meerde Kerk. De avond werd door gebracht met gezellig kletsen, spel letjes spelen of een videofilm kij ken. De nachtrust was slechts van korte duur. Ook de hele zaterdag zijn er activiteiten waarbij serieus wordt ingegaan op de honger in de Derde Wereld. Al deze zaken passe ren in het laatste uur, tijdens de afsluiting nog even de revue. Gedu rende de hele actie zijn er zo nu en dan supporters langs gekomen (met af en toe een plagende opmerking over patates-frites en vette worst) en ook bij de laatste loodjes zijn enkele belangstellenden aanwezig, waarna een hongerlied wordt gezongen: 25 mensen met z'n allen in dat klei ne Tholen, die halen heel veel centjes op, en vechten staks om een bolus, 25 mensen met z'n allen in dat klei ne Tholen, die zijn nu halluf uitgeput, maar we gaan het echt wel halen. Alhoewel er 23 uur niet gegeten is, wordt er een poging gedaan om uit volle borst mee te zingen. Er wordt een gedicht voorgedragen over de belevenissen en met name over de (nauwelijks) genoten nachtrust in 'Het Visnet'. Een nacht waarin het sissende en leeglopende luchtbed centraal stond. Ook wordt op rijm verteld over het on(t)bijt zonder eieren, hagelslag, pindakaas en boterhammen. Susan Troost en Simone Groeneveld lezen een vervolgverhaal voor over het jongetje Aschalamh uit Cam bodja. Het verhaal (waarvan ieder een een stukje schreef) loopt triest af, zoals zoveel verhalen uit de Der de Wereld. Zijn vader moet mee vechten in de burgeroorlog en raakt gewond. Er is bijna geen voedsel en het weinige dat er is, gaat naar Aschalamhs vader in de hoop dat hij zal herstellen. Dat gebeurt, maar later komt hij toch om. Aschalamh besluit met zijn familie te vluchten. Aanvankelijk gaat het goed,' maar het gezin wordt 's nachts toch gevan gen genomen. In een kamp komen ze om van de honger. Geen vrolijk verhaal, maar het drukt de jongeren wel met de neus op de feiten. Zulke dingen gebeuren er in landen als Eritrea, Libië en Ruanda. Nog een half uurtje: de magen knor ren en de actievoerders beginnen nu toch echt trek te krijgen. Ondertus sen laten vier jongeren de kunst werkjes zien die men met het spel 'blind-kleien' heeft gemaakt. Natuurlijk was het thema ook hierbij 'honger'. Het waren in elk geval bij zondere creaties, gemaakt met de handen onder tafel. Er wordt aan de gasten ook verteld hoe de honger tocht moest worden voorbereid. Diverse strooifolders en posters werden er op deze dag gemaakt door middel van plakken, verven, teke nen en veel geklieder. De honger tocht, een wandeling door het cen trum van Tholen, duurde ruim een uur. Ook deze tijd werd door diverse jongeren nog nuttig besteed. Gaande langs de winkels werd nog naarstig naar sponsors gezocht. Esther Bah- nert en Esther de Wilde durfden het zelfs aan om een cafetariahouder te vragen hen te sponsoren. Aan het eind van de tocht kon er 155 gulden toegevoegd worden aan de sponsor- pot. Er wordt nog een liedje gezongen om de tijd te doden. Danniëlle Dees, Johan den Engelsman en Caroline Bierens voeren de sketch 'Broodno dig' op. Een tweede toneelstuk, genaamd 'call-tv', zorgt voor een vrolijke noot tijdens de presentatie. Verder worden er door de makers schilderijen gepresenteerd. Maartje Riemersma vertelt daarbij dat haar schilderij met mes en vork geschil derd is. Een hele kunst om op zo'n manier kunst te maken. Nog een kwartiertje en er wordt nog maar een liedje gezongen. Het wordt een canon. De tweede stem wordt daar bij gevormd door menig knorrende maag. Op tafel komen intussen - heel uit dagend - bolussen te staan die men bij een plaatselijke bakker kocht voor het speciale ogenblik dat over ongeveer 14 minuten is aangebro ken. Henry Meertens probeert de 24 uur af te sluiten en zoekt onder de aanwezige bleke neuzen wat vrijwil ligers om na afloop de zaal op te rui men. Hij vertelt meteen ook wat het (voorlopige) resultaat is van de actie: ruim 2000 gulden voor World Vision. Iets minder dan vorig jaar, maar het is nog een voorlopige stand en niet slecht voor 22 deelnemers. Nog vijf lange minuten; hoe krijg je die vol? Het blijkt geen probleem te zijn voor Hariet Tump. Gitaar in de aanslag en volgen maar. Zingend betekenen vijf minuten ongeveer twee liedjes. Over de kwaliteit valt te discussiëren, maar de inzet is daarentegen prima. Dan wordt er afgeteld: 60, 59, 58, 57(het volume neemt gaandeweg toe)3, 2, één. Bij één worden de bolussen uitgedeeld als blijk van waardering voor de inzet. De stevige trek die men inmiddels had opgebouwd, is op die manier alvast wat gestild. "Volgend jaar weer?", is dan ook de vraag. "Zeker weten klinkt het volmondig. Terwijl A. van de Ree de stenen beschildert brengen M. Hengstmengel en G. Akershoek een stuk van de kantelen aan op de poort die achter de werkplaats en het kantoor van de stichting Beter Wonen in Sint- Maartensdijk wordt gebouwd. Terug in de tijd maar prefab gemaakt. Wel zo makkelijk. De poort bestaat uit acht schotten diè maandagochtend 29 april vervoerd zullen worden naar de Markt. Op de binnenplaats achter het kantoor van Beter Wonen aan de Haven is er net genoeg ruimte voor het bouwwerk dat zeven meter breed is, drie meter diep en zeveneneenhalve meter hoog. G. Akershoek, A. van de Ree en M. Hengstmengel zijn er al enige weken mee bezig, meestal 'tussen de bedrijven door'. Volgende week leg gen ze er de laatste hand aan. "We vonden dit leuker dan een geldelijke bijdrage," licht directeur J.J. Kloet van de woningcorporatie toe. De poort is een kloek gevaarte met heuse kantelen en een steil dak. De stuclaag is hier en daar verdwenen waardoor de stenen zichtbaar wor den. Ramen zijn er nauwelijks. Het raampje aan de voorzijde rechts naast de ingang wordt nog van lui ken voorzien en er zou ook nog een 'valdeur' met puntige spijlen moeten komen om het tot een 'onneembare vesting' te maken. Akershoek werkt er het langst aan. Hij stak er tot nu toe zo'n honderd uur in. Akershoek vergelijkt de boog van de poortdeur met die van een 'mendeur' van een boerderij. En op het dak wil hij nog een klein 'kuve- lesje' bouwen. Van de Ree en Hengstmengel heb ben de poort geschilderd: muren en kantelen blauwgrijs, dak leisteen blauw en de plint ook blauw. De zol der wordt oud rose. "Het paste hier precies," zegt Akershoek, "in de werkplaats kon het niet. Dit is een mooie bijdrage van de stichting aan de scholen. Dit doe je maar een keer in je leven." Voor Van de Ree breken overigens drukke tijden aan. Eerst bezoekt hij met het Smalstads Mannenkoor Letland om op de avond voor koninginnedag terug te keren. Als muzikant van Euterpe maakt hij 's morgens 30 april zijn opwachting bij de aubade om zich daarna snel te verkleden in zijn man nenkoorkostuum om de koninklijke familie bij het vertrek op de Molen dijk toe te zingen. En 's avonds speelt hij weer met Euterpe in Haes- tinge tijdens het Oranjebal. Het aftellen is overigens begonnen. Op de Zuidsingel heeft H. Boxce vlak bij de trap naar de Molendijk, een oranje kist met een paal geplaatst waar oranje ballonnen in hangen. Nu nog dertien. Elke dag 'strijkt' hij de mast om een ballon te laten klappen. Creatief Bergen op Zoom, optredens van muziekgezelschappen, een mid deleeuwse markt en een muzikale slotmanifestatie zijn de extra onder delen van het koninginnedagpro gramma in Bergen op Zoom ter gelegenheid van het bezoek van koningin Beatrix. De vorstin arri veert om half twaalf in de stad en wandelt vervolgens vanaf de Gevan genpoort door de Lievevrouwe straat, Steenbergsestraat langs Beursplein, Markiezenhof, Hof straat, St. Catharinaplein (Vismarkt) en Kremerstraat naar de Grote Markt. Op de markt vindt de slotma nifestatie plaats rond half een, ter wijl de middeleeuwse markt op de binnenplaats van het Markiezenhof te vinden is. Jaarlijks terugkerende zaken zoals de vrijmarkt en optredens van de harmonieën Kolpings Zonen en Oranje-Nassau staan ook op het pro gramma. De dag wordt geopend met de vlaggenparade op de Grote Markt, waar verder een schaaksi- multaan-toernooi is opgezet, 's Mid dags treden muziekkorpsen, dans scholen en verenigingen op op het plein. Op sportpark Rozenoord vin den het jaarlijkse jeu-de-boules toer nooi en het polio-voetbaltoernooi plaats. De winkels mogen open zijn van twaalf tot vijf uur. Koninginne dag wordt afgesloten met een oran jebal in het oude stadhuis, en met een vuurwerk en gondelvaart aan de Binnenschelde. Evenals Sint-Maartensdijk heeft Bergen op Zoom een band met het koningshuis. Tijdens de Tachtigjari ge Oorlog zwaaiden verschillende Oranjes de scepter over het markie- zaat, namelijk van 1582 tot 1609 en van 1621 tot 1649. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft besloten om alle verkeer te weren uit de Fortuinstraat, de ver binding tussen de Grote Markt en de Steenbergsestraat. Vanaf 1 mei mogen 's middags en op koopavon den alleen nog voetgangers in de straat komen. Burgemeester en wet houders wilden aanvankelijk slechts auto's en motoren weren. De onder nemers vonden dat maar niks, zij wilden ook van de fietsers en brom fietsers af. Daarvoor was in de gemeenteraad brede steun te vinden. Autoverkeer naar de Grote Markt wordt voortaan door de Kerkstraat en de Hoogstraat gestuurd. Met die oplossing is een deel van de raad het niet eens. Acht Thoolse molens krijgen een draaipremie van de provincie. Mid delburg kent een regeling waarbij jaarlijks het aantal asomwentelingen van de wieken geteld wordt. Voor elke 400 omwentelingen wordt één gulden betaald en de minimum sub sidie is op 200 gulden bepaald. Géén van de Thoolse molens kwam vorig jaar boven de 80.000 omwentelin gen, zodat voor elk het minimale bedrag wordt uitbetaald. De geregistreerde asomwentelin gen: Sint-Annaland 76.443, Oud- Vossemeer (De Jager) 42.653, Sta- 'venisse 28.268, Sint-Philipsland (De Hoop) 27.231, Sint-Maartensdijk (De Nijverheid) 21.591, Tholen (De Hoop) 10.128, Scherpenisse (De Korenbloem) 5365 en Poortvliet (De Korenaar) 91. Stille Zaterdag zes uur 's avonds. In verenigingsgebouw 'Het Visnet' van de Gereformeerde Kerk in Tholen zitten 22 jongeren bij elkaar. Zij zijn hier al 23 uren en hebben al die tijd geen hap gegeten. Niet om af te vallen of om een eis af te dwingen, maar als teken van medeleven met mensen in de wereld die honger lijden. De jongeren doen mee aan de landelijke actie '24 uur hongerkuur' die elk jaar wordt georganiseerd door de hulporganisatie World Vision. Na 24 uren niet eten kwamen deze Thoolse jongeren tot de conclusie dat ze er genoeg van hadden. Dat wil zeggen: van de echte honger die veel mensen in allerlei landen lijden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 19