Ds. Van der Sleen en de omstreden doop Veedrinkputten Wordt het saxofoon of viool? Provincie Zeeland Commissies I PERSIA Belangstelling voor orgel bij Muziekschool tanende Donderdag 18 april 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie; Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118)63 13 92 Mankementen Stemmen van lexers Veedrinkputten zijn niet alleen van belang voor het vee, maar ze zijn ook van waarde voor het landschap. De derde druk van de brochure is inmiddels verschenen. Gepaste kleding Een instrument uitkiezen is geen gemakkelijke zaak. Naast orgel, gitaar of blokfluit is er tegenwoordig een reeks van instrumenten waaruit kinderen een greep kun nen doen. Zo ook zaterdag tijdens de open dag van de Zeeuwse Muziekschool in Meulvliet te Tholen. Uitgeroepen tot Staten over Herstel Natuur Westerschelde Pak even uw zakboekje 4 etages Oosterse Tapijtkunst Abdij Nieuws Archeologie is onderwerp van gesprek. De statencommissie welzijn vergadert maandag 22 april, aanvang 9.30 uur. Op de agenda staan onder meer de monumentenzorg in 1995, het scholingsplan van de Stichting Arduin, extra subsidie voor het archeologiebeleid in 1996, restau ratiesubsidies 1996, wachtlijsten thuiszorg, mededelingen uit het IPO, ontwikkelingssamenwerking in 1996, de voortgangsrappor tage sociaal-economisch beleid 1995 en de herstructurering wel- zijnsstructuur. De statencommissie water staat en verkeer komt eveneens 22 april bijeen, maar dan om 13.30 uur. De agenda is nog niet bekend. Informatie over mogelijke onder werpen is verkrijgbaar bij de secretaris van de commissie mw. N. v.d. Hulst, tel. 0118-631523. De statencommissie economie vergadert woensdag 24 april, aanvang 15.30 uur. De volgende onderwerpen staan op de agenda: voortgangsrappor tage sociaal-economisch beleid 1993-1997, samenwerking tus sen waterschappen en Deltan op het gebied van afvalwaterzuive ring, een begrotingswijziging en de liggeldregeling van het natuur- en recreatieschap De Grevelin- gen. De statencommissie voor Ruimtelijke ordening vergadert Met Efeze 3: 8-12 uit Gods heilig en dierbaar woord wil ik een einde maken aan de zinloze discussie over het al dan niet gedoopt zijn door een oprecht dienaar des woords die uit bittere noodzaak buiten 'enig in ons land erkend kerkgenootschap' is geplaatst: Ds. Van der Sleen uit Scherpenisse. Als het aan dhr. Prak in Utrecht ligt, heeft deze man geen recht van spreken meer en mag hij o.a. de doop niet meer bedienen omdat hij zich als lid van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft bedankt. Gelukkig heeft de Nederlandse Her vormde Kerk de ambten niet inge steld, maar Christus zelf heeft dat gedaan. Dat de Nederlandse Her vormde Kerk dat ook niet langer kan worden toevertrouwd, blijkt nu wel heel duidelijk door het uit geldge brek 'instellen' van een vierde ambt dat regelrecht indruist tegen de ordening zoals die in Gods woord overduidelijk is opgetekend. Want, meneer Prak, hier in Tholen-gaan we nu eens niet uit van een 'herijkte' of gemoderniseerde bijbel maar van de bijbel zoals die nauwgezet uit de grondtekst is vertaald en uitgege ven: de Statenvertaling van 1618/1619. Dat u daar niet van weten wil, getui gen uw opmerkingen in de EB van achtereenvolgens 21 maart en 4 april: "Ik heb er geen behoefte aan om op zijn (Ds. Van der Sleen) beweegredenen in te gaan" en "Het gaat mij daar (de zaligmaking van de mens) ook helemaal niet om", is ten volle uw verantwoordelijkheid. Daarmee omzeilt u wel de manke menten binnen de Nederlandse Her vormde Kerk terwijl u bovendien verzuimt uw betoog over de doop met bijbelse argumenten te staven. Dat laatste zou u overigens niet luk ken, want het woord 'kerkgenoot schap' komt nergens in de S.V. 1618/1619 voor, laat staan een uit breiding van deze gebezigde term. Daarentegen het woord gemeente of gemeenten wel. Om nu eens even terug te komen op uw doopverhaal en de slotopmerking van u in de EB van 4 april: "Al het andere dat dhr. Bruijnzeel als reactie meent te moe ten geven (EB 28 maart jl.), staat geheel los van de bezorgdheid, die ik op dat (éne) aspect (c.q. de doop) heb willen signaleren." Dan zou u in het bovenstaand schriftgedeelte het woord gemeente alleen maar willen vertalen met Hervormde Gemeente, waar of niet waar? En wat moet u dan met al die andere gemeenten wereldwijd? Of met de eerste dope lingen onder een uitgezonden zen deling? Gods woord is vast en ook op deze schriftplaats staat geschre ven: gemeente. Niet meer dan dat. Dat u bovendien de doop nog eens los wilt gaan maken van schrift en belijdenis is wel heel erg. Daarmee trekt u op zijn zachtst gezegd de hei lige schrift als richtsnoer voor leer vrijdag 26 april, aanvang 9.30 uur, op het adres Groene Woud 1 in Middelburg. De agenda is nog niet bekend. Informatie over mogelijke onder werpen is verkrijgbaar bij de secretaris van de commissie, dhr. F.C. Broodman, tel. 0118 - 631932. De statencommissie voor milieu vergadert op 26 april, aanvang 14.00 uur op het adres Groen Woud 1 in Middelburg. De agenda luidt: verzoek OLAZ om opheffing van de retourver plichting aan PROAV, nota geen baten dan ook geen kosten, ter bevordering van de afvalpreven tie, project Kanaalzone; ant woordnota Intergemeentelijke Structuurvisie Kanaalzone; moni toring project Kanaalzone; jaar verslag 1995. Alle vergaderingen zijn open baar en beginnen met spreek recht voor het publiek. Dat betekent dat bezoekers het woord kunnen vragen over een van de onderwerpen op de agenda om op die manier de statenleden te informeren. Tenzij anders vermeld zijn de vergaderingen in het provincie huis, Abdij 6 in Middelburg. De vergaderstukken liggen ter inza ge in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middel burg. Veedrinkputten zijn in een kleilaag uitgegraven putten om regenwater op te vangen en te bewaren. De putten zijn drinkplaatsen voor vee. Ze zijn rond 800 na Christus ont staan. Momenteel heeft Zeeland 1240 putten: 600 in Zeeuwsch-Vlaande- ren, 460 op Zuid-Beveland, 100 op Walcheren en 80 in de rest van de provincie. Dit aantal is een klein gedeelte van het aantal drinkputten dat ooit in Zeeland lag. Zeldzame watertjes Veedrinkputten zijn voor Neder land zeldzame watertjes omdat ze zoetwater en een mild zeeklimaat nodig hebben. Onder invloed van het zeeklimaat leven hier een aan tal zeldzame planten- en diersoor ten. In sommige putten groeit het Ongedoornd Hoornblad. Deze plant is in Nederland zeldzaam en komt alleen in drinkputten voor of in daarmee vergelijkbare water tjes. Voor veel dieren zijn vee drinkputten een. belangrijke schuil plaats om te wonen, te schuilen, zich voort te planten of te over winteren. Door de grote verschei denheid aan kleine waterdieren nemen veedrinkputten een aparte plaats in onder de Zeeuwse en zelfs Nederlandse watertypen. Voor amfibieën zoals de Kleine Watersalamander en de Boom kikker is de drinkput van belang voor de voortplanting. Deze beestjes zijn aangewezen op stil staand, zoet water. Ze zetten hun eieren het liefst in ondiep, onbe- schaduwd water; een veedrinkput dus. Bedreigingen Veel drinkputten zijn de afgelopen jaren verdwenen door ruilverkave lingen. Doordat het grondwater zakte, werd akkerbouw mogelijk op plaatsen waar alleen weiland lag. Door de invoering van de melktank zijn ook veel putten verdwenen. Veel gemengde be drijven legden zich toe op akker bouw. Het gevolg was dat er veel grasland verdween en daarmee ook de drinkputten. Bedrijfszeker Een drinkput is vrij goedkoop en redelijk bedrijfszeker voor de en leven in twijfel. En als u uw visie op de doop heel consequent door trekt dan kan ook uw doop niet wor den erkend omdat u wellicht afstamt van voorvaderen die ten tijde van voortgang van de reformatie buiten de Rooms Katholieke Kerk zijn gedoopt. Die gold toen als het enige erkende kerkgenootschap en heeft bij mijn weten tot op heden andere kerkgenootschappen nooit officieel erkend. Uw doopverhaal gaat dus duidelijk mank en het ware beter dat u eerst eens schoon schip ging maken bin nen de eigen kerkmuren, tot welk kerkgenootschap u ook behoren moogt in plaats van hier uw welge meende bezorgdheid te willen open baren. Misschien dat we zo dan nog eens bij elkaar komen en dat Gods woord daarbij in ere wordt gehou den. Als Ds. Van der Sleen zich met een oprecht geweten voor de HEE- RE onder deze omstandigheden zich met het bovenstaande schriftgedeel te weet te vereenzelvigen, dan is er geen bezwaar tegen onder andere het bedienen van de heilige doop. Dat anderen daar wel moeite mee hebben is dan hun probleem. Een ieder zij in het eigen gemoed in deze ten volle verzekerd. En wat inschrij ving van de doop betreft: wees niet al te bezorgd, ook hier hebben we schrijven geleerd en God weet ook hoe het verder moet door bezaaide en door onbezaaide wegen. Voor een ieder die zich niet meer thuis voelt in een wereld vol ver deeldheid of een kerkgenootschap dat de eigen mensen in de kou laat staan wil ik van deze gelegenheid dankbaar gebruik maken: Welkom in het Holland Huis, in gepaste kle ding wel te verstaan. Of ziet u hare majesteit en haar man straks bij gelegenheid in bijv. sponsortenue arriveren? Nee toch zeker? De kerk diensten kunt u vinden onder Vrije Hervormde Gemeente te Scherpe nisse. Verhard u niet maar laat u lei den. D.K. Bruijnzeel W. van Beierenstraat 6 4698 RS Oud-Vossemeer Tijdens de open dag van de Muziekschool in Tholen wordt deze jonge violiste een handje geholpen door de docent N. Max. konden De kinderen uit het tweede jaar alge mene muzikale vorming zijn nu zover dat ze voor die keuze staan: wordt het saxofoon of viool, key board of klarinet, piano of dwars fluit, trompet of trommel? Ook Advertentie I.M. andere belangstellenden zich oriënteren. Er is al enkele jaren een toenemende belangstelling voor de saxofoon. Dat gaat onder meer ten koste van het orgel. "Maar dat is een landelijk verschijnsel," legt directeur J. Hut uit, "en voor alle andere instrumen ten blijft goede belangstelling." Dit keer zijn er enkele vragen geweest naar de hobo, maar vanwege de geringe animo voor dit instrument, Horeca galanacht. In de Zeeland hallen te Goes vindt op 22 april de eerste Zeeuwse horeca galanacht plaats. Het artiestenprogramma omvat bekende namen als Corry Konings, Koos Alberts, Arne Jans sen, Maribelle en Gordon. kan de Muziekschool daar geen docent voor naar Tholen laten komen. Dat gebeurt pas als er twaalf leerlingen zijn. Ook het kinderkoor geeft acte de presence. Dat is voor het eerst op de open dag in Tholen. Er zijn nu 14 meisjes die onder leiding van juf frouw J. Dieleman liedjes oefenen. Het repertoire wordt snel afgewerkt want het programma is wat uitgelo pen. Hut is enthousiast over het kin derkoor. Het heeft moeite gekost om het op Tholen op te richten maar hij gelooft dat het koor zich wel zal uit breiden. "Is een koor eenmaal begonnen, dan wordt het van liever lee groter. Dat hebben we ook in Goes gezien. Daar hebben we het koor moeten splitsen." De Muziekschool probeert uit de leerlingen ensembles te vormen. Zo is er bijvoorbeeld een saxofoonen semble actief. "Behalve het leren spelen op het eigen instrument kun nen leerlingen hun instrument ook leren toepassen in een ensemble. Dat kan met dezelfde instrumenten maar het kan ook met verschillende instrumenten. Zo kun je violen uitbreiden met blaasinstrumenten en slagwerk waardoor je een heterogeen gezel schap krijgt." Aan het vormen van een ensemble zitten wel extra kos ten, zegt Hut, maar volgens hem zijn die niet hoog. Het afgelopen jaar bestond er een wachtlijst voor saxofoon en dwars fluit maar Hut weet niet of deze belangstelling nog zo groot is. "De kinderen die op de wachtlijst staan, krijgen nu weer een aanmeldings formulier. Dan weet je niet wat daar uiteindelijk van overblijft. Sommi gen hebben een ander instrument gekozen." Het jeugdorkest van de koninklijke muziekvereniging Concordia uit Tholen, waarvan de leden les krij gen van docenten van de Muziek school, zal zich op zaterdag 22 juni presenteren tijdens de jaarlijkse einduitvoering in Meulvliet. landbouw. Het aanleggen van leidingwater naar de put is mogelijk, maar brengt wel hogere kosten met zich mee en bij vorst moet de put worden afgesloten. Een andere mogelijkheid is water naar de wei brengen met een tank. Onderhoud subsidiabel De drinkputten worden één keer per negen jaar schoongemaakt. Dat gebeurt meestal in november, omdat dan alle amfibieën de put hebben verlaten. In de brochure staan richtlijnen voor de aanleg van een veedrink put. De provincie stelt geld be schikbaar voor onderhoud van drinkputten via de Stichting Land schapsbeheer Zeeland. De brochure veedrinkputten is voor de derde keer gedrukt. Het gaat om een samenwerking tus sen de provincie en de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Iedere vrijwilliger die zijn of haar steentje bijdraagt aan het onder- houd van de putten, krijgt een exemplaar. De brochure is gratis verkrijg baar bij het Informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118- 631400. Statenvergadering GS stellen Provinciale Staten voor zich te scharen achter het advies van het dagelijks bestuur (db) van het BOWS (Bestuurlijk Overleg Westerschelde) over het Herstel plan natuur Westerschelde. Dat advies komt er op neer af te zien van ontpolderen als een van de maatregelen voor natuurher- stel omdat daarvoor het maat schappelijk, politiek en bestuurlijk draagvlak ontbreekt. Binnendijks adviseert het db tot het inrichten van de inlaag Rammekenshoek- west (gemeente Vlissingen). Het gaat hier om een gebied van 20 ha, aansluitend aan het bestaande natuurgebied Rammekenshoek. Buitendijks ziet het db maar twee mogelijkheden: de aanleg van een westelijke strekdam bij het Zuid gors en het ophogen van een broedgebied op de Hooge Sprin ger. Het db stelt vast dat beide projecten weliswaar strijdig zijn met de natuurlijke processen in de Scheldemonding maar dat de aanwas van zilt schor en de be scherming van een kenmerkend broedgebied zwaarder wegen. Het natuurherstel in de Wester schelde is een direct gevolg van de verdieping van de vaargeul in de rivier. De Belgische overheid heeft voor natuurherstel op Ne derlands grondgebied 44 min uitgetrokken. Het laatste woord over de plannen voor natuurher- stel is overigens aan minister Jorritsma van Verkeer en Water staat. Het onderwerp Natuurherstel Westerschelde staat op de agenda van de statenverga dering van vrijdag 19 april. De vergadering vindt plaats in de statenzaal van het provincie huis, Abdij 10 in Middelburg. THOLEN 19 apr. en 17 mei bingo bejaarden- soos, Ten Anker 14 u. 27 apr. orgelconcert Martin Mans met harpist Joke Brethouwer en panfluitist Fred Mann, Grote Kerk 20 u. 8 mei jaarfeest NVCB, Het Visnet 19.30 u. 19 mei voorjaarsrit motortoerclub Tholen. OUD-VOSSEMEER 23 apr. open morgen School met de Bijbel De Ark, schoolgebouw 8.45- 11.45 u. 24 apr. koersballen Anbo, Vossen- kuil 14 u. 24 apr. Zeeuws kampioenschap schoolvoetbal, Vossenberg 13.30 u.. SINT-ANNALAND 20 apr. Ingebruikname jeugdruimte zolder (met open middag), N.H. kerk 19 u. 20 apr. t/m 31 okt. Exposities 'Beel den uit mijn kinderjaren' en 'Gebruiksaardewerk', streekmuseum De Meestoof, di t/m za 14.15-16.45 u. SINT-MAARTENSDIJK 20 apr. snuffelmarkt stichting lokale omroep Tholen, Haestinge 10-16 u. 1 mei dialezing voor plattelands vrouwen door mevr. L. Vlietland over natuurgebied De Heen, Haes tinge. SCHERPENISSE 24 apr. mevr. Boxhoorn vertelt bij plattelandsvrouwen over regentes Emma SINT-PHILIPSLAND 24 apr. verrassingsavond platte landsvrouwen, Wimpel 20 u. 22 mei avond plattelandsvrouwen over 'verantwoord medicijngebruik', De Wimpel 20 u. 25 mei rommelmarkt wergroep Dorp, Ons Dorpshuis 13-15.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 16 juni schilderijen van Mar griet Oomen, Markiezenhof. 19 apr. kamermuziek door Les Elé- ments, De Maagd 20.15 u. 20 apr. cabaret 'Fijne nuances' door Bert Visscher, De Maagd 20 apr. 21 apr. operette 'Wiener Blut' door Staatsoperette van Wroclaw, De Maagd 14.30 u. 21 apr. kennismaking aromathera pie, therapeutisch centrum De Roos 14 u. 25 apr. concert Moravische filhar monie Olomouc, De Maagd 20.15 u. 26 apr. familievoorstelling 'Rusalka, de kleine zeemeermin' van Velvets Schwarzes theater, De Maagd 19 u. 27 apr. concert a-capellagroep Mon tezuma's Revenge, De Maagd 20.15 u. 27 apr. t/m 19 mei overzichtsten toonstelling Jan Mighorst, Markie zenhof. 2 mei theaterconcert Benny Neijman 'Alles wat telt', De Maagd 20.15 u. 3 mei familievoorstelling 'Wie heet er nou Bons?' van Jeugdkomedie Amsterdam, De Maagd 19 u. 5 mei voorjaarswandeling met bos wachter door bos Lievensberg, Her berg Klavervelden 10 u. 10 mei muziektheater 'Back in Town' van Het Groot Niet Te Ver mijden, De Maagd 20.15 u. 11 mei cabaret 'Lange halen, gauw thuis' van Lebbis en Jansen, De Maagd 20.15 u. 11 mei poptocht, met diverse bands in zo'n 25 café's in de binnenstad. 18 mei theaterconcert Frank Boeijen, De Maagd 20.15 u. 19 mei voorjaarswandeling met bos wachter door gemeentebossen De Heide, paviljoen De Heide 10 u. film+++film+++film+++Film ROXY 1: Copycat - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 21.30 u., zo 21 u. Toy Story (Nederlandse versie) - vr 18.45 u., zaenzo 14, 16.15 en 18.45 u., wo 14 u. ROXY 2: Broken Arrow - do en ma t/m wo 20 u., vr 21.30 u., za 18.45 en 21.30 u., zo 18.45 en 21 u. De Boefjes - vr 18.45 u., za en zo 14 en 16.15 u., wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: Jumanji - vr 18.45 u., za 14 en 18.45 u., zo 14, 16.15 en 18.45 u., wo 14 u. Heat - do en ma t/m wo 20 u., vr t/m zo 21 u. CINEMACTUEEL 2: 12 Monkeys - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Toy Story - do en wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u„ zo 16.15, 18.45 en 21.30 u., ma en di 18.45 u. Babe, een Bui tengewone Big - za, zo en wo 14 u. Filmclub Cinema Paradiso/Les Films du Paradis: '1 Ombre du Doute - di 20.30 u. Red River - ma 20.30 u. Radio Sloth is te bereiken op FM 106,5 MHz en via de kabel op 94,5 MHz. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te bereiken op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz Fortuinstraat 3, Bergen op Zoom Tel. 0164-243509 Specialist in Perzische en Nepalese tapijten. -N' - t ff - Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 11