oppositiepartijen PvdA de van Brandweer Stavenisse moet met nieuwe auto vijftien jaar doen Eerste oefening voor aubade Bezoek koningin is 50 mille goedkoper Etmaal niet eten voor hulp Soedan Broekhuis AL 51 JAAR DE THOOLSE COURANT PAASSH0W Donderdag 4 april 1996 52e jaargang no. 21 Minstens vijftien jaar houdt Stavenisse nog een eigen blusgroep van de brandweer. Want zolang moet die met de nieuwe brandweerauto doen, zei burgemeester H.A. van der Munnik vrijdag in De Stove bij de officiële over dracht van het voertuig. Dit vervangt de oude, uit 1977 daterende auto. Flippobeurs van Step in Tholen WELKOM IN HET TIKKEND HART VAN NEDERLAND Niet luxe Ziektewet Duivenmelker Van der Lu Arrogant Deze week Blusgroep oefent elke veertien dagen in plaats van maandelijks Groeiend gevoel van onveiligheid Met 122.500 gulden blijft de gemeente Tholen vijftig mille onder het door de raad goedgekeurde werkkapitaal van 175.000 gulden voor het bezoek van koningin Bea trix aan St. Maartensdijk. "Het is prettig dat we er bene den blijven", zegt gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx. "De eerste raming was natte vingerwerk, nu hebben we een verfijning." Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De oppositiepartijen VVD, AOV en D66 in de Thoolse gemeenteraad moeten ophouden om via de pers de aandacht te trekken. Op deze manier zijn ze in staat het bestuur van de gemeente te frustreren. De verhalen in de krant is 'ketelmuziek', en zijn alleen bedoeld om stem men te winnen bij de volgende verkiezingen. In Tholen is de stichting Tholen eve nementen en promotie (Step) in oprichting. De eerste activiteit is een ruilbeurs van flippo's en topshots op zaterdag 4 mei van half twee tot vijf uur in Meulvliet. "Step gaat allerlei leuke dingen organiseren", zegt Charles Wolvekamp, die samen met Jan van 't Hof en Rien Gunst het ini tiatief heeft genomen voor de stich ting. "Bij flippo's denken we niet alleen aan de jeugd. Ook ouders blij ken fanatieke verzamelaars te zijn." Na de zomervakantie wil Step nog meer activiteiten organiseren. "Op muzikaal gebied o.a. en niet alleen popconcerten, maar ook semi-klas- sieke programma's voor ouderen", zegt Wolvekamp. Vanaf vrijdagavond zeven uur zul len 22 Thoolse jongeren een etmaal niet eten om hun verbondenheid te tonen met landen in de Derde wereld. Het sponsorgeld dat de 22 van ouders, kennissen en vrienden ontvangen, gaat via de organisatie World Vision Nederland naar Eri trea, Soedan en Cambodja. Vorig jaar bracht de actie in Tholen 2600 gulden op. "Het is een leuke manier om jonge ren bewust te maken van de over vloed aan eten", zegt organisator J.H. van Huizen. Landelijk is de actie 3 april, maar de Thoolse jonge ren beginnen pas vrijdag 5 april. "Om organisatorische redenen", zegt groepsleider Henry Meertens. Het vasten begint om zeven uur in het Visnet, het verenigingsgebouw ach ter de Gereformeerde Kerk in de Hofstraat. De jongeren worden met allerlei spelletjes beziggehouden. Ze mogen wel van hun nachtrust genie ten, maar het ontbijt is zonder beschuit en brood. Zaterdag is er een 'hongertocht' door Tholen. De actie wordt in het Visnet afgesloten. Do grootste klokkenspeciaalzaak run Nederland Toonzalen met meer dan 1500 kwalileitsklokkrn en barometers OOK 2E PAASDAG GEOPEND 10.00 TOT 17.00 UUR SPECIALE VOORJAARSAANBIEDINGEN STEENBERGEN, GROTE KERKSTRAAT S-13, (TUSSEN ROTTERDAM EN ANTWERPEN), TELEFOON 0167-563385, zie ook Gouden Gids Advertentie LM. De specificatie is door b. en w. voor gelegd aan de zeven fractievoorzit ters. De grootste post, 53.000 gul den, wordt uitgegeven aan perso neelskosten: overwerk van ambtena ren en inschakeling van derden omdat de stuurgroepleden J. de Fey- ter en M.P. Steketee hun normale werk bij de gemeente een aantal maanden niet kunnen doen. Overi gens zijn de personeelskosten die betrekking hebben op de normale werkuren van de ambtenaren, niet in de begroting opgenomen. Het evenementencomité krijgt 27.000 gulden voor activiteiten langs de route die niet door anderen (zoals de campinghouders en het waterschap) betaald worden. Drang hekken, vlaggen, vlaggemasten, toi letwagens, het podium op de Markt en voor het koor aan de Oostsingel slokken met 17.500 gulden een behoorlijk deel van het budget op. Kaartjes voor het busvervoer, aan kleding van het podium, geluids- Dikke rookwolken dreven vrijdag avond vanaf het havenplateau over het dorp. Een auto stond in brand en de blusgroep - voor de gelegenheid uitgebreid met één man: Van der Munnik - arriveerde met de nieuwe wagen om het vuur te bestrijden. Daarbij werd ondermeer een draai bare en uitschuifbare schijnwerper gedemonstreerd die achterop de auto zit. Ook zit er een zogenaamd arbo-ladderrek op. Daardoor hoeven brandweerlieden niet meer op de auto te klauteren, maar laten ze de ladder door een simpele druk op de knop naar zich toe komen. "Een goed korps behoort een goed produkt te hebben. En de eenheid Stavenisse doet in motivatie niet onder voor de andere groepen", zei de burgemeester. Hij noemde de vervanging van de auto - al voor 1993 gepland - een gevolg van het in 1994 gepresenteerde rapport Brand weerzorg Tholen. Daarin werd ondermeer aangetoond dat Stavenis se een uitrukpunt moest blijven, voorzieningen, aandenken school kinderen (alleen voor de leerlingen uit St. Maartensdijk), verzekerin gen, e.d. vergen 11.200 gulden. Een extra opknapbeurt van de plantsoe nen en bestratingen langs de route door gemeentewerken kost 9600 gulden. Koffie en een broodje voor hulp diensten van brandweer, ambulance, EHBO, e.d. en drukwerk zullen 5800 gulden vergen. Het busvervoer voor de kinderen van buiten St. Maartensdijk die aan de aubade meedoen en geluidsvoorzieningen zullen 4300 gulden gaan kosten. Veiligheid, verkeer en parkeren 3600 gulden en voor onvoorziene uitgaven is er nog een reservepost van 10.000 gulden. Het totaal aan uitgaven is 142.000 gulden, maar daar staan 19.500 gulden aan ver wachte inkomsten tegenover voor buskaartjes en parkeergelden. B. en w. denken met 122.500 gulden uit te zullen komen. omdat anders onacceptabele aanrij- tijden zouden ontstaan. "Een tijd lang is er wat onrust geweest over het voortbestaan en zelfs opmerkin gen mijnerzijds dat het allemaal goed zou komen werden met enige scepsis aangehoord", aldus centraal commandant L.T. Steenpoorte. De burgemeester zei nog, dat er nu een goede spreiding is met vijf blusgroe- pen in een gebied dat tweederde van de Noordoostpolder beslaat. Al vanaf eind 1994, nog onder lei ding van de toenmalige comman dant D. Letzer, is er over de nieuwe brandweerauto nagedacht en gesproken. "Jullie hadden een uitge sproken mening over wat het wor den moest: een degelijke auto, niet luxe maar wel functioneel", zei Steenpoorte. Gekozen werd voor een MAN chassis met een Ziegler opbouw. De in 1993 gedachte drie ton werd uiteindelijk 360.000 gul den, waarmee de gemeenteraad geen enkele moeite had. "Het mag best iets kosten, want de brandweer is nu eenmaal noodzakelijk en men hecht aan een goed niveau." Dat bleek nog onlangs, toen de commissie openba re werken op advies van Steenpoor te akkoord ging met de aanschaf van drie wat duurdere motorspuitaan- hangers. Directeur De Jong van Ziegler zei dat er altijd heel verschillende wen sen zijn voor het bouwen van brand weerauto's. Het bijzondere aan Sta venisse was, dat men precies wist wat men wilde. "Daardoor was men het snel eens en werd er vlot afgele verd." Ziegler bouwde in 1986 ook de brandweerauto voor Sint-Maar tensdijk. Van der Munnik noemde brand weerlieden een bijzonder soort vrij willigers. "Een voorbeeld van het belang van vrijwilligerswerk voor de gemeenschap, terwijl dat werk in andere sectoren onder druk staat." Brandweerlieden moeten op elkaar kunnen vertrouwen. Maar ook thuis moeten ze gesteund worden, aldus de burgemeester. Hij vertelde dat het gemeentebestuur in verband met het afschaffen van de ziektewet heeft besloten, een aanvullende ongevallenverzekering af te sluiten voor brandweerlieden. Verder zei de burgemeester, dat er de afgelopen negen jaar heel wat tot stand is gekomen in Stavenisse. Hij somde het op: een nieuwe brand weerkazerne gebouwd, nu een nieu we brandweerauto, reconstructie van de Kerkstraat en het Van der Lek de Clercqplein, het havenpla teau opgeknapt, wandelpaden aan gelegd op de havendijk en achter langs Bos/Boswei naar de Stoofdijk, de molen gerestaureerd, windmo lens geplaatst, woon-zorgcentrum Elenahof gerealiseerd, woningbouw gepleegd en er komt een verkeers drempel in de Veerweg. Om op peil te blijven binnen de als maar complexer wordende brand weer, is oefening en opleiding nood zakelijk, stelde Steenpoorte. De blusgroep Stavenisse oefent sinds kort daarom elke veertien dagen in plaats van maandelijks. Drie groeps leden volgen de cursus onderbrand meester en enkele anderen moeten wachten met de cursus brandwacht eerste klas totdat er geld beschik baar is. De commandant vergeleek de blus groep met een duivenmelker. "Indien deze veel duiven heeft, is wachten niet erg. Regelmatig valt er wel een op de klep en dat houdt de spanning erin. Wanneer je echter maar een duif of zeven per jaar in de lucht hebt, wordt het wachten wei eens tot een last. Zeker als je niet weet wanneer die duif ongeveer op de klep valt." Anders dan de duiven melker kan de brandweerman tij dens het wachten oefenen. "Hoe meer we in de tussentijd oefenen, hoe sneller we kunnen klokken. En dan wordt het weer leuk, want dan gaan we in de prijzen vallen. Zo zie je maar dat het ook met enkele uit rukken per jaar leuk kan zijn om lid van de groep Stavenisse te zijn." Het overdragen van de brandweer auto ging in etappes. Eerst overhan digde bedrijfsleider Maljaars van De Jong bedrijfswagens te Goes de sleutel ervan aan de burgemeester. Die gaf hem op zijn beurt door aan commandant Steenpoorte en die verblijdde er brandmeester M. Moerland mee. De auto krijgt geen vaste chauffeur. "Met één of twee chauffeurs ben je veel te kwetsbaar. We gaan proef draaien met zes mensen", vertelt de centraal commandant van de Thool se brandweer. K A PvdA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde opende dinsdagavond op de jaarvergadering van de afdeling Tholen in café Smerdiek de tegen aanval. Hij vindt dat het nu maar eens klaar moet zijn met beschuldi gingen aan het adres van het gemeentebestuur en de PvdA buiten de raads- en commissievergaderin gen om. "Een partij mag zich natuurlijk pro fileren maar ik waardeer het meer dat ze dat doen door zich een goed gemeentebestuurder te tonen dan door het maken van ketelmuziek." De fractievoorzitter ergerde zich aan de uitlatingen van J. van den Donker (D66), M.H. Schot-de Hoog (AOV) en R. Ravensteijn (VVD) die in Bra bants Nieuwsblad, de PZC en deze krant onder meer stelden dat er bij het besturen van de gemeente teveel achter gesloten deuren wordt behan deld en dat er niet naar de burgers wordt geluisterd. Bovendien zou de PvdA zich afzet ten tegen D66, AOV en VVD en het college (en dan vooral de burge meester) zou arrogant zijn en de A PvdA conservatief. "Het komt vreemd over dat mensen die net een jaar raadslid zijn al stellen dat ze niets bereikt hebben. Zo iemand ver beeldt zich de zaken wel even te ver anderen. Wie is hier eigenlijk arro gant?" Van der Linde vindt de kritiek van de oppositiepartijen niet terecht. 'Achterkamertjespolitiek' wordt vol gens hem niet bedreven. "Alleen de commissies onroerende zaken en bestuurlijke aangelegenheden zijn besloten maar alle fracties hebben er zitting in. De PvdA heeft b. en w. voorgesteld om de raad eerder bij de college voorstellen te betrekken. Dat willen ze niet zolang er geen collegestand punt is, maar ze waren wel bereid de commissies op informele wijze in te lichten over de voortgang in de besluitvorming." En dit was volgens Van der Linde juist ook bedoeld voor fracties die géén wethouder in het college heb ben, zoals D66, AOV en VVD. Dat overleg vindt nu regelmatig plaats. "Tot voor kort deed onze oppositie daar zonder morren aan mee." ZIE VERDER PAG. 15 Bouw- en Houtbond FNV Stavenisse na vijf jaar verder in groter geheel Kleine partijen noemen toestand in Poortvüetse Molenstraat onhoudbaar Scheldecollege maakt leerlingen bewuster van gedrag in verkeer Vossemeerse mevrouw Baartmans wil geen 'cadeautjesoma' zijn Coureurs in Stavenisse bedwingen met borden en strepen Ketting al 25 jaar stabiele factor bij Rabobank in Sint-Annaland PvdA: College loopt op eieren met plan buitengebied Eerste oefening voor aubade koninginnedag Noad 2 en Vosmeer zijn eerste voetbalkampioenen Ter Tolne voor achtste keer naar nationale finale schooldammen EEN MOEILIJKHEID IS EEN HINDERNIS WAARVOOR U BLEEF STEKEN, EEN ERVARING EEN HINDERNIS DIE U NAM Dit nummer bestaat uit 28 pagina's De blusgroep Stavenisse demonstreerde de nieuwe brandweerauto op het havenplateau. Onder de belangstellenden ook stafleden van het Thoolse korps, ondermeer Jde Feijter (rechts). Advertentie I.M. Volgens AOV-raadslid mevr. Schot is er een groeiend gevoel van onvei ligheid en toenemende criminaliteit. De veiligheid van de burgers en de eigendommen dienen beter be schermd te worden. Daarom pleitte ze maandagmiddag in de Thoolse gemeenteraad voor ondersteuning van een motie over dat onderwerp van de raad van Putten op de Velu- we. De burgemeester merkte op, dat dit soort landelijke aangelegenheden altijd via de Vereniging van Neder landse Gemeenten aangekaart wor den en niet als afzonderlijke gemeente. Bromtol. De speelgoedjes 'bergweg' en 'spoorbaan little tikes' en het spel letje 'Eddy emmer' waren vorig jaar het meest gevraagd bij speel-o-theek De Bromtol in Halsteren. De uit leen, gevestigd boven de bibliotheek aan de Dorpsstraat, is elke woens dag- en vrijdagmiddag van twee tot vier uur geopend. In de grote zaal van Haestinge stellen de kinderen zich op in rijen voor de zanghulde. Dinsdagmiddag stroomde de gro te zaal van het recreatiecentrum Haestinge in Sint-Maartensdijk langzaam vol met kinderen voor een oefening van de aubade op 30 april: 550 leerlingen van, op één na alle basisscholen en van drie scholen voor voortgezet (speciaal) onderwijs op Tholen. Vantevoren hadden alle kinderen een letter en een cijfer gekregen voor de opstelling in het 'aubade- blok', de kleintjes van één meter 25 vooraan, de langsten achter aan. Het was een hele klus om alle kinderen in het gelid te krijgen maar na een half uur stond ieder een op zijn plaats. "We willen de aubade een koningin waardig laten verlopen. En zorgen dat we bij het zingen gelijk beginnen en eindigen," zo zei voorzitter J. de Feijter van het evenementencomité Smalstad die op het podium met zijn oranje stropdas 'voor koningin speelde'. Niet alleen het zingen moet glad jes verlopen. Ook de hulde die de kinderen brengen met een wel komsttekst op bordjes dient gesmeerd te gaan. "Dat mag niet mis gaan. Er is discipline voor nodig. Het oefenen met de bordjes (oranje met witte letters) bleef achterwege omdat het opstellen veel tijd in beslag nam. De kinde ren zullen in rode, witte en blauwe shirtjes aantreden en eerst om kwart over negen een volledig reportoire voor het gemeentebe stuur zingen: het Wilhelmus, het Zeeuws volkslied, 't Draaiertje (Michiel de Ruyter) en de Zilver vloot. En om tien uur volgt een gedeelte daarvan voor het koninklijk gezelschap: een couplet van het Zeeuws volkslied, een couplet van 't Draaiertje en een couplet van de Zilvervloot. Het Zeeuws volkslied vertoonde een smetje. In het tweede couplet waarin Zeeland Tier zijn zonen prijst' wordt een ode gebracht aan de 'onverschrokken Izeboud' (de gemeentesecretaris van Tholen) in plaats van Naerebout. Maar directeur WJ.J. Brevet van De Rieburch liet de kinderen direct de juiste naam zingen en zag het als een grapje van het comité. Een typefoutje, zo verklaarde voor lichter F.A.P.M. Bakx naderhand, dat erin was geslopen toen de tekst op het gemeentehuis voor een nieuwjaarsbijeenkomst van het personeel was aangepast.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1