Schot koopt zelf boedel op Scheldecollege maakt leerlingen bewuster van gedrag in verkeer Felle kleuren voor de kleuters Van der Jagt laat zich toch niets opdringen Gemeente niet blij met tweede woningen Onze Top 10 van deze week. 0 o o o 0 6.98 1.69 3.99 nü 12.90 2.39 9.90 798 1.49 2.98 99 Albert Heijn Tholen en St. Philipsland Gemeente stopt drie jaar lang 3000 gulden in project Ouderraad in oprichting bij Puk en Muk Old timers in Welgelegen Toppers van de week: IJsfabriek van Den Hertog met sluiting bedreigd Voorschot voor weg Welgelegen O O 0 Q 95 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Donderdag 4 april 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Vishandel in Tholen draait door Onder de naam vishandel J.C. Schot Tholen b.v. heeft directeur J.C. Schot de failliete boedel van de Thoolse vishandel A.J. Schot en zoon b.v. gekocht voor een door start van het bedrijf. Volgens curator mr. A.J. van Iwaar- den zal de helft van de 17 personeelsleden bij de nieuwe onderneming aan de slag kunnen. Vier kandidaten Fiscale claim Afgeslankt Van de 47 leerlingen die ervoor in aanmerking komen, hebben zich inmiddels 33 aangemeld voor deelname aan de bromfietscursus. Leraar J. Bolier van het Scheldecol lege in Sint-Maartensdijk is er mee in zijn nopjes. Hij is in het kader van het vevo-project (verkeerseducatie voortgezet onderwijs) aangesteld als verkeerscoördinator voor de school. De opzet is om in het voortgezet onder wijs de verkeerseducatie op te pakken. Het Scheldecolle ge en de gemeente Tholen hebben er een convenant voor afgesloten. Kwetsbaar Verkeersproef Verschijnsel valt in Tholen nog mee Het gemeentebestuur is geen voorstander van tweede woningen in de woonkernen. Burgemeester H.A. van der Munnik zei dat in de commissie ruimtelijke ordening, waar diverse raadsleden er vragen over stelden. Tholen telt 92 tweede woningen, ongeveer één procent van het woningbestand. "Het valt dus nogal mee", aldus de bur gemeester. Duitsers Prei kort afgesneden, 500 gram Chico Valencia Late perssinaasappelen, net 2 kilo Schouderkarbonade, 500 gramihOO 4.25 kilo OU Konijn of konijnenbout, kilo on Slagroom, pak 0.5 liter CÉ1 Zaanlander pikant 48+ kaas, vers van 't mes of verpakt 3 4 5, kilo JL&90" Diamant Frituurvet, pak 1 kilo 335 2.99 of Diamant vloeibaar, can 2 liter 338 Uit de diepvries: dl Aardappelkroketjes, (189) - wafeltjes (1391 of -balletjes 11791, zak 450 gram Smiths hamka's (160 gram) of wokkels, naturel of paprika, zak 150 gram 335 Knorr sauzen, diverse soorten, zakje Nü Paasslag roomtaartje voor PouiHy Fume ii&957, Sancerre 112S5J of Chablis U&m, fles 0.75 liter Nü .v.m. Goede Vrijdag donderdagavond koopavond Schot zelf denkt, dat de verandering 'voor de buitenwacht nauwelijks merkbaar zal zijn.' Hij vindt het ook onjuist om over 17 ontslagenen te spreken. "Daarbij zitten diverse scholieren. Voor mij tellen de fullti me arbeidsplaatsen en die waren er 6 en daar komen 5 mensen van terug. Alle standplaatsen en ventwagens op het eiland Tholen worden gehandhaafd. Wethouder Versluys heeft me de vergunningen toege zegd." Donderdag aan het eind van de mid dag kwam de overname definitief rond, aldus de curator en vooruitlo pend daarop stond de visverkoop- wagen 's morgens al weer in Oud- Vossemeer en 's middags in St. Annaland. "De vergunning was for meel nog niet verleend, maar er is soepelheid betracht", aldus een gemeentewoordvoerder. "Alles wijst erop dat de vergunningen voor de standplaatsen en het venten ver leend zullen worden." Voor de Thoolse consument heeft de onderbreking van de visverkoop dan ook maar kort geduurd. Zoals er voor de standplaatsen bij de gemeente twee gegadigden waren, zo had curator Van Iwaarden totaal vier kandidaten voor de overname van de failliete boedel. Allemaal visbedrijven van Tholen. "Maar de drie naast Schot waren alleen geïn teresseerd in de standplaatsen, ter wijl ik die garantie niet kon geven. Daar beslissen de gemeentebesturen over. Die verlenen de vergunningen. Ik wilde alleen een alles-of-niets bod en daarbij heeft Schot het meest betaald. De anderen hadden minder over voor de machines, het meubi lair en de wagens en commercieel is dat ook begrijpelijk", aldus de cura tor. Volgens mr. Van Iwaarden is het van begin af aan de bedoeling geweest dat Schot op deze manier een doorstart zou geven aan zijn failliete onderneming. "In Uden heeft hij een lege onroerend goed b.v. gekocht en op deze manier kon hij een stuk werkgelegenheid en kapitaal behouden. Maar Schot heeft behoorlijk in de zenuwen gezeten, toen hij hoorde dat er meerdere gegadigden waren. Voor het perso neel en voor de boedel is verkoop aan Schot de beste oplossing. De activa hadden voor hem de meeste waarde en voor mij is de werkgele genheid een belangrijk punt. Ik hoop, dat Schot de zaakjes zo op de rails zet, dat de nieuwe vishandel winstgevend wordt. Hij wil in elk geval meer met flexibele contracten gaan werken, zodat de onderneming in de wat rustiger perioden niet met teveel mensen zit." Na de verkoop van de failliete boe- Het bekende ijs van Den Hertog smaakt goed en volgens de onderne mingsraad wordt er ook nog prima winst gemaakt, maar eigenaar Unile ver wil de fabriek in Melissant op Goeree-Overflakkee toch sluiten. Onder de 62 personeelsleden zijn 3 Tholenaren. Unilever, die ook in het Gelderse Wilp en het Overijsselse Hellendoorn ijsfabrieken heeft, wil concentreren omdat de bezettings graad van de drie fabrieken, die zes dagen a 24 uren draaien, maar 30% zou zijn. Maar van het merk Den Hertog wil Unilever absoluut niet af, want dat is heel sterk, zegt dhr. D. Wolfert, lid van de ondernemings raad van Den Hertog. "In de literbak- ken ijs hebben we in de supermarkten een marktaandeel van bijna 45% tegenover maar 28% voor het eigen merk van Unilever. Door de overna me van Campina door het Nestlé concern is er echter een flinke con currentie bijgekomen en daarom wil Unilever maatregelen nemen." Oprichter W.A. den Hertog, die financieel ook betrokken was bij de stichting van Herra vleeswaren in Tholen, verkocht de ijsfabriek in augustus 1991 aan Bols Wessanen. Dat concern deed de onderneming echter vorig jaar over aan Unilever. Er lag nog een intentieverklaring van Bols Wessanen, dat de ijsfabriek minimaal tot juni 1998 zou door draaien, maar Unilever wil dat een jaar vervroegen. "En daar willen we niets van weten", zegt Wolfert. "We draaien hardstikke goed en voor alle personeelsleden is het onbegrijpelijk, dat deze fabriek - die nog maar 10 jaar oud is - dicht moet. Met onze adviseurs bekijken we als o.r. of de cijfers waarmee Unilever de sluiting wil onderbouwen, kloppen. Wij wil len die sluiting in elk geval afwen den", aldus de woordvoerder van de o.r. Dinsdag legde het voltallige per soneel van de ijsfabriek Den Hertog het werk neer om te voorkomen, dat de recepten van drie nieuwe produk- ten door Unilever-dochter Iglo-Ola weggehaald zouden worden. De industrie- en voedingsbond CNV staat achter de staking. del concludeert de curator, dat de Generale Bank 'niet slecht zit.' "Ban ken dekken zich over het algemeen goed in. En het hangt van de fiscale claim af, of er nog wat overschiet voor de cre diteuren." Daarbij speelt ook een rol, dat schuldeisers hun btw kunnen terugvorderen. Tot de crediteuren behoorden ook de onroerend goed maatschappij en het transportbedrijf van Schot. "Ook daar had de vishan del financiële achterstanden", aldus de curator. Visverkoper H. Verhelst, die het jongste dienstverband had van de personeelsleden met een volledige baan, behoort tot de gelukkigen die mogen doorgaan. "Maar er is weinig vastigheid, want we zijn maar voor 9 maanden aangenomen, dus in december is het weer afwachten", aldus Verhelst. Volgens hem betekenen de nieuwe arbeidsvoorwaarden, die meer per soonlijk toegesneden zijn, ook wel een wijziging ten opzichte van de vroegere situatie. "Maar ik ben blij dat ik mijn standplaatsen in St. Annaland, Oud-Vossemeer en St. Maartensdijk houd, naast die in Hal steren en Steenbergen. In Brabant vervallen er namelijk wat stand plaatsen, want er is een winkelwa gen minder." Verhelst verheugt zich na wat rustige maanden weer op de drukte met zoute vis, nieuwe haring en mossels. Visfileerder C. Schot (33) en verko per J. de Kok (59) zijn beiden buiten de boot gevallen. Schot ging dins dag aan de slag bij aannemer Hom mel in Oud-Vossemeer. Hij kon kie zen uit vier banen. "Maar wanneer je 16 jaar bij een bedrijf hebt gewerkt, is het nooit leuk wanneer je op straat wordt gezet", zegt mevr. Schot-Jop- pe, die zelf nog 4 1/2 jaar in de toen malige viswinkel van Schot heeft gewerkt. Ook De Kok, die eveneens 16 jaar bij de Thoolse vishandel werkte, wilde bij de herstart wel doorgaan. "Wanneer je dan hoort, dat er geen plaats meer voor je is in de afge slankte onderneming, dan is dat niet leuk. Je voelt het als een trap na. De leeftijd was voor mij het breekpunt. Maar ook al hoop ik dit jaar 60 te worden, ik wil nog wel werken. Een nieuwe baan vinden, is echter niet eenvoudig." De Kok bediende op een vrijdag middag de winkelwagen in Wouw, toen zijn vrouw met de ontslagbrief kwam die de post eerder in Tholen had gebracht. Het faillissement kwam voor hem als een verrassing. "Er was ons nooit gezegd dat het slecht ging en de kleinhandel liep ook goed, maar we zijn door de groothandel in het fail lissement meegezogen en dat is niet leuk." Terwijl wethouder J. van der Jagt de overeenkomst tussen gemeente en Scheldecollege tekent kijken verkeersambtenaar mevrouw Van der Sanden en locatiedirecteur A.A. Meloen toe. Uiterst links zit leraar J. Bolier, die als verkeerscoördinator voor het project is aangesteld. De bromfietscursus is één van de zaken die uit de overeenkomst voortvloeien. Ze wordt buiten de schooluren gegeven. Daarnaast is er in de lessen aandacht voor 'veilig op de fiets' en de 'school-thuis-route'. "We nemen de route door die leer lingen rijden om naar school te komen en kijken of er onveilige punten uit te halen zijn. Bijvoor beeld dat door een weg eerder af te slaan, een gevaarlijke oversteek overbodig wordt", vertelt Bolier. Ook deelname aan acties ten aan zien van verlichting en 'wij gaan weer naar school' staan op het pro gramma. "Het gaat erom, jonge mensen op de lange termijn bewus ter te maken van hoe ze zich in het verkeer moeten gedragen", legt locatie-directeur A.A. Meloen uit. Hij ondertekende, samen met wet houder J. van der Jagt, de overeen komst. De gemeente betaalt drie jaar lang 3000 gulden. Van dat geld wordt een taakuur voor een docent bekostigd en activiteiten of materia len betaald. De school neemt ver keerseducatie op in het schoolwerk plan en vaardigt iemand af naar de werkgroep verkeer van de gemeen te. "Fietsers van 12 tot 16 jaar en brom fietsers van 16 tot 18 jaar behoren tot de meest kwetsbare verkeers deelnemers", zei Van der Jagt. Hij stelde dat jongeren onvoldoende ervaring hebben met deelname aan het verkeer en een tekort aan ver- keersopvoeding. Dit laatste wordt in de hand gewerkt door onvoldoende kennis van de verkeersregels. "Na het behalen van het verkeersexamen in groep 7 van de basisschool wordt de verkeerseducatie vrijwel geheel beëindigd." Uit de ongevalscijfers blijkt, dat ontwikkelen van het gedrag in het verkeer juist in de jaren daarna belangrijk is. Het berei ken van de doelgroep is een pro bleem, maar wordt ondervangen door de deelname aan het vevo-pro ject. Onder jongeren is het verkeer doodsoorzaak nummer één. Het Scheldecollege is de zevende middelbare school in Zeeland die De stichting kinderopvang Tholen (van het kinderdagverblijf Puk en Muk in Tholen) heeft een ouderraad in het leven geroepen. Deze moet de belangen van ouders en kinderen gaan behartigen. In de raad gaan vijf dames zitting nemen. Voorzitster is Helma Douw uit Oud-Vossemeer. De overige vier zijn: Nandi de Korte uit Scherpenisse, Nel Groenendijk (afgevaardigde naar het bestuur), Bianca de Graaf en Harriëtte Tump uit Tholen. Binnenkort zal de ouder- raad officieel geïnstalleerd worden. De leden worden ondersteund door het landelijk orgaan belangen voor ouders in de kinderopvang (Boink). Het personeel van Puk en Muk is bezig met het schrijven van een pedagogisch beleid. In dit werkplan staat het hoe en waarom van de manier waarop er gewerkt wordt in het kinderdagverblijf. De ouderraad en het bestuur moeten het plan goed keuren. Momenteel heeft Puk en Muk een babygroep, peutergroep en buitenschoolse opvang voor zo'n vijftig kinderen. Daarnaast is er het gastouderbureau en oppas aan huis voor nog eens vijftien kinderen. De jeugd beet woensdagavond de spits af bij de modeshow van Pleune in St. Annaland. Modehuis Pleune uit St. Annaland toonde woensdagavond in Haven zicht de voorjaars- en zomermo- de. Het programma was in driëen gedeeld. De jeugd opende de show met veelkleurige mode. Appelgroen en oranje zijn de opvallende nieuwe kleuren. Dat komt goed uit, nu koningin Beatrix 30 april naar St. Maartensdijk komt. De jongens kunnen in stoere jacks en enkel- vrije broeken voor de dag komen, de meisjes in romantische jurkjes, mouwloze spijkerjurkjes en pitti ge stretchbroeken, alles in felle kleuren, van de merken Gets Smart, Sturdy, Inimini Manimo. Na de eerste pauze presenteerde Lia Pleune de dames- en heren mode. Ook hier viel de kleur groen op, maar dan meer in de lin degroene tint. Een opvallende lijn was de rode ruit van Choise, ver krijgbaar in allerlei modellen blouses, gecombineerd met bij voorbeeld een effen rode rok. De lange romantische jurken blijven de komende zomer. Er waren ook veel unis te zien, effen pullovers. Getoond werd verder o.a. kleding van de merken HS en Elitair. Voor de heren waren er overhem den van Le Club, pantalons van Dupont en met name sportieve mode mè veel groen, in allerlei tinten. Na de tweede pauze debu teerde Miranda Pleune als lady speaker met haar nieuwe afdeling Young Style. Zij presenteerde jonge vrijetijdskleding van Esprit, Dutch, Claire, Dito Dito en Crac ker. Ook hier veel felle kleuren: groen, geel, oranje, stretchbroe ken en veel ruiten bij de broeken en gilets. Ook de heren kunnen zich in grappige geruite shorts laten zien, maar hun jeans zijn wat rustiger in ecru en zandkleur. De nieuwe afdeling Young Style bracht ook veel accessoires en sjaals. Tijdens de gevarieerde show werd ook de badmode en babykleding nog aangestipt. Bij de verloting ontvingen er vier gelukkigen een kledingbon. De belangstelling voor de modeshow was wat minder dan de vorige keer. een overeenkomst heeft getekend, vertelde provinciaal ambtenaar H.F. Rhebergen van het regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) op de bijeenkomst in het restaurant van de school. "Van de tien gemeen ten met middelbaar onderwijs reageerden er acht enthousiast toen we hen benaderden om mee te doen. Dat was boven verwachting." Rhe bergen zei dat er een flinke inspan ning van de scholen gevraagd wordt, maar dat het ROVZ het project de komende jaren blijft begeleiden. Er is zelfs een projectleider voor aan getrokken die als vraagbaak kan die nen. Afdelingsvoorzitter H. de Wit van Veilig Verkeer zei er alle vertrou wen in te hebben dat het project slaagt. "Het is een slechte zaak dat de verkeersopvoeding stil valt na het verkeersexamen op de basisschool. Nu is er op het Scheldecollege ruim te om daaraan wat te doen. Belang rijk, want er gebeuren regelmatig ongelukken met fietsers en brom fietsers." Veilig Verkeer wil graag op de hoogte blijven van de activi teiten en betrokken worden bij fiets- controles. De Wit meldde nog dat dit jaar in alle woonkernen op Stave- nisse en Oud-Vossemeer na een praktische verkeersproef voor de basisscholen wordt georganiseerd. Hij prees de enthousiaste inzet van de vele vrijwilligers die daarbij betrokken zijn. Directeur Meloen merkte op, te zullen proberen het vevo-project ook op de andere (Bra bantse) vestigingen van het Schelde college van de grond te krijgen. Tholen krijgt van de provincie een voorschot van 80.000 gulden op de toegezegde ton subsidie voor het aanleggen van een extra ontslui- tingsweg op het industrieterrein Welgelegen bij Tholen. Gedeputeer de staten hebben dat besloten nadat de adviescommissies economie en algemeen bestuur met de subsidie akkoord waren gegaan. De commissie ruimtelijke ordening van de gemeente heeft ingestemd met een verhoging van de grondprij zen voor Welgelegen. Kavels tot 5000 m2 gaan 48,75 gulden per vierkante meter kosten, grotere kavels 40,75 gulden per vierkante meter. Op het industrieterrein Welgelegen bij Tholen komt een bedrijf uit Hal steren dat old timers herstelt en ver koopt. B. en w. hebben aan de nog aan te leggen Ondernemersweg - die met een provinciale subsidie van 100.000 gulden tot stand komt - 840 m2 grond verkocht voor ƒ44,50 per nr, exclusief btw. Kadastraal behoort het perceel nog tot Oud- Vossemeer. De verkoop gebeurt aan P.G. Holding b.v. in oprichting, maar dhr. P. Anthonissen is de ini tiatiefnemer. Het bedrijf komt naast de in aanbouw zijnde auto- en motorrijschool van D. van Haaften op de hoek Welgelegen/Ambachts- weg. In Welgelegen lopen nog twee opties: van een transportbedrijf uit Halsteren met 20 personeelsleden, dat 5400 m2 grond wil en van auto- onderdelenhandel Govers uit het bedrijfsverzamelgebouw in St. Maartensdijk (3 personeelsleden) dat 1000 m2 grond wil. Aan de Slabbeeoornweg hebben b. en w. 935 m2 erfpachtsgrond voor ƒ37,50 per m2, exclusief btw, ver kocht aan J.M. Spoor uit Rotterdam. De grond was in juli 1994 in erf pacht uitgegeven aan dhr. B. Peters, vennoot van Nova v.o.f., een bedrijf dat winkelinrichtingen opslaat. Spoor is daar bedrijfsleider van. Ondanks sterk aandringen van PvdA, D66 en VVD komt er op Tholen geen voorbeeldproject van de stichting Kinderen voorrang uit Amsterdam. Die stichting had de gemeente verzocht om mee te doen aan een voorbeeldproject van de pressiegroep in het kader van de campagne veilige speelstraten. M.A.J. van der Linde noemde het jammer, dat b. en w. daarop niet inhaken. "Gezien de klachten van verschillende inwoners over dit onderwerp, zouden we mooi met een voorbeeldproject kunnen mee doen. Een volgende keer moeten we hier toch beter naar kijken, want dit kan onze kop niet kosten", zei het Pvd A-raadslid. J. van den Donker verbaasde zich erover, dat er volgens de stukken hier geen geschikte straat te vinden zou zijn. "U kunt er bewust naar zoeken", vond het D66-raadslid. Mevr. E. Frigge-Hogesteeger vond dat iedere kans benut moet worden omdat er nog volop onveilige situa ties zijn in de gemeente. Het VVD- raadslid pleitte ervoor om in te haken op initiatieven van de bevol king. "Dat is in de Kotterstraat in Tholen al eens gebeurd", antwoordde wet houder J. van der Jagt. "Maar om nu elders behoeftes te gaan oproepen en ons te laten opdringen, dat is een andere zaak. Ter wille van het mee doen een willekeurige, drukke straat opzoeken, vind ik niet de juiste methode. Onveiligheid laat zich ook niet zo gemakkelijk rekenkundig vertalen. En als we aan een project zouden meedoen, dan niet alleen als gemeente. Dan zullen er ook andere deelnemers moeten zijn", aldus de wethouder. Het aantal tweede woningen blijft volgens Van der Munnik stabiel, want in 1992 telde de gemeente (toen nog zonder Sint-Philipsland) er 93. Met de 28 daarvan die buiten de bebouwde kom staan, heeft de gemeente geen probleem. "Door het gebruik als tweede woning worden ze in ieder geval onderhouden." Anders is dat in de dorpen, waar aantasting van de leefbaarheid dreigt als in een straat in toenemen de mate huizen niet permanent bewoond zijn. Controle op het voorkomen van tweede woningen valt niet altijd mee, zei de burgemeester. "Bewijs maar eens dat een huis als tweede woning dient wanneer daar bij een controle niemand wordt aangetrof fen." Hij kondigde beleid aan om uitbrei ding van het aantal tweede wonin gen tegen te gaan. En voegde eraan toe, dat dit ambtelijke tijd en dus geld gaat kosten. Er is een notitie gemaakt waarin staat welke zaken de vorig jaar aangestelde bouwin- specteur zou moeten controleren, maar burgemeester en wethouders moeten de prioriteiten nog bepalen. De burgemeester gaf aan dat het in Tholen meevalt met het aantal twee de' woningen, in vergelijking met bijvoorbeeld Midden-Schouwen (600) en Oostburg (meer dan 1000). Van der Munnik meende dat het onmogelijk is om de tweede wonin gen volledig uit te bannen. "Maar nu het economisch wat minder gaat, merk je in ons land dat er minder overnachtingen van bijvoorbeeld Duitsers zijn. En dat heeft ook zijn weerslag op het kopen van huizen." De burgemeester stelde dat je han delaren, banken en notarissen zou kunnen vragen mee te werken aan het tegengaan van tweede wonin gen. "Maar dwangmiddelen heb ik niet." Dat verbaasde SGP'er K.A. Heijboer, die opmerkte dat bij het passeren van een notariële akte de algemene plaatselijke verordening een rol zou moeten spelen. In de notitie 'Spreiding van woning bouw en de kansen van kleine ker nen' spreekt de provincie het ver moeden uit, dat in sommige gemeenten het verschil in de groei van de woningvoorraad en de bevol kingstoename wordt veroorzaakt door de verkoop van woningen voor recreatief gebruik. Administratief blijven de woningen deel uitmaken van de permanente voorraad, door dat één persoon zich laat inschrijven in het bevolkingsregister. Maar in feite zijn het tweede woningen. Over deze problematiek overlegt de provincie ondermeer met de gemeenten Sluis-Aardenburg en Domburg. ®(D©(D 7.98 2&3 MHAi WiVV Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 6 april a.s. Zolang de voorraad strekt. Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 17