Philadelphia naarstig op zoek naar jeugd Thoolse voorlezers niet in de prijzen 'Een pluche hond, dames en heren' SGP tegen theehuis waterfront specialist Ontloopgedrag van Q8 en Eskes J. de Kerf adjunct op De Lage Meren Rommelmarkt Ten Anker levert 2800 gulden op Weer illegale dumping van asbestplaten Brigadier van politie krijgt zijn ontslag Donderdag 28 maart 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Oudervereniging verstandelijk gehandicapten De afdeling Tholen/Sint-Philipsland van de protestants christelijke oudervereniging Philadelphia is naarstig op zoek naar verjonging van het ledenbestand. Voorzitter J. Leune deed daartoe een oproep tijdens de jaarvergade ring in het Holland Huis te Scherpenisse. Stabiel Verkiezing Bij voorronden nationaal kampioenschap De twee Thoolse basisschoolleerlingen die mee hebben gedaan aan de regionale voorronde van de nationale voorleeswedstrijd, gaan niet verder naar de provinciale wedstrijd. Heieen Wisse van de School met de Bijbel uit Anna Jacobapolder en Inge Duine van de Sint-Anthoni- usschool uit Oud-Vossemeer behaalden in Goes geen prijs. Desondanks hadden ze woensdag een gezellige middag in theater De Prins van Oranje. Leunstoel Een tinnen bord, een pluche hond, een melkkan, vaasjes, een spiegel, schalen, lijstjes met reproducties van Anton Pieck en een lamp. Enkele spullen die zaterdag tijdens de verkoop bij opbod in de recreatiezaal van Ten Anker van eigenaar wisselden. Addy Vos van de evenementencom missie bracht ze met verve onder de aandacht van het publiek dat zich verdrong voor de tafels. Stijl herken je. En Burley heeft stijl! De zomer! Ruikt u 'm al? Voelt u de warme stralen alweer die alles en iedereen in verrukking brengen? Bij Quist kunt u nu alvast in de stemming komen. De zomercol lectie schoenen van topmerken is al binnen. Wanneer komt u? SCHOENEN Vaste koppeling Vrij pover Niet gemakkelijk Standplaatsen Geen speling meer Na 21 jaar weg uit Sint-Maartensdijk Adjunct-directeur J.E.M. de Kerf van de nevenvestiging Sint-Maartensdijk van het Schelde College is per 1 augustus benoemd tot adjunct-directeur van de hoofdves tiging De Lage Meren in Bergen op Zoom. Voor de 50-jarige De Kerf betekent de stap een promotie. Zoals ieder jaar waren er weer veel belangstellenden voor de vergade ring van Philadelphia (vereniging voor ouders, familie en vrienden van mensen met een verstandelijke han dicap) in het Holland Huis, dat vrij wel helemaal vol zat. Er waren ech ter toch wat lege plekken. Voorzitter Leune wist te melden dat dit kwam doordat de bewoners van gezinsver vangend tehuis De Annewas uit Sint-Annaland er niet bij waren. Reden hiervoor was een afscheids feestje van één van de bewoners die een paar maanden in De Annewas verbleef, maar nu een eigen plek in Steenbergen heeft gekregen. "Het is wel jammer dat ze er niet bij zijn, maar dit feest moest ook doorgaan", concludeerde de voorzitter. Secretaris M. Moerland liet de acti viteiten van het afgelopen jaar de revue passeren. Daarbij waren ondermeer soosavonden voor de stichting Ontspanning Gehandicap-, ten (die het afgelopen jaar haar 25- jarig bestaan vierde), onderhoud van de tuin van Ons Huis te Scherpenis se, boekenverkoop, een barbecue en een reisje van Ontspanning Gehan dicapten. Moerland eindigde zijn jaarverslag met de mededeling dat het ledental van Philadelphia de laatste jaren wel gestaag terugloopt. "We moeten wat aan de ledenwer ving gaan doen", zei de secretaris. Leune sloot zich bij deze oproep aan. "Er moeten nieuwe leden en donateurs bijkomen. We hebben het ledenbestand eens nagekeken en kwamen tot de conclusie dat Phi ladelphia aan het vergrijzen is. We zouden er zo graag een aantal jonge leden bij hebben. Dat zou goed zijn voor de vereniging, want we willen toch ook in de toekomst verder. Daarom: probeer familie en kennis sen te bewegen om lid of donateur te worden", zo deed de voorzitter een beroep op de aanwezigen. Penningmeester A. v.d. Perk kon een vrij stabiel financieel jaarver slag melden. De uitgaven stegen licht en de inkomsten daalden iets zodat er een klein tekort van 349 gulden ontstond. Verder staat de vereniging er financieel gezond voor. De contributie moest deson danks weer verhoogd worden. Niet omdat de vereniging dat nodig had. maar omdat het landelijk bestuur beslist heeft dat de contributie in vijf jaar tijd naar 40 gulden moest. "Aan vankelijk hebben we daar niet aan meegedaan, maar we moeten wel 75 procent afdragen aan de landelijke vereniging. Dus als we niet mee gaan, snijden we onszelf in de vin gers", zei voorzitter Leune. Daarom werd de contributie met twee gulden verhoogt tot 36 gulden. Dat betekent dat er de komende twee jaar nog een verhoging wordt doorgevoerd. Nie mand van de aanwezigen had hierte gen echter bezwaren. Bij de bestuursverkiezing waren mevr. F. Bijl en W.L. den Haan periodiek aftredend en herkiesbaar. Beiden werden bij acclamatie her kozen. Het bestuur bestaat momen teel uit voorzitter J. Leune, secreta ris M. Moerland, penningmeester A. v.d. Perk en de leden mevr. S. Pol derman-Prins, mevr. L. van Burgh- Dorst, mevr. F. Bijl, J.J. Snoep en W.L. den Haan. In de kascontrole commissie deed zich een probleem voor. Mevr. Van Heemskerk was om persoonlijke redenen gedwon gen het commissiewerk te laten val len. Daardoor bleef alleen mevr. Moerland-Koopman over. Maar zij was nu aftredend. Bij wijze van uit zondering werd zij daarom voor nog een jaar herkozen. Nieuw lid van de commissie werd J.J. Ketting. De penningmeester kondigde aan het erg druk te hebben en hij zocht daar om iemand die de ledenadministra tie op zich wilde nemen. Aangezien nog niemand van de aanwezigen zich opgaf, herhaalde voorzitter Leune de oproep en sprak de hoop uit dat er zich nog iemand zou mel den bij het bestuur. VZOS uit Sint- Philipsland verleende traditiege trouw zijn muzikale medewerking aan de vergadering. Het koor zong twee keer een aantal liederen waar onder een paar kleine lijdenskoralen en het lied 'Wat God doet, dat is wel gedaan'. In de pauze werd er een verloting gehouden. Velen kochten één of meerdere enveloppen. De prijzen waren van uiteenlopende aard. Soms gaven ze aanleiding tot hartelijk gelach, soms tot een uit roep van: Die had ik ook wel willen hebben! De opbrengst was uiteinde lijk 713 gulden. De nationale voorleeswedstrijd wordt gehouden in drie rondes. Eerst in elke regio. Dan in elke pro vincie en tenslotte een landelijke finale. Voor Noord-Zeeland was de voorronde in tweeën gesplitst. In elke ronde kwamen elf leerlingen uit. De Tholenaren zaten woensdag Weer zijn er illegaal gedumpte asbestplaten gevonden. Trof men vorige week langs de Krabben- kreekweg te Oud-Vossemeer 38 asbestplaten aan, deze keer was een terrein bij de Krammersluizen de plaats van het onheil. Ook hier gaat het om grote hoeveelheden. Een medewerker van rijkswaterstaat trof maandagmorgen tientallen asbest golfplaten van ongeveer een meter bij negentig centimeter aan bij de sluizen. Sommige waren al versplin terd. Eerder werd ook op Schouwen- Duiveland bij natuurgebied de Schelphoek illegaal asbest gedumpt. De politie vermoedt een verband, maar zoekt nog steeds naar de dader. Een speciaal bedrijf heeft opdracht gekregen de platen op te ruimen. Werd in het Zeeuwse huisvuil dat gemeenten in Nieuwdorp storten in 1994 elf keer asbest aangetroffen, vorig jaar was dat verzesvoudigd. Olaz, dat de stortplaats exploiteert, wil per overtreding 200 gulden boe te gaan opleggen. Reden voor P. van Belzen (RPF/GPV) om in de gemeenteraad te informeren of Tho- len zich over deze zaak beraden heeft. Wethouder J. van der Jagt ant woordde ontkennend. Zover hem bekend is het op Tholen geen pro bleem. Maar hij kon Van Belzen niet vertellen of er Thools afval betrokken was bij de 66 meldingen van Olaz. in de tweede ronde samen met negen anderen. De twee besten mogen door naar de Zeeuwse voorleeswed strijd. In De Prins van Oranje te Goes kwamen zo'n zeventig mensen kijken en luisteren naar de jonge voorlezers. Iedere deelnemer mocht een stukje voorlezen uit zijn of haar favoriete boek. De prestaties werden beoordeeld door een driekoppige jury waarin ondermeer mevr. G. Steketee uit Sint-Maartensdijk, lera res aan basisschool De Rieburch in haar woonplaats. Gezeten in een grote leunstoel, met een schemerlamp en wat boeken om in de sfeer te komen, moest Heieen Wisse de spits afbijten. Zij las iets voor uit 'Wedden dat ik durf van Anke de Vries. Het verhaal gaat o.ver een oude vrouw die voor heks uitgemaakt wordt. Een aantal kinde ren gaat op een dag stiekem naar binnen en ontdekt dat het maar een gewone vrouw is. Inge Duine las voor uit 'Griezelbus 2' van Paul van Loon. Drie keer die middag was er een optreden van Leeuw en Muis. Dit duo (gespeeld door leden van theatergroep Het hondje van De Ruiter) zong liedjes en hield grappige gesprek ken. Presentatie van de middag was in handen van leraar B. Alderliesten uit Lewedorp. De nummers één en twee, respectievelijk Denni Oosse uit Kamperland en Emilia Verhulst uit Burgh-Haamstede, kregen een oorkonde en een T-shirt. Voor alle deelnemers was er een balpen. De winnaars gaan door naar de provin ciale ronde die op 13 april in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg gehouden wordt. Mevr. M. van Gorsel van de openba re bibliotheek Sint-Annaland was zelf aanwezig in Goes en genoot van de voorleeskunsten van de leerlin gen. "Nu deden er twee basisscholen uit de gemeente Tholen mee. Laten we hopen dat dat er volgend jaar meer zullen zijn. Het is echt een leu ke wedstrijd." Potentiële kopers in de recreatiezaal van Ten Anker keuren een bord voordat het bij opbod verkocht wordt. "Een pluche hond, dames en heren. Je hoeft hem niet te voeren en uit te laten, makkelijker kan het niet, wie biedt er..." Of: "Een lampje met een echt bakelieten houder..." De ver koop bij opbod was een van de hoogtepunten van de rommelmarkt. In snel tempo gingen de spullen de verkoop in. De kopers boden tegen elkaar op, steeds met een gulden tegelijk. Een melkkan ging voor 21 gulden weg, de pluche hond voor zes, een lamp met glazen kelken voor honderd piek. Aan het eind toen het groepje mensen aanzienlijk was uitgedund, bleef het orgeltje over. "Dat geeft niet, dat is voor de vol gende keer," zei de tevreden ver koopster over dit onderdeel van de rommelmarkt dat in een half uur meer dan 500 gulden opbracht. Het eerste hoogtepunt vormde de rij wachtenden voor de recreatiezaal voordat de rommelmarkt om tien uur werd geopend. Tientallen bezoe kers wilden er als de kippen bij zijn. "Het liep storm, vooral 's ochtends. Je kwam er gewoon niet door," zegt mevrouw Vos. Volgens haar komt er steeds een bepaald soort publiek, dat geïnteresseerd is in tweedehands artikelen en antieke spullen, op de rommelmarkt af. Het aanbod was groot. "We hebben ontzettend veel gekregen van men sen uit Tholen. Dat loopt elk jaar heel goed. Dit jaar waren er vooral veel boeken, heel veel boeken." De rommelmarkt die door de huis houdelijke dienst en de bestuursle den van de personeelsvereniging op touw wordt gezet, bracht uiteinde lijk 2800 gulden op. Het geld is bedoeld voor de bewoners. Welke bestemming het krijgt is nog niet bekend. "Het kan een reisje zijn of een andere activiteit." De afgedamde Eendracht gezien vanaf de scheepswerf van de firma M. van Duivendijk aan de Contre Escarpe. De SGP-fractie heeft maandag middag tegen de overeenkomst met de Sterner groep uit Rotter dam gestemd voor ontwikkeling van het woningbouwproject waterfront Tholen. K.A. Heijboer was ongerust dat het daarbij geplande multifunctionele ge bouw toch een recreatieve bestem ming zal krijgen. Hij wilde een duidelijke invulling horen, maar die gaf burgemeester H.A. van der Munnik hem niet. "De uiteindelijke vormgeving komt nog bij de nadere uitwer king van het plan", zei de burge meester. "Dit is nog maar het voortraject. De realiseringsover eenkomst zal te zijner tijd in de commissie onroerende zaken en in de gemeenteraad aan de orde komen." SGP-wethouder J. van der Jagt deelde de mening van zijn fractie niet en stemde voor. "De woonbe stemming staat centraal", zei de wethouder desgevraagd. "Wat dat betreft, is er niets veranderd ten opzichte van de eerdere besluitvorming over het water front." Op 20 februari 1995 stemde de raadscommissie ruimtelijke orde ning unaniem in met de verdere uitwerking van het ontwerp van de Sterner groep. Daarmee komt de SGP-fractie dus terug op het eerder ingenomen standpunt. Raadslid Heijboer zei desge vraagd, dat het bij een bruggetje opgenomen theehuis gemakkelijk een recreatieve bestemming zou kunnen krijgen. Hij had in juli 1993 bij de vaststelling van de nota recreatieve verkenningen al een voorbehoud gemaakt. Tijdens de raadsvergadering, maandag middag, vroeg het SGP-raadslid nog, of het waterfront zich wel verdraagt met het vlakbij gelegen industrieterrein. "Wij gaan daar op dit moment wel van uit", ant woordde de burgemeester. "De Sterner groep maakt daarvoor nog een risico-analyse, evenals dat met het Schelde-Rijnkanaal en het verkeer op de Thoolse brug zal gebeuren." De andere raadsfracties gingen allemaal accoord. De VVD sprak over 'een schitterend plan dat zo snel mogelijk op de rails gezet moet worden', maar het AOV was minder enthousiast en beducht voor tegenvallende belangstelling voor de woningen en de steigers. Voor de PvdA was het een plus punt, dat het plan Slachtveld er buiten blijft. Het waterfront Tholen, in de baai bij scheepswerf Van Duivendijk, omvat twee woongebouwen met voorzieningen, een multifunctio neel gebouw en een aantal vrij staande woningen gelegen aan de haven van Tholen met aanlegstei gers. Gemeente en de Sterner groep leggen uiterlijk 1 augustus 1998 vast of het project gereali seerd kan worden of niet. Kwaliteitsschoenen van duurzaam materiaal voor een perfecte pasvorm. THOLEN, BRUGSTRAAT 19-21, TELEFOON (0166) 6023 21 SINT-MAARTENSDIJK, DS. DE BRESSTRAAT 10, TELEFOON (0166) 66 21 67 (èn in Bruinisse, Halsteren, Numansdorp). Advertentie LM. VIRVOI.G VAN VOORPAGINA blemen met de bevoorrading kan krijgen na afsluiting van die straat. Grote vrachtwagens kunnen niet keren aan de Parksingel. Ambtenaar W.A. Blaas zegde toe daar een nade re studie van te zullen maken. Mevr. M.H. Schot-de Hoog maakte zich eveneens ongerust over de bereikbaarheid van Jeroense. En voor Eskes noemde ze het erg, dat hij slachtoffer wordt van de recon structie. "Q8 heeft weinig stappen ondernomen, maar de gemeente heeft ook geen aanbod gedaan", zei het AOV-raadslid. Zij deed nog de suggestie om de pomp 30 meter op te schuiven richting Parksingel, maar daar liggen de ondergrondse bergbezinkbassins, dus dat is onmo gelijk, liet ambtenaar Blaas weten. "En we willen ook geen deel van de Vest dempen", zei wethouder J. van der Jagt. "Dat is beschermd stadsge zicht en daarin is veel geld geïnves teerd." H.J. Vermaas stelde vast, dat er na 2 jaar nog geen oplossing voor Eskes gevonden is. "Dat is zeer spijtig, maar we zien geen andere mogelijk heid meer dan de sluiting", zei het PvdA-raadslid. P. van Belzen merkte op, dat b. en w. een vaste koppeling hebben tus sen het verdwijnen van het tanksta tion en de verbetering van het kruis punt. Nu de resultaten van de gesprekken van beide kanten nihil zijn, zag het RPF/GPV-raadslid alleen nog een mogelijkheid om de deels vervallen vergunning aan de Ohmstraat weer in orde te maken. "Die toezegging hebben we al eerder gedaan, maar dat was voor Q8 niet acceptabel", zei wethouder Van der Jagt. Het meest uitvoerig ging M.J. Klip- pel namens de SGP-fractie in op de positie van Eskes. "Wij hebben gro te moeite gehad met het zonder meer heenzenden van een gevestigd VERVOLG VAN VOOKPAGIN V Volgens de Kamer van Koophandel gaat het om een bedrijfsverplaat- sing, want de in mei 1993 opgerich te b.v. was eerder in het Brabantse Uden gevestigd. En J.C. Schot is directeur. Bij het afsluiten van deze krant was echter niet duidelijk, of deze b.v. de failliete boedel zal over nemen. Intussen zijn bij het arbeidsbureau in St. Maartensdijk nog maar zes van de zeventien ontslagen werkne mers ingeschreven. Een woordvoer der ziet voor hen niet zoveel per spectief. "De vishandel is namelijk niet zo gemakkelijk meer dan een aantal jaren geleden. En de leeftijd van de betrokkenen speelt natuurlijk een rol. En er wordt wel over gesproken, maar wettelijk zijn er nog geen maatregelen tegen leef tijdsdiscriminatie." Eén van de ontslagen visverkopers is H. Verhelst uit St. Annaland. Hij wacht in spanning op een doorstart. "Maar wanneer komt die en wat houden de voorstellen dan in?" De surseance kwam voor hem als een 'grote verrassing.' Daarna kon Ver- helst nog 2 1/2 week aan de slag blij ven. "Maar een faillissement bete kent over en sluiten." Bij de gemeente Tholen hebben zich twee Thoolse gegadigden gemeld om de standplaatsen en ventvergun ningen van de failliete vishandel over te nemen. Dat "is mondeling gebeurd, maar alleen een schriftelijk verzoek is geldig en die was er dins dag één binnen. Het college van b. en w. moet daar nog een beslissing over nemen. "Op korte termijn zal er weer vis op de stand- en ventplaat- sen verkrijgbaar zijn", verwacht wethouder J. Versluys. "Het aantal verkooppunten is beperkt, maar voor vis stond er niemand meer op de wachtlijst. Wie dan het eerst komt, die krijgt de vergunningen." Dat gebeurt jaarlijks. In novem ber/december overlegt de gemeente steeds over verlenging met de betrokken bedrijven. bedrijf. Daarom hebben we b. en w. terugverwezen naar de onderhande lingstafel, maar het resultaat is vrij pover. Van echt onderhandelen, waarbij twee gelijkwaardige part ners op een constructieve manier met elkaar omgaan, hebben wij wei nig kunnen bespeuren. Wij hebben daar wel begrip voor omdat de zaak van weerskanten wat besmet was. Enerzijds constateren wij, dat het voor het college wat moeilijk was om Q8 en de exploitant ervan te overtuigen, dat het verkooppunt niet gehandhaafd kan worden en dat de aan te bieden mogelijkheden, beperkt waren. Anderzijds zien we bij Q8 en de exploitant een zeker ontloopgedrag (sceptisch, wat kri tisch aan de zijlijn blijven staan) en weinig initiatief. Kortom, bevredi gend is noch zowel het één, als het ander." Klippel informeerde nog, wat er gedaan is met de SGP-suggestie om het tankstation naar het Slachtveld te verplaatsen. Volgens de wethou der is daar geen ruimte. "Je kunt geen riemen snijden van andermans leer", zo gaf hij aan, dat de gemeen te daar geen grond heeft. "Voor Esk es is er geen alternatief omdat tij dens de gesprekken gebleken is, dat Q8 er veel aan gelegen is om te blij ven zitten waar men zit. De Ten Ankerweg is een goede plaats en daar kan men aan de milieu-eisen voldoen. Q8 heeft vervolgens nog naar ons bestemmingsplan gekeken om andere plaatsen te zoeken, maar dat heeft niets opgeleverd. Er is nu geen speling meer. Men wil alleen blijven zitten en nergens anders een tankstation beginnen." Ambtenaar Blaas, die de besprekin gen had bijgewoond, onderstreepte dat. "Alles is bestudeerd, maar Q8 is tot de conclusie gekomen dat er bin nen Tholen geen andere mogelijkhe den voor een pompstation zijn." Na die toelichting vond Klippel dal er knopen doorgehakt moesten wor den. "Onze fractie heeft zich diep gaand over het tankstation beraden en is unaniem tot de conclusie geko men, dat de brandstofverkoop aan de Ten Ankerweg tijdig beëindigd moet worden, zodat de reconstructie doorgang kan vinden. Het bedrijf moet echter ten allen tijde in de gelegenheid gesteld worden om op een nieuwe, daartoe geschikte plaats de activiteiten voort te zetten. Om onnodige verliezen voor het bedrijl en verlies van werkgelegenheid te voorkomen, adviseren wij b. en w. om een duidelijk tijdspad met Eskes af te spreken", zei Klippel. Daarmee sprak de commissie zich op mevr. Schot na, dinsdagavond uil voor sluiting van het tankstation aan de Ten Ankerweg. Alleen het AOV- raadslid bleef erop hamerèn, dat ei in eerste instantie een oplossing voor Eskes gezocht moet worden voordat de reconstructie uitgevoerc wordt. Een 38-jarige brigadier uit het poli tiedistrict Oosterscheldebekken is met ingang van 1 mei ontslagen wegens plichtsverzuim. Naar de man, werkzaam in Zuid-Beveland, liep al enkele weken een intern onderzoek. Tijdens dit onderzoek zijn weliswaar geen strafbare feiten naar boven gekomen, maar wel blijkt de man meerdere malen onge oorloofde contacten te hebben gehad met vrouwen die hij tijdens de dienst als slachtoffer van een mis drijf had ontmoet. Hij kon ambtelij ke en privézaken moeilijk geschei den houden. Daarnaast meldde de man zich soms ziek en bleek dan bij controle niet thuis te zijn. De bri gadier is met onmiddellijke ingang buiten dienst gesteld. Dit onderzoek staat volgens een poltiewoordvoer- der geheel los van het onderzoek naar twee Thoolse politiemensen die criminele activiteiten zouden heb ben ontplooid. Deze zaak is nog steeds in onderzoek en zal naar het zich laat aanzien nog enkele weken duren. De school in de smalstad telt zo'n stad als leraar natuur-en wiskunde. 250 leerlingen. De Lage Meren zal volgend jaar, wanneer de leerlingen van de O. Elseman en Petrus Canisi- us ook onderdak hebben gevonden in de hoofdvestiging, zo'n 800 leer lingen tellen. De Lage Meren krijgt twee adjunct directeuren. Naast De Kerf is dat J. van Hal, nu nog directeur van de O. Elseman. Beiden komen onder de lokatiedirecteur L. Gelijns van De Lage Meren te staan. J. de Jonge is algemeen directeur van het Schelde College. De Kerf is 21 jaar verbon den aan de school voor voortgezet onderwijs in Sint-Maartensdijk. In 1975 kwam hij samen met J. Goos- sens (leraar Engel!;) naar de smal- Vanaf 1980 werd De Kerf belast met het schooldecanaat. Die functie bekleedt hij nog steeds. In deze periode veranderde de school van de Burgemeester Bouwense school, via de Thoolse scholengemeenschap in het Schelde College. De Kerf zit ook in de examencommissie en kreeg er een directietaak van 14 uren bij. Nu bedraagt de directietaak 20 uren van zijn baan, de overige 8 besteedt hij aan lesgeven. De functie van adjunct-directeur op De Lage Meren was nog vacant. De Kerf ziet het als een uitdaging om op een grotere school zijn werk voort te zetten. Wie hem in Sint-Maartens dijk opvolgt is nog niet bekend.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 3