Doek valt voor pomp van Eskes aan Ten Ankerweg Helft van 17 personeelsleden maakt nog kans Koninklijke familie komt met helicopters naar de smalstad SGP: weinig initiatieven van Q8 gezien Vanavond bloed geven AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Eerste paal Maartenshof Twee kinderen geven boeketje aan koningin D66-raadslid in gewetensnood Vishandel Schot toch failliet Haven dicht bij onderhoud aan sluisdeur Voor een goed stuk rundvlees van Thoolse bodem.... Zes toestellen landen tegelijkertijd op trainingsveld Donderdag 28 maart 1996 52e iaai^mm^^ör>-, ^sEmeuor^ JpDELBO^ Het drukste tankstation van het eiland Tholen, Q8 Eskes aan de Ten Ankerweg, gaat dicht. Hoewel dat algemeen werd betreurd, kwam de commissie openbare werken van de Thoolse gemeenteraad dinsdagavond tot de con clusie, dat er niets anders op zit dan sluiting. Het alge meen belang van de reconstructie van het drukke kruis punt Ten Ankerweg/Grindweg/Vossemeersepoort krijgt voorrang. Bovendien hebben besprekingen van de gemeente met Q8 en Eskes vanaf september geen enkel resultaat opgeleverd. De SGP verweet beide onderne mingen 'ontloopgedrag en weinig initiatief.' Aan de Ohmstraat Pistool op de borst Parksingel De 17 personeelsleden van de Thoolse vishandel A.J. Schot en zoon b.v. zijn sinds zaterdag werkloos, nadat de Middelburgse rechtbank op verzoek van de bewindvoer der woensdag het faillissement had uitgesproken. De sur seance van betaling bleek geen perspectief te bieden. Het faillissement blijkbaar wel, want gisterenmiddag sprak curator mr. A.J. van Iwaarden met J.C. Schot over een doorstart van de vishandel. Nieuwe b.v. Deze week 1 Vleesvee Boerderij "De Hofstede" tel. (0166) 692987 Zoals het er nu naar uitziet zal de koninklijke familie op 30 april per helicopter naar Sint-Maartensdijk komen. Het luchtspektakel kan alleen van een afstand aan schouwd worden; het trainingsveld waar het gezelschap landt en de toegangsweg naar het recreatiecentrum Haes- tinge wordt voor het publiek door de marechaussee afge sloten. Geen vlaggetjes "*l - <V A.aA ^f/ODELBÜT"* Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Twee kinderen uit Sint-Maartens dijk die net als koningin Beatrix op 31 januari jarig zijn, mogen op koninginnedag de traditionele hand boeketjes aanbieden bij de ont vangst van het koninklijk bezoek in de smalstad. Jaap Bosman van de Juliana van Stolberg/Benjamin- school en Stephanie Durieux van De Rieburch, beiden acht jaar oud, zul len de bloemen overhandigen aan de koningin en prinses Margriet. D66-raadslid J. van den Donker uit Tholen 'zal zich bezinnen en laten adviseren' omdat er volgens hem 'fun damenteel iets mis is' bij het besturen van de gemeente Tholen. Hij trok die conclusie maandagmiddag naar aan leiding van de notulen van de febru- ari-vergadering en dan met name de discussie over de 175.000 gulden voor het bezoek van koningin Beatrix. De burgemeester, Van Kempen, Van Bel- zen en Dijke waren toen nogal over het tegenstemmen van AOV-raadslid mevr. Schot gevallen omdat Tholen daarmee niet meer unaniem was en daarmee zou men bij de vorstin geen goed figuur slaan. In de besloten com missie bestuurlijke aangelegenheden had mevr. Schot niet tegengestemd en daarom te meer viel het bezwaar van het AOV-raadslid koud op het dak van de voorstanders. Van den Donker zei het principieel onjuist te vinden, dat verwacht wordt dat in besloten vergaderingen standpunten worden ingenomen op grond van nog niet bij de burger bekende gegevens. "Ik voel mij hierin gesteund door de Wet open baarheid van bestuur. Bovendien heb ik bij mijn installatie moeten beloven, naar eer en geweten te zullen hande len. fk kom echter steeds meer met deze belofte in conflict door de vele zaken waarvan de informatie in beslo ten vergaderingen wordt verstrekt. Dit is mijns inziens onjuist. Vooral het vertrouwelijke karakter dat - vaak onterecht - aan deze informatie wordt meegegeven, weegt voor mij heel zwaar", zei Van den Donker. Hij onderzoekt hoe hij in de toekomst met deze materie zal omgaan. Mevr. Schot sloot zich aan bij die woorden. De eerste paal voor het woon-zorgcen- trum Maartenshof in Sint-Maartensdijk gaat op 4 april de grond in. De bouw moet over een jaar gereed zijn. Het woon-zorgcomplex gaat bestaan uit 42 woningen, een recreatiezaal en dienst ruimten. Bij Beter Wonen hebben zich al tientallen ouderen ingeschreven voor een plaats in het complex, meldt de woningcorporatie in de Zeeland Woonkrant. Bij de toewijzing spelen leeftijd, lichamelijke gesteldheid en huidige woonsituatie een belangrijke rol. Het woon-zorgcentrum vervangt het vorig jaar gesloten en onlangs afge broken bejaardentehuis, dat 70 bedden telde. Met de bouw, die wordt uitge voerd door bouwbedrijf Uytdewilligen, is 7,8 miljoen gulden gemoeid. De eer ste paal wordt geslagen door gedepu teerde drs. G.L.C.M. de Kok. IJ.G. Eskes (links) vult de tank van J.L. Duijzer. Het pompstation moet volgens b. en w. wijken voor de aanleg van een rotonde op de krui sing Ten Ankerweg, Grindweg, Vossemeersepoort. Voor Eskes, die met zijn zoons en pompbediende Aarnoudse de dis cussie in de commissie op de publie ke tribune volgde, was het een flinke teleurstelling. "Het is onbegrijpelijk, dat de commissie sinds de septem- ber-vergadering zo omgeturnd kan worden. Toen vond nog iedereen dat er voor ons een oplossing moest komen, dinsdagavond wilde alleen mevr. Schot ons aan de Ten Anker weg handhaven. Wij hadden er op gerekend, dat we op ons prachtige plekje mochten blijven zitten, want zo'n stek krijg je nooit meer. Juri disch hadden we wel geen poot om op te staan, maar door de morele steun van vele Tholenaren hadden we hoop. De steun, die hardstikke positief was, heeft helaas niet gehol pen." Eskes zegt zich niet aangesproken te voelen door de kritiek van de SGP- fractie, dat hij en Q8 te weinig ini tiatief hebben getoond. "Er was gewoon geen alternatief aan zo'n prachtige route met dezelfde omzet! Daar ging het om. Nu moeten we een flinke stap terugdoen en dat is nooit fijn." Eskes gaat proberen om bij zijn autobedrijf aan de Ohmstraat een volledig brandstofstation te bouwen. "Daar heb ik nu alleen gas, maar we moeten onderzoeken of het rendabel is om er ook benzine en diesel bij te nemen. Ik ben niet te benauwd om te investeren, maar aan de Ohmstraat zitten we toch in een hoek. De vraag is, of het voor onze trouwe klanten kring verantwoord is een nieuw tankstation weg te zetten. Onze ver gunning aan de Ten Ankerweg loopt 1 juli a.s. af. Het is dus allemaal kort dag, maar - als het aan de Ohmstraat doorgaat - proberen we geen gat te laten vallen tussen de sluiting van het oude en de opening van het nieuwe tanksta tion", zegt Eskes. De sluiting van het tankstation was dinsdagavond een onderdeel van de discussie over de gefaseerde recon structie van het traject Grindweg/Ten Ankerweg/Postweg, de drukst bereden route in Tholen. Eerst wordt het kruispunt Grind weg/Ten Ankerweg/Vossemeerse- poort aangepakt. Daar mag een rotonde komen, zo was het advies van de commissie. En ook al zou dat bijvoorbeeld een verhoogd kruis punt worden, dan nog zou er geen ruimte meer zijn voor het tanksta tion. CDA-raadslid W.C. van Kempen bracht in herinnering, dat in septem ber aan b. en w. was gevraagd om met Q8 en Eskes overleg te plegen, maar hij concludeerde uit de stuk ken, dat de gesprekken geen resul taat hadden opgeleverd. "B. en w. hebben in elk geval aan de door ons gevraagde inspanningsverplichting voldaan." R. Ravensteijn kwam tot dezelfde conclusie. "Er is voldoende ruimte voor overleg gegeven en ik betreur het dat er werkgelegenheid verloren gaat, maar het algemeen belang moet boven persoonlijk belang pre valeren", zei het VVD-raadslid. J. van den Donker sprak over een 'pistool-op-de-borst-situatie'. "Ik sta met mijn rug tegen de muur, we kunnen geen kant meer op. De werkgelegenheid is in gevaar. Ik zag de pomp liever aan het Slachtveld, maar Q8 blijkt niet zo happig te zijn om daar medewerking aan te verle nen. Dit is niet echt de ideale oplos sing, maar het is niet tegen te hou den. Een rotonde moet gewoon, met alle gevolgen van dien." Het D66-raadslid wees ook nog op de positie van de winkel van P. Jeroense aan de Parksingel, die pro- ZIE VERDER PAG. 3 Behalve de 17 personeelsleden mer ken ook de consumenten de gevol gen van de sluiting van de bekende vishandel. Zo ontbrak gisterenmor gen de rijdende winkel van Schot op de Haven in St. Maartensdijk en vandaag zullen de inwoners van Oud-Vossemeer en St. Annaland hetzelfde ervaren, evenals vrijdag morgen in St. Philipsland. Daarnaast had Schot nog ventwagens in Poort vliet, Scherpenisse, St. Maartens dijk, St. Annaland, Oud-Vossemeer en St. Philipsland, maar lucratief was dat niet, zo maakt de curator duidelijk. "Er moest elke week geld bij", zegt Van Iwaarden. Nadat de rechtbank op 5 maart surseance van betaling had verleend, schakelde hij een specialist uit het midden- en kleinbedrijf in om de toekomst van de vishandel te onderzoeken. "Al vrij snel hebben we de conclusie kunnen trekken, dat het een heilloze weg was om door te gaan. Het bedrijf had teveel personeel in ver houding tot de omzet. De kosten waren te hoog. Als je zo'n advies hebt, moet je snel handelen en als bewindvoerder geen ondernemer gaan spelen." De curator kreeg woensdag van de rechtbank wel toestemming om tot en met vrijdag door te draaien, zodat de voorraad vis in elk geval ver kocht kon worden. Daarna werden alle 17 personeelsleden, onder wie 5 mensen in deeltijd, ontslagen. Tij dens de surseance had de Generale Bank het krediet opgezegd, wat ver der doordraaien ook bemoeilijkte. De bank heeft alleen de debiteuren als zekerheid, want zoals eerder gemeld, had de vishandel geen onroerend goed in eigendom. Dat was in een andere vennootschap ondergebracht. "Er zijn alleen wat kantoorspullen en zes auto's", aldus de curator en die zullen slechts een klein deel van de schuld van ruim 1 miljoen gulden kunnen aanzuiveren. Bovendien gaat de fiscus voor, zodat er voor de schuldeisers maar heel weinig zal overschieten. "De inboedel stuksgewijze verkopen, zou echter vernietiging van werkge legenheid en kapitaal betekenen", zegt de curator. Daarom gaat zijn eerste voorkeur uit naar verkoop van de failliete boedel aan een andere vishandel. "De kans is vrij groot dat we met de helft van het personeel kunnen doorgaan", aldus een hoop volle mr. Van Iwaarden. De kans is groot, dat dit bij Schot zelf is, want de Kamer van Koop handel meldde juist deze week bij de inschrijving van nieuwe bedrijven op Tholen, dat 15 maart vishandel J.C. Schot Tholen b.v. is geregis treerd als een groothandel en ambu lante (markt-)handel in vis- en vis- produkten, alsmede visverwerkings- bedrijf met 5 tot 9 personeelsleden. ZIE VERDER PAGINA 3 Om groot onderhoudswerk aan de deur van de keersluis in Stavenisse te kunnen uitvoeren, zal de haven van het dorp enige tijd hermetisch afgesloten zijn. Het werk, waarvoor twee ton is uitgetrokken, wordt waarschijnlijk in juni uitgevoerd. Dat is dinsdag meegedeeld op de vergadering van de gebiedscommis- sie van Zeeuwse Eilanden. De stalen deur van de twintig jaar geleden gebouwde keersluis moet voor het eerst geconserveerd gewor den omdat ze roestplekken gaat ver tonen. "Er moet een bok komen om de deur te lichten en af te voeren. Want in verband met milieu-eisen gebeurt het stralen en conserveren elders", lichtte districtshoofd water keringen L. Meerman toe in De Wellevaete te Sint-Annaland. Hoe wel het werk plaatsvindt in een periode dat de kans op onverwacht hoge waterstanden het kleinst is, neemt het waterschap geen enkel risico. Het havenkanaal wordt afge sloten, waardoor er niemand meer in of uit kan. Hoofdingeland M.A. van Beek adviseerde om hierover tijdig contact te hebben met schippersver eniging Schuttevaer en de water sportvereniging. Meerman kondigde aan dat er een heel draaiboek wordt gemaakt voor het werk. SGP tegen theehuis bij waterfront Tholen Wethouder praat weer met schietclubs over alternatief onderkomen Opgefrist bankkantoor met geldautomaat in Oud-Vossemeer heropend Rotonde moet kruispunt Ten Ankerweg veiliger maken Philadelphia naarstig op zoek naar jeugd Provincie wil uitbreiding dorpen aan banden leggen Gemeenteraad stemt in met grondprijzen Dorpsweg Oud-Vossemeer Burgemeester opent doe-het- zelf markt in Sint-Annaland Vooroordeel dat korfbal soft is, verdwijnt bij het spelen Oud-beroepsrenner wint 48e ronde van Oud-Vossemeer WIE ZICH OVER SOMMIGE ZAKEN NIET TIJDIG HET HOOFD BREEKT, BREEKT ER ONTIJDIG DE NEK OVER Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Het Thoolse Rode Kruis verwacht vanavond tussen zes en negen uur weer vele inwoners in Meulvliet voor het geven van een halve liter bloed. Vrijwel iedereen tussen 18 en 70 jaar kan bloeddonor worden. Uw gezondheid wordt bovendien getest door het meten van de bloeddruk, het ijzergehalte, de polsfrequentie en de lichaamstemperatuur. Bij twij fel zijn er in Meulvliet artsen aanwe zig voor een nadere beoordeling. Vrouwen mogen per jaar drie keer bloed geven, mannen vier keer. Wel moeten er minstens twee maanden liggen tussen twee opeenvolgende bloeddonaties. Advertentie I.M. Aanvankelijk zouden alleen konin gin Beatrix met prins Claus naar de smalstad worden gevlogen. De rest van de familie zou per auto arriveren maar nu is dat plan veranderd. Het hele gezelschap plus escorte wordt nu met helicopters vervoerd. Dat betekent dat er in totaal zes toestel len op het veld van voetbalvereni ging Smerdiek en korfbalvereniging Emergo zullen neerstrijken. Dins dagmorgen even over half elf maak te een Alouette van de koninklijke luchtmacht onder leiding van eerste luitenant Pijffers een proeflanding op het veld. Het zand uit de toplaag stoof onder het geweld van de wie ken in een wijde cirkel over het ter- Voorzitter J. de Feijter van het eve nementencomité smalstad wachtte de bemanning (drie piloten) op. Samen bekeken ze de mogelijkhe den van het terrein om er met zes heli's te kunnen landen. Ook het hoofdveld en het tweede speelveld van Smerdiek werden onder de loep genomen. "Het ging erom of de heli copters één voor één zouden moeten landen of allemaal tegelijkertijd. Dat laatste is mogelijk. Volgens Pijffers kunnen zelfs alle zes toestellen op het trainingsveld landen. Dat heeft voordelen omdat iedereen tegelijk uit kan stappen. Landen ze één voor één dan moet het gezelschap op elkaar wachten en dat kost tijd." Volgens De Feijter zullen er vier Alouettes ingezet worden: twee helicopters uit Den Haag voor de vorstin, prins en hun kinderen en twee uit Apeldoorn voor prinses Margriet en mr. Pieter van Vollen hoven met hun kinderen. De vier toestellen zullen begeleid worden door politie en het gevolg van de koninklijke familie. Dat kunnen machines van een ander type zijn. Hoewel het landen zelf niet van heel dichtbij te zien is, is het volgens De Feijter goed mogelijk om de aan komst te aanschouwen: "Het aan vliegen is gelijktijdig gepland. Dat wordt een mooi schouwspel." Volgens De Feijter is een proeflan ding onderdeel van de voorberei ding. "Bij elk bezoek dat de konin gin per helicopter maakt, wordt eerst een proeflanding uitgevoerd. Tot de zomervakantie worden er nog zes zulke vluchten gemaakt." Het vlie gen met de heli's stelt speciale eisen aan de piloten: "Ze vliegen puur op het zicht dat ze hebben. Ze willen precies weten hoe de situatie op het veld is. Of er lichtmasten staan en hoe groot de ruimte is. Er worden ook luchtfoto's gemaakt van het lan- dingsveld zodat ze zich goed kun nen oriënteren als de weersomstan digheden minder goed zijn. Zo ver telde Pijffers bijvoorbeeld dat het dinsdagochtend tijdens de vlucht behoorlijk mistig was geweest en dat het zicht op 300 meter hoogte slecht was." De piloten bezochten na aankomst de oranjekamer in het gemeentehuis om hun bevindingen met de andere leden van het projectteam te bespre ken. Met veel geraas steeg het toe stel om tien over half twaalf weer op. "We hoeven langs het veld in ieder geval geen vlaggetjes op te hangen. Als ze met zijn zessen lan den, blijft daar niks van over," lacht de voorzitter. Het tijdstip van aan komst is ongewijzigd gebleven: 9.45 uur. Voorzitter J. de Feijter van het evenementencomité (tweede van links) overlegt op het trainingsveld van s.v. Smerdiek met de luchtmachtof ficieren over de landingsplaats van de helicopters. t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1