Vier Gereformeerde Kerken van Tholen willen als één verder Aantal doden in verkeer gestegen Hl - JS8l®S$li§$&, R Fietsers houden geen voorrang op Hiksedijk Geestelijke en financiële problemen maken fusie nodig Donderdag 21 maart 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 De vier Gereformeerde Kerken in de gemeente Tholen moeten gaan fuseren. Dat is het voorstel van een specia le adviescommissie. Het betekent bestuurlijk gezien het einde van de zelfstandigheid. Financiële, maar ook gees telijke problemen in de nabije toekomst maken volgens de commissie een samengaan noodzakelijk. Voor april moeten de vier kerkeraden een beslissing hebben geno men over het voorstel. Als het plan wordt goedgekeurd, komt er na ongeveer 1,5 eeuw een eind aan de vier zelf standige kerken. Commissie Eén kerkeraad Twee predikanten Bodem schatkist in zicht Ledental Tekort Kerk A en B In Meestoof Gedeputeerde zegt extra controle toe Duurzaam systeem Ds. Van der Sleen uit ambt ontheven Stemmen van lezers Ds. Van der Sleen - - - - - - In 1993 stelden de Gereformeerde Kerken van Tholen, Poortvliet, Oud-Vossemeer en Anna Jacoba- polder een adviescommissie in om te bezien hoe een eventuele samen werking het beste zou kunnen verlo pen. Daarbij kwamen twee proble men om de hoek kijken: de ver wachtte problemen moesten minder worden door de samenwerking, maar de zelfstandigheid van de ver- De Ichthuskerk in Tholen is de grootste gemeente en de enige die (nog) geen tekorten heeft. schillende gemeenten moest zoveel mogelijk blijven bestaan. De adviescommissie telt negen leden. Voorzitter is A.G. Izeboud van de Gereformeerde kerk in Tho len. Secretaresse is mevr. N.G. de Jager-Maris en rapporteur is ds. J. van der Meulen, beiden van Anna Jacobapolder. Van de kerk in Oud- Vossemeer zijn W. Boudeling en M. Droogers lid, van Poortvliet P. Alkema en S. de Jong en van Tholen ds. PJ. de Buck en M. Ligtendag. Adviserend lid is F.H.J. Steenwin kel van het Gereformeerd Diensten centrum in Leusden. Zij bogen zich ruim twee jaar over de kwestie en kwamen onlangs met een eindrap port. Daarin wordt allereerst de noodzaak tot samenwerking onderstreept. Zo wordt volgens de commissie de financiële draagkracht gering. Een aantal kerken is niet meer in staat om een minimale predikantsplaats (0,4 werkplaats) te betalen. Voor catechese en pastoraat moeten tel kens weer noodoplossingen worden getroffen en ook het vinden van ambtsdragers is soms een probleem. Daarnaast zijn er volgens de com missie vraagstukken gekomen die een kleine kerk niet alleen aan kan. Het gaat dan om zaken als: seculari satie (loslaten van de godsdienst), kerkverlating en veranderingen bin nen de kerk. Er bleken vijf varianten voor samen werking mogelijk te zijn: 1) vier kerkeraden en één stuurgroep; 2) vier kerkeraden die gezamenlijk een predikant (of predikanten) betalen; 3) één kerkeraad algemene zaken en vier wijkkerkeraden; 4) één kerke raad met tien wijkteams; 5) vier wijkraden met daarnaast een kleine kerkeraad met daarin één ambtsdra ger per wijkteam, één ambtsdrager per werkgroep en het dagelijks bestuur ofwel het moderamen èn een grote kerkeraad met daarin alle ambtsdragers. De commissie koos voor de derde variant: één kerkeraad algemene zaken en vier wijkkerkeraden. Dat betekent bestuurlijk dat de vier ker ken opgeheven worden en dat er één Gereformeerde Kerk komt op Tho len en Sint-Philipsland. "Maar in de praktijk van het kerkelijk leven blijft De Ontmoetingskerk in Poortvliet werkt nu al samen met Tholen op het gebied van prediking en cate chisatie. de eigen gemeenschap behouden", schrijft de commissie. "Wij hebben een lange traditie van zelfstandig heid en zijn gehecht aan de eigen kerk in dorp, streek of stad." De kerkeraad algemene zaken zal bestaan uit acht ambtsdragers (twee van elke huidige kerk), twee predi kanten en vier ambtsdragers met bij zondere opdracht op het gebied van jeugdwerk, catechese en toerusting, financiën en beheer, voorzitterschap en scribaat. Deze overkoepelende kerkeraad beslist in zaken als algemeen beleid (censura morum, belijden der kerk, antwoorden en oplossingen voor vragen en taken), financiën en beheer, het preekrooster, ZWO (zending, werelddiaconaat en ont wikkelingshulp), algemene diacona le zaken, de taak en werkwijze van de predikanten, catechese, vorming en toerusting en externe relaties zoals de classis en synode. De overige taken zoals het wijkbe- leid, de inhoud van de kerkdiensten, gemeentediaconaat en -pastoraat, jeugdwerk en het advies inzake begroting en afrekening vallen onder verantwoordelijkheid van de wijkraden. De zaken die dus met de aparte gemeenten te maken hebben, worden beslist door de wijkraden. Daarnaast komen er nog één com missie van beheer en diverse taak groepen. Het is de bedoeling dat er twee predikanten worden aange steld. Eén full-time predikant met ruime ervaring (zo'n tien jaar wordt genoemd) en een predikant voor halve dagen. Alleen al om financiële redenen is het voor de vier kerken gewenst om samen te werken. Tholen is momen teel nog de rijkste gemeente. Het eigen vermogen van de gemeente is 534.000 gulden. Over 1994 had men nog een overschot van 5600 gulden, maar over 1995 was er een klein tekort van 1450 gulden. De kérk heeft geen schulden. Anna Jacobapolder had over 1994 een tekort van 11.350 gulden en over '95 verwacht men eenzelfde tekort. De verwachting is volgens het eind rapport dat dit nog zal oplopen in de komende jaren. De gemeente heeft een reserve van 90.000 gulden en geen schulden. Oud-Vossemeer kwam over 1994 5000 gulden tekort. Waarschijnlijk is dat over vorig jaar aanzienlijk meer: 8300 gulden. Ook deze gemeente heeft geen schulden en de reserve is 85.000 gulden groot. In Poortvliet zit men financieel het krapste. Het tekort van 4300 gulden in '94 en waarschijnlijk 8000 gulden in '95 toont een stijgende lijn die ook de komende jaren waarschijnlijk zal doorzetten. Door een legaat van 10.000 gulden kan de gemeente in Poortvliet de rekening over vorig jaar nog positief afsluiten. Op de gebouwen rust een lening van 22.000 gulden waarvoor jaarlijks 5500 gulden moet worden afgelost. Behalve dit zijn er geen schulden. De tekorten baren de commissie zorgen. "Deze tekorten worden tot nu toe goedgemaakt door toevallige, eenmalige meevallers of door de algemene reserve of het eigen kapi taal aan te spreken", schrijft de adviescommissie in het eindrapport. Ze noemt het zelfs 'een teken aan de wand dat het financieel niet goed gaat'. "Men kan dat soms een tijd lang volhouden, maar gezien de omvang van de tekorten is het naar de mening van de commissie duide lijk dat binnen enkele jaren de bodem van de kerkelijke schatkist in zicht komt." Maar ook het ledental en de kerk gang zijn niet al te hoog. In totaal tellen de Gereformeerde Kerken van Tholen 1045 leden. De Ichthuskerk in Tholen is met 482 leden de groot ste. Daarvan bezoeken er gemiddeld 150 de morgendienst en slechts 40 de middagdienst. Dan volgt Anna Jacobapolder met 264 leden waar van er 110 de morgendienst meema ken en 25 de middagdienst. De Ont moetingskerk in Poortvliet telt 161 leden. Gemiddeld gaan er 60 's mor gens ter kerke en 25 's middags. In Oud-Vossemeer was het niet renda bel meer om een tweede dienst te houden. De morgendienst wordt door 60 van de 138 leden bezocht. Dat betekent dat gemiddeld zo'n 36,4 procent van de leden de mor gendienst bezoekt en 8,6 procent de middagviering. Deze leden betalen een vrijwillige bijdrage. Volgens het eindrapport lopen de jaarbedragen per lid nogal uiteen: 90 gulden in Oud-Vosse meer, 172 gulden in Poortvliet, 145 gulden in Anna Jacobapolder en 185 gulden in Tholen. Volgens de com missie is dat te laag. Het landelijk gemiddelde ligt op 208 gulden. Het eindrapport meldt dan ook, dat wan neer de bijdrage gemiddeld met 50 gulden per lid omhoog zou gaan, dit de nieuwe gemeente ruim 50.000 gulden extra zou opleveren. Daarom zou de nieuwe commissie van' beheer meer aan de vrijwillige bij dragen moeten trekken, aldus de commissie. Dat zal overigens ook nodig zijn, wil de nieuwe 'streekgemeente' zoals het ook wel genoemd wordt, twee predikanten aan kunnen stel len. Eén full-time predikant en een parttimer kosten volgens de advies commissie bij elkaar 1,5 ton per jaar (respectievelijk ongeveer 108.500 en 41.500 gulden). Daar komt nog eens 35.000 gulden bij voor de dien sten die door andere predikanten moeten worden geleid. Resultaat is 185.000 gulden aan salariskosten. Momenteel geven de vier kerken bij elkaar in totaal 150.000 gulden uit aan predikanten. Dat betekent een gat van 35 mille. Tel daar het exploi tatietekort van de vier gemeenten bij op (25.000 gulden) en er ontstaat een tekort van 60.000 gulden. Dus meent de adviescommissie: "Er is in feite niet de noodzakelijke financië le ruimte aanwezig voor 1,5 predi kantsplaats. Als gevolg van het ver wachtte exploitatietekort van 60.000 gulden zelfs niet om één predikant met tien dienstjaren te bekostigen." Toch meent de adviescommissie dat met een extra inspanning voor de vrijwillige bijdrage en de bundeling van de krachten, de streekgemeente haalbaar is. De vier kerken bestaan al vrij lang. De oudste gemeente is die in Oud- Vossemeer. Daar bezochten zo'n zestien 'afgescheidenen' van de Her vormde Kerk eind 1835 huisdiensten in het huis van J.F. de Later. In 1851 kochten vier particulieren een stukje grond aan de Molenstraat en zetten er een schuur weg waarin 'godsdien stoefeningen' werden gehouden. Dat was eigenlijk niet toegestaan, maar het werd gedoogd. Dit werd een Gereformeerde Gemeente onder het Kruis. In 1871 werd er een nieuwe kerk gebouwd aan de Achterweg, nu de Hofstraat. Deze kerk ging over naar de Gereformeerde Kerken in Nederland. In de tweede helft van deze eeuw werd het gebouw afge broken en een nieuwe kerkzaal ver rees. De volgende in leeftijd is Tho len. Daar werd op 25 oktober 1851 de Christelijke Afgescheiden Ge meente gesticht. Deze gemeente kerkte in een gebouw aan de Hoog straat 36. Op 18 oktober 1888 werd de Nederduitse Gereformeerde Kerk opgericht en deze gelovigen gingen in de Doelweg ter kerke. Vier jaar later fuseerden deze twee gemeenten onder de Gereformeerde Kerken in Nederland. Daarbij werd het gebouw in de Hoogstraat Gereformeerde kerk A en dat in de Doelweg Gere formeerde kerk B. In 1908 gingen allen samen naar de kerk in de Doel weg. Ook dit werd later deze eeuw vrijwel helemaal afgebroken en een nieuw gebouw (de Ichthuskerk) ver rees op die plaats. In 1856 werd in Poortvliet een Gere formeerde Gemeente onder het Kruis opgericht die aanvankelijk kerkte in een gebouw, zonder daar toestemming voor te hebben. Een jaar later kreeg men wel toestem ming om een kerk te bouwen aan de De Gereformeerde Kerk in Anna Jacobapolder heeft momenteel een parttime predikant (ds. J. van der Meulenen is één van de twee gemeenten die nog een pastorie heeft. leden ter kerke in de voormalige meestoof Wilhelmina Regina bij het gehucht De Sluis. Later, in 1895, kregen de Gereformeerden een eigen kerkgebouw met pastorie aan de Langeweg. Zowel de kerk als de pastorie zijn momenteel verbouwd tot woonhuis, want in 1959 werd er een nieuwe kerk weggezet aan de overkant van de Langeweg. De vier Gereformeerde kerken hadden al samenwerkingsverban den voor ondermeer catechesa- ties. Bovendien delen Poortvliet en Tholen een predikant en ook Anna Jacobapolder en Oud-Vos semeer deden dat tot voor kort. Als de gemeenten het plan voor april goedkeuren (er worden gemeenteavonden voor belegd) zal er na anderhalve eeuw een einde komen aan de zelfstandige Gere formeerde Kerken op Tholen en Sint-Philipsland. Stoofstraat naast het armenhuis. Onder ds. Steenblok vond er in de oorlog een scheiding plaats. In 1943 braken dertig leden, onder wie één kerkeraadslid, met de Gereformeer de Kerken in Nederland en gingen over naar de Gereformeerde Gemeente. Twee jaar later werd het kerkgebouw flink beschadigd door een VI (een Duitse 'vliegende bom') die in Poortvliet ontplofte. In '51 werd het pand verkocht aan een han delaar en een jaar later verrees aan het Zuidplantsoen met hulp van veel vrijwilligers een nieuw, klein kerkje 'De Ontmoetingskerk'. Anna Jacobapolder is de jongste van de vier Gereformeerde kerken. Er woonden in het dorp van oudsher veel 'afgescheidenen' en daarom werd op 11 april 1878 (31 jaar na het ontstaan van de Anna Jacobapolder) een Christelijk Gereformeerde Kerk opgericht. Aanvankelijk gingen de De Gereformeerde Kerk in Oud-Vossemeer is de oudste gemeente van de vier kerken die willen gaan fuseren. Voor het eerst sinds vier jaar is het aantal doden door verkeersonge lukken in Zeeland in 1995 weer toegenomen. Er vielen 46 dodelijke ver keersslachtoffers en dat zijn er tien meer dan in 1994. Van die 46 dode lijke ongevallen vonden er vier plaats op Tholen. de leeftijdscategorie 16 en 17 jaar ruim twee keer zoveel doden in het verkeer vallen dan bij de overige jeugd. Opvallend is dat verhoudingsgewijs het aantal eenzijdige ongelukken het grootst is (26 procent van het totaal). In 54 procent van de ongevallen waren er personenauto's bij betrok ken. Tholen stond tot aan de zomer vakantie in de lijst met dodelijke ongevallen onderaan met nul ver keersdoden. Maar in de tweede helft van het jaar liep dat snel op tot vier. Twee bromfietsers werden aangere den door respectievelijk een auto en een vrachtwagen bij Poortvliet en Sint-Maartensdijk. Een fietser werd bij Sint-Annaland geschept door een auto en een personenwagen beland de op de provincialeweg tussen Sta- venisse en Sint-Maartensdijk in de sloot. Bij de meeste dodelijke onge vallen in Zeeland zijn volwassenen van 23 jaar en ouder het slachtoffer. Onder de jeugd is opvallend dat er in Het regionaal overlegorgaan ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ) concludeert dat de explosieve toena me van ongelukken met een dodelij ke afloop voor het grootste deel te wijten is aan de Bevelanden (twaalf ongevallen meer dan in 1994) en Noord-Zeeland (Tholen, Sint-Phi lipsland en Schouwen-Duiveland met een stijging van vijf). Een oor zaak voor de toename kan het ROVZ moeilijk vinden, maar toeval speelt volgens het orgaan een rol. Dit omdat er meer mensen per onge val omkwamen. Op de Bevelanden wordt extra ver keerstoezicht gehouden. VVN heeft gevraagd om een duurzaam veilig verkeerssysteem voor de Bevelan den en Noord-Zeeland, maar gede puteerde J.I. Hennekeij .(voorzitter van het ROVZ) zegt dat er geen draagvlak voor is. Hij wijst daarbij op de al opgevoerde controles. Er zijn extra inspanningen in het kader van het gericht verkeerstoezicht beloofd. Overigens meldt hij erbij dat er ook vanuit de regio's zelf initiatieven ontplooid zullen moeten worden. Het breed moderamen (bestuur) van de provinciale kerkvergadering van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft ds. J. van der Sleen uit Scher- penisse per 1 maart ontheven van zijn ambt. Hem is een akte van ont slag gestuurd. Volgens de kerkeraad van de Hervormde Gemeente Scher- penisse heeft de uitgetreden predi kant inmiddels ook als lid van de Nederlandse Hervormde Kerk bedankt. De gevolgen van een en ander zijn, dat hij geen ambtshande lingen meer mag verrichten, zoals verkondiging van het Woord en bediening van de sacramenten. "Dat hij als zodanig meent werkzaam te moeten en mogen blijven, kan niet anders verstaan worden dan als mededeling, dat hij buiten het ver band van de Nederlandse Hervorm de Kerk als predikant op persoonlij ke titel verder wil gaan", aldus een mededeling van de kerkeraad. Aangezien die niet meer volledig is door het uittreden van één ouderling en twee diakenen, heeft het bestuur van de classis ds. J. van Dijk en ouderling J.P.C. van Zielst, beiden uit Tholen, aan de kerkeraad van Scherpenisse toegevoegd. Ds. A. den Hartog uit St. Maartensdijk is als consulent aangewezen. Intussen preekt ds. Van der Sleen ook in Oud Gereformeerde Gemeenten in Nederland, o.a. in Zierikzee. Ook spreekt hij binnen kort in Oud-Vossemeer voor de Gereformeerde Bijbelstichting. Met zorg volg ik de berichten in de Eendrachtbode over het uittreden van ds. J. v.d. Sleen te Scherpenisse uit de Ned.Herv.Kerk. Ik heb er geen behoefte aan om op zijn beweegredenen in te gaan. Wel wil ik wijzen op één aspect, waar gemeenteleden die ds. Van der Sleen volgen, moeite mee kunnen krijgen. Ik las, dat het zijn bedoeling is om in de door hem geleide kerk diensten het Heilig Avondmaal te vieren en de Heilige Doop te bedie nen. Dit laatste brengt mij tot dit briefje. Immers, zijn de kerkdien sten die ds. Van der Sleen wil gaan leiden, diensten binnen het kader van een in ons land erkend kerkge nootschap? Indien niet, heeft dat dan misschien als consequentie, dat kin deren die 'straks' door ds. Van der Sleen gedoopt worden, bij andere kerken - zoals bijvoorbeeld de Her vormde Gemeente Scherpenisse - als niet-gedoopt worden be schouwd? U kunt zich voorstellen, wat dat voor ernstige en vervelende gevolgen kan hebben! Ik meende dit te moeten opmerken, want - zoals ds. Van der Sleen in de Eendracht bode van 29 februari ook al opmerkt - 'de meeste hervormden weten niet wat er allemaal speelt.' Voorwaar, een waar woord, zeker in het hier voor gesignaleerde geval. M. Prak Ritzema Boslaan 52 3571 CT Utrecht i J f'i Het fietspad langs de Hiksedijk wordt verlegd. Een machine graaft de nieuwe bedding pal naast het oude pad. Op de Hiksedijk bij Oud-Vosse meer wordt druk gewerkt aan reconstructie van de T-splitsing met de Kreekweg. Belangrijkste verandering wordt, dat verkeer op het fietspad niet langer voor rang heeft op afslaand verkeer dat over de weg rijdt. De vluchtheuvel wordt vervangen door een kleiner exemplaar en vanuit de richting Sint-Annaland vervalt de voorsor- teerstrook richting Oud-Vosse meer. Naast het aspect van de ver keersveiligheid - bij voorsorteren belemmert afslaand verkeer het zicht voor rechtdoorgaand ver keer - speelt ook het financiële aspect een rol. Het asfaltopper- vlak wordt namelijk verkleind en dat betekent voor de toekomst een besparing. De weg komt niet voor op een urgentielijst van de provin cie, maar wordt nü aangepakt omdat er geasfalteerd gaat wor den. Van Dijck-Petit voert het werk uit in opdracht van de pro vincie. Het asfalteren omvat de provinciale weg vanaf dit punt tot aan de Veilingweg bij Sint-Anna land: de Broekseweg, Bartelmeet- weg, Priestermeetpolder, Joanna Mariapolder en Oude Zeedijk. Een stuk weg van 600 meter ter hoogte van de fietstunnel aan het begin van de Oude Zeedijk blijft buiten het asfalteringswerk. Op de T-splitsing Hiksedijk-Kreekweg verdwijnt de vluchtheuvel in de provinciale weg maken voor een kleinere.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 17