Samenwerking moet boer voordeel geven in Sint-Philipsland Leden Voedingsbond FNV merken niet veel van fusie Goud voor zilveren leden CNV Individualisme is over hoogtepunt heen Onze Top 10 van deze week. 0 O 0 0 1.69 798 1.49 1.49 1.49 1.19 1.19 2.69 1.89 16.99 Albert Heijn Tholen en St. Philipsland Hebt U nieuws? Plaatselijke contactpersonen blijven belangen behartigen Hout- en Bouwbond wil doorbetalen volledig loon bij ziekte Schutse mag vacatures niet meer invullen 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. (Opeo\aa\ voor jou Donderdag 14 maart 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Ideeën over burenhulp en samen inkopen Een efficiënter gebruik van landbouwmachines door burenhulp. En gezamenlijke in- en verkoop. Die twee zaken reikt het rapport Sint-Philipsland 2001 de agrari sche sector op het voormalige eiland aan. De vereniging agrarisch belang (VAB) zal beide zaken nader uitwerken. "Héél voorzichtig bouwen aan een hechtere samenwer king", aldus VAB-voorzitter L. de Oude. Hij kreeg don derdag in Anna Jacobapolder het eerste exemplaar van het rapport uit handen van voorzitter W.C. van Nieuwen- huijzen van de commissie 2001 Geen verplichting P.M. van Eekelen (92) overleden Vertrouwen De leden van de Voedingsbond FNV zullen nauwelijks iets merken van de fusie van zeven Thoolse afdelingen tot één. "In iedere plaats blijft dezelfde contactpersoon beschikbaar voor de leden. Deze mensen nemen ook zit ting in het bestuur en zo zal er meer onderling contact zijn", zei voorzitter M. Poot vrijdagavond in Poortvliet op de eerste ledenvergadering van de nieuwe afdeling Tholen. Bedrijvigheid Goud met diamant Drie leden van de Hout- en Bouwbond CNV Sint-Phi lipsland zijn vrijdag onderscheiden wegens langdurig lidmaatschap. Districtsbestuurder T.J. van Rijssel reikte gouden spelden uit aan afdelingsvoorzitter A. de Raat, oud-bestuurslid A.C. Maas en S. Fonteijne. Alledrie zijn ze 25 jaar lid van de vakbond. Vraagbaak Professor Balkenende bij CDA Tholen: Een samenleving waarin oog is voor elkaar, voor bepaal de waarden. Een samenleving waarin het gezin beteke nisvol kan zijn. Een samenleving waarin niet, zoals nu, de staat tegenover de markt wordt geplaatst. Dat zijn din gen waarvoor het CDA wil staan. Die boodschap bracht prof. mr. dr. J.R Balkenende uit Amstelveen dinsdag avond in Meulvliet. Doorschieten Compromissen Voorslraat 15 - lel. 0166-652490 - wo.rnid. gesloten Zaken vinden die de leden voordeel bieden was, zo zei Van Nieuwen- huijzen, de opdracht waarmee de commissie aan de slag ging. De in 1991 uitgebrachte agrarische toe komstvisie Sint-Philipsland 2001 werd halverwege de rit kritisch bekeken en bijgesteld. "Met dat rap port is eigenlijk weinig gedaan", aldus Van Nieuwenhuijzen. Zijn uit twaalf mensen bestaande commissie kwam tot de slotsom dat samenwer king op bedrijfsniveau kosten bespaart en dat het gezamenlijk ope reren op de markt voordeel kan opleveren. Een goed voorbeeld was er vorig jaar, toen zes Sint-Philips- landse boeren een gezamenlijke drainage-offerte vroegen. Het lever de hen een voordeel op van zo'n 18.000 gulden. Het verschil tussen de hoogste en de laagste aanbieding was een kwartje per strekkende meter. Voor dit jaar wil het VAB-bestuur opnieuw de gezamenlijke 'inkoop' van drainage bekijken, alsmede van dieselolie. Voor de toekomst valt te denken aan meststoffen, zaaigoed, gewasbeschermingsmiddelen en zelfs mechanisatie. Overigens is het niet de bedoeling dat de VAB zaken gaat doen voor de leden, maakte De Oude duidelijk. En over de aanspra- Op 92-jarige leeftijd is maandag dhr. P.M. van Eekelen overleden, bij de lezers van de Eendrachtbode bekend als maker van vele gedich ten. De op 9 januari 1904 in Tholen geboren Piet van Eekelen hield altijd een band met het eiland, ook al woonde hij sinds 1920 in Bergen op Zoom. Nadat hij in 1969 als fabri- cagechef bij de Liga-fabrieken in Roosendaal met pensioen ging, maakte hij vaak een rondrit op Tho len, bezocht er kennissen en deed er ideëen op voor gedichten. Zijn poë zie was voor een breed publiek her kenbaar. Het ging over de jaargetij den, de natuur, vakantiereizen, oor log in de Golf, feest in Tholen of bij voorbeeld het nieuwe woongebied de Bergse Plaat. En vaak klonk er zijn dankbaarheid tot de Schepper in door: 'Nu ik zo oud geworden ben en ik de Schepper hierin ken', dichtte Van Eekelen ter gelegenheid van zijn 90ste verjaardag. In 1978 kwam zijn eerste gedichtenbundel uit en ter gelegenheid van zijn 90ste ver jaardag verscheen in januari 1994 Mijmeringen IV. Hij wilde toen nog van alles, maar het teruglopen van zijn gezichtsvermogen vormde een steeds groter wordende handicap voor dichter Van Eekelen. Het Kerstgedicht, dat hij in december 1995 voor de zeventiende keer in de Eendrachtbode publiceerde, hield hij nog vol, maar overigens bleef zijn produktie noodgedwongen beperkt. Dat Van Eekelen niet alleen door vele lezers, maar op een breed front werd gewaardeerd, bleek uit zijn verschillende onderscheidin gen. Hij wordt zaterdagmorgen van uit de parochiekerk van O.L. Vrouw van Lourdes begraven. kelijkheid moeten goede afspraken gemaakt worden, want die kan nooit bij de vereniging liggen. Ook bena drukte hij dat er geen verplichting is om mee te doen; een groepje boeren kan onderling proberen afspraken te maken. "Iedereen heeft immers zijn per soonlijke voorkeuren." Bij mechani satie komt de inruil om de hoek kij ken en daarom is het belangrijk om tevoren goede afspraken te maken. "Het is zaak om het kwantumvoor deel uit te buiten, want we zullen het als boeren moeten verdienen aan de kostenkant." Gezamenlijke verkoop van bijvoorbeeld stro en hooi, of zelfs aardappelen, moet ook niet uit gesloten worden. Het lijkt een stap terug naar de oude in- en verkoop coöperaties. "Het geeft aan dat boe ren hun - door fusies ontstane - coö peraties meer als handelshuis zien. Het teruggrijpen op een gezamenlij ke inkoopcombinatie is geen nostal gie, maar ontstaat in een tijd dat bedrijven het moeilijk hebben", meende A.A. van Nieuwenhuijzen. Een tweede zaak is de burenhulp. Er is een lijst gemaakt van alle voorko mende werkzaamheden met daarbij een tarief. Dat is gebaseerd op het handboek van het proefstation akkerbouw, de geldende prijzen in de streek en het loonwerktarief. De bedoeling is dat alle leden zo'n lijst krijgen en daarop invullen welke werkzaamheden ze eventueel voor anderen willen verrichten. Op die manier wordt een rendabeler gebruik van de machines bereikt. De Oude gaf aan dat dit een eerste, voorzichtige stap is. J. Boudeling maande ook tot voorzichtigheid: "Een boer is individualistisch. Soms lukt samenwerken niet eens met de buurman." De Oude was zich hier van bewust. "Gaat er iets fout, dan heb je een achterstand van jaren. Maar we moeten met elkaar vertrou wen opbouwen en leren samen te werken." P. Timmers informeerde in dit verband naar een gezamenlijke wasplaats voor machines en De Oude zei dat dit in onderzoek is. Tenslotte kijkt de commissie in het rapport naar de mini-camping, omdat deze als een reëel initiatief voor Sint-Philipsland wordt gezien. De eisen die de gemeente stelt aap. deze neventak zijn op een rij gezet, evenals een saldoberekening. Onze redactie staat voor 11 Bel 0166-652752 Ook per fax 0166-653318 kunt tJ berichten doorgeven. Postadres: Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland Zèeuwse avond. In het dorpshuis Luctor et Emergo in Rilland wordt zaterdag 23 maart een Zeeuwse avond (met een bolus bij de koffie) gehouden m.m.v. Anja Kopmels, Jan Zwemer en het Westkappels kwartet. Aanvang 20.00 uur. Advertentie I.M. D.M. Bijl uit Poortvliet is een halve eeuw lid van de Voedingsbond FNV. Hij wordt geflankeerd door de zilveren jubilarissen A. Brusselaars (links) en P. Vis uit Oud-Vossemeer. Reden om de zeven afdelingen samen te voegen, was ondermeer een uitspraak van het FN V-congres dat afdelingen met minder dan vijf tig leden geen bestaansrecht hebben. Diverse Thoolse afdelingen van de Voedingsbond hadden al geen bestuur meer, maar nog slechts een contactpersoon die voorzitter, secre taris en penningmeester tegelijk was. Bij één van de afdelingen dreigde het complete dagelijks bestuur te verdwijnen omdat ze er gezien hun leeftijd mee wilden stop pen. "Daarop zijn de koppen bij mekaar gestoken om over samen voeging te praten. Elke afdeling raadpleegde de leden en daaruit bleek geen tegenspraak", vertelde Poot de ongeveer dertig aanwezigen in Tolrust. Er is nu één afdeling met zo'n 220 leden, die wordt gevormd door de voormalige afdelingen Sint-Maar tensdijk, Poortvliet/Scherpenisse, Sint-Annaland, Stavenisse, Oud- Vossemeer, Botshoofd (waarvan een tiental leden inmiddels bedank te) en Sint-Philipsland. "Natuurlijk zullen er aanloopmoeilijkheden zijn", aldus de voorzitter. "Maar als volwassen mensen met een gezond verstand komen we er wel uit, want we staan voor één doel: een sterke vakbeweging. Want die is nog altijd nodig." Als eerste bestuur werd gekozen: voorzitter M. Poot (Poort vliet), secretaris M. Goedegebuure (Oud-Vossemeer), penningmeester M.M. Hage (Poortvliet), W. Koop man (St. Maartensdijk), I.C. Geuze (Stavenisse), H.Q. Janse (St. Anna land), J.C. Verwijs (St. Philipsland) en J. van Riet (Tholen). In de kas- commissie werden H. Suurland, C. Quist en P. Vis benoemd. De fusie blijkt overigens financieel nadelig uit te pakken. In plaats van dat de voormalige afdelingskassen worden samengevoegd, moet alles wat er méér in zit dan een bepaald bedrag per lid statutair aan het hoofdbestuur worden afgedragen. D.C. Kaashoek uit Sint-Maartens dijk stelde dit tijdens de rondvraag aan de orde. "We hebben met zijn allen niet goed opgelet tijdens de fusiebesprekingen", moest voorzit ter Poot vaststellen. Districtsbestuurder mevrouw L. Schoone zei dat Kaashoek uiteinde lijk de kat de bel aanbond aangaande de fusie. "Met lede ogen zag hij aan hoe het ledental in Sint-Maartens dijk daalde. Maar hij was ook realis tisch, want er zijn nu eenmaal min der landarbeiders. De agrarische bedrijvigheid op Tholen en Sint- Philipsland is afgenomen en dat heeft consequenties voor het leden tal van de Voedingsbond." Mevrouw Schoone wees erop dat het om hele oude vakverenigingen gaat: Sint-Maartensdijk bestaat 75 jaar, Poortvliet en Oud-Vossemeer 70 jaar. De veranderende tijd heeft ook tot de fusie bijgedragen. "De belangenbehartiging moet allemaal sneller. Dan ontkom je er ook niet aan om samen te gaan." Ze bedankte alle oud-bestuursleden van de voormalige afdelingen voor hun inzet. Kaashoek kreeg, symbo- lish voor allemaal, een boek over de vakbeweging aangeboden. "We nemen afscheid van mensen die, vaak jarenlang, de vakbeweging op dit eiland een gezicht hebben gege ven. Die veel van hun vrije tijd wil den opofferen om op te komen voor de belangen van werknemers", aldus mevrouw Schoone. "En dat opko men voor belangen leverde niet altijd applaus op. Ook nu nog niet altijd." De districtsbestuurder stelde dat de vakbond vroeger verankerd was in de maatschappij. "Als je in Sint-Maartensdijk voorzitter was van de Anab, zat je ook in de gemeentepolitiek." De bijeenkomst werd aangegrepen om een aantal vakbondsjubilarissen in het zonnetje te zetten. Van de acht waren er slechts drie aanwezig. A.W.A. Brusselaars en P.A. Vis kre gen een zilveren speld voor 25 jaar lidmaatschap, D.M. Bijl uit Poort vliet goud met diamant omdat hij een halve eeuw lid is van de Voe dingsbond. De 75-jarige Bijl werd lid in 1945, was 23 jaar lang voorzit ter van de afdeling Poortvliet en zat van 1953 tot 1966 ook nog voor de arbeiderslijst in de gemeenteraad in zijn woonplaats. "U werd lid in een periode van opbouw en wederopbouw, toen er nauwelijks iets geregeld was", zei mevrouw Schoone. "De ziektewet, werkeloosheidswet, kinderbijslag en het minimumloon zijn in die tijd allemaal over de ruggen van de werknemers geregeld. U en uw generatiegenoten hebben ook gezorgd voor een goed pensioen." Volgens mevrouw Schoone is er ook nu weer van alles mis en zal dt oude vakbondsstrijd weer opgepakt moeten worden. "De ziektewet wordt afgeschaft en geprivatiseerd. Als dat leidt tot wachtdagen, zou dat een schandelij ke zaak zijn. Er zal gerepareerd moeten worden wat de overheid afbreekt." Mevrouw Schoone zei dat de werkgevers tot niets bereid zijn en wees daarbij op de tuinbouw, een bedrijfstak met 60.000 werknemers waarvoor al een jaar geen cao meer bestaat. "Het merendeel van de huidige generatie is niet in staat om de strijd op te pakken. Daarom is de kennis van de oude rotten van belang", aldus mevrouw Schoone op de bij eenkomst van de Voedingsbond Tholen. De vijf andere jubilarissen kregen hun speld thuis. Het waren J.C. Potappel uit Oud-Vossemeer (40 jaar), D. Verwijs en J. Verwijs uit Sint-Philipsland en G. Westerweel en J. Koopman uit Sint-Maartens dijk (allen 25 jaar). De zilveren jubilarissen van de Hout- en Bouwbond CNV te Sint-Philipsland, v.r.n.l. S. Fonteijne, A.C. Maas met echtgenote en A. de Raat met echtgenote. "Juist in deze tijd, als de regering de Rijssel. Hij wees ook op de uitbrei- ziektewet afschaft, vraag je je mis schien af wat je aan de vakbond hebt", zei Van Rijssel. "Maar als de metaal geen bond had gehad, zou den de werknemers in die sector sinds 1 maart maar 70% ziekengeld meer hebben." Ook heeft het CNV eraan meegewerkt dat de vut-leeftijd op 57 jaar wordt gehandhaafd, ter wijl de uitkering tot het jaar 2000 wordt afgebouwd naar 375%. Geprobeerd is om een spaarplan voor de leden te maken, aldus Van ding van het dienstenpakket, waar mee de vakbond aantrekkelijk wordt gemaakt. Het CNV maakt op dit moment een groei door. Van Rijssel was blij dat hij de spelden mocht uitreiken aan De Raat,Maas en Fonteijne. Namens de afdeling kwamen daar nog bloemen bij. De districtsbestuurder vertelde de 25 aanwezigen in De Wimpel een en ander over het verdwijnen van de plaatselijke vertegenwoordigers van het sociaal fonds bouwnijverheid. Daarvoor in de plaats komt een regionale man in Sint-Maartensdijk. CNV en FNV zouden deze nieuwe functionarissen aanvankelijk geza menlijk huisvesten, maar de FNV heeft inmiddels afspraken gemaakt met de arbeidsbureaus. Dat zit het CNV niet lekker, maakte Van Rijssel duidelijk. Het aanstellen van een zogenaamde vraagbaak, die leden met vragen en problemen moet opvangen, kwam vrijdag ook aan de orde. Dit houdt direct verband met het opheffen van districtskantoren en vormen van grotere regio's. Tenslotte belichtte de districtsbe stuurder de veranderingen in de ziektewet. Hij zei dat op grond van de cao 100% doorbetaling van het loon bij ziekte moet plaatsvinden. Wijziging daarvan moet bij de onderhandelingen voor de nieuwe cao door de vakbond niet geaccep teerd worden, aldus Van Rijssel. Hij vertelde nog dat werknemers over de aard van hun ziekte geen mede deling hoeven doen aan de werkge ver, maar uitsluitend aan de arbo- coördinator. In zijn openingswoord herdacht voorzitter De Raat het vorig jaar overleden lid A.M. Steijn, die als oprichter van de afdeling te boek staat. Hij noemde de ontwikkelingen van dit moment rondom de sociale zekerheid een verslechtering van de positie van de werknemers. Het individualisme is over zijn hoogtepunt heen, aldus Balkenende. "Destijds vond men de individuali sering prima, omdat mensen zich konden ontplooien. Maar steeds meer komen de nadelen aan het licht: vereenzaming van mensen, het uiteen vallen van maatschappelijke verbanden. Het begrip individuali sering wordt tegenwoordig anders gewogen." Balkenende, Zeeuw van geboorte, is wetenschapper aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en wetenschappelijk medewerker van het CDA-instituut. Hij is secretaris van de werkgroep strategisch beraad die de nota 'Nieuwe wegen, vaste waarden' voorbereidde, het stuk over de toekomstvisie van de chris ten-democraten. "Wij willen aan de vaste waarden niet tornen. Naar de toekomst kij ken, maar tegelijk zien wat de men sen nü bezig houdt", aldus Balken ende. Vrijheid van onderwijs, het publieke omroepbestel, een veilige samenleving met participatie door iedereen zijn zaken waaraan het CDA hecht. "En een solide overheid. Die heeft in het verleden veel beloofd, maar is niet altijd betrouwbaar gebleken", zei Balkenende. Onlangs werd de overheid ook op een ZMO-bijeen- komst als onbetrouwbaar afgeschil derd. Het CDA zet zich af tegen de vrije-markteconomie waar het hui dige kabinet zich op richt. "We kie zen voor een goed arbeidsvoorwaar denoverleg, bescherming van het sociaal minimum. Want economi sche dynamiek kan niet zonder sociale zekerheid." Dat tornen aan de sociale zekerheid, de inbreuk op de zondagsrust, de discussie over de vrijheid van onderwijs. Allemaal zaken die vol gens Balkenende illustreren wat er gebeurt zonder christen-democraten in de regering. Dat bepaalde waar den van belang zijn, wordt volgens hem in de coalitie al merkbaar. "Bin nen de PvdA neemt de twijfel over het kabinetsbeleid toe omdat er stap pen genomen worden die niet gaan volgens de waarden die men heeft. En ook de VVD voelt aan dat de zaak aan het doorschieten is. Bol- kestein neemt gaandeweg de the ma's uit ons rapport over." In de discussie kwam aan de orde dat bij mensen weer meer de wens leeft om het gesprek aan te gaan over zaken waarom het in het leven écht gaat. Mensen, ook jongeren, hebben weer meer de behoefte om samen dingen te doen. Verder groeit het begrip voor het christelijk-zijn. "Er is weer ontvankelijkheid, de bereidheid met elkaar het gesprek aan te gaan." Klein rechts kwam ook nog ter spra ke. Balkenende sprak tegen dat de C van CDA (dus het christelijke ele ment) verwaterd zou zijn, zoals deze partijen vaak beweren. Hij wees daarbij op de ontwikkelingen die onder het huidige paarse kabinet gaande zijn. "En je moet niet verge ten dat wie bereid is politieke ver antwoordelijkheid te dragen, bereid moet zijn tot compromissen. Je werkt in onze democratie immers met politieke minderheden", aldus Balkenende. Hij noemde het geen goede zaak als christelijke' partijen elkaar stemmen af zouden snoepen. De bijeenkomst werd door twaalf mensen - waaronder drie uit Halste ren/Bergen op Zoom - bezocht. De provincie heeft bejaardenhuis De Schutse te Sint-Annaland gekort op het personeelsbudget. Het verzor gingshuis heeft momenteel 1,5 for matieplaats teveel. Gedeputeerde staten hebben daarom bepaald dat het Sint-Annalandse tehuis de even tuele vacatures die ontstaan niet meer mag opvullen totdat de juiste personeelsformatie is bereikt. Dat is het gevolg van een daling van de zogeheten meerzorg (extra verzor ging voor bewoners) in De Schutse. Vorig jaar was dat gemiddeld 38 minuten per bewoner, terwijl het een jaar eerder 43 minuten was. Volgens directeur J. Westdorp van De Schut se wordt de soep niet zo heet gege ten als ze opgediend wordt. "Die daling in de meerzorg werd veroor zaakt doordat er in het afgelopen jaar een aantal mensen in ons tehuis zijn overleden die veel extra zorg nodig hadden. Maar die meerzorg stijgt inmiddels alweer. Het cijfer wordt elk jaar opnieuw berekend aan de hand van de eerste drie kwar talen. Daarom zou het best zo kun nen zijn dat we volgend jaar weer meer mensen mogen hebben", zegt Westdorp. "Vooralsnog heeft het geen gevolgen voor het tehuis. We mogen niemand ontslaan en zolang er niemand weggaat - en het verloop is bij ons gelukkig erg klein - gebeurt er niets. Alleen als er iemand weggaat, dan hebben we een probleem." O Witlof, 500 gram Schouderkarbonade, 500 gram^754.25 kilo ®®©©J&9£f on Schouderham, dik of dun gesneden, verpakt, per 100 g cn Chocolademelk, vol of halfvol, pak 1 liter of 3 pakjes a 0.2 liter CU Ontbijtkoek, 500 gram, volkoren-, oude wijvenkoek, gesneden of kandijkoek, per stuk Nü Punica, sinaasappel of multivrucht, fles 1 literJ^ 1.59 of navulpak 0.2 HterlSiT Smiths Cheetos frites |F59j, Chipito pinda of - kaas ©®®©©JF49f, zak 100 gram Knorr Spaghetteria, diverse soorten, zakje ca. 150 gram &£f Delacre Nobo sprits, original ©©4^1.49 choco puur choco melk kaneel of kokos pak 200 gram Dobbelman Compact, navulpak 4 kilo Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 16 maart a.s. Advertentie I.M. 0° BIJ den Engelsman en van Driel vind je ook voor dit voorjaar een aparte kledinglijn die speciaal voor jou is samengesteld. Mooie frisse kleuren en vlotte modellen geven jou de kans tot creatief combineren. Vlotte rokken - grappige bloesjes - gilets - pullovers - leuke jurken en hoedjes. Je moet gewoon eens komen kijken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 7