Vossemeerse Anthoniusschool krijgt augustus Bergs bestuur Vishandel Schot in de problemen 'Het ging in de eerste proef meteen goed en dat bleef zo' EHBO-ploeg Stavenisse pakt Zeeuwse titel AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Vijf mille voor zorgloket Verkeersproject op Scheldecollege St. Maartensdijk Toch alle 5 muziekkorpsen naar koningin Kinderen zingen de Zilvervloot Donderdag 14 maart 1996 52e jaargang no. 18 Lowys Perquinstichting met katholieke basis- en speciale scholen Met ingang van 1 augustus zal de rooms-katholieke basisschool Sint Anthonius te Oud-Vössemeer onder een ander bestuur vallen. Onlangs is een intentieverklaring voor bestuurlijke fusie ondertekend met de Lowys Por- quinstichting te Bergen op Zoom. De ouders van de 83 leerlingen zijn vrijdag in een brief ingelicht. Zeeland ver weg Bevoordelen Italiaan Rechtbank verleent uitstel van betaling De bekende Thoolse vishandel A.J. Schot zoon b.v. heeft uitstel van betaling gekregen. De Middelburgse rechtbank willigde het verzoek voor surseance van de directie in en benoemde mr. A.J. van Iwaarden uit Goes tot bewindvoerder. Dramatisch Huur Voorstraat 15 - tel. 0166-652490 - wo.mid. gesloten Tot hun eigen verrassing wonnen Alie Polderman, Mar cel de Wilde en Jannie Boogaard van de EHBO-ploeg uit Stavenisse zaterdag in 's Gravenpolder de vaardigheids- proeven van het district Zeeland. Met een verschil van 4 punten versloeg de Thoolse ploeg Goes dat vorig jaar en in 1994 winnaar werd en kans maakte op de wisselbeker. Uitslagen: Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers f 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De gemeente Tholen en het Schel decollege in St. Maartensdijk onder tekenen donderdag 28 maart een overeenkomst over een verkeerspro ject. Juni vorig jaar benaderde het gemeentebestuur de school of er plaats was voor het zogenaamde Vevo-project, waarbij er in overleg met Veilig Verkeer naar wordt gestreefd om verkeersprojecten bin nen het voortgezet onderwijs in te bedden. Er is al een proef geweest met controle van fietsverlichting en de komende maanden staan er drie projecten op het programma: school-thuis-route, veilig op de fiets en een bromfietscurcus. De onderte kening wordt in het restaurant van het Scheldecollege gevierd met een diner. Het vorige week geopende zorglo ket in St. Maartensdijk heeft van het Juliana welzijnfonds 5000 gulden subsidie gekregen. Met deze extra bijdrage aan de participantenraad kan het zorgloket zich verder ont- plooiien. Bij het zorgloket, dat ondergebracht is in het centrum thuiszorg aan de Dr. Tazelaarstraat, kunnen ouderen terecht voor advies en informatie op tal van gebieden. Behalve thuiszorg, warme maaltijd voorziening en aansluiting op het bejaardenalarm is dat ook (tijdelij ke) opname in een verzorgings- of verpleeghuis, dag- en nachtopvang, vrijwilligerswerk, alsmede de inva- lideparkeerkaart en -plaats. Eerst was er voor alle vijf muziek verenigingen geen plaats, maar nu gaan ze toch nog 30 april allemaal naar St. Maartensdijk om het bezoek van koningin Beatrix luister bij te zetten. Van Euterpe en Accelerando was dat al gemeld, maar nu is ook voor de koninklijke harmonie Con cordia uit Tholen een plaats inge ruimd. Op de vergadering van de Bond van muziekgezelschappen gaf voorzitter mevr. J. Provoost er de voorkeur aan om niet in St. Maar tensdijk, maar in Tholen zelf te spe len. De harmonie is nu echter gevraagd om het groot eilandelijk koor, bestaande uit 240 zangers, te begeleiden. Dit koor, o.l.v. Paul Heijboer, zal aan het eind van de Oostsingel opgesteld worden. Er doen leden aan mee van Sjaloom, Immanuël, Chantez a Dieu en Cres cendo uit Tholen, the Young Voices uit St. Annaland, Laudate Dominum uit Stavenisse, Rehoboth en Met hart en stem uit St. Maartensdijk, Van knop tot bloem, Comt nu met Sangh en VZOS St. Philipsland. Er zal ook voor de fanfares Concor dia St. Philipsland en O.V.M. Oud- Vossemeer nog een plaatsje inge past worden in de wandelroute van de koningin in St. Maartensdijk. Het muziekgezelschap uit het Poolse Ita- wa, dat rond 30 april Tholen bezoekt, zal dan niet meer 's mor gens, maar 's middags in St. Maar tensdijk optreden. De leerlingen van Oud-Vossemeerse basisschool Sint Anthonius zullen nauwelijks merken dat hun school onder een ander bestuur komt. De alsmaar ingewikkelder worden de regelgeving uit Den Haag, het invoeren van de lump-sumfinancie- ring met ingang van het schooljaar 1998/1999 en de bevoordeling van grotere schooleenheden door de overheid zijn, zo vertelt directeur A.J.G. Rijk, de redenen waarom de Vossemeerse school bestuurlijke samenwerking zoekt. "Voor een bestuur dat uit vrijwilligers bestaat wordt de verantwoordelijkheid door al deze ontwikkelingen erg zwaar. In de nieuwe organisatie beschikken we over meer professionele slag kracht." De leerlingen van de Sint Anthoni usschool zullen volgens Rijk nau welijks 'iets merken van de fusie, maar voor het personeel biedt ze voordelen. Met name bij afvloeiing en waarneming. De medezeggen schapsraad en de oudercommissie blijven intact. En de school krijgt een afvaardiging in de gemeen schappelijke medezeggenschaps raad. Het huidige schoolbestuur wordt schoolcommissie, waarvan ook de directeur deel uitmaakt. En de voorzitter neemt zitting in het stichtingsbestuur. De schoolcom missie blijft de dagelijkse gang van zaken regelen ten aanzien van het onderwijs, het personeel en het onderhoud aan het gebouw. "De algemene financiële en personeels zaken zijn voor het algemeen bestuur", zegt Rijk, die ook deel gaat uitmaken van het directeurenover- leg. De bestaande samenwerking met Thoolse scholen op het terrein van de zorgverbreding (weer samen naar school) wordt nog onder de loep genomen. Het bestuur van de Vossemeerse basisschool zoekt al enkele jaren naar een vorm van samenwerking waarbij de zelfstandigheid van de school gewaarborgd blijft. De dioce sane katholieke schoolraad en het regionaal pedagogisch centrum Zee land begeleidden hen daarbij. Omdat er binnen de gemeente geen andere katholieke school is, moest elders gezocht worden. Eerst werd richting Zeeland - Reimerswaal - gekeken. "Maar dat is toch ver weg, bovendien zijn onze leerlingen hele maal niet op dat gebied georiën teerd", zegt Rijk. "Praktisch al onze kinderen gaan naar het voortgezet onderwijs of het speciaal onderwijs in Bergen op Zoom, hun ouders winkelen er. En zelf zit ik in Halste ren in het directeurenoverleg." De Anthoniusschool nam vervol gens het initiatief om de West-Bra bantse besturen met één katholieke basisschool onder zich uit te nodi gen voor een bijeenkomst. Bestuur ders uit Halsteren, Lepelstraat, Nieuw-Vossemeer, De Heen, Steen bergen, Welberg, Kruisland en Din- teloord leken wel wat in samenwer king te zien, maar eenmaal terug thuis haakten ze één voor één af. Daarop stapte de Vossemeerse school naar Bergen op Zoom. "Ons hoofddoel is, professioneel bestuurd worden en de positie als rooms- katholieke school op Tholen verster ken", zegt Rijk. "We hebben alle vertrouwen in de fusie." De school blijft onder het nieuwe bestuur de eigen naam houden. In de vakbladen wordt, aldus Rijk, al een hele tijd aangedrongen op samenwerking met andere schoolbe sturen. "En de minister streeft naar 20 scholen per schoolbestuur. Dat scheelt een heleboel overhead-kos- ten." Volgens de directeur kondigt de minister om de haverklap maatre gelen af waarin dit soort grote ver banden bevoordeeld worden boven besturen met één school. "Je hebt dus gewoon baat bij samenwer king." De directeur noemt de ingewikkelde regels op vooral het terrein van het personeelsbeleid problematisch. Het gaat daarbij om regelingen omtrent vervanging en wachtgeld èn het plannen van toekomstige perso neelsbehoefte. "Beslissingen kun nen fikse consequenties hebben en de school geld kosten." Rijk stelt dat het beleid van de overheid steeds meer is om schoolbesturen voor hun handelen aansprakelijk te stellen, schipperen is er niet meer bij. "Er zijn al schoolbesturen die daarmee te maken hebben." De bevoegdhe den en verantwoordelijkheden van de besturen nemen nog toe als de lump-sumfinanciering in het basis onderwijs wordt ingevoerd. Nu regelt het ministerie de betaling van het personeel en gelden voor onder houd aan gebouw en meubilair vol gens vaste normen. In de nieuwe situatie krijgen de besturen een hoe veelheid geld en moeten daarmee alles zelf betalen. "Ik denk dat het ministerie je vriend niet meer wordt", aldus Rijk. Door de besturenfusie per 1 augus tus komt de stichting Katholiek Onderwijs Oud-Vossemeer net niet aan het zilveren jubileum toe. Ze werd 1 januari 1972 operationeel en kreeg behalve de Sint Anthonius school ook de kleuterschool Sint Janneke onder haar beheer. De lage re school is in 1908 gesticht aan de Dorpsweg, de kleuterschool in 1955 (het gebouw pas in 1960). Tot 1972 was het kerkbestuur van de Willi- brOrdusparochie tevens schoolbe stuur. In 1977 werd het huidige schoolgebouw aan de Burg. Ver- sluijsstraat in gebruik genomen. Na de vorming van de basisschool von den in 1989 ook de kleuters daar onderdak. De Lowys Porquinstichting is 1 januari 1994 gevormd en heeft tien rooms-katholieke basisscholen en vijf scholen voor speciaal onderwijs onder haar hoede. Allemaal scholen in Bergen op Zoom, maar uitbreiding met Hal- sterse scholen zit er in de toekomst in. "Alle medezeggenschapsraden hebben inmiddels met de toetreding van onze school ingestemd", aldus Rijk. Een stuurgroep zet momenteel alle zaken rondom bestuur, perso neel en gebouw op een rij. De Bergse stichting is vernoemd naar de Italiaan Lowys Porquin (Lodovico Porchini, 1511-1573), schrijver van het pedagogische en moralistische werk 'Den uutersten wille' dat tot na 1600 als leerboek in het onderwijs populariteit genoot. Porquin kwam in 1538 naar de Nederlanden en woonde achtereen volgens in Zierikzee, Middelburg en Bergen op Zoom. In 1553 werd hij door Karei V in de adelstand verhe ven. "We zijn koortsachtig bezig om te redden wat er te redden valt", zegt directeur J. Schot. "Door debiteuren die niet betalen, zijn er bij de groot handel problemen ontstaan. Dat speelt al een paar jaar, maar nu kwam er nog één bij en dat was de druppel die de emmer deed overlo pen. Er was sprake van een sneeuw baleffect. In samenspraak met de bank en onze raadslieden hebben we de surseance van betaling aange vraagd. We laten het er zomaar niet bij zitten en gelukkig valt de nieuw bouw in de Slabbecoompolder en ons transportbedrijf niet onder de surseance", zegt Schot. De rechtbank heeft de crediteuren vergadering vastgesteld op 22 mei, maar bewindvoerder Van Iwaarden hoopt al binnen twee tot drie weken een beslissing te kunnen nemen over het voortbestaan van de Thoolse vis handel. "De surseance zorgt voor een adempauze", legt de bewind voerder uit. "De schulden - en dan spreken we over honderden crediteuren van allerlei pluimage - kunnen voorlopig niet opgeëist worden. In alle rust bekijken we de mogelijkheden, maar de situatie is dramatisch. De statistieken, die aangeven dat 80 tot 90% van de surseances in faillisse menten eindigen, hebben we ook tegen ons, maar ik laat alle opties open: een overlevingsplan, een doorstartfase, e.d. En mocht het toch tot een faillisse ment komen, dan wil dat niet zeg gen, dat alle werkgelegenheid verlo ren gaat." Bij de Thoolse vishandel zijn 10 tot 15 personeelsleden betrokken, voor namelijk de mensen die de rijdende winkels op de minimarkten op Tho len en in West-Brabant bedienen, alsmede de medewerkers die met de kleinere ventwagens rijden. Deze kleinhandel heeft overigens geen financiële problemen, maar is wel met de groothandel opgenomen in dezelfde besloten vennootschap. Mr. Van Iwaarden heeft een derde ingeschakeld om de overlevingskan sen bij het Thoolse bedrijf te onder zoeken. "Ik hoop de crediteuren een bevredigend aanbod te kunnen doen en een stuk werkgelegenheid te behouden. In de loonbetalingen zijn geen achterstanden en als het tot een faillissement zou komen, staat de bedrijfsvereniging voor de betaling van salarissen garant." De bewindvoerder benadrukt, dat het transportbedrijf J.S.T. gewoon doordraait. Dat is ook eigendom van dhr. Schot, maar via een aparte ven nootschap onder firma. Het begin vorig jaar geopende nieuwe pand in de Slabbecoompolder is eigendom van Bijl vastgoed b.v., waarvan dhr. en mevr. Schot eigenaar zijn. Zowel J.S.T. als de Thoolse vishandel A.J. Schot zoon b.v. huurden daar ruimte. e mooiste en meest gevarieerde collectie hoeden voor (Jonge) dames en meisjes, met exclusieve modellen. Kom kijken en passen. St. Annaland ENGELSMANeüvan DRIEL Vrees voor parkeerproblemen na herinrichting Langeweg Anna Jacobapolder Commissievoorzitter bepleit beter overleg tussen gemeentebestuur en sport Kroon, bol en scepter even van zolder vanwege koningin Zaaimachine in streekmuseum heet hangijzer Studiedag plattelandsvrouwen: Kijk in de spiegel en zeg hello tiger Voedingsbond FNV en Hout- en Bouwbond CNV zetten jubilarissen in het zonnetje Waterschap geeft tegel en vlag aan Meestoof Samenwerking moet boer voordeel geven in Sint-Phiiipsland Renate Geuze Thools sportvrouw; aanmoedigingsprijs voor Lindsey Knop Trainer Tholense Boys ziet WHS verliezen aan vooravond van derby WEES WIJZER DAN ANDEREN, ZO GE KUNT, MAAR LAAT HUN DAT NIET MERKEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Advertentie I.M. De ruim 500 leerlingen van de basis scholen, alsmede het voortgezet en speciaal onderwijs op Tholen die 30 april aan de aubade in St. Maartens dijk meedoen, zullen in april drie keer in Haestinge repeteren. Onder leiding van W. Brevet, direc teur van de Rieburch, zullen het Wilhelmus, het Zeeuwse volkslied, In een blauw geruite kiel en de Zil vervloot worden ingestudeerd. Op 30 april is er, voor de koningin komt, nog een vooraubade om 9.15 uur, waarbij dan Euterpe o.l.v. Peter van Rooij de laatste plooien glad strijkt. B. en w. vormen dan 'de jury.' De 546 deelnemende kinderen zijn als volgt over de scholen verdeeld. Tholen: Ter Tolne 29, Eben Haëzer 39, De Kraal 12, De Regenboog 36, De Veste 4, Calvijncollege 38. Poortvliet: De Eevliet 9, School met de Bijbel 11. Scherpenisse: Oosterscheldeschool 16, Groen van Prinsterer 32. St. Maartensdijk: De Rieburch 107, Juliana van Stolberg/Benjamin 43, Scheldecollege 4. Stavenisse: De Schalm 13, Reho both 32. St. Annaland: De Casembroot 29, School met de Bijbel 27. Oud-Vossemeer: Die Heenetrecht 15, School met de Bijbel 7. St. Philipsland: De Luyster 15, Koningin Juliana 20. Anna Jacobappolder: School met de Bijbel 8. De eerste prijs èn de wisselbeker gingen echter naar Stavenisse. Negen ploegen namen deel aan de wedstrijd voor eerste hulp bij onge lukken. De EHBO-ploeg uit Sint- Annaland eindigde op de vijfde plaats. Stavenisse mag op 1 juni naar Amersfoort om de provincie Zeeland te vertegenwoordigen tij dens de nationale vaardigheidsproe- ven. "Het ging vanaf de eerste proef al goed. Toen moesten we een arm- stomp behandelen. Eén van de moeilijkste dingen. Daarna bleef het goed gaan. We gingen er ontspan nen naar toe," zegt De Wilde die net als zijn ploeggenoten heel blij is met de eerste plaats. A. Polderman: "We hadden vorige week woensdag op de oefenavond nog de belangrijkste punten doorge nomen; de levensreddende hande lingen, het afdrukken van slagaders en de mond-op-mondbeademing, want dat doen we meestal te snel. Dat scheelt toch wel." Voor de EHBO-afdeling was de ploeg nieuw. Niet eerder kwam dit drietal uit bij de jaarlijkse vaardig- heidsproeven. Vorig jaar en in 1994 deed de afdeling niet mee. In de sporthal De Zwake moesten ze in totaal tien proeven afleggen. Voor elke proef kregen ze twaalf minuten. In elke ruimte of box moesten de EHBO'ers slachtoffers helpen of theorievragen beantwoorden. Bij poppen pasten ze mond-op mondbe ademing toe en ze verbonden Lotus slachtoffers die allerlei verwondin gen uitbeeldden: een slagaderlijke bloeding, een grote hoofdwond, een ontwrichte schouder en een gebro ken dijbeen. De winnende ploeg begon in box 9 waar een slachtoffer zijn hand had 'afgezaagd'. Bij de theorievragen ging het onder meer om het beschrij ven van het skelet. Ook moesten de deelnemers laten zien dat ze verbanden aan kunnen leggen, zoals een vingerverband, een voetverband en een dekverband voor een onderarm en werd hun ken nis getest bij het stellen van een diagnose bij drie slachtoffers met letsel. De wedstrijd kende een ande re opzet. Was het voorheen zo dat er maar één praktijksituatie was, nu is er gekozen voor tien proeven waarin bijna de gehele leerstof verwerkt is. In het verleden kon een ploeg zich niet meer herstellen als er een grote fout was gemaakt, nu kan dat wel. Districtsvoorzitter J. Geldof reikte de prijzen uit en wenste de ploeg uit Stavenisse veel succes toe in Amersfoort. Het is de zesde keer sinds de oprich ting in 1974 dat de afdeling Stave nisse naar de nationale titelstrijd gaat. 1 Stavenisse 187 pnt, 2 Goes 183 pnt, 3 's Gravenpolder 171 pnt, 4 Kloetinge 167 pnt, 5 Sint-Annaland 164 pnt, 6 Kamperland 164 pnt, 7 Oudelande 139 pnt, 8 Oost-Kapelle 128 pnt, 9 Sluis 117 pnt. De wisselbeker en de eerste prijs gingen naar de EHBO-ploeg uit Stavenisse, vlnr: A. Polderman-de Ruiter, M.C.J. de Wilde en A.M. Boog aard.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1