Provincie Zeeland Wereldburgers naar Middelburg Vrees voor parkeerproblemen na herinrichting Langeweg 'Straks zetten bewoners hun auto in de tuin' Commissies Niet verslaafd Nieuw bureau voor boeken muziekkorpsen Donderdag 14 maart 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie; Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Zangavond levert 1396 gulden op voor Roemenië Slangen voor hogedrukreinigers Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Herstel natuur Zaterdag 11 mei vindt de jaarlijkse uitreiking plaats van de Four Freedoms Awards, een hoge onderscheiding voor personen of instellingen die zich op een bijzondere manier hebben ingezet voor het behoud van menselijke rechten. De jaarlijkse uitreiking vindt om en om plaats in Middelburg, in de Nieuwe Kerk, en New York. Dit jaar is het weer de beurt aan Middelburg. Franklin D. Roosevelt Stremming Zeelandbrug Voor de herfst moet de reconstructie van de Langeweg over een lengte van ruim 400 meter in Anna Jacobapol- der klaar zijn. Op de grens van de bebouwde kom wordt de weg versmald en voorzien van een verkeersremmend element en is het niet meer mogelijk om overal in de straat aan twee zijden te parkeren. Tankwagens Kinderkopjes Bedrijvig Pak even uw Uitgeroepen tot BESTE BRUIDSFOTOGRAAF 1994 van Nederland Abdij Nieuws Binnenkort vergaderen een aantal statencommissie. Op die manier wordt de besluitvorming in Provin ciale Staten voorbereid. In de commissies zijn alle fracties van de politieke partijen die in de staten zitten, vertegenwoordigd. De vergaderingen van de statencommissies zijn open baar en ze beginnen met spreekrecht voor het publiek. Dat wil zeggen dat belangstel lenden het woord kunnen voeren over een van de onder werpen op de agenda om op die manier de statenleden te informeren. Tenzij anders vermeld zijn de ver gaderingen steeds in het provin ciehuis, Abdij 6 in Middelburg. De agenda's en vergaderstukken liggen ter inzage in het informatie centrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. De statencommissie welzijn vergadert maandag 18 maart, aanvang 09.30 uur. De agenda vermeldt de volgende onderwerpen: bijdrage voor de inrichting van een sociaal pension en slaaphuis in Terneuzen, verlenging project steunpunt voorlichting kindermishandeling, plan van aanpak opvoedbureau a—aauu mÊBÊmKSKÊKtKSÊBBÊÊÊS De zangavond ten behoeve van de stichting christelijke hulpverlening oost-Roemenië (CHOR) heeft zater dagavond in de N.H.Kerk te Poort vliet 1396 gulden opgeleverd. Orga nisator Ad Verwijs uit St. Philips- land droeg deze collecte-opbrengst over aan CHOR-voorzitter ds. A. Egas uit Poortvliet. In de overvolle kerk zongen de bariton Karei Bogerd en het christelijk gemengd koor Comt nu met Sangh uit St. Phi- lipsland. Het programma begon een kwartier later omdat door een stroomstoring het orgel niet werkte. Ook de mede werking van de bariton was onzeker omdat hij door een blessure moeilijk kon ademhalen en dat is bij het zin gen erg belangrijk. Met moeite lukte het allemaal toch nog, zodat Verwijs aan het eind van de avond over 'een groot succes' kon spreken. Karei Bogerd vertolkte de psalmen 92, 61 en 43 en werken van Crebs (Vater Unser) en P. van Essen (Heerlijk is Uw naam). Voorts zong hij nog: Vader wij eren met orgelbe geleiding van Johan Nijsse, die tevens het koor leidde. Toen zorgde organist Leo Nijsse voor de begelei ding. Comt nu met Sangh zong zes nummers, afgewisseld door samen zang van bekende psalmen, begeleid: door organist Jaap de Graaf, die ook de orgelsolo 'Samen in de naam van Jezus' van Martin Mans voor zijn rekening nam. Ds. Egas verzorgde de opening en sluiting. Naast de 1396 gulden voor hulp aan Roe menië was er nog een extra collecte voor de onkosten, die 404 gulden opbracht. Begin juni verschijnt met een cd/mc van de zangavond in Poortvliet, waarvan de opbrengst ook ten goede komt aan de CHOR. Op deze cd/mc 'Met psalmen prijzen' zet STH- records uit Hoevelaken ook bijdra gen van leerlingen van het Calvijn college uit Tholen. Slabbecoornweg 38,4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Goes door St. Jeugdzorg Zee land, notitie arbeidsparticipatie, herstructurering welzijnsstruc- tuur, subsidie restauratie Ned. Herv. kerk in Brouwershaven, no titie hoofdlijnen provinciaal "der de" partij beleid, subsidie 1996 L0BB, financiering regionale ontwikkeling en stimulering ouderenzorg, woonzorgcentrum voor verpleeghuisgeïndiceerden Hulst, wachtlijst ouderenzorg, Monumenten Selectie Project Zeeland. De statencommissie voor waterstaat en verkeer komt maandag 18 maart, 13.30 uur bijeen. De volgende onderwerpen staan op de agenda: voortgang PSD, boekje Heen en Weer (Stichting VMC), overzicht aan- en verkopen in de periode 1 juli 1995 t/m 30 december 1995, prioriteitenlijst, meerjarenplan verkeersveiligheid, legesverordening provincie Zeeland. De statencommissie voor eco nomie vergadert woensdag 20 maart, aanvang 15.30 uur. De agenda luidt: notitie Recron over overheidsheffingen in de recreatiesector, budgetfinancie ring en herstructurering Provin ciale VW, onderzoek naar regio nale distributie, subsidie voor ontsluiten bedrijventerrein Wel gelegen in Tholen, uitwerking convenant ruimtelijk economische activiteit, notitie arbeidsparticipa tie. De statencommissie ruimte lijke ordening komt vrijdag 22 maart, 09.30 uur, bijeen. De agenda vermeldt twee onder werpen: natte ecologische verbindingszones in Zeeland en de Regiovisie 2 Schouwen-West. De statencommissie voor milieu vergadert vrijdag 22 maart, 14.00 uur op het adres Groene Woud 1 in Mid delburg. Op de agenda staan de volgende onderwerpen: natte ecologische verbindingszones in Zeeland, actieprogramma diffuse bronnen van waterverontreiniging en de subsidieronde 1996 van het Milieufonds. De provinciale commissie milieubeheer en waterhuishouding (een adviescommissie) vergadert donderdag 21 maart, 14.00 uur, op het adres Groene Woud 1 in Middelburg. De agenda vermeldt een presen tatie van duurzaam bouwen. Daarna praat de commissie over duurzaamheid. De termijn voor het indienen van schriftelijke reacties op het project Herstel Natuur Wester- schelde is verlengd tot 22 maart. De schriftelijke reacties kunnen worden gestuurd aan Provincie Zeeland, BOWS, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. De laatste algemene bijeenkomst voor belanghebbenden is donder dag 14 maart, aanvang 19.30 uur in gemeenschapscentrum De Vroone in Kapelle. Koning Juan Carlos van Spanje; premier Shimon Peres van Israël; de voormalige aartsbisschop van Canterbury Robert Alexander Kennedy Runcie; John Hume, voorzitter van de Sociaal Democratische Arbeiderspartij van Noord- lerland en de organisatie Artsen zonder Grenzen, verte genwoordigd door de neder- landse directeur Bressiaander Jacques de Milliano, ontvan gen zaterdag 11 mei een van de Freedoms Awards, een hoge Amerikaanse vrijheids onderscheiding. Koning Juan Carlos krijgt de algemene onderscheiding, de Four Freedoms Medal, omdat hij de democratie in Spanje heeft weten te verankeren en door persoonlijk ingrijpen wist te voorkomen dat het leger de macht weer overnam. Israëls premier Shimon Peres staat dagelijks in het nieuws voor zijn strijd voor vrede in het Mid den-Oosten. Hij krijgt de award voor 'Vrijwaring van vrees. Aartsbisschop Runcie heeft nooit een blad voor de mond genomen bij allerlei maatschappelijke vraag stukken en bleef streven naar goede verhoudingen tussen de kerken in Engeland. Hij krijgt de award voor 'Vrijheid van gods dienst'. John Hume ontvangt de award voor 'Vrijheid van meningsuiting' vanwege zijn niet-aflatende inzet Eleanor Roosevelt Prinses Juliana Franklin D. Roosevelt 1943 voor het oplossen van de Noord- Ierse kwestie. De Award voor 'Vrijwaring van gebrek' gaat naar Artsen zonder Grenzen. De organisatie staat op de bres voor het recht van ieder een op humanitaire hulp in ramp gebieden. De onderscheidingen zijn ont leend aan een beroemde State of the Union, een soort troonrede, van de Amerikaanse president Franklin D. Roosevelt in 1941. De Verenigde Staten waren toen nog niet betrokken bij de Tweede We reldoorlog, maar het leven daar stond al wel in het teken van die strijd. President Roosevelt keek in zijn State of the Union tot het Congres alvast vooruit op de wereld van na de oorlog. Die zou volgens hem geba seerd moeten zijn op vier es sentiële vrijheden: - de vrijheid van meningsui ting, - de vrijheid van godsdienst (of levensovertuiging), - de vrijwaring van gebrek, - de vrijwaring van vrees. Verenigde Naties De vier vrijheden zouden overal in de wereld gerespecteerd moeten worden. Ze spelen een belangrijke rol in het Handvest van de nog op te richten Verenigde Naties (VN). De oprichtingsvergadering van de VN in april 1945 mocht de Ameri kaanse president niet meer mee maken. Hij stierf kort tevoren. Maar zijn vrouw, Eleanor Roose velt, gaat in zijn geest verder. Als voorzitter van de mensenrech tencommissie van de VN maakt zij in 1948 mee dat de Algemene Vergadering van de VN de Univer sele Verklaring van de Rechten van de Mens vaststelt. Roosevelt Institute Het Roosevelt Institute in New York is opgericht in de jaren vijftig en onderscheidt jaarlijks perso nen of instellingen die zich ver dienstelijk hebben gemaakt op het gebied van de vier vrijheden. Dat de onderscheidingen nu ook in Middelburg worden uitgereikt is een samenloop van redenen en toevallige omstandigheden. Zo zijn er oude vriendschaps banden tussen Nederland en de V.S. De Roosevelts stam men zeer waarschijnlijk af van Zeeuwse voorouders die in de zeventiende eeuw vanuit Oud- Vossemeer zijn geëmigreerd naar het toenmalige Nieuw- Amsterdam. En tot slot, Zeeland heeft altijd een warm plaatsje gehouden in het hart van William Vanden Heuvel, de huidige president van het Roosevelt Institute in New York. Zijn ouders namelijk zijn in 1923 vertrokken naar Amerika vanuit hun woonplaats Breskens. Studiecentrum Vanden Heuvel stond, samen met de Zeeuwse oud-commissaris van de koningin, dr. C. Boertien, aan de wieg van Roosevelt Studie centrum in de Middelburgse Abdij. In dit centrum is een permanente tentoonstelling te zien over leven en werk van de Roosevelts. Verder beschikt het centrum over voor Europa uniek bronnenmate riaal over de geschiedenis van de V.S in deze eeuw. Vragenuurtje' Na de uitreiking van de Awards 11 mei in Middelburg, krijgen scholieren de kans vragen te stellen aan laureaten. Scholieren moeten hun vraag en de moti vering waarom juist deze vraag aan die persoon, voor 1 april hebben ingeleverd bij hun leraar geschiedenis. Een jury selecteert de 'beste' vijf vragen voor elk van de wereldburgers. De winnaars mogen aanwezig zijn bij de plechtigheid in de Nieuwe Kerk en mogen hun vraag mondeling stellen. De Zeelandbrug is in de nacht van -maandag 18 op dinsdag 19 maart van 23.30 tot 00.30 uur gestremd voor gemotoriseerd verkeer. In de tijd dat de brug niet beschik baar is, wordt gewerkt aan de dwarskrachtdeuvels, die onder deel zijn van de schokbrekers in de voegen van de betonelemen ten van de brug. Bij het stellen van de deuvels mag de brug niet worden belast met verkeer. Bij de Zeelandbrug en op de toe- leidende wegen wordt het verkeer geattendeerd op de stremming en verwezen naar de alternatieve route over de weg over de storm vloedkering in de Oosterschelde. In de maand april zal gedurende 2 nachten de brug ook een aantal uren zijn getremd. De precieze data en tijden zullen eind maart in Abdij Nieuws worden bekend gemaakt. Advertentie LM. In het bericht over drie wegens inbraken veroordeelde Tholenaren, vorige week, zijn enkele onjuisthe den geslopen. Zo is Stavenissenaar G. niet tot zijn daden gekomen omdat hij geld nodig had voor drugs. "Ik ben helemaal niet ver slaafd, nooit geweest ook", zegt G. "Maar ik heb het gedaan om mijn schulden af te kunnen lossen." Ook klopt het volgens G. niet dat de vrouw die de mannen de sleutel bezorgde van een woning, zodat ze daar konden inbreken bij afwezig heid van de bewoner, zijn vriendin was. Hij kreeg een werkstraf van 240 uren en zes maanden voorwaar delijke gevangenisstraf opgelegd. "Ik ben fout geweest en daar moet ik voor boeten." De gemeente gaat de Langeweg aanpakken, waarbij vooral het parkeerverbod kritiek van de bewoners uitlokt. Tegelijkertijd wordt in de Langeweg een nieuwe riolering aangelegd tus sen de Noordweg en het gemaal bui ten de bebouwde kom. Op een aan tal punten komen er 'knikken' in de weg die de snelheid van het verkeer af moeten remmen. En zullen er trottoirbanden komen om het voor voetgangers op de stoepen veiliger te maken. Ook wordt de verlichting vernieuwd. Aan het plan zal hier en daar nog wat gesleuteld worden maar in grote lijnen blijft het ongewijzigd, gezien de reacties op de hoorzitting die maandagavond in Ons Dorpshuis werd gehouden. Het plan ontlokte zeer uiteenlopen de reacties bij de ruim dertig aanwe zigen. Vooral op het instellen van een parkeerverbod op sommige pun ten kwam kritiek. Zo stelde A. Moerland dat het verbod problemen zal opleveren voor mensen die naar de kerk gaan. "Die moeten drie hon derd meter gaan lopen. Kunt u geen ontheffing voor de zondag verle nen?" Moerland ziet de gele streep die voor zijn woning is getekend niet zitten. "Ik heb 's nachts de auto graag voor de deur. Ik zie ervan komen dat straks de mensen de tuin tjes weghalen om de auto erin te par keren. Nu praat ik over zes of zeven bewoners. Mooi is dat niet, hoor, die auto's in de tuintjes." Verschillende bewoners wezen op aanwezige parkeerruimte bij het dorpshuis, maar dat was voor Moer land te ver. Bovendien verloor hij dan het toezicht op zijn wagen. A. Verstrate wees erop dat er op de splitsing bij de Noordweg ook par keerplaatsen verdwijnen. Hij vroeg zich af waar die auto's dan naar toe gaan. Voor schuin parkeren is geen ruimte. Volgens ambtenaar W. van Vossen is de parkeerruimte met anderhalve meter nu al minimaal. "Het is woe keren met de ruimte die beschikbaar is." Aan de breedte van de rijweg wordt niets veranderd. Die blijft 3.5 meter. Op de gedeelten waar de weg ver smald wordt, komen paaltjes met reflectoren, zoals dat ook in de Kerkweg in Stavenisse is toegepast. En de kunststoffen drempel wordt 8 centimeter hoog en 1.69 meter breed. Smal genoeg voor bussen, landbouwverkeer en vrachtwagens om er zonder problemen overheen te rijden, zo legde Van Vossen uit. De weg blijft voor alle categorieën ver keer geschikt, lichtte wethouder J. van der Jagt toe toen iemand bezwaar maakte tegen 'grote tank wagens met stront' die door de straat komen. Die zouden ook via een andere route kunnen, zo werd door een aantal bewoners gesteld. Maar volgens Van der Jagt is de Lange weg een woonstraat in een agrarisch dorp. "Door de versmalling zal het afgeremd worden. We kunnen niet alles uitsluiten. De praktijk zal leren of er hier en daar een paaltje bijgezet of weggehaald moet worden." Ook de bomen in de Langeweg wer den besproken. Volgens P. Wage- maker worden de bomen beschadigd wanneer er wagens met stro door de straat rijden. Hij pleitte ervoor de bomen weg te halen. J. Boudeling viel hem daarin bij. "Doe de bomen weg en maak er parkeervakken van." Maar J. Bolier vond dat er juist te weinig bomen staan. Hij pleitte voor meer bomen op heel Sint-Phi- lipsland. Toen opperde iemand dat er dan maar een 'referendum over de bomen' moest komen. Het leverde veel hilariteit op. De gemeente zal bekijken of de onderste takken weg gehaald kunnen worden. De nieuwe riolering bestaat uit twee buizen, eentje met een doorsnede van 70 centimeter, en eentje van 30 centi meter. In de grote wordt het vuile water verzameld, het minder vuile komt in de kleinere terecht. Bij een zware regenbui wordt alleen dit water in de sloot gestort waardoor er vol gens Van Vossen geen stank ontstaat. D. Quist-Abrahamse zei moeite te hebben met de 'kinderkopjes' achter het monument van Delcampo. "Het is wel een mooi geheel maar het zijn rot steentjes. Het loopt niet lekker. Kun nen die niet weg?" Ook daar zal door de gemeente naar gekeken worden. De 21-jarige W. van Leeuwen uit Tholen heeft sinds kort een nieuw bureau opgezet: organisatie- en bemiddelingsbureau Showband Pro motion Holland. Het bureau noemt zich het grootste bureau wat betreft de mogelijkheden in het aanbod. Showband Promotion boekt binnen- en buitenlandse muziekkorpsen en - groepen voor allerlei evenementen. Van showkorpsen, marchingbands, harmonieën en fanfares tot doedel zakspelers en militaire bands. Van Leeuwen speelde zelf enkele jaren bij muziekvereniging Concordia en in een Middelburgs showkorps. Maar toen besloot hij achter de schermen te gaan werken. En zo groeide een hobby uit tot een bedrijfje. "In korte tijd heeft het bureau al naam gemaakt. Zo zijn er al diverse optredens geboekt zoals in Parijs, maar ook op het eigen eiland met koninginnedag te Sint- Maartensdijk en de taptoe van Ber gen op Zoom op 29 juni", zegt Van Leeuwen. "Het bijzondere van het bureau is dat de organisatoren altijd hun eigen wensen kwijt kunnen. En niet alleen het beschikbaar stellen van korpsen en groepen behoort tot de taken van het bureau. Ook de organisatorische en technische uit voering, eventueel het maken van een draaiboek, het onderhouden van contacten, het verzorgen van over eenkomsten, tribunes, licht en geluid horen tot de mogelijkheden." Het bureau is gevestigd ten huize van Van Leeuwen, in de Van Gly- messtraat in Tholen. THOLEN 15 mrt. bingo bejaardensoos, Ten Anker 14 u. 16 mrt. voorjaarsconcert Zeeuwse muziekschool, Gasthuiskapel 16 u 19 mrt. kaarten en sjoelen Anbo, zaal Schuttershof 14 u. 20 mrt. avond NCVB over 'Van stek tot plant', Visnet 19.30 u. 21 mrt. doe-avond plattelandsvrou wen, gebouw Protestantenbond 20 u. 23 mrt. rommelmarkt Ten Anker, zaal Klipper in Ten Anker 10-16 u. 28 mrt. bloeddonoravond Rode Kruis, Meulvliet 18 u. OUD-VOSSEMEER 14 mrt. kernbezoek college b. en w„ Vossenkuil 19.30 u. 20 mrt. koersballen Anbo, Vossen kuil 14 u. 23 mrt. lentemarkt Sint-Anthonius- school 13-16 u. 27 mrt. jaarvergadering Anbo, Vos senkuil 14 u. 29 mrt. toneelavond voetbalver. Vosmeer, Vossenkuil 19.30 u. 30 mrt. bingo van Rooms Katholie ke kerk, Vossenkuil 20 u. SINT-ANNALAND 19 mrt. lezing mevr. Boxhoom voor plattelandsvrouwen over "het leven van koningin Wilhelmina', Welle- vaete 20 u. SINT-MAARTENSDIJK 16 mrt. jaarconcert Euterpe, Haes- tinge, 20 u. 20 mrt. lezing mevr. Dingemanse voor plattelandsvrouwen over tui nen, Haestinge 19.45 u. 26 mrt. volksdansen+bingo Anbo- soos, Haestinge, 14 u. 30 mrt. zang- en orgelavond, Maar tenskerk 19 u. 30 mrt. tweede deltawedstrijd Oos- terscheldevissers, Stavenisse 11.30- 14.30 u. SCHERPENISSE 22 en 23 mrt. dorpsfilm Scherpenis- se, Holland Huis 19.30 u. 30 mrt. jaarvergadering Anib Tho len, Holland Huis 14 u. POORTVLIET 18 mrt. doe-avond plattelandsvrou wen, 't Ouwe Raed'uus 20 u. Advertentie I.M. SINT-PHI LIPSL AND 15 mrt. muziek en toneel van mu- ziekver. Concordia, Wimpel 19.30 u. 15 mrt. open repetitie Comt nu met Sangh, Kon. Julianaschool, 20 u. 22 mrt. jaaruitvoering vocalgroup Rejoice, Ons Dorpshuis 20 u. 27 mrt. doe-ochtend plattelands vrouwen, Wimpel. 29 mrt. concert Smalstads Mannen koor met sopraan Wilma Janmaat, Wimpel 20.15 u. BERGEN OP ZOOM t/m 17 mrt. overzichtstentoonstel ling werken van Martha van Meurs, Markiezenhof. 16 mrt. Gertrudistocht, vertrek res taurant Rozenoord 8-14 u. 22 en 23 mrt. 'Jubileumhotel' van John Lantings Theater van de Lach, 20.15 u. 24 mrt. familiematinee 'Lieve Buur vrouw' van Theater Terra, De Maagd 14.30 u. 28 mrt. tragi-komedie 'Walters Hemel' van Martine Bijl, De Maagd 20.15 u. 29 mrt. t/m 16 juni schilderijen van Margriet Oomen, Markiezenhof. 29 mrt. theaterconcert 'Wild' van The Shooting Party', De Maagd 20.15 u. 30 mrt. ballet 'Don Quichote' door staatsopera van Tatarstan, De Maagd 20.15 u. film+++film+++film+++film ROXY 1: Clueless - do en ma t/m wo20u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14 en 18.45 u., zo 14 u. Seven - za 21.30 en zo 20 u. Casper - zo 16.30 u., wo 14 u. ROXY 2: Waiting to exhale - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.30 en 20 u. Pocahon tas (Nederlandse versie) - za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: Jumanji - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.15,18.45 en 21.30 u. Babe, een buitengewone big - za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 2: Ace Ventu ra, when nature calls - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u.,wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Dangerous minds - do en wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.15,18.45 en 21.30 u. Pocahontas (Nederlandse versie) - za, zo en wo 14 u. Les Films du Paradis/Filmclub Cinema Paradiso: The Malthese falcon - ma 20 u. II postino - di 20.30 u. Radio Sloth is te bereiken op FM 106,5 MHz en via de kabel op 94,5 MHz. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te bereiken op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 11