Eerste huurhuis Beter Wonen verkocht aan G. Vos in Boswei Navordering eigen bijdrage bejaarden Mevr. Van Dijke-Verkerke sjoelt na 100 jaar nog als de beste Voor 22 kandidaat-kopers is akte bijna gereed AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT H-tt Schooljeugd wil niet zingen voor koningin Flinke straf voor het rijden onder invloed Cursussen van Thuiszorg in St.Maartensdijk Laatste keer wilgen knotten Jagers op pad om werkgebied op te schonen Eeuwelinge na bevlogen leven tevreden in St.Annaland 3 c2b-} Donderdag 7 maart 1996 52e jaargang no. 17 Watersnood Oud-Vossemeer De stichting Beter Wonen heeft maandagmiddag de eer ste huurwoning verkocht aan G. Vos uit Stavenisse. Het definitieve koopcontract werd op het kantoor van de woningcorporatie in S;nt-Maartensdijk voorgelezen door notaris A.AJ. Schot en door Vos getekend: van huurder werd hij eigenaar van de woning Boswei 3. Waterschapslasten Uitstel Voor bewoners Ten Anker en De Schutse Ongeveer de helft van de 150 bejaarden in de zorgcentra Ten Anker in Tholen en De Schutse in Sint-Annaland hebben een navordering van de gemeente gekregen op de eigen bijdrage die zij maandelijks betalen. Geschrokken Deze week De gemeente Tholen heeft er sinds vandaag een eeuwe- ling bij. Een zeldzame gebeurtenis die dan ook niet onop gemerkt voorbij gaat. Mevr M.H. Van Dijke-Verkerke viert precies vandaag in bejaardenhuis De Schutse te St. Annaland haar honderdste verjaardag. Ze maakte gedu rende haar leven veel mee, maar sloeg zich er door heen. Veel van haar verhaal moet door een dochter verteld wor den, want mevr. Van Dijke is bijzonder hardhorend. St. Philipsland De ramp Australië Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j. per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De leerlingen van de Sint Anthoni- usschool uit Oud-Vossemeer voelen er niets voor om op 30 april in Sint- Maartensdijk de koningin toe te zin gen. De school mocht 14 leerlingen afvaardigen voor de aubade. Alle kinderen uit de groepen 5 t/m 8 kre gen een uitvoerige brief mee naar huis met een strook om zich aan te melden. "Er was in vermeld dat 14 kinderen uitgeloot zouden worden", vertelt directeur A. Rijk. "Maar alle kinderen leverden het strookje in met de mededeling dat ze geen belangstelling hadden om naar Sint- Maartensdijk te gaan. Ze blijven lie ver op het eigen dorp", aldus de directeur van de Vossemeerse basis school, die toch wel op belangstel ling had gerekend. Het evenementencomité Smalstad heeft alle twintig Thoolse basisscho len, de school voor speciaal onder wijs De Veste en de beide middelba re scholen uitgenodigd om een aan tal leerlingen af te vaardigen. In totaal 549 kinderen. Inmiddels zijn 502 leerlingen aangemeld voor het gelegenheidskoor. Een 47-jarige man uit Tholen is door de politierechter in Middelburg ver oordeeld tot 1250 gulden boete waarvan 500 gulden voorwaarde lijk, zes maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid en de verplichting om een alcohol- verkeerscursus te volgen. De man belandde op 9 december met zijn auto in een sloot langs de Postweg bij Tholen. Hij bleek toen bijna drie keer zoveel gedronken te hebben als was toegestaan. De man blies op het politiebureau 630 pg/1 (zo'n 1,45 promille). De Tholenaar stak zelf het ongeluk op de gladheid. Zijn rij bewijs werd ter plaatse ingenomen, maar omdat hij het voor zijn werk nodig heeft, kreeg hij dat weer terug. Volgens de man had hij destijds een aantal glazen Belgisch bier genut tigd dat zo'n twaalf procent alcohol bevat. Het is deze maand 90 jaar geleden dat een overstroming Oud-Vossemeer, maar ook andere delen van Tholen, trof. De ramp eiste gelukkig geen mensenlevens. In woord en beeld blikken we terug in deze krant. Foto's van toen en nu laten zien, hoeveel er tussen 1906 en 1996 veranderd is. Maar ook welke dingen het zelfde zijn gebleven. Zie pagi na 13. G. Vos uit Stavenisse tekent het koopcontract voor de woning aan de Boswei 3. Naast hem zijn vrouwM. Vos-Eerland, achter hen directeur J.J. Kloet van de stichting Beter Wonen, rechts notaris A.AJ. Schot. In totaal gaan 80 woningen van de stichting in de verkoop. Vorige week hebben 22 belangstellenden bericht gekregen dat ze de woning kunnen kopen. Vos moet 142.000 gulden betalen voor zijn huis, kosten rekening koper. Directeur J.J. Kloet van Beter Wonen wenste hem en zijn vrouw veel plezier met de eigen woning. Als de mogelijkheid tot koop van de huurwoning zich niet had aange diend, was Vos op zoek gegaan naar een particuliere koopwoning. "Ik had drie jaar geleden ook al eens aan de stichting gevraagd of ik het huis kon kopen, maar toen kon dat niet. Nu was er wel een mogelijkheid, dus heb ik meteen meegedaan." De eengezinswoning van Vos maakt deel uit van een blok van vier, de nummers 3 tot en met 9. Ook de andere woningen worden verkocht. Eén van deze huizen stond leeg. Onder de huurders van Beter Wonen waren er zes die dit pand wilden kopen. "Dat is veel voor één woning," zegt Kloet, "we hebben de notaris laten loten en bewust de eigen huurders eerst de kans gege ven." De gelukkige tekende woens dag het koopcontract. Ook een van de twee overgebleven huurders heeft positief beslist over de aankoop van de woning. De woningen met vier slaapkamers kos ten 744 gulden per maand. Als alle vier de woningen aan de Boswei van eigenaar veranderd zijn, is de ver koop in Stavenisse door de stichting in ieder geval voor dit jaar afgerond. De andere belangstellenden (er waren er veertig) zullen moeten wachten of overwegen particulier te gaan bouwen. Eind november kregen de kandi daat-kopers in Stavenisse te horen dat er voor 1995/1996 maar vier huurwoningen voor verkoop in aan merking kwamen, bovendien alleen die met een hoge huur. De stichting vindt dit voldoende omdat het aantal huurwoningen net genoeg is om de doelgroep te kun nen bedienen, zo schreef Beter Wonen. Donderdag kreeg Vos bericht van de stichting dat de ver koop akkoord was, dinsdag kon de akte worden getekend: "Dat was lek ker snel," zegt de 37-jarige Vos die bij het waterschap Zeeuwse Eilan den in Goes werkt. Hij rijdt doorde- week elke dag twee keer drie kwar tier op en neer. Voor Vos is dat geen reden om dichter bij de ganzestad te gaan wonen. "We wonen al sinds 1982 in dit huis. Het is erg naar ons zin. Ik wil niet weg van Stavenisse." Bij de overdracht van de woning horen ook de garanties op installa ties zoals centrale verwarming. Maar de stichting neemt de water schapslasten van Vos nog voor haar rekening. In de concept-akte werden de gemeentelijke belastingen ge noemd na de waterschapslasten. Vos maakte daar bezwaar tegen omdat op die manier de indruk zou bestaan dat de waterschapslasten hoger zijn dan de gemeentelijke. "Dat is beslist niet het geval," zo liet de waterschapsman fijntjes weten. (De akte was overigens volgens notaris A.AJ. Schot door Henk Gunter uit Sint-Annaland opge maakt.) Vos neemt een woonhuis, een schuur en een tuin over ofwel 1 are en 26 centiare. Maar het perceel zal opnieuw door het kadaster worden uitgemeten, zoals gebruikelijk na een dergelijke transactie. Vos had het zelf nagemeten en een verschil van een meter ontdekt. En in het taxatierapport van Binkhorst/Geen- se is rekening gehouden met het feit dat er asbest op het dak van het schuurtje ligt. Na Stavenisse komen de woningen aan het Anna van Burenplein in Scherpenisse aan bod voor verkoop. Er zijn nu zeven woningen gereed voor overdracht en dat gebeurt op volgorde van taxatie. Het onderteke nen zal steeds plaats vinden bij nota ris Schot in Tholen. Van de 22 die kunnen kopen, hebben er vier om uitstel gevraagd. Ze krijgen nog enkele weken bedenktijd. Kloet: "Dat is geen probleem. Nu het punt je bij het paaltje komt gaan ze alles nog eens even na. Dat betekent dat ze een bewuste keus willen maken." Volgens Kloet heeft nog niemand het aanbod tot koop afgewezen. In Oud-Vossemeer, Poortvliet, Sint- Philipsland en Sint-Annaland zijn de te verkopen huurwoningen getaxeerd, in Tholen en Sint-Maar tensdijk is men daar nog mee bezig. Bij een hercontrole over de periode 1 juli tot en met 31 december 1995 bleek dat ongeveer de helft te weinig had afgedragen. Het gaat om flinke bedragen die variëren van 175 gul den tot 1200 gulden over zes maan den. Wethouder l.C. Moerland van sociale zaken heeft de afdeling sociale zaken opdracht gegeven een lijst samen te stellen van het aantal bewoners dat na moet betalen. Hij is voor een soepele afhandeling van de vereffening omdat het voor een aan tal bewoners moeilijk is het hele bedrag ineens te voldoen. Statenlid L.J. van Doorn (AOV) vindt dat de gemeente dat prijsver schil maar moet betalen. Hij vraagt zich af waarom er nu een andere berekening is gemaakt dan over het eerste half jaar van 1995. Volgens chef P. van den Kieboom van sociale zaken is de hercontrole het gevolg van een aangescherpt rijksbeleid. "In het verleden werd deze controle achterwege gelaten. Het had geen prioriteit, maar er werd steeds meer op aangedrongen door de accountant van de gemeen te. Alle mensen zijn toen aange schreven om de laatste gegevens aan te leveren over hun inkomen èn ver mogen. Het kan namelijk voorko men dat iemand een erfenis heeft gehad; dat heeft ook invloed op de hoogte van de eigen bijdrage." De gemeente moet voor provincie via de wet op de bejaardenoorden het geld van de bewoners innen. "Uit het onderzoek bleek dat er nogal wat ouderen meer inkomen hadden waardoor ze eigenlijk een hogere eigen bijdrage hadden moeten beta len." Van den Kieboom wijst erop dat het te vorderen geld geen extra inkom sten voor de gemeente zijn. "Wij moeten dat afdragen aan de provin cie voor de wet op de bejaardenoor den." Verschillende bewoners hebben inmiddels de gemeente gebeld om een regeling te treffen. Zij kunnen in termijnen betalen. "Als meer bewo ners dat willen, dan moeten ze met ons contact opnemen." De gemeente zoekt niet zelf contact met de bewo ners: "Het is een privé aangelegen heid om een regeling te treffen. Daar willen we ons niet in mengen." Dat sommige bewoners geschrok ken zijn van de aanslag, kan Van den Kieboom begrijpen. "Het is ver velend dat het gebeurt, maar we moeten de regels uitvoeren." Directeur F. Bordui van Ten Anker hééft geen klachten van bewoners gehad over de navordering. "Ik heb ook niet gehoord dat het erg leefde. In feite staat het tehuis er helemaal buiten. Wij dienen alleen jaarlijks een begroting in. De provincie schat de hoogte van de eigen bijdragen in op basis van gegevens van het voor afgaande jaar. Wij weten ook niet welke bewoners een eigen bijdrage betalen." In 1995 kostte een eenpersoonska mer in Ten Anker per maand 3398 gulden, een tweepersoonskamer 6118 gulden. Wat volgens Bordui wel van belang is, is hoe de navor dering is berekend: "Op basis van verkeerde gegevens of op basis van de berekening die de gemeente han teert. De inkomensituatie wordt namelijk jaarlijks door de gemeente Oosterschelde Thuiszorg organi seert twee cursussen in het Centrum Thuiszorg te Sint-Maartensdijk. Dinsdag 12 maart om half acht 's avonds begint de cursus 'Een zieke thuis verzorgen'. Daarin leert men ondermeer hoe een patiënt goed opgetild kan worden, waar men op moet letten bij de verzorging van een zieke, welke voeding het beste is voor de patiënt, en hoe de kamer ingericht moet worden. Er wordt verder gesproken over wat het bete kent om ziek te zijn. De cursus duurt zes dinsdagavonden. Op vrijdagmorgen 15 maart begint om half tien de cursus 'Voeding er diabètes'. Bij mensen die lijden aan niet-insuline-afhankelijke diabetes moeten voeding, beweging en medi cijngebruik in evenwicht zijn. In deze cursus komen onder andere aan de orde: de samenstelling van de voeding, suikervrije produkten, hyper en hypo, medicatie en de vraag 'Wat is diabetes?'. De cursus bestaat uit twee bijeenkomsten. Men kan zich bij Oosterschelde Thuis zorg opgeven voor de beide cursus sen. De natuurvereniging Rubia Tincto- rum en de stichting Landschapsver zorging Zeeland trekken er zaterdag voor de laatste keer op uit om wil gen te knotten. Om half tien gaat de ploeg knotters aan de slag bij de familie Poot aan de Randweg te Scherpenisse. Men kan zich aanmel den om mee te helpen bij J. Bijl tel. 602989. Voor materiaal en koffie zorgt de organisatie. Koninklijk zilver voor muzikant J. Slager en kapper H. Duine H. Bocxe maakt welkomstborden voor koninginnedag Directeur thuiszorg: Werkwijze zorgloket is Thools dus simpel Negentig jaar geleden stond Oud-Vossemeer in het water Accelerando viert feest met klappermelk, suiker en nasi Twijfels over gebruik anonieme tips door bureau sociale zaken Waterschap gaat zelf alle sloten onderhouden Fikse celstraf en dienstverlening voor inbrekers Biljart kampioen Jaspers steelt de show in Oud-Vossemeer A. Potappel: Schietsport wordt in Tholen onmogelijk gemaakt DE REGEL IS: MORGEN JAM EN GISTEREN JAM, MAAR NOOIT JAM VANDAAG Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Leden van de wildbeheereenheid (WBE) Tholen/Sint-Philipsland gaat zaterdag 16 maart op pad om het werkgebied van de WBE te ont doen van zwerfafval. De actie wordt uitgevoerd in het kader van de natio nale natuur schoonmaakdag. Dit is een initiatief van de koninklijke Nederlandse jagersvereniging en de stichting Nederland Schoon. De WBE heeft ook de gemeente, het waterschap, de natuurverenigingen en diverse scholen uitgenodigd om aan deze actie mee te doen. Inmid dels hebben zich een groot aantal vrijwilligers aangemeld. De WBE heeft zijn werkgebied op heel Tho len en Sint-Philipsland. Het beslaat zo'n 12.000 hectare. Ruim 75 jacht- houders nemen deel aan de schoon maakactie. Aandachtpunten zijn de zeedijk bij de Bergsediepsluis, de dijk bij Tuttelhoek, een parkeerter rein in de Muyepolder en de Oud- Vossemeersedijk aan het begin van de bebouwde kom. Vorig jaar werd er landelijk door zo'n 8000 vrijwilligers 4000 kubieke meter vuil opgeruimd op 850.000 hectare terrein. Martha Huberdina Verkerke werd op 7 maart 1896 geboren als dochter van een landarbeider in de Mossel- hoek te Tholen. Ze groeide op in een groot gezin (negen kinderen). Na haar huwelijk met de landarbeider CJ. van Dijke uit Poortvliet ver huisde ze naar de woonplaats van haar man. Ze woonden aan de Kadijk. Van Dijke werkte nog als arbeider in Rotterdam rond de Eer ste Wereldoorlog. Maar nadien werd hij weer landarbeider. "Het was een ontzettend handige man", vertelt mevr. Deurloo-van Dijke, de oudste dochter van mevr. Van Dijke. "Hij kon heel veel en heeft ook van alles gedaan." Later verhuisde het echtpaar naar het eiland Sint-Philipsland. Eerst woonde het gezin Van Dijke bij boer De Ronde aan de Oudeweg (in de Oude Polder), vervolgens ging vader werken bij W. van Nieuwen- huijzen in de Kramerspolder. Het eerste kind van de Van Dijke's - Jan - overleed aan tuberculose. "Hij was maar twee jaar. En we hebben geen enkel fotootje van hem", vertelt de oudste zus. Ook mevr. Van Dijke zelf kreeg t.b.c. "Ik weet nog dat ze in een tent buiten het huis moest lig gen. Er was één kip die daar telkens bij haar op bed een ei kwam leggen", vertelt mevr. Deurloo. "En ze had allerlei dingen alleen voor zichzelf. Een aparte lepel, een apart bord, enzovoort. Om besmetting te voorkomen natuurlijk. Maar ze heeft het over leefd, al kun je de littekens nog steeds bij haar zien." Ook bij een boerderij onder de rook van de Heense Molen heeft het gezin Van Dijke gewoond. Later verhuisde men weer naar Sint-Phi lipsland: boerderij De Zwarte Schouw aan de Oudeweg, toen van A.A. Rijstenbil. Daar woonde de familie - die bestond uit vader, moe der, een zoon en drie dochters - jarenlang tot aan de waters noodramp van 1953. Vader Van Dijke begon na de Twee de Wereldoorlog met het houden van schapen. Eerst een paar lamme tjes, maar later werden dat er meer. Hij huurde een schaapskooi aan het einde van de Lageweg te Anna Jaco- bapolder. Daar waar het zogenaam de 'Bos van Klompe' ligt. Terwijl hij op het land werkte, hoedde zijn vrouw de schapen op de dijken van de Anna Jacobapolder. "Ze kon ont zettend veel", zegt mevr. Deurloo. "Zowel het boerenwerk als bijvoor beeld handwerken, ze kon het alle maal goed. Echt iemand met twee rechterhanden." Toen in 1953 het woeste water op kwam zetten en de dijken braken, wilde Van Dijke nog naar zijn schapen om de kooi open te zetten. Hij moest echter wegens het water onverrichter zake terugke ren. Veel van de dieren kwamen om in het water. Nadat de dijken her steld waren, gingen de Van Dijke's wonen in een huis aan de Lageweg, een voormalige school. Maar de ramp had vader Van Dijke behoor lijk aangegrepen. Een tiental jaren later overleed hij. Zijn vrouw, inmiddels 73 jaar, kon niet meer alleen blijven wonen. Ze ging in 1968 in bejaardenhuis De Schutse in Sint-Annaland wonen. Mevr. Van Dijke heeft het erg goed naar haar zin in De Schutse. Zij was één van de eerste bewoners in het dat jaar geopende tehuis. Inmiddels woont ze er al ruim 27 jaar en ter gelegenheid daarvan kreeg ze een oorkonde van het tehuis. En ze is het nog niet beu. "Ik heb het hier prima naar mijn zin. Ze zorgen van top tot teen voor me. Het eten is goed en ik hoef maar te vragen en ze helpen me", zegt de tevreden eeuwelinge. Mevr. Van Dijke krijgt regelmatig bezoek van haar dochters. Verder brengt ze de tijd door op het dagver blijf, waar ze soms nog spruitjes schoonmaakt. Tot voor kort maakte ze nog graag handwerken (breien). Maar haar ogen gaan achteruit en daardoor heeft ze die hobby op moe ten geven. Wel sjoelt mevr. Van Dij ke graag. En daarin is ze goed. Ze haalt vaak de meeste punten en daar is ze trots op. Mevr. Van Dijke leef de erg naar haar honderdste verjaar dag toe. Een week voor haar verjaar dag arriveerde er een kaart uit Aus tralië. Afzender was een familie Van Dijke, maar de jubilaris kon niet bedenken wie dat nu moest zijn. Haar schoonzoon wist het wel, het was geen familie, maar een vroegere buurvrouw van de oudste dochter van mevr. Van Dijke. Maar een geheim heeft ze niet. "Je wordt van zelf honderd", zegt ze nuchter. "Daarvoor hoef je niets te doen." Van de verhuizing naar De Schutse heeft mevr. Van Dijke nooit spijt gehad, sterker nog ze is erg op haar plekje gesteld. "Leve De Schutsel", roept ze dan ook. Mevr. M.H. Van Dijke-Verkerke: Leve de Schutse!

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1