3^7 Tholen krijgt 1 ton subsidie voor weg van 412.000 gulden Twee Thoolse agenten geschorst Budelpack beraadt zich over versieren van Thoolse brug PLEUNE Ook zangkoren gevraagd voor koninginnedag Welgelegen Opnamen van zangavond in Poortvliet Accelerando naar koningin Indonesische Pasar Malam in Wellevaete HEROPENT Bom^- AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Eén jaar in een psychiatrisch ziekenhuis voor brandstichting Nieuwe ontsluiting Welgelegen voor 10 kleine bedrijven NOG 1 WEEK EN DAN GESLOTEN Donderdag 29 februari 1996 52e jaaij^angjiQ^ti Ds. Van der Sleen houdt diensten in het Holland Huis Gedeputeerde staten van Zeeland willen 100.000 gulden subsidie geven voor de aanleg van een extra ontsluitings- weg op het industrieterrein Welgelegen bij Tholen. Daar door kunnen 10 kleine bedrijven zich vestigen, die werk bieden aan 40 mensen. De weg kost overigens 3 ton en aan derving van grondverkoop komt daar nog eens 111.925 gulden bovenop. De gemeente had 2 ton subsi die gevraagd, maar de provincie wil de helft maar beschikbaar stellen. Autobranche Rijksrecherche onderzoekt misdrijven Niet aangehouden Deze week op maandag 4, dinsdag 5 en woensdag 6 maart De voorbereidingen voor koninginnedag in Sint-Maar tensdijk zijn in volle gang. Bijna alle zestien werkgroe pen hebben de koppen bij elkaar gestoken om de ver schillende onderdelen handen en voeten te geven. Daar bij zijn tot nu toe ongeveer 100 vrijwilligers betrokken. Thoolse bedrijven en instellingen, plus de collecte in de smalstad hebben tot nu toe 10.000 gulden in het laadje gebracht. Joop van Zijl /TTyJIsË_BJBL'O r/A- 1£> Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Verplichte opname in een psychia trisch ziekenhuis gedurende één jaar en ontslag van rechtsvervolging. Dat was de uitspraak van de arron dissementsrechtbank uit Middel burg tegen de 26-jarige J.V. uit St. Annaland, die 29 oktober vorig jaar palingrokerij Scherpenisse in zijn woonplaats in brand stak. Die brandstichting werd wettig en over tuigend bewezen geacht, maar op basis van psychiatrische rapporten werd de voorman van de palingro kerij ontoerekeningsvatbaar ver klaard. Officier van justitie mevr. M. van Nooijen had al ontslag van rechtsvervolging en verplichte opname in een psychiatrisch zieken huis gedurende één jaar geëist. De rechtbank heeft dat volledig overge nomen. De vordering van palingrokerij Scherpenisse om V. 82.000 gulden te laten betalen - dat bedrag dekte de verzekering niet - werd niet ontvan kelijk verklaard. Ds. J. van der Sleen houdt met zijn afgescheiden vrije Hervormde Gemeente vanaf zondag a.s. dien sten in het Holland Huis te Scherpe nisse: 's morgens om half tien en 's mid dags om half drie. Ouderling Van Hemert en de diakenen J.J. Bolier en W. Dekker blijven in hun ambt, zegt de predikant, die zelf ook blijft dopen en het Heilig Avondmaal zal blijven bedienen. "Dat kan gewoon omdat we weliswaar juridisch de Nederlandse Hervormde Kerk heb ben verlaten, maar emotioneel blij ven we hervormd." In de officiële Hervormde Gemeen te van Scherpenisse doet zondag a.s. oud-predikant ds. D.J. Budding uit Waarder dienst, op de gebruikelijke tijdstippen 9.30 en 14.30 uur. Als consulent is ds. A. den Hartog uit St. Maartensdijk aangesteld. Van de circa 550 doopleden (onder wie ongeveer 200 belijdende leden) tel lende Hervormde Gemeente Scher penisse is nog niet bekend hoeveel mensen er overgaan naar de Vrije Hervormde Gemeente van ds. Van der Sleen. Daarvan zal het afhangen of de officiële Hervormde Gemeen te (financieel) nog een nieuwe pre dikant mag beroepen. De uit drie leden bestaande kerkeraad (de ouderlingen Chr. Comet en M. den Engelsman en diaken M. Dijke) zal aangevuld moeten worden. Volgens de kerkorde was Dijke 31 december al aftredend en niet herkiesbaar. Hij mag nog tot 1 juli in functie blijven. Pagina 3: Opmerkelijk veel begrip. Het industriegebied Welgelegen bij Tholen met rechts de Oud-Vossemeersedijk. Op de voorgrond moet interieurbouw Van der Harst komen, de staalconstructie is voor de nieuwbouw van Thijs Metaal; daarachter ligt het grote pand van Holonite. Meer naar de Energieweg, waar begonnen is met de bouw van spek- bakkerij Wilthagen. Wethouder J. Versluys had 22 juni vorig jaar tij dens een gesprek met gedeputeerde D.J.P. Bruinooge om provinciale steun gevraagd. Dat was ook al eer der met succes gebeurd voor de weg achter Herra vleeswaren in de Slab- becoompolder. "Voor die tijd werd de subsidie besteed om het salaris van onze acquisitieambtenaar te betalen, maar dat is naar de infrast ructuur verschoven", geeft wethou der Versluys aan. G.S. gingen niet zonder slag of stoot akkoord met het verzoek. Toen ech ter bleek, dat de nieuwe weg voor interne ontsluiting van het bedrijfs terrein is en niet aansluit op een pro vinciale doorgangsroute, ging het licht op groen. Overigens zullen de statencommissies voor economie en algemeen bestuur zich'er nog over buigen. Het geld komt uit de Seof-pot: het sociaal-economisch ontwikkelings fonds van de provincie. De extra ontsluiting loopt van de Ambachts- weg tegenover wikkelbedrijf Van De gemeente zag zich genoodzaakt om een extra weg aan te leggen omdat een aantal grote bedrijven als Holonite uit Halsteren en partijgoe deren Snoei uit Krimpen a.d. IJssel de vestiging van kleinere bedrijven praktisch onmogelijk maken. Bij kleine kavels komt nogal eens een bedrijfswoning en daar is geen ruimte meer voor. Aan de Ambachtsweg is de rij met wikkel- bedrijf Van Meer, klusbedrijf Fran ken, de drie vishandels Schot, Schot-van Dijke en Quist vol. Thijs Metaal is daarnaast in aanbouw, een volgende perceel is in optie gegeven aan een gegadigde in de autobran che en de grond die direct onder de Oud-Vossemeersedijk ligt, is gere serveerd voor een transportbedrijf. In de punt van Welgelegen komt Van der Harst interieurbouw te lig gen, maar de nieuwbouw van dat bedrijf is vertraagd. Des te sneller gaan de ontwikkelin gen aan de andere kant van de Ambachtsweg, waar Holonite bouwmaterialen is verrezen. Naast dat grote pand komt er nog veel meer, wanneer de vestiging Halste ren volledig naar Tholen wordt overgebracht. Voor Holonite komt bouwbedrijf Nieuwenhuis uit Rijs- sen en richting de Oud-Vossemeer sedijk is een perceel bestemd voor een onderneming in auto-onderde len. Op de hoek van de Ambachts- weg/Welgelegen is auto- en motor rijschool Dave van Haaften in aan bouw. De buurman wordt een gara ge uit Bergen op Zoom. Hiernaast wordt de nieuwe weg aangelegd met subsidie van de provincie. Rechts van die ontsluiting kunnen veertien kleine bedrijven komen. Het grote perceel achter Dave van Haaften tot aan de Energieweg is bestemd voor de groothandel in partijgoederen van Snoei uit Krimpen a.d. IJssel. ZIE VERDER PAG. 9 Twee Thoolse politiemensen zijn vrijdag door de Zeeuwse korpschef AA. Smeels met onmiddellijke ingang geschorst. De rijksrecherche stelt een onderzoek in naar mogelijk door hen gepleegde misdrijven. De hoofdofficier van justitie, mr. J.M. Huijgen te Middelburg, heeft opdracht gegeven voor het onder zoek. Het gaat volgens de politie om 'misdrijven' die het tweetal zou heb ben gepleegd. Overigens zouden het twee individuele gevallen zijn die Op 9 maart wordt er in de Neder landse Hervormde kerk te Poortvliet een (samen)zangavond georgani seerd door christelijk gemengd koor Comt nu met Sangh uit Sint-Philips- land. Net als voorgaande jaren ver leent de bariton Karei Bogerd weer zijn medewerking. Naast uitvoerin gen van Bogerd en het koor is er ook veel 'samenzang. Comt nu met Sangh staat onder leiding van Johan Nijsse. Hij begeleidt ook Karei Bogerd op het orgel. Leo Nijsse begeleidt het koor en Jaap de Graaf de samenzang. Ds. A. Egas verzorgt de opening en de sluiting. De zang avond begint om half acht en er wor den opnamen gemaakt van de samenzang voor een cd en muziek- cassette die 'Met psalmen prijzen' zal gaan heten. De geluidsdragers komen begin juni uit. Op de cd zijn ook bijdragen van Karei Bogerd, Comt nu met Sangh en leerlingen van het Calvijn College uit Tholen te horen. De zangavond staat weder om in het teken van een goed doel en dat is opnieuw hulp aan Roemenië geworden. De opbrengst van de col lecte is dan ook bestemd voor de stichting Christelijke Hulpverlening Oost-Roemenië uit Poortvliet. Sponsors dekken het grootste gedeelte van de onkosten. De koninklijke fanfare Accelerando uit St. Annaland is door het evene mentencomité Smalstad uitgeno digd om 30 april in St. Maartensdijk voor de koningin te spelen. Accele rando zal op de hoek Westvest/Noordpoort musiceren, waar gehandicapten van de soos Ons Huis uit Scherpenisse spelletjes zullen doen. Accelerando gaf eerder samen met bewoners van het gezins vervangend tehuis de Annewas in St. Annaland een concert. Ook op koninginnedag is het de bedoeling dat gehandicapten een aantal num mers samen met Accelerando uit voeren. gelijktijdig naar buiten zijn geko men. De twee hebben de mogelijke straf bare feiten niet samen gepleegd. De zaken zouden volkomen los van elkaar staan. De politie zegt al vrijdag direct mededeling van de schorsing te heb ben gedaan om de indruk van sub jectiviteit en vooringenomenheid te vermijden, nu het om twee collega's gaat. Over de aard van de eventuele misdrijven worden nog geen mede delingen gedaan, in afwachting van het onderzoek van de rijksrecherche. Wel zijn er feiten aan het licht geko men, die zo'n onderzoek rechtvaar digen, wordt gezegd. Met de schor sing schept de korpschef ruimte voor het onderzoek, dat nog in volle gang is. De politie verzekert, niet lichtvaardig gehandeld te hebben in deze zaak. "We zijn er altijd zorg vuldig mee." De twee medewerkers zijn ook nog niet aangehouden. Dan moet er eerst wettig en overtuigend bewijs te leveren zijn bij de recht bank", aldus een politiewoordvoer der. De werkeenheid Tholen is met zo'n 22 politiemensen de grootste groep van het district Oosterschel- debekken, waartoe ook Schouwen- Duiveland en Noord- en Zuid-Beve land behoren. De twee zijn zoge naamde basis-politiefunctionaris sen. Koninklijke fanfare Accelerando uit Sint-Annaland organiseert zaterdag 2 maart een 'Pasar Malam' ofwel een Indonesische markt. Dit ter gelegen heid van het 115-jarig bestaan van de muziekvereniging. Accelerando wil een zo breed mogelijk publiek laten kennismaken met het Indië van vroeger en het Indonesië van nu. Deze Pasar Malam vindt plaats in gemeenschapscentrum De Welleva ete te Sint-Annaland en duurt van één tot zes uur. Er wordt in het dorpshuis ondermeer een tentoon- stèlling ingericht over Indonesië. Kunstschilder Baseier uit Huijber- gen, galerie Oriëntal Arts Bodhi uit Bergen op Zoom en Zijdemuseum Ter Zijde uit Wouw richten de expo sitie in met schilderijen, beelden en stoffen. Uit diverse musea kreeg Accelerando materiaal om tentoon te stellen. ZIE VERDER PAG. 15 Komst koningin is eer, maar eigenlijk te duur; AOV tegen 1,75 ton Kritiek op overeenkomst gemeenten en Sterner Groep over waterfront Tholen Samenspel agrariërs en politie bij hanteren regels voor landbouwverkeer Wethouder Van der Jagt: Molendijk Sint-Maartensdijk is héél rustige straat Tilanus-penning voor zilveren lid EHBO Sint-Philipsland Rotterdamse humor Berini's trekt volle zaal in Tholen Assistent voor Thoolse raadsfracties komt er niet Studieclub zaadteelt krijgt het moeilijk met proefveld Snel uitgifte bouwgrond in Oud-Vossemeer Nipte nederlaag dammers Eendracht brengt degradatie heel dichtbij WAT JE VAN JEZELF GELOOFT, GELOOFT IEDEREEN VAN JE Dit nummer bestaat uit 20 pagina's DAMES- HEREN- EN KINDERMODE TEXTIEL - INTERIEURVERZORGING Voorstraat 5-7,4697 EH St. Annaland. Tel. 0166-652798 In verband hiermee zijn wij Advertentie I.M. Maar ook op een andere wijze wordt medewerking gevraagd van bedrij ven. Zo heeft de projectgroep die de ontvangst van de koninklijke familie voorbereidt, aan Budelpack co pac kers b.v. in Poortvliet een bijzonder verzoek gericht. Of het bedrijf de Thoolse brug wil versieren. Niet inpakken zoals de Amerikaanse kunstenaar Christo het gebouw van de rijksdag in Berlijn heeft ingepakt, maar versieren zodat de brug her kenbaar blijft en goed op de televisie is te zien. Directeur A.A. Nieuwkerk van Budelpack bevestigt dat deze vraag bij de onderneming is gedeponeerd. Het verzoek is in beraad, zo laat hij weten. Het bedrijf viert in april zijn 25-jarig bestaan. Of de versiering van de brug tot de jubileumactivitei ten gaat behoren, is dus nog niet zeker. American Phil Textiles Europe uit Sint-Maartensdijk heeft wel al medewerking toegezegd aan de fes tiviteiten op 30 april. Het distributie centrum voor onder andere Bon Giorno ondergoed zal 750 bedrukte T-shirts leveren voor de kinderen die aan de spelletjes meedoen. Directeur P.F.M. Swarthoff ging direct akkoord met het verzoek van de projectgroep, zo vertelt voorlich ter F.A.P.M. Bakx: "We zijn daar erg blij mee, 750 T-shirts van dat merk is geen kleinigheid." En mochten eerder al kinderen van alle Thoolse basisscholen in de smalstad meedoen aan de aubade, vorige week zijn ook de Thoolse zangkoren gevraagd om leden af te vaardigen voor de koorpresentatie die in het programma is opgenomen. Bakx: "Alle bij ons bekende koren zijn aangeschreven. We hebben al een heleboel positieve reacties gehad." Het gaat om een presentatie waar overigens niet door het smalstads mannenkoor aan wordt deelgeno men. Voor dit koor is volgens de voorlichter een aparte plaats inge ruimd. Zo enthousiast de reacties van de koren zijn, zo enthousiast zijn volgens Bakx ook de vrijwilli gers die de spelletjes voor de kinde ren uitwerken. Bij de eerste verga deringen van de werkgroepen was steeds een lid van het projectteam (J. de Feijter, T. Steketee, L. den Bra- ber en Bakx) aanwezig om informa tie te verstrekken over de route en de besprekingen met het hof èn om de werkgroep te stimuleren. "We wer den elke keer verrast door het enthousiasme van de mensen. Ieder een ziet het zitten. Ze bleken zich al voorbereid te hebben op hun taak en kwamen met goede ideeën." Het doet Bakx denken aan de voor bereidingen van 500 jaar smalstad in 1985. "Het is net een diesel; het komt langzaam op gang maar als de vaart er eenmaal in zit, dan dendert de trein door." Eind deze week zullen de werkgroe pen een ontwerp en een begroting indienen. Op woensdag 6 maart zul len deze plannen en de begrotingen voorgelegd worden aan de stuur groep (met onder andere de burge meester en een vertegenwoordiger van het hof). De raad zal zich eind maart opnieuw over de bekostiging van koninginnedag uit moeten spre ken. Zoals gebruikelijk zal de bekende NOS-joumaallezer Joop van Zijl verslag doen van het bezoek van de vorstin en haar familie aan Sint- Maartensdijk en Bergen op Zoom. Vorige week maakte Bakx ook al een rondje door het dorp met de regisseur Chester te Nuyl van de NPS die de televisiebeelden maakt. Daarbij zijn verschillende camera- instellingen doorgenomen en er is gekeken waar de reportagewagen moet komen te staan. Duidelijk is wel dat er in de brandgang (tussen de Markt en de Oostvest) dikke kabels komen te liggen. Bewoners langs de route kunnen een dezer dagen een brief verwachten van de werkgroep straatversieringen met het verzoek om niet alleen de vlag uit te hangen, maar ook de voorgevel en de tuinen te versieren. Maar ook bewoners in de andere straten van het dorp zullen aange schreven worden om met hun buren de eigen straat, de voorgevel en de voortuin te versieren. Op zaterdag middag 16 maart zal in Haestinge tussen twee en vier uur getoond worden hoe op eenvoudige wijze straatversieringen kunnen worden gemaakt. En leraar R. van der Klugt van de openbare basisschool De Rieburch heeft voor koninginnedag een vignet De werkgroep Stadsschool voor het eerst bijeen in de Juliana van Stolbergschool. Zij zullen kinderspelletjes bedenken die te maken hebben met de school uit vroeger eeuwen. Volgens gemeentearchivaris J.P.B. Zuurdeeg was er in de zestiende eeuw al sprake van een stadsschool maar de werkgroep zal zich beperken tot de negentiende eeuw omdat daar meer materiaal van voorhanden is. Vlnr: A.C. Wieringa, J. Schot, J. Lindhout-WUsing, M. Hage, W. en C. Scherpenisse-Mol, W. Koopman-Paans, Zuurdeeg, D. de Keijzer en K. Vroegoep-van Dijke. J. van der Velde en C.A. Egas die de werkgroep voorzit) ontbreken op de foto. ontworpen. Het is het logo van het evenementencomité smalstad, met het haasje uit het wapen van Sint- Maartensdijk en een kroontje daar boven. Het comité bestaat tien jaar; het kroonjaar valt samen met het bezoek van koningin Beatrix, zo is de gedachte achter het logo. Het comité heeft van bewoners uit de polders te horen gekregen dat zij ook een financiële bijdrage willen leveren aan de festiviteiten. Dit naar aanleiding van de collecte die eind januari door het comité, samen met een twintig schoolkinderen, in de bebouwde kom is gehouden. Het speciale banknummer van het eve nementencomité staat daar voor open: 3402.04.354 (postgiro Rabo bank Sint-Maartensdijk 303076).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1