Milieuvergunningen kunnen stuk beter Annelies 5 blijft kalm onder hulde op erf bij Duijnhouwer Praktijk Japanse geneeswijze Shiatsu in Tholen geopend 0164-241352 Actieve voorlichter zorgt zelf voor werk Stavenissenaar wil bouwsels weg hebben Onze Top 10 van deze week. O o 0 0 o 0 0 0 De Berini's komen naar Meulvliet CLEIREN VRIENS 1.25 2.50 9.98 4.98 5.98 1.99 1.99 1.99 1.49 4.29 1.19 Albert Heijn Tholen en St. Philipsland 'Natuurbeheerders vinden vogels en wildernis belangrijker' Mevr. R. Willekens: Het lichaam heeft meridianen van energie REEDS MEER DAN 40 JAAR: 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Donderdag 22 februari 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Milieufederatie wil actievere rol gemeenten De gemeente Tholen scoort matig bij het opnemen van voorschriften in milieuvergunningen om afval en hinder te voorkomen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Zeeuwse milieufederatie (ZMF), in samenwerking met het bureau voor rechtshulp te Dordrecht, onder negen Zeeuwse gemeenten en de centrale dienst gemeentewer ken. De aanvragen bevatten bovendien onvoldoende informatie. Maar ondanks dat komt Tholen uit het onder zoek nog redelijk positief naar voren. Eisen Kunststof Annelies 5, de koe van A. Duijnhouwer uit Scherpenisse liet het zich woensdagmiddag welgevallen; de krans die haar om de nek werd gehangen deerde haar in het geheel niet. Ze keek ook nauwelijks op van de grote belangstel ling die haar op het met vlaggetjes versierde erf aan de Lage Broekweg ten deel viel: 'Wat 100.000 kilogram melk? Ik houd het niet bij', leek ze te denken. Fokveedagen Koekaart Mevr. R. Willekens uit Tholen opende onlangs in haar woning aan de Jol- straat een Shiatsu-praktijk. Dat klinkt misschien als een oosterse vechtsport, maar dat is het niet.- Het is een Japanse vorm van mas sage die als geneeswijze gebruikt wordt tegen aller lei psychische en lichame lijke kwalen. Volgens mevr. Willekens 'absoluut niet zweverig, maar een heel concrete behandeling'. Uit balans belastingadviseurs accountancy P.A.C. Vriens Fb Mr. C.P.M. van Tilburg Fb/AA Levenshouding Cursus Ongelijkmatig Gemeente honoreert verzoek L. Hage niet De provincie wenst zich niet te bemoeien met een meningsverschil tussen Stavenissenaar L. Hage en de gemeente Tholen. Hage maakt bezwaar tegen een aantal bouwsels op een stuk grond aan de Veerweg in zijn woonplaats. Hij schreef daarover een brief naar Middel burg. Gedeputeerde staten laten hem nu weten geen par tij te zijn in deze zaak en vinden het daarom niet wense lijk om een oordeel te geven. Schuur Witlof, Chico Clementina-Fortuna mandarijnen, Speklapjes met zwoerd, of Speklapjes zonder zwoerd, CHAIIinson volkorenbrood, Nutricia Chocomel, vol of halfvol, fles of pak 1 Itr of 3 pakjes 0.6 Itr. Croky Chips, naturel, paprika of Bolognese, zak 300 gram 2J& cnSugo saus, basilicum, pikant of kruiden, pakje 370 gram IffêT Delacre Delichoc, CU Rundvlees kattenvoeding, Gemeenten kunnen in een vergun ning voorschriften opnemen, gericht op het voorkomen van het ontstaan van afval, het zuinig omspringen met energie en grondstoffen, en beperking van de verkeersstromen. Dit alles sinds in maart 1993 de wet milieubeheer in werking is getreden. De ZMF stelt op grond van de resul taten van het onderzoek (van elke gemeente zijn vijf recente vergun ningprocedures beoordeeld) vast, dat er aan preventie in vergunningen nog het nodige te doen valt. Tegelij kertijd is men hoopvol gestemd, omdat is gebleken dat er voldoende voorschriften zijn die toegepast kun nen worden. Gekeken is naar vijf thema's: afval, energie, verkeer, geluid en geuruit- stoot. Gemiddeld scoren Vlissingen en de centrale dienst gemeentewer ken (werkzaam in acht gemeenten) het hoogst (2,6 terwijl 3 voldoende Het bekende duo De Berini's komt vrijdag 23 februari naar Tholen. In Meulvliet brengt het tweetal het pro gramma Aldemondestraat 53a. Het onafscheidelijke Rotterdamse echt paar Annie en Harrie gaan kibbe lend door het leven. Ze kunnen niet met elkaar, maar eigenlijk ook niet meer zonder. Al jaren wonen Annie en Harrie in de Aldemondestraat, maar langzamerhand komen er steeds meer buitenlanders rondom hen wonen. Omdat haar vriendinnen verhuizen, raakt Annie haar 'lopie' kwijt. Harrie daarentegen krijgt een steeds belangrijker sociale rol in zijn geboortestraat toebedeeld. Een lang verwachte vakantie gaat aan digge len en dan worden ze op elkaar teruggeworpen. Behalve echte Rot terdamse humor zijn er in Aldemon destraat ook hartverscheurende lied jes te horen. Het optreden begint om kwart over acht. Van Deventer. Donderdag 29 februari wordt in de Abdij te Mid delburg een studiemiddag gehouden over het werk van de cartograaf Jacob van Deventer. Deze maakte in de tweede helft van de zestiende eeuw, in opdracht van Philips II, plattegronden van steden waaronder de 16 in Zeeland. Vier deskundigen voeren het woord op de bijeenkomst die om half twee begint. is), gevolgd door Tholen en Zierik- zee (beiden matig). Middelburg, Goes, Borsele, Reimerswaal, Oost burg en Terneuzen doen het nog slechter. In de vergunningaanvragen blijft de informatie veelal beperkt tot het aangeven van de omvang van de milieubelasting. Gegevens over pre ventie-mogelijkheden binnen het bedrijf zijn minimaal. Zeker ten aan zien van energie, geluid en geuruit- stoot voldoen de aanvragen, aldus de ZMF, niet aan de eisen van het inrichtingen- en vergunningenbe- sluit. De milieuorganistie vindt dat gemeenten de aanvragers vaker om aanvullende gegevens moeten vra gen of desnoods de aanvraag niet- ontvankelijk verklaren. Op het gebied van afval, geluid en geuruit- stoot springen Tholen en Zierikzee er het meest positief uit ten aanzien van het voorschrijven van maatrege len. Op het gebied van energie schrijft alleen de centrale dienst gemeentewerken bijna standaard besparende maatregelen voor. Het thema verkeer daarentegen komt bij alle onderzochte gemeen ten onvoldoende aan bod. In de aan vragen blijft de informatie beperkt tot het noemen van de aantallen vrachtwagens per dag of per week. En in geen enkele vergunning zijn maatregelen aangetroffen bedoeld om het aantal verkeersbewegingen te beperken. De ZMF vindt dat gemeenten bedrijven moeten stimu leren om zelf een zogenaamd afval- en emissieonderzoek uit te voeren. Voor Tholen zijn de vergunningen bekeken van drie kunststofverwer- kende bedrijven, een polyesterver- werkend bedrijf en een transportbe drijf. Geconstateerd is dat de aan vragen geen inzicht verschaffen in de omvang van de geluidbelasting noch in die van de geuruitstoot, de hoeveelheden vrijkomend afval worden beperkt opgegeven, de ver bruikte energie slechts bij een enkel bedrijf en ten aanzien van het ver keer worden alleen de aantallen voertuigen weergegeven. Samen met Borsele doet Tholen het het slechtst wat betreft informatie in de aanvragen. In de onderzochte vergunningen zelf ontbreken voorschriften ten aanzien van energiebesparing en verkeer volledig. Vooral de eisen ten aan zien van geluid worden door de onderzoekers als voldoende tot goed aangemerkt. In mindere mate geldt dat voor de onderdelen geuruitstoot en afvalstoffen/grondstoffen. Daar mee komt Tholen uit op een matige score, maar blijft zes gemeenten voor. Annelies 5 van het echtpaar Duijnhouwer-Verkerke rechtstemidden van Thoolse veehouders. VInr: C.A. Duijnhouwer, J. van der Jagt, J. van Putte, J. Vissers, J. van der Slikke en A.C. Duijnhouwer. Maar een mijlpaal voor de Thoolse melkveehouderij was het zeker. Annelies 5 is, voor zover bekend, de eerste koe op Tholen die de grens overschreed. Nooit werden er zoveel foto's van Annelies 5 gemaakt met zoveel verschillende mensen er naast. Annelies 5 mocht na de huldi ging terug de stal in, maar de krans ging mee naar café Tolrust in Poort vliet waar de familie Duijnhouwer onder meer werd toegesproken door vertegenwoordigers van het Neder lands rundveesyndicaat mid west district Zeeland (NRS) en de rund- veeverbeteringsorganisatie onder het genot van koffie of warme cho colademelk met gebak. Zo dook oud-inspecteur W. van Sluijs van de NRS in de geschiede nis van de familie Duijnhouwer en de Thoolse dagen en schetste de voorouders van Annelies 5 tot in de finesses. Hij benadrukte de bijzon dere prestatie van het dier: "Het is geen uitzondering meer maar het is ook niet zo eenvoudig. Annelies 5 als eerste Thoolse 100-tonner is daar het bewijs van." Hij prees de melkveehouderij die volgens Van Sluijs een 'zeer con stante en weloverwogen' bedrijfs voering kent. D.C. Duijnhouwer speelde voor 1960 op Tholen een voortrekkersrol door zijn dieren te laten insemineren met sperma van sterke stieren, ze zei hij. In 1974 kwam Duijnhouwer met 20 dieren ter keuring naar de Thoolse dagen. "Voorwaar geen kleinig heid." Een hoogtepunt noemde hij het behalen van het kampioenschap van Tholen door Duijnhouwer in 1985 toen de fokveedag op de Markt te Sint-Maartensdijk werd gehouden tijdens het bezoek van prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollenhoven. Van Sluijs betreurde het dat Duijn houwer met de melkveehouderij is gestopt vanwege de ontwikkeling van een natuurgebied in de Scherpe- nissepolder. "Ook hij is zoals vele agrariërs het slachtoffer van de in Nederland totaal uit de hand gelo pen manie van zogenaamde natuur beheerders, een soort fundamenta listen die vogels en wildernis belangrijker schijnen te vinden dan mensen en cultuur." Namens de vakgroep rundveehou derij van de Zeeuwse landbouwor ganisaties en de Zeeuwse rundvee stichting feliciteerde J.L. de Schep per de familie Duijnhouwer. "Een groot aantal dieren leggen voor het behalen van de 100.000 kilogrens het loodje. Maar door tijdig signale ren en door uw goede zorg is het aan u te danken dat het gelukt is." Het succes is volgens De Schepper ook te danken aan de dienstverle ning van de rundveeorganisatie mid west waar Duijnhouwer gebruik van maakt (melkcontrole, stamboekregi stratie). De Schepper vond het jammer dat er geen Thoolse koeien te bewonderen zijn op de Zeeuwse fokveedagen in de Zeelandhallen in Goes die vanaf vandaag (donderdag) worden ge houden. "We vinden het nodig dat andere fokkers de dieren zien maar ook voor het publiek is het van belang." Het echtpaar Duijnhouwer-Verker ke kreeg een tegeltableau met de schets van Annelies 5 (alleen de horens ontbraken), plus een oorkon de voor de 'levensproduktie van 100.000 kilogram melk'. Namens het K.I. Zuid (kunstmatige inseminatie) bracht F. Peter de gelukwensen over en voorzitter E. Hage van de ZMO kring Tholen en Sint-Philipsland herinnerde eraan dat Duijnhouwers vader al in 1937 zijn dieren 't.b.c.- vrij' kon laten ver klaren, 10 jaar voordat het wettelijk verplicht was. Volgens Hage hebben de veehou ders het op dit ogenblik hard nodig dat ze in de schijnwerpers staan. "De veehouderij is op Tholen maar klein maar het is wel een van de takken die economisch rendement oplevert. Veelal gezinsbedrijven die er zeven dagen in de week mee bezig moeten zijn." Voorzitter J. van der Slikke van de kring Tholen van de ZRS vertelde dat hij vier jaar geleden bang was geweest om Duijnhouwer als secre taris te verliezen omdat hij met de melkveehouderij zou stoppen: "Maar gelukkig behielden ze Anne lies 5." Van der Slikke herinnerde eraan dat de melkveehouders er anderhalf jaar geleden nog niet zo zeker van waren dat Annelies 5 de magische grens zou halen. "We dachten dat ze op 90.000 kilo zou blijven steken want na meerdere inseminaties kwam er geen dracht." Volgens Van der Slikke oogt Anne lies 5 nog jong en kan ze de produk- tie van 10.000 kilo vet en eiwit nog halen. Annelies 5 kreeg 11 stiertjes en 3 vaarsjes. Volgens de koekaart, waar alle gegevens van Annelies 5 nauwkeurig op worden bijgehou den, werd de laatste nakomeling op 6 oktober 1995 geboren, ook een Annelies maar geregistreerd als nummer 7. Duijnhouwer bedankte in de eerste plaats de koe zelf (de krans hing over een stoel voor de feesttafel), zijn eigen moeder en zijn oom Kees die mede aan de basis van het bedrijf stonden en al de sprekers voor de lovende woorden. Mevr. Willekens volgde haar oplei ding in de reguliere gezondheids zorg. Ze studeerde verpleegkunde A en B en vervolgens deed ze een opleiding psycho-therapie. "Ik had altijd al een interesse in de oosterse filosofie. En vandaaruit kreeg ik ook belangstelling voor Shiatsu", vertelt mevr. Willekens. "En na een basis cursus was ik zo enthousiast dat ik verder ben gegaan." In Den Bosch volgde de Thoolse de vierjarige erkende opleiding die daar sinds zeven jaar wordt gegeven. Momen teel is ze derdejaars student. "Dan mag je een eigen praktijk opzetten. Want je moet eerst de theorie heb ben gehad. Ook de reguliere medi sche vakken zoals anatomie, fysio logie en pathalogie zijn verplicht in de Shiatsu-opleiding", legt mevr. Willekens uit. In haar huis heeft ze een behandelruimte ingericht. De Shiatsu-geneeswijze komt uit Japan en werd zo'n 3000 jaar gele den ontwikkeld uit de Chinese Amna-massage. Het woord Shiatsu betekent 'druk met de vingers' en het is dan ook een vorm van massage. "Maar niet het gewone soort waarbij veel fysieke kracht wordt gebruikt", zegt de therapeute. "Ik gebruik mijn handen losser en leun met mijn gewicht in. Daarom moet de patiënt ook op een futon (soort katoenen matras) op de vloer gaan liggen. Anders kan ik mijn gewicht niet goed gebruiken. Het kan soms pijn lijk zijn, maar niet van die stekende, agressieve pijn." Mevr. Willekens legt uit dat Shiatsu uitgaat van twaalf 'meridianen' die door het lichaam lopen. Hierlangs lopen de stromen van levensenergie. 11 Noordsingel 12, Bergen op Zoom I- begeleiding en advisering van ondernemingen |- opstellen jaarstukken, controlewerkzaamheden, verzorging administraties van ondernemingen, stichtingen en verenigingen |- verzorging van aangiften Inkomstenbelasting (ook van particulieren). Wilt u nadere informatie neem dan vrijblijvend contact op met: Advertentie I.M. Mevr. R. Willekens aan het werk in haar Shiatsu-praktijk. Elke meridiaan is volgens de Shiat- su-therapeute verbonden aan een bepaald orgaan of een orgaan- of psychische functie. "Die meridianen kunnen uit balans raken door bij voorbeeld een blessure, verkeerde voeding of stress. Dan kun je met Shiatsu die stroming weer normaal maken", vertelt mevr. Willekens. "De meridianen zijn gekoppeld in Yin en Yang-paren. Zo horen bij voorbeeld de nier- en de blaasmeri- diaan bij elkaar." Volgens de Thoolse therapeute heeft deze vorm van massage niets te maken met zweverigheid of handop legging. "Het is heel concreet en het bestaan van de meridianen heeft zich in de loop der tijd bewezen door het effect van de behandelin gen. Het eerste dat we doen is goed luisteren naar de klachten van de patiënt. Wat is het ontstaan en het verloop ervan en zijn de klachten accuut of chronisch? Dan ga ik met mijn handen voelen waar de storing in de meridianen zit. Dat kan best eens op een heel andere plek zijn dan je in eerste instantie zou ver wachten. Zo zit er op de hand een punt dat bij massage helpt tegen obstipatie. Daar loopt namelijk de meridiaan die met de dikke darm te maken heeft." Volgens mevr. Willekens helpt Shiatsu tegen allerlei klachten van slaapproblemen, maag- en darm stoornissen tot puur pijnbestrijding. Ook bij revalidatie vindt zij Shiatsu heel waardevol. "Maar er is wel een voorwaarde. De mensen moeten bereid zijn zelf goed naar hun leven te kijken en als het nodig is iets te veranderen. Kijk, het helpt natuur lijk niets als je voor een maagzweer behandeld bent en je loopt de vol gende dag weer vrolijk langs de friettent. Men moet er zelf aan wil len werken, je levenshouding verbe teren. Je leert ook op dat niveau beter met jezelf om te gaan. De mooiste reactie die ik tot nu toe van iemand heb gehad was: 'Ik ben weer thuisgekomen bij mezelf. Zo kun je het zien." Eén behandeling duurt ongeveer een uur. Naarmate de ernst van de klach ten wordt het aantal behandelingen meer. De patiënt moet gemakkelijk zittende kleding dragen, geen par fum gebruiken en niet vlak voor de behandeling een uitgebreide maal tijd nuttigen of juist erg hongerig zijn. "Dat met die parfum heeft twee redenen. Ten eerste speelt ook de lichaamsgeur van iemand een rol in de diagnose. Daarnaast is het niet fijn om met iemand te werken die zwaar geparfumeerd is", legt mevr. Willekens uit. De therapeute ziet wel toekomst in de Shiatsu op Tholen. "Het is altijd natuurlijk een gok en ik kon ook een ruimte in Bergen op Zoom zoeken. Maar ik dacht: de mensen van Tho len moeten al voor zoveel dingen naar Bergen, dus ik probeer het gewoon hier", zegt mevr. Willekens. "Het zal moeten groeien, maar de belangstelling voor deze massage neemt in Nederland steeds meer toe. In Japan is het gewoon een onder deel van het dagelijks leven. En het is ook echt geen concurrentie voor de huisarts of de fysiotherapeut. Het komt zelfs voor dat ik mensen niet zelf behandel, maar eerst naar de huisarts verwijs. En zaken zoals kanker kan ik natuurlijk ook niet behandelen. Maar ik heb met een dokter uit Tholen gesproken en ook met de maatschap van fysiothera peuten en zij waren positief. Dus ik hoop dat dit gaat lukken." De praktijk van mevr. Willekens aan de Jolstraat 1 is in principe de hele dag open en op afspraak kan men er terecht. Als er voldoende animo voor is, wil de therapeute op 29 februari ook beginnen met een basiscursus Shiatsu in het voormali ge Rec-gebouw aan de Jan van Bloisstraat te Tholen. Deze cursus zal dan acht avonden in beslag nemen. De studieclub voor groente- en bloemzaadteelt Eiland Tholen wacht met spanning af hoe de reorganisatie van de proefboerderijen zal uit pakken. Van de twee in de regio - Colijnspiaat op Noord-Beveland en Westmaas in de Hoekse Waard - zal er waarschijnlijk één verdwijnen. Maar niet uitgesloten is, dat ze alle bei worden opgeheven en dat elders een nieuwe proefboerderij wordt gesticht. Ook is nog niet duidelijk of onderzoeker M. Tramper, die al jaren de proeven in bloemzaad begeleidt, zijn functie houdt. De stu dieclub hoopt van wel, omdat bij een nieuwkomer de kans aanwezig is dat deze geen kennis heeft van de bloemzaadteelt en daarom eerst ingewerkt moet worden. Wat een zaadteeltvoorlichter bij de DLV (dienst landbouwvoorlichting) betreft, is maar weinig bekend. De DLV concludeert dat er geen behoefte bestaat omdat er geen vra gen komen. Het bestuur van de stu dieclub is echter van mening, dat een actief verkoopbeleid werk ople vert. Naast de telefoon zitten wach ten tot je gebeld wordt, werkt niet. Voorzitter C.J. Breure is uit de bege leidingscommissie van de DLV gestapt toen bleek dat er niets meer voor de zaadteelt werd gedaan. Sindsdien heeft de club van DLV noch voorlichter meer iets gehoord. Het extreme weer zorgde vorig jaar voor grote verschillen in de opbrengsten. Voor de ene zaadsoort was het keurig weer, de andere werd niet geoogst omdat er geen zaad te verwachten was. Het proefveld kreeg te maken met een ongelijkma tige opkomst, wat het beoordelen van de gewassen bemoeilijkte. Aubrieta en Claytonia zijn in de beoordelingen dan ook niet meege nomen. Dit jaar komt het proefveld aan de Steenblokweg te Sint-Anna- land. Naast chemische onkruidbe- strijding wordt er gekeken naar opbrengst en kiemkracht in violen. De studieclub, die 134 leden telt als mede 17 sponsors en lid-begunsti gers, houdt vanavond de jaarverga dering in De Wellevaete te Sint- Annaland. i Hage klaagde in september bij de gemeente over een broeikas, een berging en een schuur die zonder vergunning gebouwd zouden zijn. Sinds vorig jaar zijn die, met de grond waarop ze staan, eigendom van J.M. Nuyten uit Stavenisse. Het aangrenzende stuk grond is sinds enkele jaren eigendom van Hage en was tot november vorig jaar ver pacht. Hages bezwaar komt erop neer, dat de broeikas en de berging door de vorige eigenaar, M.C. Wiel aard, te dicht bij de perceelsgrens zijn gebouwd. Datzelfde geldt voor een rij bomen die Wielaard heeft geplant. Op het verzoek van Hage aan de gemeente om de bouwsels te laten verwijderen, is afwijzend beschikt. Het gemeentebestuur voert als rede nen aan dat de broeikas er al 10 jaar staat en de houten berging 9 jaar er. dat Hage tot nu toe niet heeft geklaagd. De broeikas past boven dien in het planologische beleid en het belang van eigenaar Nuyten is in de ogen van de gemeente groter dan dat van Hage. schuur die Nuyten zonder vergun ning gebouwd zou hebben op ander halve meter uit de perceelsgrens. Deze zaak onderzoekt het gemeen tebestuur nog. In zijn brief aan de provincie sugge reert Hage dat Wielaard indertijd ongestoord heeft kunnen bouwen ondanks dat de toenmalige wethou der L.J. Koopman de grond aan de andere kant van het perceel in eigen dom had. Het gemeentebestuur beticht hij er vervolgens van, de voorschriften niet toe te passen als het een eigen personeelslid betreft. Want Nuyten is volgens hem in dienst van de gemeente. Overigens heeft Hage tegen de afwijzing van zijn verzoek bezwaar aangetekend bij het gemeentebestuur. De Stavenissenaar heeft ook bezwaar gemaakt tegen een houten Advertentie I.M. 500 gram net 750 gram CU Kipkarbonade, 2 kilo Nü 500 gram 2.75 kilo£5C 500 gram 3.25 kilo ©©©©S^fT heel 2Jfó melk, puur of wit, 2 pakken a 150 gram Nü diverse smaken, blik 400 gram l£% Allerlaatste kristalnieuws. Het kristal van uw keuze kunt u t/m zaterdag 24 februari a.s. bestellen bij de servicebalie in uw winkel. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 24 februari a.s. 'Zolang de voorraad strekt. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 9