Opknappen torentje kerk Sint-Philipsland Sloop landbouwschuur voor nieuwbouw in de smalstad Versluys vervangt Vermaas als voorzitter graszaad-studiegroep Welke baas neemt nog een bokser aan? Vrije toegang polderwegen Ontpolderen is 'onzeeuws' Wilgen onder het mes aan de Randweg Tholenaren tegen boeken waterschappen Roodzwenk maakt steeds meer plaats voor Engels raaigras Voorlichting Arbo in bedrijf Thools niveau waterbeheersing maatgevend Donderdag 22 februari 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Kosten geraamd op 70.000 gulden Het torentje van de Nederlands hervormde kerk aan de Kerkring in Sint-Philipsland mag dan klein zijn, uit het restauratieplan van de gemeente Tholen blijkt dat er heel wat aan te vertimmeren valt. De commissie ruimtelijke ordening boog zich gisteravond over het plan waarvan de kosten vorig jaar door de raad op 70.000 gulden zijn geraamd. Bliksemafleider Teleurstellend Voer of gazon Toekomst Welke werkgever neemt nog een personeelslid aan dat in zijn vrije tijd bokst en extra risico loopt op blessures en daardoor afwezigheid op, zijn werk. Dat dilemma klonk donderdagavond door tijdens de discussie over de Arbo- wetgeving en de nieuwe ziektewet, waarbij elk bedrijf gedurende een vol jaar wettelijk 70% van het loon moet doorbetalen. Niet meer anoniem Uitvluchten Claims geeft individualiteit aan het wonen! beantwoordt aaD Het opknappen behelst vooral repa- ratiewerk; zo zal het haantje en het kruis hier en daar hersteld moeten worden evenals hef lood waarmee de spits is bekleed. Ook het lood om de vier houten stijlen moet ver nieuwd worden. Om beter bij de spits, het kruis, de haan en de wijzerplaten te kunnen komen is het nodig om speciale haken aan te brengen. Acht stuks komen op het dak van de kerk (onder en naast de onderbouw), 5 stuks om de spits goed te kunnen bereiken, 12 voor het kruis en de haan en nog eens vier op de spits (op elkdakvlak 1). De vloer van de ruimte waar het uur werk staat is gedeeltelijk vermolmd en moet vervangen worden. Ook alle stalen ankers van de kap zijn aan vernieuwing toe. Het oude mechanische uurwerk (plus het hou ten onderstel) zal verwijderd wor den. Op die manier komt er meer ruimte om controlewerkzaamheden te verrichten. Het trapje naar deze ruimte wordt vervangen en ook de consoles voor de luidmotor. De spits heeft ook een nieuw verfje nodig; dat geldt voor de randlijsten en de vier balustradehekjes, maar Een week lang stonden ze op alle polderwegen: verkeersborden die vrachtwagens met een asdruk van minimaal 1,2 ton moesten weren. De maatregel van het waterschap Zeeuwse Eilanden was bedoeld om, bij de invallende dooi, schade aan de wegen te voorkomen. Het gaat om de zogenaamde opdooi; smeltwater onder het asfalt kan niet weg omdat de ondergrond nog bevroren is. Vrij dag zijn de borden op de meeste wegen weggehaald. De afsluiting van wegen in verband met opdooi gebeurt regelmatig na een wat lan gere vorstperiode. Bijzonder voor Zeeuwse Eilanden was de schaal waarop dit gebeurde: ongeveer 1600 kilometer weg werd tijdelijk verbo den gebied. Volgens een woord voerder is de operatie goed verlo pen. De borden zijn praktisch overal gerespecteerd en zowel vervoerders als inwoners toonden begrip voor de maatregel en de overlast die dat soms voor hen teweeg bracht. De komende tijd worden alle polderwe gen geïnspecteerd op vorstschade. De Thoolse hoofdingelanden C. van 't Hof, A.L. Aarnoudse en M.J. Aarnoudse zijn tegen het schrijven van een gedenkboek over het voor malige waterschap Schouwen-Dui- veland. In de algemene vergadering van Zeeuwse Eilanden stemde het drietal als enige tegen het beschik baar stellen van 95.000 gulden daar voor. Van 't Hof en A.L. Aarnoudse wezen vorig jaar ook al een boek over het waterschap Tholen van de hand. "Het kost nogal wat", zei Van 't Hof woensdagavond in Heinkenszand. "Bovendien krijgen hoofdingelan den en oud-hoofdingelanden het cadeau, terwijl de ingelanden het moeten kopen. Maar ze betalen er wel aan mee via de omslag." Een boek over de vijfde fusiepart ner, het wegschap Walcheren, stuit te op aanmerkelijk meer weerstand. Voor 21 van de 57 aanwezige hoofdingelanden hoefde dit er voor 50.000 gulden niet te komen. Van de Tholenaren stemden, naast het eer der genoemde trio, nu ook J.L. Noom en mevrouw A.F. van Nieu- wenhuijzen-Nelemans tegen. Vos- semeerder J.L. van Gorsel stelde voor om de in het wegschap deelne mende gemeenten om een financiële bijdrage te vragen. Drs. G.R. Heere bout uit Kloetinge begreep niets van alle kritiek: "Waterschappen zijn algemeen maatschappelijke instel lingen met een rijke historie die het verdient om vastgelegd te worden. Zeeuwse Eilanden is het aan zijn stand verplicht om dit uit te voeren." Dr. J.L. Kool-Blokland, die al aan boeken over de waterschappen Tho len en Noord- en Zuid-Beveland werkt, gaat ook de twee nieuwe boe ken schrijven. De bestuurs- en per soneelsleden van Zeeuwse Eilanden - en mogelijk ook de voormalige, terug tot 1975 - krijgen de boeken cadeau. Bezwarencommissie. C.M. de Graaf uit Kloetinge is gekozen als voorzitter van de commissie behan deling bezwaren van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Hij kreeg 55 stemmen van de algemene vergade ring, de enige andere kandidaat - J.A. de Boe uit Poortvliet - twee. Mevrouw S.M. Vermuë-van 't Wes teinde uit Heinkenszand en G.E. Houtekamer uit Bruinisse werden benoemd tot leden, met respectieve lijk 39 en 36 stemmen. Plaatsver vangers zijn G.R. Heerebout uit Kloetinge (32 stemmen) en mevrouw H.A.K. Onderdijk-Varke- visser uit Middelburg (7 stemmen). ook voor de luidas met het luidwiel. In de houten dakconstructie zullen 21 roestvrijstalen ankers komen ter vervanging van de bestaande. Ook de slaghamer moet behandeld wor den. En diverse houten onderdelen zijn door houtworm aangetast en krijgen hier tegen een behandeling. De elektrische leiding voor de slag hamer en de luidmotor wordt ver nieuwd. De schakelklok (voor de schakeling van de verlichting van de tijdsaanwijzing) wordt vervangen door een ontvanger. En ook de twee schijnwerpers worden nieuw. In de uurwerkkast moeten twee contact dozen vervangen worden door waterdichte exemplaren en de luid motor krijgt een omschakelmecha- nisme. Het torentje krijgt ook een bliksem afleider. Hoewel deze voorziening bij zulke lage torens niet verplicht is, wil het college dit toch aan de toren bevestigen. Bij de reparatie kan de gemeente nog voor verrassingen komen te staan, zo schrijft het college. Name lijk wanneer blijkt dat ook de vier houten stijlen vervangen moeten worden. Deze zijn nu met lood bekleed maar of deze de stijlen in goede staat hebben gehouden, is nog niet duidelijk. Mocht blijken dat ze vervangen moeten worden dan zul len de kosten van de restauratie hoger uitvallen. Van de geraamde kosten (70.000 gulden) komt 70% voor rekening van het rijk (52.000 gulden.) De landbouwschuur gezien vanaf de Bosdreef. De slopers maakten de nokbalk los van het belendend pand. Maandag is sloopbedrijf Jeroense uit Sint-Annaland begonnen met het afbreken van een van de laatste land- bouwschuren in de bebouwde kom van Sint-Maartensdijk. De schuur Achter 't Bos 7 die door de gemeente is aangekocht van H. Hoek moet plaats maken voor woningbouw in het plan Muye. Aanvankelijk zouden ook de woningen naast de schuur moeten wijken voor nieuwbouw maar de gemeente kon met de eige naars geen overeenstemming berei ken over de aankoop van de panden. De schuur is ongeveer 130 jaar oud en was lang eigendom van de drie gebroeders Hoek die er paarden en koeien hielden. Enkele jaren geleden werden de staldeuren dichtgemetseld met witte stenen om de schuur voor wegzakken te behoeden. Achter de Bepaalde grassoorten, zoals het grasveldtype van het raaigras, zijn goed geschikt voor voetbalvelden. Maar tegen zo'n laag sneeuw hier op het veld van v.v. Vosmeer) is geen enkel gras gewassen. Het veld is dan hooguit geschikt om er sneeuwballe op te rollen. De Scherpenissenaar P. Versluys werd donderdagavond op de jaarver gadering van de graszaadstudiegroep Tholen/Sint-Philipsland gekozen tot voorzitter. Hij vervangt daarmee D. Vermaas uit Sint-Maartensdijk die na twaalf jaar het bestuur van de vereniging verliet. In zijn laatste openingswoord als voorzitter betitelde Vermaas het afgelopen jaar als matig tot goed voor de graszaadteelt. Café Tolrust in Poortvliet zat don derdagavond mudje vol. Net als het parkeerterrein ernaast overigens. Bij de bestuursverkiezing werd secreta ris M.J. Stoutjesdijk uit Tholen bij acclamatie herkozen. De voorzitter was niet herkiesbaar en daarom werd er schriftelijk gestemd. Het bestuur bracht P. Versluys als kandi daat naar voren, maar de stemming was vrij. Van de 37 uitgebrachte stemmen waren er 35 voor Versluys, één blanco en één voor P. Smits. Versluys werd binnen het bestuur meteen ook als nieuwe voorzitter aangesteld. Vice-voorzitter J.L.C. Mol sprak een dankwoord tot Ver maas voor het werk dat hij voor de graszaadstudiegroep had gedaan. Hij onderstreepte dat met een cadeaubon, die Vermaas wil beste den aan een opslagplaats voor open haardhout. Vermaas riep het jaar 1995 nog even in herinnering. "Het was een koud en nat voorjaar dat laat begon", zei de voorzitter. "Vooral de raaigrassen kwamen laat op gang. Half juni begon de zomer goed door te zetten met hoge temperaturen. De afrijping ging hierdoor erg snel waardoor de vruchtvulling niet optimaal was. De oogstomstandigheden waren echter goed met vochtigheidsgraden van soms onder de acht procent." Ver maas legde uit dat het vooral een slecht jaar was voor de roodzwenk- rassen. Zowel qua opbrengst als prijs viel het tegen. De Thoolse voorlichter L.N. Bax van de dienst landbouwvoorlichting (DLV) onderstreepte dat later in zijn betoog nog eens. "Roodzwenk is ieder jaar toch weer een teleurstellende bedoe ning." De veldbeemd-rassen waren in opbrengst redelijk goed, maar ook hier was het eindresultaat in het algemeen niet zo best wegens de minder goede prijzen. De raaigras sen deden het beter. "Het ziet er voor deze soort positiever uit", zei de voorzitter. Ook het rietzwenk deed het beter dan het jaar ervoor. De studiegroep bestaat momenteel uit zo'n 85 leden. Dat aantal daalt licht. "Dat komt omdat er hier en daar toch mensen zijn die hun bedrijf beëindigen. Dan houdt het natuurlijk vanzelf op", zegt sectreta- ris Stoutjesdijk. "Maar ik schat dat toch wel 75 procent van de land bouwbedrijven op Tholen graszaad verbouwt. Op Sint-Philipsland denk ik dat het percentage nog wel hoger ligt." Er zijn erg veel soorten gras. Ze variëren van harde soorten zoals roodzwenk en rietzwenk die vaak gebruikt worden voor bermen en gazons tot veldbeemd en Engels raaigras dat zachter is en als voeder gras gebruikt wordt. Momenteel wordt Engels raaigras het meest geteeld in de gemeente Tholen. Er zijn grofweg drie belangrijke typen: hooi-, grasveld- en tetratypen. De eerste en de laatste zijn goed geschikt als voedergras. De naam grasveldtype geeft al aan dat het geschikt is voor gazons en gemengd ook voor sportvelden. Bax liep aan de hand van teeltgegevens alle (tien tallen) rassen door om de opbreng sten te bespreken. Sommige grassen hadden een goed jaar en brachten 2000 kilo per hectare op tegen een goede prijs. Andere brachten wel veel kilo's op, maar betaalden slecht of precies andersom. En bij sommi ge viel het allebei tegen. C. Gunnink, export-directeur bij Cebeco-zaden, hield een inleiding over de toekomst van de graszaad teelt in Nederland. Zowel de inter nationale als de binnenlandse markt kwamen aan de orde. De belangrijke punten bij de graszaadteelt in een land zijn volgens Gunnink de grond, het klimaat en de kennis. Wereld wijd wordt er 600.000 ton graszaad geproduceerd. Daarvan neemt de Europese Unie ruim 153.000 ton voor haar rekening en daarvan is 55 procent bedoeld als voedergras en de rest voor recreatief gebruik en langs wegen en dergelijke. Neder land en Denemarken zijn de twee landen binnen de EU die het meest exporteren. Duitsland begaf zich na de val van de Berlijnse muur ook op de markt omdat de handel van het voormalige Oost-Duitsland met Rusland wegviel. Daardoor kelder den de prijzen na 1990. Inmiddels is de markt weer wat opgekrabbeld tot het niveau van voor '90. Gunnink constateerde een verschuiving in Nederland van roodzwenk naar Engels raaigras. De prijs van het roodzwenk staat onder druk en in het raaigras zit daardoor wat meer leven. Bedreigend is volgens Gunnink dat er nogal wat gewasbeschermings middelen die juist voor de graszaad teelt een gunstige werking hebben, uit de handel gaan. Fabrikanten zijn ook niet happig om nieuwe dingen te ontwikkelen, want de markt is daarvoor niet groot genoeg. Daar naast trekt de overheid zich steeds meer terug uit het onderzoek naar de middelen. Het bedrijfsleven moet de kosten zelf gaan dragen. De direc-' teur noemde echter als sterke kanten van Nederland de grote verschei denheid aan rassen die hier geteeld kunnen worden, de kennis die aan wezig is en de schoning (het gras zaad zuiveren van ongerechtighe den) die voor Europa grotendeels in Nederland gebeurt. Daarin en in een goede kwaliteit-prijsverhouding, ligt de toekomst voor het Neder landse graszaad. schuur bevond zich vroeger nog een koeiestal. Ongeveer op de plaats van de mestput loopt nu een pad naar de Bosdreef. Op de plaats van de schuur komen twee woningen van bouwbe drijf Hans Weggemans uit Scherpe- nisse. Tijdens een werkbezoek aan het waterschap Zeeuwse Eilanden heb ben de statenfracties van AOV en ZVP de ontpoldering van gebied langs de Westerschelde-oevers 'onzeeuws' genoemd. De Wester- schelde wordt uitgediept ten behoe ve van de scheepvaart op Antwer pen. In het kader daarvan wordt gedacht aan herstel van natuurwaar den in het gebied, door het terugge ven van polders aan de zee. AOV- statenlid L.J. van Doorn uit Sint- Maartensdijk is daarover gebeld door meerdere verontruste mensen die de ramp van 1953 hebben mee gemaakt. "Ik heb begrip voor hun standpunt. Tenslotte hebben we in Zeeland veel moeite gedaan om de dijken op deltahoogte te brengen teneinde de veiligheid van onze bur gers te waarborgen. Met dit plan ga je terug naar af." De ZVP vindt de prijs die de boeren voor dit plan moeten betalen veel te hoog. Met name Zeeuws-Vlaamse agrarische organisaties is de ontpoldering in het verkeerde keelgat geschoten. In de algemene vergadering van Zeeuwse Eilanden heeft tijdelijk dijkgraaf Eversdijk gezegd dat op dit moment aangaande het herstel van de natuurwaarden de mogelijk heden gerangschikt worden. "Niet meer en niet minder. Laat u niet aan praten dat de pap al gestort zou zijn." De dijkgraaf is zich bewust van de grote belangen die in het geding zijn. Het waterschapsbestuur zal, vóór het een standpunt inneemt, deze zaak in een of meerdere com missies aan de orde stellen. Zelfs een extra algemene vergadering sluit Eversdijk niet uit. Hoofdinge land G.J. Dees (ongebouwd) uit Waarde wilde dat het bestuur zich tégen ontpoldering uitspreekt. "Ze ker als het gaat over het landin waarts leggen van waterkeringen en dergelijke onzin!" De Rijk. Cabaretier Pieter de Rijk treedt vrijdag 23 februari op in het dorpshuis in Waarde. Hij brengt daar vanaf acht uur zijn nieuwe pro gramma 'Mag ik es met je praten'. Het verleggen van de verantwoorde lijkheden van de bedrijfsverenigin gen naar de bedrijven, kan enerzijds de sociale lasten verlichten, maar anderzijds worden er zaken die altijd zonder problemen verliepen, ter discussie gesteld. In de volle trouwzaal van het gemeentehuis te St. Maartensdijk luisterden onderne mers, ambtenaren, directieleden van instellingen en vertegenwoordigers van banken en accountantskantoren naar twee inleidingen. Eerst van dhr. P.A. Baaijens van de Arbodienst Zeeland uit Goes en vervolgens van drs. J.A.M.J. Jansen, hoofd perso neelszaken van Budelpack uit Poort vliet. De laatste noemde medewerkers een duurzame investering, waarbij aan dacht voor veiligheid, gezondheid en welzijn gewenst is. "Dat vermin dert verzuim en ongelukken", zei mevr. Jansen, die adviseerde om zieken te bellen en te bezoeken. "Dat geeft een positieve binding. Goed contact is bijzonder belangrijk." Baaijens maakte duidelijk, dat de overheid heel bewust gekozen heeft om alle risico's bij de bedrijven te leggen. "Het wordt allemaal heel direct zichtbaar gemaakt; men laat het niet meer anoniem." Hij advi seerde om het personeel te behande len als een interne klant. "Aandacht geven en serieus genomen worden, is dan maatgevend." Baaijens bracht naar voren, dat je de Arbo-wetgeving en ziektewet ook kunt beschouwen als ellende, zoals de btw-afdracht, die meer tijd en moeite vergt. "Maar als u het goed regelt, dan kan het u een heleboel geld opleveren", zei de medewerker van de Arbodienst Zeeland. Hij hield de belangstellenden voor, dat men de wettelijke verplichtingen ten aanzien van de arbeidsomstan digheden in acht moet nemen. Dat betekent inventarisatie en evalutatie van risico's, verzuimbegeleiding en een open arbeidgezondheidskundig onderzoek. De ervaring van mevr. Jansen was, dat het grootste deel van het verzuim een korte afwezigheid betreft. En in 95% van de gevallen is men ook werkelijk ziek. Dat werd bevestigd door bedrijfsarts mevr. G. Buijs-van de Nadort. Het melden van ziekteverzuim bij de directe baas geeft positieve effec ten voor het bedrijf, zo werd duide lijk gemaakt. Medewerkers moeten het gevoel gegeven worden, dat ze hoognodig zijn en dat vergt sociale vaardigheden van de leidinggeven den. De Thoolse accountant P.J. Polderman wees erop, dat het groot ste deel van het ziekteverzuim al door de bedrijven betaald wordt, hetzij 2 of 6 weken. Hij voorspelde, dat de markt voor de nieuwe ziekte wet uitvluchten zal zoeken in de vorm van uitzendkrachten en tijde lijke contracten. "Men zal alleen de calamiteiten verzekeren en dat nog tegen een bepaald bedrag." Ook Baaijens waarschuwde ervoor om 'geen willekeurige speelbal' te wor den van verzekeringsmaatschappij en. Wethouder I.C. Moerland uit Scherpenisse fronste zijn wenkbrau wen bij neveneffecten van de nieu we ziektewet, zoals een bonus bij weinig ziek zijn. Hij noemde dat 'weinig sociaal voelend.' Ook de barrières voor sporters stonden hem niet aan. Mevr. Jansen erkende, dat bepaalde sportbeoefening te belas tend kan worden voor een bedrijf. Maar iemand die aan sport doet, kan ook weer gezonder zijn voor een onderneming, zo schetste ze d,p andere kant van de medaille. Baaijens stipte de mogelijkheid van claims door werknemers nog aan, wanneer die het bedrijf aanklagen wegens onveilige situaties. "Werk gevers realiseren zich dat onvol doende, dat hebben we met asbest gezien. Pas na dwingende wetge ving werd het asbestgebruik beperkt. En naarmate het sociale vangnet afneemt, zal de claimbe reidheid toenemen. Zet daarom de risico's in uw bedrijf eens op een rij en geef als leidinggevende het goe de voorbeeld van veilig gedrag. De onveiligheid zit hem vaak in hele korte momenten van niet opletten en dan kan er wel eens een arm of been weg zijn." Burgemeester H.A. van der Munnik, die bij deze kleine ondememersavond gastheer was, overhandigde de drie gastsprekers wijn, alsmede een shawl of een stropdas. Leden van natuurvereniging Rubia Tinctorum uit Tholen slaan samen met de stichting Landschapsverzor ging Zeeland de handen weer ineen om wilgen te gaan knotten. Zaterdag zijn de bomen bij de familie Poot aan de Randweg te Scherpenisse aan de beurt. Om de karakteristieke knotwilgen te behouden, moeten ze regelmatig gesnoeid worden. De natuurvereniging kan daarbij nog bereidwillige handen gebruiken. Men kan zich aanmelden bij J. Bijl tel. 0166-602989. "In Tholen wordt de maat gezet voor de rest van de muziek." Die conclu sie trok G.R. Heerebout (ingezete nen) op de vergadering van het waterschap Zeeuwse Eilanden na de uitleg van gezworene A.W. van de Hoef over het basisplan watervoor ziening. De Kloetingse hoofdinge land vroeg zich af of er binnen Zeeuwse Eilanden geen ongelijk heid ontstaat als het 'ambitieuze' basisplan wordt uitgevoerd nadat de streek het verdichtingenplan ver wierp. Van de Hoef legde uit dat het basis plan een zelfstandige eenheid is en dat de uitvoering voortvloeit uit een besluit van de algemene vergadering van Tholen. De automatisering kost drie ton meer dan begroot, maar deelplan oost valt 759.000 gulden goédkoper uit. "En dan brengen we Tholen op een goed niveau voor de functies in dat gebied", aldus Van de Hoef, die aanvulde dat het geen weggegooid geld is. Ook kondigde hij aan dat de waterbeheersing in de andere delen van het waterschap de komende jaren op hetzelfde niveau gebracht wordt. "Maar dat kan niet in één keer." Heerebout vermoedde dat dit een prijzige zaak zal worden, maar hoopte dat het doelmatig zal zijn. Vanuit het dagelijks bestuur werd gewezen op de subsidies die voor het Thoolse project beschik baar zijn gekomen. Die mogelijkhe den doen zich de komende tijd mis schien ook voor bij de ruilverkave lingen op Walcheren en Schouwen- Duiveland. Als een ruimte merJAB-stoffen getoonzet is, dan ben je verrast door de smaak en de stijl van de bewoner. Of het nu gaat om woonkamer, slaapkamer, of werkruimte. Vitrages, gordijnen, vloerbedekking, of andere toepassingen in stof: Je creëert een sfeer van licht en kleur door geraffineerd met JAB een ruimte te kleden en te accentueren. Warmte, koelte, temperament, knusheid, behaaglijkheid, rijkdom, schoonheid in klassiek, exotisch of modern: zeg maar hoe of in welke combinatie je het hebben wilt. 12000m2 showroom Marconistraat 15, 0l 13 220840 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 7