M.J. Klippel wil geen huis in tuin Tryfosa St. Annaland viert halve eeuw Hervormde vrouwenvereniging 'Zelfstandig breken met N.H. kerk is een onkerkelijke weg' 'We waren overrompeld 'Meer de mens dan Christus' Helft van kerkeraad steunt predikant niet Radio's weg uit 8 auto's in Vossemeer Inbraken in Vossenkuil en een woonhuis Plaatselijk nieuws Bezwaar tegen plan Langeweg Negentien keer bekeuring bij grote controle Versluys voor gemeente in raad zorgloket Bijna 4 ton van provincie voor Ten Anker Scheppen werk kost meer geld In 36 jaar 117.000 gulden geschonken aan Hervormde Gemeente 'Hij is alleen dit pad gegaan' Oud-ouderling A. Steenpoorte: Donderdag 22 februari 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 M.J. Klippel uit Scherpenisse heeft bezwaar gemaakt tegen het plan van de gemeente Tholen voor woning bouw achter de Langeweg. Klippel heeft geen probleem met de uitbreiding van Scherpenisse maar wel met het feit dat er in het plan achter zijn woning aan de Lange weg een huis is geprojecteerd. Beetje opzij Hervormde vrouwenvereniging Tryfosa uit Sint-Anna land vierde woensdagavond haar 50-jarig bestaan. De vijftigste jaarvergadering werd druk bezocht door leden, vertegenwoordigers van zusterverenigingen en bestuur ders. Uit een terugblik op de afgelopen jaren, bleek dat de vereniging in de loop der jaren veel financiële steun heeft gegeven aan de Hervormde Gemeente van Sint-Anna land. 40 jaar lid Koningin Emma In de kerkeraad van de Hervormde Gemeente van Scher penisse is een scheuring ontstaan doordat drie leden het opstappen van ds. J. van der Sleen als 'onkerkelijk' afkeu ren en de overige helft het besluit van de predikant onder steunt. Niet volledig Geen kemphanen Ontzettend verdrietig Botsing Philipsdam Rommelmarkt Stal te dicht bij huizen Koningin Beatrix Geen loper Niet op eigen houtje Ook is Klippel het niet eens met de als maat aangehouden. De afstand plaats van de ontsluitingsweg voor de nieuwbouwwijk; die ligt volgens hem te dicht langs zijn woning. Eind november leek het schetsont werp door de bewoners van de Lan geweg met eigen grond, geen enkel probleem op te leveren. Tijdens de vergadering van de commissie ruim telijke ordening konden de bewo ners zich helemaal vinden in de nieuwe schets die het college had laten maken. Daarin werd (na veel vuldig overleg tussen de gemeente en de bewoners) tegemoet gekomen aan de wens van de grondeigenaren om niet te dicht op de bestaande woningen te bouwen. De tuin van bewoner A. van Doren werd daarbij Het dievengilde is de laatste dagen bijzonder actief in Oud-Vossemeer. In de nacht van maandag op dinsdag zijn in het dorp acht auto's openge broken en daaruit radio's en radio cassetterecorders ontvreemd. Dit gebeurde ondermeer in de Molen straat en op het parkeerterreintje aan de Burg. Versluijsstraat. Bij meer dere auto's sloegen de daders ruiten in. Bij een grote verkeerscontrole op de Rijksweg te Sint-Philipsland - ter hoogte van de Philipsdam - zijn woensdagmorgen negentien bekeu ringen uitgedeeld. De controle werd gehouden door de politie in samen werking met de rijksverkeersinspec tie, douane en het bureau technische ondersteuning van de politie. Er waren in totaal twintig opsporings ambtenaren voor in de weer van zeven tot elf uur. Er werden 233 voertuigen gecontroleerd waarvan 201 auto's, 26 vrachtwagens, vijf bromfietsen en één 'motorvoertuig met beperkte snelheid'. Er werden drie bonnen uitgedeeld voor opge voerde brommers en eveneens drie voor het ontbreken van de benodig de papieren. Ook ontbrak drie keer het deel III in een wagen. Twee keer schreven de agenten een bon voor kapotte verlichting. De overige pro cessen-verbaal werden uitgeschre ven voor: een niet goedgekeurde kentekenplaat, het niet dragen van de autogordel, een gladde band, het ontbreken van een geldig keurings bewijs, het ontbreken van een kente kenbewijs, het rijden van een auto op rode dieselolie (alleen toegestaan voor landbouwvoertuigen), vervoer van gevaarlijke stoffen zonder de benodigde papieren en het overtre den van de wet goederenvervoer op de weg. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn er twee inbraken gepleegd in Oud-Vossemeer. Leden van het die vengilde forceerden zich aan de ach terkant van een woning aan de Molenstraat een weg naar binnen. Men ging er vandoor met enkele honderden guldens. De politie stelde een buurtonderzoek in, maar dat leverde nog niet de gewenste tips op. In dezelfde nacht werd ook dorps huis De Vossenkuil doelwit van een inbraak. Hier namen de dieven eveneens voor enkele honderden guldens aan geld en rookwaren mee. Ook naar deze zaak loopt het onder zoek nog. De politie sluit niet uit dat het bij deze twee zaken om dezelfde dader(s) gaat. Maar een woordvoer der zegt dat dit nog allerminst duide lijk is. De politie vraagt daarom getuigen om contact op te nemen met het politiebureau in Tholen. Wethouder J. Versluys is door het college van burgemeester en wet houders benoemd in de participan- tenraad van het zorgloket Tholen. In deze raad zijn alle aan het zorgloket deelnemende organisaties vertegen woordigd. De taken die de gemeente inbrengt, hebben betrekking op invalidenparkeerkaarten/-plaatsen en de indicering op grond van de wet bejaardenoorden. Tholen is daarvoor zelfs uit de gemeenschap pelijke regeling indicatiecommissie de Bevelanden/Tholen en Sint-Phi lipsland gestapt. In het zorgloket, dat 1 maart officieel van start gaat, doen onder meer ook de thuiszorg en stichting welzijn voor ouderen mee. van de schuur tot de toekomstige achterbuur bedraagt nu in het plan 45 meter. Klippel vindt dat deze afstand ook bij hem moet gelden. "Ik heb moeite met het schetsontwerp en heb begin januari een brief geschreven aan het college. In mijn achtertuin staat een huis gepland. Daar ben ik het niet mee eens. Ik wil net zo behandeld worden als de bewoners van de huizen 46 en 48. Daar heb ik verschillende keren op gewezen maar daar is aan voorbij gegaan. Ik begrijp niet dat ze het bij de een wel honoreren en bi i de ander niet." Klippel wil ook 45 meter tuin behouden. Hij bezit in totaal 1,6 hectare boomgaard achter de woning. Op de tekening begint de achtertuin van zijn toekomstige buurman twee meter achter zijn garage. "Dat is niet acceptabel. Ik wil die hoek vrijhouden. De gemeente hoeft dan ook de grond niet aan te kopen." Een ander punt waar Klippel bezwaar tegen heeft, is de loop van de straat die de nieuwe wijk moet ontsluiten. Op de tekening loopt de verbinding voor een groot deel parallel aan de Langeweg en buigt ten oosten van Klippels woning naar het noorden om aan te sluiten op de Langeweg: "Die weg moet een beet je opzij. Hij ligt veel te dicht bij de woning." Klippel (zelf raadslid voor de SGP) kreeg gisteravond de gele genheid zijn bezwaren toe te lichten in de commissie ruimtelijke orde ning maar was verhinderd. Het bestemmingsplan wordt in gedeelten aangelegd. De eerste uit breiding behelst de bouw van 22 woningen. Die komen grotendeels op het trapveld. De provincie betaalt aan de stichting voor regionale zorgverlening 374.250 gulden in verband met de sluiting van Sint Maartenshof. Wegens het in dienst nemen van personeel van dit tehuis voor Ten Anker in Tholen, draagt Middelburg twee jaar lang bij voor 2,8 banen. Dit is gekoppeld aan de 28 bewoners die van de smalstad naar Tholen zijn verhuisd. Maximaal wordt 280.000 gulden betaald over de periode 1 juli 1995 tot 1 juli 1997. Drie perso neelsleden van Sint Maartenshof (samen goed voor 1,37 baan) zijn bovendien extra in Ten Anker geplaatst. Hiervoor betaalt de pro vincie over een periode van zes maanden 34.250 gulden. Zes bewoners van Sint Maartenshof zijn ondergebracht in het verpleeg huis van Ten Anker, waarvoor ook personeel is overgenomen. Hoewel een verpleeghuis formeel niet onder het sociaal statuut valt dat voor de sluiting geldt, wil de provincie als .uitzondering toch een bijdrage in de personeelskosten verstrekken. Het gaat om eenmalig 60.000 gulden voor 0,6 baan over de periode 1 juli 1995 tot 1 juli 1997. Een eerder voornemen van het gemeentebestuur om de uitgaven voor de banenpoolregeling en het jeugdwerkgarantieplan (JWG) tot een ton per jaar te beperken, is niet haalbaar. Dat blijkt uit een voorstel aan de commissie welzijn om voor dit jaar 140.000 gulden beschikbaar te stellen en voor volgend jaar voor lopig 148.000 gulden. Het probleem is, dat de gemeente de JWG - een wet - verplicht uit moet voeren. Daardoor is er geen invloed op de kosten mogelijk. De uitvoe ring van deze regeling vergt 60.000 gulden. Daarvan komt 20.000 gul den van het rijk via het fonds socia le vernieuwing en 16.000 gulden uit besparingen op de bijstandsuitke ring. Dit laatste cijfer is gebaseerd op 20 deelnemers, maar nu telt het JWG al 24 Thoolse deelnemers en de verwachting is dat Besthwerk nog 10 aanvragen zal moeten hono reren. Het geraamde tekort van 24.000 gulden zal de gemeente uit de algemene middelen moeten bij passen. De banenpoolregeling - het bieden van zinvol werk aan langdurig werklozen - telt op dit moment 8 deelnemers. Dat vergt 249.000 gul den, maar daar staat 169.000 gulden aan inkomsten en besparingen tegenover. Voor rekening van de gemeente komt dan 80.000 gulden. Daarvoor is uit het fonds sociale vernieuwing 75.000 gulden beschik baar en uit bespaarde bijstandsuitke ringen 13.000 gulden. Omdat dit jaar voor beide regelin gen 'slechts' 99.300 gulden is uitge trokken, zal de gemeenteraad 40.700 gulden extra beschikbaar moeten stellen. Voor 1997 vergt de JWG minimaal 60.000 gulden en de banenpool 88.000 gulden. De cöm- missie welzijn praat hier donderdag avond over. Het bestuur van de jubilerende vrouwenvereniging Tryfosa uit Sint-Annaland. Staand van links naar rechts: mevr. A.D. den Engelsman-den Haan, secretaresse mevr. C.E. IJzerman-Ridderhof mevr. J.C. den Haan-van derJagt en penningmeesteresse mevr. Pd. van der Repe-van den Boogaart. Zittend van links naar rechts: mevr. I.W. van Dijke-van den Boogaart, mevr. A.D. Ampt-Goedegebuure en presidente mevr. J.P. Prinse-Flipse. Presidente mevr. J.P. Prins heette de aanwezigen (waaronder mevr. Oly, lid van het hoofdbestuur) welkom. Ds. W.C. Meeuse hield een korte meditatie naar aanleiding van Psalm 47. Dit sloot aan bij het thema van de avond: 'God is een koning der ganse aarde'. Penningmeesteresse mevr. P.l. van der Repe vertelde dat de vereniging in 1995 ruim 186 gul den over hield. Daarmee kwam het nieuwe saldo op bijna 2800 gulden. Zeven (oud)bestuursleden gaven een terugblik op een halve eeuw Tryfosa. Daaruit bleek dat de ver eniging in de periode dat de activi teiten gericht waren op de Hervorm de Gemeente (zo'n 36 jaar), 117.151 gulden bij elkaar heeft gebracht ten behoeve van de kerk. Dat betekent gemiddeld zo'n 3250 gulden per jaar. Tryfosa begon eind 1945 als een zendingskrans, genaamd Indonesië. Deze werd opgericht door de domi neesvrouw mevr. Van Gricthuijzen- van Kooten. Er zijn momenteel drie leden die er al veertig jaar bij zijn: mevr. Van Winkelen-Duijzer, mevr. Duijzer-van Dijke en mevr. Over- beeke-van Zetten. In 1958 verander de men de naam Indonesië (mede wegens de politieke en militaire perikelen die zich in het gelijknami ge land afspeelden) in Tryfosa. Die naam is afgeleid van een bijbelse vrouw, Tryfena, die goede werken deed. Bijbelonderzoek is het belangrijkste onderdeel van de vereniging. Op de bijeenkomsten wordt vóór de pauze een bijbelstudie of meditatie gehou den. Na de pauze, waarin heel wat wordt afgekletst, gaan de dames dan aan de slag met handwerken. Vroe ger was dat hoofdzakelijk breien, maar tegenwoordig ligt het accent meer op het maken van kaarten, e.d. Op de jaarvergadering werd er na de pauze echter niet aan handwerken gedaan. Deze keer was mevr. A. Boxhoorn-Urbanus uit Tholen uit genodigd. Zij vertelde iets over koningin Emma, de eerste vrouw op de troon van Nederland (als regen tes). Mevr. Boxhoorn gaf een boei end overzicht van het leven van koningin Emma. Deze Emma van Waldeck-Pyrmont trad op 20-jarige leeftijd in het huwelijk met de 61- jarige koning Willem III. In het bij zonder belichtte mevr. Boxhoom de godsvrucht en de sociale bewogen heid van koningin Emma en de Spartaanse manier waarop ze haar dochtertje Wilhelmina (onze latere vorstin) opvoedde. Na een tweede pauze bracht het koor VZOS (Vooruitgang Zij Ons Stre ven) enkele liederen ten gehore. Vervolgens spraken diverse mensen hun felicitatie uit aan het adres van Tryfosa. Onder hen waren presi dent-kerkvoogd Wessels en afge vaardigden van zusterverenigingen van Stavenisse, Scherpenisse en Sint-Maartensdijk, de bond van plattelandsvrouwen Sint-Annaland en de mannenvereniging De Heere is mijn Banier. De felicitaties gingen vaak gepaard met een envelop met geld waarvoor de vrouwenvereni ging nog een bestemming moet vin den. De collecte voor de onkosten- bestrijding leverde 300 gulden op en die voor de bijbelverspreiding in Rusland - Friedensstimme - 400 gul den. Diaken M. Dijke en de ouderlingen M. den Engelsman en Chr. Cornet hebben maandag een brief aan de leden gestuurd, waarin zij het 'hun plicht en verantwoordelijkheid' noe men om 'in de verwarde situatie hel derheid te verschaffen.' "Het doet ons verdriet, dat wij ons op deze wijze tot u moeten richten, maar de ontwikkelingen binnen onze gemeente vervullen ons met grote zorg", aldus de drie kerkbe stuurders. "Als kerkeraad zijn wij tegen Samen op Weg; dat dient voor een ieder duidelijk te zijn. Wij kun nen echter de stappen die onze pre dikant op persoonlijke titel neemt, niet steunen. Indien wij dit wel doen, breken wij met de N.H. kerk, dus met de Hervormde Gemeente van Scherpenisse." Dijke, Den Engelsman en Cornet schrijven over het opstappen van ds. Van der Sleen 'uitvoerig contact' te hebben gehad met de voormalig pre dikant van Scherpenisse ds. DJ. Budding, de voormalig predikant van Poortvliet die kandidaat Van der Sleen begin maart 1994 bevestigde, ds. Tj. de Jong, alsmede ds. H. Zweistra. "Die drie predikanten stel len zich, evenals wij, op het stand punt, dat zelfstandig breken met de N.H. kerk een onkerkelijke weg is. Wij betreuren dan ook de manier waarop onze predikant meent dit wel te moeten doen. Laat ieder in afhankelijkheid van de Koning der kerk zijn beslissing in deze zaak nemen. De toekomst is voor ons ver borgen", aldus Dijke, Den Engels man en Cornet. Desgevraagd liet Dijke weten, dat de andere drie leden van de kerke raad (ouderling Van Hemert en de diakenen J.J. Bolier en W. Dekker) niet benaderd waren voor de brief. "Het vermoeden bestond, dat bepaalde kerkeraadsleden achter de stap van de predikant stonden", aldus Dijke. Zijn collega Bolier bevestigt, niet benaderd te zijn door de andere drie leden van de kerkeraad. "In zeker opzicht was ik dan ook verrast door de brief, maar het is hun recht om dat te doen." Bolier noemt het schrijven overi gens 'niet volledig' wat hij niet nader wil toelichten. "Daar moeten ze zelf maar achter komen, maar de brief zaait meer verwarring dan hij duide lijkheid schept. De gemeente kan hieruit verschillende conclusies trekken." Diaken Bolier vindt het argument 'onkerkelijk' voor de stap van ds. Van der Sleen ook ondergeschikt aan de 'onbijbelse' zaken in de N.H. kerk als Samen op Weg, de opheffing van de zelfstandige kerk voogdijen, e.d. "Voor een vierde ambt als van ouderling-kerkvoogd is geen bijbelse grondslag aanwezig. Elke predikant zou daar eigenlijk tegen moeten ageren en inmiddels hebben zo'n 160 predikanten dat ook al gedaan. Persoonlijk verwacht ik dan ook, dat nog meer predikanten het voorbeeld van ds. Van der Sleen zullen volgen. De tijd zal het open baren, maar het juk van de synode oefent zoveel druk uit, dat die onbij bels is. En de bijbel is het richtsnoer voor ons leven." Diaken Bolier blijft overigens heel nuchter onder de beroering in Scher- Ouderling Chr. Cornet penisse. "Kwaad worden is wel menselijk, maar dan ben je op het verkeerde pad. Van persoonlijke verwijdering is volgens mij geen sprake. We staan niet als twee kemphanen tegenover elkaar." De tijd zal het volgens de diaken leren, of er een scheuring uit de stap van ds. Van der Sleen voortvloeit. Zelf is hij 'nog niet' zover dat hij tot een zelfstandige gemeente toetreedt. "Voor mij is het nog niet helemaal duidelijk, maar als je zou blijven, ben je ook niet meer hervormd, want met Samen op Weg en de aanpas sing van de kerkvoogdij krijg je immers met de Verenigde Protes tantse Kerken in Nederland te maken. De Hervormde Gemeente van Scherpenisse is nu al niet meer zelfstandig!", aldus diaken Bolier. Ouderling Chr. Cornet noemt de ontwikkelingen in Scherpenisse 'ontzettend verdrietig.' "Maar wij moeten ons kerkrechtelijk gedragen en mogen ons niet door emoties laten leiden." Cornet keurt het zelf standig uittreden uit de N.H. kerk af. "Als je dat wil doen - wat ik per soonlijk afkeur - moet je dat in een ledenvergadering aan de gemeente voorleggen. Wij waren er eerst van uitgegaan, dat het een persoonlijke visie van ds. Van der Sleen betrof, maar toen hij donderdag en vrijdag op de bejaar denmiddag en de bijbelkring zijn standpunten nader ventileerde - wat wij niet hadden verwacht - veran derde de situatie. Zeker toen hij zon dag in de eredienst de leden opriep om maandagavond naar de pastorie te komen. Toen ontstond er zoveel onduidelijkheid bij de gemeente, dat we wel moesten handelen. Op per soonlijke titel hebben we toen maandag een brief geschreven aan de leden en sommige mensen waren daar blij mee. Maar feilloos zijn we niet, ook wij hebben onze gebre ken." Gezien de splitsing die het gevolg is van het optreden van de predikant, is het opmerkelijk dat hij zondag a.s. en op biddag nog in Scherpenisse rnag preken. "Wij willen hem op ambtswaardige wijze zijn laatste diensten laten vervullen", zegt ouderling Cornet. Over de vrees die bestaat, dat door verkleining van de gemeente her vormd Scherpenisse financieel geen nieuwe predikant meer zou mogen beroepen, wil Cornet zich nog niet uitlaten. "Ook dat ligt in Gods hand, want Hij regeert!" Ds. A. den Hartog uit St. Maartens dijk zegt het besluit van zijn collega Van der Sleen 'ten zeerste te betreu ren.' "Zeker naar de Hervormde Gemeente van Scherpenisse toe, want ik vrees dat dit dwars door gezinnen heen gaat. In eerste instan tie zal dit de kerk geen goed doen." Ds. Den Hartog behoort evenals ds. Van der Sleen tot de ondertekenaars van de open brief aan de hervormde synode, waarin scherpe kritiek op het Samen-op-Weg-proces en de aanpassing van de kerkvoogdijen wordt geleverd. "Dinsdag ontving ik een uitnodiging van de synode om in Driebergen over de inhoud van de open brief te komen praten. Mij zijn geen ontwikkelingen bekend, die aanleiding geven tot de stap van col lega Van der Sleen. Hij is alleen dit pad gegaan; voor zichzelf en voor de Heere heeft hij deze weg gekozen." Ds. Den Hartog zegt zelf die stap niet te zullen nemen. "Ik zou het niet durven, want de Heere heeft mij als predikant in de Nederlandse Her vormde Kerk geroepen. Ik ben vol uit hervormd en bij ds. Van der Sleen is dat altijd een zorg geweest. Hoewel ik het met hem eens ben, dat er veel zaken zijn die niet schriftuur lijk zijn, is het bij mij nooit een vraag geweest of ik in de N.H. kerk zou blijven." Ds„Den Hartog zegt te hopen, dat de pogingen van zijn collega om in Scherpenisse een zelfstandige gemeente te stichten, niet doorgaan. "Maar misschien is dat een illusie." Een 86-jarige automobilist uit Sta venisse veroorzaakte zondag een ongeval aan het einde van de Phi lipsdam. De man reed omstreeks vijf uur over de dam in de richting van Bruinisse. Op de kruising met de Grevelingendam verleende hij geen voorrang aan een 41-jarige automo bilist uit het Duitse Grevenbroich. Bij de botsing die volgde vielen geen gewonden. De bestuurders konden ondanks de beschadigde wagens hun weg met het eigen voer tuig vervolgen. De werkgroep Dorp te Anna Jacoba- polder houdt op zaterdag 25 mei een rommelmarkt in Ons Dorpshuis van één uur tot half vier. Op 25 mei tus sen negen uur en half elf kan men spullen voor deze rommelmarkt in Ons Dorpshuis brengen. Aangezien er woonbebouwing op maar vijftien meter afstand ligt, kan er geen milieuvergunning worden afgegeven voor het stallen van die ren in de schuur van mevrouw Goot jes aan de Langeweg. In verband met stankoverlast zou een afstand van 100 meter in acht genomen moeten worden. De gemeente heeft dat donderdag betoogd voor de Raad van State, waar de inwoonster van Anna Jacobapolder het besluit aanvocht. Haar man P. van Raaij voerde namens haar aan, dat het hier om een hobby ging; op dit moment worden zes honden, vier paarden en wat schapen gehuisvest. In de ver gunning is gevraagd om 20 paarden te mogen houden. "Op die aantallen wordt er getoetst", zegt ambtenaar L.T. Steenpoorte. Bij dergelijke aantallen is er volgens de gemeente - die zich baseert op richtlijnen van het ministerie - niet langer sprake van hobby, maar van een bedrijf. En dat het dan dieren van anderen betreft, zoals Van Raaij aangaf, doet daarbij volgens Steenpoorte niet ter zake. Van Raaij sneed ook de traagheid nog aan bij het behandelen van de aanvraag. De vergunning was al in oktober 1994 bij de gemeente Sint- Philipsland aangekaart. Pas eind november vorig jaar kreeg mevrouw Gootjes van het gemeentebestuur te horen dat dit weigerde een besluit te nemen over haar aanvraag. De woordvoerder liet voor de Raad van State weten, dat er vertraging is ont staan als gevolg van de samenvoe ging van de gemeenten Sint-Philips land en Tholen. Bij de verslaggeving over het aanstaande bezoek van de koningin aan onze gemeente, trof het mij onaangenaam, haar daarbij zonder meer genoemd te zien als 'Beatrix.' Stemmen van lexers Hoewel enerzijds haar popu lariteit daarmee tot uitdruk king komt, moeten we ander zijds niet vergeten, dat hier geen sprake is van een popster of sportheld, maar van onze vorstin, bij de gratie Gods koningin der Nederlanden. Wij verzoeken de redactie dan ook vriendelijk hiermee reke ning te houden. Ik weet, dat ik ook namens vele anderen spreek. A. Boxhoorn-Urbanus Pr. Irenestraat 9, Tholen De kerkeraad van de Hervormde Gemeente Scherpenisse was verrast, toen ds. J. van der Sleen woensdagavond 14 februari aan het eind van de kerkeraadsvergadering bekend maakte, dat hij uit de N.H. kerk zou treden. "We waren overrompeld", zegt diaken M. Dijke, die al bijna 40 jaar deel uitmaakt van de kerkeraad in Scherpenisse. "Je staat na zo'n mededeling met je oren te klapperen. De dominee noemde er geen termijn bij, dus we wisten niet wanneer hij zou gaar. stoppen, maar we konden niets uit brengen. De dagen daarna hebben we hem nog gevraagd om op zijn besluit terug te komen, maar hij bleek niet meer van zijn standpunt af te brengen." Donderdag maakte ds. Van der Sleen de bezoekers van de bejaar denmiddag deelgenoot van zijn aan staand vertrek en vrijdag hoorden de deelnemers van de bijbelkring ervan. Zondagmorgen, aan het einde van de dienst, maakte de predikant officieel bekend, dat hij woensdag 28 februari - biddag - voor het laatst in de N.H. kerk van Scherpenisse zal preken. "Het is een droeve zaak", zegt dia ken Dijke. "Het is erg voor de gemeente en voor de predikant, hoe wel hij die stap zelf heeft gezet, 't Is jammer, dat de contacten zo moeten eindigen. De verhoudingen onder- Diaken M. Dijke. ling zijn echter nog goed en we laten hem zijn diensten tot en met biddag nog doen. Wij geven de man geen trap na en zullen proberen zijn ver trek uit de pastorie, e.d. zo goed mogelijk te regelen." "Zodra het vertrek van ds. Van der Sleen een feit is, kan ik weer terug naar Scherpenisse", zegt voormalig ouderling A. Steenpoorte. Sinds de komst van de jonge dominee zouden er een veertigtal mensen de Her vormde Gemeente van Scherpenisse verlaten hebben uit onvrede met de prediking van ds. Van der Sleen. Steenpoorte en zijn vrouw waren in juni 1994 één van de drie gezinnen die zich niet meer thuisvoelden in de N.H. kerk te Scherpenisse. "Ik was 1 januari 1994 pas bevestigd als ouderling en toen was kandidaat Van der Sleen al beroepen. Maar ik had hem evenzeer beroepen als mijn collega's toen, want ik had hem een keer horen preken, zonder bedenkin gen mijnerzijds. Toen hij eenmaal predikant was, volgde er echter een prediking die niet de juiste was en die ik ook mijn medemens niet gun. Ds. Van der Sleen heeft teveel het werk van Christus achterwege gelaten. Hij zocht het verschrikkelijk veel in de mens. Het ging meer om de goede werken en dat past niet in de gere formeerde belijdenis." Steenpoorte, zijn vrouw en kinderen alsmede nog twee gezinnen-verlie ten daarom de Hervormde Gemeen te van Scherpenisse. "Ik ben nooit een loper geweest, maar het kon niet anders. Er waren al mensen uit Scherpenisse elders gaan kerken en nadat ik de nodige gesprekken ach ter de rug had, besloot ik in "juni 1994 als kerkeraadslid te stoppen.. Na mij volgden er geleidelijk aan meer en totaal zijn er wel 40 kerk gangers uit Scherpenisse naar elders gegaan." Steenpoorte heeft in het begin een paar weken naar een passende gemeente gezocht. "St. Maartens dijk was toen vacant en ik ben eerst naar Poortvliet gegaan, maar na de komst van ds. Den Hartog naar St. Maartensdijk en daar ben ik geble ven. Maar ik heb steeds meegeleefd met Scherpenisse en als ds. Van der Sleen er niet was, ging ik daar naar de kerk. Ik heb steeds gewacht op een moment om terug te komen." Overigens deelt Steenpoorte de bezwaren van ds. Van der Sleen tegen Samen op Weg. "Ik sta achter zijn principe, maar zijn methoden moet ik afkeuren. Landelijk kan ik ook geen redenen ontdekken, dat er zo'n stap gezet moest worden als ds. Van der Sleen heeft gedaan. Juist nu er zulke problemen in de N.H. kerk zijn, moet je geen overhaaste stap pen doen en zeker niets op eigen houtje ondernemen. Het is ook triest, dat mensen uit de kerkeraad die het voorbeeld moeten geven, de predikant volgen. Waar wij mensen tekort schieten, daar komt de Heere met een oplossing voor de problemen in de N.H. kerk; daarvan ben ik overtuigd. Daarom moet je geen individuele, afzonder lijke stappen ondernemen, maar alleen gezamenlijk", zegt voormalig ouderling Steenpoorte.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 3