Ds. Van der Sleen stapt uit de Nederlandse Hervormde Kerk Centrale schietbaan politiek niet haalbaar Exposities rond speelgoed, foto's en aardewerk Rijbewijs jaar kwijt Zeeuwse kampioenen Ter Tolne 4f^Di:i_D'«j2k- AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Kosten voor koningin veel hoger dan de 175 mille Opzienbarende stap splitst hervormd Scherpenisse Voordeeltje zwemmers in voorverkoop Hoger beroep tegen straf onderwijzer 'Molendijk is sluiproute na wegversmalling in Sportlaan' Woensdag biddag 3'! 6 3 Donderdag 22 februari 1996 52e jaargang no. 15 De 29-jarige ds. J. van der Sleen uit Scherpenisse stapt uit de Nederlandse Hervormde Kerk. Hij kan zich niet vinden in de aanpassing van de kerkvoogdij en het stre ven naar Samen op Weg (SoW), waarbij de hervormden, gereformeerden en luthersen de Verenigde Protestantse Kerken Nederland (VPKN) gaan vormen. De predikant wil echter in Scherpenisse blijven preken en - buiten de N.H. Kerk om - een zelfstandige gemeente stichten. Dat heeft geleid tot een splitsing in de kerkeraad. Biddag afscheid Meerderheid raad vindt 3,5 ton teveel geld Den Haag Klein zetje Juk afwerpen Zonder enig advies Bezoekersaantal Meestoof 6 procent hoger Klasse- en andere groepsfoto's, aardewerk en bodem vondsten, én kind en speelgoed. Rond die drie thema's worden dit jaar exposities gehouden in De Meestoof te Sint-Annaland. Het streekmuseum noteerde het afgelo pen jaar een groei van het aantal bezoekers met 6,4%. Duizend leden Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De kosten voor het bezoek van koningin Beatrix aan St. Maartens dijk blijken veel hoger te zijn dan 175.000 gulden. Het salaris voor de daguren van de ambtenaren De Fey- ter, Bakx, Steketee en Den Braber blijkt daar namelijk niet in te zitten. Uit de 175 mille worden de externe kosten (van derden) en het overwerk van het gemeentepersoneel betaald en niet de uren die binnen de norma le werktijd aan dit project worden besteed, zo blijkt uit een voorstel van b. en w. aan de gemeenteraad. Verklaarde SGP-fractievoorzitter M. Dijke vorige week nog graag de onderbouwing voorde 175.000 gul den te willen zien, volgens b. en w. is hij met zijn collega-fractievoorzit ters op 25 januari uitgebreid over het koninklijk bezoek en de mogelijke consequenties geïnformeerd. De 175 mille is een 'voorlopig werkkre- diet' die gedekt wordt uit de reserve- pot dorps-/stadsontwikkeling. Het college schrijft pas begin maart in de gelegenheid te zijn om de gemeente raad nader te informeren over de besteding van het krediet. Nu het hof van de koningin groen licht heeft gegeven voor het programma op 30 april in St. Maartensdijk, is begonnen met het daadwerkelijk uit werken van de verschillende ideeën en het toerekenen van de kosten. Acht gezinnen van de Molendijk in Sint-Maartensdijk hebben de gemeenteraad een brief geschreven over de in hun ogen onveilige situ atie. Volgens hen wordt er in de straat - een invalsweg, dus druk - door auto's hard gereden en gebrui ken nogal wat (vracht)auto's de Molendijk als sluiproute sinds er een versmalling is aangebracht in de Sportlaan. In de straat wonen veel kinderen onder de 12 jaar, die regel matig buiten op de stoep spelen. De ouders maken zich ongerust dat er ongelukken zullen gebeuren door overstekende kinderen, in combina tie met het autoverkeer. De bewoners vragen de gemeente om door verkeersborden of het aan leggen van drempels het snelverkeer te stimuleren om via de Sportlaan te rijden. Ook het verplaatsen van de plattegrond van de Molendijk naar de Nijverheidsweg zou daaraan vol gens de briefschrijvers kunnen bij dragen. De gemeenteraad praat maandag avond over het verzoek en het ant woord daarop van burgemeester en wethouders. Het college er niet van overtuigd dat de verkeersveilig heid op de Molendijk op een onaan vaardbare manier wordt aangetast en wil daarom geen maatregelen nemen. De enige toezegging is, dat de verkeersontwikkeling in de gaten gehouden zal worden. Ds. Van der Sleen uit Scherpenisse verlaat de Nederlandse Hervormde Kerk. Ds. Van der Sleen maakte zijn besluit zondagmorgen aan het eind van de kerkdienst bekend, na woensdagavond de kerkeraad te hebben ingelicht, donderdag de bejaarden en vrijdag de bijbelkring. Diaken M. Dijke, die al bijna 40 jaar in de kerkeraad van de Hervormde Gemeente Scherpenisse zit, noemt de stap van de predikant 'heel uit zonderlijk.' Hij is er ook onderstebo ven van gezien de verwarde, onze kere situatie die is ontstaan. Ds. Van der Sleen aanvaardt alle consequenties .die bij zijn besluit horen. Zo ontvangt hij vanaf maart geen salaris meer, hij moet de pasto rie in de Kerkstraat verlaten en zijn pensioenafdracht stopt. Woensdag 28 februari, biddag, In de Thoolse gemeenteraad is geen meerderheid te vinden die 350.000 gulden uit wil geven aan de bouw van een centrale schietaccommodatie voor de verenigingen in Scherpenisse, Poortvliet en Sint-Annaland. SGP, RPF/GPV, VVD en AOV (10 van de 19 stemmen) zijn tegen. Ze handhaven hun al bij de begrotingsbehandeling in oktober ingenomen standpunten. D66'er J. van den Donker is bereid vóór te stemmen, maar wil de garantie dat naderhand De Eendracht uit Tholen niet ook nog eens voor een bijdrage aanklopt. Het gemeentebestuur heeft de Thoolse vereniging al laten weten, geen cent in de vernieuwing van haar accommodatie te willen steken. De Eendracht heeft vervolgens een bezwaarschrift ingediend. Burge meester en wethouders willen één lijn trekken, want ook de al in 1994 door Prinses Beatrix te Stavenisse gevraagde bijdrage - voor het inmid dels gerealiseerde eigen onderko men - wordt geweigerd. Aan het realiseren van een centrale accom modatie verbindt het gemeentebe stuur de voorwaarde dat de buiten banen op Tholen verdwijnen. PvdA en CDA vinden dat de gemeente tegenover de drie eerder genoemde verenigingen verplicht is om voor onderdak te zorgen. Het was immers de gemeente die 34 maanden geleden het oefenen in de gymzalen verbood. VVD en AOV zijn het, evenals SGP-wethouder J. van der Jagt - met die zienswijze niet eens. "Dit is het gevolg van milieuwetgeving uit Den Haag. De gemeente kan daarvoor niet verant woordelijk zijn", meent VVD-frac- tievoorzitter R. Ravensteijn. Hij vindt het bovendien tegenover de bevolking niet te verantwoorden om 3,5 ton uit te geven aan 90 schut ters. Mevrouw M.H. Schot-de Hoog (AOV) zit daar ook mee: "Het is niet, dat ik de schietclubs niet ter wille zou willen zijn." Van den Don ker vindt het eveneens een hoop geld, maar wijst erop dat het maar het dubbele is van wat een uurtje koninginnedag kost. Ravensteijn zegt dat er binnen zijn fractie naar stig naar andere oplossingen is gezocht, zoals het multi-functioneel maken van de schietaccommodatie of er de sportschool van L. Jansen in onderbrengen (die moet op planolo gische gronden verdwijnen uit de Oudelandseweg in St. Maartens dijk), waardoor het gebruik ervan zou toenemen. De commissie welzijn praat 29 februari over de plannen. preekt hij voor het laatst in de N.H.Kerk te Scherpenisse, zo kon digde hij zondagmorgen aan. Hij maakte duidelijk, zich niet te willen onderwerpen aan de synodebeslui ten als Samen op Weg en de aanpas sing van de kerkvoogdij met de bevestiging van ouderlingen-kerk voogd. Dat die zaken bindend opge legd zijn, gaat ds. Van der Sleen veel te ver. Hij liet de kerkgangers weten, een boodschap van God gekregen te hebben, dat het zo niet langer kon en dat hij de N.H.Kerk moest verlaten. "Maar ik leg mijn ambt niet neer, ik blijf predikant in Scherpenisse", voegde hij er aan toe. Die mededeling sloeg in als een bom. "De hele gemeente praat ero ver en iedereen belt naar iedereen", zegt een kerkganger. "Er was natuurlijk al weken wat gaande gezien de uitlatingen van de predi kant in de Kerkbode en de Een drachtbode en begin februari hebben we een open brief van 24 pagina's ontvangen. Niemand had echter ver wacht dat hij zou stoppen en elders in Scherpenisse zelfstandig diensten gaat houden." De uit Maartensdijk bij Utrecht afkomstige Van der Sleen werd 2 maart 1994 door ds. Tj. de Jong uit Staphorst bevestigd tot predikant in Scherpenisse. Hij was godsdienstleraar in het voortgezet onderwijs en studeerde theologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. De jonge predikant bleek strijdbaar en verzette zich op allerlei fronten tegen ontwikkelingen in de N.H. Kerk die tegen zijn principes indruisten. Bij de aanpassing van het beheer, waarbij de zelfstandige kerkvoogdijen worden opgeheven en ouderlingen-kerkvoogd moeten worden benoemd, kwam dat eind vorig jaar tot een hoogtepunt. Begin dit jaar dreigde hij de N.H. Kerk te verlaten in verband met de 'pauselij ke machtspraktijken' van de synode. Ds. Van der Sleen beschouwde de komst van ouderlingen-kerkvoogd als een 'onschriftuurlijk vierde ambt.' In een open brief schreef hij 'op de drempel' van de N.H. Kerk te staan. Er was nog maar 'een klein zetje' nodig om te concluderen, dat er 'definitief geen ruimte meer gelaten wordt voor een voluit gereformeerd Subsidie molenaars. Het Gilde van vrijwillige molenaars krijgt dit jaar van de provincie Zeeland een subsi die van 1000 gulden. kerkelijk leven binnen de hervorm de kerk.' In de open brief van 92 predikanten aan het bestuur van de synode, schrijven zij 'niet en nooit' vrijwillig uit de kerk te stappen, maar volgens ds. Van der Sleen heeft de Heere hem nu een weg buiten de N.H. Kerk gewezen. "Het is mij niet langer mogelijk op een verantwoorde manier deel uit te maken van de N.H. Kerk", schrijft hij in zijn laatste bijdrage aan de Kerkbode. "Keer op keer bewijst onze synode, dat zij haar dure roeping geenszins verstaat door voortdurend beslissin gen te nemen die strijdig zijn met Gods Woord, ja zelfs er lijnrecht tegenin druisen. Wanneer wij blij ven, blijven wij ook verantwoorde lijkheid dragen voor het beleid van onze kerk. Dat geldt evenzeer met betrekking tot het Samen op Weg- proces als met betrekking tot bij voorbeeld de uitspraken van de synode omtrent de homoseksuali teit. Ik durf daar geen verantwoorde lijkheid meer voor te dragen. Dat de stap die ik nu bewust neem, verre gaande consequenties kan hebben, besef ik terdege. Toch heb ik zeker geen spijt van deze stap, temeer daar ik meen te geloven, dat de Heere hier vanaf weet. Eén ding wil ik hier echter duidelijk stellen: ik leg geenszins mijn ambt als herder en leraar neer. Ik wens slechts het juk der synode af te werpen en Christus ook in de kerkelijke weg te mogen volgen. Wie mij in deze volgen wil, die volge mij", aldus ds. Van der Sleen. De vraag is nu, hoeveel kerkgangers Om te stimuleren dat mensen hun abonnement voor de zwembaden in Tholen en Sint-Maartensdijk al in de voorverkoop aanschaffen, voert de gemeente een prijsverschil in. Wie pas tijdens het zwemseizoen een abonnement neemt, moet voortaan een tientje extra betalen. Het is de gemeente een doorn in het oog dat steeds meer mensen hun abonnement pas tijdens het seizoen kopen, omdat het personeel aan de kassa's en in het gemeentehuis daar door extra belast wordt. Burgemees ter en wethouders denken dat men sen er niet voor voelen om in de rij te staan op het tijdstip dat in hun woonplaats de voorverkoop plaats vindt. Om die tendens om te buigen, wil men de voorverkoop financieel aantrekkelijker maken. De commis sie welzijn bespreekt het plan don derdagavond. de uitgetreden predikant zullen vol gen bij de vorming van zijn eigen gemeente. Maandagavond konden sympathi santen zich op de pastorie melden, maar daarover zijn verder geen mededelingen gedaan. Het feit, dat de stap van ds. Van der Sleen nog niet door collega's is gevolgd, kan van invloed zijn op beperking van de scheuring binnen de Hervormde Gemeente van Scherpenisse. Ds. Tj. de Jong, die twee jaar geleden kan didaat Van der Sleen bevestigde en tijdens zijn universitaire studie begeleidde, keurt de stap van ds. Van der Sleen in het Reformatorisch Dagblad af als 'onkerkelijk en onkerkrechtelijk.' "Bij het strikt per soonlijke initiatief van ds. Van der Sleen is geen enkele kerkelijke ver gadering betrokken geweest." De predikant uit Scherpenisse heeft vol gens ds. De Jong 'zonder enig advies van anderen' gehandeld. Pagina 3:'We waren overrom peld' en 'Meer de mens dan Chris tus' Uit de wereld van het kind komen verschillende aspecten op de ten toonstelling naar voren. Er zullen poppen te zien zijn en ander speel goed, een toverlantaarn met authen tieke plaatjes, tinnen soldaatjes, kin derboeken en er rijdt een oude trein. Rommelpotten en de bijbehorende liedjes ontbreken evenmin. De uit zending van het tv-programma 'Van gewest tot gewest' over rommelpot ten in Tholen wordt op video getoond. Voor scholen wordt er een kijkdooswedstrijd aan verbonden. Voorzitter Th. Westerveld heeft rond het thema jeugd bovendien nog contact met een Poolse mevrouw die in Itawa bij de jeugdzorg is betrok ken. Voor de expositie over gebruiksaar- dewerk en bodemvondsten wordt met name een beroep gedaan op de collectie aardewerk van een echt paar uit Heense Molen. Er zal Bergs, maar ook Zeeuws materiaal te zien zijn. Voor de tentoonstelling over klassefoto's en andere groepen zijn ondermeer afbeeldingen beschik baar die niet eerder vertoond zijn. Het nieuwe seizoen begint zaterdag 20 april, tijdens het nationaal muse umweekend. De Meestoof zal zich ook weer pre senteren tijdens de braderie in Sint- Annaland. Hoofdthema zal zijn: stoommachines. Verder zal het museum het boekje 'Ode aan de meekrap' laten herdrukken. In tal van musea loopt het bezoe kersaantal terug, maar De Meestoof heeft die trend vorig jaar niet gevolgd ondanks de mooie zomer. De exposities rondom de hoogaar zen en botvisserij (naar aanleiding waarvan pabo-studente Diana Ver- kerke uit Sint-Philipsland een bro chure schreef), merklappen, oude foto's en kerst- en nieuwjaarswensen trokken 4788 belangstellenden. In 1994 vonden 4500 bezoekers het Thoolse streekmuseum, zodat een toename van 6,4% te noteren viel. Van al die mensen kwam 36,3% van Tholen (eiland) en 3,7% van Sint- Philipsland. Voor laatstgenoemde plaats betekende dat een toename van het aandeel bezoekers, voor Tholen een lichte daling. De percen tages per plaats: St. Annaland 14,4%, Tholen 13,7%, St. Maartens dijk 3,6%, Poortvliet 1,5%, Oud- Vossemeer en Scherpenisse 1,2%, Stavenisse 0,7%. Overig Zeeland nam een kwart van de bezoekers voor zijn rekening en dat is fors meer dan in 1994, Noord-Brabant 12,7% en Zuid-Holland 11,2%. De Meestoof verwacht dit jaar het duizendste lid te verwelkomen. Er zijn er inmiddels 998, maar gere kend wordt met een twintigtal afval lers omdat die de contributie van vorig jaar nog niet betaald hebben. De bouw van een schuur bij het museum - om het ruimtegebrek op te lossen - gaat er eindelijk ook van komen. Het bestuur hoopt in juni te kunnen beginnen. In maart zal de vergunningenprocedure gaan lopen. Op de investeringslijst van de gemeente is voor dit karwei ander halve ton opgenomen. Tijdens de jaarvergadering van het museum, op 12 maart in De Welle- vaete te Sint-Annaland, geeft jeugd boekenschrijver Wim Hofman een lezing. De Middelburgse politierechter heeft een 50-jarige Tholenaar bij verstek veroordeeld tot twee weken cel en een jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. In plaats van de gevangenisstraf kan de man kiezen voor een werkstraf van veertig uren. De man is in zijn woonplaats twee keer in één nacht aangehouden voor het besturen van een auto onder invloed van alcohol. Eerst reed hij op de Kaaij tegen een geparkeerde auto aan en weigerde vervolgens medewerking aan een ademanalyse. De politie nam daarop zijn rijbewijs in. Later die nacht kwam ze de Tho lenaar echter opnieuw achter het stuur tegen. Hij kreeg een bekeuring wegens overtreding van het rijver bod, zijn auto werd in beslag geno men (deze heeft de man inmiddels terug) en hij moest een bloedproef ondergaan. Daaruit bleek dat hij bij na vijf keer zoveel gedronken had dan is toegestaan. Helft kerkeraad hervormd Scherpenisse steunt opstappen predikant niet P. Versluys nieuwe voorzitter graszaad-studiegroep Gemeente verhoogt grondprijs bejaardenwoning met twee mille Aantal Thoolse vrouwen zonder een baan explosief gestegen Wagen van Lamsöören rijdt lek, maar wint in Gróót Pesööt Praktijk Japanse geneeswijze Shiatsu in Tholen Tryfosa Sint-Annaland viert halve eeuw hervormde vrouwenvereniging Paarden trotseren sneeuwstorm in Rammegors Voorlichting arbo-wet: Welke baas neemt nog een bokser aan? Thools klassement moet wielrenners stimuleren WAT MET VERSTAND GAAT, GAAT VER; WAT MET GEVOEL GAAT, GAAT VERDER; WAT MET ENTHOUSIASME GAAT, GAAT HET VERST Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Zowel onderwijzer J.D.Q. zelf als officier van justitie mevr. M. van Nooijen zijn in hoger beroep gegaan tegen de straf in de St. Philipslandse ontuchtzaak. De eerste vindt de 18 maanden cel - waarvan 6 voorwaar delijk - teveel. Daarentegen acht de officier de straf die de Middelburgse rechtbank oplegde, te licht. Zij had destijds drie jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist voor de on tucht met drie leerlingen van de Koningin Julianaschool in St. Phi lipsland, waar Q. onderwijzer was. Zijn raadsman bepleitte, op basis van de rapporten van de reclassering en de psychiater, behandeling plus een voorwaardelijke gevangenis straf. Woensdag a.s. houden vrijwel alle protestantse kerken op Tholen en St. Philipsland biddag voor gewas en arbeid. Er zijn dan zowel overdag als 's avonds kerkdiensten. In ver band daarmee zijn scholen, winkels, banken, het gemeentehuis, e.d. gesloten. Vier dammers van Ter Tolne uit Tholen zijn Zeeuws kampioen schooldammen geworden. Het tweede team van de Thoolse openbare basis school werd tweede. Zie voor een uitgebreid verslag pagina 15. De Zeeuwse damkampioenen van Ter Tolne, zittend v.l.n.r So Lee, Nordin Benjilali, Wilmer Kousemaker en Raimond van Loon. Achter hen het tweede team dat vijfde werd: Ilona Braai, Annelies van Broekhoven, Lisette Binkhorst en Laura Bijl.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1