Gladheid en sneeuw eisen tol op wegen Psychiatrische behandeling geëist voor brandstichter palingrokerij Lions zagen voor m.s.-patiënten Kopers premie-A huizen krijgen subsidie alsnog Onze Top 10 van deze week. O 1.25 2.79 10.- A89" 1.39 1.99 1.19 4.99 Albert Heijn Tholen en St. Philipsland Ruim één op 6 bestuurders rijdt te hard Topper van de Aanrijding na joyriding door twee jongens Afweer tegen infectieziekten getest Tholen Sint-Annalander ontoerekeningsvatbaar; hij hoorde stemmen Met kloofbijl en splijtmachine in de sneeuw van Scherpenisse Cr) Goudse Jonge kaas+, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Donderdag 15 februari 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Auto's rijden in sloot, tegen paal en op elkaar Vrouw misbruikt door verdachte van een moord Macht kwijt Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. De psychiatrische rapporten zijn duidelijk: C.J.V. uit Sint-Annaland was ontoerekeningsvatbaar toen hij op 29 oktober vorig jaar brand stichtte bij palingrokerij Scher penisse in zijn woonplaats. Officier van justitie mevr. M. van Nooijen was het daar donderdag voor de Middel burgse rechtbank mee eens. Ze eiste dat de 26-jarige V. gedurende een jaar wordt opgenomen in een psychia trisch ziekenhuis, wat ontslag van rechtsvervolging bete kent. "Het was mijn bedoeling niet, echt niet. Ik heb er heel veel spijt van", zei de verdachte. Extra gevoelig Herhaling Smartegeld Een luid gezaag, gekap en het geluid van splijtend hout doorklieft zaterdagmorgen al om negen uur de lucht bij camping De Pluimpot te Scherpenisse. Vijftien leden van de Lionsclub zijn begonnen met een actie om geld in te zamelen voor m.s.-patiënten in de regio. Nog over Geen bewijs voor koppelverkoop in Sint-Philipsland Achttien eigenaren van een premie-A woning in Sint- Philipsland, die door het ministerie van volkshuisvesting werden beticht van misbruik van de regeling, hoeven geen subsidie terug te betalen of krijgen de bijdrage als nog. De Middelburgse rechtbank heeft hen volledig in het gelijk gesteld en het ministerie veroordeeld tot het uitbetalen van de achterstallige bedragen inclusief de wettelijke rente. In een reactie laat de vereniging Eigen Huis weten dat het ministerie nu ook elders in het land moet stoppen met de 'heksenjacht' op kopers van premie- A woningen. Meerwerk Veeg uit pan Nieuwe oogst: Hollandse komkommer, per stuk Hamburgers, r\r\ 100 gram 1.05 kilo ®®®®1330 dl Huzarensalade, grof, bak 600 gram of fijn, 1000 gram Nü Uit de diepvries: Iglo Pizza Crossa, diverse soorten, 3 stuks 300 gram Nü dl Brouwers Bier, 11 11 krat 24 flessen 0.3 liter lërt911.11 dl Rheinhessen of - Cötes du Roussillon, vi QC fles 1 liter HwD Yogho Yogho yoghurtdrink, diverse smaken, pak 1 liter De Betuwe extra jam, diverse soorten, pot 450 gram dIAIbi afwas, citroen of appel, flacon 500 ml dl Tissue toiletpapier, wit, 12 rollen vers van *t mes©©©of verpakt ©©@0© .kilo 7 De vorst en de sneeuw hebben ook op de Thoolse wegen hun tol geëist. Vrijdag en zaterdag vond er een flink aantal ongevallen plaats door gladheid. Daarbij raakte een passagier licht gewond. De betrokken auto's werden vrijwel allemaal fors beschadigd. Vrijdagavond viel de eerste sneeuw en pas in de loop van zaterdag was ze verdwenen. Op de Oud-Vossemeersedijk bij Tholen kwam zaterdag een 50-jarige automobiliste uit Bergen op Zoom als door een wonder zonder schram metje uit een zwaar, eenzijdig ver keersongeval. Ze reed 's avonds omstreeks elf uur over de Oud-Vos semeersedijk in de richting van Tho len. Door een stuurfout raakte de vrouw echter van de weg af en reed De van moord verdachte B. van 't H. (50) zou ook een inwoonster van Sint-Maartensdijk seksueel mis bruikt hebben. In de laatste week van juli vorig jaar zou Van 't H. de vrouw op twee verschillende dagen onder bedreiging hebben gedwon gen tot seksuele handelingen en haar hebben verkracht. De man, die geen bekende woon- of verblijfplaats heeft, wordt inmiddels behandeld in het Pieter Baancen- trum. Hij zou tussen 26 september en 14 oktober vorig jaar Catharina Wilhelmina Adriana Aarts om het leven hebben gebracht. Dit is naar alle waarschijnlijkheid gebeurd in de gemeente Reimerswaal of in Ant werpen. Justitie heeft het onderzoek nog niet afgerond. Ze zal Van 't H. ook nog vervolgen voor het feit dat hij op 19 juni vorig jaar op de Post weg in Tholen onder invloed van alcohol achter het stuur van een auto zat. Een 17-jarige jongen uit Sint-Maar tensdijk heeft zondag met een gesto len auto een ongeluk veroorzaakt op de Westvest in zijn woonplaats. Samen met een even oude plaatsge noot reed hij omstreeks vijf uur over de Noordpoort. Hij wilde de krui sing met de Westvest en Oostvest oversteken richting de Markt, maar moest uitwijken voor een fietser. De jongen gaf een ruk aan het stuur van de auto en reed hierdoor de West vest in. Daarbij kwam hij op het trot toir en ramde een fietsenrek. Toen hij vervolgens weer de rijbaan opschoot, botste hij frontaal op een tegenligger. Deze auto werd bestuurd door een 23-jarige man uit Sint-Maartensdijk. Beide voertuigen raakten total loss, maar er vielen geen gewonden. Toen de 23-jarige uit het wrak van zijn auto was gestapt, waren de twee jongens al uit de wagen en gingen ervandoor zon der zich bekend te maken. Even later deed de eigenaar van de auto waarin de jongens - die vanwege hun leeftijd nog geen rijbewijs beza ten - hadden gereden, aangifte van diefstal. Diezelfde avond omstreeks negen uur vatte de politie beide schuldigen in de kraag. Nadat ze bekend hadden, kregen ze een pro ces-verbaal voor diefstal en joyri ding en het verlaten van de plaats van een ongeval. Daarna werden de jongens weer op vrije voeten gesteld. Bij een snelheidscontrole - zondag op de Poortvlietsedijk te Poortvliet - kreeg ruim één op de zes passerende bestuurders een bekeuring voor te hard rijden. De politie controleerde van kwart over elf tot één uur. In die tijd kwamen er 170 voertuigen voor bij. Daarvan reden er 27 (zo'n 16 procent) harder dan de toegestane 80 km per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 110 km per uur. Vervolgens vatte de politie post op de Oesterdam van kwart over één tot vier uur. Daar passeerden 392 voer tuigen waarvan er 35 (ongeveer 9 procent) harder reden dan de 100 km per uur die er is toegestaan. De hoogst gemeten snelheid was hier maar liefst 146 km per uur. Donderdag voerde de politie ook nog een verkeerscontrole uit op voornamelijk landbouwvoertuigen. Negen processen-verbaal werden uitgeschreven voor technische gebreken. In totaal werden er twin tig landbouwvoertuigen gecontro leerd. Het meest voorkomende euvel was het ontbreken van een waar schuwingsbord aan de achterkant. van de dijk. De wagen kwam tot stil stand in de sloot onderaan de dijk. De klap kwam zo hard aan dat het rechtervoorwiel van de auto afbrak. De bestuurster kwam er zonder kleerscheuren vanaf. Haar wagen moest worden weggesleept. Eerder die dag, omstreeks kwart over acht 's morgens, raakte een vrouw gewond bij een eenzijdig ongeluk bij Poortvliet. Ze reed mee in een bestelbus die bestuurd werd door een 37-jarige Poortvlietenaar. De bus reed op de Postweg in de richting van Tholen. In een bocht raakte het voertuig in een süd en gleed aan de andere kant van ae weg in de sloot. De vrouw liep hierbij wonden op aan haar hoofd en een knie. Ze werd naar ziekenhuis Lie- vensberg in Bergen op Zoom gebracht. Na onderzoek en het hech ten van de wonden, mocht ze weer naar huis. De bestuurder had geen verwondingen. De bestelbus werd zwaar beschadigd. Op de Postweg te Tholen reed zater dag een 28-jarige vrouw uit Poort vliet met haar auto in de sloot. De automobiliste reed in de richting van Tholen en ter hoogte van de Snabbe- weg raakte ze door de gladheid de macht over het stuur kwijt. Gevolg was dat de wagen een draai van 180 graden maakte en in de sloot terecht kwam. De vrouw kwam met de schrik vrij, haar auto werd over de hele rechterzijde beschadigd. Het verkeer werd tijdens de bergings werkzaamheden stilgelegd. In de nacht van vrijdag op zaterdag vond er een eenzijdig verkeersonge val plaats op de T-splitsing Rijks weg/Industrieweg te Sint-Philips- land. Een 21-jarige automobiliste uit Rotterdam reed vanuit de richting Steenbergen over de Rijksweg. Door de gladheid raakte ze de macht over het stuur kwijt en reed vervol gens tegen een verkeersbord. De Rotterdamse liep hierbij geen ver wondingen op, maar haar auto was aan de voorkant behoorlijk bescha digd. In Stavenisse raakten vrijdagavond drie auto's beschadigd bij een aanrij ding. Een 19-jarige automobilist uit Stavenisse reed omstreeks kwart voor negen over de Voorstraat. Hij slipte op de gladde klinkers en kon zijn voertuig niet meer onder con trole houden. De wagen gleed door tegen de auto van een 47-jarige Stavenissenaar en die botste vervolgens weer op een andere geparkeerde auto van een 25- jarige plaatsgenoot. Er vielen geen gewonden, maar de wagens waren alledrie beschadigd. Voor een onderzoek naar de afweer tegen infectieziekten zullen 380 inwoners van Sint-Maartensdijk en evenveel van Sint-Philipsland wor den opgeroepen. Landelijk worden 15.000 mensen uit 48 gemeenten betrokken bij dit project van het rijksinstituut voor volksgezondheid en milieu. De opzet is, om te achterhalen of de Nederlandse bevolking als gevolg van het in 1952 ingevoerde vaccina tieprogramma nog voldoende beschermd is tegen infectieziekten (kinkhoest, difterie, tetanus, bof, mazelen, rode hond en kinderver lamming) en voldoende afweerstof- fen in het bloed heeft. Ook wordt gekeken of er bepaalde risicogroe pen zijn. De resultaten kunnen lei den tot verbetering van de vaccina tie en het ontwikkelen van nieuwe vaccins. Uit beide dorpen worden in febru ari/maart willekeurig inwoners tus sen 0 en 80 jaar uitgenodigd om mee te werken. De bedoeling is dat ze een vragenlijst invullen (vragen over gezondheid, doorgemaakte ziekten, inentingen). Verder zal de GGD op een speciaal spreekuur een kleine hoeveelheid bloed afnemen (twee buisjes van 10 ml), die uitslui tend op afweerstoffen tegen infec tieziekten wordt onderzocht. Op aids wordt niet getest, verzekert de GGD. Het onderzoek is volledig anoniem. De verkregen gegevens worden zonder naamsvermelding verwerkt in rapporten en statistie ken. Mensen die aan het onderzoek meewerken, krijgen een cadeaubon voor hun moeite. Het project van het rijksinstituut heet officieel peiling immunisatie effect Nederland ter evaluatie van het rijksvaccinatieprogramma, afge kort: Pienter. De brand die palingrokerij Scherpenisse in de as legde, is op zolder aangestoken. V. verklaarde na zijn aanhouding tegenover de politie, op de bewuste zondagavond kort na zeven uur de brand te hebben gesticht. Op de zol der van het bedrijf aan de Nieuw- landseweg - waar verpakkingsmate riaal was opgeslagen en het archief - stak hij met een aansteker een plas tic zak aan gevuld met plastic bak ken. Rechter C. Kool confronteerde hem met een tweede brandhaard, aangetroffen in de meterkast op de benedenverdieping. En met verkla ringen van getuigen die al vóór zeven uur een brandlucht hadden geroken en om twintig over zeven de vlammen al boven de dijk uit zagen komen. De brandweer arriveerde kort na half acht. Aan de hand van het ver brande multiplex in de meterkast concludeerde die, dat het toen al zo'n anderhalf uur gebrand moet hebben. V., die sinds 1987 bij de palingrokerij werkte, was eerder die middag in het bedrijf. Hij zette er om 17.12 uur de alarminstallatie aan. Maar hij hield vol de brand pas na zeven uur gesticht te hebben. Na zijn daad had V. naar eigen zeggen een opgeblazen gevoel: "Alsof ik twee keer zo groot werd." De Sint-Annalander zei stemmen in zijn hoofd te hebben gehoord, die hem opdroegen de zaak in brand te steken. Dat duurde maar een paar minuten. "Ik was mezelf niet, ik was alles kwijt", aldus V. Tevoren had hij nooit stemmen gehoord, maar naderhand, toen hij in Goes in de cel zat, weer wel. Zijn raadsman, mr. E. Smit, zei dat bij zijn eerste ontmoe ting met de verdachte deze helemaal niet wist dat hij brand had gesticht. Hij sprak van een blokkade van het geheugen, die inmiddels deels is opgeheven. Rapporten van de reclasseringsamb- tenaar, een psycholoog en een psy chiater geven aan dat zijn werk voor de Sint-Annalander erg belangrijk was. Maar in het snel groeiende bedrijf kon hij zijn verantwoordelijkheden - hij klom op tot voorman - niet aan. "De eerste paar jaar ging het goed, maar ik kon de toenemende druk niet aan en kreeg steeds vaker ruzie met Scherpenisse", aldus V., die volgens het rapport van de psycho loog verbelast moet zijn geraakt. Toen hij een dag voor de brand getuige was van een ruzie tussen zijn baas en een chauffeur, trok hij zich dat erg aan. Meer dan nodig was, hebben beide anderen nader hand tegen de politie verklaard. "Mijn cliënt is extra gevoelig voor situaties die de gemiddelde Neder lander wèl aankan", betoogde mr. Smit, die blij was met het intensieve onderzoek naar de achtergronden van V.'s handelwijze. De man ver bleef nog steeds in een huis van bewaring. Ook de diefstal van een geldkistje uit het bedrijf, in januari vorig jaar, kan volgens de officier uit onvrede met de werkgever zijn gebeurd. V. verklaarde het geld niet nodig te hebben gehad, maar zou ook toen in opdracht van stemmen hebben gehandeld. Hij gooide het kistje dan ook in een sloot. Rechter Kool haal de er nog een dreigement bij dat V. zou hebben geuit, namelijk dat Peg- ra - een dochteronderneming van Scherpenisse - kapot zou gaan. Maar dat deed de verdachte af als een geintje; ook de andere personeelsle den zouden dat gezegd hebben. De daden van V. waren volgens het psychologisch rapport te wijten aan het doorbreken van verdrongen agressieve gevoelens gepaard gaan de met alcoholgebruik. Op de bewuste zondagavond had hij eerst ook vijf flesjes bier gedronken. De Sint-Annalander zou lijden aan een ziekelijke stoornis van de geestver mogens en herhaling is niet uit te sluiten. Het psychiatrisch rapport komt eveneens tot de conclusie dat V. ontoerekeningsvatbaar is. "Een verregaande conclusie die niet vaak getrokken wordt", aldus president mevr. Zomer. "Wist u wat u gedaan hebt?" De verdachte: "Eerst niet, maar het komt langzaam terug." In de rapporten wordt behandeling in een psychiatrisch ziekenhuis aange raden. V. moet leren omgaan met zijn agressie, zijn sociale vaardighe den ontwikkelen. De Sint-Annalan der wil dat zelf ook. De officier van justitie vond de brandstichting wettig en overtui gend bewezen, maar nam de conclu sie over dat V. ontoerekeningsvat baar was. Ze vroeg daarom een jaai plaatsing in een psychiatrisch zie kenhuis. "De officier betrekt heel reëel de stelling dat dit mijn cliënt niet kan worden toegerekend", zei mr. Smit. Hij noemde opname in een psychiatrisch ziekenhuis een zinvol le maatregel. "Mijn cliënt wil zelf leren omgaan met situaties zoals stress." Ter sprake kwam ook een vordering van Scherpenisse. Deze eist van V. een bedrag van 82.275 gulden voor schade die niet door de verzekering wordt gedekt, alsmede 5000 gulden smartegeld. Zowel de officier van justitie als de advocaat vonden de vordering te complex en vroegen de rechtbank deze niet ontvankelijk te verklaren, zodat daarover in een civiele procedure beslist kan wor den. De advocaat had de vordering pas een dag voor de rechtszitting ontvangen en zich, zo zei hij, onvol doende kunnen voorbereiden. Wèl had hij er het burgerlijk wetboek al op nageslagen en geconcludeerd, dat de vordering mogelijk moet worden afgewezen als V. de brandstichting 'niet kan worden toegerekend'. De rechtbank doet op 22 februari uitspraak. De Lions werkten in de sneeuw een hele dag ijverig door omringd door boomstammen, blokken hout en het snerpende geluid van kettingza gen. Links campingbeheerder H. Zwikker die samen metJ. Zandbergen een stammetje klein maakt. Multiple sclerose (m.s.) is een aan doening waarbij in het ruggemerg en de hersenen verharde plekken ontstaan waardoor verlamming optreedt. De Lionsclub wil dit jaar deze patiënten met een extraatje bedelen. De leden zagen brandhout van bomen uit de boomgaard van De Pluimpot. Een deel van het hout is afkomstig van bomen die te oud zijn geworden en werden gerooid. Een ander deel bestaat uit snoeihout. Met behulp van kettingzagen worden de boomstammen in blokken gezaagd. Die worden verder met de kloofbijl in kleine stukken gehakt. Dat kan echter ook heel wat gemakkelijker, want de vorst van de laatste dagen maakte de blokken bepaald niet beter splijtbaar. Er is ook een tractor opgetrommeld die via een hydrau lisch systeem een splijtmachine aan drijft. Een minder inspannend karwei, maar wel oppassen voor de vingers. Maar ook het sportieve element speelt mee en de kloofbijl wordt fanatiek gehanteerd. Dat is meteen een goede manier om warm te blij ven, want al is het niet zo koud als de dagen ervoor, toch is het nog steeds fris te noemen. Sommigen houden aan het kappèn zelfs gezwollen handen over. Er wordt fanatiek doorgewerkt en rond het middaguur verschijnt dan de soep als hartversterker. Die wordt met veel smaak verorberd en vervol gens tijgen de Lions weer aan het werk tot laat in de middag. Men kan het hout voor 75 gulden per kuub kopen. Het wordt dan thuisgebracht met een karretje. Overigens is dat vervoer niet zonder gevaar, want de weg op de dijk naar Sint-Maartens dijk is behoorlijk glad door de sneeuw. Deze dag raken de Lions veertien kubieke meter hout kwijt, maar ze hebben zo'n 22 kuub gekapt. "Er zijn dus nog blokken over voor de liefhebbers", zegt cam pingbeheerder en Lionslid H. Zwik ker. "Naast deze actie verkopen we ook snoeihout aan campinggasten. In totaal verwachten we zo'n 2000 gulden opbrengst. Dat is iets meer dan vorig jaar. Toen hadden we ongeveer 1500 gulden." Ieder jaa: houden de Lions een houthakkersac tie. Het geld gaat telkens naar een ander goed doel. Dit jaar worden er dus activiteiten voor m.s.-patiënten mee gesteund. De rechter heeft geoordeeld dat er geen enkel bewijs is voor koppel verkoop, zoals het ministerie sugge reerde. De huizenkopers zouden, om onder de maximaal toegestane aan koopprijs te blijven, een stuk van het bouwperceel naderhand afzonder lijk hebben bijgekocht. De rechter is echter niets gebleken van al bij de koop- en aannemingsovereenkomst met projectontwikkelaar Woonplan gemaakte schriftelijke of mondelin ge afspraken, waardoor de betrokke nen verplicht zouden zijn naderhand extra grond te kopen. En dat ze de grond al bij de oplevering van de huizen in gebruik hadden genomen - wat het ministerie als tegenargu ment aanvoerde - doet niet ter zake. Het moment van de overeenkomst is volgens de rechter bepalend. A. Boon, één van de betrokken huis eigenaren, reageert voorzichtig op de uitspraak. "Bijzonderheden ken ik niet, maar ik heb van onze advo caat begrepen dat we ruimschoots in het gelijk zijn gesteld. Het is nog afwachten of het ministerie in beroep zal gaan" (dat kan binnen zes weken - red.). In een soortgelijke zaak in Temeuzen stelde de recht bank het ministerie in het gelijk, waarna de bewoners in beroep gin gen en de Raad van State in decem ber aan hun zijde vonden. Mr. P.L. Alers van Eigen Huis spreekt van een mooie overwinning. Over het eventueel in beroep gaan door het ministerie heeft hij een dui delijke mening: "Het ministerie heeft er twee jaar over gedaan. Het moet zijn nederlaag nu maar erken nen en de mensen verder met rust laten." De kopers van huizen aan de Schelpkreekstraat, Esdoornhof, Ber kenpad cn Wilhelminastraat in Sint- Philipsland en aan de Steintjeskreek in Anna Jacobapolder was gemid deld 20.000 gulden subsidie toege zegd. In enkele gevallen ging het zelfs om maximaal 41.000 gulden. Over de handelwijze zoals die is gevolgd, voerde het gemeentebe stuur van Sint-Philipsland regelma tig overleg met de directie volks huisvesting Zeeland. De kopers voerden in hun bezwaarschrift ook aan, dat het ministerie wist van de manier van- verkavelen en deze had goedgekeurd. Volgens circulaires die het ministe rie zelfheeft opgesteld, is het kopers van een premiewoning toegestaan om nè het sluiten van de overeen komst via meerwerk extra kwaliteit aan de woning toe te voegen. De aankoop van een stukje grond hoort daar ook bij. Dat burgers proberen het maximale uit een subsidierege ling te halen, zogenaamd strategisch gedrag, is volgens de rechter niet strijdig met de regeling en daarop mag het ministerie het terugdraaien van de toezegging dan ook niet baseren. In zijn vonnis maakte de rechter duidelijk dat de letter van de wet voorrang behoort te hebben op de geest van de wet. Het ministerie heeft ten onrechte gesteld dat de achttien Sint-Philipslanders in strijd hebben gehandeld met de subsidie regeling. De besluiten om de subsi dietoekenning aan zestien van hen terug te draaien, alsmede die aan nog twee anderen te weigeren, zijn daarom door de rechtbank vernie tigd. Het ministerie moet de bijdragen alsnog betalen, vermeerderd met de wettelijke rente. Ook de proceskos ten komen voor rekening van de staat. Het verzoek om schadever goeding is afgewezen, omdat de huiseigenaren geen andere schade konden aantonen dan vertragings- schade. In februari 1994 werd de subsidiekraan dichtgedraaid. Het ministerie kreeg nog een veeg uit de pan, omdat het pas na dertien maanden een beslissing nam over de bezwaarschriften van de Sint-Phi lipslanders, terwijl daarvoor een ter mijn geldt van zes weken. Daar is geen enkele rechtvaardiging voor, aldus de rechter. Die oordeelde dat in strijd was gehandeld met de algemene wet bestuursrecht en daarom moet het ministerie de kosten vergoeden die de kopers in verband met de beroe pen hebben moeten maken. o e o O Allerlaatste krlstalnleuws. Het kristal van uw keuze kunt u vanaf dinsdag 13 februari t/m zaterdag 24 februari a.s. bestellen bij de servicebalie In uw winkel. J4t9Cr Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 17 februari a.s. Advertentie I.M. WERKENDE VERHUIZERS Middelhamis Tel. 0187-482188 Hellevoetsluis Tel. 0181-320016 Zierikzee Tel. 0111-413163 Oud-Beijeriand Tel. 0186-613624 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 7