AOY tegen 175 mille voor bezoek 'Haïtianen zijn opgewekt en blij ondanks onvoorstelbare armoede Hof complimenteus Van de Markt naar Molendijk Van der Naait pendelt voor klein publiek Volop muziek voor koningin in B. op Zoom Route koningin 30 april St. Maartensdijk Donderdag 15 februari 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Welwillende houding van SGP 3000 gulden per minuut Armoede Sint-Philipslandse marinier krijgt Amerikaanse onderscheiding Voor marinier Dion Kik (20) uit Sint-Philipsland zijn de afgelopen vijf maanden omgevlogen. Hij werkte voor de Verenigde Naties in Haïti. "Ik ben blij dat ik het gedaan heb. Als je daar komt kijk je je ogen uit,'een armoede die haast niet te beschrijven is. Eenmaal terug in Nederland leer je daardoor de dingen hier echt te waarderen." Kik arriveerde zaterdag in Eindhoven. Voor zijn werk kreeg hij een bijzondere Amerikaanse onderscheiding: the army achievement medal. Sonny Post Populair Beatrixstraat Mooie reclamespot Plaatselijk nieuws Sint- Philipsland Meer bloedafname Duine ouderling kerkvoogd Borstkankeronderzoek Restauratie toren Meidenkist AOV-raadslid mevr. M.H. Schot-de Hoog zal 26 februari tegen het voorstel stemmen om 175.000 gulden beschikbaar te stellen voor het bezoek van koningin Beatrix aan St. Maartensdijk. Daarentegen staat M. Dijke, voorzitter van de 6 leden tellende SGP-fraetie, welwillend tegenover financiële steun, al wil hij dan wel een goede onderbouwing zien. Burgemeester H.A. van der Munnik heeft de zeven fractievoorzitters in de Thoolse gemeenteraad al geraad pleegd over een voorbereidingskre diet, dat in de vergadering van 26 februari behandeld zal worden. "Er zitten ontzettend veel gemeente uren in de organisatie", vertelde de burgemeester dinsdagmiddag bij presentatie van het programma voor 30 april. Naast de tientallen vrijwilligers is er een projectgroep van drie ambtena ren (Bakx, De Feyter en Steketee) die vanaf half januari in de zoge naamde Oranjekamer in het gemeentehuis het bezoek van konin gin Beatrix aan St. Maartensdijk coördineert. Ook ambtenaar L. den Braber werkt daar nog regelmatig aan mee. Hun normale werk blijft liggen. "Sommige zaken moeten een aantal maanden uitgesteld worden, maar het bezoek van de koningin is zo uniek, dat maak je maar één keer mee", aldus de Thoolse burgemees ter. SGP-fractievoorzitter Dijke zegt het bezoek van de koningin aan St. Maartensdijk zeer op prijs te stellen. "Dat mag zeker geld kosten, maar we houden de vinger wel aan de pols. Zo willen we de onderbouwing zien van die 175.000 gulden. We zullen bekijken wat de motivatie voor dat bedrag is." De altijd kritische Dijke als het om uitgaven van de gemeente gaat, wil zich voor het bezoek van de konin gin royaal opstellen. "Het is onzin om alle kosten op het ene uur toe te spitsen dat de koningin komt. Dan geef je een totaal verkeerd beeld. Als je de sport naar werkelijk benut te uren van de accommodaties omrekent, kost dat misschien wel meer dan 3000 gulden per minuut", zegt de voorzitter van de grootste raadsfractie. De vertegenwoordigster van de kleinste partij in de Thoolse raad, mevr. Schot, dacht dat het om 75.000 gulden ging. "Dat vond ik al een hoop en wanneer het om 175.000 gulden gaat, zal ik zeker tegen zijn. De koningin heeft zelf kenbaar gemaakt, dat het program ma gewoon moet zijn, zoals anders. Dan ga je voor een bezoek van één uur toch niet zo'n groot bedrag uit geven?" Het AOV-raadslid zegt geen enkel bezwaar te hebben tegen het bezoek van de koningin. "Vele mensen zul len daar zeker blij mee zijn, maar als ze weten dat het hun portemonnee kost, weet ik niet of ze nog wel zo blij zijn. De gemeenschap moet de 175.000 gulden namelijk betalen en daar ben ik niet zo gelukkig mee. Vraag de mensen liever of ze bereid zijn daar zelf geld voor over te*heb- ben. Dan is het een vrijwillige keu ze. Het moet niet ten koste van de gewone mensen gaan, want er is al zoveel armoede", aldus mevr. Schot. Op de 175.000 gulden is niet gere kend in de gemeentebegroting 1996. Voor onverwachte uitgaven is ech ter altijd een reservepot aanwezig. En wanneer de bouw van de centra le schietaccommodatie niet door gaat, spaart de gemeente Tholen 350.00(7 gulden. "Dan mag de koningin bij leven en welzijn nog wel een keer komen", grapt Dijke. De cabaretier Reinder van der Naait zag vrijdagavond in De Vossenkuil te Oud-Vossemeer niet veel publiek tegenover zich. Zo'n 50 mensen waren naar de voorstelling geko men. Dit ondanks het feit dat Van der Naait zo langzamerhand toch geen onbekende meer is. Hij won in 1990 de Wim Sonneveldprijs en ook de publieksprijs op het Amsterdams Kleinkunstfestival. Hij brengt druk, maar beschaafd amusement. Geen grove termen, maar iemand die ook op een nette manier een sterke voor stelling weet te brengen. Het kleine publiek leek Van der Naait niet te deren. De vlotte babbelaar maakte al snel contact met de aanwezigén. Zo onderhield hij zich een poosje met een vrouw uit het publiek over huis dieren. "Haal maar een kopje koffie, want deze mevrouw maakt toch de show vanavond", zei hij. Zijn humo ristische cabaret in combinatie met een goede muziek en belichting maakten 'Pendelen' tot een geslaag de voorstelling over ontploffende sterren, reïncarnatie, ga terug naar Bartljorisstraat, tentharingen, een marter en hersenhelften. Van der Naait was druk, actief en zat vol dol dwaze verhalen en bizarre situaties. Voorzitter G.J. Timmermans van de beheerscommissie van de Vossen kuil betreurt het dat dergelijke pro gramma's van Uit op Tholen zo slecht bezocht worden. "Alleen als er echt grote namen op het toneel verschijnen, dan komen ze wel. Maar de minder bekenden zijn niet minder goed. De reacties van het publiek zijn dan ook meestal erg positief. De mensen die niet naar de voorstellingen van Uit op Tholen komen, missen een hoop cultuur", meent Timmermans. "Zet een bekende voetballer op een veld en iedereen van het eiland komt erop af, maar cultuur ligt blijkbaar moei lijker. Ik hoop dat er meer mensen eens zullen besluiten om naar de optredens te komen kijken. Het is beslist de moeite waard." Fotowedstrijd. In het kader van de tentoonstelling 'Wildlife Photo grapher of the Year 1995' die t/m 23 februari te zien is in het Zeeuws bio logisch museum, organiseert het museum zelf de fotowedstrijd 'De Zeeuwse natuur'. Voor jeugd t/m 15 jaar is het thema 'Diergedrag' en voor de volwassenen 'Diergedrag', 'Ode aan de planten' of 'Compositie en vorm'. De kleurenfoto's (glan zend 30 bij 45 cm) mogen tot half september worden ingeleverd bij het museum. Handgesneden houten beelden vormen een tastbare herinnering aan De VN-militairen hebben in Haiti onder meer zes kilometer water- het verblijf van Sint-Philipslander Dion Kik in Haïti. leiding hersteld. Hier is Dion Kik aan het werk. Slechts vijf Nederlanders kregen de medaille vóór hun terugkeer opge speld door generaal Kinzer, de opperbevelhebber van UNMIH (United Nations Mission in Haïti). Kik is er dan ook best trots op. 'Uw inspanningen en toewijding hoorden bij de cruciale elementen die bij droegen tot het succes van de missie en het verbeteren van het leven van het Haïtiaanse volk' vermeldt de bij behorende oorkonde in het Engels. Honderden foto's illustreren wat Kik en zijn 140 maten de afgelopen maanden in het straatarme Midden- Amerikaanse land zagen en deden vanuit het basiskamp Bon Kote bij Jacmel, aan de zuidkust op zo'n 40 kilometer van de hoofdstad Port-au- Prince. Samen met Amerikanen en Surinamers werkten ze in een berg achtig gebied van 140 bij 20 kilome ter. Bouwden eenvoudige ziekenhuizen en schooltjes. Repareerden een aoor een orkaan vernielde waterleiding bij Seguin, waardoor de mensen niet langer drie uren moesten lopen voor een emmer water, maar nog slechts drie kwartier. "Ze waren reuze blij." Meer dan vijftig projecten realiseer den de Nederlanders, dankzij een half miljoen gulden die minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king beschikbaar stelde. De Ameri kanen legden een brug aan bij Jac mel, vertelt Kik. En op berghellin gen waar de bomen gekapt waren voor brandhout, plantten de Neder landers struiken die vruchten voort brengen (onder andere koffie) om kappen in de toekomst te voorko men. Kik zelf maakte bouwtekeningen voor een ziekenhuis en een school in Gran Riviera en timmerde kasten, tafels en bureaus in elkaar. "De genie kwam weinig buiten het kamp, behalve dan voor de projec ten." Foto's van een meisje met een been in het verband vormen een ver haal apart. Het onderbeen van de zesjarige Sonny moest geamputeerd worden als gevolg van een ontste king. Dion Kik maakte een speciaal stoeltje voor haar, en een paar kruk ken. Hij vertelt over medicijnen die ze kochten en uitdeelden in de ver schillende ziekenhuizen; de vrouw van hun detachementsarts Kruijer zamelde daarvoor in Nederland geld in. De bevolking werd ingeschakeld bij het realiseren van de verschillende projecten. Aan het ziekenhuis in Gran Riviera werkten ze zonder loon te vragen. "De mensen in dat gebied leven anders dan hier, vor men met elkaar een hechte gemeen schap." Maandelijks ruimden de VN'ers de vuilnishopen op; het afval werd boven in de bergen verbrand. De Sint-Philipslander beschrijft onvoorstelbare taferelen om de ont zettende armoede te illustreren. Var kens, geiten, honden en kippen lopen in de hoofdstad op straat. Overal liggen afvalhopen, het stinkt er vreselijk. En de mensen koken hun eten op een houtvuurtje langs de kant van de weg. Doen hun behoefte in de rivier waarin ze ook hun kleren wassen en groenten schoon spoelen. "Je vraagt je af hoe ze in leven kun nen blijven", zegt Kik, die aanvult dat ondanks alles de mensen altijd opgewekt en blij zijn. "Zorgen heb ben ze niet, ze leven van dag tot dag." Hij vertelt dat bijvoorbeeld bouil lonblokjes er per stuk werden ver kocht. En hoewel een colaatje er maar twee kwartjes kostte, was dat voor een Haïtiaan niet te betalen. In de vijf maanden die Kik in Jacmel doorbracht, zag hij al wat vooruit gang in het leven van de Haïtianen. "Ze reden er met onvoorstelbaar oude auto's en fietsen, maar gaande weg zag je wat nieuwere spullen." De wegen in het gebied zijn zo slecht, dat je voor 80 kilometer drie tot vier uren onderweg bent. Een werkdag begon voor de Sint- Philipslander om zes uur 's morgens met opstaan en ontbijten. Om zeven uur was het appèl, waarna er tot twaalf uur gewerkt werd. Dan volg de de middagrust tot half drie (het warmste moment van de dag met temperaturen van 35 tot 40 graden en geen zuchtje wind). Vervolgens werd er tot vijf uur gewerkt. Dit ging zes dagen per week door, de zondag was een vrije dag. Kik trok dagelijks een half uur uit om zijn belevenissen van die dag neer te schrijven. Twee keer per week ging er post naar huis, naar zijn vriendin en zijn ouders. En de Sint-Philipslander ontving ook veel post. "Daar keek je naar uit. We hebben perioden gehad dat we vier tot vijf weken geen post kregen, dat was beroerd. Je bent benieuwd naar wat er thuis gebeurt." Ook belde Kik elke week naar Nederland. Zijn ouders en vriendin bleven verder op de hoogte via nieuwsbrieven van het Thuisfront. Deze organisatie zette ook een bij eenkomst op, waar een film werd vertoond die in Jacmel was gemaakt. In het kamp had iedere marinier een ruimte van ongeveer vier vierkante meter voor zichzelf. De sanitaire voorzieningen waren goed geregeld, aggregaten zorgden voor de stroom voorziening. In januari had de Sint- Philipslander twee weken vakantie, die hij samen met zijn vriendin Anja Bijl op Aruba doorbracht. Het tweetal verloofde er zich. De Nederlandse militairen waren populair bij de bevolking, vertelt Kik. "De Amerikanen niet. Die lie pen constant met kogelvrije vesten aan, helm op en het geweer in de aanslag door de straten. Bij ons ging dat gemoedelijker." In het gebied van Jacmel bleef het de afgelopen maanden bijzonder rustig. "Maar als er iets gebeurde, bijvoorbeeld iemand vermoord, dan werd de VN erop aangekeken." Patrouilles in het gebied hadden vooral tot doel om wapens op te sporen en de bevolking gerust te stellen. Rondom de presi dentsverkiezingen in december laai den de onlusten in het land op. De mariniers postten bij de stemlokalen om zo bij te dragen aan een rustig en eerlijk verloop. De gekozen opvol ger van president Aristide, René Preval, is vorige week beëdigd. De missie van de Nederlanders werd vijf weken eerder beëindigd dan aanvankelijk de bedoeling was. De VN moest rust en orde in het land herstellen, zorgen voor een ordelijk verloop van de verkiezingen, een politiemacht opleiden en hulp bie den bij de wederopbouw. In de voorlaatste week kwam de Neder landse chef defensiestaf, generaal Van den Breemen, in Jacmel op bezoek om de bereikte resultaten te bekijken. En Kik kreeg eerder ook de Amerikaanse vice-president Gore te zien. Een ervaring rijker en met een gevoel dat hij nuttig werk deed in het Midden-Amerikaanse land, kwam de Sint-Philipslander terug thuis. "Wat er de afgelopen maan den in de wereld gebeurd is, is volle dig aan me voorbij gegaan", zegt marinier Dion Kik, daarmee illustre rend hoe afgesloten hij deze periode gewerkt heeft. VERVOLG VAN VOORPAGINA Bij bloemenwinkel Assortie (op zo'n twintig meter van de Markt) stapt het gezelschap uit om via een steeg je naar de achterzijde van het gemeentehuis te lopen en via de tuin de trouwzaal te betreden die dienst zal doen als ontvangstzaal. Aanvankelijk stelde de projectgroep voor om de bus via de Haven, langs de Korte Vest en Blauwstraat naar de achterkant van het raadhuis te laten gaan, maar dat wees het hof volgens de burgemeester af: dit zou te lang zijn. Om tien uur treedt de koninklijke familie via de voordeur van het gemeentehuis naar buiten. Kinderen brengen een aubade; behalve leerlingen uit de boven bouw van de Rieburch en de Juliana van Stolbergschool zal het gelegen heidskoor ook bestaan uit een afvaardiging van alle andere scholen in de gemeente Tholen. Na een kor te toespraak door de burgemeester begint om 10.07 uur de wandeling over de Markt langs 'taferelen en spelactiviteiten.' Bij deze twaalf onderdelen staat het kinderspel cen traal. De werkgroepen kunnen de hulp inroepen van bedrijven maar het mag volgens Van der Munnik beslist geen 'presentatie of manifes tatie van een beroepsgroep of het bedrijfsleven' worden. Op de Markt is ruimte voor het hofleven in de tijd van Jacoba van Beieren en Franck van Borssele en de stadsschool gere serveerd. Op de hoek Westvest is een activiteit van gehandicapten uit heel de gemeente ingeruimd dat muzikaal wordt ondersteund. Ter hoogte van de Vijfzinnen komt het onderwerp 'van middeleeuwse brandemmer tot tankautospuit' aan bod en bij de Bloemenlaan wordt de ontstaansgeschiedenis van het eiland door middel van bedijkingen onder de aandacht gebracht. Langs Onder de Linden is het de beurt aan spelletjes die geïnspireerd zijn op de agrarische sector en aan de Parallelweg (op het stuk plant soen ten noorden van het schoolge bouw van het Schelde College) mag de recreatieve sector zijn gang gaan. Aan de oostzijde van de school is plaats voor een 'muzikale uiting.' De bewoners van de Beatrixstraat die in januari hoopten dat de konin gin door hun straatje zou komen, kunnen zich nu gelukkig prijzen. Want hoewel er geen activiteit in de straat plaats vindt, is de straat onder deel geworden van de route. Aan vankelijk zou het gezelschap ter hoogte van het centrum Thuiszorg aan de Dokter Tazelaarstraat de rou te via de Parallelweg vervolgen met een voertuig, maar daar is van afge zien: "Dat was te eenzijdig omdat je aan de rand van het dorp zit en je aan een kant tegen een groot stuk open land aankijkt." Op de Oostsingel zijn er spelactivi teiten uit de industrie en in en rond het kleine speeltuintje vinden 'tradi tionele koninginnedag-kinderspelen' plaats. Aan het eind van de Oostsin gel is er plaats voor het Smalstads Mannenkoor. Via het trapje komt het gezelschap op de afrit van de Zuidsingel en wordt de route in oos telijke richting vervolgt tot de trap tegen de Molendijk ter hoogte van de Wilhelminastraat. Daartussen worden de negen kernen van de gemeente op enigerlei wijze in beeld gebracht. De route eindigt op de Molendijk waar de bus gereed staat en waar het gezelschap na een muzi kaal afscheid zich naar Bergen op Zoom spoedt. De route werd maandagmiddag opnieuw gelopen door het gezel schap dat 31 januari een eerste ver kenning maakte. Ook de NOS maakte deel uit van het gezelschap. Vrijdag al kreeg de gemeente een telefoontje dat de gewijzigde route plus de invulling met taferelen en spelletjes was goedgekeurd (de koningin vertrok zaterdag naar de wintersport). "We waren zeer ver heugd," zei Van der Munnik, "het hof was zeer complimenteus, vooral voor wat de inspanningen van het evenementencomité betreft. De koningin zou morgen wel kunnen komen, werd er gezegd." Volgens de burgemeester is nu alles in handen van de werkgroepen die eind deze maand al een plan en een begroting in moeten dienen. Zij zul len zelf zoveel mogelijk bedrijven moeten benaderen voor materiaal om de kosten zo laag mogelijk te houden, zo stelde hij. Dat die och tend de koningin de gemeente aan doet doet de burgemeester zichtbaar goed: "Het is maar éénmalig. Ze is nu aan haar tweede ronde door Nederland bezig. Misschien komt er weer eens zo een moment maar dan pas over 60 of 70 jaar." En het bezoek heeft volgens hem ook andere voordelen: "Het mag dan geen presentatie worden maar de televisie is er wel bij. Het gaat niet alleen om Tholen, maar om de hele provincie Zeeland. Dat is ontegen zeggelijk. Een mooie reclamespot." Gemeentetimmerman G. de Moed bevestigde donderdagmiddag dit bord boven de deur van het gemeentehuis: het wapen van Sint- Maartensdijk geflankeerd door oranje leeuwen op een rood-wit- blauwe achtergrond met daarop 30 april 1996 geschilderd. Het is gemaakt door H. Boxce. Deze plattegrond van St. Maartens dijk toont de route die koningin Beatrix 30 april zal volgen. Ze komt om 9.45 uur per helicopter aan op het sportveld Haestinge en stapt in de koninklijke bus op de Sportlaan. Via Keethil rijdt de bus naar de Kaaistraat. Daar stappen koningin Beatrix, prins Claus, hun drie zonen, prinses Margriet, Pieter van Vollen hoven en hun kinderen uit om via Koningin Beatrix bezoekt 30 april na St. Maartensdijk ook Bergen op Zoom, waar ze om II .30 uur bij de Gevangenpoort wordt verwacht. Ze maakt dan een wandeling door de Lievevrouwestraat, Steenbergse- straat, langs het Beursplein, het Markiezenhof, Hofstraat, St. Catha- rinaplein, Kremerstraat, Zuivel- straat, Zuivelplein, Thaliatuin, Kerkstraat en via de Hoogstraat naai de Grote Markt, waar de koningin haar bezoek omstreeks half één afsluit met een grote muzikale mani festatie. De muziekverenigingen Kolpings Zonen en Oranje Nassau verlenen mede werking aan het pro gramma. Op de binnenplaats van het Markiezenhof is er een middeleeuw se markt. Behalve leerlingen van het basis- en voortgezet onderwijs wor den ook pupillen van het Lambertij- nenhof bij het programma betrok ken. het poortje naast de bloemenwinkel, door de achtertuin naar het gemeen tehuis te gaan. Na een kopje koffie verschijnen de koninklijke gasten om tien uur op het bordes van het gemeentehuis, waar de aubade plaatsvindt met afgevaardigden van alle basisscholen van Tholen en St. Philipsland. Na een korte toespraak van burgemeester H.A. van der Munnik wandelt de koninklijke familie langs de taferelen en spelac tiviteiten die St. Maartensdijk vanaf de 14de eeuw tot heden zullen uit beelden. Markt: Middeleeuwse taferelen met 1. (op de platteland aangege ven) hofleven in de tijd van Jacoba van Beieren en Frank van Borsselen en 2. stadsschool. Hoek Westvest/Noordpoort: 3. Activiteit door gehandicapten uit de gemeente Tholen met een muzikaal element. Hoek Vijfzinnen: 4. Van middel eeuwse brandemmer tot tankauto spuit. Hoek Bloemenlaan: 5. Bedijkin gen. Onder de Linden: 6. Spelactivitei ten uit de agrarische sector. Parallelweg: 7. Spelactiviteiten uit de recreatieve sector en 8. muziek. Beatrixstraat: De koninklijke fami lie wandelt door de Beatrixstraat, waar geen spelletjes gepland zijn. Oostsingel: 9. Spelactiviteiten uit de industriële sector 10. Traditione le kinderspelen 11Koorpresentatie. Zuidsingel: 12. De 9 dorpen van de gemeente Tholen in beeld. Molendijk: 10.59 uur muzikaal afscheid en 11.00 uur vertrek naar Bergen op Zoom. rijke weduwe Petra Spek (Anja Hage) en haar dochter Elly (Netty Mijnlieff). Dit alles brengt veel rumoer in huize Drijver. De dochter des huizes, Doortje Drijver (Marti Lindhout), ziet de humor er wel van in. Maar Daan Goense in de gedaan te van de jonge gemeente-ambtenaar Jacob Jobse (die wat nerveus wordt van vrouwelijk schoon), krijgt het zwaar te verduren. De bemoeizuch tige werkster Lien Zijgers (Marian Zandbergen) laat niet met zich sol len en probeert iedereen een beetje in toom te houden met een plumeau. Uiteindelijk komt de vrouw des hui zes erachter dat een uitnodiging een heel spektakel teweeg kan brengen. Corine van Dalen en Lenie Visser traden op als souffleurs en Corinne Matthijssen verzorgde de grime. Na afloop van het toneelstuk werd er nog een verloting gehouden en gin gen de voetjes van de vloer op muziek van drive-in-discotheek Paloma Sound uit Klundert. Het Rode Kruis kan zich verheugen in een stijgend aantal donoren. Vrij dag meldden zich 163 mensen in dorpshuis De Wimpel om een halve liter bloed af te staan. Daarvan wer den er tien afgewezen en zo kon men 76,5 liter bloed aftappen. Vorig jaar was dat nog 72 liter van 144 donoren. Het Rode-Kruisteam van Tholen assisteerde op deze avond. De volgende afname-bijeenkomst is op 10 juni. J. Duine is benoemd tot ouderling kerkvoogd van de Hervormde Gemeente. Hij was tot 31 december kerkvoogd en vroeger ouderling, waarbij hij namens de kerkeraad de vergaderingen van de kerkvoogdij bijwoonde. President-kerkvoogd L.C. Vroegop zal in de nieuwe situ atie als gewoon kerkvoogd optre den. De voorzitter moet namelijk voortaan ouderling-kerkvoogd zijn. Het derde lid van de aparte kerk voogdij, W. Quak, is gestopt. De leden zullen nog een nieuwe ouder ling-kerkvoogd moeten kiezen. Dit zal gebeuren na de verkiezingen voor een nieuwe ouderling (kandi daten zijn C.M. Lisseveld en F. Quist) en diaken (B.J. Bolier of G. van Herk), vrijdagavond a.s. De kerkvoogdij nam donderdag avond afscheid van de notabelen, die in de nieuwe situatie officieel geen functie meer hebben. Ze ble ken bereid om nog bij te springen, zonder zich te binden in een com missie van bijstand of iets derge lijks. Op dinsdag 12 maart houdt de GGD een voorlichtingsbijeenkomst over borstkankeronderzoek voor vrou wen van Sint-Philipsland, Nieuw- Vossemeer en Dinteloord. De bij eenkomst begint om tien uur in het gemeentehuis te Steenbergen. Giste ren, woensdag, is het bevolkingson derzoek naar borstkanker van start gegaan in deze regio. Tholen kwam vorig jaar al aan de beurt. Vrouwen van 50 tot 70 jaar krijgen in de komende twee maanden een uitno diging van de GGD om een afspraak te maken voor het eerste onderzoek. Dat vindt plaats in een mobiele onderzoekseenheid die staat opge steld op het parkeerterrein aan de haven in Steenbergen. Maar eerst kunnen de betreffende vrouwen de voorlichtingsbijeenkomst bezoeken. Borstkanker is de meest voorko mende vorm van kanker bij vrou-, wen boven de 40 jaar. Jaarlijks komen er 8000 nieuwe patiënten bij en sterven er 4000. Het voorkomen van borstkanker is niet mogelijk en de mogelijkheden tot behandeling zijn beperkt. Bewezen is wel dat wanneer borstkanker in een vroeg stadium ontdekt en behandeld wordt, de kans op genezing aanzien lijk groter is. Daarom is landelijk dit onderzoek opgezet. In westelijk Noord-Brabant, waar de gemeente- Tholen onder valt, wordt het onder zoek gehouden onder verantwoorde lijkheid van de stichting bevolkings onderzoek borstkanker Zuidwest- Nederland. Daarin zitten zes GGD'en en het integraal kankercen trum in Rotterdam. Deelname aan het onderzoek is kosteloos. De toren van de N.H. Kerk aan de Kerkring, eigendom van de gemeen te, moet gerestaureerd worden. Vol gens de ramingen gaat het karwei 70.000 gulden vergen, waarvan 70% of 52 mille terugkomt via de rijks subsidie voor monumenten. De raadscommissie ruimtelijke orde ning bespreekt het plan woensdag avond, waarbij er gelegenheid is voor spreekrecht. Zie ook Tholen- derwijs. De plattelandsvrouwen organiseren dinsdag 27 februari een avond over 'De meidenkist'. C. Prinsen uit Hil- varenbeek zal langskomen met zijn meidenkist, een kist die meisjes vroeger meenamen als ze gingen 'dienen'. Aan de hand van de inhoud en via veel anekdotes, houdt Prinsen de aanwezigen een spiegel voor van het verleden. Verder is er een ten toonstellinkje van allerlei oude voorwerpen. Het publiek mag zelf ook oude spullen meebrengen om te bespreken. Tot slot is er nog een quiz. Deze avond, die om acht uur wordt gehouden in dorpshuis De Wimpel, is voor iedereen toeganke lijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 3