Beatrix loopt in 52 minuten door zeven eeuwen smalstad Van elke school kinderen naar de koningin GESLOTEN Annelies 5 eerste Thoolse koe die 100.000 kilogram melk gaf Tijdelijke noodverordening op koninginnedag Folder van de VVV uit 32 by 3 AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Waterschap informeert in Scherpenisse Onderwijzer jaar cei in voor ontucht Donderdag 15 februari 1996 52e jaargang no. 14 Tussen de 10.000 en 15.000 bezoekers verwacht burge meester H.A. van der Munnik op 30 april langs de route in Sint-Maartensdijk bij het bezoek van koningin Bea trix. Deze week gaan maar liefst zestien werkgroepen aan de slag om het thema van die dag - Sint-Maartensdijk door de eeuwen heen - uit te werken. Voor de feestelijk heden denkt de burgemeester 175.000 gulden nodig te hebben. Ook 25 gehandicapten van Ons Huis Van alle twintig basisscholen op Tholen en St. Philips land mogen er 30 april kinderen naar St. Maartensdijk om mee te doen aan de aubade. Voorzitter J. de Feyter van het evenementencomité smalstad heeft dat dinsdag middag bekend gemaakt. De afvaardiging wordt bepaald naar gelang de grootte van de school. Loterij Uniek Knokken I.v.m. vakantie zijn wij zaterdag 24 februari De rundveehouderij in de gemeente Tholen bereikte gisterenmiddag een hoogtepunt. De 15-jarige koe Anne lies 5 van de familie Duijnhouwer te Scherpenisse werd gehuldigd omdat ze gedurende haar leven al meer dan 100.000 kilogram melk leverde. Dat is in Tholen nog nooit voorgekomen. Een krans en een tegeltableau wer den aan de familie Duijnhouwer-Verkerke overhandigd. De veehouders schakelden eind 1994 over van melkvee op fokvee, maar Annelies 5 mocht blijven om de mijlpaal te bereiken. F am. Duijnhouwer zet bedrijf noodgedwongen om naar fokkerij Te klein Buitenland Uitslapen Rietjes Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Gebiedsgezworene J.L.C. Mol leidt donderdag 29 februari in Scherpe nisse de eerste districtsvergadering van het nieuwe waterschap Zeeuwse Eilanden. Belangstellenden van heel Tholen en Sint-Philipsland zijn wel kom op deze informatiebijeen komst. Daar zal aandacht worden geschonken aan de veranderingen als gevolg van de waterschapsfusie, de belastingtarieven, de onder houdsplicht voor waterlopen en de bereikbaarheid van het waterschap en het bestuur. Ook de vorig jaar uit gevoerde werken en de klussen die dit jaar op het programma staan pas seren de revue. De aanwezige hoofdingelanden krijgen ruim schoots gelegenheid om vragen te stellen aan de ook aanwezige tijde lijke dijkgraaf drs. H. Eversdijk, dhr. Mol, de districtshoofden en - opzichters. De bijeenkomst wordt gehouden in het Holland Huis en begint om half acht. Achttien maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, én afmaken van de behandeling bij het ABJ (ambulant bureau jeugdhulpverle ning) in Den Bosch. Die straf heeft de Middelburgse rechtbank opge legd aan onderwijzer J.D.Q. (29) voor het plegen van ontucht met drie meisjes, leerlingen van de Kon. Julianaschool in Sint-Philipsland, en het hebben van geslachtsgemeen schap met één van hen. De officier van justitie had drie jaar cel geëist. Rechtbank-president mevr. M. Zomer hield er weliswaar rekening mee dat Q. geen strafblad had, maar noemde het volstrekt onacceptabel dat de onderwijzer de meisjes meer dere keren misbruikte en dat over een langere periode (van februari 1993 tot juni 1995). Ze wees op de psychische schade die de meisjes - momenteel 15, 14 en 12 jaar oud - als gevolg van deze ervaringen kun nen oplopen. De ernst van de zaak laat volgens de rechtbank geen straf in de vorm van dienstverlening toe. De advocaat van Q. vond dat tijdens de rechtszitting een meer passende straf, in combinatie met behande ling. Hij wees er toen op, dat Q. ook al gestraft is doordat hij zijn leven en positie in Sint-Philipsland op heeft moeten geven. De onderwijzer zou volgens het psychiatrisch rap port in lichte mate verminderd toe rekeningsvatbaar zijn. Burgemeester H.A. van der Munnik wijst het steegje naast bloemenwinkel Assortie in de Kaaistraat aan waar de koningin met haar gevolg door zullen lopen om in het gemeentehuis te komen. Voor een deel van de dag wordt een noodverordening ingesteld om stra ten af te kunnen sluiten, auto's weg te kunnen slepen en cafés langs de route dicht te houden. En het wordt geen smalstads onderonsje; ook kin deren van scholen uit andere dorpen worden uitgenodigd en de werk groepen zijn vrij mensen uit andere woonkernen te kiezen. De vorstin zal in het uur dat het bezoek duurt een wandeling maken van 52 minuten en 1050 meter afleg gen, ongeveer een stoeptegel per seconde. Ze komt per helicopter en vertrekt met een bus. Op de route zal ze deelgenoot worden van twaalf activiteiten die te maken hebben met 'de leef- woon- en werkomstandig heden van een plattelandsgemeente'. Het liefst teruggaand tot de 14de eeuw. Het programma staat nog niet voor 100 procent vast, benadrukte de bur gemeester dinsdagmiddag tijdens de persconferentie in de burgerzaal van het gemeentehuis. "Het is definitief voorlopig goedgekeurd door het hof." Koningin Beatrix en Prins Claus landen rond kwart voor tien met een helicopter op het sportter rein bij Haestinge. Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven en de prinsen zijn dan al in het recreatie centrum aanwezig. De koningin en de prins zullen verwelkomd worden door de kamerheer, de commissaris van de koningin in Zeeland en de burgemeester van Tholen waarna het gehele gezelschap plaats neemt in de koninklijke bus die hen via de Sportlaan en Haven naar de Kaai straat voert. ZIE VERDER PAGINA 3 De leerlingen van de twee basis- enthousiast op het nieuws. "Natuur- scholen uit St. Maartensdijk, de Rie- burch en de Juliana van Stolberg- school, zijn in zijn geheel bij het bezoek van de koningin aanwezig. De kleuters doen echter niet mee aan de aubade, vertelde De Feyter. Die worden, met andere leerlingen uit St. Maartensdijk, over de route ver deeld om bij verschillende activitei ten op te treden, zoals de kinderspe len aan de Oostsingel. Dat biedt ruimte om leerlingen van de overige achttien basisscholen uit de gemeen te Tholen bij de aubade te betrek ken. Directeur C. van 't Hof van de pro testants-christelijke Koningin Julia naschool uit St. Philipsland zegt 'heel blij' te zijn met dit besluit van het evenementencomité smalstad. "Op onze school hadden we er al over gesproken, dat het toch wel fijn zou zijn om alle scholen bij het bezoek van de koningin aan St. Maartensdijk te betrekken. Wij hechten namelijk aan de band met het Oranjehuis!" Van 't Hof denkt, dat alle 150 leer lingen 30 april wel naar St. Maar tensdijk willen. "Dat wordt dus loten, waarbij we wel zullen kijken naar onder- en bovenbouw en jon gens en meisjes." Directeur J.F. Kousemaker van de openbare basisschool Ter Tolne uit Tholen (bijna 200 leerlingen) had al geluiden gehoord dat er van alle scholen kinderen naar de koningin zouden mogen. "Wij zullen er wel liefhebbers voor hebben en aange zien we geen uitzonderingen maken, wordt het een loterij." Kousemaker wil er beslist voor zorgen dat zijn leerlingen muzikaal goed voor de dag komen. "De liederen die bij de aubade gezongen worden, studeren we wel in." Directeur W. van den Dikkenberg van de reformatorische Rehoboth- school te Stavenisse reageert lijk doen we mee aan de ontvangst van onze vorstin. Dit is zo uniek, daar wil iedereen wel naar toe! We zullen ons eerst beraden hoe we de keuze gaan maken onder de 240 leerlingen. Daar moeten we verstan dig mee omgaan. Ook onder de lera ren zal er best belangstelling voor zijn om 30 april naar St. Maartens dijk te gaan." Directeur G.T. Bril van de openbare De Casembrootschool uit St. Anna land (200 leerlingen) is persoonlijk niet zo enthousiast. "De kinderen willen er zeker naar toe, maar wie moet je meenemen. Je moet zo uit kijken. En de begeleiding is ook niet zo gemakkelijk omdat de meeste leerkrachten elders wonen en 's mid dags ook weer bij de eigen kinder spelen nodig zijn." Voor de Thoolse gehandicapten is er 30 april op de hoek Westvest Noordpoort in St. Maartensdijk een aparte plaats ingeruimd. Zij zullen koningin Beatrix en de andere leden van de koninklijke familie wat laten zien van de activiteiten zoals die elke week bij de stichting ontspan ning gehandicapten in Ons Huis te Scherpenisse plaatsvinden. Hierbij zal ook een muzikaal onderdeel zijn. Dhr. G. Quaak van Ons Huis is blij met de uitnodiging van het evene mentencomité smalstad. "Als er ergens een evenement is, moet je nogal eens knokken om er met gehandicapten tussen te komen. Wanneer je dan - zoals hier - ver zocht wordt, is dat een hele vooruit gang. Wij vinden het fijn dat we er bij mogen zijn. Anders hadden we voor de televisie gezeten." Quaak heeft de uitnodiging donderdag op de soosavonden met de leiding bespro ken. "ledereen was ervoor om mee te doen en ook de deelnemers reageerden enthousiast." Van de 25 gehandicapten die wekelijks de soos in Scherpenisse bezoeken, is de helft afkomstig van het gezinsvervangend tehuis de Annewas uit St. Annaland. Veerweg in Stavenisse krijgt voor Tholen unieke drempel AOV tegen 175 mille gemeenschapsgeld voor bezoek koningin Sint-Philipslandse marinier Dion Kik zag in Haïti opgewekte mensen ondanks onvoorstelbare armoede Psychiatrische behandeling geëist voor brandstichter palingrokerij Sint-Annaland Spuiten gewassen met speciale dop spaart slootkanten Snotdolf oefent ijsduik in haven van Tholen Buurtcomité Marehoek wil parkeerverbod in Weelhoekstraat Kopers premie-A huizen Sint- Philipsland krijgen toch subsidie Drie Thoolse jeugddammers grijpen Zeeuwse titels Zilveren vogelkwekers krijgen waarderingsspeld MET EEN ZWARE LAST OP DE SCHOUDERS MOET MEN NIET IN HET WATER SPRINGEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De VVV eiland Tholen geeft ook dit jaar weer een evenementenfolder uit. Hierin staan alle data, plaatsen en tijden van evenementen in de gemeente die bij de VVV bekend zijn. De folder wordt rond Pasen huis-aan-huis verspreid. Tot 1 maart kan men nog evenementen aan de VVV doorgeven. Advertentie I.M. Het komt in ons land vrij regelmatig voor dat een koe de 100.000 kilo- gramgrens haalt. Maar op Tholen was het nog nooit gebeurd. Vooreen leek komt het misschien wat vreemd over dat melk in kilo's gerekend wordt, maar ook het vet en eiwitge halte wordt zo berekend. Eén liter melk is 1,03 kilo. Dus heeft Anne lies 5 ruim 97.000 liter melk gege ven. Dit overigens in slechts dertien jaar, want pas vanaf twee jaar krij gen ze een kalf. Ook de leeftijd van de koe is vrij opmerkelijk. "Het is geen superkoe, want er zijn er die veel meer geven, maar die houden het niet zo lang uit", legt. A. Duijn houwer uit. "De gemiddelde leeftijd van een koe is ongeveer vijf jaar. Dus dan is Annelies best oud en ze doet het nog steeds goed. Gemid deld zit ze rond de 7500 kilo per lac tatie (één lactatie is zo'n 305 dagen)." Ruim vijftien jaar geleden werd Annelies 5 geboren op de boerderij van Duijnhouwer aan de Lage Broekweg. Haar moeder - Annelies 3 - was niet bepaald een goede melkkoe, maar de dochter blijkbaar wel. Dit Fries-Hollandse beestje zet te gedurende haar leven negen stier tjes op de wereld en 30 vaarsjes, waarvan de laatste op 6 november jongstleden. Het echtpaar Duijnhou wer is dol op Annelies. "Ze heeft erg mooie horens", zegt mevr. Duijn houwer. "Sommige koeien hebben lelijke vervormde of ingegroeide horens, maar deze niet." Haar man vult aan: "Maar voor de keuring was ze te klein. Dus schoonheidsprijzen heeft ze nooit gewonnen. Toch gaf ze wel de meeste melk. Grote koeien geven meestal niet zoveel." Oud-inspecteur W. van Sluijs van het Nederlands rundveesyndicaat (NRS) huldigde gisteren een keurig opgepoetste Annelies 5 op het bedrijf van Duijnhouwer. Ze kreeg een krans van de ZRS (het Zeeuws rundveesyndicaat) en een tegelta bleau van de rundveeverbeteringsor- ganisatie Mid-West. En het is nog niet afgelopen, want Duijnhouwer wil proberen ook de prijsgrens voor het vet- en eiwitgehalte te halen. Toch zijn er behalve Annelies geen melkkoeien meer over in de stal van Duijnhouwer. De ruilverkaveling die bij Scherpenisse o.a. een natuur gebied moet opleveren bood het echtpaar de gelegenheid zich ergens anders te vestigen. "Maar die men sen van de natuur wilden alleen de grond kopen, voor de gebouwen boden ze niets. Van het geld dat we hadden gekregen, konden we net een huis wegzetten. En als wij dan met ons bedrijf zouden verhuizen, dan moesten we nog enorm veel investeren. Mijn dochter ziet het niet zitten om mij op te volgen en dan ga je er ook geen miljoen meer inste ken", legt Duijnhouwer uit. "Boven dien zijn wij ook niet zo jong meer. Dus dat gaat gewoon niet. We gaan naar de tijd toe dat je maar twee koeien per hectare meer mag heb ben. Ik heb in de ruilverkaveling een stuk land ingebracht en we besloten om dan maar om te schakelen van melkvee naar het fokken van koei en." Dat betekende dat Duijnhouwer eind 1994 vrijwel al zijn melkvee moest verkopen. En dat deed toch wel even zeer. "Er is niets leuker dan zelf fokken; het melken en kalfjes geboren zien worden. En dat is nu weg. We krijgen de vaarsjes hier als ze een paar weken oud zijn, kweken ze op en als ze met 1,5 jaar drachtig zijn, worden ze weer verkocht", zegt de veehouder. "Dat is minder leuk, maar je moet toch wat?" Het bedrijf in de Lage Broekweg telt momen teel 60 vaarzen. Die worden ver kocht, zowel binnen als ver buiten Nederland. "Er zijn koeien naar Egypte gegaan, naar Lybië, Alge rije, Turkeije en de Oekraïne. De beste dieren gingen een paar jaar geleden naar Engeland en Ierland. Daar kampten ze toen met de koei- engekte. Veel beesten moesten er worden afgemaakt en toen kwamen de boeren hier nieuwe kopen. Die waren heel kieskeurig. Ze kwamen persoonlijk selecteren." Er komt heel wat kijken bij de rund veehouderij. Zo eet een melkkoe gemiddeld vijftien kilo mais, zes kilo (kuil)gras en zes kilo kracht voer per dag. In de zomer staan de dieren buiten en eten ze gras. Aan gezien een melkkoe meer en beter gras nodig heeft dan fokvee, kan Duijnhouwer het nu met minder weiland doen. Daarnaast heeft het fokken nog een voordeeltje: het scheelt 1,5 uur melken per dag. "Tja, dat de wekker nu pas om kwart over zeven gaat, daar ben je al snel aan gewend moet ik zeggen", lacht Duijnhouwer. Overigens mag Anne lies 5 als enige melkkoe blijven. "Ze mag haar hele verdere leven hier slijten. Die mag niet weg", zegt mevr. Duijnhouwer, die zweert bij verse melk. "Wij kopen nooit melk. Het gaat zo van de koe op tafel. Ook in de koffie drinken we gekookte melk. Het smaakt veel beter dan uit een fles." Ook karnemelk en boter maakt de boerin af en toe zelf. Duijnhouwer is van huis uit veehou der. Ook beboert hij wel land, maar dat is hoofdzakelijk voor veevoer. Op de vraag of hij niet liever een ander beroep had willen hebben, moet hij even nadenken. "Het is tegenwoordig niet gemakkelijk om boer te zijn; heel anders dan vroe ger. Toen was de boer nog iemand, hij had knechts in dienst. Nu zie je dat praktisch niet meer", is zijn ant woord. "Met alle regels, beperkin gen en automatisering is het heel moeilijk om een boerenbedrijf goed draaiende te houden. Maar toch is het een mooi vak. Je bent buiten en met de dieren bezig. En ach ja, je bent erin opgegroeid hè?" Het fokken van koeien is in de loop der tijden behoorlijk veranderd. Veehouder A. Duijnhouwer met zijn koe Annelies 5 die meer dan 100.000 kilogram melk gaf. Duijnhouwer legt uit dat je niet zomaar met elke stier kunt fokken. "Je moet letten op erfelijke eigen schappen en de kopers willen alleen kalfjes van de beste stieren", zegt de boer terwijl hij een kaart laat zien staan genoteerd met een code achter hun naam. "Ook dat is geautomati seerd. Je belt gewoon een speciaal nummer en via codes kun je de gewenste stier bestellen om je koe te laten dekken." Tegenwoordig wordt waarop alle beschikbare fokstieren er ook veel gewerkt met kunstmati ge inseminatie (k.i.) waarbij het zaad van de stier wordt opgevangen en verdeeld over minuscule rietjes van nog geen twee millimeter dik. "Daarop staat dan van welke stier het is en ze worden diepgevroren bewaard. Die rietjes worden over de hele wereld verkocht", vertelt Duijn houwer. Hij en zijn vrouw werpen zich nu helemaal op het fokken van de vaar zen. Zo blijven ze toch met de rund veehouderij bezig. En Annelies 5 kan met pensioen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1