Sierlijk zwieren over de ijsbaan Lange winterstop is voorbij Probleem van ijsclub Tholen is een baan die niet is afgesloten Spuiten met speciale dop spaart slootkant Ut Vlóóiekrantje van Groot Pesóót Geld doelmatig voor vervoer gebruiken Boeren vragen 100% milieusubsidie Teleurstellend resultaat voor Meulvliet Verrassingen in bekerduels van Meulvliet Actie voor ledenwerving van VBOK Uit de staten van Zeeland C. Burgers: Media en buitenstaanders oefenen druk op ons uit V= Donderdag 15 februari 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Belangstelling schoonrijden leeft weer op Wedstrijden EHBO-cursus voor ongevallen bij het sporten Onverantwoord Kabel doorgeknipt Sneeuw broeit Om te voorkomen dat bij het bespuiten van gewassen onkruid-en ziektebestrijdingsmiddelen in sloten en sloot kanten terecht komen, kunnen boeren deze maand een speciale spuitdop aanvragen met subsidie bij het milieu fonds Zeeland. Demonstraties Hamerstuk Wrang Zaalvoetbal "MEULVLIET" THOLEN Stavenisse finalist Eerste uitgave 4-jarige carnavalsvereniging Karemus Optocht Alle mensen in Zeeland willen en moeten zich verplaatsen. Maar hoe, over wat voor soort weg en met welk prijskaartje? Veel van deze beslis singen werden tot nu toe door de rijksoverheid in Den Haag genomen. Alle provincies in Neder land samen willen meer grip hebben op de geld stromen. Want dat wegen en het openbaar ver voer veel geld kosten, weten we allemaal wel. Streekvervoer Vele Tholenaren maakten dit jaar van de strenge winter gebruik om de schaatsen weer eens uit het vet en vanonder het stof van daan te halen. Van allerlei types ziet men dan op de baan: krab belaars, hardrijders, kunstschaatsers en baantjestrekkers. En soms ziet men twee mensen met elkaar aan de zwier. Het schoonrijden - met sierlijke, ruime bochten - is niet alleen maar een overblijfsel uit vroeger tijden, maar er is zelfs een aparte vereniging voor. Donderdag werd er in Sint-Annaland een demonstratie schoonrijden gegeven. Het schoonrijden (ook wel zwieren of rondrijden genoemd) ontstond in Nederland rond 1875. Overigens werd er in Nederland al vroeg geschaatst. In 1396 wordt er mel ding van gemaakt dat jonkvrouw Lidewijde bij het schaatsenrijden in Schiedam op slecht ijs ten val kwam en haar borstkas bezeerde. Hier schijnt ze nooit meer van gebeterd te zijn, want ondanks een operatie door de beroemde dokter Godfried Son- dervanck, stierf ze 47 jaar later. Maar doordat er nog tijdens haar leven enkele wonderen met haar gebeurden, werd ze in 1616 heilig verklaard. Ook in een minder vreemd verband komt het schaatsen terug. In de tach tigjarige oorlog (1568-1648) trok ken de inwoners van de Lage Lan den op schaatsen over de spiegel gladde ijsvlakten tegen de Spanjaar den op. Door hun snelle wendbaar heid behaalden ze menig succes. In december 1946 werd de landelij ke vereniging van schoonrijders (LVS) opgericht. In die dagen over trof het aantal rondrijders de hardrij ders ver. In de jaren '60 kwam echter het hardrijden in zwang met de komst van 400 m kunstijsbanen en het succes van Henk van der Grift in 1961. Het schoonrijden verloor de slag. Kunstrijden en hardrijden wer den de belangrijkste poten van de schaatswereld. Toch bleef de LSV (aangesloten bij de koninklijke Nederlandse schaatsbond) het schoonrijden promoten en de laatste jaren groeit de belangstelling flink. De LSV zag het ledental in enkele jaren toenemen van zo'n 70 tot enke le honderden leden. Er worden ook wedstrijden en kam pioenschappen schoonrijden geor ganiseerd. De originele schoonrij- schaatsen zijn - net als noren - recht hoekig geslepen en hebben iets min der kromming dan een kunstrij- schaats. Toen de massaproduktie van schaat sen op gang kwam, was het voor fabrikanten niet interessant meer om speciale schoonrijschaatsen te maken. Daarom is men tegenwoor dig aangewezen op individuele schaatsenmakers. De wedstrijden worden gehouden op twee banen van 100 meter die naast elkaar lig gen. Op de ene baan wordt heen gereden en op de andere terug. Er zijn drie categoriën: beginnelingen, gevorderden en ervaren schaatsers. Deze gelden voor zowel het dames en heren solorijden als voor paren. Een jury beoordeelt de prestaties van de schaatsers op afzet, houding, helling van het lichaam, streek en een totaal indruk. Elk jaar worden er gewestelijke wedstrijden gehouden met als afsluiting het nationaal kam pioenschap. Een Gunter-trio bij het schoonrijden, v.l.n.r. mevr. De Groen-Gun- ter uit Poortvliet, mevr. Gunter-Scherpenisse en mevr. Scherpenisse- Gunter uit St. Annaland. Na een aantal moeilijke weken hebben de schippers weer vrije vaart. Door de strenge winter was zelfs het druk bevaren Schelde-Rijnkanaal zonder ijsbrekers nauwelijks bevaarbaar'. Na de invallende dooi was er zaterdagmiddag weer water te zien in de St. Annalandse haven. De uitbreiding van de jachtha ven lag door de vorst ook een tijd stil. In de eerste anderhalve maand van 1996 hebben de bouwvakkers nog nauwelijks een straat kunnen aanleggen of een huis kunnen bouwen. Niet alleen voor de voetbal competitie, ook voor de bouw was er sprake van een lange winterstop. De Zeeuwse Sportraad organi seert op dinsdagavond 5 maart een cursus eerste hulp bij sport- ongevallen in gemeenschapscen trum De Wellevaete te Sint- Annaland. De bijeenkomst is gericht op trainers, coaches, bestuursleden en teambegeleiders van sportverenigingen. De cursus is een initiatief van de sector sport en gezondheid van het NOC/ NSF en het interprovinci aal overleg sport. In drie uur tijd leren de cursisten hoe ze een bles sure snel kunnen herkennen en goed behandelen, hoeveel een sporter belast kan worden, een stukje nazorg bij blessures en demonstraties van diverse ver- bandmateriaien. De cursus is op de praktijk gericht en men zal dan ook zo weinig mogelijk medische termen gebruiken. De cursus avond in De Wellevaete is bedoeld voor de regio Tholen en duurt van zeven tot tien uur. Men kan zich opgeven bij de Zeeuwse Sportraad in Middelburg. Nederland was in de ban van de kou. De elfstedentocht is echter tot gro te teleurstelling van de fanatieke liefhebbers van schaatstochten afge blazen. Tientallen tochten werden her en der georganiseerd en ook plaatselijk toonden de ijsciubs veel activiteiten. Het komt per slot van rekening niet elk jaar voor dat er zoveel geschaatst kan worden. Ook in Tholen was de Vest tot en met vrijdag open. Zaterdagmorgen was er nog even schaatspret, maar toen eiste de forse dooi zijn tol. De ijsclub in Tholen heeft twee problemen: de baan is niet afgesloten en iemand vindt het nodig zo nu en dan de verlichtingskabels door te knippen. Zo'n zestig jaar geleden werd de ijs- vereniging Tholen opgericht. De schaatsbaan wordt ieder jaar - als het voldoende gevroren heeft - geopend op de 'eerste' Vest bij de Parksingel. In tegenstelling tot de banen in Sint- Annaland, Oud-Vossemeer en Scherpenisse kan die in Tholen niet afgesloten worden. Dan zou er een hek rond moeten komen en dat is bij een dergelijk stadspark uitgesloten. Maar zo'n 800 a 900 meter open oever levert de ijsclub wel een pro bleem op. "We hebben zo'n 400 leden op dit moment en het lidmaat schap kost maar erg weinig", zegt secretaris C. Burgers. "Maar er staan meestal veel meer mensen op het ijs. En we mogen niet-leden niet weren van de baan. Het is aan de sportivi teit van de inwoners om eerst lid te worden van de ijsclub. En als je ziet hoeveel er geen lid zijn, is het met die sportiviteit niet zo best gesteld. Bovendien, controleren is ook onmogelijk. Dan zou je om de zoveel meter een politie-agent weg moeten zetten." Burgers ervaart dit als een pro bleem. "Sint-Annaland, Oud-Vosse- meer en Scherpenisse hebben een afgesloten baan. Dan is zoiets gemakkelijker te controleren. Wij moeten er zelf dan ook hard aan trekken om nieuwe leden te krijgen. In feite doen we een hoop werk voor mensen die geen lid zijn", zegt Bur gers. "En het vervelende is dat het vaak ook nog eens niet-leden zijn die staan te klagen als de baan niet vroeg genoeg-open kan." Tijdens de afgelopen vorstperiode stonden er soms bijna 1000 man op het ijs van de Vest. "Dan moet het wel dik genoeg zijn. Elke keer als het een tijdje gevroren heeft, beginnen er al mensen te vragen wanneer de baan eindelijk open gaat. Maar daar beginnen we zomaar niet aan. Dat zou onverantwoord zijn." De bestuursleden van de ijsclub houden niet zo intensief contact als de rayonhoofden van de elfsteden tocht, maar telefonisch houden ze elkaar op de hoogte. "Als we denken dat de baan zo langzamerhand wel open kan, komen we bij elkaar. We meten het ijs op diverse punten. Het moet overal minimaal tien centime ter dik zijn, want er komt nogal wat gewicht op te rusten", zegt secretaris Burgers. "Vroeger zag je nog meer dat men sen bij elkaar in een groepje gingen staan praten. Soms stonden er dan tientallen bij elkaar. Dat levert een grote druk op het ijs. Men ging er toen dan ook wel eens doorheen. Voor de oorlog is er wel eens iemand verdronken onder het ijs. En pas nog is er een jongen van 8 jaar door het ijs gezakt. Hij bleef nog net met zijn armen op de rand hangen en werd eruit gehaald. Om dit soort situaties te voorkomen, gaat de baan niet open voordat er overal tien cen timeter ijs ligt. De mensen schaatsen uiteindelijk wel voor eigen risico, maar wij als ijsclub worden er wel het eerst op aangesproken." Burgers constateert dat net als bij de elfstedentocht, buitenstaanders en de media veel druk uitoefenen op ijsciubs om de banen te openen. "Ik heb hier ook journalisten gehad die vroegen: Waarom kan de baan niet open, want het ijs is toch sterk genoeg? Ze weten het allemaal beter, maar als er iets mis gaat, wor den wij erop aangekeken", zegt de secretaris. "Kijk, ijsciubs die de beschikking hebben over een eigen baan waarop een laagje water van een paar centimeter wordt gepompt, kunnen sneller de poort openen. Dat laagje is natuurlijk sneller bevroren dan de Vest. Bovendien is het beter dat het ijs eerst goed sterk is. Als je er dan op gaat rijden, dan kun je dat ook voor een lange periode blijven doen." Als de ijsbaan echter opengaat en de vlag in top wappert, zijn de klachten echter vergeten en zwiert het Thool- se volk op de scherpe ijzers. Toch zijn er blijkbaar ook enkelen die minder blij zijn met het schaatsple zier. Al enkele keren werd namelijk de elektriciteitskabel doorgeknipt waarmee de verlichting van de baan wordt gevoed. "Heel vervelend", noemt Burgers het. "Het moet het werk zijn van één man die een hekel heeft aan de ijsclub of de ijsbaan. Het is echt irritant. Niét alleen omdat het telkens geld kost om het te repareren, maar mijn zoon en ik zijn er ook wel een paar uur mee bezig om het weer in orde te maken." Verder gaat het met de vereniging vrij goed, hoewel het aantal leden niet erg hoog ligt. Het bestuur bestaat momenteel uit: secretaris C. Burgers, penningmeester L. Geuze en de leden B. Geuze en J. Potappel. Voorzitter is M. Potappel, maar hij heeft aangegeven ermee te stoppen. "Die vacature moeten we dus op de volgende vergadering invullen. Er zijn geruchten dat het niet goed zou gaan binnen het bestuur. Maar we zijn tot nu toe nog altijd bij elkaar gekomen en er is geen sprake van ruzie. Die geruchten steken altijd de kop op als de ijsbaan niet snel genoeg open gaat", meent Burgers. "Maar het gaat gewoon goed met de vereni ging. Zo hebben we gelukkig ook voldoende vrijwilligers die onder meer helpen om de baan schoon te houden van ijsslijpsel en sneeuw. We hebben een machine ter beschikking, maar die moet je wel weer betalen, dus is het voordeliger als je baanvegers hebt. En je kunt sneeuw niet laten liggen. Het schaatst niet alleen slecht, maar het ijs lijdt er ook onder. Want het klinkt misschien gek, maar onder de sneeuw broeit het. Onder een hoopje sneeuw kunnen er gaten van wel zo'n tien centimeter ontstaan. Nee, het enige dat ik echt jammer vind, is dat er zo weinig mensen lid willen worden van de ijsclub. En daar kun nen we, behalve actief werven, niets aan doen." Deze dop vervangt de dop aan het uiteinde van de spuitboom en is zo gemaakt dat het middel bijna recht naar beneden wordt gespoten (onder een hoek van 85 graden) zodat de kanten en de waterlopen langs de percelen van het landbouwgif ge spaard blijven. Tot nu toe bestreken alle doppen eenzelfde hoek; het sproeimiddel uit de laatste dop vloog bij een rondgang langs de sloot de kant en het water in. Bij het nieuwe systeem snijdt het mes aan twee kanten: het ontziet het milieu maar er gaat ook minder aan bestrijdingsmiddelen verloren en dat scheelt in de portemonnee van de boer. Voorzitter M.A.H. van Tilbeurgh van de vereniging voor bedrijfs voorlichting Tholen en Sint-Philips- land verwacht dat de boeren 100 procent subsidie krijgen voor deze speciale dop, hoewel gedeputeerde staten er 19 februari nog over moe ten praten. Van Tilbeurgh legde donderdag avond tijdens de algemene ledenver gadering in de Wellevaete te Sint- Annaland uit dat de introductie van deze dop goed past in het meerjaren plan gewasbescherming (waarin de boeren zich beperkingen opleggen bij het gebruik van gewasbescher mingsmiddelen). Bij de provincie ligt nu het verzoek om de dop gratis te verstrekken. Van Tilbeurgh zei er goede hoop op te hebben dat de aanvraag gehonoreerd wordt. Het stimuleringsfonds stelt zich onder meer ten doel duurzame landbouw te bevorderen en nieuwe produktie- en verwerkingsmethodes te ontwikkelen die voldoende rende ment opleveren maar die de natuur lijke hulpbronnen niet uitputten of verontreinigen. Toen Van Tilbeurgh aan de ongeveer 40 aanwezige leden vertelde dat gedeputeerde A. Dek de eerste 'kantdop' officieel zal installe ren werd er wat gegniffeld in de zaal. Later op de avond werd de 'kantdop' ook al gekscherend de 'Dekdop' genoemd. Voorlichter L.N. Bax legde uit hoe de dop gemonteerd kan worden. Volgens Bax moet de laatste dop aan de boom afgesloten worden. De nieuwe dop zal ongeveer 23 centi meter daarnaast aangebracht wor den, zodat 'wel het laatste aardappel- bed meegenomen wordt, maar niet de slootkant.' De dop geldt voor alle gewassen en is ook goed bruikbaar om te voorkomen dat het gewas van de buurman er een vlaag van mee krijgt. Na de officiële installatie vol gen demonstraties door heel de pro vincie. Van Tilbeurgh blikte terug op het afgelopen jaar: het koude voorjaar zorgde voor een trage start waarbij de groeiomstandigheden voor de gewassen niet optimaal waren. Door de natte meimaand moest er wat lan ger onkruid bestreden worden. De tropische dagen die daarop volgden gaven verschillen aan tussen de gewassen: door verdroging van de grond maar ook door de activiteit van het bietencysteaaltje. Het oogsten verliep goed, de opbrengsten waren verschillend. En de prijzen voor de vrije produkten waren minder dan de boeren ver wachtten: de afzet verliep stroef. De uien doen het goed tot matig, maar de prijzen van de aardappelen lopen terug. Van Tilbeurgh benadrukte nog eens dat het op een zorgvuldige wijze bewaren van de produkten van groot belang is: "Het devies is om elk jaar meer kwaliteit te leveren." Dat geldt ook voor de chichorei waarvoor vol gend jaar nieuwe kwaliteitseisen gaan gelden. Het huishoudelijk gedeelte van de 180 leden (met een oppervlakte van 6800 ha.) kende een zeer vlot ver loop. De contributieverhoging van 35 gulden naar 40 gulden was een hamerstuk en bij de bestuursverkie zing werden C.W. Groenewege en J. Brooijmans bij acclamatie herko zen. Ook over het financiële over zicht en de begroting 1996 waren geen vragen. De vereniging sloot 1995 af met een batig saldo van 166,68 (de ont vangsten waren ƒ15186,61 tegen ƒ15019,93 aan uitgaven). De begro ting van 1996 van ƒ16277,50 laat een tekort zien van ƒ1213,50. Omdat de vereniging ruim in het vermogen zit, wordt dit tekort hier uit betaald. Specialist gewasbescherming M. van Damme praatte na de pauze -op een zeer onderhoudende wijze- de leden bij over de stand van zaken op dit gebied. Hij behandelde onder meer de nieu we bestrijdingsmiddelen met hun voor-en nadelen, stond stil bij onderzoeksresultaten en hield de zaal voor dat het rendement van onkruidbestrijding bij suikerbieten het hoogst is wanneer er 's morgens om vijf uur gespoten wordt. Beide teams van zaalvoetbalvereniging Meulvliet/Verhoeven koeltechniek had den in de afgelopen twee wedstrijden weinig succes. Ze haalden er beide slechts één punt uit. Meulvliet 1 speelde maandagavond thuis tegen Internos. Er leek voor de Thoolse ploeg weinig eer te behalen tegen de titelkandidaat. Meul vliet startte erg voorzichtig en Internos was daardoor veel vaker in balbezit. Toch waren enkele uitvallen van Thoolse zijde gevaarlijk en vooral Frans Hage- beek was dicht bij een doelpunt. Na tien minuten opende Internos toch de score. Vanaf dat moment combineerden de gas ten erg gemakkelijk en Meulvliet rende achter de bal aan. Binnen vijf minuten leek de wedstrijd gespeeld en stond er 0- 4 op het scorebord. Desondanks lieten de Thoolse spelers de hoofden niet hangen en zetten de tegenstander vast op eigen helft. Het combinatiespel van Internos werd gestoord. Meulvliet kreeg meer balbezit en werd de gevaarlijkste ploeg. Nadat de doelman van Internos enkele inzetten van Hassan Eljilali en Frank Tazelaar had gestopt, maakte Hagebeek tenslotte toch 1-4. Ook na rust hield Meulvliet de druk op de ketel. Dat kostte veel energie, maar het leverde wel resultaat op. Meulvliet bleef de gevaarlijkste ploeg en doelman Willem Weijts verijdelde de doelpogin gen van de tegenstander. Na tien minuten scoorde Durmus Celik met een hard schot 2-4 op aangeven van Erwin de Nijs. Vrijwel direct na de aftrap werd de bal onderschept en Jan Minheere ging door op de linkerkant. Hij scoorde vanuit een moeilijke hoek 3-4. De wedstrijd werd nu echt spannend. Vijf minuten voor het einde werd het harde werken van Meulvliet beloond. Durmus Celik scoorde zijn tweede treffer en bracht zijn ploeg langszij: 4-4. Internos nam hierna wat meer risico, want het wilde liever geen punten verspelen. Daardoor kreeg Meulvliet meer ruimte, maar schoten van Eljilali, Hagebeek en De Nijs werden door de keeper van Internos gestopt. Zo werden de punten gedeeld. Dat was meer dan de voorgaande week toen Meulvliet kansloos was in de uit wedstrijd tegen Modekraker. Na een goede start kwam toen na tien minuten de eerste tegentreffer. Meulvliet wilde dit snel even goed maken en verwaar loosde de dekking. Hierdoor liep de ach terstand snel op en Modekraker won met 11-3. Het tweede team van Meulvliet boekte vorige week een 2-2 gelijkspel in de uit wedstrijd tegen BE '79/Munster TW 2. In deze moeilijke wedstrijd in Berkel- Enschot was Meulvliet de betere ploeg, maar kwam slecht tot scoren. Na rust kwam de Thoolse ploeg op een 2-0 ach terstand, maar kon dat in de laatste tien minuten nog rechtzetten. Weliswaar met twee gelijke spelen, maar nog steeds ongeslagen begon Meulvliet maandag dus thuis aan het duel tegen Meli Boys 2. Daar werd de eerste neder laag geleden. Die kwam tot stand door dat Meulvliet in de voorhoede wat moest inleveren vanwege een blessure van Bas Verduit. Meli Boys combineerde beter en vooral sneller en Meulvliet liep nogal eens achter de bal aan. Doelman Jackie Franke moest in de beginfase vaak red ding brengen. Maar na vijf minuten was het toch raak en Meli Boys stond voor met 0-1Vlak daarna moest Alex van der Reest voor twee minuten naar de kant. De tegenstander profiteerde hiervan en scoorde twee keer: 0-3. Toen Van der Reest na zijn tijdstraf weer in het veld kwam, was hij scherper dan ooit. In vijf minuten maakte hij een hattrick en bracht zo Meulvliet langszij: 3-3. De Thoolse spelers dachten dat ze weer terug waren en de aandacht verslapte wat. Meli Boys profiteerde van de situ atie en nam weer een voorsprong: 3-4. Alex van der Reest speelde vervolgens met een fraaie hakbal de keeper uit en Peter Franke kon van dichtbij de bal in een leeg doel tikken: 4-4. Voor de rust scoorden beide ploegen nog een keer. In de tweede helft was het spelbeeld het zelfde. Meli Boys was meer aan de bal, maar Meulvliet was gevaarlijker in de uitvallen. Van der Reest bracht zijn ploeg op voorsprong met zijn vijfde treffer van de wedstrijd: 6-5. Vervolgens trok de tegenstander de stand weer gelijk door een dekkingsfout te benutten. Toen Meulvliet vijf minuten voor het einde 7- 6 scoorde - een treffer van Peter Franke - leek de wedstrijd gespeeld. Maar vlak voor het einde kreeg Meli Boys een vrije trap die hard werd ingeschoten: 7-7. In de extra tijd kregen de gasten tot drie maal toe een vrije trap vanaf de midden cirkel. De derde leverde een doelpunt op: 7-8. Enkele spelers van Meulvliet betichtten de scheidsrechter ervan dat hij de vrije schop net zo lang had laten over nemen totdat er gescoord werd. Ze reageerden hun woede af op de arbiter die twee van hen naar de kant stuurde voor twee minuten. In de paar seconden die de wedstrijd toen nog duurde, scoor de Meli Boys nog een keer en zo werd de wrange einduitslag: 7-9. In de Meulvlietcompetitie werd zondag een bekerprogramma afgewerkt. Daarin zaten wel een paar verrassingen. Stan daard Tholen, één van de hekkesluiters in de B-poule, droogde naaste concurrent Dalem af met 17-3. Pinocchio, dat onderaan de A-poule bengelt, gaf de nummer twee van poule B, Hof Boys, ervan langs en won met 3-12. Sporting Maroc dat de B-poule aanvoert, moest met 1-4 het onderspit delven tegen kop loper De Kaai van poule A. Hof van Hol land won met 7-2 van Stalland, Noord- poort bleef met 6-5 l'Esperance net voor en zoals verwacht ging Calellas tenonder tegen Dc Kroon met 10-2. Smits Boys won vrij verrassend met 3-0 van The Limit. De volgende bekerronde wordt op 24 maart gespeeld. In de bedrijvencompetitie bereikte Sta venisse de finale van het bekertoernooi ten koste van General Electric Plastics 3. In deze halve finalestrijd ging Stavenisse fel van start en kwam al snel op een 4-0 voorsprong. Deze stand bleef gehand haafd tot aan de rust. Ook in de tweede helft bleek Stavenisse de sterkere ploeg. GEP kwam in de zevende minuut terug tot 4-1, maar Stavenisse liep verder uit naar 10-1. In de laatste minuut maakte GEP de stand nog iets draaglijker door 10-2 aan te tekenen. In de competitie werd dinsdagavond in de A-poule gespeeld tussen Fri d'Or en De Fles. In deze spannende wedstrijd speelden de beide ploegen fel. Tot vlak voor het einde stond het 6-6. Maar De Fles besliste in de laatste vijf minuten het duel in zijn voordeel en won met 6-8. In poule B speelden Insulcon en Le Cha teau een inhaalwedstrijd van vorige week. De ruststand was hier 1 -4 voor Le Chateau. In de tweede helft toonden bei de teams zich strijdbaar. Insulcon kwam terug tot 3-4 en scoorde op een gegeven moment zelfs de gelijkmaker. Hierop nam Le Chateau weer de leiding en kwam op een 4-6 voorsprong. In de laat ste minuten wist Insulcon echter toch nog langszij te komen en het spannende duel eindigde in een 6-6 gelijkspel. Voor het eerst in haar 4-jarige geschiedenis heeft carnavalsvereniging De Vlööietrappers uit Oud-Vossemeer een eigen krant uitgebracht. Ut Vlóóiekrantje werd onlangs huis-aan-huis verspreid in 'Gróót Pesóót' zoals de leden hun dorp noemen. Alle prominenten van de vereniging komen erin aan het woord. De toespraken en liederen in het geschrift zijn in het Zeeuws gesteld. Voorzitter Frank Hommel wijst in zijn 'stikje' op het succes van de jon ge vereniging. "Me bin d'r gröös mee, da karneval in Ouw Fösmir in zo'n korte tied un nie mêêr weg te dienken plekke in 't durpsgebeuren bereikt eit", schrijft Hommel. "Toen a me behonne, adde me nehen lèjen in drie sponsers. Noe, vier jaer lae- ter, ei te verêênehieng ruum ondert- sestug lèjen in twintug sponsers." De voorzitter, bijgenaamd Frank Wijten, kondigde ook aan dat er uit de schooljeugd van groep 7 en 8 dit jaar een jeugdprinsesje en -narretje gekozen zullen worden. Prins Kedööze doet in het krantje uit de doeken hoe hij gevraagd werd om de eerste Oud-Vossemeerse prins carnaval te worden. Hij zegt te hopen op beter weer tijdens de optocht, want vorig jaar regende het pijpestelen. "M'n oope dat 'r vantjaer wêê net zo'n kroo mee zè doe, want ik vind 't 'n móói hezicht èt oal die kinders deu 't durp kuiere mi t'r eihe hemaekte karretje", schrijft de prins. Hij kondigde ook aan dat de vrijdag avond, morgen, anders gevierd zal worden dan normaal, namelijk met een gemaskerd bal. Nar Anton zegt trots te zijn op zijn nieuwe pak, waarvoor hij overigens wel moest beloven de komende jaren voor nar te spelen. Hij roept iedereen op om naar het carnaval te komen. Pliesie Witte legt in Ut Vlóóiekrantje uit hoe hij bij de car navalsvereniging terecht kwam. "'k Von 't wè 'n leuk idee in besloot 't te perbêêren. Toen most 'r nog 'n naem bedocht óóre. Dat was nie zo moeluk, wèn froeher oadde me in Ouw Fösmir pliesie De Witte. Dit schien 'n streng, mè rechtvaerdug iemand hewist t'èn. D'r wier dus besloote dè mee te karneval vörtaen pliesie Wit te de baes is in Gróót Pesóót." Ten slotte klaagde boer De Rieke erover dat "t nie oaltied karemus is'. Dan verdient hij namelijk het meest omdat dan veel bier gedronken wordt van de hop en gerst die op zijn land groeit. "Mè 't is toch mè hoed 't oaltied hin karemus is, wan tan oamme jimmae hin tied mêê om in de nieuwe speeltuin te speele, of om wielerronde, braderie, koonehinne- dag of karneval t'ouwe. 'k Wille d'r ma mee zaahe: d'r bin nog zat oare diengen te doen op 't durp", meent De Rieke. Het Vossemeerse carnaval begint morgen met als motto "t Is oaltied hin karemus'. 's Morgens om tien uur bezoeken prins Kedóóze en zijn gevolg peuterspeelzaal De Pluus en vervolgens de Sint-Anthoniusschool en de Die Heenetrechtschool. Om half negen begint het gemaskerd bal in Hof van Holland. De volgende dag overhandigt burgemeester H.A. van der Munnik om elf minuten voor één de sleutel van Oud-Vosse- meer aan prins Kedóóze. Ook wor den dan het jeugdprinsesje en -nar retje van -het jaar bekendgemaakt. Om vijf over één begint de optocht en van twee tot vijf uur wordt er in de Vossenkuil vlooiencircus voor de kinderen gehouden. Daarbij komt ook nog een verrassing. In de pauze worden de prijzen van de optocht uitgereikt, 's Avonds begint om negen uur het carnavalsbal dat om elf over één wordt besloten met het vellen van de roos bij de 'stasse mispit'. De optocht rijdt vanaf de Raadhuis straat via de Molenstraat en Simon Lindhoutstraat naar de Prins Mau- ritsstraat, Secr. Rijstenbilstraat, Dr. Renesstraat, C. Frankenstraat en Hofstraat. Verder gaat het via de J.F. Kennedystraat, de Patrijzenweg en Bou Kooijmanstraat naar de Bonen- blokstraat waar de stoet eindigt. De werkgroep Tholen/Sint-Philips- land van de vereniging ter bescher ming van het ongeboren kind (VBOK) doet deze maand mee aan een landelijke actie om extra leden te werven voor de VBOK. Leden van de werkgroep zullen voor 1 maart in Tholen huis-aan-huis aan bellen om de inwoners te bewegen lid te worden. Met dergelijke acties wil de VBOK - die dit jaar 25 jaar bestaat - er 25.000 nieuwe leden bij krijgen. Die zijn nodig om een VBOK-huis te bouwen waarin zes tot acht vrouwen met hun kind(eren) kunnen worden opgevangen. De vereniging meent dat deze vrouwen zich dan samen met lotgenoten en onder deskundige begeleiding kun nen voorbereiden op zelfstandig wonen met hun kind(eren). De plaats waar het huis moet komen is nog niet bekend, maar het moet cen traal liggen. De VBOK telt momen teel 100.000 leden en samen met de 25.000 nieuwe moet dat voldoende zijn om het huis te kunnen bouwen en exploiteren. De VBOK biedt hulp aan moeder en (ongeboren) kind, ongeacht levensovertuiging of her komst. Vorig jaar maakten 2300 vrouwen gebruik van de diensten van de VBOK. De provincies zijn gaan praten met het rijk en de gemeenten. Ze hebben gekeken wie welke taak het best zou kunnen uit voeren en daarover is door provincies en rijk een overeen komst opgesteld. De staten van Zeeland bespraken de overeenkomst vrijdag. Diverse leden gaven aan, dat er nogal wat kanten aan zitten en wilden, naast de hoofdlij nen, meer weten over de invul ling. Een praktische kant, een economische kant, een emo tionele kant. Over al deze kant jes werden vragen gesteld. De meeste fracties vonden dat er voor de provincie erg veel risico's zitten aan het overne men van bepaalde taken. Maar gedeputeerde Hennekeij bena drukte ook de kansen. Kansen om zelf die knelpunten op te lossen die we in Zeeland belangrijk vinden. Natuurlijk zouden de provincies meer geld willen hebben om alle goede ideeën uit te kunnen voeren, maar dat is er niet genoeg. Wél hebben de staten er met klem op aangedrongen, alles in het werk te stellen om versnippering van gelden te voorkomen. Gemeenten, waterschappen en de, provin cie moeten het geld besteden via goede projectvoorstellen. De meeste moeite hadden de staten met de onzekerheden die ontstaan als het streekver voer een taak van de provincie wordt. Zeeland zal dan ook alle zeilen bij moeten zetten om een verantwoord openbaar vervoer in stand te kunnen houden. De bereikbaarheid van de kleine kernen blijft Mevr. H.A. Polderman-Martin t belangrijk. Zeeland wil door heel de provincie een netwerk van openbaar vervoer in stand houden. De gedeputeerde werd gevraagd goed te luiste ren naar de mensen die gebruik maken van dat open baar vervoer, en rekening te houden met de portemonnee van eenieder. De fracties heb ben gevraagd de staten goed te informeren bij het verder invullen van deze taak door de provincies. Het concept-convenant decen tralisatie verkeer en vervoer gaf een hoop discussie, maar werd verder aangenomen. De rol van de provincie staat erin verwoord: 'De provincie heeft de regie over het provinciale integrale verkeers- en vervoer beleid. De provincie is verantwoorde lijk voor de doorvertaling van de nationale doelstellingen binnen haar gebied'. Als 'pro vincie van de toekomst' gevert de staten met goedkeuring van dit stuk aan, die regie te willen voeren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 15