Schakers DEZ van de troon gestoten Drie Thoolse dammers grijpen Zeeuwse titel in 's-Gravenpolder Duikers Snotdolf oefenen ijsduik na Pm .MÊ NK-ploeg acrogym bij TVT in Tholen Piet Hage grieperig in Kruisland Smash 1 op een gedeelde eerste plaats D. de Vos in eindstrijd NK dammen Koersballen voor ouderen Pim Potappel uit Stavenisse trainer bij Brouwershaven M. v.d. Velde leidt ranglijst zwemloopcircuit Vijf leden van CJET winnen prijs in Heerle Eendracht domineert bij de juniorenaspiranten en pupillen Zwemmen onder 17 centimeter dikke ijsvloer in Thoolse haven Donderdag 15 februari 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Eerste nederlaag na 3 overwinningen op rij Nipt verlies Atletiek Judo Tafeltennis Vrijdags en zaterdags GEOPEND Denksport Denksport Druk Motorzaag Top Zorgen Uitgeroepen tot BESTE BRUIDSFOTOGRAAF 1994 van Nederland Schaakvereniging Denk en Zet uit Scherpenisse leed na drie achtereen volgende overwinningen voor het eerst een nederlaag tegen Koudeker- ke. Daarmee is de Thoolse ploeg geen koploper meer, maar zakt naar de derde plek. Met name op de lagere borden werden de punten verspeeld. Hans den Ouden speelde op het zes de bord een onregelmatige opening en gaf in het middenspel twee pion nen weg. Zijn tegenstander maakte hiervan gebruik in het eindspel en won: 1-0. Ook Jan Rijstenbil, die aan het zevende bord zat, had niet zijn beste avond. Na een Schotse opening zag hij een penning over het hoofd en verloor daardoor een stuk. Na wederzijds pionnenverlies trok Rijstenbil uiteindelijk toch aan het kortste eind: 2-0. Johan Aarnoudse en zijn opponent gingen lange tijd gelijk op aan het achtste bord. Maar na een onvoor ziene combinatie van de Koudeker kenaar verloor Aarnoudse twee pionnen. Binnen enkele zetten stond hij zelfs mat: 3-0. DEZ deed voor het eerst wat terug via Peter van Oevelen die op het tweede bord speelde. Zijn tegenstan der bracht de interessante Svesni- kov-variant van het Siciliaans op het De Thoolse atlete Marjanne v.d. Velde is zondag te Oostburg eerste bij de dames geworden in de tweede wedstrijd van het zwemloopcircuit. Het ging om de korte afstand dames: 500 meter zwemmen en 5 kilometer lopen. Bij het zwemmen stapte Marjanne na 7.05 min. uit het water. Vervolgens werd de vijf kilometer afge legd en ze kwam als eerste dame over de finish in een totaaltijd van 29.11 min. In het algemeen klassement werd de Thool se vierde. Door deze tweede achtereen volgende overwinning bij de dames leidt Marjanne v.d. Velde het klassement van het zwemloopcircuit in deze categorie. Vorige week deed de Thoolse atlete bij wijze van training mee aan de profile- cross in Uden, een loopwedstrijd over 3190 meter. Van de twaalf deelnemers bij de categorie B-meisjes werd ze vierde in een tijd van 13.18 min. Zeven judoka's van de Centrale Judoclub Eiland Tholen (CJET) uit Scherpenisse deden zaterdag in Heerle mee aan een internationaal carnavalstoernooi. Vijf van hen vielen in de prijzen. Er deden 205 judoka's mee van clubs uit Neder land, België en Engeland. Ilonka van Vossen uit Stavenisse behaalde een eer ste plaats. Heidi Hartog en Martijn Vroegop uit Sint-Maartensdijk werden tweede en een derde prijs was er voor Marcel Poot en Robin Vroegop uit Sint- Maartensdijk. Angela van Vossen en Perry Severijnen vielen buiten de prij zen. De CJET doet op 3 maart mee aan een toernooi in Huijbergen, georgani seerd door de plaatselijke judoclub Yukio-Tani en de culturele Judo/Jiu-Jut- si federatie. Met een derde overwinning op rij staat het eerste team van tafeltennisvereniging Smash op een gedeelde eerste plaats in de tweede klasse A. Zaterdag werd thuis Attaque uit St. Oedenrode aan de zege kar gebonden. Ad Verhage opende het spannende treffen en versloeg zijn oppo nent in twee games. Later won hij nog een wedstrijd en verloor er één. Marco Saarloos verloor zijn eerste partij in drie games (21-19, 17-21 en 17-21). Hij zou ook zijn twee volgende wedstrijden in drie games verliezen. Chris van 't Hof won met 17-21, 22-20 en 21-12. Hij behaalde overigens de winst in al zijn partijen. Ook het dubbelspel werd door Verhage en Van 't Hof binnengehaald in twee games. Zo versloeg Smash Attaque met 6-4. Daardoor staan de Sint-Anna- landers samen met Wanzl/Belcrum 5 met achttien punten op een gedeelde eerste plek in de ranglijst. De beide beginnersteams van Smash ver loren. De A-ploeg werd geklopt met 1-17 tegen TTK en team B verloor met 11 -7 van Vice Versa. De gerenommeerde LIJSTENMAKER voor het eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M. bord waarbij hij zelf van de theorie afweek. Dit bracht hem in de proble men en Van Oevelen won de kwali teit. Dat was voldoende om het eer ste punt voor DEZ binnen te halen: 3-1. Maar op het vijfde bord ging het minder goed met Albert Muskee. Hij beantwoordde een vrijpion van zijn tegenstander te laconiek en moest daardoor in het eindspel het onderspit delven: 4-1 Jan de Graaf bracht de stand weer op 4-2 doordat zijn tegenstander door zijn vlag ging. In een Franse verde diging - die de Koudekerkse speler goed beheerste - kreeg De Graaf toch een overwicht op de konings vleugel. Hij rokeerde lang en zette de aanval op de damevleugel in. Zijn opponent verbruikte te veel tijd en ging voortijdig door zijn vlag. Om tenminste nog één wedstrijd-, punt te halen, moest DEZ op het eer ste en derde bord winnen. Dig de Graaf kwam met zwart echter niet verder dan een remise-stelling nadat zijn tegenstander erg passief had geopend. De Graaf had niet veel tijd meer om de benodigde veertig zet ten uit te voeren. Daarom begon hij een soort wanhoopsoffensief, waar bij zelfs een stuk-offer niet werd geschuwd om de stelling van de Koudekerkenaar open te breken en met mat te dreigen. Na vijf uren spe len zag De Graaf echter de zin er niet meer van in om door te gaan en nam het remise-aanbod aan. Achter af bleek dat hij toch nog had kunnen winnen, maar het punt was al gedeeld: 4,5-2,5. Tenslotte was er nog de partij van Sebastiaan Koedoot die op het derde bord een Slavische verdediging speelde. Hij kwam positioneel beter te staan doordat hij een loperpaar had tegen een hangende pion van zijn tegenstander. Deze wilde na vier uur spelen de partij afbreken en later doorgaan. Een telefoontje gaf aan dat Koedoot aan de winnende hand was en daarna gaf zijn oppo nent op. Desondanks dus een nipt verlies: 4,5-3,5. De volgende wed strijd van DEZ is uit tegen de Schel- deschaker uit Wemeldinge. De Thoolse Daniëlla de Vos heeft de Finale bereikt van het Nederlands kampioenschap dammen in het Gel derse Ellecom. Daar hoefde ze zaterdag overigens niets voor te doen. De Thoolse, lid van damclub De Eendracht, had een vrije dag. Maar twee andere partijen in haar groep pakten zo gunstig uit dat ze nu zeker is van een plaats bij de eerste twee. Daniëlla de Vos heeft vijf punten uit drie wedstrijden. Haar naaste concurrent, de nummer één M. Quant, leidt met zes punten uit vier wedstrijden. Bij de mannen boekte Toby Hage (afkomstig uit Tholen) goed resul taat. Het begin van het toernooi was voor Hage - die zich plaatste vanwe ge zijn goede resultaten vorig jaar - echter niet best. Hij begon met een verliespartij en speelde vervolgens drie keer remise. Maar Hage speelde allengs beter en zaterdag rekende hij af met de Limburger Joost de Heer. Doordat hij zich vergiste, kwam Hage aanvankelijk een schijf achter te staan. Maar hij liep die achter stand weer in, wist een gevaarlijke schijf van zijn tegenstander te vero veren en boekte winst. Zondag was de wedstrijd tegen de Amsterdamse koploper Paul Oudshoorn wel heel snel bekeken. Oudshoorn is vrijwel zeker van een finaleplaats. Al na welgeteld één zet besloten hij en Hage het op remise te houden. Oudshoorn leidt daardoor met twaalf punten, één punt voor de nummer twee. Toby Hage deelt de derde plaats met A. van Leeuwen en Lyteyn. Zij hebben allemaal negen punten uit zeven wedstrijden. Uitslag van de wedstrijden in Oud-Vos- semeer: mevr. A. Klippel en mevr. L. van Poortvliet 27 p; mevr. D. van Dijke- de Wilde en wisselende partner 25 p; mevr. J. van Dijke en mevr. M. v.d. Zan- de-Schoep 24 p; mevr. C. Free en mevr. G. van Dijke-Polderman 22 p; mevr. C. Lindhout en W. Lindhout 21 p; L. Ver schoor en mevr. M. v.d. Zande 5 p. Sint-Maartensdijk: A. Goode en C. van Mierlo 34 p; M. Bijl en C. van Haaften 24 p; A. van Splunter en M. Dane 23 p; C. Free en W. Bijl 21 p; C. van Splunter en C. van Gorsel 18 p; S. Wolse en A. Leemreijze 13 p. Tapen en bandageren. De Zeeuw se Sportraad begint dinsdag met een cursus tapen en bandageren in ont moetingscentrum Het Zuiderbaken in Middelburg. In twee avonden wordt theoretisch, maar vooral prak tisch ingegaan op preventief en the rapeutisch aanleggen van tapes en bandages. Men kan zich nog tot morgen opgeven bij de sportraad: tel. 0118-640700. Hans Leune combineert een denksport als dammen met voetballen bij WHS. De elfjarige John de Rooij heeft naast dammen, de computer als zijn grootste hobby. De Thoolse jeugd overheerst bij het damspel in Zeeland. Dat was duidelijk te zien op de Zeeuwse kampioenschappen in 's-Graven- polder. In alledrie de jeugdcatego- rieën behaalden leden van de Een dracht vrijwel alle ereplaatsen. Rombout Kousemaker uit Tholen werd kampioen bij de junioren, Hans Leune uit Sint-Annaland won bij de aspiranten en zijn plaatsgenoot John de Rooij bij de pupillen. Bij de junioren (zestien tot twintig jaar) waren er van de zes deelnemers maar liefst vier afkomstig van dam club De Eendracht: regerend kam pioen Rombout Kousemaker, Chris tian Binkhorst, Joyce de Vos en Mark Schot, allemaal uit Tholen. Rombout Kousemaker wilde natuur lijk graag zijn titel prolongeren. De concurrentie was echter groot en tot vlak voor het einde bleef Jan Willem v.d. Hart uit 's-Gravenpolder aan kop met één punt voorsprong op de Tholenaar. Maar in een rechtstreeks duel in het hol van de leeuw, ver sloeg Kousemaker zijn opponent door een positioneel foute zet van v.d. Hart genadeloos af te straffen. Ook zijn laatste partij tegen Ver schoor uit Middelburg won Kouse maker en zo werd hij wederom Zeeuws kampioen. Christian Bink horst werd derde, Joyce de Vos vijf de en Mark Schot zesde. Bij de aspiranten (twaalf tot zestien jaar) streden dertien dammers om de eer. Daarvan kwamen er vijf van Tholen. Twee Eendrachtleden gin gen een tijdlang gezamenlijk aan kop. Hans Leune uit Sint-Annaland en Rien Schakel uit Tholen gaven elkaar weinig toe. Ze werden nauw lettend in de gaten gehouden door Matthijs Binkhorst uit Tholen die op een kans wachtte om toe te slaan. Maar Rien Schakel ging in twee par tijen Hink onderuit en verspeelde zo zijn kansen. De veertienjarige Hans Leune bleek beter bestand tegen de druk en hij werd ongeslagen kampioen met 19 punten uit twaalf wedstrijden. Door een eindsprint van Jantien van Gor sel uit Tholen nestelde zij zich samen met Rien Schakel en Matthijs Binkhorst op de tweede plaats met zeventien punten. Een barrage die in Tholen zal worden gehouden, moet uitmaken hoe de plaatsen twee tot en met vier verdeeld worden. Pieter Lindhout uit Sint-Annaland bezette een zevende plek in de eindrang schikking. Kampioen Leune is nog maar aan zijn derde damseizoen bezig. Eerder behaalde hij al de Zeeuwse titel bij de pupillen. Naast het spel met de zwarte en witte schijven is voetballen bij WHS zijn grootste hobby. Tenslotte ging ook de winst bij de pupillen naar een lid van De Een dracht. Er waren in dit toernooi 36 deelnemers. In de finales wisten zes Tholenaren zich bij de eerste tien te spelen. De 11 -jarige computerfanaat John de Rooij uit Sint-Annaland - nog maar P/2 jaar bezig met dam men - was te sterk voor zijn tegen standers. Hij verloor slechts één par tij van Mark Vos uit 's-Gravenpol der die tweede werd. Wilmer Kou semaker uit Tholen bezette de derde plek. Merijn Mulders werd vierde, Freddy Simons zesde, Laura Bijl achtste en Raimond van Loon tien de. Lisette Binkhorst en Arjan Con tant behaalden respectievelijk de zestiende en de 21e plaats. Alle kampioenen hebben het recht om mee te doen aan het Nederlands kampioenschap, waarvoor de plaats en datum nog niet zijn vastgesteld. Pim Potappel wordt met ingang van het seizoen 1996/97 trainer bij voetbalvereniging Brouwershaven. Voor de 36-jarige Stavenissenaar wordt het zijn debuut als hoofdtrainer. Momenteel is hij werkzaam bij Rillandia, waar hij het reserveteam onder zijn hoede heeft. Evenals hoofdtrainer Ko Stoutjesdijk uit St.Maartensdijk maakte hij eind vorig jaar bekend dat hij zijn contract bij de Zuid-Bevelandse vereniging niet verlengde. Potappel, die inmiddels in het bezit was van het diploma oefenmeester 3, wilde aan de slag als hoofdtrainer. Naar aanleiding van een advertentie sol liciteerde hij bij Brouwershaven. "Samen met nog enkele kandidaten werd ik uitgenodigd voor een gesprek, v/aarna we snel tot een akkoord kwamen", vertelt Pim Potappel, die als voetballer speelde bij SC Stavenisse en WHS. 'Toen ik bijna rond was met Brouwershaven informeerde ook Mevo uit Zierikzee, dat evenals Brouwershaven in de eerste klas van de Zeeuwse afdeling speelt. Met Mevo heb ik echter geen gesprek meer gehad", aldus Potappel. Zijn nieuwe vereniging verkeert momenteel in de onderste regio pen van de Zeeuwse klasse, waarin ook SPS uitkomt. In verband met de her structurering van het amateurvoetbal loopt Brouwershaven geen gevaar voor degradatie op. "Mogelijk wordt volgend seizoen ook Stavenisse bij ons ingedeeld en waarschijnlijk zal ook Krabbendijke, waar Ard Beurkens als trainer is aangetrokken, tot onze tegenstanders behoren." Samen met Ard Beurkens uit Scherpenisse volgde hij de cursus voor het diploma oefen- meester 3. "In de toekomst willen wij nog meer opleidingen volgen, maar in ons eerste jaar als hoofdtrainer richten wij ons volledig op onze nieuwe ver eniging. Wij hebben veel steun aan elkaar", aldus Pim Potappel. Op het ijs in de Thoolse haven maken duikers en begeleiders zich gereed voor hun oefening. Zich met tweeën in een gat in het ijs laten zakken, 25 meter zwemmen en in een tweede gat weer opduiken. Een zevental mensen deed dat zon dagmiddag in de haven van Tholen. Duikclub De Snotdolf oefende er de zogenaamde ijsduik, na een gedegen voorbereiding en omgeven met de nodige veiligheidsmaatregelen. Het ijs in de haven was nog ongeveer 17 centimeter dik. Vijf jaar geleden werd deze oefening voor het laatst gehouden. Alleen de meest ervaren en hoogst gebrevetteerde duikers mogen een ijsduik maken. De Snotdolf ziet dit als onderdeel van de opleiding, voor enkele duikers is het zelfs de afron ding daarvan. Zondag gingen Cees Verkerke en Kees Dekker uit Poortvliet, alsmede Roland Vriens, Patrick van der Weegen en Paul van Rijswijk uit Bergen op Zoom het ijskoude water in. Ook de stand-by duikers Leo de Graaf en Jan van der Graaf uit Tho len - die constant op het ijs waren om in geval van nood assistentie te kunnen verlenen - doken nog in het wak. Op de kant trotseerden heel wat belangstellenden de regen en de koude wind. Bij een ijsduik zwemmen telkens twee duikers samen onder het ijs door. Op het ijs bij het eerste wak staat een seinmeester, die de twee met behulp van een seinlijn bege leidt naar het tweede wak 25 meter verderop. De duikers moeten zich onder het ijs op hun kompas verla ten. De seinmeester gebruikt vastgestel de lijnsignalen als hij ziet dat ze de verkeerde kant opgaan. Hij geeft verder de orders van de duikleider door aan de duikers onder het ijs. Tot het laatste moment was het onzeker of de ijsduik in Tholen door kon gaan, gezien het slechte weer: de dooi. Nadat de beslissing was gevallen, werden 's morgens met een motor- zaag twee driehoekige wakken in het ijs gezaagd. Inmiddels verzamel den alle deelnemers zich aan boord van de Salamander, die voor de gelegenheid dienst deed als verza melpunt en instructieruimte. Tijdens de briefing deelde duikleider Arno Jansen uit Tholen de duikers in, gaf het tijdschema door en deelde mee dat Alex van der Mast uit Bergen op Zoom als seinmeester zou fungeren. Behalve de duikleider, seinmeester en twee stand-by duikers bestond de duikploeg uit duiker/helper Peter Gerritsen en EHBO'er/bestuurslid Johan Verkamman uit Tholen. De oefening verliep gesmeerd en na afloop smaakte de warme erwten soep prima. Nu al werd besloten om de ijsduik, als dat mogelijk is, volgend jaar te herhalen. 5^,, .«si mmmÉmr^WÊÊ W Romboui Kousemaker prolongeerde zijn Zeeuwse titel dammen. Organisator M. de Jager: Ik krijg het er nog koud van Gymvereniging TVT uit Tholen vierde vrijdagavond het 1-jarig bestaan met een grote demonstratie-avond in sporthal Meulvliet in Tho len. De organisatoren wisten hiervoor de Acrogymgroep Zwolle (natio naal kampioenen acrogym) te strikken. Mede-organisator M. de Jager noemt de avond 'boven verwachting goed'. Tussen de 200 en 250 mensen waren nog steeds koud van. Het is toch mooi aanwezig op de demonstratie-avond van Turnvereniging Tholen (TVT). De hele avond was opgezet rond het thema 'Cir cus'. En dat was dan ook duidelijk te zien. Geen gewone aankondigingen van de nummers, maar een heuse spreekstal- meester (Hans Bruijns uit Tholen) en een circusdecor met clowns aan de zijkanten. Met strobalen was er in de zaal een piste gemaakt en het licht en de muziek maak ten de show compleet. Ook de nummers waren geënt op het the ma. Zo waren de jongsten verkleed en geschminkt als vervaarlijke tijgers. De leden van acht tot twaalf jaar voerden een clownsnummer op en de oudere jeugd bracht een acrobatennummer en liet ook aerobics zien. Een groep huis vrouwen vermaakte het publiek even eens als clowns, terwijl zeven mensen van de leiding de toestellen af en aan sleepten (Witte Reuzen werden ze genoemd). Klap op de vuurpijl was echter de Acro gymgroep Zwolle. Twee groepen van deze vereniging zijn op de Nederlandse kampioenschappen eerst en tweede geworden. "Ze zijn de absolute top van Nederland", zegt De Jager. "Ze worden getraind door ondermeer Ria Meijer. Dat is een hele bekende naam in de turnwe- reld. Nu houdt ze zich bezig met acro gym. Dat is een combinatie tussen acrobatiek en gymnastiek. Dus de leden van de groep maken bijvoorbeeld ook levende pyramides en staan op de top zelfs op hun handen of maken salto's. Het is heel spectaculair om te zien." De Jager en C. ten Bloemendal uit Tholen hebben er beiden hard aan getrokken om de groep in Tholen te krijgen. "Tot op het laatste moment was het nog maar de vraag of ze wel zouden komen. Ze belden nog op hoe het weer was, want als het te slecht zou zijn, kwamen ze niet. Het is per slot van rekening toch meer dan twee uur rij den. Gelukkig zijn wel gekomen. Daar zat ik toch best wel een beetje over in", zegt De Jager. Onder de aanwezigen waren ook een flink aantal genodigden zoals vertegen woordigers van zusterverenigingen en wethouder l.C. Moerland. Zij genoten, net als het overige publiek dat de tribu nes vrijwel helemaal vulde. De Jager vindt dat de avond onverwacht goed is verlopen. "Van tevoren hadden we nooit kunnen denken dat alles zo soepel zou gaan. En dan is het juist extra mooi als je ziet dat het wèl goed gaat", zegt de mede organisator. "We hebben er echt heel veel tijd in gestoken. En ergens zit je op zo'n avond te hopen dat het snel afgelo pen is, want dan kan er niets meer mis gaan. Die zorgen zijn gelukkig voorniets geweest. De reacties waren allemaal positief. Ook van de zusterverenigingen. Als ik eraan terugdenk, krijg ik het er dat je als vereniging die nog maar één jaar bestaat al zo'n avond kunt organise ren?" TVT begon een jaar geleden met zo'n 32 leden. Momenteel zijn dat er (inclusief de leiding) zo'n 85, meldt De Jager. "En het fijne is dat alle leden een ontzettend goede motivatie hebben. Ze zijn er altijd vrijwel allemaal als er wedstrijden of andere activiteiten zijn", zegt De Jager niet zonder trots. Hij en de overige orga nisatoren (zoals voorzitter Arjo v.d. Klundert) werden aan het eind van de demonstratie-avond bedankt voor hun inzet. Ook de grimeurs en de EHBO'ers kregen een woord van dank van de voor zitter. Een grieperige Piet Hage uit Scherpenis se verscheen aan de start van de Wilden- hoekloop in Kruisland. Deze wegwed strijd besloeg de afstand van een halve marathon. Drie ronden van 6,5 kilometer voerden over de polderwegen en tot slot was er nog een kleine ronde door Kruis land zelf. De weersomstandigheden waren slecht: regen, kou en een forse wind. Hage voltooide de loop in 1.27.03 uur. Helpende Handen. De afdeling Flakkee/Schouwen/Tholen van Hel pende Handen gehandicaptenzorg van de Gereformeerde Gemeenten houdt zaterdagmiddag een contact bijeenkomst. De middag duurt van kwart over twee tot kwart over vier en wordt gehouden in gebouw Rehoboth bij de Gereformeerde Gemeente in Dirksland. Ook gehan dicapten van buiten de Gerefor meerde Gemeente en hun begelei ders zijn welkom. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 13